صرافی ارز دیجیتال و اکسچنج

پلتفرم کرو فایننس چیست؟ بررسی کامل Curve Finance و توکن CRV

از بین تمام پروتکل‌های DeFi موجود، صرافی غیر متمرکز کرو فایننس (Curve Finance) جالب‌ترین پروتکل زمانی بود که برای اولین بار عرضه شد. چیزی که آن را در آن زمان منحصر به فرد می کرد این بود که عمدتاً در جفت های استیبل کوین معامله می شد. این باعث می شود که خطر زیان دائمی کم شود.

در این بررسی، بیگ اینکام قصد دارد پلتفرم کرو فایننس (Curve Finance) را بررسی کند و آن را بر اساس چند معیار مانند قابلیت استفاده و طراحی، امنیت و غیره ارزیابی کند.

صرافی غیرمتمرکز کرو فایننس چیست؟

استیبل کوین ها یکی از بزرگترین و مهم ترین عناصر DeFi هستند. نه تنها راهی برای جذب مبتدیان کریپتو به کریپتو (بدون ریسک فرار)، بلکه به عنوان واسطه ای برای دارایی هایی عمل می کند که جفت معاملاتی مستقیم با یکدیگر ندارند. شما می توانید قبل از استفاده از همان استیبل کوین برای تبدیل به دارایی B، دارایی A را به یک استیبل کوین تبدیل کنید. پس از کجا، استخرهای استیبل کوین را برای وام گرفتن از آن پیدا می کنید؟ شما به کرو فایننس بروید !

کرو فایننس که به عنوان “ستون فقرات دیفای” شناخته می شود، یک صرافی تجاری غیرمتمرکز است که در استخرهای نقدینگی برای مبادله دارایی هایی با ارزش مشابه با یکدیگر تخصص دارد. این شامل اکثر جفت‌های استیبل کوین و دارایی‌های رمزنگاری با مشتقات سهامدار خاص خود، مانند ETH و stETH می‌شود. هر کاربر می‌تواند در Curve بازاری ایجاد کند و از مبادله توکن، کارمزد معاملاتی را دریافت کند.

دلیل شناخته شدن آن به این دلیل است که بسیاری از پروتکل های دیفای از کرو فایننس برای نقدینگی استفاده می کنند. بسیاری از آنها پروتکل های خود را با در نظر گرفتن این پروتکل طراحی می کنند و آن را به یک جزء کلیدی در این پروتکل ها، چه به صورت رسمی و چه غیر رسمی، تبدیل می کنند. قابل توجه ترین آنها Yearn و کانوکس فایننس هستند.

TVL برای پروتکل در حال حاضر 5.6 میلیارد دلار است، به گفته DappRadar ، در جایگاه چهارم قرار دارد، بین AAVE (6.6 میلیارد دلار) و یونی سواپ (5.56 میلیارد دلار).

تاریخچه مختصر

بنیانگذار کرو فایننس، مایکل اگوروف ، در سال 2013 در BTC فعالیت کرد. او در سال 2018 با MakerDAO وارد DeFi شد . او سپس در سال 2019 به یونی سواپ ادامه داد اما متوجه شد که فضای بسیار بیشتری برای پیشرفت وجود دارد. در نتیجه، او DEX خود را به نام استیبل سواپ توسعه داد و کاغذ سفید را در نوامبر 2019 روی آن منتشر کرد . در سال 2020، نامش را به کرو فایننس تغییر داد.

ویژگی های کلیدی صرافی غیرمتمرکز کرو فایننس

قبل از اینکه صرافی کرو فایننس به وجود بیاید، DEX ها عمدتاً در مورد نوآوری تجارت همتا به همتا بودند که به سطح جدیدی رسیده است. مردم بدون نیاز به مشارکت در CEX دارایی‌های رمزنگاری شده را معامله می‌کردند و این تازه شروعی بود که DeFi در نهایت به شکل امروزی ظاهر می‌شد. از دست دادن دائمی (IL) کلمه کلیدی روز و یکی از بزرگترین خطرات برای شرکت در پروتکل های DeFi بود.

به طور خلاصه، به مقدار پولی اشاره می‌کند که با حبس کردن آن در استخر نقدینگی در مقابل در دست داشتن دارایی در آن لحظه، ممکن است از دست بدهید. کرو فایننس اولین DEX بود که تصمیم گرفت بر روی دارایی‌های استیبل کوین تمرکز کند، در نتیجه خطر از دست دادن دائمی را تا حد زیادی کاهش داد، زیرا این دارایی‌ها به اندازه دارایی‌های رمزنگاری ناپایدار نیستند.

به طور قطع، استیبل کوین ها و نحوه استفاده از آنها در پروتکل یکی از ویژگی های کلیدی Curve است. ویژگی های دیگر عبارتند از Factory برای ایجاد استخرها و تشویق کاربران برای ارائه نقدینگی به استخر، Curve DAO و 10 شبکه ای که پشتیبانی می کند.

3 استخر (“3CRV”)

از بین تمام استخرهای فعال در پروتکل کرو فایننس، 3pool، متشکل از DAI + USDC + USDT که با نام 3crv نیز شناخته می شود، شناخته شده ترین استخر است. نه تنها به خودی خود محبوب است، بلکه اغلب با یک دارایی استیبل کوین دیگر ترکیب می شود تا نیمی از یک جفت معاملاتی را تشکیل دهد. مقدار نقدینگی موجود در استخر کمی کمتر از یک میلیارد دلار است که با توجه به اینکه اکثر استخرهای دیگر در حد متوسط ​​هستند، حجم بسیار خوبی دارد. تنها استخر بزرگتر از این استخر ETH/stETH با ارزش 1.4 میلیارد دلار است.

چند استخر 3CRV را می توانید در این تصویر ببینید؟

فکتوری و معیار ها

فکتوری در صرافی کرو فایننس جایی است که می توانید یک استخر نقدینگی در CRV راه اندازی کنید. در حالی که رابط کاربری نسبتاً ساده است، یعنی سبک جاهای خالی را پر کنید، قبل از اینکه فرم را پر کنید، واقعاً باید بدانید که در حال انجام چه کاری هستید. من می توانم تصور کنم که بسیاری از بنیانگذاران پروتکل DeFi فکر می کنند که چه نوع استخری راه اندازی کنند، چگونه انجام دهند تا به هدف سودآوری خود برسند، و مهمتر از همه، تنظیم سنج که برای موفقیت بسیار مهم است. استخر.

اپراتورهای استخر خواهان نقدینگی زیادی در استخرهایی هستند که راه‌اندازی می‌کنند، و راه برای انجام این کار این است که به مردم انگیزه بدهند تا این کار را انجام دهند. نوعی نوشیدنی رایگان که می توانید از آنها دریافت کنید. Curve مکانیزمی به نام وزن سنج دارد که به اپراتورهای استخر کمک می کند مشتریان را جذب کنند. این سنج به دارندگان توکن CRV اجازه می‌دهد در مورد اینکه کدام استخر (ها) شایسته دریافت پاداش اضافی در CRV هستند، رأی دهند. رأی گیری هر دو هفته یکبار برگزار می شود و برای همه دارندگان توکن با CRV قفل شده آزاد است. راه اندازی گیج به حداقل 2500 توکن veCRV نیاز دارد.

این مکانیسم نقش مهمی در نحوه تعامل پروتکل‌های دیفای با کرو فایننس دارد، همانطور که می‌توانید در بخش توکن CRV متوجه شوید.

شبکه های پشتیبانی شده

می‌توانید از طریق شبکه‌های زیر با کرو فایننس تعامل کنید: اتریوم، آربیتروم، شفق قطبی (Aurora)، آوالانچ، فانتوم، هارمونی، آپتیزوم، پالیگان، xDai، مون بیم. همانطور که می بینید، L2 های اصلی اتریوم پشتیبانی می شوند که مطمئناً به هزینه های گاز کمک می کند.

هزینه های کرو فایننس

سه نوع هزینه وجود دارد که توسط کرو فایننس اداره می شود. هزینه های سواپ برای تعویض توکن ها 0.04٪ برای همه توکن ها ثابت است. هزینه های واریز و برداشت بین 0٪ تا 0.02٪ متغیر است.

KYC و تأیید حساب

به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز، چنین الزامی در این زمینه در کرو فایننس وجود ندارد. تا زمانی که سرمایه دارید، می توانید بدون در نظر گرفتن ملیت، جنسیت، وضعیت تحریم و غیره شرکت کنید. آدرس کیف پول تنها راه برای “شناسایی” شخصی است و حتی در این صورت، این تضمینی برای منحصر به فرد بودن نیست زیرا یک شخص می تواند چندین آدرس کیف پول داشته باشد.

امنیت دیفای Curve Finance

امنیت پلتفرم کرو فایننس عمدتاً به قراردادهای هوشمند حاکم بر استخرها مربوط می شود. اینها توسط Trail of Bits ، یک شرکت تحقیقاتی معتبر امنیتی که ممیزی برای صرافی جمینی ، Github و همچنین شرکت‌های غیر رمزنگاری مانند Meta، Airbnb و غیره را اجرا می‌کند، حسابرسی می‌شوند. ممیزی‌ها زمانی انجام می‌شوند که تغییری در قراردادهای هوشمند ایجاد شده باشد. . اینها، از نظر طراحی، قابل ارتقا نیستند، که بخشی از ویژگی های امنیتی آن است.

از منظر ریسک حاکمیتی، یک DAO اضطراری متشکل از 9 نفر و یک مجموعه چندگانه وجود دارد. DAO عملکرد حاکمیتی محدودی دارد اما می‌تواند یک استخر را در 2 ماه اول وجودش متوقف کند یا حتی انتشار گازهای گلخانه‌ای را به یک استخر قطع کند. ما این اتفاق را برای اولین بار با شکست $MOCHI دیدیم .

مؤلفه خطر دیگر خود استخرها خواهد بود. پروتکل این را به خوبی در بخش اسناد خود شرح می دهد :

هنگامی که شما نقدینگی را برای یک استخر کرو فایننس فراهم می کنید، مهم نیست چه سکه ای سپرده گذاری می کنید، اساساً در معرض تمام سکه های موجود در استخر قرار می گیرید، به این معنی که می خواهید استخری با سکه هایی پیدا کنید که راحت در دست دارید.

بنابراین، قبل از اینکه چیزی را به استخر سپرده کنید، DYOR را انجام دهید.

ارزهای دیجیتال موجود در کرو فایننس

اکثر توکن‌های موجود انواعی از استیبل‌کوین‌ها هستند که برخی از آن‌ها چندان شناخته شده نیستند، مانند $LUSD، $USDN، $alUSD (از Alchemix ) و $GUSD (از Gemini)، برای نام بردن چند. انواع مشتقات بیت کوین و اتریوم را نیز می توان یافت مانند stETH، renBTC، WETH، WTBC و غیره.

طراحی بستر تبادل و قابلیت استفاده

خود پلتفرم کرو فایننس از عمد حس یکپارچه سازی با سیستم عامل دارد. هیچ نمودار یا رنگ فانتزی وجود ندارد. این بسیار شبیه یک صفحه وب از روزهای اولیه اینترنت است. توضیحات زیادی در مورد اصطلاحات موجود در سرتاسر پلتفرم وجود دارد که بسیار عالی است، زیرا چیزهای زیادی در جریان است. با این حال، مطمئناً کاربران پیشرفته‌تر پروتکل DeFi را هدف قرار می‌دهد، یعنی افرادی که می‌دانند چه کاری انجام می‌دهند.

توضیحات بیشتر به عنوان درخواست کننده یا تعریف اصطلاحی که به طور انحصاری در پلتفرم استفاده می شود، مانند پایه vAPY عمل می کند. این یکی از پروتکل هایی است که خواندن اسناد موجود قبل از غواصی در آن به شدت توصیه می شود.

سپرده ها و برداشت ها در کرو فایننس

مانند اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز، کرو فایننس از هیچ نوع تسهیلات روی رمپ برای تبدیل فیات به کریپتو پشتیبانی نمی‌کند. اگر هیچ رمزنگاری برای شروع ندارید، باید راهی پیدا کنید تا برخی از آنها را به دست آورید. رایج ترین راه برای انجام این کار، خرید از طریق یک صرافی متمرکز است. اگر نمی دانید کدام یک را انتخاب کنید، بررسی ما را در مورد برخی از صرافی های برتر موجود بررسی کنید.

هنگامی که راه خود را برای به دست آوردن مقداری رمزنگاری پیدا کردید، آنها را به یک کیف پول دارای وب 3 واریز کنید. برای تعامل با پلتفرم به آن نیاز دارید.

اینها توسط Curve پشتیبانی می شوند. تصویر از طریق Curve Finance

برداشت ها تقریباً نوعی تراکنش «کلیک و ارسال» هستند. با کارمزدهای گاز موافقت کنید، بررسی کنید که آدرس کیف پولی که از آن برداشت می‌کنید صحیح است، بررسی کنید که شبکه‌ای که روی آن تراکنش می‌کنید درست است، و شما آماده هستید!

توکن CRV: موارد استفاده و عملکرد

درست مانند سایر پروتکل‌های دیفای، ارائه‌دهندگان نقدینگی با کسب توکن‌های CRV برای انجام این کار تشویق می‌شوند. همچنین راهی برای تیم کرو فایننس برای پایین نگه داشتن هزینه ها است. بر خلاف اکثر پروتکل‌های دیفای که کاربرد خود توکن در راهبری متوقف می‌شود، تیم کرو فایننس یک خم‌کننده کوچک با طراحی لایه‌ای انجام داد که تفاوت را ایجاد می‌کند. اینجاست که همه چیز واقعا جالب می شود.

توکن veCRV

برای شرکت به عنوان رای دهنده، دارندگان توکن باید توکن های CRV خود را برای مدت زمانی بین 1 هفته تا 4 سال در Curve DAO قفل کنند. با انجام این کار، توکن‌های CRV را با رای‌گیری محو می‌کنید، که بیشتر آنها را veCRV می‌شناسند. اینها نشانه های رای گیری واقعی هستند. تعداد شما بستگی به تعداد توکن های CRV دارد که برای قفل کردن آن انتخاب می کنید و برای چه مدت. این نمودار به شما یک ایده در کرو فایننس می دهد:

نسبت تبدیل CRV به veCRV

آنچه از نمودار بالا می توان استنباط کرد این است که هرچه CRV بیشتری برای مدت طولانی تری قفل کنید، veCRV بیشتری دریافت خواهید کرد. علاوه بر توکن‌های veCRV، از نقدینگی که ارائه می‌دهید نیز تقویت می‌شوید. در اینجا نگاهی اجمالی به نحوه عملکرد آن داریم:

اگر CRV را قفل کنید چه چیزی می توانید کسب کنید یا حتی بیشتر به دست آورید

فرض کنید می خواهید با USDT نقدینگی را به استخر tricrypto2 ارائه دهید. 1.73٪ کارمزد معاملاتی است که می توانید به صورت سالانه کسب کنید. این کارمزد بر اساس حجم است، بنابراین هر چه حجم بیشتر باشد، نرخ نیز بالاتر است. 7.36٪ پاداش هایی است که می توانید طبق تعیین پاداش سنج همانطور که در بالا ذکر کردیم به دست آورید. با استفاده از این شماره به عنوان مرجع، می توانید با قفل کردن توکن های CRV، درآمد خود را تا 18.41 درصد در کرو فایننس افزایش دهید. با استفاده از ماشین حساب موجود در پلتفرم می توان متوجه شد که چقدر باید در آن قفل شوید.

تمام آن CRV فقط برای 1٪ افزایش قفل شد

به‌عنوان دارنده توکن veCRV، می‌توانید سهمی از کارمزد معاملات را نیز به دست آورید. از سپتامبر 2020، پیشنهادی توسط جامعه به تصویب رسید که به موجب آن 50٪ از هزینه های معاملاتی بین دارندگان veCRV توزیع می شود. این به شکل توکن های 3CRV، LP برای 3pool است که با استفاده از هزینه های معاملاتی فوق خریداری می شود. اگر همه اینها کمی گیج کننده به نظر می رسد، در اینجا نمودار دیگری برای کمک به روشن شدن وضعیت از اسناد کرو فایننس آورده شده است :

نموداری برای نشان دادن تفاوت بین داشتن و نداشتن veCRV

رشوه آنلاین

من می خواهم توجه شما را به خط دوم تا آخر جلب کنم، “می توان به آن رای داد”. اساسا، اینجا جایی است که رای دهندگان کرو فایننس تصمیم می گیرند که چگونه پاداش های CRV باید در تمام استخرهای Curve توزیع شود. هرچه CRV قفل بیشتری داشته باشید، قدرت رای شما بیشتر می شود و احتمال اینکه جوایز را به نفع استخرهایی که در بازی در آن پوست دارید بیشتر کنید، بیشتر می شود. بنابراین اگر می خواهید استخرهای شما بالاترین پاداش ممکن را کسب کنند، وقت آن است که مقداری رشوه بگیرید!

این برنامه که توسط Andre Cronje از Yearn Finance منتشر شده است، به اپراتورهای استخر اجازه می دهد تا توکن های بومی پروتکل هایی را که نقدینگی بیشتری می خواهند به دست آورند. کانوکس فایننس اولین کسی بود که با ارائه توکن های CVX به دارندگان veCRV وارد این امر شد. پلتفرم های دیگر به سرعت دنبال شدند. این ما را به …

جنگ های کرو فایننس

به طور خلاصه، پروتکل‌ها انگیزه دارند تا تا آنجا که می‌توانند توکن‌های CRV را جمع‌آوری کنند تا آن‌ها را قفل کنند، veCRV را دریافت کنند و تا آنجا که ممکن است به پاداش‌هایی که به استخر خودشان می‌رسند رأی دهند. کانوکس فایننس، یک پروتکل DeFi که بر روی کرو فایننس ساخته شده است، شروع به جذب توکن های CRV فروخته شده توسط Yearn کرد تا قدرت رای را به دست آورد.

مشتاقانه به کاری که کانوکس فایننس انجام می‌داد، علاقه نشان داد و تصمیم گرفت برای انجام این کار، طرح خود را اجرا کند. پروتکل‌های دیگر با استیبل کوین‌ها دیدند که چه اتفاقی می‌افتد و آنها نیز وارد غوغا شدند و توکن‌های CRV را سوار کردند.

ایده این است که استخرهایی با پاداش های بیشتر می توانند ارائه دهندگان نقدینگی بیشتری را جذب کنند، بنابراین یک چرخه بسیار سالم از نقدینگی بیشتر = کاربران بیشتر به پروتکل خود یعنی کرو فایننس را آغاز می کنند. استیبل کوین‌هایی که نقدینگی بالایی دارند نیز در هنگام مبادله لغزش بسیار کمی دارند که باعث تشویق کاربران به استفاده از آنها می‌شود.

اقدام قیمت CRV

با وجود همه چیزهایی که در اطراف کرو فایننس وجود دارد، فکر می کنید که قیمت خود توکن واقعاً خوب به نظر می رسد، درست است؟ خوب، نه کاملا.

هنگامی که یک توکن دارای کاربرد عالی است، لزوماً قابل معامله نیست، به خصوص نه با چیزی شبیه به این، جایی که ارزش توکن در قفل بودن آن است، نه شناور بودن آن در بازار. قیمت فعلی 1.44 دلار تقریباً بازتابی از احساس بازار در مورد این توکن است. احتمال اینکه دوباره به بالاترین حد خود برسد بعید است. این احتمالاً یکی از معدود توکن‌هایی است که می‌تواند با قرار گرفتن در پروتکل‌های DeFi در مقابل معامله با آن، بازده بیشتری ایجاد کند.

توزیع اولیه توکن به شرح زیر است که از عرضه ثابت 3 میلیارد شروع می شود:

  • 5% به ارائه دهندگان نقدینگی اولیه با دوره بازگشایی یک ساله.
  • 5% Curve Finance DAO
  • 3٪ به کارمندان Curve Finance DAO با دوره بازگشایی یک ساله.
  • 30٪ به Egorov + 2 سرمایه گذار. Egorov دارای یک دوره بازگشایی 4 ساله است در حالی که سایر سرمایه گذاران برای 2 سال هستند.
  • 62 درصد به ارائه دهندگان نقدینگی فعلی و آتی در کرو فایننس.

به طور متوسط ​​روزانه 776000 CRV با کاهش 2.25 درصدی در هر سال توزیع می شود.

علاوه بر کاهش سالانه، چیزی که از ویژگی کاهش تورم توکن پشتیبانی می کند این است که CRV قفل شده بخشی از عرضه توکن در نظر گرفته نمی شود، زیرا نقدینگی ندارند و اکثر آنها در دوره های اندازه گیری شده با سال قفل می شوند.

پشتیبانی مشتری در صرافی غیرمتمرکز کرو فایننس

به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز، مطمئناً هیچ چت صوتی یا نمایندگان چت زنده برای کمک به شما وجود نخواهد داشت. بیشترین کاری که می توانید برای دریافت کمک انجام دهید، از یکی از کانال های انجمن کرو فایننس است که عبارتند از توییتر ، تلگرام و دیسکورد.

مزایای برتر

صرافی کرو فایننس به دلیل لغزش کم و حجم عظیم نقدینگی که دارند، احتمالاً بهترین مکان برای مبادله با استیبل کوین است. سایر مزایای عالی عبارتند از:

قدرت رای گیری تاثیرگذار – کسانی که تعداد زیادی veCRV دارند می توانند بر جوایز CRV توزیع شده توسط استخرها تأثیر بگذارند. همانطور که دیدید، جنگ ها بر سر این قدرت رای دهی صورت می گیرد.

بدون مجوز – هر کسی می تواند یک استخر نقدینگی راه اندازی کند.

ایمن – خود پلتفرم زنگ و سوت زیادی برای خود ندارد، که میزان سطح حمله را برای هکرها کاهش می دهد. تا زمانی که کرو فایننس از قراردادهای هوشمند به خوبی محافظت کند، وجوه نسبتاً ایمن هستند.

چه چیزی را میتوان بهبود بخشبید؟

با مشاهده چگونگی بازی Curve Wars، در حال حاضر تعداد انگشت شماری از بازیکنان وجود دارند که توانایی تغییر دادن جوایز را به نفع خود دارند. به نفع تمرکززدایی، شاید محدودیتی وجود داشته باشد که یک کیف پول منفرد چقدر قدرت رای دارد یا هر نوع مکانیسمی که منجر به تشکیل نهنگ ها نشود.

این کمی گیرا-22 است زیرا پروتکل های کوچکتر از نقدینگی ارائه شده توسط کرو فایننس سود بیشتری می برند. با این حال، استخرهای این پروتکل‌ها نمی‌توانند به اندازه استخرهای بزرگ‌تر پاداش ارائه دهند. با این حال، این استخرهای بزرگ می‌توانند بودجه‌ای را برای جمع‌آوری توکن‌های CRV اختصاص دهند و در نتیجه سهم بیشتری در انتشار پاداش‌هایی که به استخرهای خودشان هدایت می‌شوند، داشته باشند.

زمین بازی، که ممکن است هرگز مساوی نشود، نباید آنقدر دور باشد که بازیکنان کوچکتر را تشویق کند که خودشان امتحان کنند یا مجبور شوند با بازیکنان بزرگتر راحت باشند.

سخن پایانی

به قول معروف «تقلید صادقانه ترین شکل چاپلوسی است». از زمانی که کرو فایننس ایده توکن voting-scrow را مطرح کرد، چند پروتکل دیگر وجود داشته است که از این روش پیروی کرده اند. یکی از آنها، صابر، در سولانا، بر اساس کد منبع Curve ایجاد شد و تلاش می‌کند تا آنچه را که Curve Finance دارد، اما با موفقیت کمتری تکرار کند.

موفقیت کرو فایننس را می توان تا حدودی یک تغییر دهنده بازی در دنیای دیفای دانست زیرا پروتکل هایی روی آن ساخته شده است. حداقل، به دلیل لغزش کم، به عنوان پلتفرمی برای انجام مبادلات با مقادیر زیادی پول شناخته می شود. همانطور که دنیای دیفای پیشرفت می کند، جالب است که ببینیم در آینده چقدر تأثیرگذار خواهد بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا