بورس و فارکسپول و ثروت

استراتژی سرمایه گذاری بلند مدت ؛ مزایا و چشم انداز ها

آموزش سرمایه گذاری بلند مدت

سرمایه گذاری بلند مدت به سرمایه‌ گذاری‌هایی اطلاق می‌شود که زمان نقدشوندگی بیشتری نسبت به سایر سرمایه‌ گذاری‌ها مانند پول نقد یا دارایی‌های مالی داشته باشد.

همه سرمایه گذاران می خواهند بدانند کدام سرمایه بیشترین بازده را دارد.

ممکن است از خود بپرسید که آیا نگه داشتن سهام در دراز مدت بهتر است؟ آیا خرید و فروش سهام یا نگه داشتن آنها برای چندین سال سود بیشتری دارد؟

سرمایه گذاران موفق درک می کنند که سرمایه گذاری بلند مدت بازده بهتری دارند. آنها یاد می گیرند که کدام سرمایه بالاترین بازده را برای یک دوره طولانی دارد و می دانند کجا سرمایه گذاری کنند تا بازده خوبی داشته باشند.

احتمالاً می خواهید بدانید که در حال حاضر بهترین مکان برای سرمایه گذاری کجاست.

اما ، به عنوان یک سرمایه گذار جدید ، هیچ یک از این موارد را نمی دانید. از کجا می دانید کدام سهام برای بلند مدت خوب است و از کجا می توان پول سرمایه گذاری کرد تا سود خوبی بدست آورد

در این مقاله ، به مزایای سرمایه گذاری بلند مدت خواهیم پرداخت. شما خواهید فهمید که برای خرید و نگهداری سهام بلندمدت کجا جستجو کنید. شما می توانید نکات بسیار محرمانه ای برای یادگیری نحوه تحقیق در مورد شرکت ها برای سرمایه گذاری پیدا کنید. با بررسی های انجام شده ، می دانید که نگه داشتن این سهام در دراز مدت خوب است؟

با نتیجه گیری از این راهنما ، شما دقیقاً می دانید که چگونه می توانید پتانسیل سرمایه گذاری در سهام شرکت را شناسایی کنید و به شما امکان انتخاب سهام سودآور را می دهد.

این راهنما ممکن است به شما کمک کند بهترین سهام بلند مدت را برای سال 2021 پیدا کنید.

مزایای چشم انداز سرمایه گذاری بلند مدت بسیار زیاد است. سرمایه گذاری طولانی مدت احتمالاً بیشترین سود را خواهد داشت ، به شرطی که در سهام مناسب سرمایه گذاری کنید و ما در اینجا به شما کمک خواهیم کرد.

چشم انداز سرمایه گذاری بلند مدت چیست؟

همه سرمایه گذاران در مورد سرمایه گذاری بلند مدت نظرات ذهنی دارند. برای بعضی ها ممکن است چند روز طول بکشد. برای سایرین ممکن است پنج سال یا بیشتر باشد. واقع بینانه ، برای بهره مندی از سرمایه گذاری ، یک رویکرد بلند مدت پنج تا ده ساله است.

هیچ راهی سریع برای ثروتمند شدن در سرمایه گذاری وجود ندارد. با این وجود چشم انداز سرمایه گذاری بلند مدت می تواند پاداش های قابل توجهی کسب کند.

اگر تازه وارد سرمایه گذاری شده اید ، فکر گره خوردن پول خود به مدت ده سال دیوانه کننده به نظر می رسد. اما ، به طور واقعی ، دهه ها خیلی سریع میرسند. سرمایه گذاری در مورد سودهای بلند مدت است. اگر سود کوتاه مدت می خواهید ، در جهت دادن به انرژی خود تجدید نظر کنید سهام معاملات روزانه یا فارکس را انتخاب کنید.

مزایای سرمایه گذاری بلند مدت چیست؟

وقتی شما در سهام سرمایه گذاری می کنید ، در واقع در یک شرکت سرمایه گذاری کرده اید. شما با اوج و فرودهای کسب و کار روبرو خواهید شد ، شاهد دوره های رشد و مواقعی که بازار رو به زوال است روبرو می‌شوید. اگر فقط یک سال دور خود را حفظ کنید ، فرصت کافی برای تعادل قیمت ها به شما نمی دهد.

سرمایه گذاری بلند مدت میتواند بسیار سودآور باشد. بیشتر سرمایه گذاران جدید مشاهده نوسانات نامطلوب قیمت را استرس زا می دانند. آنها نگران از دست دادن پول خود هستند و در هراس ، سرانجام سرمایه گذاری خود را تخلیه می کنند. سپس ، پایین تر از خط ، آنها متوجه اشتباه خود می شوند که می بینند قیمت چگونه بازگشت و ممکن است بیش از حد انتظار باشد.

سرمایه گذاران جدید معمولاً می پرسند کدام سرمایه بیشترین بازده را برای یک دوره طولانی و سرمایه گذاری بلند مدت دارد؟ اما این سوال اشتباه است. سرمایه گذاری هایی که بیشترین بازدهی را دارند ممکن است بالاترین ریسک سرمایه گذاری باشند. متناوباً ، شما به دنبال سرمایه گذاری با ریسک کم و بازده بالا هستید. اما ، شما ممکن است به دنبال گرد و غبار طلا باشید.

داشتن قدرت ذهنی برای تحمل شرایط پایین ، تعیین می کند که شما به عنوان یک سرمایه گذار موفق هستید.

چگونه برای سرمایه گذاری آماده شویم

اگر می خواهید سرمایه گذاری خود را شروع کنید و مصمم هستید که به تنهایی این کار را انجام دهید ، عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود:

 1. از کم شروع کنید: پیش بینی سود سالانه از سرمایه گذاری بلند مدت هیجان انگیز است. اما ، ارزیابی سبک و توانایی های سرمایه گذاری ضروری است. هنگامی که بهترین راه های سرمایه گذاری خود را پیدا کردید ، می توانید شروع به افزودن به نمونه کارهای خود کنید و سرمایه گذاری بلند مدت خود را انجام دهید.
 2. تحمل ریسک شما: آیا آماده اید که وقتی سرمایه گذاری هایتان خیلی خوب پیش نمی رود آن را کنار بگذارید؟ چه اتفاقی می افتد اگر سهام شما به دلیل اخبار نامطلوب اقتصادی یک شبه 10٪ افت کند؟ نگه دارید یا بفروشید؟ سرمایه گذاری بلند مدت و موفق یک بازی طولانی است.
 3. خطر برای پاداش دادن: بفهمید که در مقایسه با میزان سود شما چقدر می توانید از دست بدهید. اگر ضررهای احتمالی بیشتر از سود است ، از آن سرمایه گذاری دور شوید و سرمایه دیگری را انتخاب کنید.
 4. سرانه سرمایه گذاری: ممکن است با میزان سرمایه ای که باید سرمایه گذاری کنید محدود شوید. از هر سطح سرمایه گذاری که تصمیم بگیرید ، باید پولی باشد که بتوانید راحت از دست بدهید و این باعث نمی شود شما شب بیدار باشید. هرچه در مورد سرمایه گذاری خود استرس کمتری داشته باشید ، تمرکز بر سود طولانی مدت آسان تر خواهد بود.
 5. مدت زمان پیش بینی شده: چقدر به آینده نگاه می کنید؟ آیا از سرمایه گذاری بلند مدت برای پنج تا ده سال خوشحال هستید؟ برای برخی از سرمایه گذاری ها ، مانند دارایی های با درآمد ثابت ، خطر خسارت برای نزدیکی های اولیه وجود دارد. هرچه مدت بیشتری سرمایه گذاری کنید ، احتمال بیرون آمدن با سود بیشتر است.
 6. اهداف مالی شما چیست: آیا می خواهید سرمایه گذاری های شما درآمد بازنشستگی را تأمین کند؟ محاسبه کنید که چقدر به بازنشستگی احتیاج دارید و برای چه سنی قصد بازنشستگی دارید. سطح سرمایه گذاری و بازدهی را که برای بازنشستگی لازم دارید ایجاد کنید. این یک بررسی واقعیت عالی است که می توانید اهداف مالی شما واقع بینانه و قابل دستیابی باشد.
 7. احساسات خود را مشاهده کنید: جای تعجب است که چگونه احساسات توسط پول تحریک می شوند. وقتی قیمت سهام شما کاهش می یابد ، آیا دچار چرخش و متزلزل شدن می شوید؟ یا با اطمینان از اینکه قیمت ها همیشه با گذشت زمان تراز می شوند ، آرام می مانید؟ احساسات خود را ثبت کرده و از واکنشهای تند و تیز خود مطلع شوید و رفتارهای سرمایه گذاری خود را تغییر دهید.

یکی از مهمترین جنبه های موفقیت در سرمایه گذاری بلند مدت متنوع سازی نمونه کارها است ، اما این به چه معناست؟

چگونه نمونه کارها را متنوع کنم؟

شما بدون شک این عبارت را شنیده اید ، همه تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید.

این مثال در مورد سرمایه گذاری بلند مدت هم لحاظ می‌شود.

تئوری پشت این عبارت این است که اگر سبد تخم مرغ را بیندازید ، همه آنها خرد می شوند و شما مقدار زیادی را از دست خواهید داد. ایده این است که شما با داشتن نمونه کارهای متنوع ، خطرات سرمایه گذاری خود را گسترش می دهید.

وقتی برای اولین بار سرمایه گذاری را شروع می کنید ، طبیعی است که به دنبال یک معامله باشید. شما می خواهید سرمایه گذاری های کم خطر و با بازده بالا را پیدا کنید. اما تمایل به سرمایه گذاری زیاد در یک فرصت خطرناک است. مطمئن ترین شرط بندی این است که هر دارایی را به بیش از 5٪ از نمونه کارها محدود نکنید.

همیشه برای همبستگی سرمایه گذاری ها تحقیق کنید. اگر همه دارایی های شما به طور همزمان در یک جهت حرکت کنند ، این ریسک بالایی است و بعید است که پاداش هایی را که از سرمایه گذاری هایتان می گیرید به همراه داشته باشد حتی بابت سرمایه گذاری بلند مدت.

شما می توانید در کلاسهای دارایی مانند سهام ، درآمد ثابت (اوراق قرضه) و پول نقد سرمایه گذاری کنید که می توانید از طریق اوراق بهادار منفرد مانند اوراق قرضه و سهام سرمایه گذاری کنید. یا می توانید از طریق صندوق هایی مانند ETF یا صندوق های سرمایه گذاری سرمایه گذاری کنید.

بررسی زیرزمین معاملات سهام ممکن است وسوسه انگیز باشد ، اما شامل سهام بالقوه رشد و چند شرکت تراشه آبی معقول است. صندوق های شاخص و حساب های بانکی را برای پول نقد اضافه کنید.

اگر تحمل آن را دارید ، می توانید سرمایه گذاری بلند مدت در یک یا دو ارز رمزنگاری شده را بررسی کنید. دارایی های خود را به 5٪ سرمایه گذاری خود محدود کنید و رمزگذاری را به یک برنامه پنج تا ده ساله اضافه کنید. مانند هر سرمایه گذاری دیگری درباره ارز رمزنگاری شده تحقیق کنید. هنگام خرید سهام ، بررسی نوآوری و رشد را به روشی مشابه جستجوهای شرکت انجام دهید.

هنگام سرمایه گذاری در یک شرکت باید به دنبال چه چیزی باشید؟

اگر در مورد سرمایه گذاری جدی هستید ، باید کارهایی انجام شود.

هرگز بر اساس آنچه در شبکه های اجتماعی درباره آن شنیده اید سهام انتخاب نکنید. این یک روش مطمئن برای از دست دادن سرمایه گذاری شماست حتی با دید سرمایه گذاری بلند مدت !.

تحقیق در مورد یک شرکت قبل از سرمایه گذاری در سهام گام اساسی برای جلوگیری از تصمیمات بد سرمایه گذاری است. درباره رهبران شرکت ، فرهنگ ، مدل کسب و کار و امور مالی اطلاعات کسب کنید.

از برنامه های آنها برای آینده شرکت مطلع شوید. شما بینش خواهید یافت که سهام شما در طول زمان چگونه عمل می کند.

در زیر 8 زمینه اصلی برای بررسی قبل از سرمایه گذاری در یک شرکت آورده شده است

1. مدیر اجرایی (مدیر عامل) را بررسی کنید: آیا از توانایی مدیرعامل در مدیریت و رشد شرکت اطمینان دارید؟ مدیر عامل خوب می تواند یک شرکت را به مراحل جدید موفقیت برساند. اما یک مدیر عامل ناکارآمد می تواند یک شرکت را به زانو درآورد. آیا مدیر عامل سابقه خوبی دارد؟ آیا آنها به شرکتهای دیگر در گسترش کمک کرده اند؟ آیا آنها در صنعتی که اکنون در آن هستند تجربه دارند؟ اگر آنها شرکت را ترک کنند چه اتفاقی می افتد؟ آیا این روی رشد منفی تأثیر می گذارد؟

2. مدل تجاری شرکت چیست: همه شرکت ها برای رشد و مدیریت یک تجارت یک مدل تعریف شده دارند. شرکت چگونه قصد دارد سودآوری را افزایش دهد؟ آیا آنها در مورد مخاطبان ، محصولات و خدمات خود و مکانی که در صنعت آنها مناسب است ، روشن هستند؟ در آخر ، آیا شما با مدل کسب و کار آنها موافق هستید؟ پس قبل از سرمایه گذاری بلند مدت باید همه موارد را بررسی نمایید.

3. شرکت USP چیست: پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) چیست؟ چگونه در بین رقابت ها برجسته می شوند؟ آیا آنها لبه دارند؟ به عنوان مثال ، به آمازون و چگونگی بازپرداخت آنها با خدمات استثنایی و تجربه ابتکاری مشتری خود نگاه کنید
روند درآمد و تاریخچه قیمت را مطالعه کنید – به ارقام سه ماهه کل فروش محصولات یا خدمات نگاه کنید. آیا آمارها رشد یا کاهش نشان می دهد؟ به دنبال افزایش سال به سال باشید زیرا این نشان می دهد که این شرکت با استراتژی ها و فروش در حال پیروزی است.

اگر در طی سه ماهه متوالی کاهش مشاهده کنید ، این می تواند زنگ هشدار برای سرمایه گذاران باشد. همچنین می توانید تاریخچه قیمت سهام را بررسی کنید. اگر قیمت ها با افزایش درآمد همبستگی داشته باشند ، این نشانه مثبت رشد آینده است

5. رشد خالص درآمد سال به سال چقدر است: بابت سرمایه گذاری بلند مدت حتما باید نگرش منحصر به فردی داشته باشید. درآمد پس از هزینه چقدر بود؟ همه اینها به خوبی درآمد ناخالص را نشان می دهد ، اما مهمترین نکته است. اگر درآمد خالص در حال کاهش است ، می تواند نشان دهنده افزایش هزینه ها و عملیات ناکارآمد تجاری باشد. سود بر قیمت سهام شرکت تأثیر می گذارد.

6. حاشیه سود را مطالعه کنید: شرکت پس از پرداخت مالیات ، سود و هزینه ها چه میزان درآمد به عنوان سود کسب می کند؟ به عنوان مثال ، اگر گردش مالی یک شرکت 15000،000 دلار با درآمد خالص 150000 $ باشد ، حاشیه سود 10٪ است. به دنبال شرکتی باشید که حاشیه سود آن ثابت باشد زیرا این یک شاخص برای عملکرد کارآمد است.

7. نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام (نسبت D / E) چیست: شرکت چقدر بدهی دارد و آنها چگونه آن را مدیریت می کنند؟ کل سهامداران سهام را با کل بدهی مقایسه کنید. اگر شرکتی بیش از حد بدهی داشته باشد ، می تواند تصمیمات تجاری را محدود کند. هرچه نسبت بدهی کمتر باشد ، شرکت بدون داشتن نگرانی در مورد عدم پرداخت بدهی ، می تواند ریسک بیشتری را بپذیرد. نسبت های D / E با توجه به صنعت متفاوت است ، بنابراین در مورد سطح بدهی قابل قبول در صنعت قبل از سرمایه گذاری بلند مدت تحقیق کنید.

8. نسبت قیمت به سود (نسبت P / E) چقدر است: این شاخصی است که آیا سهام شرکت بیش از حد قیمت دارد. قیمت فعلی سهام را با EPS (درآمد سالانه هر سهم) مقایسه کنید. سود خالص را بردارید و آن را بر کل سهام مانده مانده تقسیم کنید. به عنوان مثال – شرکتی با سود خالص 5 میلیون دلار و 10 میلیون سهام مانده سهام دارای EPS 0.50 دلار برای هر سهم است.

سپس قیمت فعلی سهام را بگیرید ، 10 دلار بگویید و آن را بر 0.50 دلار تقسیم کنید ، که نسبت P / E 20 را به شما می دهد. سپس این را با نسبت P / E متوسط ​​صنعت مقایسه کنید. نسبت P / E بالاتر می تواند نشان دهد که شرکت کم ارزش است ، چیزی که سرمایه گذاران باهوش قبل از سرمایه گذاری در یک شرکت به دنبال آن هستند.

ممکن است انجام این چک های شرکت کار زیادی به نظر برسد ، اما سود سهام را پرداخت خواهد کرد.

فکر کنید آن را ریختن پایه های یک خانه می دانید. اگر این پایه ها ضعیف باشد ، خانه خراب می شود. وقت صرف شده برای یادگیری و تحقیق ، نمونه کارهای متنوعی و محکم ایجاد خواهد کرد که با گذشت زمان رشد می کند و سرمایه گذاری بلند مدت شما نتیجه میدهد.

بازده سرمایه گذاری مرکب

ترکیب ماده جادویی برای سرمایه گذاری است. نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) نرخ بازده سالانه است که معمولاً به صورت درصد بیان می شود و نشان دهنده اثر تجمعی ضرر یا سود بر سرمایه شما است و میزان سود یا زیان سرمایه گذاری بلند مدت شما را نشان می‌دهد.

به زبان ساده ، اگر 10 هزار دلار سرمایه گذاری کنید و 25 درصد سود از سود سهام و سودهای دیگر برگردانید ، سالانه 2500 دلار افزایش داشته اید.

اما ، اگر سود ماهیانه خود را جمع کرده اید ، 10،000 دلار شما هر ماه در حال افزایش است. سود خود را به سرمایه خود اضافه کنید.

بنابراین ، بیایید تصور کنیم شما ماهیانه 5 درصد سود می کنید و هر ماه ، سود خود را به سرمایه گذاری های خود اضافه می کنید.

 • ماه 1 – 10،500 دلار (500 دلار سود)
 • ماه 2 – 11،025 دلار (سود 525 دلار)
 • ماه 3 – 11،576.25 دلار (سود 551.25 دلار)
 • ماه 4 – 12،127.50 دلار (سود 578.81 دلار)
 • ماه 5 – 12،733.87 دلار (سود 606.37 دلار)

در مدت پنج ماه ، با افزودن بازده ماهانه خود ، 2733.87 دلار درآمد کسب کرده اید. سال به سال ، ترکیب سود شما را به حداکثر می رساند.

موارد فوق یک سناریو ایده آل است و به مزایای چشم انداز سرمایه گذاری بلند مدت می افزاید.

ممکن است برخی از ماه ها سرمایه گذاری های شما 5٪ تولید نکند. در بعضی مواقع ، ممکن است هیچ دستاوردی نداشته باشید. اما ، به پیش فرض اساسی ترکیب همه سودهای خود پایبند باشید و سرمایه گذاری های شما رشد کند.

ممکن است بپرسید ، آیا نگه داشتن سهام برای ترکیب طولانی مدت بهتر است؟ بله ، احتمالاً در طی یک دوره ، قیمت سرمایه گذاری های شما ممکن است مطلوب تنظیم شود ، بنابراین شما بیشترین سود را خواهید داشت.

با شروع سهام جدید ، با رفتار قیمت آشنا نیستید. با انجام بررسی های شرکت ، دریابید که کدام سهام برای سرمایه گذاری بلند مدت خوب است. کمی کار قبلی می تواند به شما در یافتن بالاترین سرمایه بازگشتی کمک کند.

کلیدهای اصلی برای منافع یک نمونه کار سرمایه گذاری بلند مدت

سرمایه گذاری می تواند چالش برانگیز باشد ، اما تنها درصورتی که ندانید چه کاری انجام می دهید.

اکنون می دانید که گسترش متنوع ریسک با متنوع سازی سبد سرمایه گذاری برای افزایش حداکثر منافع پرتفوی سرمایه گذاری بلند مدت ، چقدر مهم است.

انجام بررسی شرکت 8 امتیازی ممکن است وقت گیر به نظر برسد اما ارزش تلاش آن را دارد. سرمایه گذاران جدید سهام را از طریق راهنمای شبکه های اجتماعی خریداری می کنند. اما ، شما بهتر از این می دانید. این چک ها شما را به یک سرمایه گذار سودآور تبدیل می کند.

قدرت ترکیب رشد سرمایه گذاری شما اندازه نمونه کارها را افزایش می دهد. با تعهد به یک چشم انداز بلند مدت برای سرمایه گذاری ، می توانید هر ساله به سبد سهام خود اضافه کنید.

رشد سبد سهام شما سود سالانه را افزایش می دهد و تا زمانی که آماده فکر کردن در مورد فروش برخی سهام باشید ، موقعیت خوبی خواهید داشت تا سود خوبی کسب کنید.

چند شرکت تراشه آبی به نمونه کارهای خود اضافه کنید. شاید یک شرکت نوظهور را اضافه کنید که نوآوری ، رهبری برجسته و پتانسیل رشد را نشان می دهد.

متعهد به یک برنامه سرمایه گذاری بلند مدت و ده ساله. اهداف مالی خود را تعیین کنید و آرام بنشینید و از سود خود لذت ببرید.

سوالات متداول

10 سهام برتر در حال حاضر برای خرید کدامند؟
بسیاری از کارشناسان و مبادلات سرمایه گذاری 10 بهترین سهام برای خرید در حال حاضر را به شما برای سرمایه گذاری بلند مدت معرفی می کنند. اما مواظب باش هرگز سهام را کورکورانه و با ایمان به یک نظر متخصص فرض نکنید. همانطور که در مقاله توضیح دادیم ، شما باید حتما شرکت را بررسی کنید.

چگونه انتخاب سهام بلند مدت را پیدا کنم؟
هنگام ثبت نام در بورس اوراق بهادار ، می توانید یک اسکنر سهام را بارگیری کنید. پارامترهای سهام با نقدینگی ، حجم و نوسانات را تنظیم کنید. پس از شناسایی چند سهام بلند مدت برای خرید و نگهداری ، می توانید قبل از تعهد به خرید ، بررسی های شرکت خود را انجام دهید.

چه مدت باید قبل از فروش یک سهم آن را در اختیار داشته باشید؟
شما می توانید سهام خود را تا زمانی که می خواهید نگه دارید ، اما برای به حداکثر رساندن پتانسیل درآمد ، اگر می توانید حداقل یک سال و به دید سرمایه گذاری بلند مدت نگه دارید.

بهترین سرمایه گذاری بلند مدت و سهام ارزان کدامند؟
ارزان همیشه بهترین نیست.

کارشناسان سرمایه گذاری به ما می گویند از سهام پنی پرهیز کنیم. به ندرت برای سرمایه گذاران جدید خوب به پایان می رسد. بعضی اوقات ممکن است فرصتی برای عرضه اولیه سهام (عرضه اولیه) بدست آورید ، اما ممکن است قیمت ها بیش از حد ارزش گذاری شود و پس از فروپاشی هیجان IPO معامله بهتری داشته باشید.

آیا سرمایه گذاری های کم خطر و با بازده بالا بهتر از سرمایه های پرخطر و با بازده بالا هستند؟
لازم نیست.

این به نگرش شما نسبت به ریسک و میزان راحتی شما در تخصیص پولی که می توانید از دست بدهید بستگی دارد. ارزیابی ریسک با سهام آسان نیست. آیا سهام تراشه های آبی از شرکت های نوظهور ایمن ترند؟ احتمالاً ، اما گاهی اوقات شرکت های جدید با نوآوری و رشد گسترده دروازه آغازین را ترک می کنند.

اشتهای خود را برای خطر ارزیابی کنید و پولی را که توانایی از دست دادن آن را ندارید ، به خطر نیندازید و حتی سرمایه گذاری بلند مدت را انجام ندهید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا