ارز دیجیتال و کریپتومقالات آموزشی

دش Dash چیست؟ همه چی درباره دش

توسعه دهندگان دش ادعا می‌کنند که این نوعی پول نقد الکترونیکی غیرمتمرکز و همتا به همتا است. هدف آن‌ها این است که دش بتواند به مانند پول نقد واقعی مانند دلار، یورو و … به گردش بیافتد. دش یا داش (به انگلیسی: Dash) نام یکی دیگر از پولهای مجازیست همانند بیت کوین ولی با قیمت بسیار کمتر نسبت به رقیب پر قدرت خود. دش بر اساس کد هسته اصلی بیت کوین همراه با ویژگی های جدید (مانند حریم خصوصی و تراکنش‌های ارزان و سریع) ساخته شده است.

تاریخچه نامگذاری ارز Dash

پپروژه دش در 18 ژانویه 2014 توسط تیمی به سرپرستی ایوان دو فیلد کلید خورد.

ایوان دو فیلد در سال 2010 با بیت کوین آشنا شد و تحت تاثیر فناوری خارق العاده آن قرار گرفت اما اون دریافت که بیت کوین حریم خصوصی را به شکل کامل برقرار نمی کند و سرعت پایینی دارد.

او با الهام از کدهای بیت کوین و تیم حرفه ای خود شبکه و ارز دیجیتال دش را توسعه داد.

دش در ابتدا با نام ایکس کوین (Xcoin) اراپه شد. در فوریه 2014، نام پروژه به دارک کوین (Darkcoin) تغییر یافت و سپس در 25 مارس 2015، نام نهایی دش برای آن انتخاب شد.

به گفته یکی از توسعه دهندگان این دیجی ارز، تغییر نام نهایی به دلیل آن بود که کاربران اشتباها تصور می کردند که بین Darkcoin و darkweb ارتباطی وجود دارد و این در حالی ست که darkcoin هیچ وقت از dark web حمایت نکرده است.

نام Dash همچنین تلفیق و مشتقی از Digital Cash (پول دیجیتالی) است. در حالی که بسیاری از ارزهای دیجیتال روی فناوری‌های تازه مثل قراردادهای هوشمند و توکن‌سازی تمرکز دارند، ارز دیجیتال Dash همیشه روی پرداخت تمرکز داشته است. نام این ارز دیجیتال مخفف عبارت Digital Cash به معنی پول نقد دیجیتال است. دش کوین (DashCoin) در سال 2014 توسط ایوان دافیلد (Evan Duffield) تاسیس شده و هدفش ایجاد مبادلات سریع با استفاده از تکنولوژی InstantSend است.

سرعت پرداخت ارز دیجیتال دش Dash

برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال که به یک ساعت یا بیشتر برای تایید پرداخت نیاز دارند، مبادلات Instant Send Dash کاملا تایید شده هستند و در عرض چند ثانیه انجام می‌شوند.

Dash از Instant X که امکان انجام تراکنش ها در چند ثانیه را فراهم می آورد پشتیبانی می کند.

این سرعت پرداخت، Dash را به گزینه ایده‌آلی برای استفاده در فروشگاه‌های فیزیکی تبدیل کرده است. با استفاده از Dash دیگر نیاز نیست چند دقیقه تا چند ساعت منتظر تایید پرداخت ماند. با این وجود، دریافت مستقیم دش کوین – مثل سایر ارزهای دیجیتال – خیلی باب میل خرده‌فروشان نیست. چون Dash یک ارز دیجیتال پرداخت محور است؛ دبیت کارت Dash می‌تواند گام بعدی برای دسترس پذیر کردن این ارز مجازی باشد. سرمایه لازم برای ساخت دبیت کارت Dash هم فراهم شده است اما هنوز این کارت‌ها وارد بازار نشده‌اند.

دش (Dash) ارزی متن باز و همتا-به-همتا، با محوریت حریم خصوصی است.

دش Dash و حفاظت از حریم خصوصی

Dash به کاربران اجازه ناشناس بودن را حین انجام تراکنش ها می دهد و همچنین سابقه فعالیت و موجودی کاربران غیرقابل دسترس خواهد بود. این دیجی ارز از تکنولوژی Private Send برای ناشناس سازی استفاده می کند. این تکنولوژی مقوله ناشناس سازی تراکنش ها را توسط ترکیب کردن تراکنش هر فرد با تراکنش های دیگر کاربران انجام می دهد. (این امر یکی از مزایای دش در مقابل بیت کوین است).

شما میتوانید برای جمع آوری Dash یک والت اینترنتی دش به کمک خود سایت Dash درست کنید و شروع به جمع آوری دش کنید.

تفاوت دش با بیت کوین

تفاوت اصلی ارز دیجیتال دش (Dash) و بیت‌کوین در الگوریتمی است که توسط آن‌ها برای استخراج رمز ارز استفاده شده است. این ارز دیجیتال از الگوریتم ایکس 11 استفاده می‌کند که نسخۀ اصلاح‌شده الگوریتم اثبات سهم است. هم‌چنین در بلاک‌چین خود از ترکیب کوین جوین برای تقابل معاملات و ایجاد حریم خصوصی استفاده می‌کند. از طرف دیگر، رمز ارز بیت‌کوین از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند.

تعداد واحد‌های ارزی دش

دش به گونه ای طراحی شده است که فقط تا 18 میلیون واحد از آن وجود داشته باشد. دش هم با کمی تفاوت نسبت به بیت کوین مبتنی بر استخراج است و پس از استخراج 18 میلیون واحد دیگر از آن تولید نخواهد شد. پیشبینی می‌شود که استخراج 18 میلیون واحد تا سال 2300 طول بکشد.

استخراج دش هر سال سخت تر می‌شود و پاداش استخراج آن هر سال در حدود 7.1 درصد کاهش می‌یابد. بلاک ها در بلاک چین دش هر 2.5 دقیقه ساخته می‌شوند که حدود 4 برابر از بیت کوین سریع تر است.

الگوریتم X11 چیست؟

X11 الگوریتمی ست برای هش که توسط Evan Duffield ساخته شده است. الگوریتم هشِ زنجیره ای X11 از توالی 11 الگوریتم هش برای اثبات کار (proof of work) استفاده می کند.

این موضوع برای افزایش سطح غیرمتمرکز بودن این دیجی ارز است، چرا که به نظر می رسد فعلا هیچ گونه ASIC ای برای استخراج آن ساخته نشود. جامعه دیجی ارزها شاهد افزایش سطح تمرکز در بیت کوین از زمان ورود ASICها در بازار بوده است و دش در تلاش است تا دچار این موضوع نشود. مزیت دیگر الگوریتم X11 مصرف کمتر 30درصدی و همچنین کاهش گرمازایی 30 الی 50درصدی GPU نسبت به الگوریتم Scrypt لایت کوین است.

الگوریتم رمزنگاری دش X11، پروتکلی است که ماینرها برای استخراج ارز دیجیتالی دش ( Dash ) باید از آن استفاده کنند. این الگوریتم به شکل قابل توجهی سریع‌تر است و فقط حدود 2 دقیقه و نیم طول می‌کشد تا یک بلوک دش ( Dash ) تولید شود که این امر باعث شده است بسیاری از ماینر‌ها به استخراج این ارز رمز پایه روی بیاورند. اگر بخواهیم الگوریتم X11 را بیشتر مطالعه کنیم، متوجه خواهیم شد این پروتکل ضمن اینکه بسیار سریع‌تر است، این امکان را به ماینرها می‌دهد که از تمام نیروی پردازش GPU و CPU باهم استفاده کنند. البته این الگوریتم جلو استخراج دستگاه‌های ASIC را می‌گیرد، پس بیشتر بدرد کسانی می‌خورد که از ریگ‌های گرافیکی برای ورود به شبکه استفاده می‌کنند.

فرایند توزیع پاداش و استخراج در دش

دش از الگوریتم اثبات کار یا همان روش استخراج برای امنیت و تولید واحدهای ارز دیجیتال جدید استفاده می‌کند. الگوریتم رمزنگاری دش X11 است. استخراج دش با پردازنده، کارت گرافیک و یا دستگاه‌های مخصوص ASIC امکان پذیر است.

زمان تولید بلاک در دش حدود 2.5 دقیقه است و این به معنای تایید حدود 56 تراکنش در ثانیه است.

تمام پاداش شبکه متعلق به ماینرها نیست. علاوه بر دریافت پاداش از استخراج، گروهی ویژه از کاربران هم که مستر نود نام دارند، برای انجام یک سری از عملکردهای خاص پاداش دریافت می‌کنند. مستر نودها وظیفه انجام ویژگی‌های زیر را در شبکه دش بر عهده می‌گیرند:

ویژگی‌ InstantSend (ارسال فوری): با استفاده از این ویژگی کاربران می‌توانند با پرداخت کارمزد بیشتر، تراکنش‌های خود به صورت فوری و در کمتر از دو ثانیه انجام دهند.

ویژگی PrivateSend (ارسال خصوصی): امکان انجام تراکنش به صورت ناشناس و بدون رهگیری را فراهم می‌کند.

برای مستر نود شدن باید حداقل 1,000 واحد دش در کیف پول رسمی آن داشته باشید. مستر نودها و ماینرها هر کدام 45 درصد از پاداش شبکه را به خود اختصاص می‌دهند. 10 درصد باقی مانده در خزانه شبکه ذخیره می‌شود و به توسعه دهندگان می‌رسد.

کیف پول‌های دش

Dash هم مانند بقیه ارزهای دیجیتال، دارای نرم افزارها یا سخت افزارهایی به نام کیف پول است که امکان ذخیره، دریافت و ارسال ارز دیجیتال دش را فراهم می‌کند.

کیف پول رسمی دش Dash Wallet

این نرم افزار، هسته اصلی شبکه دش است و مستقیما با بلاک چین Dash ارتباط برقرار می‌کند. این کیف پول از ویژگی‌های InstantSend (ارسال فوری) و PrivateSend (ارسال خصوصی) به طور کامل پشتبانی می‌کند.

برای استفاده از این کیف پول باید مدتی صبر کنید تا با بلاک چین همگام سازی صورت گیرد، از این رو نیاز به اینترنت پرسرعت و حجم ترافیک مناسب نیاز خواهید داشت.

دانلود کیف پول رسمی Dash برای ویندوز – 64 بیت
دانلود کیف پول رسمی Dash برای ویندوز – 32 بیت

دانلود کیف پول اندروید Dash

دانلود کیف پول iOS دش

کیف پول الکتروم دش

محبوب ترین کیف پول Dash محسوب می‌شود. این کیف پول امنیت فوق العاده بالایی دارد و کلیدهای خصوصی را مستقیما در کامپیوتر شما ذخیره می‌کند. مزیت اصلی این نرم افزار این است که نیاز به همگام سازی و صرف زمان برای همگام سازی با بلاک چین ندارد. این کیف پول از ویژگی‌های InstantSend (ارسال فوری) و PrivateSend (ارسال خصوصی)، پشتیبانی نمی‌کند.

دانلود کیف پول الکتروم Dash برای ویندوز – 64 بیت

کیف پول اکسودوس

اکسودوس یکی دیگر از کیف پول‌های مورد تایید تیم دش است. رابط کاربری ساده، امنیت بالا و سرعت از مزیت‌های اصلی این کیف پول هستند. در اکسودوس می‌توانید چندین ارز دیجیتال مطرح بازار را ذخیره کنید.

دانلود کیف پول اکسودوس

لجرنانو اس، تریزور و کیپ کی، هر سه کیف پول‌های سخت افزاری بسیار امنی برای Dash هستند. این کیف پول‌ها علاوه بر دش از چندین ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی می‌کنند

آموزش خرید و فروش ارز دش

دو روش خرید دش وجود دارد یک خرید مستقیم با ارزهای سنتی مانند ریال یا دلار دو تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به Dash

خرید مستقیم Dash با ریال از طریق سایت های صرافی ایرانی صورت می‌گیرد.

برای خرید مستقیم Dash با دلار می‌توانید از سایت های Coinbase، Kraken و Bitstamp اقدام کنید.

سایت های قابل استفاده برای کاربران ایرانی به منظور تبدیل بیت کوین یا اتریوم به Dash:

ShapeShift: یکی از راه های ساده تبدیل ارزها سایت شیپ‌شیفت است. این پلتفرم محیط کاربری ساده و زیبایی دارد و هر کسی می تواند به سادگی ارز خود را در آن تبدیل کند.

Binance: صرافی چینی بایننس هم روش خوبی برای خرید دش است. به دلیل چینی بودن صرافی احتمال تحریم و بلوکه شدن پول ها بسیار کم است. این سایت برای کاربران ایرانی قابل استفاده است اما خطرات بلوکه شدن دارایی‌ها وجود دارد.

Hitbtc: مانند بایننس این پلتفرم هم محیط خوبی برای خرید و فروش دش و سایر ارزهای دیجیتال است. ریسک بلوکه شدن دارایی‌ها در این صرافی بسیار بالاتر است بنابراین سعی کنید بلافاصله پس از خرید مبالغ خود را به کیف پولی امن منتقل کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا