ارز دیجیتال و کریپتو

ارز دیجیتال پکسوس (Paxos) چیست؟ استیبل کوین های امن و تضمین شده

در 10 سپتامبر 2018، شرکت بلاک چین پکسوس مستقر در نیویورک از انتشار یک استیبل کوین جدید به نام Paxos Standard، (در حال حاضر Pax Dollar) با نماد USDP خبر داد.

Paxos یک استیبل کوین کاملاً وثیقه شده با دلار است که توسط شرکت تراست پکسوس منتشر می شود. همچنین توسط وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک تنظیم و تایید شده است.

در عرض سه ماه پس از انتشار پکس دلار به 5 میلیارد دلار تراکنش دست یافت و تا سال 2023، با ارزش بازار 875 میلیون دلار، پنجاه و چهارمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است.

ارز دیجیتال پکسوس چیست؟

پکسوس خود را به عنوان “اولین شرکت تراست تنظیم شده با تخصص بلاک چین” توصیف می کند و از این تخصص برای ایجاد یک راه حل مدرن برای تسویه حساب استفاده می کند که می تواند خطر را از بین ببرد و تسویه حساب ها را ساده کند.

بررسی اجمالی Paxos. منبع: سایت پکسوس

چیزی که ممکن است بسیاری از مردم در مورد پکسوس ندانند این است که این شرکت در واقع در سال 2012 به عنوان Paxos Trust Company تأسیس شد و در بیشتر عمر خود صرافی ارزهای دیجیتال itBit را اداره می کرد که هنوز هم فعال است. ایجاد این نوآوری چرخشی از یک پلتفرم مبادله به یک شرکت متمرکز بر ایجاد یک پلتفرم تسویه حساب مدرن با استفاده از فناوری بلاک چین بود.

در بیانیه مطبوعاتی از این رمزارز:

به عنوان یک شرکت Trust، پکسوس یک امانتدار و حافظ واجد شرایط وجوه مشتریان است و بنابراین می‌تواند محافظت بیشتری از دارایی‌های مشتری نسبت به سایر استیبل کوین‌های موجود ارائه دهد.

در اینجا چند واقعیت مهم وجود دارد که باید در مورد استاندارد پکسوس بدانید:

 • این یک توکن ERC-20 است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است .
 • پس از ثبت نام و تایید، کاربران می توانند توکن های PAX را مستقیماً در Paxos.com بر اساس 1:1 با دلار آمریکا خریداری و بازخرید کنند.
 • توکن‌های Pax فقط تا زمانی در گردش باقی می‌مانند که دلارهای مربوطه در ذخیره‌سازی وجود داشته باشد. هنگامی که PAX به دلار بازخرید می شود، توکن ها بلافاصله سوزانده می شوند یا از بین می روند.
 • هنگام معامله بر روی پلتفرم itBit که متعلق به پکسوس نیز می باشد، سرمایه گذاران می توانند سایر دارایی های دیجیتال را به صورت آنی و بدون کارمزد به PAX خارج کنند.
 • Paxos Standard با نماد PAX معامله می‌شود و در حالی که یک توکن ابزاری باقی می‌ماند، در سایر پلتفرم‌های مبادله نیز در دسترس خواهد بود.
 • از آنجایی که این ارز دیجیتال به عنوان یک توکن ERC-20 ایجاد شده است، می توان آن را در هر کیف پول سازگار با ERC-20 ذخیره کرد.
 • قرارداد هوشمند PAX توسط Nomic Labs، یک حسابرس معتبر قرارداد هوشمند ، حسابرسی شده است ، و ذخایر حساب توسط Withum، یک شرکت حسابرسی برتر در سطح ملی، حسابرسی خواهد شد.

پذیرش پکسوس

پکسوس با پشتیبانی از بیش از 20 صرافی و میز OTC در پنج هفته اول وجود خود به یک ارز دیجیتال رایج تبدیل شده است.

این صرافی توسط شش صرافی از ده صرافی برتر ارزهای دیجیتال، بایننس ، OKX ، Gate.io، ZB، کوکوین و DigiFinex انتخاب و فهرست شده است . و صرافی‌های اضافی برنامه‌هایی دارند که به زودی PAX را فهرست کنند، از جمله OKCoin. این صرافی‌ها PAX را به عنوان جایگزینی برای تتر بحث‌برانگیز (USDT) ارائه می‌کنند.

علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌های تجارت و بازارساز خارج از صرافی (OTC) از جمله SFOX، XBTO، Cumberland، Hudson River Trading، Galaxy Digital، FBG Capital، Two Rivers، OSL، DV Chain و QCP Capital آماده حمایت از معاملات بزرگ هستند.

از آنجا که PAX تسویه فوری و ذخایر تأیید شده را ارائه می دهد، به سرعت به یک استیبل کوین قابل اعتماد در بین معامله گران تبدیل شده است.

پذیرش نهادی سریع توکن نشان می‌دهد که تقاضا برای یک استیبل کوین تنظیم‌شده با پشتوانه دلار آمریکا چقدر قوی است، که معامله‌گران می‌توانند به آن اعتماد کنند. در پنج هفته پس از عرضه، پکسوس قبلاً 50 میلیون دلار PAX منتشر کرده است و تقاضا هیچ نشانه‌ای از کاهش نشان نداده است.

با این حال، حتی با وجود تمام اخبار پیرامون استیبل کوین جدید Pax، پکسوس فقط یک ارز رمزنگاری شده با دلار آمریکا نیست. در عوض، در درجه اول یک پلت فرم برای پرداخت است.

با این وجود، چشم انداز توسعه آینده Paxos چیست؟ و آیا واقعا به استیبل کوین دیگری نیاز داریم؟

تاریخ پکسوس

به یاد داشته باشید که پکسوس یک پروژه جدید نیست. مدت‌هاست که وجود داشته و به عنوان خانواده‌ای از پروتکل‌ها شناخته می‌شود که برای حل مسائل اجماع در شبکه‌ای از پردازنده‌های غیرقابل اعتماد طراحی شده‌اند.

این شرکت از سال 2012 در نیویورک به ثبت رسیده است و مدتهاست که صرافی ارز دیجیتال itBit را قبل از تبدیل شدن به یک پلتفرم بلاک چین برای تسویه در سال 2018 و ارائه یک استیبل کوین ارائه کرده است.

تیم

تیم پکسوس برخلاف جنجال‌هایی که پیرامون افرادی که تتر را کنترل می‌کنند، در مورد افراد پشت Paxos چنین ابهامی وجود ندارد. مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران چارلز کاسکاریلا است .

او بیش از 15 سال در خدمات مالی فعالیت می کند و در سال 2005 مدیریت دارایی سدار هیل را تأسیس کرده است. او همچنین قبل از آن در بانک های آمریکا و گلدمن ساکس کار کرده است.

از چپ: چارلز کاسکاریلا (مدیر عامل)، اندرو چانگ (مدیر ارشد اجرایی)، راشل نلسون (انطباق)، راجش نیر (مهندسی)

اندرو چانگ به عنوان مدیر ارشد اجرایی به او در تیم برتر پیوست. او بیش از یک دهه تجربه در تعدادی از شرکت های فناوری دیگر دارد و شریک Liberty city ventures است.

قبل از پکسوس او در گوگل در توسعه تجارت برای محصولات نمایشگر آنها کار می کرد. بقیه تیم مدیریتی به طور مشابه با پیشکسوتان متعدد صنعت تجربه دارند.

یکی دیگر از موارد واقعا قانع کننده پشت پکسوس مشاورانی است که آنها از طریق هیئت مدیره خود دارند. شما می توانید لیست کامل را در اینجا ببینید، اما اینها شامل شیلا بایر، رئیس سابق FDIC و بیل بردلی، سناتور سابق نیوجرسی است که به عنوان رئیس کمیته مالی سنا خدمت می کرد.

پلت فرم Paxos

پکسوس پلتفرمی ایجاد کرده است که فناوری دفتر کل توزیع شده را با وضعیت آن به عنوان یک تراست تنظیم شده ترکیب می کند تا ریسک تسویه را به حداقل برساند.

نمایندگان پلت فرم، خود را با استفاده از فرمول مشخص می کنند:

منطق پشت ساخت چنین پلت فرمی به سادگی توضیح داده شده است. با داشتن یک تراست تنظیم شده، پکسوس به طور قانونی قادر به انتقال دارایی ها و پول است. با ترکیب این مجوز با فناوری بلاک چین، این تراکنش ها می توانند به سرعت، ایمن و بدون ریسک انجام شوند. این ترکیب را می توان در تجارت و امور مالی برای حل مشکل طولانی مدت ریسک تسویه حساب ادغام کرد.

پکسوس تصمیم گرفت پلتفرم خود را بدون بلاک چین بومی ایجاد کند و در عوض خود را بر اساس بلاک چین اتریوم قرار داده است. تا آنجا که می توانم بر اساس اطلاعات وب سایت شرکت بگویم، هیچ برنامه ای برای انتقال از اتریوم به شبکه اصلی خودش وجود ندارد.

موارد استفاده از پکسوس

با نگاهی به اسناد کاری پکسوس و وایت پیپر آنها می توان دریافت که این پروژه به دنبال حل مشکلات زیر است:

 1. انتقال سریع ارزها و همچنین تبادل فوری دارایی های فیزیکی به دارایی های دیجیتال. هدف از این کار به حداقل رساندن خطرات جعل است.
 2. کاهش یا حذف کامل هزینه های عملیاتی در عملیات تجاری.
 3. به حداقل رساندن کمیسیون و کارمزد در ارتباط با انتقال وجوه.

توکن PAX

دلار Paxos (USDP) اولین دارایی دیجیتالی است که توسط یک موسسه مالی صادر شده و به طور کامل توسط دلار آمریکا تضمین می شود. در حالی که سایر استیبل کوین‌های مشابه وجود داشته‌اند، هیچ مدرکی مبنی بر ذخایر کامل دلار آمریکا وجود ندارد، و همچنین این دارایی‌های قبلی توسط یک موسسه مالی منتشر نشده است. تیم پکسوس در اعلام پایگاه متفاوتی که PAX از آن کار می‌کند کاملاً واضح بوده است.

در تئوری، 1 PAX همیشه برابر با 1 USD خواهد بود. هنوز خیلی زود است که ببینیم این در واقعیت چقدر خوب است، اما با توجه به حسابرسی دقیق و تخریب توکن‌های مبادله شده با دلار، به نظر واقعی می‌رسد.

توکن PAX یک توکن ERC-20 است و در حالی که در ابتدا در صرافی نسبتاً غیرمحبوب ارزهای دیجیتال itBit منتشر شد، به سرعت توسط تعدادی از صرافی‌های دیگر از جمله 3 صرافی برتر ارزهای دیجیتال بایننس، OKX و ZB.com مورد استفاده قرار گرفت.

برخی این سوال را مطرح کرده اند که آیا یک استیبل کوین دیگر در اکوسیستم ارزهای دیجیتال ضروری است یا خیر، و تیم پکسوس با برجسته کردن ویژگی های زیر PAX به این سوال پرداخته است:

 • PAX به کاربر اجازه می دهد تا دارایی های دیجیتال را بدون هیچ هزینه ای به ارزهای فیات تبدیل کند.
 • به دلیل پیوند با دلار، نوسانات بسیار کمی در ارتباط با PAX وجود دارد.
 • دارایی ها را می توان به سرعت از فیزیکی به دیجیتال و بالعکس بسیار سریع تبدیل کرد.
 • هر توکن PAX توسط دلار آمریکا پشتیبانی می شود که در حساب های بانک های بزرگ ایالات متحده نگهداری می شود و توسط شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) بیمه می شود.

در عمل، PAX تفاوت چندانی با سایر ارزهای دیجیتال ندارد و این به ویژه در مقایسه با سایر استیبل کوین ها مانند تتر، TrueUSD و دلار جمینی صادق است.

موارد استفاده توکن PAX

یکی از تفاوت ها استفاده به عنوان یک سکه سودمند است، با PAX در درجه اول برای استفاده در سیستم عامل های پکسوس. هرگز به عنوان یک دارایی قابل معامله ایجاد نشده است، اما مطمئناً می تواند (و در حال حاضر نیز) در صرافی های شخص ثالث معامله شود.

باید دید که آیا PAX از تتر محبوب‌تر خواهد شد، چرا که هرگز از اعتماد کاربران ارزهای دیجیتال برخوردار نبوده است، اما به عنوان اولین استیبل کوین، شروع بسیار خوبی دارد.

از زمان انتشار، PAX حتی به محبوبیت تتر نزدیک نشده است و یکی از دلایل آن احتمالاً نوسانات نسبی یک استیبل کوین است که قرار است روی 1 دلار ثابت بماند. PAX نتوانسته است آن سطح را در بیشتر زمان وجود خود حفظ کند، و در حالی که پذیرش خوبی را به خود دیده است، تفاوت ناشی از آن احتمالاً آن را از پذیرش بیشتر باز داشته است.

ارز دیجیتال با پشتوانه پکسوس گلد

اخیراً پکسوس در 4 سپتامبر 2019 اعلام کرد که PAX Gold (PAXG) را منتشر می‌کند، محصولی که به مردم امکان می‌دهد دارایی دیجیتالی را با پشتوانه یک تروی اونس طلا که در انبارهای لندن نگهداری می‌شود، خریداری کنند. این اولین ارز دیجیتال است که توسط طلا پشتیبانی می شود.

پکسوس ادعا می کند که مالکیت توکن، مالکیت طلای فیزیکی واقعی را اعطا می کند و شماره سریال شمش طلا در خزانه لندن را در اختیار کاربران قرار می دهد. توکن‌های PAX Gold همچنین در مقادیری به اندازه 0.01 PAXG در دسترس خواهند بود، به این معنی که سرمایه‌گذاران می‌توانند به راحتی در معرض مقادیر بسیار کمی طلا قرار بگیرند.

توکن PAXG در صرافی itBit که متعلق به خود این پلتفرم نیز می باشد موجود است و همچنین می توان آن را مستقیماً از Paxos با ایجاد یک حساب کاربری در وب سایت آنها خریداری کرد.

توکن PAX Gold در مقایسه با سایر گزینه ها. تصویر از طریق PAX GOLD

از سال 2023، عرضه در گردش PAXG 271239 است که کل عرضه PAXG در حال حاضر موجود است.

PAXG یک توکن ERC-20 است، درست مانند PAX، که باعث انعطاف پذیری آن می شود و می تواند در هر جایی که توکن های ERC-20 پشتیبانی می شود استفاده شود.

پکسوس ادعا می‌کند که توکن PXG به طلای فیزیکی ترجیح داده می‌شود، زیرا هزینه‌های نگهداری کمتری خواهد داشت و دارندگان توکن‌های PAXG آن‌ها را انعطاف‌پذیرتر از طلای فیزیکی نشان می‌دهند.

استیبل کوین BUSD بایننس

تنها دو هفته پس از اعلام انتشار اولین ارز رمزنگاری شده با پشتوانه طلا، پکسوس از انتشار بایننس USD (BUSD)، یک استیبل کوین برای استفاده در صرافی ارزهای دیجیتال بایننس خبر داد.

بایننس تصمیم گرفت تا با پکسوس روی استیبل کوین جدید کار کند، زیرا آنها احساس می کنند یک استیبل کوین تایید شده و تنظیم شده توسط وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک، تضمین حداکثر حمایت از مصرف کننده، به آنها کمک می کند تا راه حل های مالی زنجیره ای را برای کاربران در سراسر جهان ارائه دهند.

نحوه استفاده از توکن های BUSD تصویر از طریق Paxos BUSD

در دو ماه پس از انتشار BUSD، این ارز به ارزش بازار 18 میلیون دلار افزایش یافته است و 173 امین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است. با این حال، PAX یک سال رشد بیشتری داشته است.

سخن پایانی

اگرچه Paxos Trust شش سال است که در صنعت خدمات مالی فعال است، پلتفرم جدید پکسوس که به فناوری بلاک چین گره خورده است بسیار جدید است. این امر بیان اینکه چقدر در طول زمان موفق خواهد شد دشوار است، اگرچه به نظر می رسد ارزش پیشنهادی محکمی دارد. از سال 2023، این توکن به خوبی خود را حفظ کرده است و پنجاه و چهارمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار باقی مانده است.

اگرچه PAX اساساً برای استفاده در پلتفرم Paxos در نظر گرفته شده است و توسط بسیاری از صرافی‌های غالب انتخاب شده است، به نظر می‌رسد شانس بسیار کمی وجود دارد که جایگزین تتر به عنوان محبوب‌ترین استیبل کوین شود . رقابت استیبل کوین شدید است، نه تنها به دلیل تتر غالب (USDT)، بلکه همچنین استیبل کوین USDC که به سرعت در حال تبدیل شدن به یک بازیگر برجسته است، از USDP نیز پیشی گرفته است.

تیم Paxos در مورد پروژه خود و توکن PAX بسیار پر سر و صدا و مثبت بوده است، و این قابل انتظار است، اما در واقعیت، توکن PAX در فضای بلاک چین نوآورانه کمی ارائه می دهد.

قدرت واقعی آن در حمایت کامل USD و حمایت موسسات مالی سنتی نهفته است. این به تنهایی برای جلوگیری از گم شدن آن در میان پروژه های دیگر کافی بوده است، به خصوص با توجه به حسابرسی و اعتماد اضافی که در مقابل استیبل کوین های رقیب به دست خواهد آورد.

اکنون این تیم با انتشار اولین ارز رمزنگاری شده با پشتوانه طلا، قلمرو جدیدی را در پیش گرفته است. این Paxos Gold شروع نسبتاً آرامی دارد و بیش از دو ماه پس از انتشار تنها 5.7 میلیون دلار جمع آوری کرده است. اینکه آیا یک ارز رمزپایه با پشتوانه طلا می تواند مورد توجه قرار گیرد یا خیر، سوال برانگیز است، اما اگر این کار را انجام دهد، پکسوس اولین مزیت محرک را دارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا