ارز دیجیتال و کریپتو

پلتفرم الکمیکس (Alchemix) چیست؟ معرفی توکن ALCX

پلتفرم الکمیکس Alchemix وام های خودپرداخت را ارایه میدهد!. این جمله جادویی است. اما خطرات چیست و آیا ارزش پذیرش را دارند؟ بیایید با هم بررسی های لازم را انجام دهیم.

ارز دیجیتال الکمیکس (Alchemix) چیست؟

به طور خلاصه، این یک پروژه DeFi است که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است و به افراد اجازه می دهد وام بگیرند و وام دهند، درست مانند یکی از صدها پروژه موجود در فضای رمزنگاری.

چیزی که الکمیکس (Alchemix) را متمایز می کند این است که وام های استقراضی لزوماً متکی به بازپرداخت وام توسط وام گیرنده نیستند. درعوض، وام گیرنده می تواند در برابر زمان وام بگیرد. مثل این است که از شرکتی که در آن کار می‌کنید (با فرض اینکه آن‌ها به شما اجازه انجام این کار را بدهند) در حقوق خود پیش‌پرداخت می‌کنید. بازپرداخت وام شما از چک های آینده شما کسر می شود. البته، وام دهندگانی نیز وجود دارند که نرخ بهره 20 درصدی و بالاتر از آن را دارند، اما این بسیار شوم تر است، بنابراین اجازه دهید به آنجا نرویم.

ویژگی های منحصر به فرد پروژه عبارتند از:

 • توانایی وام گیرندگان برای سفارشی کردن ساختار وام و استراتژی سود
 • در مقابل استیبل کوین ها (DAI در حال حاضر) با حداقل خطر انحلال خودکار وام بگیرید.
 • وثیقه سپرده گذاری کنید و دارایی های مصنوعی را بدست آورید که به نوبه خود می توانند برای تامین نقدینگی در سایر پروتکل های DeFi مورد استفاده قرار گیرند یا استفاده شوند.

طبق گفته DeFiPulse در زمان نگارش، این پروژه دارای TVL 488.8 میلیون دلاری است که 51.6 ETH در پروتکل آن قفل شده است.

چگونه Alchemix به طور خلاصه کار می کند.

وام Alchemix چگونه کار می کند؟

تصور کنید که شما 100 دلار به بانک سپرده‌اید و بانک از آن برای وام دادن به شخص دیگری با سود 1% استفاده می‌کند. در همان زمان، 50 دلار با بهره 1% از بانک با استفاده از 100 به عنوان وثیقه وام می گیرید. به جای اینکه بانک سود 1% را تماماً برای خود نگه دارد، نیمی از سود 1% را با شما تقسیم می کند که به سمت پرداخت سود از 50 دلار وام گرفته می شود.

در نهایت، پول سپرده شده به اندازه کافی برای بازپرداخت سود به دست می آید، بنابراین نیازی نیست خودتان این کار را انجام دهید. حالا، ممکن است کمی طول بکشد. تا زمانی که این اتفاق نیفتد، شما به وجوه واریز شده دسترسی ندارید.

این تقریباً نحوه عملکرد وام ها با پروتکل Alchemix است. برای شروع، DAI را از طریق متامسک یا یکی از کیف پول های Web3 به الکمیکس واریز کنید. شما یک توکن مصنوعی به نام alUSD دریافت می کنید که می تواند با نسبت 1:1 با DAI تعویض شود. حداکثر مقدار alUSD که می توانید دریافت کنید 50٪ مقدار DAI سپرده شده است. این بدان معناست که 100 دلار DAI به شما 50 دلار دلار آمریکا می دهد.

به عبارت دیگر، نسبت وثیقه بین DAI و alUSD 200٪ است. این نسبت نسبتاً ثابت می ماند. اگر به‌صورت شانسی، وثیقه‌گذاری کمتر باشد، بخشی از وثیقه، یعنی DAI سپرده‌شده، برای حفظ نسبت منحل می‌شود. از سوی دیگر، اگر برعکس این اتفاق بیفتد، کاربران می‌توانند DAI بیشتری برداشت کنند یا USD بیشتری برش دهند.

Alchemix همچنین به رسوب ETH (نه بیش از حد) برای استخراج alETH اجازه می دهد که همچنین می تواند برای ذخیره سازی بیشتر و پتانسیل کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد. یک سقف جهانی برای ضرب نسخه های مصنوعی برای هر دو دارایی وجود دارد تا عرضه و تقاضا ثابت بماند.

اینجاست که جادو با سپرده DAI/ETH شما شروع می شود

الکمیکس DAI و بازده yDAI

DAI سپرده شده به صندوق yDAI در yearn.finance فرستاده می شود تا حفظ شود، یعنی تولید بازدهی به شکل alUSD. سود به Transmuter ارسال می شود ، ابزاری منحصر به فرد در Alchemix که alUSD و DAI را با نسبت 1:1 تبدیل می کند. alUSD به صورت خودکار به DAI تبدیل می‌شود، و سپس با توجه به زمان کافی، برای پرداخت وام در مقابل آن استفاده می‌شود. نگاهی سریع به خزانه yDAI، چند استراتژی سودآور شامل Compound Finance ، Curve Finance ، Balancer ، Kashi و AAVE را نشان می دهد .

کسب بازده برای alUSD

alUSD که در ازای سپرده DAI دریافت می کنید نیز می تواند به روش های مختلف کار کند:

 • alUSD را با DAI با Transmuter تعویض کنید، که سپس می توانید از آن در هر پروتکل DeFi دیگر استفاده کنید یا حتی DAI را با USD عوض کنید و پول نقد دریافت کنید! برداشت DAI همچنین باعث می شود که مقدار مساوی alUSD سوزانده شود تا ثبات هر دو حفظ شود.
 • alUSD را به اشتراک بگذارید و ALCX را در استخر alUSD دریافت کنید.
 • برای شرکت در استخرهای نقدینگی در Curve، Saddle و Frax Finance، alUSD را همراه با دیگر توکن های رمزنگاری مانند USDT، USDC، FEI و FRAX سپرده گذاری کنید.
 • برای به دست آوردن MTA، USD را فقط در استخر mStable واریز کنید.

یکی از عناصر کلیدی DeFi ترکیب پذیری است ، به این معنی که محصولات DeFi با یکدیگر تعامل دارند تا حداکثر عملکرد را داشته باشند. متأسفانه، بیشتر محصولات قبلی DeFi به کاربران برای استفاده حداکثری از تعاملات خود با محصولات DeFi متکی هستند. Alchemix با خودکار کردن برخی از عناصر، شروع کار با ترکیب‌پذیری را آسان‌تر کرده است.

بازپرداخت بدهی Alchemix

در حالی که همه چیز خوب و خوب است که بدانید وام گرفته شده نیازی به بازپرداخت عجله ندارد، گاهی اوقات ممکن است کاربران بخواهند قبل از بازپرداخت وام به وثیقه دسترسی داشته باشند. در این موارد، کاربران می توانند وام را با استفاده از DAI، alUSD یا ترکیبی از هر دو بازپرداخت کنند.

اگر به شدت نیاز به دسترسی وثیقه دارید اما مبلغ کافی برای بازپرداخت وام ندارید، چه باید کنید؟ خوب، شما می توانید بخشی از وام را نقد کنید. متأسفانه، این بدان معناست که اگر 10 دلار برای بازپرداخت وام کم دارید، فقط 90 دلار از سپرده خود را پس می گیرید. ایده آل نیست، اما یک گزینه است.

Alchemix DAO و ALCX

مانند هر پروژه بلاک چینی که این روزها ارزش آن را دارد، تیم Alchemix همچنین دارای یک DAO متشکل از دارندگان ALCX، توکن حاکمیتی الکمیکس است. دارندگان این پروتکل و اعضای جامعه هستند. مشوق های آنها برای برگزاری ALCX عبارتند از:

 • استیک ALCX برای کسب ALCX بیشتر.
 • استفاده از ALCX برای مشارکت در دیگر استخرهای نقدینگی در Curve، Sushiswap و Tokemark.
 • دارای حق رای در زمینه های زیر، اما نه محدود به:

مسائل عملیاتی مربوط به DAO.
تخصیص وجوه خزانه.
کمک های مالی برای کمک به پیشرفت در اکوسیستم.

 • پیشنهادات را برای بررسی به جامعه ارسال کنید.

خزانه داری الکمیکس دائو

منبع درآمد خزانه داری 10 درصد از بازدهی است که از خزانه yDAI از Yearn ایجاد می شود. بخشی از آن برای پرداخت هزینه‌های زیرساخت توسعه‌دهندگان استفاده می‌شود و تیم اصلی چراغ‌ها را روشن نگه می‌دارد. بقیه وجوه توسط دارندگان ALCX از DAO رای خواهند داد.

در حال حاضر، تیم Alchemix خزانه داری را با تنظیم کیف پول چند سیگ کنترل می کند. پیشنهادات در اسنپ شات ، یک پلت فرم رای گیری DAO، رای گیری می شوند و به جامعه امکان می دهد بدون پرداخت هزینه گاز رای دهند. بعداً، یک طرح انتقال به یک زنجیره DAO کاملاً کارآمد وجود دارد که جامعه را قادر می‌سازد تا در مورد عملیات پروتکل و خود DAO اظهار نظر کامل داشته باشد.

توکنومیک الکمیکس

برخلاف برخی از پروژه‌های DeFi که از طریق سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز راه‌اندازی شده‌اند، Alchemix تا زمان راه‌اندازی در مارس ۲۰۲۱، و پس از آن یک راه‌اندازی منصفانه، کاملاً از خود تأمین مالی می‌شد. خود توکن طوری طراحی شده است که در زمانی که اکثر دارندگان در پلتفرم شرکت می کنند، بهترین عملکرد را داشته باشد.

اگرچه هیچ سقف سختی در سمت عرضه وجود ندارد، اما آمار فعلی Coingecko.com حداکثر عرضه 2,393,060 با عرضه در گردش 1,171,200 توکن را نشان می دهد. عدد اول بر اساس پیش ماین اولیه 478612 توکن پس از 3 سال محاسبه می شود. از مبلغ اولیه:

 • 15٪ به خزانه داری DAO می رود
 • 5% برای پاداش های باگ محفوظ است که توسط تیم کنترل می شود
 • 80٪ به عنوان پاداش برای شرکت کنندگان در سهام
نحوه توزیع توکن ها در یک دوره 3 ساله

برنامه این است که 2200 توکن ALCX به صورت هفتگی صادر شود که نشان دهنده تورم سالانه 4.5 درصدی برای عرضه است که به تدریج در طول زمان کاهش می یابد.

استخرهای ALCX

در حال حاضر 3 استخر برای انتخاب وجود دارد:

استخر ALCX/ETH SLP (تقریباً 50.69٪ APY) – توکن‌های LP را از این استخر برای دریافت جوایز ALCX و SUSHI سپرده گذاری کنید.

استخر ALCX (تقریباً 27.07٪ APY) – ALCX را مستقیماً به اشتراک می گذارید تا بیشتر از آن استفاده کنید.

استخر tALCX (تقریباً 36.50٪ APY) – برای دریافت جوایز ALCX، توکن‌های tALCX را از Tokemak قرار دهید.

راه هایی برای به کار انداختن ALCX خود

تیم Alchemix

اسکوپی تروپلز به عنوان یکی از بنیانگذاران Alchemix شناخته می شود. او در یک پادکست/مصاحبه یوتیوب با تیم بانک لس، گابریل هاینز، و چند مصاحبه دیگر بوده است. تقریباً می توانم بگویم که او سخنگوی پروژه است، زیرا به نظر می رسد او تنها کسی است که می توانم پیدا کنم که به طور رسمی با تیم Alchemix مرتبط است.

با این وجود، بنیانگذاران Alchemix، توسعه دهندگان داخلی و توسعه دهندگان جامعه که بر روی الکمیکس ساخته می شوند، به یک استخر اختصاصی سهام دسترسی خواهند داشت که 20٪ از پاداش بلوک ALCX را دریافت می کند. این معادل 16 درصد از کل انتشار است.

نقشه راه Alchemix / برنامه های آینده

برنامه های هیجان انگیز زیادی برای آینده در نظر گرفته شده است، حتی اگر به نظر می رسد نقشه راه جزئیات کمی را ارائه دهد.

این چند خط پراکنده حاوی جواهرات زیادی است

هر بخش در نقشه راه حاوی اطلاعات زیادی است که مطمئناً چشمان برخی را خیره خواهد کرد. بیایید بیشتر حفاری کنیم!

قراردادهای Alchemix V2

قراردادهای هوشمند V1 با خزانه های Alchemix برای جلوگیری از حملات انجام شده به آنها تعاملی ندارند. با این حال، این نیز کاری را که قراردادها می توانند انجام دهند محدود می کند. برای نسخه V2، قراردادهای هوشمند اندکی با هم تعامل دارند، اما با محدودیت‌های سنگین همراه هستند. این قراردادهای هوشمند V2 توسط Runtime Verification ، شرکتی که متخصص در حسابرسی قراردادهای هوشمند است، ممیزی شده است. این اخیراً در فوریه 2022 تکمیل شد. جزئیات آنچه که ممیزی مستلزم آن است را می‌توانید در اینجا بیابید .

پروژه Alchemix توسط Certik ، یکی از ممیزان پیشرو پروتکل بلاک چین در فضای رمزنگاری ممیزی می شود. همچنین می توانید نتایج حسابرسی را در اینجا مشاهده کنید . در مورد امنیت شفاف صحبت کنید، ها؟

در زیر برخی از ایده هایی وجود دارد که با قراردادهای V2 به واقعیت تبدیل می شوند:

 • طیف وسیع تری از استیبل کوین ها را فعال کنید تا به عنوان وثیقه برای alUSD استفاده شوند. مشابه اینکه DAI یک استیبل کوین با پشتوانه چند دارایی است، به نظر می‌رسد alUSD مسیر مشابهی را طی می‌کند. ایده این است که alUSD را می توان نه تنها با استیبل کوین ها بلکه با برخی NFT ها نیز پشتیبانی کرد. ثبات قیمت برای دارایی ها از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین آنها همچنین به دنبال مشارکت با چین لینک برای مراقبت از این جنبه هستند. بر اساس کاغذ سفید آنها، کاربران ممکن است بخواهند از برخی فرصت‌های آربیتراژ استفاده کنند «با ضرب کردن USD با استیبل کوین ارزان‌تر برای پرداخت بدهی‌های حاصل از یک استیبل کوین گران‌تر». زمانی که افراد کافی این کار را انجام دهند، به تثبیت قیمت سکه های پشتیبانی شده کمک می کند.
 • راه های دیگر استفاده از وثیقه به جای پرداخت اصل سرمایه، بازدهی به دست آمده را می توان از طریق روش های دیگری مانند تفویض اعتبار نیز استفاده کرد ، که در آن می توان از میزان سود برای انجام انواع دیگر پرداخت ها در دنیای واقعی از طریق مشارکت بالقوه با نهادی مانند StreamPay استفاده کرد.
 • یک معماری جدید اجازه می دهد تا انواع وثیقه های جدید مانند yWBTC به راحتی اضافه شوند.

خطرات الکمیکس

تا اینجای کار، به نظر می رسد که این پروژه در خانه کاملاً خوب عمل کند. با این حال، همیشه خطرات در همه جا وجود دارد و Alchemix نیز از این قاعده مستثنی نیست. با ترکیب‌پذیری، اتکا به سایر پروژه‌های بلاک چین به وجود می‌آید، بنابراین حوزه‌های خطر کلیدی Alchemix در دیگر بلاک‌چین‌ها و قراردادهای هوشمند خود نهفته است.

ریسک قرارداد هوشمند

در اکتبر 2021، Alchemix دچار یک “فرش معکوس” شد، که به موجب آن خزانه yETH یک سوء استفاده داشت که منجر به پرداخت سریع بدهی شد. این در آن زمان توسط Coindesk.com گزارش شد . بدون شک، ضرر 4 میلیون دلاری آتش زیر نظر تیم را روشن کرد که منجر به تأیید قرارداد V2 برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی در آینده شد. این نشان می دهد که ریسک قرارداد هوشمند، حتی با بهترین نیت، بسیار واقعی است.

سخن پایانی

چیزی که در مورد Alchemix دوست دارم این است که برای سرپا نگه داشتن پروژه کاملاً متکی به دریافت نقدینگی از شرکت کنندگان نیست. از طریق خزانه yDAI Yearn، منبع درآمد پروژه کمتر در معرض دستکاری شرکت کنندگان نهنگ یا خود بنیانگذاران پروژه است. البته، همیشه این خطر وجود دارد که بنیانگذاران نوعی حقه را انجام دهند، اما من همچنین معتقدم که افراد صادقی وجود دارند که واقعاً می خواهند چیزی ماندگار بسازند که در عین حال به نفع دیگران باشد.

همانطور که بیشتر پروژه های DeFi شروع به تعامل و تکیه بر یکدیگر می کنند، احتمال خطر آبشاری به سبک دومینو نیز افزایش می یابد. با این حال، با وجود پروژه‌های کافی که از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند، ممکن است اتفاقاتی که برای یکی می‌افتد کمترین تأثیر را بر بقیه داشته باشد. راه رو به جلو برای همه در فضای کریپتو این است که این استحکام رشد کند به طوری که پروژه ها با هم آنقدر بزرگ باشند که شکست بخورند.

نظر شما درباره پلتفرم الکمیکس چیست؟ درباره مکانیزم بازپرداخت اتوماتیک بدهی وام چطور فکر می‌کنید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا