ارز دیجیتال و کریپتو

آپتوس چیست؟ بررسی شبکه لایه 1 Aptos و کوین APT

آپتوس (Aptos) یک بلاکچین امن، مقیاس‌پذیر و یک زیرساخت قابل ارتقا است. این پروژه توسط تیم سازنده Diem (پروژه بلاکچینی فیسبوک) ساخته شده است.

دو روایت آشنا در مورد تقویت مقیاس پذیری در فناوری بلاک چین وجود دارد. برای شروع، مقیاس پذیری لایه 2 را داریم. پروتکل‌های لایه 2 استدلال می‌کنند که یک معماری مدولار لایه‌ها را قادر می‌سازد تا روی مناطق بحرانی به صورت جداگانه تمرکز کنند، که منجر به عملکرد کلی بهتری نسبت به طراحی یکپارچه می‌شود.

بسیاری از لایه‌های 1 جایگزین علیه روایت بالا استدلال می‌کنند. برخی راه‌حل‌های جدید مقیاس‌پذیری را پیشنهاد کرده‌اند و اکوسیستم‌های پر رونق را در خود جای داده‌اند. تا سال 2022 دو پروژه بلاکچینی از این دست وجود داشت. پروتکل بسیار معتبر سولانا با موتور اجماع Proof of History خود به مقیاس پذیری فرعی دست یافت. یک قطعه رمزگشایی در فوریه 2022 در مورد پروتکل لایه 1 رو به رشد دیگری صحبت کرد که قصد داشت سولانا را در بازی خود شکست دهد.

بلاک چین آپتوس که توسط کریپتو دژن ها قاتل سولانا نامیده می شود ، از متا (فیسبوک سابق) منشعب شد و در زمان تراکنش های نزدیک به آن تیتر خبرها شد.

این مقاله شبکه Aptos را بررسی می‌کند، که در وایت پیپر ادعا می‌کند که کارآمدترین طراحی بلاک چین برای اجرای موازی تا به امروز را دارد، بنابراین بیایید ببینیم این تبلیغات در مورد چیست!

آپتوس چیست؟

بلاک چین آپتوس یک شبکه لایه 1 و غیر EVM است که مقیاس پذیری بالایی را ارائه می دهد. این AptosBFT ، یک موتور اجماع اثبات سهام (Byzantine Fault Tolerant) را پذیرفته است. شبکه Aptos بر اساس زبان برنامه نویسی Move ساخته شده است که در ابتدا برای پروژه دیم متا توسعه یافت. پروژه تغییر نام تجاری شبکه آپتوس بیش از 350 میلیون دلار از طریق دورهای مالی متعدد به رهبری a16z، جامپ کریپتو و سیرکل جمع آوری کرده است.

در اینجا برخی از ویژگی های برجسته ای است که Aptos Network ارائه می دهد:

 • زبان برنامه نویسی Move – بلاک چین آپتوس از زبان Move به صورت بومی پشتیبانی می کند. وضعیت این بلاک چین بر اساس اصول تعریف شده در مدل شی Move است. با موو، شبکه Aptos اجرای سریع و قابلیت ممیزی سریع و ایمن را امکان پذیر می کند.
 • بلاک چین Aptos می‌تواند پردازش تراکنش‌ها را دسته‌بندی، خط لوله و موازی‌سازی کند تا توان عملیاتی بالا و تأخیر کم را بین اعتبارسنجی‌ها ارائه دهد.
 • پردازش تراکنش موازی در Aptos همچنین می تواند تراکنش های پیچیده دلخواه را پردازش کند و اتمی تراکنش را از بین نمی برد.
 • اپتوس تکنیک های مدیریت کلید زنجیره ای و خلاصه های پیش از امضای تراکنش ها را ارائه می دهد.
 • یک رویکرد طراحی مدولار امکان ارتقا و پیکربندی آسان ماژول را فراهم می کند. حسابرسان می‌توانند تهدیدات را در سطح مؤلفه مدل‌سازی کنند و امکان آزمایش دقیق‌تر قراردادهای هوشمند را فراهم کنند.
 • این بلاک چین می‌تواند به صورت افقی با خرد کردن مقیاس شود .

تاریخچه شبکه اپتوس

کار روی شبکه Aptos از صفر شروع نشد. این نقطه اوج چندین سال تحقیق و توسعه تحت متا است، جایی که چندین دور تغییر نام تجاری و بازسازی هدف را پشت سر گذاشت.

اگرچه شبکه اصلی شبکه بلاک چین اپتوس در اکتبر 2022 راه اندازی شد، اما ریشه های آن به ابتکارات بلاک چین متا در سال 2018 بازمی گردد.

می 2018 – راه اندازی ابتکار بلاک چین فیس بوک: دیوید مارکوس ، نایب رئیس غول رسانه های اجتماعی برای برنامه چت مسنجر خود، ابتکار جدید بلاک چین این شرکت را تحت رهبری او در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد.

“بعد از تقریباً چهار سال موفقیت باورنکردنی که رهبری مسنجر را بر عهده داشتم، تصمیم گرفتم که زمان آن رسیده است که چالش جدیدی را انجام دهم. من یک گروه کوچک راه اندازی می کنم تا چگونگی استفاده از بلاک چین را از ابتدا به بهترین شکل در فیس بوک بررسی کنم.”

دیوید مارکوس
 1. ژوئن 2019 – اعلام پروژه لیبرا: فیس بوک پروژه لیبرا را در همکاری با آندرسن هوروویتز، ویزا و اوبر رونمایی کرد. چشم انداز پشت لیبرا حمایت از سیستم مالی جهانی با فناوری بلاک چین بود. این پروژه نشان داد که استیبل کوین لیبرا به سبدی از ارزهای فیات معامله شده در سطح جهانی، که توسط انجمن لیبرا متوازن شده است، مانند دلار، پوند، یورو، فرانک سوئیس و ین، گره خورده است.
 2. زبان برنامه نویسی Move: انجمن لیبرا یک پلتفرم توسعه بلاک چین منبع باز با پشتیبانی از زبان برنامه نویسی Move خود را که برای توسعه قراردادهای هوشمند در اکوسیستم لیبرا طراحی شده است، ترویج کرد.
 3. اکتبر 2019 – خروج اعضای حیاتی از انجمن لیبرا: به دنبال بررسی دقیق منظم ، شرکای مهمی مانند PayPal، مسترکارت و ویزا از پروژه لیبرا خارج شدند. رگولاتورها به مشکلات مربوط به KYC/AML با لیبرا، پتانسیل آن برای اختلال در بازارهای مالی و وضعیت ارز ذخیره دلار آمریکا اشاره کردند.
 4. آوریل 2020 – تغییر نام تجاری و تغییر استراتژی: موانع نظارتی لیبرا را مجبور به تغییر نام تجاری و کاهش داد. به جای یک استیبل کوین جهانی، تیم به کار بر روی زبان Move برای توسعه یک شبکه پرداخت دیجیتال ادامه داد.
 5. دسامبر 2020 – انتقال به Diem: تغییر نام تجاری به Diem نشان دهنده شروع جدیدی برای پروژه بود. حرکت به عنوان یک جزء اصلی پروژه و شبکه بلاک چین زیربنایی ادامه یافت.
 6. 2021 – چالش‌های نظارتی ادامه می‌یابد: علی‌رغم تغییر نام تجاری، Diem به مبارزه با تنظیم‌کننده‌ها ادامه داد که نگران یک ارز دیجیتال اجرا شده در شبکه بودند و همچنان خواستار انطباق سخت‌گیرانه‌تر مربوط به KYC از کاربران شبکه بودند. Diem با شکست خوردن، تصمیم به فروش دارایی های خود از جمله زبان Move می گیرد.
 7. 2022 – بنیاد آزمایشگاه های اپتوس: توسعه دهندگان سابق دیم مو شیخ و اوری چینگ آزمایشگاه های اپتوس را تأسیس کردند . آنها شبکه Aptos را معرفی کردند که از زبان برنامه نویسی Move توسعه یافته برای Diem استفاده می کند. همچنین بر مقیاس پذیری، امنیت و قابلیت استفاده تمرکز دارد و هدف آن رفع برخی از محدودیت های پلتفرم های بلاک چین موجود است.
مو شیخ و اوری چینگ، بنیانگذاران Aptos

Aptos در تاریخ اخیر

با توجه به تمرکز نهایی بر قابلیت‌های مقیاس‌پذیری زبان Move، بلاک چین اپتوس سرانجام پس از آخرین تغییر نام تجاری خود موفق شد. از آن زمان تاکنون چندین پیشرفت در فناوری بلاک چین ایجاد کرده و مشارکت های مشهوری را ایجاد کرده است:

 1. نوامبر 2022 – مشارکت با گوگل کلود: در یک اعلامیه ، اپتوس لبز به اشتراک گذاشت که گوگل کلود سه هفته پس از راه‌اندازی شبکه اصلی، اعتبارسنجی را روی Aptos اجرا می‌کند. این مشارکت شامل امضای گوگل کلود برای عملیات توسعه داخلی آن بود.
 2. مارس 2023 – کیت توسعه نرم افزار Aptos (SDK): این نرم افزار برای کمک به توسعه دهندگان بازی وب 3 در Unity ساخته شد تا قابلیت همکاری و شفافیت مبتنی بر بلاک چین را فعال کنند.
 3. می 2023 – بهبود مقیاس پذیری با Narwhal: در واقع Quorum Store ، اولین اجرای پروتکل Narwhal mempool رونمایی کرد. Quorum Store پخش و سفارش داده‌های تراکنش را جدا کرد و به اعتبارسنجی‌ها اجازه می‌دهد تا داده‌ها را بدون رهبران به صورت موازی همگام‌سازی کنند و تأخیر شبکه را بهبود بخشد.
 4. آگوست 2023 – شراکت اپتوس و مایکروسافت: مو شیخ، یکی از بنیانگذاران، ادغام سرویس OpenAI Azure مایکروسافت را در این شبکه فاش کرد که به ادعای آنها کاوش وب 3 و ساخت فاز بعدی اینترنت را برای مردم آسان‌تر می‌کند.
 5. اکتبر 2023 – Graffio در پذیرش پیشرفت می کند: Graffio اولین برنامه اجتماعی است. این تیم در اطلاعیه ای ادعا می کند که Dapp تنها در 24 ساعت شاهد حدود 600 هزار ثبت نام در 173 کشور بوده است.

حرکت زبان برنامه نویسی

Move، یک زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند که برای بلاک چین اپتوس توسعه یافته است، بر ایمنی و انعطاف پذیری تأکید دارد. Move با الهام از Rust ، مالکیت داده را از طریق مفاهیمی مانند انواع خطی آشکار می کند. مدل شی Move در نمایش وضعیت دفتر کل Aptos بسیار مهم است، در حالی که کد Move که شامل ماژول‌ها است، قوانین را برای انتقال حالت دیکته می‌کند. این ماژول ها برای اقدامات مختلف، مانند انتشار ماژول های جدید، ارتقاء ماژول های موجود، اجرای توابع ورود ماژول، یا اجرای اسکریپت هایی که با رابط های ماژول در تعامل هستند، ضروری هستند.

اکوسیستم Move دارای یک کامپایلر، یک ماشین مجازی و ابزارهای توسعه دهنده گسترده است. طراحی آن بر کمبود منابع، حفظ و کنترل دسترسی تمرکز دارد. این رویکرد تضمین می کند که منابعی مانند سکه ها به طور ایمن مدیریت می شوند و از مسائلی مانند خرج کردن مضاعف جلوگیری می کند . ماژول های Move به طور دقیق چرخه عمر، ذخیره سازی و الگوهای دسترسی منابع را تعریف می کنند و امنیت کلی شبکه را افزایش می دهند.

منبع: aptosfoundation.org

معماری Move همچنین نقش مهمی در عملکرد بلاک چین اپتوس ایفا می‌کند، از جمله مدیریت حساب‌های کاربری، محتوای آن‌ها و پیکربندی شبکه روی زنجیره، مانند مجموعه‌های اعتبارسنجی و ویژگی‌های سهام. پشتیبانی این زبان از قابلیت ارتقاء ماژول و ماهیت قابل برنامه ریزی آن، به روز رسانی و ارتقاء یکپارچه بلاک چین Aptos را تسهیل می کند و کارایی و عملیات بدون توقف آن را افزایش می دهد.

به طور قابل توجهی، تیم اپتوس قابلیت‌های Move را برای پاسخگویی به طیف گسترده‌تری از برنامه‌های کاربردی وب 3، از جمله پشتیبانی از NFTها و DAO از طریق کنترل منابع پیشرفته و یکپارچه‌سازی مجموعه داده‌های مقیاس بزرگ در حساب‌های منفرد، گسترش داده است. کنترل منابع ریز دانه بلاک چین نه تنها به موازی سازی اجرا کمک می کند، بلکه هزینه تقریباً ثابتی را برای دسترسی به داده ها و جهش تضمین می کند. علاوه بر این، Aptos حساب‌های مشترک یا مستقل را فعال می‌کند که به طور کامل در زنجیره نمایش داده می‌شوند و امکان عملیات پیچیده DAO و مجموعه‌های منابع متنوع را فراهم می‌کنند.

تجربه و ایمنی کاربر Aptos

شبکه اپتوس چندین ویژگی ایمنی و دسترسی کاربر را برای کمک به کاهش اضطراب ناشی از عملکرد با تغییرناپذیری تراکنش‌های زنجیره‌ای ارائه می‌دهد. در اینجا برخی از ویژگی های ایمنی ضروری ارائه شده در شبکه Aptos آورده شده است:

 • حفاظت از دوام تراکنش: پس از اینکه کاربر یک تراکنش را امضا کرد، باید با موفقیت به زنجیره بلوکی با شماره ترتیب صحیح، در مدت زمان انقضای تراکنش و با شناسه زنجیره تعیین شده، متعهد شود. تراکنش باید تمام این پیش نیازها را برای تعهد به بلاک چین برآورده کند.
 • مدیریت کلید مبتنی بر حرکت: Aptos از چندین تکنیک مدیریت کلید روی زنجیره پشتیبانی می کند. اینها شامل فعال کردن اعتبارسنجی برای چرخاندن کلیدهای خصوصی و تفویض توانایی چرخش کلیدها به یک یا چند متولی یا سایر نهادهای مورد اعتماد است. Move همچنین از چرخش کلید قابل برنامه ریزی با کمک ماژول های حرکت پشتیبانی می کند.
 • شفافیت تراکنش پیش از امضای: Aptos یک معیار پیش از اجرای تراکنش را ارائه می‌کند که نتیجه تراکنش‌ها را قبل از امضا برای کاربر توضیح می‌دهد تا بتوانند ارزیابی کنند که آیا نتیجه با اهداف خود مطابقت دارد یا خیر.
 • پروتکل‌های کاربردی light Client: برای جلوگیری از بازگرداندن داده‌های نادرست یا مخرب توسط ارائه‌دهندگان API، اپتوس پروتکل‌های تأیید وضعیت و پروتکل‌های تأیید کلاینت سبک را ارائه می‌کند که کیف پول‌ها و مشتریان می‌توانند برای تأیید اعتبار داده‌هایی که یک شخص ثالث غیرقابل اعتماد ارائه می‌دهد استفاده کنند.

نوآوری های عملکرد شبکه اپتوس

بلاک چین Aptos در مراحل مختلفی منتشر می شود. مراحلی مانند سفارش تراکنش، دسته بندی و اجرا کاملاً مستقل از یکدیگر هستند و می توانند به صورت موازی اجرا شوند. ماژولارسازی فرآیند بلاکچین مزایای عملکردی قابل توجهی مانند بهبود توان عملیاتی، افزایش همزمانی و کاهش پیچیدگی مهندسی را به همراه دارد. هر مرحله در اپتوس به صورت جداگانه قابل موازی سازی است. در اینجا چنین نمونه ای وجود دارد:

 • تراکنش‌های پایدار و معتبر احتمال بالایی دارند که اعتبار سنجی‌ها را در بلاک قرار دهند. هنگامی که چنین تراکنش هایی شامل یک دسته تراکنش خاص باشد، به مشتریان اطلاع داده می شود.
 • به‌جای اینکه منتظر بمانید تا اعتبارسنجی‌ها از راه دور اجرا را کامل کنند، مشتریان می‌توانند هنگام سفارش چنین تراکنش‌هایی مطلع شوند. سپس، آنها می توانند آنها را به صورت محلی اجرا کنند و تاخیر در تعیین خروجی تراکنش ها را کاهش دهند.
 • مشتریان می توانند انتخاب کنند که منتظر اجرای تراکنش تایید شده توسط اعتبار سنجی ها باشند و همگام سازی حالت را بر روی نتایج تایید شده انجام دهند.

یک طراحی ماژولار از توسعه سریعتر پشتیبانی می کند، زیرا توسعه دهندگان می توانند به جای ارتقاء کل معماری، تغییرات را در ماژول های جداگانه هدف قرار دهند.

پردازش دسته ای

پردازش دسته ای یک تکنیک بهینه سازی کارایی ضروری است که توسط اعتبارسنجی بلاک چین اپتوس استفاده می شود. تراکنش ها از طریق اعتبار سنجی وارد بلاک چین می شوند. هر اعتبارسنجی داده‌های تراکنش را به هر اعتبارسنجی دیگری منتشر می‌کند تا داده‌های کافی برای انجام بررسی‌های امنیتی در فرآیند اجماع، که به عنوان انتشار تراکنش شناخته می‌شود، در دسترس باشد.

در شبکه Aptos، هر اعتبارسنجی، تراکنش‌هایی را که می‌خواهد در زنجیره بلوکی در حین انتشار تراکنش‌ها بگنجاند، گروه‌بندی می‌کند. این دسته ها بعداً در طی اجماع در بلوک ها ترکیب می شوند. برای فعال کردن فرصت‌ها برای سفارش مجدد تراکنش‌ها و کاهش تعداد عملیات، گواهی اجرا، ذخیره‌سازی و دفتر کل نیز به صورت دسته‌ای کار می‌کند.

دسته‌های تراکنش با هم ترکیب می‌شوند و بلوک‌های اپتوس را تشکیل می‌دهند تصویر از طریق کاغذ سفید Aptos

انتشار مستمر معاملات

در یک فرآیند انتشار بلاک معمولی مانند اتریوم، انتشار تراکنش بخشی از فرآیند اجماع است، به این معنی که اجماع تا زمانی که تمام اعتبار سنجی ها حداقل مقدار داده تراکنش را برای مشارکت در اجماع دریافت نکرده باشند، آغاز نمی شود. انتشار این مقدار داده به تمام گره های اعتبارسنجی زمان می برد، شبکه اپتوس کمی متفاوت عمل می کند.

فرآیند انتشار تراکنش از اجماع در شبکه Aptos جدا شده است. اعتبارسنجی‌ها دسته‌های تراکنش را به طور پیوسته بین یکدیگر پخش می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که شبکه همیشه با حداکثر ظرفیت کار می‌کند. اعتباردهنده ها دسته ها را هنگام انتشار در سراسر شبکه امضا می کنند.

منبع: aptosfoundation

هنگامی که اکثریت اعتبارسنجی صادق امضاهای خود را به یک دسته خاص اضافه کردند، مشخص می شود که اثبات در دسترس بودن (PoAv) را تشکیل داده اند ، که تضمینی است که دسته ای از تراکنش ها در زمان اجرا در دسترس خواهند بود، که پس از سفارش دسته ای و اجماع صورت میگیرد.

ترتیب داده های بلوک در بلاک چین اپتوس

اجماع زمان‌برترین کار در یک بلاک‌چین معمولی Proof of Stake است. بلاک چین اپتوس زمان سرمایه‌گذاری در فرآیند اجماع را با جدا کردن هر کار دیگری که شامل توافق‌نامه‌های اعتبارسنجی نمی‌شود، مانند انتشار تراکنش، اجرای تراکنش، ذخیره‌سازی و صدور گواهینامه دفتر کل از اجماع کاهش می‌دهد. با جدا کردن این فرآیندها، اجماع، پهنای باند بسیار پایینی را مصرف می‌کند، که باعث می‌شود آن سریع باشد.

بلاک چین Aptos از موتور اجماع DiemBFTv4 استفاده می کند . در اینجا به برخی از ویژگی های قابل توجه آن اشاره می کنیم:

 • با مکانیزم چرخش رهبر که اعتباردهنده‌های مشارکت‌کننده را ارتقا می‌دهد و اعتبار‌دهنده‌هایی را که شرکت نمی‌کنند تنزل می‌دهد، به‌صورت پویا با اعتبارسنجی‌های معیوب تنظیم می‌شود.
 • ارتقای اعتبارسنجی‌های عملکردی، عملکرد شبکه را بهبود می‌بخشد، زیرساخت‌هایی را برای انگیزه‌های مناسب فراهم می‌کند و تأثیر اعتبارسنجی‌های ناموفق بر روی توان عملیاتی و تأخیر را به حداقل می‌رساند.
 • این تضمین می کند که بلاک چین تا زمانی که سهام اعتبارسنجی صادق حداقل بیش از سه برابر سهام اعتبارسنجی های معیوب باشد، عملکردی و ایمن باقی می ماند.

اجرای تراکنش موازی

در بخش قبل، یاد گرفتیم که چگونه بلاک چین Aptos دسته‌های تراکنش را در سراسر شبکه پخش می‌کند و بعداً آنها را به طور مؤثر سفارش می‌دهد. پس از سفارش، هر اعتبارسنجی، گره کامل یا مشتری می تواند آن تراکنش ها را اجرا کند.

همچنین متوجه شدیم که شبکه اپتوس منتظر نمی ماند تا همه اعتبار سنجی ها اطلاعات کامل تراکنش را دریافت کنند تا تأخیر اجماع را بهبود بخشد. بنابراین، ممکن است موردی وجود داشته باشد که یک گره خاص ممکن است به داده های مورد نیاز برای اجرای تراکنش دسترسی نداشته باشد. از آنجایی که انتشار تراکنش مستمر است، اعتبار سنجی های اضافی در نهایت به مرور زمان دسته های تراکنش را دریافت خواهند کرد.

در صورتی که یک اعتبارسنجی صادق، داده های تراکنش های سفارش داده شده را به موقع برای اجرای خود دریافت نکرده باشد، می تواند آنها را از سایر اعتبارسنجی های صادق شرکت کننده دانلود کند. اجماع تضمین می کند که حداقل 2f + 1 اعتبار سنجی با وزن سهام (که در آن “f” نشان دهنده اعتبار سنجی معیوب است) می توانند به داده های تراکنش مورد نیاز دسترسی داشته باشند.

یکی از ویژگی‌های برجسته بلاک چین Aptos اجرای موازی تراکنش کارآمد است که از مدل داده‌های خود و موتور اجرایی آن پیشرفت می‌کند.

مدل داده های موازی در آپتوس

اخلاق اجرای موازی این است که تراکنش هایی که بر وضعیت یکدیگر تأثیری ندارند، می توانند به صورت موازی اجرا شوند. به عنوان مثال، تراکنش بین باب و بیل و جک و جیل متقابل هستند. حساب ها و داده های اساسی با هم تداخل ندارند و می توانند توسط شبکه به صورت موازی اجرا شوند. طراحی بلاک چین اپتوس می تواند از اجرای موازی پشتیبانی کند حتی زمانی که تراکنش ها مجموعه ای از مقادیر درون زنجیره ای را تغییر می دهند.

تمام تراکنش ها را به صورت موازی پردازش می کند و یک توالی به روز رسانی برای مقادیر تکرار شونده روی زنجیره ایجاد می کند. به جای به روز رسانی مقادیر پس از هر تراکنش، کل دنباله را به یکباره اعمال می کند و در زمان پردازش صرفه جویی می کند.

موتور اجرای موازی

بلاک چین اپتوس موتور اجرای موازی Block-STM را برای اجرای موازی تراکنش ها به کار گرفته است. در بلاک چین، اجرای موازی می تواند مشکل باشد. زمانی که دو تراکنش که در ابتدا توسط موتور اجرایی تصور می‌شد که متقابلاً منحصر به فرد بودند، به‌طور دیگری به وجود می‌آیند.

Block-STM تراکنش ها را به صورت موازی اجرا می کند و آنها را پس از اجرا تأیید می کند. اعتبار سنجی ناموفق منجر به درگیری می شود که باعث اجرای مجدد می شود. بنابراین، هرچه یک موتور اجرای موازی بتواند تضادها را به حداقل برساند، در اجرای تراکنش‌های موازی کارآمدتر می‌شود.

در وایت پیپر اپتوس، نویسندگان ادعا می‌کنند که Block-STM در شبیه‌سازی‌هایی که توسط تیم آنها اجرا می‌شد، 8 تا 16 برابر سریع‌تر از موتورهای اجرای متوالی بود. آنها همچنین ادعا می کنند که موتور آنها می تواند موازی سازی را از هر حجم کاری بدون ورودی اضافی از کاربر استخراج کند، کیفیتی که سایر موتورهای بازار فاقد آن هستند.

پس از مرحله سفارش داده‌های بلوک، موتور Block-STM ممکن است تراکنش‌ها را در یک یا چند بلوک برای بهینه‌سازی همزمانی برای اجرای موازی مجدداً ترتیب دهد و تنها شرط آن این است که ترتیب مجدد باید در همه اعتبارسنجی‌های صادق قطعی باشد. وایت پیپر همچنین ادعا می کند که این سفارش از تکنیک های حداقل مقدار قابل استخراج (MEV) جلوگیری می کند.

توجه: در زمینه بلاک چین، «جبرانه» به خاصیت قابل پیش بینی بودن یا تولید نتیجه یکسان زمانی که ورودی یکسان تحت شرایط یکسان داده می شود، اشاره دارد. سیستم های قطعی تضمین می کنند که اقدامات یا عملیات ها سازگار و قابل تکرار هستند.

چرخه زندگی تراکنش در Aptos همانطور که در کاغذ سفید آن نشان داده شده است

همگام سازی حالت

همگام سازی حالت به یک کلاینت سبک، اعتبارسنجی یا گره کامل اشاره دارد که تاریخچه محلی خود را به وضعیت فعلی یک بلاک چین به روز می کند. این شبکه یک پروتکل همگام سازی حالت قابل تنظیم را برای انتشار، تأیید و ثبت داده های زنجیره بلوکی ارائه می دهد تا یک سیستم توان عملیاتی بالا و تأخیر کم برای همه شرکت کنندگان در اکوسیستم اپتوس فراهم کند.

دامنه همگام سازی حالت ممکن است در بین شرکت کنندگان بلاک چین متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک گره کامل ممکن است کل تاریخچه بلاک چین را از زمان بلوک پیدایش بایگانی کند، در حالی که یک گره سبک ممکن است خود را محدود به هدرها کند.

Aptos به استراتژی‌های همگام‌سازی حالت انعطاف‌پذیر اجازه می‌دهد، از جمله پردازش تمام تراکنش‌ها از زمان پیدایش یا رد کردن تاریخچه برای ثبت تنها آخرین وضعیت با کمک ایستگاه‌های بین راه. Aptos به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا مقدار و سن داده ها را برای واکشی، پردازش و نگهداری پیکربندی کنند.

حکومت

بلاک چین Aptos از یک رویکرد مرحله‌ای برای تغییرات عمده شامل پیشنهاد، پیاده‌سازی، آزمایش و استقرار با تشویق بازخورد پیروی می‌کند. این استقرار شامل یک فرآیند دو مرحله ای است که سازگاری با عقب را تضمین می کند و چندین روز برای اپراتورهای جهانی طول می کشد. ویژگی های جدید به طور همزمان بر اساس ارتفاع بلوک توافق شده یا تغییر دوره فعال می شوند، با شرایط اضطراری که امکان تغییرات دستی یا در موارد شدید، هارد فورک را فراهم می کند.

برخلاف دیگر بلاک چین‌ها، اپتوس پیکربندی خود را روی زنجیره ذخیره می‌کند و ارتقای بی‌نظیر و فوری را تسهیل می‌کند. حاکمیت بر روی زنجیره، دارندگان توکن را قادر می‌سازد تا در مورد ارتقاها رای دهند و انعطاف‌پذیری را فراهم کند. این فرآیند رأی گیری عمومی و قابل تأیید، از نتایج غیر باینری بدون استقرار نرم افزار پشتیبانی می کند. حاکمیت زنجیره‌ای در سراسر فرآیند ارتقا اعمال می‌شود، از جمله رای‌گیری در مورد انتقال طرح امضا، اجرای انتشار، ارتقای اعتبارسنجی، و فعال‌سازی از طریق پیکربندی روی زنجیره.

به عنوان یک پلتفرم منبع باز، اپتوس برای مدیریت موثر بر بازخورد جامعه و حاکمیت زنجیره ای متکی است. در حالی که ارتقاهای خارج از زنجیره ممکن است تحت شرایط خاص رخ دهد، تلاش هایی برای به حداقل رساندن فراوانی آنها در طول زمان انجام می شود.

با گذشت زمان، حاکمیت زنجیره ای را می توان در کل فرآیند مدیریت ارتقاء مستقر کرد. وایت پیپر مثال زیر را ارائه می دهد:

 • دارندگان توکن در مورد انتقال به یک طرح جدید امضای مقاوم در برابر کوانتومی رای می دهند.
 • توسعه دهندگان طرح امضای جدید را پیاده سازی و تأیید می کنند و یک نسخه نرم افزار جدید ایجاد می کنند.
 • اعتبار سنجی ها نرم افزار خود را به نسخه جدید ارتقا می دهند.
 • دارندگان توکن برای فعال کردن طرح امضای جدید روی زنجیره رای می‌دهند، پیکربندی روی زنجیره به‌روزرسانی می‌شود و تغییر اعمال می‌شود.

اجماع شبکه Aptos

اجماع شبکه آپتوس بر روی یک الگوریتم اجماع به نام AptosBFT کار می کند. این یک الگوریتم اجماع اثبات سهام بیزانس با تحمل خطا است که می تواند تا یک سوم اعتبار سنجی های نادرست را تحمل کند. بنابراین، برای هر تعداد ‘f’ خائن، شبکه حداقل به 3f + 1 اعتبارسنجی صادق نیاز دارد تا به درستی کار کند.

شرکت‌کنندگان برای پیوستن به فرآیند اجماع، توکن‌های APT را به اشتراک می‌گذارند. ممکن است یک نفر در اجماع به عنوان یک گره کامل با برآورده کردن الزامات سهامداری شبکه شرکت کند یا توکن های خود را به گره های کامل دیگر برای مشارکت غیرفعال واگذار کند. سه نقش مبتنی بر سهام در شبکه Aptos وجود دارد:

 • مالک: اینها حساب هایی هستند که دارای توکن های APT هستند. آنها می توانند توکن های خود را مستقیماً به اشتراک بگذارند یا آنها را به سایر شرکت کنندگان واگذار کنند.
 • اپراتورها: آنها اعتبار سنجی گره های کاملی هستند که در اجماع PoS شرکت می کنند. اپراتورها ممکن است توکن‌های APT خود را به اشتراک بگذارند یا از مالکان بخواهند توکن‌های آنها را به آنها واگذار کنند. مالکان این حق را برای خود محفوظ می‌دارند که توکن‌های واگذار شده خود را خرج کنند، به اشتراک بگذارند، یا از سهام خارج کنند.
 • رأی دهندگان: اینها نهادهایی هستند که در پیشنهادات حکومتی اپتوس شرکت می کنند. آنها به طور مشابه به عنوان اپراتور عمل می کنند.

شبکه یک رهبر را انتخاب می‌کند که همه پیام‌ها را جمع می‌کند و بلوکی ایجاد می‌کند تا تعداد پیام‌هایی را که اعتبارسنجی‌ها باید در حین اجماع تأیید کنند، کاهش دهد. در اینجا فرآیند تأیید بلوک آمده است:

 1. یک رهبر توسط شبکه با استفاده از یک فرمول قطعی بر اساس شهرت و سهام اعتبار دهنده در زنجیره انتخاب می شود.
 2. رهبر پیشنهادی را ارسال می کند که حاوی آرای حد نصاب جمع آوری شده و ترتیب پیشنهادی تراکنش های آن برای بلوک جدید است.
 3. همه تایید کنندگان به این پیشنهاد رأی می دهند. اگر آنها به اجماع برسند، بلوک نهایی می شود و رهبر پاداش می گیرد.
 4. فرآیند بالا برای بلوک بعدی تکرار می شود.
شرکت کنندگان شبکه آپتوس | تصویر از طریق کاغذ سفید Aptos

الزامات نود آپتوس

یک اعتبار سنجی کامل گره برای شرکت در اجماع باید حداقل یک میلیون و حداکثر 50 میلیون توکن APT را در اختیار داشته باشد. جوایز در پایان هر دوره پرداخت می‌شود و متناسب با مقدار APT است که توسط اعتبارسنجی شرط می‌شود.

الزامات سخت افزاری

منابع سخت افزاری زیر برای اجرای یک گره اعتبار سنجی آپتوس و یک گره اعتبارسنجی کامل توصیه می شود:

 • سی پی یو: 8 هسته، 16 رشته. 2.8 گیگاهرتز یا سریعتر؛ Intel Xeon Skylake یا جدیدتر
 • حافظه: 32 گیگابایت رم
 • فضای ذخیره سازی: 2T SSD با حداقل 40K IOPS و پهنای باند 200Mb/s
 • پهنای باند شبکه: 1 گیگابیت بر ثانیه

در مقابل، در اینجا الزامات کامل گره در شبکه اتریوم، پس از انتقال به اجماع اثبات سهام وجود دارد:

 • مقدار سهام: 32 ETH
 • یک CPU مدرن (حداقل یک CPU دو هسته ای، اما یک قسمت دسکتاپ با TDP کم یا یک قطعه موبایل مانند 5500U توصیه می شود)
 • 32 گیگابایت حافظه (می توانید با یک چوب 16 گیگابایتی شروع کنید و بعداً دیگری اضافه کنید)
 • SSD با کیفیت 2 ترابایت

تنها تفاوت قابل توجه بین الزامات سخت افزاری اتریوم و اپتوس این است که اتریوم به یک CPU قدرتمندتر و یک اتصال اینترنت با پهنای باند بالا نیاز دارد. در حالی که نیازهای CPU در Aptos زیاد است، با اکثر CPUهای مدرن برابری می کند و به راحتی قابل دستیابی است.

در حالی که الزامات سخت افزاری قابل مقایسه هستند، الزامات شرط بندی قابل مقایسه نیستند. بر اساس قیمت‌های ETH و APT هنگام نوشتن این بررسی، یک گره کامل در اتریوم تقریباً 62000 دلار ETH در شبکه سهام داشت. در عین حال، اعتبار سنجی اپتوس برای واجد شرایط بودن در استخر اعتبارسنجی باید حدود 7 میلیون دلار سرمایه گذاری کند که به طور قابل توجهی بالاتر از اتریوم است. به طور قابل توجهی، Aptos از نمایندگی بومی پشتیبانی می کند، در حالی که اتریوم اینطور نیست.

توکن APT

APT توکن بومی در اکوسیستم اپتوس است. برای پرداخت هزینه های گاز تراکنش و مشارکت در شبکه از طریق سهام استفاده می شود. شبکه اصلی Aptos در 12 اکتبر 2022 با عرضه اولیه یک میلیارد توکن APT فعال شد. توکن ها بین مشارکت کنندگان اکوسیستم به شرح زیر تقسیم می شوند:

 • جامعه – 51.02٪
 • مشارکت کنندگان اصلی – 19٪
 • بنیاد اپتوس – 16.5٪
 • سرمایه گذاران – 13.48٪

بنیاد اپتوس و تخصیص توکن جامعه، طرح‌های رشد جامعه مانند کمک‌های مالی و مشوق‌ها را تأمین مالی خواهند کرد. حدود 125 میلیون APT در ابتدا برای حمایت از پروژه های اکوسیستم و بنیاد Aptos در دسترس قرار گرفت. توکن های باقیمانده طی ده سال آینده به صورت ماهانه باز می شوند. در اینجا نگاهی به برنامه اعطای واگذاری داریم:

تصویر از طریق کوین جکو

حدود 1/16 توکن های اختصاص داده شده به مشارکت کنندگان و سرمایه گذاران اصلی 18 ماه پس از راه اندازی شبکه اصلی باز می شوند، در حالی که بقیه در سالگرد راه اندازی شبکه اصلی باز می شوند.

عرضه اولیه APT ثابت نیست. اعتبار دهندگانی که APT را برای ایمن سازی شبکه به اشتراک می گذارند، با توکن های APT تازه ساخته شده پاداش می گیرند، که عرضه APT را افزایش می دهد، در حالی که پروتکل هزینه های تراکنش را می سوزاند و عرضه توکن های APT را کاهش می دهد. همه پاداش ها و مکانیسم های مرتبط با حاکمیت زنجیره ای قابل تغییر هستند.

در مورد قیمت اپتوس، ما فقط یک سال سابقه قیمت برای تجزیه و تحلیل داریم. این توکن با هزینه ای کمتر از 14 دلار وارد بازار شد و بلافاصله با سود سرمایه گذاران اولیه به میزان قابل توجهی کاهش یافت. سپس با شروع انباشت سرمایه‌گذاران خرده‌فروش، قیمت افزایش یافت و قیمت توکن را به بالاترین حد خود یعنی 18.42 دلار در فوریه 2023 رساند.

آمار شبکه Aptos

در زمان نگارش بررسی، 117 اعتبارسنجی فعال در شبکه اپتوس وجود دارد که حدود 850 میلیون APT بین آنها قرار دارد. عرضه اولیه 1 میلیارد APT حدود 66 میلیون APT افزایش یافته است، به این معنی که اعتباردهنده ها پاداش بیشتری نسبت به هزینه های پروتکل دریافت می کنند و عرضه APT را افزایش می دهند. در مقابل، شبکه اتریوم دارای حدود 800000 اعتباردهنده فعال و بیش از 28 میلیون ETH است که در نوامبر 2023 در شبکه اشتراک گذاشته شده است.

آپتوس را از کجا بخریم؟

قبل از راه‌اندازی آپتوس، هیجان زیادی ایجاد شده بود که منجر به پشتیبانی گسترده از توکن APT شد. Aptos را می توان در صرافی های محبوب مانند بایننس ، OKX ، بیت گت ، بای بیت ، کوین بیس ، کراکن و غیره خریداری کرد.

اکوسیستم آپتوس

اکوسیستم Aptos به دلیل ویژگی‌های نوآورانه بلاک چین، متنوع و پویا است. آپتوس با تاکید بر مقیاس پذیری، امنیت و زبان برنامه نویسی Move، زمینه مناسبی را برای توسعه انواع مختلف دپس ارائه می دهد. بیش از 1 میلیون حساب فعال به اکوسیستم رو به رشد دپس اپتوس دسترسی دارند. در اینجا دپ هایی هستند که برخی از بالاترین TVL (بر اساس داده های دیفای لیما) را در Aptos در هر دسته بسته بندی می کنند:

 • Thala – یک پروتکل دیفای مبتنی بر زبان Move که امکان قرض گرفتن یک استیبل کوین با وثیقه بیش از حد در بلاک چین Aptos را فراهم می کند.
 • LiquidSwap – این اولین AMM در آپتوس بود.
 • Amnis Finance – یک پروتکل سهامداری مایع.
 • Aries Markets – این یک پروتکل معاملاتی حاشیه غیرمتمرکز در آن است.
 • مرکل ترید – Perp DEX که اهرم بالایی را در انواع جفت دارایی ارائه می دهد.
 • Mole – یک پروتکل DeFi که کشاورزی بازدهی اهرمی، صندوق تامینی و پس‌انداز را ارائه می‌کند.
 • BlueMove Staking – یک بازار NFT

جمع‌بندی

در نتیجه گیری عمیق ما در شبکه آپتوس، بدیهی است که این رمزارز نشان دهنده یک گام مهم در نوآوری بلاک چین است. از کاغذ سفید گرفته تا پیاده سازی های عملی، اپتوس به دلیل مقیاس پذیری، امنیت و قابلیت های منحصر به فرد زبان برنامه نویسی Move متمایز است. طراحی شبکه، با تمرکز بر توان عملیاتی و کارایی بالا، آن را به عنوان یک رقیب قدرتمند در فضای بلاک چین قرار می دهد.

مقایسه رمزارز APTOS با اتریوم، به ویژه در مورد توکنومیک، آمار شبکه و الزامات سخت افزاری، بر تعهد Aptos به مقیاس پذیری و عملکرد تأکید می کند. در حالی که اتریوم 2.0 در مقیاس‌پذیری، کارایی انرژی و تمرکززدایی جهش داشته است، پردازش موازی جدید، چرخش کلید و شفافیت تراکنش‌های Aptos یک مزیت معماری متمایز ارائه می‌دهد.

با این حال، آپتوس در جاه طلبی خود برای استفاده از زبان Move تنها نیست. شبکه‌هایی مانند شبکه سویی نیز از Move استفاده می‌کنند، البته با پیاده‌سازی‌ها و تمرکزهای متفاوت. سویی با تاکید بر دارایی های دیجیتال قابل تنظیم، برداشت متفاوتی از قابلیت های Move ارائه می دهد. این تنوع در کاربرد، انعطاف پذیری و پتانسیل زبان Move را در شکل دادن به آینده فناوری های غیرمتمرکز برجسته می کند.

همانطور که چشم انداز بلاک چین به تکامل خود ادامه می دهد، شبکه هایی مانند Aptos در به جلو بردن مرزهای امکان پذیر نقش اساسی دارند. این رمزارز، با معماری قوی و اکوسیستم رو به رشد خود، موقعیت خوبی برای تبدیل شدن به یک بازیگر کلیدی در نسل بعدی پلتفرم‌های بلاک چین دارد و نویدبخش نوآوری و پذیرش در بخش‌های مختلف است.

با این حال، همچنین شایان ذکر است که این پروژه به شدت در صنعت مورد بررسی قرار گرفته است، به طوری که بسیاری از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال احساس می کنند که آپتوس چیزی بیش از یک “پروژه تبلیغاتی VC” نیست که فقط با هدف کسب درآمد و تکمیل حساب های بانکی بنیانگذاران و سرمایه گذاران است. خاستگاه‌های سیلیکون ولی و دورهای اولیه سرمایه‌گذاری تا حدی به این نظرات اعتبار می‌بخشد، اما این به هر کاربر بستگی دارد که خودش تصمیم بگیرد که آیا این بلاک چین با منشأ به فیس‌بوک معتبر است یا صرفاً راهی برای کسب درآمد است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا