ارز دیجیتال و کریپتو

شبکه Optimism چیست؟ راه حل نهایی مقیاسپذیری با آپتیمیزم و توکن OP

برررسی ارز دیجیتال آپتیمیزم (Optimism)

در واقع Optimism راه حل نهایی مقیاس پذیری اتریوم است.

هر بار که به اتریوم، پتانسیل، آینده، پروژه‌های باورنکردنی که بر روی آن ساخته می‌شوند، و اینکه چگونه آینده زیرساخت‌های جهانی و آزادی از طریق تمرکززدایی بر روی آن ساخته می‌شود، فکر می‌کنم، نمی‌توانم احساس گرم و مبهمی نداشته باشم. من احساس می کنم که بیت کوین و پروژه هایی مانند اتریوم بهترین شانس بشریت برای فرار از آینده ای است که هر سال شروع به اورولی بیشتر و بیشتر می کند.

همه ما می دانیم که اتریوم دارای مشکلات زیادی است! پس، با ارائه شبکه آپتیمیزم و راه حل بسیار مورد نیاز برای مشکلات اتریوم، آیا می تواند خوش بینی را در مورد آینده Eth ارائه دهد؟ بیایید با هم بررسی کنیم.

شبکه Optimism چیست؟

Optimism یک بلاک چین راه حل با مقیاس دو لایه است که بر روی اتریوم ساخته شده است. شبکه آپتیمیزم با استفاده از Rollups، یک راه حل مقیاس‌پذیری که بر محاسبات خارج از زنجیره برای ثبت تراکنش‌ها بدون اعتماد و در عین حال بر امنیت اتریوم تکیه دارد، مزایایی را برای شبکه اصلی اتریوم فراهم می‌کند. در بخش بعدی به مجموعه های خوش بینانه خواهیم پرداخت.

این شبکه یکی از بزرگ‌ترین راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری برای اتریوم با بیش از ۱ میلیارد دلار ارزش وان چین و بیش از ۷۰ پروتکل با استفاده از تکنیک مقیاس‌پذیری مانند سینتتیکس ، آوه ، یونی سواپ ، ولودرام و موارد دیگر است.

زنجیره Optimism را می توان به متامسک یا سایر کیف پول های محبوب اضافه کرد و توکن ها را می توان از اتریوم به آپتیمیزم برای تراکنش های سریع تر و ارزان تر متصل کرد. به قول خود خوش بینی:

اتریوم را با سرعت 10 برابر تجربه کنید و آن را توربوشارژ کنید؟ به نظر من خوب است.

این شبکه بر اساس چهار اصل اصلی طراحی شده است تا آن را منحصر به فرد کند:

 • سادگی
 • پراگماتیسم
 • پایداری
 • خود شبکه

سادگی خود توضیحی است. تنها با چند خط کد، توسعه‌دهندگان می‌توانند از Optimism استفاده کنند، در حالی که تا حد زیادی به امنیت و زیرساخت شبکه اصلی اتریوم اعتماد دارند. توسعه دهندگان می توانند در صورت امکان از کد اتریوم و زیرساخت ETH اثبات شده استفاده کنند و انتقال به این شبکه را بسیار ساده می کند.

اکوسیستم OP بر عمل گرایی تأکید دارد و با موارد و نیازهای استفاده در دنیای واقعی تشویق می شود. Optimism قصد دارد به ساخت، توسعه و تکامل ادامه دهد و در نهایت ویژگی هایی مانند سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) را پیاده سازی کند.

فرآیند طراحی بیشتر حول محور ایده پایداری بلندمدت و عدم توجه به مقیاس‌پذیری توسعه می‌یابد، همانطور که در پروژه‌های دیگری که می‌دانیم نامی از آنها برده نمی‌شود، دیده‌ایم. اشاره، به نظر می رسد شبکه آنها یک هفته در میان از بین می رود و نام با شولانا هم قافیه است.

با Optimism، بلوک‌ها در شبکه OP لایه 2 (L2) ساخته و اجرا می‌شوند و تراکنش‌های کاربر به صورت دسته‌بندی شده و به لایه 1 (L1) که اتریوم است ارسال می‌شوند. از آنجایی که این شبکه یک لایه دو است، هیچ منبعی ندارد و تراکنش‌ها بلافاصله در بلوک پذیرفته یا رد می‌شوند و تجربه کاربری یکپارچه را تضمین می‌کنند.

این شبکه باعث می شود اتریوم سریع، پایدار و مقیاس پذیر باشد

Optimism توسط بنیاد شبکه رهبری می شود و توسط نشانه OP آن اداره می شود که برای رای دادن به پیشنهادات حاکمیتی برای شبکه استفاده می شود. در اینجا برخی از حقوق برجسته آنچه که تنها یک سال پس از راه اندازی شبکه اصلی خود به دست آورده است آورده شده است:

 • کاربران بیش از 1.1 میلیارد دلار در هزینه گاز صرفه جویی کردند
 • بیش از 6800 قرارداد منعقد شده است
 • دارای بیش از 300 هزار آدرس منحصر به فرد
 • بیش از 900 میلیون دلار ارزش تضمین شده است
 • بیش از 17.4 میلیارد دلار در حجم تراکنش تسهیل کرد
 • بیش از 24.5 میلیون دلار درآمد ایجاد کرد
 • بیش از 1 میلیون دلار به بودجه کالاهای عمومی اهدا شد

طبق گزارش Crunchbase، آپتی سه دوره مالی به ارزش 178.5 میلیون دلار برگزار کرده است:

 • دور اولیه: 3.5 میلیون دلار (کلاب ونتورس)
 • سری A: 25 میلیون دلار (آندرسن هوروویتز، پارادایم)
 • سری B: 150 میلیون دلار (آندرسن هورویتز، پارادایم)

اندرسن هوروویتز نیز تحت نام A16z سرمایه گذاری می کند، این شرکت به همراه پارادایم دو مورد از معتبرترین VC ها در فضای کریپتو هستند و عموما به دلیل سرمایه گذاری در پروژه هایی با پتانسیل بزرگ شناخته شده اند.

حالا که پیشینه ای در مورد شبکه Optimism می دانید، بیایید ببینیم که رول‌آپ‌های شبکه آپتیمیزم چیست و چگونه از منظر غیر فنی کار می کنند.

رول‌آپ‌های Optimism چیست؟

شبکه آپتیمیزم تکنیک های پیشرفته فشرده سازی داده ها به نام رول‌آپ‌های آپتیمیزم (Optimistic Rollups) را پیاده سازی می کند که باعث افزایش سرعت و کاهش هزینه تراکنش های اتریوم می شود. خوش بینی همه چیز را ساده نگه می دارد، با تکیه بر کمترین تعداد قطعات متحرک و تضمین می کند که هنگام ایجاد راه حل مقیاس پذیری خود برای اتریوم، مشکل کمی وجود دارد.

با ساده نگه داشتن کد تا حد ممکن، OP کارایی و سرعت تراکنش های اتریوم را بهبود می بخشد و آن را برای توسعه دهندگان کاربرپسندتر می کند.

به‌طور دوره‌ای، سیستم Optimism یک ریشه مرکل از تراکنش‌هایی را که در مجموعه‌ای اتفاق می‌افتند منتشر می‌کند تا «وضعیت» جمع‌آوری را در بلاک چین اصلی زیربنا به‌روزرسانی کند. سپس شبکه‌های اعتبارسنجی‌های خارجی، ریشه Merkle را بررسی می‌کنند تا قبل از به‌روزرسانی وضعیت در آینده، از صحت آنها اطمینان حاصل کنند.

نموداری که نشان می دهد رول آپ ها چگونه کار می کنند. تصویر از طریق پژوهش پارادایم

اگر ناهماهنگی وجود داشته باشد، یک اعتبارسنجی می‌تواند در طول دوره اختلاف، یک ضد تقلب منتشر کند، که می‌تواند باعث شود وضعیت سیستم به حالت معتبر قبلی بازگردد تا مطمئن شود فقط تراکنش‌های معتبر به شبکه اتریوم منتقل می‌شوند.

دو نوع اصلی از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم وجود دارد که از جمع‌آوری‌ها استفاده می‌کنند، جمع‌آوری‌های خوش‌بینانه که توسط Optimism استفاده می‌شود و رول آپ های Zero-Knowledge یا به اختصار مجموعه‌های ZK. همچنین راه‌حل‌های مقیاس‌بندی دیگری مانند زنجیره‌های جانبی مانند پالیگان، پلاسما و موارد دیگر وجود دارد.

در اینجا یک تصویر عالی از 101 بلاک چین وجود دارد که تفاوت های کلیدی بین Optimistic و رول آپ های ZK را نشان می دهد:

تصویر از طریق 101 بلاک چین

تاخیر کم و توان عملیاتی بالا تحت محدودیت منابع، دو مشکل چالش برانگیز در اکوسیستم اتریوم امروزی هستند. توانایی ضعیف‌ترین گره در شبکه برای بررسی قوانین سیستم، تمرکززدایی سیستم را تعیین می‌کند، در حالی که مقیاس‌پذیر به میزان کارایی یک پروتکل اشاره دارد.

اینها بخشی از مسائلی است که به عنوان «سه‌گانه مقیاس پذیری/بلاک چین» شناخته می‌شود. سه‌گانه مقیاس‌پذیری مسئله‌ای است که گریبان هر شبکه یک لایه، از جمله بیت‌کوین را می‌گیرد. شما می توانید در مورد trilemma و اینکه چگونه الگورند یکی از پیشرفته ترین شبکه های لایه یک و تنها شبکه ای است که ادعا می کند آن را حل کرده است، در بررسی الگورند اطلاعات بیشتری کسب کنید.

پیشرفته‌ترین شبکه‌ها از منظر مقیاس‌پذیری، مانند کاردانو و الگورند هستند که از راه‌حل‌های مقیاس‌گذاری رمزنگاری پیچیده ساخته شده در معماری هسته استفاده می‌کنند، در حالی که شبکه‌هایی مانند اتریوم باید به راه‌حل‌های لایه دو که قبلاً در این مقاله معرفی شد، تکیه کنند.

نقطه ضعف اصلی رول آپ های Optimism، مدت زمانی است که برای کاربران لایه 2 طول می‌کشد تا بتوانند وجوه خود را به بلاکچین زیربنایی برگردانند. از آنجایی که پیش از به‌روزرسانی وضعیت، رول آپ های آپتیمیزم باید به اعتبارسنجی‌های خارجی برای بررسی ریشه‌های مرکل برای تراکنش‌های معتبر و معتبر اعتماد کنند، باید زمان کافی برای بررسی تمام فعالیت‌ها توسط اعتبارسنجی‌ها وجود داشته باشد.

مزیت اصلی رول آپ های Optimism این است که آنها کلی‌تر هستند و می‌توانند از قراردادهای هوشمند به روشی مشابه با بلاک چین مبتنی بر قرارداد هوشمند پشتیبانی کنند و پشتیبانی بومی برای قراردادهای هوشمند در رول آپ را بدون نیاز به توسعه اضافی آسان‌تر می‌کنند.

در اینجا نکات مثبت رول آپ های این شبکه وجود دارد:

 • انعطاف پذیری محاسباتی بالا
 • تورینگ کامل است و می تواند با ماشین مجازی اتریوم استفاده شود
 • مقیاس پذیر- می تواند به طور قابل توجهی TPS اتریوم را بدون به خطر انداختن متمرکز سازی افزایش دهد
 • Trustless- داده ها در زنجیره نگهداری می شوند، نیازی به اعتماد به ارائه دهندگان داده خارج از زنجیره نیست
 • تجربه کاربری بهتر

در اینجا برخی از معایب رول آپ ها در شبکه Optimism آورده شده است:

 • در مقایسه با سایر راه حل های لایه 2 مانند پلاسما و رول آپ ZK ، رول آپOP ها دارای توان عملیاتی کمتری هستند.
 • برخی نگرانی ها در مورد امنیت ایجاد شده است

با معطوف کردن به DeFi Llama ، می‌توانیم ببینیم که TVL کنونی در این شبکه کمتر از 1 میلیارد دلار است و اوج آن در اوت 2022 به 1.2 میلیارد دلار رسیده است.

واضح است که این شبکه با گذشت زمان و رشد پایدار شاهد استقبال چشمگیر بوده است، و شاید جالبتر از همه این باشد که شبکه شاهد افت شدید TVL نبوده است زیرا ما به اندازه بسیاری از شبکه ها به اعماق بازار نزولی نفوذ می کنیم، تجربه کرده اند.

این یک نمای کلی بسیار مختصر و غیر فنی از نحوه عملکرد Optimistic Rollups را خلاصه می کند.

بررسی آپتیمیزم: نقاط عطف و آینده

Optimism اخیراً راه اندازی یک سیستم تراکنش شرطی بومی اتریوم با حداقل اعتماد به نام Drippie را منتشر کرده است. Drippie یک سرویس وب 2 قابل برنامه ریزی است که می تواند محرک های مختلف را با اقدامات ترکیب کند و به کاربران اجازه می دهد تحت شرایط خاصی تراکنش ها را انجام دهند.

به گفته آپتیمیزم، Drippie قصد دارد مشکلات اتوماسیون را با فعالیت های زنجیره ای برطرف کند که باعث افزایش عملکرد بلاک چین Optimism می شود.

در جولای 2022، کرو فایننس پیشنهادی برای افزایش نقدینگی شبکه آپتیمیزم، افزایش قابلیت استفاده و پذیرش شبکه ارائه کرد و در نتیجه بر توکن OP تأثیر گذاشت. این پیشنهاد شامل یک میلیون توکن OP بود که طی 20 هفته در استخر کرو توزیع می‌شد و ارائه‌دهندگان نقدینگی را به این پروتکل تشویق می‌کرد.

2022 سال شلوغی برای این پروژه بود زیرا آنها همچنین Optimism Bedrock را ارائه کردند.

با تکیه بر فناوری رول آپ موجود و قدرتمند که توسط Optimism استفاده می شود، Bedrock آن را ارزان تر، سریع تر و پیشرفته تر کرد و ویژگی های زیر را معرفی کرد:

 • بهینه سازی ارسال کال‌دیت- فراتر از فشرده سازی ساده داده ها برای ارائه ارزان ترین تراکنش های ممکن به کاربران.
 • اجماع/جداسازی مشتری – به دنبال اتریوم، آپتیمیزم می‌تواند به‌طور یکپارچه EIP-4844 را با حداقل هزینه یکپارچه کند.
 • تفاوت مشتری – باز کردن درب برای اجرای جایگزین مشتری، لایه امنیتی بیشتری را برای کاربران Optimism فراهم می کند.
 • شبکه‌سازی سریع همتا به همتا – از جمله پشتیبانی از Snap Sync ، که اجرای گره شبکه را آسان‌تر از قبل می‌کند و زمینه را برای توالی غیرمتمرکز فراهم می‌کند.
 • سپرده های سریعتر – زمان سپرده گذاری از 10 دقیقه به 2.5 دقیقه کاهش یافت.
 • همگام سازی هوشمندتر، توالی و ارسال وضعیت – تضمین می کند که این شبکه می تواند در تمام شرایط شبکه اتریوم پایدار بماند.

Bedrock همچنین پایه و اساس سیستم ضد عیب نسل بعدی Optimism به نام کانون را گذاشت. کانون با همکاری geohot یک سیستم اثبات عیب تعاملی است که برای حفظ امنیت شبکه تا حد امکان بدون حذف هیچ یک از سادگی های بلاک چین طراحی شده است.

به لطف کانون، آپتیمیزم تنها معماری جمع‌آوری است که می‌تواند به راحتی چندین پیاده‌سازی ضد عیب و کلاینت را پشتیبانی کند، که هدف آن حذف کلیدهای ارتقاء از اثبات عیب جمع‌آوری است تا اولین مجموعه مبتنی بر EVM برای دستیابی به امنیت در سطح اتریوم باشد.

در اکتبر 2022، این پروژه قابلیت استیک OP را معرفی کرد.

OP Stack یک طرح ماژولار و منبع باز برای بلاک چین های بسیار مقیاس پذیر و با قابلیت تعامل بالا از همه نوع است. OP Stack از نبوغ کل جامعه اتریوم بهره می‌برد و ساختن یک بلاک چین از هر نوع را برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر از همیشه می‌کند، در حالی که می‌توانند به Optimism و اتریوم متکی باشند.

این ابتکار از Optimism شرط می‌بندد که آینده نه چند زنجیره‌ای است و نه تک زنجیره‌ای، در عوض معتقد است که زنجیره‌های بسیار یکپارچه ساختاری نوظهور را تشکیل می‌دهند که از آن به عنوان “سوپر‌چین” یاد می‌کنند.

OP Stack مجموعه‌ای از ماژول‌ها است که با هم کار می‌کنند تا زنجیره‌های بلوکی منسجمی را تشکیل دهند و هر جزء لایه خاصی از پشته را پیاده‌سازی می‌کند. در اینجا نمونه ای از نحوه ظاهر آن است:

وقتی داشتم این بررسی از Optimism را می نوشتم، مجبور شدم چند بار بخش مربوط به OP Stack را بخوانم تا واقعاً بفهمم که چقدر انقلابی است. به‌عنوان یک غیرتوسعه‌دهنده، گاهی اوقات این مفاهیم می‌توانند مستقیماً از ذهن من عبور کنند و می‌توانند یک یا دو بار مطالعه کنند تا واقعاً آن را درک کنم، اما اینجاست که چرا OP Stack می‌تواند یک تغییر واقعی بازی باشد:

پشته OP باعث ایجاد یک بلاک چین می شود که شبیه به ساختن با لگو است و می تواند قسمت ها، عملکردها و ویژگی های مختلف را با هم ترکیب و مطابقت دهد. هر بلاک چین نقاط قوت و ضعف خود را دارد، پس چرا هنگام ساختن بلاک چین، نقاط قوت را از هر کدام نگیرید؟ سازندگان قادر خواهند بود کارهایی مانند تعویض اتریوم با Celestia به عنوان لایه در دسترس بودن داده و حتی انتخاب بیت کوین به عنوان لایه اجرایی انجام دهند. این عالیه. OP Stack اولین تحقق بلاک چین از نظریه بلاک چین مدولار است.

وقتی به آینده نگاه می‌کنیم، اگر بگوییم تیم خوش‌بینی به‌شدت جاه‌طلب است، دست کم‌گرفته است. آنها روی چیزهایی مانند جمع‌آوری بیت‌کوین و توسعه L2 و L3 بسیار سازگار برای ایجاد زیرساخت‌های آینده برای اتریوم تمرکز دارند.

قابلیت همکاری مشترک و بدون درز خواهد بود زیرا همه این «زنجیره‌های عملیاتی»، «ابر زنجیره» بزرگ‌تر را تشکیل می‌دهند و دوران قابلیت همکاری و بلاک‌چین‌های جدا از هم خواهد گذشت. اما قبل از اینکه خیلی هیجان‌زده شوید، سال‌ها دورتر است و مانند بسیاری از چیزها در کریپتو، این بسیار تئوری است، و کل فضای فناوری آنقدر سریع در حال تکامل است که فناوری برتر می‌تواند همه جاه‌طلبی‌های Optimism را شکوفا کند.

من مطمئناً پروژه و تیم را به دقت زیر نظر خواهم داشت زیرا این می تواند به خوبی پایه ای باشد که آینده در آن ساخته می شود.

تیم پروژه

پروژه Optimism در سال 2019 توسط بنیانگذاران جیگلان وانگ، کارل فلورش و کوین هو آغاز شد. این شرکت در نیویورک مستقر است اما عمدتاً از اعضای تیم از سراسر جهان تشکیل شده است.

 • یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت جیگلان وان یک سرمایه گذار موفق است و در چندین دور سرمایه گذاری سری A و B برای شرکت های فین تک شرکت کرده است، بنابراین وقتی یک پروژه خوب را می بیند آن را می شناسد و درک خوبی از آنچه برای ایجاد یک کسب و کار موفق لازم است دارد. مدل.
 • یکی از بنیانگذاران کارل فلورش یک مهندس بلاک چین مستقر در نیویورک است که با ConsenSys و به عنوان محقق بنیاد اتریوم کار می کرد. این تقریباً به همان اندازه است که می توانید برای توسعه دهندگان بلاک چین بروید، در مورد یک رزومه چشمگیر صحبت کنید.
 • کوین هو، یکی از بنیانگذاران، توسعه دهنده اصلی دوره پروتکل بلاک چین Cryptoeconomics.study در لس آنجلس قبل از تأسیس آپتیمیزم بود.

خوش بینی سفر خود را با Unipig به عنوان اثبات مفهوم آغاز کرد. آنها اساسا یک نسخه آزمایشی از یونی سواپ ایجاد کردند، نام خنده‌دارتری به آن دادند و DEX را با استفاده از پروتکل Optimism با نتایج چشمگیر اجرا کردند:

این اساساً مفهوم رول آپ را اثبات کرد و نشان داد که هزینه‌های گاز را می‌توان تا ۱۰۰ برابر با زمان‌های تراکنش با سرعت رعد و برق کاهش داد.

پس از Unipig، تیم Optimism یک شبکه آزمایشی دیگر را در سال 2020 راه اندازی کرد، سپس یک شبکه اصلی را در ژانویه 2021 راه اندازی کرد. آپتیمیزم توسط بنیاد شبکه، یک سازمان غیرانتفاعی که به رشد اکوسیستم اختصاص دارد، رهبری می شود. هدف این پروژه تبدیل شدن به یک کالای عمومی کاملاً غیرمتمرکز است که سود محور نیست.

Optimism عمدتاً از طریق کمک های مالی تأمین می شود. این بنیاد متعهد می شود که زیرساختی ایجاد کند که باعث رشد و پایداری کالاهای عمومی شود. اختصاص داده شده به انگیزه بخشیدن به تأثیر مثبت از طریق پاداش دادن به ابتکارات خیر عمومی در بلاک چین، یک تلاش نوع دوستانه توسط بنیاد خوش بینی است… دیدن پروژه هایی که برای منافع بیشتر کار می کنند، خوب است. 🙌

توکن OP و کارایی آن

توکن OP یک توکن ERC-20 است که در ژوئن 2022 راه‌اندازی شد. این توکن به دارندگان اجازه می‌دهد در نظارت بر پروتکل خوش‌بینی و تأمین مالی کالاهای عمومی شرکت کنند. برای پرداخت گاز به توکن های OP نیازی نیست زیرا تراکنش ها همچنان با اتریوم پرداخت می شوند که با استفاده از یک پل به Optimism منتقل می شود.

توکن OP ارزش را از طریق استقرار مجدد درآمد Sequencer فراهم می کند و به اکوسیستم ارزش در پروژه کمک می کند. Optimism دو ممیزی امنیتی موفق را پشت سر گذاشته است که می توانید نتایج آن را در وبلاگ Open Zeppelin بیابید.

تیم بیان می‌کند که مکانیسم‌های خاص و تخصیص منابع در این مرحله آزمایشی هستند و احتمالاً در طول زمان تکامل می‌یابند، و حاکمیت دارندگان در حال حاضر توسط بنیاد آن مدیریت می‌شود.

در اینجا نگاهی به توزیع توکن داریم:

بسیار عالی است که فقط 17 درصد از وجوه به سرمایه گذاران داده شده است زیرا هر پروژه ای که سرمایه گذاران دارندگان اصلی توکن هستند یک پرچم قرمز است زیرا آنها احتمالاً فقط به فکر سود هستند و ابتدا به جامعه می ریزند تا حساب های بانکی خود را تکمیل کنند. شانسی دارند یک نشانه سالم این است که یک چهارم کل توکن ها به اکوسیستم Optimism اختصاص داده شده است که باعث رشد و نوآوری بیشتر می شود.

با نگاهی به برنامه واگذاری، اکثر سرمایه گذاران و مشارکت کنندگان اصلی مشمول یک دوره قفل 2 ساله هستند.

برنامه واگذاری به نظر سالم می رسد و کاربران Optimism نیازی به نگرانی در مورد فشار فروش بیش از حد تیم یا سرمایه گذاران ندارند.

با معطوف کردن به اکشن قیمت، ارزش آن را دارد که داستان قیمت Op را از زمان عرضه به اوج تقسیم کنیم، سپس از اوج تا به امروز، از آنجایی که قیمت‌های عجیب و غریب و نوسان‌های خشونت‌آمیز را تجربه کرده است، به توضیح وقایع کمک می‌کند. آن همه.

این توکن با قیمت 3.00 دلار راه اندازی شد و سپس با فروش فوری دیوانه وار تا 1.18 دلار مواجه شد، سپس سقوط چشمگیر خود را تا حدود 0.50 دلار ادامه داد، جایی که برای چند هفته تثبیت شد. یک افت 83 درصدی.

دلیل سقوط چشمگیر نتیجه یک ایردراپ ناموفق بود که باعث شد برخی از کاربران توکن های خود را قبل از دیگران دریافت کنند و بسیاری از گیرندگان ایردراپ برای فروش توکن های جدید خود عجله کردند. این رویداد منجر به برخی بحث‌های بحث‌برانگیز در مورد ممنوعیت برخی از کاربران از ایردراپ‌های آینده و ایده‌هایی در مورد اختصاص برنامه‌های ایردراپ برای جلوگیری از سقوط قیمت در آینده شد.

پس از فرونشستن گرد و غبار و برای چند هفته با تثبیت قیمت در سطح 0.50 دلار، توکن OP افزایش چشمگیر 85 درصدی را در 7 روز پس از اینکه تیم Optimism با پیشرفت‌های هیجان‌انگیز و راه‌حل مقیاس‌پذیری ادامه داد. ثابت کرده بود که فوق العاده کارآمد است. هم قیمت و هم TVL در شبکه سر به فلک کشید.

اگر انتشار ناموفق توکن را نادیده بگیریم، دیدیم که توکن در آگوست 2022 به بالاترین سطح 2.13 دلار رسید، قبل از تسلیم شدن در برابر فشار نزولی که کل بازار ارزهای دیجیتال را در این زمستان سخت ارزهای دیجیتال تحت تاثیر قرار داده است.

تحلیل توکنی که پس از دوره صعودی 2021 راه اندازی شد و فقط بازار خرس وحشیانه ای دارد، جالب است. در تصویر بالا می بینیم که از ماه اوت، قیمت 70 درصد کاهش یافته است که بد به نظر می رسد، اما در واقع کمتر از افت تجربه شده توسط بسیاری از آلتکوین ها است که 90 درصد یا بیشتر کاهش یافته اند.

جالب‌تر این است که به‌نوعی قیمت‌های مثبتی در ماه اکتبر برای Optimism رخ داده است و OP از اکثر آلت‌کوین‌های دیگر خارج شده است. انعطاف‌پذیری قیمت و عملکرد مثبت قیمت در حالی که اکثر پروژه‌های دیگر از بین می‌روند نشان می‌دهد که این ممکن است یکی از نشانه‌هایی باشد که به محض بازگشت سود به بازار کریپتو برای دوره صعودی بعدی، توجه دقیقی داشته باشیم.

سرویس‌های ساخته شده بر بستر شبکه Optimism

سرویس‌های متعددی از جمله برنامه‌های دیفای، توکن‌های بی‌همتا (NFT)، بریج‌ها، کیف پول‌ها، ابزار مختلف و دائوها (DAO) بر بستر شبکه آپتیمیزم ایجاد شده‌اند. شایان ذکر است تمامی پلتفرم‌هایی که بر بستر شبکه اتریوم فعالیت می‌کنند، می‌توانند به راحتی اپلیکیشن‌های خود را بر بستر آپتیمیزم نیز ایجاد کنند.

از معروف‌ترین سرویس‌های دیفای ساخته شده بر بستر Optimism می‌توان به پلتفرم‌هایی مانند یونی سواپ، سوشی سواپ، کروفایننس، Aave و تورنادوکش اشاره کرد. همچنین مجموعه NFT‌های متعددی بر بستر آپتیمیزم ایجاد شده است؛ به طور مثال Optipunks مجموعه‌ای از توکن‌های بی‌همتا را بر بستر آپتیمیزم ایجاد کرده است.

چه سرویس‌هایی در شبکه Optimism ارائه می‌شوند؟

علاوه بر خدماتی که شبکه آپتیمیزم در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد، کاربران این شبکه می‌توانند از خدمات آن برای تبدیل توکن‌های ERC20 خود یا برعکس و پیگیری وضعیت تراکنش‌های خود استفاده کنند. خدماتی که آپتیمیزم در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، عبارتند از:

بریج یا پل بلاکچین

با استفاده از این سرویس کاربران می‌توانند توکن‌های خود را از شبکه اتریوم به Optimism انتقال دهند و از آنها در اپلیکیشن‌های مختلف استفاده کنند. همچنین هر زمان که بخواهند توکن‌های خود را از شبکه Optimism به زنجیره اتریوم بازگردانند. همانطور که پیش‌تر بیان شد، در این حالت ممکن است که انتقال از آپتیمیزم به زنجیره اتریوم تا ۷ روز به طول بیانجامد.

مرورگر بلاک چینی

کاربران می‌توانند تراکنش‌های خود در شبکه Optimism را از طریق مرورگر این شبکه پیگیری کنند و به اطلاعات این شبکه دسترسی داشته باشند.

جمع بندی

شبکه Optimism در حال حاضر به یکی از پرکاربردترین راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ در اتریوم تبدیل شده است، و شاهد موفقیت عظیمی بودیم که به بیش از ۱ میلیارد دلار در TVL رسید و بیش از ۷۰ DApp آن را در مدت زمان کوتاهی اتخاذ کردند. این تیم در حال کار بر روی چند پشته فناوری واقعاً چشمگیر و نسل بعدی است که می تواند به طور قابل توجهی منتفع شود و کل صنعت کریپتو را متحول کند.

به دلیل نوآوری و فناوری، مورد استفاده و قیمت توکن OP شانس خوبی برای رشد بیشتر با افزایش کاربرد پروتکل دارد. شبکه آپتیمیزم یکی از رویاپردازان واقعی و پیشگامان در طاقچه راه حل های L2 است، این قطعاً پروژه ای است که ارزش آن را دارد که در رادار شما نگه دارید زیرا آنها می توانند در صورت تحقق “سوپر‌چین” و تئوری بلاک چین ماژول آنها به چیزهای واقعاً شگفت انگیزی دست یابند. .

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا