ارز دیجیتال و کریپتو

ورلد کوین (WorldCoin) چیست؟ معرفی کامل ارز دیجیتال WLD

ورلد کوین رویای اتوپیایی یا کابوس دیستوپیایی؟

فهرست مطالب

ورلد کوین (WorldCoin) پروژه جاه طلبانه مدیر عامل OpenAI و پسر پوستر سام آلتمن برای مبارزه با هوش رو به رشد هوش مصنوعی (انقلابی که از قضا برگ جدیدی را تحت فرمان او تبدیل کرد) و پایان دادن به نابرابری اقتصادی جهانی ایجاد شده توسط رژیم پولی فیات است.

“در صورت موفقیت، ما معتقدیم ورلد کوین می تواند فرصت های اقتصادی را به شدت افزایش دهد، راه حل قابل اعتمادی را برای تشخیص انسان از هوش مصنوعی آنلاین و در عین حال حفظ حریم خصوصی ایجاد کند، فرآیندهای دموکراتیک جهانی را فعال کند و در نهایت یک مسیر بالقوه برای UBI با بودجه هوش مصنوعی نشان دهد.” – سم آلتمن

نیازی به گفتن نیست، این پروژه میلیون ها نفر را جمع آوری کرده است ، با ثبت نام از چندین شهر بزرگ، از جمله نیویورک، سئول، توکیو و برلین. مانند هر پروژه رمزنگاری دیگری، ورلد کوین دارای کریپتوسفر قطبی شده است. در حالی که بایننس حمایت خود را با فهرست کردن توکن WLD در صرافی خود ابراز می کند، منتقدان ارزهای دیجیتال مانند ویتالیک بوترین ادعاهای جسورانه این پروژه را رد کرده اند (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد). گزارش‌هایی مبنی بر فروش شناسنامه‌های مردمی و تعلیق این پروژه توسط دولت در عرض یک هفته پس از شروع آن منتشر شد.

این مقاله در بیگ لینکام سعی دارد بحث پروتکل Worldcoin را باز کند، انتقادات وارد شده علیه آن را تجزیه و تحلیل کند و مناقشات پیرامون آن را بررسی کند.

ورلد کوین چیست؟

Worldcoin در هسته خود یک پروتکل هویت و یک شبکه مالی است.

 • یک پروتکل هویت – ورلد کوین در یک ماموریت برای ایجاد یک هویت دیجیتالی مستقل و حفظ حریم خصوصی برای تمام بشریت است.
 • یک شبکه مالی – شبکه ورلد یک پروتکل بلاک چین است که میزبان توکن WLD بومی خود خواهد بود . این شبکه توکن های WLD را صادر می کند و تبادل آن را بین دارندگان حساب فعال می کند. شبکه بلاک چین همچنین مدیریت پروتکل را تسهیل خواهد کرد.

این تیم همچنین مجموعه ای از ابزارها را توسعه داده است که با هم کار می کنند تا اکوسیستم Worldcoin را به حرکت درآورند.

 • ID جهانی – پروتکل ورلد کوین یک شناسه منحصر به فرد برای شرکت کنندگان صادر می کند که شخصیت آنها را تأیید می کند. Worldcoin با ایجاد یک پیوند رمزنگاری بین شناسه و اسکن عنبیه دارنده، به دنبال صدور شناسه های جهانی مقاوم در برابر سیبیل است. شرکت کنندگان باید عنبیه خود را از طریق یک دستگاه بیومتریک اختصاصی به نام Orb اسکن کنند.
 • WLD – توکن WLD یک توکن ERC-20 در شبکه اصلی اتریوم و بومی اکوسیستم این ارز دیجیتال است. برای دارندگان شناسه جهانی صادر می‌شود و به‌عنوان ذخیره‌ای از ارزش و توانمندسازی حاکمیت پروتکل عمل می‌کند.
 • World App – یک پیشانی توسعه یافته برای ثبت نام در Worldcoin و دسترسی به خدمات آن. اعتبار کاربر را برای به اشتراک گذاری در وب 3 مشخص می کند. این برنامه در فروشگاه گوگل پلی و اپ استور در بیش از 120 کشور در دسترس است.

بنیاد ورلد کوین مباشر این پروتکل است. این مسئول نظارت بر توسعه و اجرای پروژه ورلد است. Tools of Humanity یک شرکت سخت افزاری و نرم افزاری جهانی است که برنامه World App را اداره می کند و بر توسعه Orb نظارت دارد.

چرا ورلد کوین یک بحث ضروری برای وب 3 است؟

ورلد کوین یک پروژه بلندپروازانه است که به دنبال حل مسائل مهم اجتماعی-اقتصادی با فناوری پیشرفته است. این پروژه به طور بالقوه می تواند یک بدوی جدید برای اینترنت ایجاد کند و چگونگی شناسایی انسان ها در دنیای واقعی و مجازی را دوباره تعریف کند. در اینجا برخی از مسائل کلیدی وجود دارد که Worldcoin تلاش می کند تا به آنها رسیدگی کند.

یک هویت دیجیتال جدید

ورلد کوین تلاش می کند تا شبکه ای جهانی از هویت های دیجیتالی ایجاد کند که جغرافیا، جنسیت، باورها و وضعیت اقتصادی افراد را انتزاعی می کند. برای دستیابی به این هدف، یک سیستم جدید اثبات شخصیت (PoP) را پیشگام کرده است.

در دنیایی که به طور فزاینده ای مبتنی بر هوش مصنوعی است، جایی که هوش مصنوعی مولد بیش از همیشه به خلاقیت انسان نزدیک است، PoP مکانیسمی را برای تأیید انسانیت و منحصر به فرد بودن افراد ایجاد می کند. PoP یک روش ابتدایی در تمایز فعالیت های انسانی از هوش مصنوعی است، که ممکن است ضروری شود زیرا هوش مصنوعی نقش مهمی را در فعالیت های آنلاین روزانه ما بازی می کند.

اثبات شخصیت بودن همچنین به یک چالش قدیمی در وب 3 می پردازد، مشکل Sybil که همچنان پابرجاست. مشکل به ایجاد چندین هویت جعلی یا مستعار توسط یک شخص برای دستکاری یک شبکه همتا به همتا اشاره دارد. با PoP، پلتفرم‌های آنلاین غیرمتمرکز (مانند DAO) می‌توانند قدرت رای یکسانی را برای هر فرد مشارکت‌کننده مستقل از سرمایه‌گذاری اقتصادی‌شان پراکنده کنند.

درآمد پایه جهانی (UBI)

UBI ایده ای است که به هر شهروند صرف نظر از وضعیت اقتصادی آنها، مبلغی را برای مادام العمر می دهد. در تئوری، یک UBI باید برای پوشش نیازهای اساسی یک فرد کافی باشد. حامیان این ایده استدلال می‌کنند که این ایده مردم را تشویق می‌کند تا از روی علاقه و لذت شخصی کار کنند، و آنها را به نوآوری و ریسک‌پذیری تشویق می‌کند و منجر به نوآوری و رشد اقتصادی می‌شود. برعکس، منتقدان نگران این هستند که UBI می تواند منجر به تورم شود. این می تواند مردم را از کار کردن منصرف کند و تولید ناخالص داخلی کشور را کاهش دهد.

ورلد کوین به عنوان یک شبکه توزیع جهانی برای UBI قرار داده شده است که هدف آن رسیدگی به اثرات مختل کننده شغل دنیایی که به طور فزاینده ای مبتنی بر هوش مصنوعی است. شبکه این UBI را در توکن‌های WLD که به دارندگان World ID پرداخت می‌شود، توزیع می‌کند.

شمول اقتصادی با Worldcoin

سازندگان ورلد کوین استدلال می کنند که پول نقد (پول فیات) به راحتی دزدیده و جعل می شود. آنها می خواهند یک اقتصاد جهانی عادلانه اقتصادی بسازند که در آن پول نقد دیجیتال (روی زنجیره) باشد و فورا و بدون مرز جریان داشته باشد. آن‌ها می‌خواهند از PoP و شبکه ورلد کوین برای ارائه کارآمد برنامه‌های رفاه اجتماعی و مقابله با مسائلی مانند هویت‌های جعلی و اصطکاک ژئوپلیتیکی که مانع از اثربخشی طرح‌های دولتی می‌شود، استفاده کنند.

در حالی که Worldcoin به دلیل ادعاهای جسورانه، نقص‌های فنی و ابزارهای فریبنده جمع‌آوری داده‌های اولیه از کشورهای کم‌درآمد، با انتقادات و شک و تردیدهای قابل توجهی مواجه شده است، اما موضوعات مهمی را که به نفع مردم است روشن می‌کند.

با مسائلی مانند نیاز به هویت خودمختار، UBI، و فرصت های اقتصادی برابر در عموم، ورلد کوین آماده بررسی انتقادی اهداف و اقدامات خود است. این می تواند منجر به بهبود در مدل کسب و کار و راه حل های موثرتر شود.

اثبات شخصیت با ورلد کوین

یک سیستم قوی اثبات شخصیت (PoP) در کل فلسفه پروتکل ورلد کوین نقش اساسی دارد. در زمینه شبکه‌های غیرمتمرکز، PoP یک شناسایی اولیه است که ثابت می‌کند یک شخص واقعی یک آدرس زنجیره‌ای را کنترل می‌کند و هر شخص حقیقی ثبت‌شده فقط یک آدرس را کنترل می‌کند. در حالت ایده آل، سیستم شناسایی حریم خصوصی را حفظ می کند، به این معنی که نشان نمی دهد که کدام شخص واقعی است.

فلسفه پشت اثبات شخصیت

طرح‌های تأیید هویت پایه و اساس شبکه‌های بلاک چین هستند. در طول یک فرآیند اجماع بلاک چین مانند Proof of Work یا Proof of Stake ، اعتبار سنجی ها از امضای تراکنش برای تأیید پیوند رمزنگاری بین دو موجودیت دیجیتالی روی زنجیره (کلید عمومی و خصوصی فرستنده) استفاده می کنند.

 • صاحب جفت کلید چیست (یک انسان یا یک ربات).
 • مالک چندین کلید را کنترل می کند.

حملات Sybil یک چالش مداوم در حوزه رمزنگاری است که ورلد کوین سعی میکند این را حل کند. مهاجمان چندین گره ایجاد می‌کنند تا شانس انتخاب شدن برای فرآیند اجماع را چند برابر کنند. حتی DAO ها هم مشکل Sybil دارند. یک عضو با چندین هویت جعلی می تواند روند رای گیری را تحت تاثیر قرار دهد.

با این حال، این نگرانی ها در مورد پروتکل اثبات شخصیت صدق می کند. توانایی تأیید انسانیت و منحصربه‌فرد بودن صاحب کیف پول برای یک سیستم PoP ضروری است که طبق برنامه کار کند. بنابراین، باید یک ویژگی غیرقابل تکرار در دنیای واقعی را که انسانیت و منحصربه‌فرد بودن را به یک هویت دیجیتالی منحصربه‌فرد در بلاک چین (یک آدرس عمومی، مانند شناسه جهانی) مرتبط می‌کند، مرتبط کند. در غیر این صورت با مشکل Sybil نیز مواجه می شود.

اثبات شخصیت در پروتکل ورلد کوین

پروتکل ورلد کوین با هدف پذیرش یک میلیارد نفر از سراسر جهان طراحی شده است. یک پروتکل PoP که در این مقیاس پیاده‌سازی می‌شود، مسائل مقیاس‌پذیری و فراگیری قابل توجهی را مطرح می‌کند. بدون توجه به جغرافیا، وضعیت اقتصادی، نژاد یا جنسیت شرکت کننده، باید در سرتاسر جهان قابل دسترسی باشد. ورلد کوین یک مکانیسم هویت بیومتریک اثبات شخصیت مبتنی بر عنبیه را برای دستیابی به این جاه طلبی اتخاذ می کند.

چرا بیومتریک؟

هر سیستم PoP شرح داده شده در بالا حداقل یک نیاز اولیه را برای دستیابی به پذیرش جهانی برآورده نمی کند. رویدادهای حضوری ممکن است در مکان های دور قابل دسترسی نباشند. ممکن است یک شبکه اجتماعی به اندازه کافی بزرگ نباشد که تأیید شود، در حالی که مقیاس تست های تورینگ دشوار است. تاکنون، بیومتریک تنها راه حل برای برآوردن معیارهای ذکر شده در بالا در مقیاس جهانی است. آنها منحصر به فرد هستند، تقریباً همه دارای یکی هستند، و کاملاً قابل اعتماد هستند (جعل، تکرار یا از بین بردن سخت است).

چرا زنبق؟

یک مفهوم اساسی در اثبات شخصیت، ایده شناسایی منفی است . اسکنرهای اثرانگشت و صورت روی تلفن‌های ما یک شناسایی بیومتریک 1:1 انجام می‌دهند، که در آن نمونه‌ای برای تشابه با یک الگوی از پیش ضبط‌شده آزمایش می‌شود (اگر این شخص مانند قبل باشد). برعکس، یک سیستم PoP بیومتریک منحصر به فرد بودن را در یک شناسایی 1:N در برابر همه شرکت‌کنندگان دیگر آزمایش می‌کند (اگر این شخص قبلاً شبیه کسی نباشد)، که به دقت بسیار بالاتری نسبت به سنسورهای دستی ما نیاز دارد.

ورلد کوین ادعا می کند که عنبیه های اسکن شده توسط Orb به این دقت دست می یابند. آنها استدلال می کنند که اسکن عنبیه بیشتر از هر جایگزین بیومتریک دیگری حریم خصوصی را حفظ می کند و مقیاس پذیر است. اثر انگشت در حال حاضر به طور گسترده استفاده می شود و به راحتی قابل تکرار است. اسکن‌های صورت خیلی خصوصی هستند و مقیاس‌گذاری آن دشوار است، در حالی که DNA اطلاعات حساس (مانند جنسیت و اطلاعات پزشکی) را نشان می‌دهد.

زنبق جزئی ترین اطلاعات را در مورد یک فرد نشان می دهد. علاوه بر این، آنها بر این باورند که عنبیه ها به سختی قابل تکثیر هستند و معمولاً با گذشت زمان و آسیب فیزیکی به راحتی تغییر شکل نمی دهند.

پروتکل Worldcoin چگونه کار می کند؟

پروتکل هویت ورلد کوین و شبکه بلاک چین از طریق World App قابل دسترسی است.

شبکه ورلد کوین: فرآیند ثبت نام

پس از دانلود برنامه، کاربران این دستورالعمل ها را برای ثبت نام در پروتکل ورلد کوین دنبال می کنند –

1- هنگامی که کاربر World App را دانلود می کند، دو کلید خصوصی تصادفی ایجاد می کند:

 • کلید خصوصی World ID هویت بیومتریک کاربر را تایید می کند. سپس برنامه با استفاده از Semaphore (یک مکانیسم سیگنالینگ حفظ حریم خصوصی) یک کلید عمومی ایجاد می کند. این کلید عمومی World ID برای تأیید منحصر به فرد بودن کاربر در پروتکل استفاده می شود.
 • کلید خصوصی Wallet برای ذخیره و تراکنش توکن های WLD استفاده می شود.

2- سپس کاربر به سمت Orb می رود تا صورت خود را اسکن کند. Orb از سنسورهای مختلفی برای گرفتن چهره کاربر استفاده می کند و از انسان بودن و غیر کلاهبرداری بودن سوژه اطمینان می دهد. بعداً از مدل‌های یادگیری ماشینی برای یافتن چشم‌ها و گرفتن هر دو عنبیه استفاده می‌کند. کاربر همچنین یک کد QR تولید شده توسط برنامه جهانی را با Orb اسکن می کند. تمام عکس‌برداری‌های چهره در حافظه محلی Orb ذخیره می‌شوند.

3- سپس Orb الگوریتمی را اجرا می کند تا عکس های عنبیه را به یک نمایش عددی به نام کد عنبیه تبدیل کند که می تواند با کدهای عنبیه دیگر مقایسه شود.

4- سپس Orb پیامی با کد عنبیه به یک سرویس ثبت نام می فرستد و آن را با کلید خصوصی خود امضا می کند تا مشروعیت Orb را ثابت کند.

5- سرویس ثبت نام و سرویس منحصر به فرد با هم کد عنبیه کاربر را با همه کدهای عنبیه در سوابق برای فاکتوری به نام فاصله همینگ مقایسه می کنند . آنها همچنین بررسی می کنند که آیا پیام از یک Orb قانونی آمده است یا خیر.

 • اگر این فاصله کمتر از یک آستانه مشخص باشد، اسکن عنبیه تکراری در نظر گرفته می شود و رد می شود.
 • اگر همه معیارهای مورد نظر برآورده شوند، سرویس منحصربه‌فرد درخواستی برای گنجاندن کلید عمومی ID جهانی کاربر در فهرست کلیدهای عمومی تأیید شده ارسال می‌کند. این لیست بر اساس یک قرارداد هوشمند در شبکه اصلی اتریوم زندگی می کند.
ثبت نام در ورلد کوین | منبع: وبلاگ Worldcoin

پروتکل انتخاب های طراحی زیر را در فرآیند ثبت نام انجام می دهد.

اپلیکیشن ورلد

برنامه ورلد کوین از یک تابع تصادفی برای تولید کلیدهای خصوصی حتی قبل از رسیدن به یک Orb استفاده می کند. بنابراین، کلیدها مستقل از Orb، داده های بیومتریک کاربر یا یکدیگر هستند. کلید عمومی World ID نیز مستقل از کلید خصوصی کیف پول است.

Orb

تصاویر گرفته شده توسط Orb فقط در حافظه محلی نگهداری می شوند. پس از محاسبه کدهای لازم، تمام تصاویر از بین می روند مگر اینکه کاربر ذخیره آنها را برای اجرای ارتقاءهای بعدی انتخاب کند. همه کلیدهای خصوصی Orb در سخت افزار ایمن به نام ماژول پلتفرم قابل اعتماد (TPM) ذخیره می شوند.

فرآیند ثبت نام ورلد کوین

کاربر هرگز مستقیماً کلید عمومی World ID خود را به اشتراک نمی گذارد. در عوض، برنامه از شواهد دانش صفر برای پنهان کردن ارتباط بین شناسه و دارنده آن هنگام استفاده از شناسه جهانی استفاده می کند. یک سرویس منحصر به فرد بیومتریک در سروری که توسط Tools of Humanity اجرا می شود انجام می شود. این سرور همچنین تمام کدهای عنبیه را که قبلاً تأیید شده اند در ورلد کوین ذخیره می کند.

کدهای Iris

تیم ورلد کوین ادعا می کند که تا کنون، هیچ راه شناخته شده ای برای مهندسی معکوس یک تصویر کامل از یک عنبیه از روی کد عنبیه آن وجود ندارد. آنها می گویند که در حالی که تولید یک تصویر از کد عنبیه امکان پذیر است، نتیجه ممکن است به طور قابل توجهی با نسخه اصلی متفاوت باشد، به دلیل انحرافات جزئی در ویژگی های خاص (مانند نور، زاویه صورت، و غیره) در طول محاسبه.

شبکه ورلد کوین: فرآیند احراز هویت

هدف فرآیند احراز هویت ورلد کوین این است که ثابت کند کسی یک انسان منحصر به فرد است بدون اینکه اطلاعات شخصی او فاش شود. شناسه جهانی همچنین می تواند مالکیت بر هر داده ای را ثابت کند. به عنوان مثال، فرض کنید یک کاربر ID World باید نامه ای را امضا کند و ثابت کند که این نامه را خودش نوشته است و هیچ دسکاری در آن انجام نشده است.

 • یک انسان نامه را امضا کرد.
 • نامه بعد از امضا دستکاری نشد.

در اینجا، برنامه نامه یک درخواست تأیید حاوی اطلاعات نامه ارسال می کند. اثبات هم با شناسه جهانی کاربر و هم با نامه محاسبه می شود. این اثبات هر دو شرط را برآورده می کند، زیرا یک شناسه اشتباه یا داده های حروف دستکاری شده، مدرک اشتباهی را به همراه خواهد داشت.

فرآیند تأیید به شرح زیر انجام می شود

یک برنامه فرآیند تأیید را با یک کد QR یا پیوندی که World App را باز می کند، راه اندازی می کند.

 1. یک درخواست تأیید به برنامه ورلد کوین ارسال می شود که حاوی داده های روبرو است:زمینه – شناسه برنامه (ویژه هر برنامه) و هر داده اضافی که ممکن است برای محاسبه مورد نیاز باشد. سیگنال – می تواند هر داده ای باشد که کاربر ممکن است بخواهد به آن متعهد شود (مانند حرف در مثال بالا).
 2. لیست هویت های کاربر (کلیدهای عمومی ID جهانی تایید شده) در زنجیره ذخیره می شود. برنامه جهانی کاربر این لیست را از طریق یک سرویس نمایه سازی واکشی می کند .
 3. سپس World App کاربر یک اثبات دانش صفر را با ریشه Merkle (که اساساً یک خلاصه رمزنگاری است) از لیست، زمینه، سیگنال، کلید خصوصی World ID و سایر داده‌های رمزنگاری مرتبط محاسبه می‌کند.
 4. برنامه تأیید کننده گواهی ZK را دریافت می کند و آن را از طریق باطن خود برای تأیید اجرا می کند.

پروتکل انتخاب های طراحی زیر را در فرآیند تأیید انجام می دهد:

اپلیکیشن

این برنامه می‌تواند با افزودن یک SDK ارائه‌شده توسط ورلد کوین به قسمت جلویی خود، با World ID یکپارچه شود، و آن را قادر می‌سازد برنامه جهانی را با کدهای QR راه‌اندازی کند و گواهی ZK را دریافت کند.

خدمات نمایه سازی

هویت کاربر روی زنجیره در ریشه Merkle ذخیره می شود. برای محاسبه اثبات ZK، برنامه جهانی کاربر ابتدا باید گنجاندن شناسه خود را در ریشه Merkle اثبات کند که به آن اثبات گنجاندن Merkle گفته می شود . برنامه جهانی کلید عمومی خود را به نمایه ساز می فرستد، که با اثبات گنجاندن پاسخ می دهد.

این فرآیند می‌تواند شامل دانلود گیگابایت داده بدون فهرست‌کننده باشد که باعث ایجاد گلوگاه مقیاس‌پذیری می‌شود.

اثبات دانش صفر

اثبات ZK محاسبه شده توسط برنامه ورلد کوین موارد زیر را تضمین می کند –

 • امضاکننده همان کسی است که آنها ادعا می کنند (بدون افشای هویت).
 • امضا کننده یک انسان منحصر به فرد است که در پروتکل ورلد کوین ثبت شده است.
 • داده هایی که تأیید می شوند دستکاری نشده اند.

نسخه سازی

با تکامل تدریجی الگوریتم‌های تولید کد عنبیه، کدهای عنبیه قدیمی‌تر می‌توانند منسوخ شوند. در این مورد، کاربر مجبور است برای یک اسکن جدید دوباره از یک گوی بازدید کند و حریم خصوصی آنها را به خطر بیاندازد.

کیف پول

برنامه جهانی در حال حاضر تنها مشتری جلویی کیف پول World ID است. بنیاد ورلد کوین امیدوار است برنامه های شخص ثالث کیف پول World ID را یکپارچه کنند. SDK برای پشتیبانی از ایجاد ID جهانی هنوز در دسترس نیست.

توکنومیک ورلد کوین

توکن جهانی (WLD) توکن بومی اکوسیستم ورلد کوین است. WLD برای ایجاد انگیزه برای مشارکت در پروتکل هویت، مانند ابزار عمومی و مالکیت، قرار گرفته است. یکی دیگر از کاربردهای توکن WLD مشارکت بالقوه آن در حاکمیت پروتکل است. مسئولیت توسعه موارد استفاده بیشتر برای توکن WLD بر عهده جامعه است.

اهداف بنیاد ورلد کوین برای توکن WLD بسیار عالی هستند. آنها پیش بینی می کنند که WLD به گسترده ترین ارز دیجیتال و بزرگترین شبکه حفظ حریم خصوصی تبدیل شود.

نمای کلی توکن WLD

 • نام – توکن ورلد کوین
 • تیکر – WLD
 • تاریخ راه اندازی – 24 جولای 2023
 • استاندارد توکن – ERC-20
 • آدرس ها – اتریوم ، آپتیمیزم
 • درپوش عرضه اولیه – 10B WLD
 • منبع در گردش در هنگام راه اندازی – 143M WLD
 • قابلیت ارتقا – هیچ (به جز تورم)

مشخصات

 • کمک های مالی کاربر : ارسال دوره ای توکن های WLD به دارندگان ورلد کوین. این مبلغ در شبکه اصلی آپتیمیزم پرداخت خواهد شد، با قابلیت اتصال به اتریوم از طریق پل آپتیمیزم . کمک های مالی از طریق حاکمیت در معرض تغییر هستند. توکن های WLD در ایالات متحده در دسترس نیستند.
 • تورم : تورم به مدت 15 سال با نرخ پیش‌فرض 0 درصد قفل می‌شود و پس از آن مشمول نظارت پروتکلی می‌شود که سقف آن 1.5 درصد در سال است.

تخصیص

 • جامعه ورلد کوین – 75٪
 • تیم توسعه اولیه – 9.8٪
 • TFH – 13.5٪
 • ذخیره TFH – 1.7٪
زمانبندی عرضه بازگشایی توکن WLD

برنامه عرضه

در اینجا برخی از حقایق قابل توجه در مورد برنامه عرضه بدون قفل WLD وجود دارد. لطفاً برای جزئیات بیشتر به بخش Tokenomics از وایت پیپر ورلد کوین مراجعه کنید.

 • توکن‌های تیم و سرمایه‌گذار هنگام راه‌اندازی قفل می‌شوند، در حالی که توکن‌های ادعا شده توسط کاربر قفل نمی‌شوند.
 • تمام توکن‌های تخصیص‌یافته توسط جامعه ضرب خواهند شد، که بیشتر آنها در زمان راه‌اندازی قفل خواهند شد. چهار قرارداد هوشمند به تدریج در طی 15 سال آینده توکن ها را باز می کنند.
 • توکن های تخصیص داده شده به سرمایه گذاران Tools of Humanity (TFH) به مدت 12 ماه در قفل خواهند بود. پس از آن، توکن ها در طی 24 ماه به طور مساوی باز می شوند. تخصیص به تیم توسعه اولیه از یک الگوی باز کردن قفل مشابه پیروی می کند.
زمانبندی عرضه بازگشایی توکن WLD

پروتکل ورلد کوین – یک تحلیل انتقادی

احتمالاً هیچ پروژه کریپتویی وجود ندارد که بتواند به اتفاق آرا از کل جامعه کریپتو تایید شود. هر پروژه کریپتو مستعد محدودیت‌های فنی، انتخاب‌های طراحی ناکافی، و مبادلات اجتناب‌ناپذیر برای دستیابی به ویژگی‌های خاص یا محدودیت‌های تکنولوژیکی است.

پروتکل ورلد کوین نیز انتقادات زیادی را دریافت کرده است. چندین منتقد ارزهای دیجیتال، مانند ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم و مولی وایت ، وبلاگ نویس، نگرانی های خود را در مورد اثربخشی این پروتکل ابراز کرده اند. در اینجا خلاصه ای جامع از نگرانی های ابراز شده توسط جامعه، همراه با برخی از مشاهداتی که در تجزیه و تحلیل خود انجام دادیم، آورده شده است.

خطرات حریم خصوصی در Worldcoin

ناگفته نماند که خطراتی هم در استفاده از ورلد کوین وجود دارد. از جمله:

خدمات نگهداری تصویر

Orb پس از محاسبه کد عنبیه به طور پیش فرض، تصاویر عنبیه را در هنگام ثبت نام حذف می کند. با این حال، سازندگان استدلال می‌کنند که کد عنبیه ممکن است با به‌روزرسانی‌های الگوریتم محاسباتی آن منسوخ شود. کاربر در این شرایط دو انتخاب دارد:

 • برای دریافت اسکن جدید، دوباره از یک Orb دیدن کنید.
 • برای داشتن تصویر کاربر پشتیبان Orb انتخاب کنید.

هر دو انتخاب خطرات قابل توجهی در حفظ حریم خصوصی ورلد کوین دارند. بازدید مجدد از یک Orb ممکن است برای حفظ ناشناس ماندن نامطلوب باشد در حالی که ذخیره آن، Orb را نسبت به نشت داده ها حساس می کند. کاربرانی که انصراف می دهند همچنان در معرض خطر هستند زیرا ایجاد هویت های Sybil از یک Orb به خطر افتاده یکپارچگی شبکه مالی را می شکند. این پروتکل تعهدات پیچیده ZKP را برای ایمن سازی داده ها به کار می گیرد، اما صرف وجود یک پیوند ضعیف یک خطر قابل توجه حفظ حریم خصوصی است.

کدهای Iris

ویتالیک بوترین استدلال می کند که در حالی که کدهای عنبیه به طور قابل توجهی در حفظ حریم خصوصی بهتر از تصاویر کامل هستند، برخی سوء استفاده ها همچنان امکان پذیر است. کدهای عنبیه ممکن است اطلاعات حساسی مانند جنسیت، قومیت یا شرایط پزشکی را نشان دهند. این خطرات نیز در کدهای ورلد کوین وجود دارد.

خدمات نمایه سازی

سرویس نمایه سازی ثابت می کند که کلید عمومی World ID کاربر در ریشه Merkle روی زنجیره گنجانده شده است. فرآیند تولید اثبات، نشانی IP کاربر را فاش می‌کند، که باعث نقض حریم خصوصی می‌شود.

کنترل

مولی وایت وبلاگ نویس کریپتو نیز دو نگرانی قابل توجه در مورد بازیابی و مقیاس پذیری مطرح کرده است. در صورت از دست دادن شناسه جهانی، پروتکل ورلد کوین تا کنون گزینه های بازیابی را ارائه نمی دهد. علاوه بر این، او به احتمال نقض حریم خصوصی خارج از پروتکل (به دلیل سرقت، اجبار دولت، یا فروش داوطلبانه شناسنامه) اشاره می کند. وایت پیپر ورلد کوین این نگرانی ها را تایید می کند اما هیچ راه حلی ارائه نمی دهد.

خطرات متمرکز سازی

یکسری خدمات متمرکز سازی نیز در ورلد کوین وجود دارد:

پروتکل ورلد کوین

در حال حاضر، World App تنها فرانت اند موجود برای دسترسی به پروتکل است. سرویس منحصر به فرد بیومتریک یک سرویس کنترل مرکزی است که توسط TFH اداره می شود. World App تنها کیف پولی است که از توکن WLD (و عملکردهای آن در پروتکل) پشتیبانی می کند، و ابزارهای محدودی برای توسعه دهندگان شخص ثالث وجود دارد که بتوانند در بالای پروتکل ورلد کوین بسازند.

اعتبارنامه

Orb تنها ارائه دهنده اعتبارنامه World ID است. برای صدور اعتبارنامه به صورت غیرمتمرکز، پروتکل باید خدمات ثبت نام و تأیید را غیرمتمرکز کند، دستگاه های تأیید بیشتری را در سراسر جهان مستقر کند و اقدامات مناسب برای پیشگیری از کلاهبرداری شخص ثالث را نصب کند. ذخیره اعتبار تأیید شده (کدهای عنبیه) نیز باید غیرمتمرکز باشد (در حال حاضر توسط TFH انجام می شود). خدمات نمایه سازی متمرکز نیز یک ریسک قابل توجه است.

Orb در ورلد کوین

از آنجایی که TFH تنها سازمانی است که Orbs را تامین می کند، کاربران مجبورند به یکپارچگی آنها اعتماد کنند. در حالی که طراحی Orb عمومی شده و پروتکل منبع باز است، هنوز فضا برای ایجاد Orb های بالقوه مخرب (با نصب درب های پشتی) وجود دارد. علاوه بر این، کلیدهای خصوصی Orb در یک سرور متمرکز ذخیره می شوند و لایه دیگری از اعتماد را اضافه می کنند.

خطرات امنیتی در ورلد کوین

پست وبلاگ ویتالیک بوترین در مورد اثبات بیومتریک شخصیت، کار بزرگی را در خلاصه کردن خطرات امنیتی مرتبط با پروتکل ورلد کوین انجام می دهد.

 • فروش شناسه – ممکن است شخصی با استفاده از کلید عمومی خود هنگام ثبت نام اولیه، یک شناسه جهانی خریداری کند. اجاره نیز به همین ترتیب امکان پذیر است.
 • اجبار دولتی – دولت ها می توانند شهروندان را وادار کنند که تاییدیه و شناسنامه خود را فاش کنند. دولت ها همچنین ممکن است صدور توکن های WLD را محدود کنند (مانند ایالات متحده).
 • هک تلفن – دسترسی به تلفن، شناسه جهانی ذخیره شده را فاش می کند.
 • جعل افراد جعلی – ممکن است فرد از هوش مصنوعی و چاپگرهای سه بعدی برای فریب دادن Orb برای تأیید یک فرد نامشروع استفاده کند.

چنین خطراتی خارج از محدوده پروتکل ورلد کوین است و کاهش آن را برای تیم دشوار می کند. علاوه بر این، مبادلات ذاتی با الگوریتم های منبع باز و بسته وجود دارد. مدل های منبع باز شفاف هستند اما مستعد حملات مکرر هستند. الگوریتم های بسته از حملات کمتری رنج می برند اما شامل یک عنصر اعتماد هستند.

خطرات دسترسی در Worldcoin

اینها خطراتی است که با افزایش زیرساخت ورلد کوین برای پذیرش بیش از یک میلیارد نفر همراه است. این امر مستلزم ارتقاء سریع تولید Orbs و توزیع ایمن آنها در سراسر جهان است. ممکن است مشکلاتی در حفظ یکپارچگی تعداد زیادی از Orb ها ایجاد شود. علاوه بر این، مشکلات دسترسی نیز به دلیل نداشتن یک گوی با دسترسی کافی، حتی در دورافتاده‌ترین مکان‌ها، ایجاد می‌شود.

خطرات دسترسی نیز از کمبود دانش فنی برای کار با تلفن های هوشمند، برنامه های کیف پول و کلیدهای خصوصی ناشی می شود. در نهایت، پروتکل ورلد کوین به مواردی که عنبیه‌های شرکت‌کننده برای تأیید (به دلیل نقص‌های پزشکی) مناسب نیستند، اشاره نمی‌کند.

خطرات با توکنومیکس

پروتکل ورلد کوین به آرزوهای بزرگ برای توکن WLD خود می بالد، مانند وسیله ای برای توزیع UBI و دارندگان WLD از آن به عنوان ذخیره ارزش استفاده می کنند . با این حال، اقتصاد توکن Worldcoin تصویری کاملاً متمایز از آنچه در بیانیه‌های مطبوعاتی و اطلاعیه‌های عمومی ادعا می‌شود، ترسیم می‌کند.

برای UBI ایده آل نیست

توکن ورلد کوین برای یک توکن UBI بسیار نامشخص است. به عنوان مثال، حدود 25 درصد از عرضه آن برای سرمایه گذاران اولیه و تیم های توسعه محفوظ است، که یادآور پروژه های رمزنگاری با پشتوانه VC است، که به نظر ایجاد فرصت های برابر نیست.

برای یک فروشگاه ارزش ایده آل نیست

یک نشانه ذخیره ارزش باید دارای برخی ویژگی های اساسی باشد مانند:

 • باید کمیاب باشد.
 • باید غیرمتمرکز و منصفانه راه اندازی شود.
 • تعداد قابل توجهی از مردم باید به ارزش آن باور داشته باشند.

بیایید ببینیم که این شرایط چقدر برای توکن ورلد کوین یعنی WLD در برابر بیت کوین ، پذیرفته‌شده‌ترین توکن ذخیره ارزش تا به امروز، برقرار است.

 • کمبود بیت کوین هر چهار سال دو برابر می شود، با عرضه ثابت 21 میلیون واحد. در مقابل، WLD می‌تواند عرضه نامحدودی داشته باشد (اگر حاکمیت چنین تصمیمی بگیرد).
 • بیت کوین غیرمتمرکزترین توکن در وب 3 است و به طور منصفانه راه اندازی شده است (هر واحد استخراج شده است). توکن های WLD قابل توجهی به سرمایه گذاران و توسعه دهندگان اولیه اختصاص داده شده است.
 • بیت کوین گسترده ترین ارز دیجیتال است که به این معنی است که افراد بیشتری به ارزش آن اعتقاد دارند.

در نهایت، ارزش یک توکن ممکن است به کاربرد آن نیز بستگی داشته باشد. به غیر از UBI و ذخیره ارزش، تنها ابزار دیگر برای توکن WLD استفاده بالقوه در فرآیندهای حاکمیت پروتکل ورلد کوین است. با توجه به اینکه چگونه اکوسیستم Worldcoin به شدت فلسفه “یک نفر، یک رای” را ترویج می کند ، ارتباط توکن های WLD در فرآیندهای حاکمیتی نامشخص است.

شرکا و سرمایه‌گذارهای پروژه ورلدکوین

نخستین دوره جذب سرمایه‌گذار ورلد کوین در سال ۲۰۱۹ انجام شد. شرکت‌هایی مثل اندرسون هاروویتز، دیجیتال کارنسی گروپ (Digital Currency Group) و کوین بیس ونچرز (Coinbase Ventures) رهبری این جذب سرمایه را به عهده گرفتند. از میان نام‌هایی که در این سرمایه‌گذاری شرکت کردند، می‌شود به سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried)، مدیرعامل سابق صرافی سقوط‌کرده FTX، و رید هافمن (Reid Hoffman)، بنیان‌گذار لینکدین اشاره کرد.

پروژه ورلد کوین توانسته سرمایه‌های قابل توجهی جذب کند. آخرین اخبار هم از جذب سرمایه ۱۱۵ میلیون دلاری در دور سوم خبر می‌دهد که به رهبری بلاکچین کپیتال انجام شده است.

جمع‌بندی

بنیاد ورلد کوین در مورد آینده‌ای دیستوپیایی صحبت می‌کند که در آن مدل‌های پیشرفته‌ی یادگیری ماشین، هوش مصنوعی را از انسان‌هایی که در دنیای مجازی با یک اپیدمی هویت روبرو هستند غیرقابل تشخیص می‌کند. ورلد کوین همچنین بی اعتمادی شدیدی را به رژیم پول فیات ابراز می‌کند و آن را به دلیل نابرابری‌های بزرگ در وضعیت اقتصادی افراد ناشی از جغرافیای آنها مقصر می‌داند.

با نگاهی فراتر از همه چیز، به نظر می رسد Worldcoin از دو روند آشکار در جهان – پیشرفت سریع هوش مصنوعی و تورم جهانی به سرعت در حال افزایش برای پیشبرد دستور کار خود، عقب نشینی کرده است. به نظر می‌رسد که همه کارت‌های آن‌ها روی آینده‌ی دیستوپیایی هوش مصنوعی فوق‌هوشمند و یک سیستم پولی در حال فروپاشی شرط‌بندی می‌کنند. بنابراین، حتی اگر تمام خطرات ناشی از پروتکل ورلد کوین را پشت سر بگذاریم، موفقیت مدل کسب‌وکار آن به آینده‌ای بستگی دارد که به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها در چشم‌انداز جهانی فعلی رخ دهد.

با این حال، ورلد کوین پیچیده ترین تلاش برای ایجاد یک پروتکل هویت غیرمتمرکز و یک شبکه جهانی برای UBI است، که هر دو از نظر خودشان مسائل مهمی هستند – بحث های عمومی در مورد چنین مسائلی راه حل های بهتری را در آینده باز می کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا