مقالات آموزشی

وب 3 – Web 3 چیست؟ چرا پتانسیل دیوانه کننده دارد؟

وب 3 یا Web 3 واژه‌ای است که در سال‌های اخیر در اعماق اینترنت شناور بوده است و اصطلاحی است که اغلب مترادف با فناوری بلاک چین استفاده می‌شود. به یاد دارم زمانی که برای اولین بار شروع به دیدن و شنیدن «Web 3.0» کردم که در نشریات و مقالات مختلف گفته می‌شد، به طور کامل درک نکردم که مردم به چه چیزی اشاره می‌کنند. یادم می‌آید که فکر می‌کردم، «وب 3 چیه اصلا؟ من حتی در مورد وب 1.0 یا 2.0 نشنیده ام، چه اتفاقی برای آن ها افتاده است و ما در حال حاضر چگونه وارد وب 3.0 شده ایم؟

به معنای واقعی کلمه نمی‌دانستم که وب 1.0 یا 2.0 چیست، فکر می‌کردم آیا چیز مهمی را از دست داده‌ام!؟

اگر در موقعیتی مشابه هستید و نمی‌دانید که تمام این صحبت‌ها در مورد «Web 3» چیست، و آیا برای شما به اندازه تلاش برای تماشای صحنه‌های Elf در LOTR بدون زیرنویس منطقی است، پس به این موضوع رسیده‌اید که مکان مناسبی است زیرا من می خواهم همه چیز را در اینجا تجزیه تحلیل کنم و همه را در جریان قرار دهم و به سرعت عمل کنم! پس با بیگ اینکام همراه باشید…..

تاریخچه وب

هنگامی که مردم در مورد وب 1.0، 2.0 و وب 3 صحبت می کنند، مهم است که تمایز قائل شویم که به تعداد افرادی که از آنها استفاده می کنند، توضیحات، درک و تعاریف متفاوتی از این اصطلاحات وجود دارد. مثل این است که اگر در یک کنفرانس کریپتو با 100 نفر مختلف قدم بزنید و از آنها بپرسید که ارز دیجیتال برای آنها چه معنایی دارد، هر فرد پاسخ متفاوتی خواهد داد که برای آنها شخصی است. هیچ توصیفی برای این شرایط وجود ندارد که مورد توافق جهانی قرار گیرد و یا “یک اندازه مناسب همه باشد”.

وب 1 چیست؟

برای درک وب 1.0، باید ساعت‌ها را به زمان پیدایش خود اینترنت برگردانیم. باور کنید یا نه، اینترنت برای هدفی کاملاً متفاوت از تماشای ویدیوهای گربه، خرید و خواندن میم ها ایجاد شده است.همانطور که امروز از آن استفاده می کنیم. خاستگاه اینترنت با آژانس پروژه تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (دارپا) در ایالات متحده در سال 1969 آغاز شد، جایی که برخی از درخشان ترین ذهن ها از سراسر جهان گرد هم آمدند تا روی آنچه در ابتدا به عنوان یک پروژه ارتباطات نظامی تصور می شد کار کنند.

وب 3 فراتر از تصورات!…..

اینترنت اولیه عمدتاً از صفحات وب تشکیل شده بود که توسط هایپرلینک ها به یکدیگر متصل می شدند، عمدتاً فقط متن بدون هیچ گونه تصویری و صفحات «فقط خواندنی» بودند، بدون اینکه توانایی تعامل با هر چیزی در هر ظرفیت قابل توجهی را داشتند. اساساً، اینترنت اولیه اساساً فقط یک انبار عظیم کتاب های الکترونیکی بود.

وب 1.0 به منبعی باورنکردنی برای به اشتراک گذاری اطلاعات تبدیل شد، زیرا شعبه های دولتی اولیه، آزمایشگاه های تحقیقاتی، امکانات آموزشی و مؤسسات به صفحات وب دسترسی پیدا کردند و اطلاعات را به اشتراک گذاشتند، زیرا آنها قادر به اتصال از طریق سرورهای تجاری بودند.

مردم عمدتاً فقط برای خواندن در مورد چیزها وارد سیستم می‌شوند، زیرا قابلیت خواندن/نوشتن وجود ندارد و بسیاری از محتوایی که در اینترنت پر شده است، ابتدا قبل از آپلود و اشتراک‌گذاری به صورت آفلاین تولید می‌شوند. تا چند سال بعد، عملکرد اصلی چت از طریق یک سیستم تابلوی اعلانات (BBS) اجرا می شد که امکان تعامل بین کاربران را فراهم می کرد.

در نهایت، URL های پویا و نوآوری ها و پیشرفت های بیشتر، اینترنت و قابلیت های آن را تکامل می دهند و وب 1.0 را به 2.0 منتقل می کنند. انتقال بین این وب‌ها یک فرآیند تدریجی بود که با گذشت زمان و با اضافه شدن ویژگی‌ها و عملکردهای جدید به زیرساخت‌های موجود انجام شد، بنابراین هیچ تعریف یا چارچوب زمانی مشخصی برای زمانی که Web 1.0 رسماً به Web 2.0 تبدیل شد وجود ندارد.

حالا تصور کنید که وب 3 چه قابلیت هایی دارد!!!

یکی از اطلاعاتی که به نظرم جالب بود، با خیال راحت این واقعیت سرگرم کننده را در مهمانی کوکتل بعدی خود بیان کنید تا به احتمال زیاد هیچ کس را تحت تأثیر قرار ندهد، این است که تبلیغات در وب 1.0 ممنوع شده است و سال ها طول می کشد تا به هر گونه تبلیغات اجازه داده شود. در اینترنت وجود دارد. امروز تصور آن دشوار است.

چگونه وب سایت ها در طول Web 1.0 به نظر می رسیدند

ووب 2.0 چیست؟

وب 2.0 جایی است که همه چیز هیجان انگیز می شود و اساساً اینترنت است همانطور که امروز می شناسیم، وب سایت های خرید مورد علاقه ما، پلتفرم های پخش ویدیو ، مقالات کریپتو، بازی های ویدیویی را در بر می گیرد.، سایت های رسانه های اجتماعی، شما آن را نام ببرید! یک مثال ساده که به تجسم انتقال از وب 1.0 به 2.0 کمک می کند را می توان از طریق مثالی توضیح داد که برای یک فروشگاه تجارت الکترونیک چگونه بود. یک فروشگاه تجارت الکترونیکی که بر روی وب 1.0 ساخته شده است مانند یک مجله خرید با برخی از تصاویر و متن های اولیه است که کاربر می تواند آن را پیمایش کرده و بخواند، اما این در مورد آن است.

Web 2.0 همه ادغام‌ها و ویژگی‌های اضافی را فعال می‌کند، مانند امکان افزودن موارد به سبد خرید، پرداخت، پرداخت با کارت اعتباری، و گذاشتن نظر برای خواندن دیگران. وب 2.0 همچنین انقلاب محتوای تولید شده توسط کاربر را به وجود می آورد که در آن کاربران نهایی روزمره مانند شما یا من می توانستند چیزهایی ایجاد کنند و آنها را در اینترنت پست کنند مانند این مقاله، یا آن پست های شرم آور و ترسناک فیس بوک از زمان های قبل. در دبیرستان بودند

مفهوم وب 2.0 توسط پیشگام وب دیل دوگرتی، معاون اوریلی (شرکت رسانه ای، نه فروشگاه قطعات خودرو) در سال 2004 ابداع شد. وب 2.0 اغلب به عنوان “وب اجتماعی”، “وب خرد” شناخته می شود. «وب مردم محور»، «وب مشارکتی»، و «وب خواندن/نوشتن» زیرا این اولین باری است که بشریت می‌تواند اطلاعات را در مقیاس جهانی به اشتراک بگذارد و به راحتی اجتماعی شود و حکمت را منتقل کند (یا ویدیوهای گربه‌ها).) تقریباً آنی به هر نقطه از جهان.

حالا تصور کنید وب 3 چه چیزی را جابجا میکند!

این دوره محتوای تولید شده توسط کاربر را در مقیاسی آغاز کرد که قبلاً هرگز امکان پذیر نبود، با مواردی مانند وبلاگ نویسی، اشتراک گذاری ویدیو، چت، پیام صوتی، ایمیل و پست های رسانه های اجتماعی. «وب اجتماعی» سریعتر از هر پیشرفت تکنولوژیکی دیگر در تاریخ به مقیاس انبوه رسید و تا زمانی که بیت کوین چند سال بعد از آن بیاید، این ادعا را حفظ خواهد کرد.

یکی از عوامل اصلی توسعه وب 2.0 ایجاد نسل جدید فناوری های مرتبط با وب بود. Ajax، JavaScript، Cascading Style Sheets (CSS)، Document Object Model (DOM)، Extensible HTML (XHTML)، XSL Transformations (XSLT)/XML، و Adobe Flash که روشی فراگیر و سرگرم کننده را برای تعامل با وب سایت ها در اختیار کاربران قرار می دهد. تقریباً مانند انتقال تدریجی بین وب 1.0 به وب 2.0، ما در حال حاضر در میانه انتقال به وب 3.0 هستیم.

مثال اصلی یکی از عوامل تمایز بین تصویر Web 1.0 و 2.0

حالا بریم سراغ قابلیت های وب 3 …..

وب 3 چیست؟

مفهوم وب 3 دقیقاً جدید نیست زیرا پیشگامان اولیه که از انتقال از وب 1.0 به وب 2.0 حضور داشتند، آینده نگری داشتند که بدانند تکامل به وب 3 در نهایت اتفاق خواهد افتاد، همانطور که حتی اکنون نیز بحث های اولیه در مورد آن وجود دارد. وب 4.0 و 5.0 اگرچه به سختی وارد Web 3 شده ایم. اولین مفهوم Web3 از برنز لی، دانشمند کامپیوتر بریتانیایی می آید که به اختراع شبکه جهانی وب نسبت داده می شود، که مفهوم وب 3.0 را در سال 1999 ابداع کرد. همانطور که وب 2.0 اغلب به عنوان وب 2.0 شناخته می شود. “وب اجتماعی”، وب 3.0 اغلب به عنوان “وب معنایی” شناخته می شود.

برنز لی این تصور را داشت که وب معنایی قادر به تجزیه و تحلیل تمام داده های موجود در اینترنت است و به ماشین ها اجازه می دهد تا بسیاری از وظایف را بدون دخالت انسان انجام دهند. بسیاری از قابلیت‌هایی که لی تصور می‌کرد اینترنت در سال 1999 توسعه خواهد یافت، قبلاً به ثمر نشسته‌اند، اگرچه نام جدیدتری برای آنچه که وب 3 از آن تشکیل می‌شود در سال 2006 توسط جان مارکوف از نیویورک تایمز آشکار شد . به جای “وب معنایی”، مارکوف به وب 3.0 به عنوان “وب هوشمند” اشاره می کند و بیان می کند که دارای 5 ویژگی است.

5 ویژگی وب هوشمند

  1. وب معنایی: وب 3 فراتر از تمرکز بر کلمات کلیدی و مقادیر عددی است، به طوری که محتوایی مانند عکس، ویدئو، یا صدا و ارتباطات پیچیده‌تر بین محصولات، مکان‌ها و رفتارهای خاص را درک می‌کند.
  2. هوش مصنوعی: نرم افزار هوش مصنوعی قادر به رمزگشایی زبان طبیعی و درک مقصود است. همچنین می تواند واقعی را از جعلی تشخیص دهد و داده های قابل اعتمادتری ارائه دهد.
  3. گرافیک سه بعدی: نسل سوم اینترنت باید استفاده از گرافیک سه بعدی و فناوری های واقعیت مجازی را برای ارائه نتایجی در مورد مکان های واقعی، محصولات متنوع و اشیاء مورد علاقه یکپارچه کند.
  4. اتصال: در وب 3 اطلاعات از طریق ابرداده معنایی بیشتر به هم متصل می شوند و از تمام اطلاعات موجود استفاده می کنند.
  5. فراگیر: سیلوهای داده حذف می شوند. هر دستگاه باید به شبکه متصل باشد و محتوا با برنامه های مختلف قابل اجرا است.

کاملاً واضح است که تمام این پنج ویژگی در حال حاضر در حال تکامل و شکل دادن به اینترنت آنگونه که ما می شناسیم هستند. پیشرفت‌های فناوری در هر یک از این حوزه‌ها در حال رخ دادن است تا نسخه پیشرفته‌تری از اینترنت را از نسخه‌ای که امروز استفاده می‌کنیم ایجاد کنیم.

یکی از توصیفات مورد علاقه من از اینترنت به سادگی به عنوان کل دانش ترکیبی بشریت قابل دسترسی برای همه توضیح داده شد. وب 3 قول می دهد که این اطلاعات را به روشی معقول تر از آنچه که در حال حاضر با محدودیت هایی که در طرح موتور فعلی برای شرکت هایی مانند Google وجود دارد، ایجاد کند.

وب 3 یا همان Web 3 استفاده از زبان‌های هستی‌شناختی توصیفی مانند زبان هستی‌شناسی وب (OWL) را برای تولید هستی‌شناسی‌های دامنه‌ای خاص که ماشین‌ها می‌توانند برای استدلال هوشمندانه استفاده کنند، ضروری می‌کند. نتیجه گیری و نه تنها تطبیق کلمات کلیدی، ماشین ها را قادر می سازد تا محتوا را به روشی انسانی تر پردازش کنند.

مایکروسافت در حال پیشبرد واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و متاورس است که وب 3.0 را به نسخه اصلی می‌آورد. تصویر از طریق مایکروسافت

اما وب 3 چه ارتباطی با فناوری بلاک چین و کریپتو دارد؟

براستی وب 3 چه ارتباطی میتواند با بلاک چین داشته باشد؟

برای اولین بار در تاریخ بشر، فناوری بلاک چین مکانیزم قابل اعتمادی را ارائه می‌کند که صرفاً مبتنی بر ریاضیات کاملاً مشخص و غیرقابل انکار است و نه ماهیت انسانی اشتباه، ضعیف و دارای تعصب عاطفی. این اجازه می دهد تا برای اعتماد و یکپارچگی در پشت سیستم ها و عملکردهای حیاتی که زندگی روزمره ما را اداره می کنند.

ما در حال حاضر به ماشین‌حساب‌ها بر روی قابلیت‌های محاسباتی ذهنی خود اعتماد داریم، بلاک‌چین به نوعی شبیه آن است، اما برای بسیاری از حوزه‌های تاثیرگذار دیگر زندگی ما با موارد استفاده در تمام صنایع مانند مالی، مراقبت‌های بهداشتی، تدارکات زنجیره تامین، بازی‌ها، کشاورزی و کشاورزی و بیشتر. فناوری بلاک چین در حال حاضر در وب 2.0 سنتی با چارچوب کاملاً مجزای وب 3 که بر روی شبکه هایی مانند اتریوم ساخته شده است، در هم تنیده شده است.

تکامل وب. تصویر از طریق medium.com/fabric-ventures

ظهور فناوری هایی مانند دفتر کل توزیع شده و بلاک چین امکان تمرکززدایی داده ها و محیطی را برای انتقال و تراکنش های داده شفاف، قابل تایید، ضد دستکاری و ایمن فراهم می کند. ادغام بلاک چین در وب 3 امکان غلبه بر مشکلات فعلی وب 2.0 با تمرکز، نظارت و تبلیغات استثماری/دستکاری را فراهم می کند، در حالی که چارچوبی را برای پشتیبانی از یک زیرساخت غیرمتمرکز فراهم می کند که توانایی جابجایی غول های فناوری متمرکز را دارد. که افراد می توانند به درستی مالک داده های خود باشند.

برخی از مزایای فناوری بلاک چین و دفتر کل توزیعی. تصویر از طریق medium.com/kalyanicynixit

اگر وب 3 فناوری و زیرساخت بلاک چین را به صورت غیرمتمرکز در مقیاس انبوه بپذیرد و از آن استفاده کند، این امر به افراد امکان می‌دهد تا واقعاً مستقل باشند، مالکیت و کنترل افرادی که از زمان آنلاین خود سود می‌برند، داشته باشند. یک وب غیرمتمرکز به کاربران این امکان را می‌دهد تا نحوه جبران زمان و داده‌های خود را دیکته کنند و روش‌های قبلی کمتر از اخلاقیات را از غول‌های فناوری که سود می‌برند حذف کنند و سالانه میلیاردها دلار از بهره‌برداری از داده‌های کاربران سود ببرند.

ما در حال حاضر شاهد پیشرفت اولیه در این زمینه با میلیون ها کاربر (از جمله خود من) هستیم که مرورگرهای Google Chrome را به مرورگر Brave منتقل کرده اند که دارای عناصر Web 3.0 و قابلیت های بلاک چین است که به کاربران اجازه می دهد تا زمان تماشای تبلیغات را به طور عادلانه جبران کنند. یا می تواند انتخاب کند ردیابی کوکی ها و تبلیغات را به طور کلی خاموش کند و آنها را از نظارت و اقدامات دستکاری غول های فناوری رها کند.

مرورگر Brave رفتار استالکر مانند را از وب گردی خارج می کند. تصویر از طریق bitpartikel

واضح است که وب 3 به طور خودکار به معنای تمرکززدایی نیست و اگر این رویای آرمان‌شهری که میلیون‌ها نفر به اشتراک گذاشته‌اند، به ثمر بنشیند، یک نبرد سخت جدی وجود خواهد داشت.

وب 3 و غیر تمرکز بودن

همانطور که قبلاً اشاره کردم، وب 3 و فناوری بلاک چین اغلب به صورت مترادف استفاده می شوند که می تواند گمراه کننده باشد و دقیقاً دقیق نباشد. هیچ چیزی در چارچوب تکنولوژیکی وب Web 3 وجود ندارد که بگوید باید بر اساس آن ساخته شود و اصلاً از فناوری بلاک چین استفاده نکند. اگرچه من فکر می‌کنم این یک فرض منصفانه است که فناوری بلاک چین به توسعه بیشتر، ادغام و نقش مهمی در پیشرفت وب 3 ادامه خواهد داد، همانطور که قبلاً در بسیاری از صنایع دیده‌ایم.

شبکه های وب 3.0 مانند اتریوم توانایی غیرمتمرکز کردن تقریباً هر تصویر صنعتی را از طریق prsarahevans.com دارند.

این ما را به یک گسست دیگر در درک می رساند و آن این است که بسیاری از مردم تصور می کنند که فناوری بلاک چین به طور خودکار به معنای عدم تمرکز است. بسیاری از مردم در حال حاضر با این فرض نادرست هستند که وب 3 + فناوری بلاک چین = عدم تمرکز، که اینطور نیست. برعکس، در واقع می تواند به خلاف آن منجر شود!

در حالی که بسیاری از ما درک می کنیم که فناوری بلاک چین توانایی ایجاد یک چارچوب غیرمتمرکز و واقعی همتا به همتا را دارد، عکس این موضوع نیز صادق است. فناوری بلاک چین همچنین می تواند به نقطه مقابل آزادی و عدم تمرکز منجر شود و منجر به کنترل و تمرکز مقتدرانه بر روی استروئیدها شود! به همین دلیل است که یکی از بزرگترین نگرانی ها در فضای بلاک چین، یک ارز دیجیتال بانک مرکزی تحت حمایت و کنترل شده توسط دولت (CBDC) است.

حتماً ویدیوی گای را در مورد اینکه چرا این چنین نگرانی وحشتناکی است که توسط بسیاری به اشتراک گذاشته شده است، بررسی کنید. این من را به بخش بعدی می برد و آن «مشکل» است.

صنایعی که در پذیرش بلاک چین پیشرو هستند. تصویر از طریق آکادمی بلاک چین

چرا فشار برای غیرمتمرکز بودن وب 3 ؟

چرا فشار برای غیرمتمرکز بودن وب 3 ؟ در حالی که بلاک چین این توانایی را دارد که ما را از رژیم‌های مستبد و غول‌های فناوری که همه جنبه‌های حضور آنلاین ما را نظارت و دستکاری می‌کنند، رها کند، همچنین این قابلیت را دارد که ما را بیش از هر زمان دیگری تحت فشار دولت‌ها قرار دهد.

اگر دولت تصمیم بگیرد که پول نقد را حذف کند و فقط از یک ارز دیجیتال بانک مرکزی استفاده کند یا زیرساخت اینترنت متمرکز را اتخاذ کند، می‌تواند کنترل کاملی بر هر پنی که به حساب بانکی شما می‌رود، نظارت کامل بر هر پنی که از حساب بانکی شما خارج می‌شود را داشته باشد، خریدی که انجام می دهید یا وب سایتی که بازدید می کنید. در یک سناریوی افراطی اما محتمل، آنها حتی می‌توانند کنترل کاملی بر اطلاعاتی که یک ملت مجاز است در اینترنت به آن دسترسی داشته باشد یا کل عرضه پولی را کنترل کنند. به نظر می رسد دنیایی است که من مطمئناً نمی خواهم در آن زندگی کنم.

“برادر بزرگ در حال تماشای توست ” کلاسیک وحشتناک جورج اورول در مورد دستکاری و کنترل دولت در رمان معروف 1984. تصویر از طریق massacinzentadotblog

بسیاری از مردم ممکن است این تفکر را بخوانند، “اوه خوب، من هیچ کاری غیرقانونی انجام نمی دهم و چیزی برای پنهان کردن ندارم”، اما این فقط در مورد قانونی نیست. این می تواند به دولت این قدرت را بدهد که آزادی های اساسی را که ما بدیهی می دانیم محدود کند. آیا می خواهید در یک اعتراض شرکت کنید یا در مورد چیزی که به آن اعتقاد دارید صحبت کنید؟ خوب، دولت می تواند وارد عمل شود و وجوه را از حساب شما به مدت یک ماه برای چیزی به اندازه لایک نکردن پست سیاسی شما در رسانه های اجتماعی مسدود کند.

وب 3 باید ایم مشکلات را برطرف کند!

اگر آنها تصمیم بگیرند که هر بزرگسال فقط می تواند دو لیوان آبجو در هفته بخورد چه؟ (تراژیک!) آنها می توانند به طور خودکار پرداخت به خریدهای مرتبط با الکل را مسدود کنند. اگر آنها دسترسی متمرکز به اینترنت را کنترل می کردند، مطمئناً نوشتن مقاله ای مانند این را مسدود می کردند و شما را از خواندن آن مسدود می کردند. سرکوب آزادی بیان مشابه آنچه قبلاً در مقیاس توده ای در کره شمالی و چین دیده ایم. آیا من هنوز به اندازه کافی ترسناک نقاشی کرده ام؟ من فکر میکنم شما میخواهید درجه بگیرید.

همانطور که قبلاً به اختصار به آن اشاره کردم، گویی این دلیل کافی برای فشار آوردن به وب 3 غیرمتمرکز نیست، بسیاری از سوء استفاده های غول های فناوری کاملاً وحشتناک و غیراخلاقی هستند و با افزایش شکاف های اجتماعی بین دیدگاه های مخالف ، به جامعه آسیب می رسانند. دستکاری در نتایج رویدادهای مهم مانند انتخابات سیاسی و برگزیت. شرکت‌های بزرگ فناوری از مرزهای خود فراتر رفته‌اند و این انحراف‌ها بر همه ما تأثیر می‌گذارد، به‌طوری‌که اکنون مقالات زیادی در مورد چگونگی بهره‌برداری غول‌های رسانه‌های اجتماعی و تضعیف دموکراسی منتشر شده است.

اخیراً چند مستند بسیار روشنگر و عمیقاً نگران کننده منتشر شده است که نشان می دهد چگونه مردم اساساً به عنوان دام مورد استفاده قرار می گیرند و توسط شرکت های بزرگ فناوری مانند فیس بوک، گوگل و آمازون مورد دستکاری و استثمار قرار می گیرند. شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک (که مالک اینستاگرام نیز هستند) کشف شده‌اند که به دلایل مختلف مانند ایجاد پروفایل‌های روان‌شناختی روی کاربران برای تأثیرگذاری بر کمپین‌های سیاسی و فروخته شدن به شرکت‌های بازاریابی و تبلیغاتی، مخفیانه اطلاعات خصوصی ما را به اشخاص ثالث به اشتراک می‌گذارند و می‌فروشند. اطلاعاتی که ما را برای تبلیغات هدف قرار می دهد.

غول‌های رسانه‌های اجتماعی اطلاعات خصوصی را افشا کردند که افکار عمومی را گمراه کرد و بر نتایج برگزیت و انتخابات سیاسی تأثیر گذاشت. تصویر از طریق Cnet

این اقدامات غیراخلاقی توسط افرادی مانند فیس بوک باعث شده است که شرکت بارها در آب داغ و در دادگاه شرکت کند. فناوری وب 3 می‌تواند از این چیزها جلوگیری کند! فیس بوک به خاطر برخی از بدترین جنایاتی که در جامعه ما وجود دارد متهم شده و محاکمه شده است. من از موارد بزرگی صحبت می کنم مانند تبلیغ سخنان نفرت انگیز که به نسل کشی و جنایات جنگی در میانمار دامن می زد و متهم به نقض حقوق بشر است و جنبش های “ضد فیس بوک” متعددی را در سطح جهانی به پیش می برد.

اگر هنوز مستندهای ” The Social Dilemma ” یا ” The Creepy Line ” را ندیده اید. در مورد اینکه چگونه رسانه‌های اجتماعی و غول‌های فناوری جامعه را دستکاری می‌کنند، به شدت از شما می‌خواهم که آنها را تماشا کنید و اعمال و نیات شرم‌آور بسیاری از این شرکت‌ها را که روزانه با آنها در ارتباط هستیم، درک کنید. سعی کنید بدون اینکه کامپیوتر خود را از روی ترس، انزجار و عصبانیت از پنجره بیرون بیاندازید، آنها را تماشا کنید، و سپس خواهید فهمید که چرا تمرکززدایی اینقدر مهم است.

گوگل قدرت دستکاری نتایج سیاسی و اقتصادی را دارد. تصویر از طریق usnews.com

همانطور که ما بیشتر و بیشتر در مورد شیطنت های پشت برخی از این غول های فناوری و نحوه دستکاری ما می دانیم، مردم به طور قابل درک عصبانی هستند و به دنبال جایگزینی هستند. این درک تنها منجر به یکی از عوامل محرک به سوی این انقلاب و پذیرش وب 3 غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاک چین می شود.

پیاده سازی های فعلی وب 3

همانطور که قبلاً در مقاله ذکر کردم، وب 3 لزوماً به معنای یکپارچه سازی فناوری بلاک چین نیست، اما در ادامه این مقاله، با این فرض کار خواهیم کرد که این دو با هم توسعه خواهند یافت و دست در دست هم کار خواهند کرد، و هر ذکر شده است. وب 3.0 باید فرض شود که بلاک چین در چارچوب اینترنت بافته شده است. فناوری های بلاک چین مانند بیت کوین یا بیشتر از آن اتریوم در حال حاضر چارچوب اولیه و اولیه مورد نیاز برای وب 3 را ارائه می کنند و ما شاهد استفاده از موارد استفاده بسیاری از این نوآوری های تکنولوژیکی بوده ایم.

به یاد دارید که چگونه اینترنت سریع‌ترین نوآوری تکنولوژیکی تمام دوران بوده است؟ خوب، مسیر پذیرش کریپتو و بلاک چین در حال پیشی گرفتن از پذیرش اولیه اینترنت است، به این معنی که در حال حاضر به اشکال مختلف در اینجا وجود دارد و احتمالاً به رشد تصاعدی خود در زندگی روزمره کاربران اینترنت در همه جا ادامه خواهد داد.

پذیرش ارزهای دیجیتال سریعترین در تاریخ بشر است، که راه خود را به امور مالی، مراقبت های بهداشتی، رسانه های اجتماعی، سایت های پخش ویدئو، غذا و کشاورزی، تقریباً در هر صنعتی پیدا می کند! تصویر از طریق Chaindebrief

امور مالی بزرگ‌ترین صنعتی است که فناوری بلاک‌چین در آن تأثیر بسیار مخربی داشته است و دلیل خوبی هم دارد. با رسوایی‌های بی‌شماری و معاملات کثیف که در امور مالی سنتی از زمان پیدایش خود سیستم پولی وجود داشته است، فناوری بلاک چین و وب 3 به لطف شبکه‌هایی مانند اتریوم، چارچوبی را ارائه کرده‌اند که جایگزین اعتماد از دست رفته در امور مالی سنتی شده است.

فضا، کمک به حذف فساد، کاهش هزینه ها و افزایش کارایی با بازسازی برنامه های مالی است که به طور بالقوه می تواند جایگزین تمام خدمات میراثی شود که در حال حاضر در کل فضای مالی وجود دارد.

DeFi در حال ارائه یک تحول طولانی مدت به سیستم مالی قدیمی و فاسد قدیمی است. تصویر از طریق nimera.io

برنامه‌های مالی غیرمتمرکز مانند Aave در حال حاضر بسیاری از خدمات بانک‌های سنتی را ارائه می‌کنند و به کاربران این امکان را می‌دهند که کریپتوهای خود را وام بدهند تا در مقابل دارایی‌های کریپتو خود، به روشی بسیار برتر نسبت به بانک‌ها، سود وام بگیرند. برنامه‌های مالی غیرمتمرکز در حال حاضر به کاربران این امکان را می‌دهند که در مقابل وثیقه، وام، سرمایه‌گذاری، دریافت وام مسکن و حتی خرید بیمه تقریباً آنی با اجتناب از تمام تشریفات و محدودیت‌های اعمال‌شده توسط بانک‌ها و بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های اخاذی و سود مجرمانه‌شان، به کاربران ارائه دهند. نرخ ها مفهوم سیستم مالی همتا به همتا چیز واقعا شگفت انگیزی است.

کاربران DeFi که از بازده غیرفعال بین 1.5 تا 10 درصد در ماه لذت می برند، بسیار بیشتر از بازده ارائه شده توسط بانک ها. تصویر از طریق Defipulse

از آنجایی که مردم از اینکه بانک‌ها میلیاردها دلار از پشت مشتریان خود سود می‌برند خسته شده‌اند، در ازای آن پول کمی ارائه می‌کنند، مگر اینکه از نرخ بهره 0.01 درصدی که در حساب‌های پس‌اندازتان به شما پرداخت می‌کنند راضی نباشید و برای استفاده از کارت‌های اعتباری‌شان 20 درصد سود دریافت می‌کنند، میلیون‌ها دلار. کاربران به تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) روی آورده اند و از بازدهی بسیار بالاتری نسبت به آنچه در امور مالی سنتی ارائه می شود بهره مند شده اند.

من می توانم در مورد برتری DeFi نسبت به امور مالی سنتی در تمام طول روز صحبت کنم، اما برای جلوگیری از این علف های هرز، می توانید در اینجا درباره DeFi اطلاعات بیشتری کسب کنید. در زمان نگارش مقاله، بیش از 100 میلیارد دلار در پروتکل‌های DeFi محبوس شده است که در آن میلیون‌ها کاربر از بازدهی بالاتر، تشریفات اداری و بوروکراسی کمتر و بهترین شانس برای دستیابی به سطح سلامت مالی نسبت به بانک‌ها برخوردار هستند.

با پذیرش DeFi روندی است که شاهد رشد تصاعدی بوده است، روندی که انتظار می‌رود همچنان ادامه یابد زیرا نسل‌های جوان بیشتر به فناوری بلاک چین و برنامه‌های کاربردی DeFi اعتماد می‌کنند تا سیستم مالی قدیمی.

در واقع وب 3 باید تمام مشکلات حال حاضر را برطرف کند!

تعداد کاربران DeFi با نرخ تصاعدی تصویر از طریق تجزیه و تحلیل dune در حال افزایش است

وب 3 همچنین در حال حاضر خطوط بین واقعیت و واقعیت دیجیتال را محو می کند، که تأثیر زیادی در صنعت بازی های ویدیویی، مد و پزشکی دارد. مطمئنم که در هفته‌های اخیر همه چیز در مورد « متاورس » شنیده‌اید، فیس‌بوک و مایکروسافت که میلیاردها دلار برای ایجاد دنیای مجازی خودشان سرمایه‌گذاری کرده‌اند، و متاورژن‌های غیرمتمرکز مانند Decentraland ، Sandbox و Bloktopia هستند. در سراسر یوتیوب برجسته شده است.

وب 3 و فناوری بلاک چین بر صنعت بازی چند میلیارد دلاری تأثیر می گذارد و یک چشم انداز اقتصادی کاملاً جدید با استفاده از مدل بازی برای کسب درآمد ایجاد می کند.که می تواند اساساً سیستم اقتصادی کنونی ما را مختل کند، همانطور که من در اینجا ، اینجا و اینجا به آگهی تهوع پرداخته ام . با چیزهایی مانند واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و Metaverses که در حال حاضر در حال بازی هستند، این روزهای اولیه وب 3 هستند.

محو کردن خطوط بین واقعیت و منظر مجازی به عنوان “وب فضایی” نامیده می شود که توسعه بسیار بیشتر وب 3 خواهد بود. این ویژگی دارای قابلیت‌های موقعیت جغرافیایی پیشرفته، فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و متاورژن‌های کاملاً غوطه‌ور است که به‌قدری واقع‌بینانه است که تشخیص بین اشیاء تقریباً افزوده شده و اشیاء دنیای واقعی دشوار خواهد بود. در حالی که وب فضایی بسیار پیچیده تر از آن است که بتوان در اینجا وارد آن شد، اما اساساً یک نقشه برداری فوق واقع گرایانه از کل جهان ما خواهد بود، با هر جنبه ای از زندگی (به غیر از زندگی واقعی) متصل و کاملاً تعاملی. Deloitte یک مقاله عمیق و خارق العاده در مورد مفهوم وب فضایی در اینجا می نویسد .

نقشه شبکه فضایی تصویر از طریق Deloitte

چرا همه اینها مهم است

انتقال به وب 3 یک تحول فناورانه اجتناب‌ناپذیر است، با قابلیت‌های ایجاد یا ترکیب فناوری بلاک چین برای تبدیل شدن به یک انقلاب «مردم» در این تکامل فناوری. بسیاری از اقتصاددانان و فن‌شناسان برجسته از فناوری بلاک چین به عنوان «انقلاب صنعتی چهارم» با مقالات خارق‌العاده‌ای مانند شکل‌دهی به انقلاب چهارم صنعتی توسط کلاوس شواب، بنیان‌گذار و رئیس اجرایی مجمع جهانی اقتصاد با عنوان « انقلاب صنعتی چهارم» یاد می‌کنند.

پیشگفتار ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت که در محافل دانشگاهی و تجاری نوشته، منتشر و مطالعه شده است. همچنین گزارشی عالی از پارلمان اروپا با عنوان « چگونه فناوری بلاک چین می‌تواند زندگی ما را تغییر دهد» ارائه شداگر می‌خواهید در حفره خرگوش بیشتر بروید، یک 28 صفحه خوانده می‌شود، زیرا یک مقاله به تنهایی هرگز نمی‌تواند نوآوری پشت فناوری بلاک چین را به اندازه کافی اجرا کند. اگر این فناوری آنقدر مخرب است که توجه مجمع جهانی اقتصاد و مقامات دولتی در سراسر جهان را به خود جلب کند، ارزش دانستن چیزی در مورد آن را دارد.

بسیاری از کسانی هستند که از این انقلاب حمایت می کنند، زیرا نوری از امید برای آینده یک زیرساخت غیرمتمرکز همتا به همتا و غیرقابل اعتماد است که می تواند از یک سیستم پولی، سیستم مراقبت های بهداشتی (عمدتاً هر سیستم زیرساختی) و انتقال رایگان اطلاعات پشتیبانی کند. بدون تعصب یا دستکاری، زیرا این زیرساخت‌ها و سیستم‌ها توسط هیچ مقام مرکزی که برنامه‌های آنها را پیش می‌برد کنترل نخواهند شد و ما را از قید دولت‌ها و نهادهایی که سود را بر زندگی انسان‌ها ارزش قائل هستند، رها می‌کند.

سپس دیگرانی هستند که احساس می‌کنند این یک رویا، یک چشم‌انداز آرمان‌شهری، احتمالاً هرج و مرج‌گرایانه و آزادی‌خواهانه است که احتمالاً هرگز محقق نخواهد شد، زیرا همان رژیم‌های استبدادی که مردم می‌خواهند از آن نجات پیدا کنند، فناوری بلاک چین و وب 3 را نیز اتخاذ و استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که آنها با این نوآوری‌ها سازگار می‌شوند و با آن تغییر می‌کنند، و اجازه نمی‌دهند که جایگزین شوند یا اضافی شوند که این نیز یک سناریوی بسیار محتمل است.

هر دو سناریو از نظر من خوب است، زیرا ممکن است آنطور که بسیاری می‌خواهند کاملا آرمان‌شهری نباشد، اما همچنان نسبت به مسائل فعلی که در فضای وب 2.0 وجود دارد و تعمیر برخی از آنها خراب شده است، پیشرفت بسیار زیادی دارد.

در حالی که برخی رویای مدینه فاضله بلاک چین را در سر می پرورانند، برخی دیگر از رژیم خودکامه بلاک چین می ترسند، بیایید تعصبات، امیدها و ترس ها را از بین ببریم و به واقعیت ها نگاه کنیم. صرف نظر از اینکه فکر می کنید بلاک چین و وب 3 به چه آینده ای منجر خواهند شد، فناوری بلاک چین دارای مزایای عمده و پتانسیل تقریباً نامحدودی است که عمدتاً توسط نوآوری و تخیل انسان محدود می شود.

برخی از مزایای Web 3.0 تصویر از طریق hackernoon

ویژگی کلیدی تعیین کننده وب 3 یک سیستم اتوپیایی نخواهد بود، یک سیستم غیرمتمرکز نخواهد بود، یک پولی همتا به همتا یا هر نوع سیستم یا زیرساخت دیگری نخواهد بود، بلکه غوطه ور شدن کامل در یک سیستم نخواهد بود. متاورز مجازی در حالی که همه آن ها ویژگی ها، ویژگی ها و محصولات بالقوه وب 3 هستند، ویژگی اصلی تعیین کننده Web 3 به سادگی قابل تایید بودن است.

صرف نظر از اینکه Web 3 آینده چه چیزی را ترسیم می کند، یک ویژگی که از همه نتایج ممکن فراتر خواهد رفت این است که هر قطعه داده برای هر تراکنش منفرد که در بلاک چین اتفاق می افتد، ضد دستکاری، مهر زمانی و به صورت عمومی ثبت می شود تا هرکسی بتواند آن را تأیید و احراز هویت کند. انتقال داده ها این ویژگی کلیدی و ساده چیزی است که بیشترین تأثیر را در مورد این فناوری دارد. وقتی تراکنش‌ها به صورت عمومی قابل تأیید هستند، دیگر نیازی به «پذیرفتن حرف کسی نیست،

ما نمی‌دانیم که با داده‌ها یا هویت‌های ما چه اتفاقی می‌افتد، همانطور که بیشتر روزهایمان را می‌گذرانیم و بیشتر خودمان را آنلاین آپلود می‌کنیم، این اطلاعات به کجا می‌رود و چگونه استفاده می‌شود؟ وب 3 لایه ای از شفافیت و صداقت بسیار مورد نیاز را اضافه می کند و همه را وادار می کند که اخلاقی تر از آنچه امروز هستند رفتار کنند.

قابلیت تأیید را با عملکرد قرارداد هوشمند ساخته شده بر روی آن فناوری ترکیب کنید و ما اکنون در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که در آن همه چیز مانند ساعت، با دقت در نوع ماشین حساب، حذف بی‌اعتمادی، مداخله شخص ثالث، دستکاری، فریب و خطای انسانی در سناریوهای بی‌شماری اجرا می‌شود.

فناوری بلاک چین ممکن است شفافیت مورد نیاز برای زندگی در “متا” مارک زاکربرگ را کمی کمتر از تصویر ترسناک نیویورک تایمز فراهم کند.

وب 3 یا Web 3 به طور اساسی دامنه آنچه را که بین تعاملات انسان و ماشین ممکن است گسترش می‌دهد و شبکه‌های پرداخت همتا به همتا، جریان‌های اطلاعات غنی‌تر، و انتقال داده‌های قابل اعتماد بدون طرف مقابل را گسترش می‌دهد. توسط کاربران کریپتوکارنسی امروز. این انقلاب تکنولوژیکی از ظهور مدل‌های اقتصادی و تجاری جدید بی‌پایان و غیرقابل تصور مانند توانمندسازی گروه‌های تعاونی جهانی، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز و بازارهای مستقل و خودمختار حمایت می‌کند. این معنادار است زیرا:

جوامع با انتقال ارزش همتا به همتا، قادر به کاهش واسطه های شخص ثالث، بازگرداندن ارزش مستقیم به خریداران و تامین کنندگان در یک بازار کارآمدتر خواهند شد. یکی از پروژه‌های مورد علاقه من که در حال حاضر در این فضا در حال توسعه است ، Authentium است که از فناوری بلاک چین برای حذف واسطه‌های شخص ثالث، اغلب استثمارگر در صنعت زنجیره تامین، استفاده می‌کند و به کشاورزان و کارگران کشاورزی اجازه می‌دهد تا سود بیشتری را حفظ کنند که هر روز دستان خود را کثیف می‌کنند. برای تغذیه سیاره

مالکیت متقابل و حاکمیت سیستم های غیرمتمرکز می تواند امکان همکاری و ایجاد انگیزه را از طریق مدل های اقتصادی جدید برای حل مشکلات پیچیده و پیچیده فراهم کند.

افراد مالک داده های خود خواهند بود و دیگر بدون رضایت آنها به بالاترین پیشنهاد دهنده فروخته نمی شود.

تمرکززدایی مشکل وابستگی به پلتفرم یا شرکت را حل می‌کند و به طور موثر سرمایه‌گذاری‌های کارآفرینی، تجاری و سرمایه‌گذاری را «محافظت از آینده» می‌کند.

اقدامات امنیتی، تأیید و اعتبار سنجی بهبود یافته به عنوان انسان ها، شرکت ها و ماشین ها اطلاعات را به اشتراک می گذارند.

افکار بسته

در حالی که وب 3 ممکن است «قدرت مردم» را ایجاد کند یا نکند، انقلابی را که بسیاری از مردم امیدوارند به ارمغان بیاورد، فناوری بلاک چین همچنان نقش بزرگی را در تمام صنایعی که ارتباطی با اینترنت دارند، ایفا خواهد کرد. این موضوع در این واقعیت کاملاً مشهود است که دولت ها و غول های فناوری میلیاردها دلار در زیرساخت های بلاک چین سرمایه گذاری می کنند.

در حالی که وب 3 ما را به آینده ای تبدیل می کند که واقعیت را با واقعیت مجازی ترکیب می کند، جنبه های یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی را در بر می گیرد تا تعاملات ما با دستگاه ها شبیه به انسان باشد، لایه بلاک چین پیشنهاد بسیار جالبی را به آنچه در آن امکان پذیر است اضافه می کند. هم زندگی دیجیتالی و هم زندگی فیزیکی ما.

ظهور سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) که بر پایه بلاک چین ساخته شده‌اند، مطمئناً پیشنهاد جالبی است، زیرا شرکت‌های عظیمی مانند آتاری به دنبال واگذاری کنترل شاخه‌ای از کسب‌وکار خود به جامعه هستند و بسیاری از کسب‌وکارها و تیم‌های موفق مانند Uniswap و Compound Finance به طور کامل ارائه می‌کنند. کنترل حاکمیتی کسب و کار خود به جامعه خود. DAO ها احتمالاً منصفانه ترین و دموکراتیک ترین مدل کسب و کار را ارائه می دهند که بشر تا کنون از آن بهره برده است.

S کارگزاری Plovdiv صهیونیستی نمودار مقایسه یک DAO به یک تصویر سنتی کسب و کار سلسله مراتب از طریق medium.com/smartz-blog

ادغام بلاک چین با وب 3 همچنین در حال حاضر به طور کامل مدل اقتصادی سیاره را که ما می شناسیم با سرازیر شدن میلیاردها دلار به پلتفرم های مالی غیرمتمرکز تغییر شکل داده است و پول را از صنعت بانکداری و سرمایه گذاری سنتی و وسایل سرمایه گذاری سنتی مانند طلا و املاک و مستغلات می گیرد.

بسیاری از استراتژیست ها و سرمایه گذاران کلیدی در این فضا مانند رائول پال و مایکل سیلر از این انقلاب به عنوان ” بزرگترین انتقال ثروت در تاریخ بشر” یاد می کنند و مقاله ای از یاهو بیان می کند که 47٪ از میلیونرهای هزاره حداقل 25٪ از ثروت آنها در ارزهای دیجیتال. این هزاره‌ها مبتکران و رویاپردازان فردا هستند، بنابراین اگر اکنون به بلاک چین اعتقاد داشته باشند، بعید است که در سرمایه‌گذاری‌های تجاری آینده آن‌ها گنجانده نشود، یا شرکت‌ها این فناوری را برای جذب نسل‌های جوان‌تر و پیشبرد بلاک چین ادغام نکنند.

توسعه در کنار وب 3 جالب اینجاست که گری جنسلر، رئیس SEC ایالات متحده نیز اخیراً اعلام کرده است که بیت کوین مستقیماً با سیستم بانکی ایالات متحده رقابت می کند.

بیت کوین بالاترین دارایی دهه بوده است و میلیاردها دلار از بازارهای سنتی تصویر از طریق یاهو به دست آورده است.

سخن پایانی

در حالی که هنوز مشخص نیست که آیا وب 3 ما را از ظلم هایی که در حال حاضر در شکل شکسته فعلی وب 2.0 تجربه می کنیم نجات خواهد داد یا خیر، این بهترین عکسی است که ما داریم و در حال حاضر واحه های درخشانی توسط Web 3 ارائه شده است. شبکه‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم همچنان به کاربران در برابر هجومی که همه ما در تعاملات روزانه وب ۲.۰ با آن روبرو هستیم، پناه می‌دهند.

وب 3 ممکن است “در هم نریزد” و جایگزین سیستم فعلی نشود، اما شانس زیادی برای رفع بسیاری از جنبه هایی دارد که در تمرکز، نظارت، کسب درآمد از داده های انسانی و برخورد با انسان ها به عنوان شهروند درجه دوم توسط آنها به میان می آید. بانک های ما، فناوری های بزرگ و اغلب دولت های ما. همانطور که بیوگرافی من بیان می کند، “فناوری بلاک چین ممکن است همه چیز باشد، اما بهترین فرصتی است که ما داریم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا