ارز دیجیتال و کریپتو

ارز دیجیتال اتنا (Ethena) چیست؟ معرفی کامل توکن ENA

پس از گذراندن چند روز گذشته برای تحقیق در مورد پروتکل و ارز دیجیتال اتنا Ethena که اخیراً راه اندازی شده است، واضح است که بررسی عمیق تری در مکانیسم های پشت بازده چشمگیر ضروری است. ما به منشا این بازده، نحوه تولید آنها و نحوه مشارکت شما می پردازیم.

علاوه بر این، همانطور که عنوان نشان می دهد، خطرات بالقوه را بررسی می کنیم و ارزیابی می کنیم که آیا اقدامات انجام شده توسط تیم Ethena برای اطمینان بخشیدن به کسانی که ممکن است کمی PTSD را از شکست های قبلی در دیفای تجربه کرده اند، کافی باشد یا خیر. ما همچنین برخی از اصطلاحات را برای اطمینان از درک کامل این موضوع که چرا ارز اتنا به سرعت به بیش از 2 میلیارد دلار در TVL افزایش یافته و تبدیل به یک نقطه بحث مهم در محافل مالی شده است، روشن خواهیم کرد.

با بیگ اینکام تا انتها همراه باشید….

ارز دیجیتال اتنا چیست؟

همه چیز با کمی الهام شروع شد…

اتنا با اجرای ایده‌ای که برای اولین بار توسط آرتور هیز در سال 2023 پیشنهاد شد، شروع کرد. و به عنوان یک اشاره خوب به هیز، آنها برگه‌ای را در وب‌سایت خود قرار داده‌اند که به وبلاگی پیوند می‌خورد که هیز در ابتدا این مفهوم را به اشتراک گذاشته بود.

بنابراین، این مفهوم چیست؟

به طور کلی، ایده بسیار ساده است: شما به ما وثیقه برای دلار مصنوعی (USDe) خود می دهید و سپس آن را برای بازدهی مناسب در اختیار ما قرار می دهید. سپس، برای مقابله با ریسک مرتبط با وثیقه‌ای که اخیراً سپرده‌گذاری کرده‌اید، با نگه‌داشتن یک موقعیت مشتقه کوتاه، همه چیز را متعادل نگه می‌داریم. خیلی ساده، درست است؟ در اکثر موارد، بله. اما بسیاری از مردم با وعده‌های APY بالا در دیفای سوخته‌اند، بنابراین واقعاً مهم است که سعی کنیم دقیقاً بفهمیم پشت صحنه اینجا چه می‌گذرد.

در هسته خود، USDe اتنا را می توان به یک نسخه توکنیزه شده از تجارت ” نقد و حمل ” تشبیه کرد.

گردش کار این است: شما با واریز وثیقه به پروتکل شروع می‌کنید، که می‌تواند شامل دارایی‌هایی مانند stETH، USDC یا USDT باشد. سپس اتنا با قرار دادن این وثیقه و به طور همزمان یک موقعیت کوتاه مساوی برای خنثی کردن موقعیت خرید در وثیقه، درگیر آنچه به عنوان “هدینگ دلتا” شناخته می شود، می شود. اینجاست که درک تعاریف به ما درک بهتری از آنچه در واقع در حال وقوع است می دهد.

رمزگشایی پوشش دلتا: کلید پایداری اتنا

پوشش دهی دلتا یک استراتژی برای کاهش ریسک بازار مرتبط با وثیقه است. اتریوم را به عنوان مثال در نظر بگیرید: اگر اتریوم و stETH وثیقه باشند، اتنا اتریوم را در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز بدون هیچ اهرمی اضافه می‌کند – در واقع یک موقعیت کوتاه کاملاً متعادل. این رویکرد تضمین می کند که ارزش وثیقه شما تحت تأثیر نوسانات قیمت بازار ETH قرار نگیرد.

وقتی اتنا اتریوم را به اشتراک می‌گذارد، بازده اصلی را از stETH دریافت می‌کنید که به بازده کلی کمک می‌کند. با این حال، بخش قابل توجهی از بازده ناشی از “نرخ تامین مالی” یا “حمل” است – حق بیمه ای که توسط افرادی که موقعیت های خرید در معاملات آتی ETH دارند به کسانی که در موقعیت های فروش هستند، پرداخت می کنند. این حق بیمه می تواند در بازارهای صعودی بسیار پرسود باشد و عامل مهمی در بازدهی بالای USDe است.

این روش پول نقد برای مدتی یکی از اصلی ترین روش های TradFi بوده است. موسسات یک دارایی را خریداری می کنند و به طور همزمان موقعیت کوتاهی را در بازار آتی ایجاد می کنند. آنها با پوشش دهی کاملاً دلتا، هرگونه ریسک قیمتی مرتبط با دارایی و سود حاصل از حمل را کاهش می دهند. این استراتژی تست شده دقیقاً مکانیزمی است که در قلب عملکرد USDe قرار دارد.

بنابراین، در اصل، USDe ارزش خود را با انجام یک معامله متقابل جبرانی در بازار مشتقات، هر زمان که پروتکل وثیقه می گیرد تا هرگونه تغییر قیمت در وثیقه را متعادل کند، ثابت نگه می دارد. به این فکر کنید که یک الاکلنگ دارید که USDe در یک طرف و موقعیت مشتقات در سمت دیگر قرار می گیرد، بدون توجه به نوسانات بازار، همه چیز را در سطح نگه می دارد.

درک نرخ تامین مالی در اتنا (Ethena)

از آنجایی که بخش بزرگ‌تری از بازده احتمالاً از نرخ تأمین مالی حاصل می‌شود، احتمالاً باید در اینجا کمی عمیق‌تر کاوش کنیم. برای توضیح مفهوم نرخ تامین مالی در اتنا، به ویژه در زمینه معاملات آتی دائمی، اجازه دهید چند نکته کلیدی را بیان کنیم :

آینده های دائمی در مقابل آینده های سنتی

برخلاف قراردادهای آتی سنتی که ممکن است در صرافی هایی مانند CME پیدا کنید، که دارای تاریخ انقضای مشخص (ماهانه، سه ماهه و غیره) هستند، قراردادهای آتی دائمی منقضی نمی شوند. این بدان معناست که تاریخ مشخصی وجود ندارد که قیمت آتی باید با قیمت لحظه ای دارایی پایه همگرا شود.

حق بیمه قیمت و همگرایی

به طور معمول، معاملات آتی دائمی با قیمت واقعی دارایی پایه، که می تواند بسیار متفاوت باشد، معامله می شود. این حق بیمه پایدار به دلیل ماهیت دائمی این قراردادها است. همه ی این ها با اتنا در ارتباط هستند.

نقش نرخ تامین مالی

برای مدیریت حق بیمه و همسو کردن قیمت آتی دائمی با قیمت لحظه ای، مکانیزمی به نام «نرخ تأمین مالی» به کار گرفته شده است. نرخ بودجه دو هدف اصلی را دنبال می کند:

  • فشار نزولی: هنگامی که قیمت آتی دائمی به طور قابل توجهی بالاتر از قیمت لحظه ای باشد، فشار نزولی به آن وارد می کند و به بازگرداندن آن به سطوح واقعی تر کمک می کند.
  • انگیزه: نرخ تامین مالی یک انگیزه مالی برای معامله گران فراهم می کند. اگر یک آینده دائمی بخرید (یا به مدت طولانی ادامه دهید)، نرخ سرمایه را پرداخت خواهید کرد. برعکس، اگر آینده همیشگی را بفروشید (یا کوتاه بیایید)، نرخ سرمایه را به دست خواهید آورد. این پویایی زمانی که قیمت آتی در مقایسه با قیمت لحظه ای بسیار بالا است، فروش کوتاه مدت را تشویق می کند و به ثبات بازار کمک می کند.

نرخ متغیر و شرایط بازار

نرخ بودجه ثابت نیست. بر اساس شرایط بازار، به ویژه تعادل معامله گران طولانی مدت در مقابل آنهایی که در آینده دائمی کوتاه می شوند، متفاوت است. نرخ بسته به میزان صعودی بودن بازار تعدیل می‌شود: هرچه معامله‌گران انتظار بیشتری داشته باشند که قیمت افزایش یابد (طولانی خواهد شد)، نرخ سرمایه‌ای که پرداخت می‌کنند بالاتر خواهد بود. این نرخ بالاتر، موقعیت‌های خرید بیش از حد را منع می‌کند و فروش کوتاه‌تری را تشویق می‌کند و تعادلی را ایجاد می‌کند که قیمت آتی را با قیمت لحظه‌ای همراستا نگه می‌دارد.

پویایی بازار و مقایسه با آتی های سنتی

در بازارهای آتی سنتی، مانند بازارهای کالاهایی مانند نفت خام، قیمت ها برای تاریخ های آتی مشخص تعیین می شوند که منعکس کننده انتظارات در مورد عرضه و تقاضا در آینده است. در معاملات آتی دائمی، پویایی آنی‌تر و مداوم‌تر است و نرخ تامین مالی برای منعکس‌کننده احساسات و رفتارهای معاملاتی فعلی بازار تنظیم می‌شود. که البته اتنا نقش مهمی را قرار است ایفا کند.

با استفاده از نرخ تامین مالی، اتنا می‌تواند محیط قیمت‌گذاری با ثبات‌تر و واقعی‌تری را برای معاملات آتی دائمی حفظ کند. این تضمین می‌کند که قیمت‌ها خیلی از ارزش‌های بنیادی دور نمی‌شوند و در عین حال امکان تجارت مداوم و بدون انقضا را فراهم می‌کند. بدون شک، این یک راه بسیار محکم برای رسیدگی به مسائل است.

ارز دیجیتال اتنا چگونه کار می کند؟

بسیار قابل توجه است که تجربه کاربر چقدر ساده و شهودی است، به خصوص با توجه به پیچیدگی پشت صحنه که اتنا با آن بسیار اهمیت میدهد. برای نشان دادن این موضوع، اجازه دهید از طریق فرآیند ساده به دست آوردن دلار مصنوعی، اوراق قرضه اینترنتی، و بازدهی که آنها تولید می کنند، قدم برداریم.

برای به دست آوردن توکن USDe، کاربران باید ابتدا وثیقه را سپرده گذاری کنند (برخی از گزینه ها در تصویر زیر آمده است). وقتی روی «خرید» کلیک می‌کنید، توکن‌های USDe ضرب می‌شوند. اکنون USDe برای شما باقی مانده است که می توانید برای دریافت مقداری sUSDe بر روی پلتفرم سرمایه گذاری کنید، که پس از مشاهده درخواست، می تواند به کیف پول شما وارد شود. این sUSDe بازدهی بیشتری ایجاد می‌کند و همچنین در کیف پول شما وجود دارد تا در صورت تمایل از آن در سایر پلتفرم‌های دیفای استفاده کنید.

تصویر از طریق اتنا

واقعاً به همین سادگی است. شما می توانید در عرض 5 دقیقه پس از بازدید از سایت و اتصال کیف پول خود راه اندازی شوید. فقط برای روشن شدن، این عمل قرار دادن USDe ضرب شده شما است که چیزی را ایجاد می کند که اوراق قرضه اینترنتی نامیده می شود. بیایید در ادامه کمی عمیق تر به این مفهوم در ارز دیجیتال اتنا بپردازیم.

باند اینترنتی Ethena

اوراق قرضه اینترنتی یک محصول مالی نوآورانه است که از فعالیت های بازدهی USDe ناشی می شود. بنابراین وقتی به سیستم USDe اتنا نگاه می کنید، آن را در دو لایه در نظر بگیرید. لایه پایینی خود USDe است: شما برخی از دارایی‌های رمزنگاری شده را به عنوان وثیقه به اتنا می‌دهید و آن‌ها یک عمل متعادل کننده ظریف انجام می‌دهند. آنها وثیقه را به اشتراک می گذارند و در عین حال آن را در بازار آتی کوتاه می کنند تا هرگونه نوسان قیمت را خنثی کنند. این به این منظور است که ارزش وثیقه شما را بدون توجه به آنچه بازار انجام می دهد ثابت نگه دارد.

اکنون، لایه بالایی – این پیوند اینترنتی شماست. اینجاست که همه چیز جالب می شود. رکود و کوتاهی فقط اوضاع را ثابت نگه نمی دارد. آنها نیز تولید می کنند. بخشی از این بازدهی ناشی از جوایز شرط بندی است که اکثر ما با آن آشنا هستیم. اما پس از آن نرخ “حمل” یا نرخ تامین مالی از بازار آتی وجود دارد که گاهی اوقات می تواند درآمد کمی داشته باشد، به خصوص زمانی که بازارها احساس صعودی دارند.

اوراق قرضه اینترنتی از این بازده بهره می برد. این به نوعی مانند اوراق قرضه پس انداز است، که در آن سود از بازده تولید شده توسط عملیات USDe می آید. زیبایی این است که از آنجایی که همه اینها در فضای کریپتو اتفاق می افتد، غیرمتمرکز و شفاف است و عاری از پیچیدگی های معمول سیستم های بانکداری سنتی است.

بنابراین، در تصویر بزرگ، اوراق قرضه اینترنتی فقط در کنار USDe قرار ندارد. این پروتکل مستقیماً با آن مرتبط است و ارزش آن افزایش می یابد زیرا پروتکل اتنا به طور مؤثر استراتژی تجارت وجه نقد و حمل و نقل فوق الذکر را مدیریت می کند و در عین حال ثبات و مقیاس پذیری USDe را حفظ می کند. این ابزار قدرتمندی است که موقعیت USDe را به‌عنوان یک دارایی مصنوعی پایدار تقویت می‌کند و ابزار بازدهی جذابی را در قالب اوراق قرضه ارائه می‌دهد.

آیا USDe یک استیبل کوین است؟

تیم اتنا به طور مستمر تلاش خواهد کرد تا این موضوع را روشن کند، اما به نظر می‌رسد اکثر نویسندگان و تأثیرگذارانی که در مورد پروژه بحث می‌کنند، به سمت این اصطلاح گرایش پیدا می‌کنند بدون اینکه اشاره کنند که اینطور نیست. در اینجا یک توضیح سریع در مورد اینکه چرا یک استیبل کوین نیست:

استیبل کوین های سنتی مانند USDT (Tether) و USDC (USD Coin) با هدف تطبیق ارزش خود به یک ارز فیات، معمولاً دلار آمریکا، برای حفظ ثبات قیمت هستند. آنها معمولاً با نگهداری ذخایر در ارز فیات معادل، از طریق سایر دارایی‌ها و گهگاه از طریق الگوریتم‌ها، به این پیوند دست می‌یابند. این بدان معناست که برای هر USDT یا USDC در گردش، فرض می شود که یک دلار آمریکا واقعی یا یک دارایی معادل آن در یک بانک یا ذخیره ذخیره شده باشد.

حال، این را با رویکرد مصنوعی اتنا مقایسه کنید. همانطور که گفته شد، اتنا به جای تکیه بر ذخایر فیات، از دارایی های رمزنگاری مانند USDC یا DAI به عنوان وثیقه استفاده می کند. با استفاده از مشتقات برای حفظ ثبات، نوسانات این وثیقه را از بین می برد. استراتژی Ethena به USDe اجازه می دهد تا مقیاس پذیر باشد زیرا توسط ذخایر نقدی محدود نمی شود و درجه ای از مقاومت در برابر سانسور را فراهم می کند زیرا خارج از سیستم های بانکداری سنتی عمل می کند.

علاوه بر این، مفهوم اینترنت Bond که ما در مورد آن صحبت کردیم، محصول منحصر به فردی را ارائه می دهد که با اکوسیستم USDe رشد می کند. این یک قدم دورتر از استیبل کوین های ذخیره شده و به سمت یک محصول مالی یکپارچه تر است که از فناوری بلاک چین و خود دارایی های رمزنگاری برای حفظ ثبات و ایجاد بازده استفاده می کند.

رد مقایسه با ترا-لونا

تیم ارز دیجیتال اتنا در پرسش‌های متداول خود به این موضوع می‌پردازد، اما این هنوز باعث نمی‌شود که این مقایسه در هر بحثی ظاهر شود.

تفاوت بین این و UST قابل توجه است. UST یک مکانیسم ضرابخانه و سوزاندن را راه اندازی کرد که در آن لونا، ارز بومی Terra، به عنوان وثیقه استفاده می شد. فرض بر این بود که لونا مقداری ارزش ذاتی را حفظ خواهد کرد، اما همانطور که دیدیم، هیچ ارزش واقعی برای لونا وجود نداشت – صرفاً بر اساس ادراک بازار بود. وقتی مردم فهمیدند لونا ارزش زیادی ندارد، کل سیستم از هم پاشید. در مقابل، USDe توسط وثیقه کاملاً نقدی مانند اتریوم پشتیبانی می شود که ارزش بازار کاملاً قابل درک و قابل مشاهده ای دارد.

ناوبری ریسک ها: درک آسیب پذیری های پروتکل اتنا

USDe اتنا بدون ریسک نیست. خطرات متعددی وجود دارد. به اعتبار آنها، تیم Ethena به طور کامل به این خطرات در سوالات متداول خود پرداخته است. برای اختصار، ما در اینجا درباره مهم ترین خطرات صحبت خواهیم کرد، اما اگر مایلید بخش ریسک گسترده ای را که اتنا در اسناد خود به آن اشاره کرده است، ببینید، در اینجا آن را بررسی کنید.

ریسک نرخ سرمایه

برای خلاصه کردن ریسک‌های نرخ تامین مالی برای اتنا در زمینه تامین مالی منفی و استفاده از صندوق ذخیره:

اگر نرخ‌های تامین مالی دائمی آتی منفی‌تر از بازدهی stETH شود، اتنا در معرض خطراتی قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی، صندوق ذخیره پروتکل برای پوشش تسویه حساب ها طراحی شده و از حمایت USDe محافظت می کند. با این حال، اگر بودجه منفی در طول یک دوره طولانی ادامه یابد، صندوق ذخیره ممکن است تمام شود، که منجر به فرسایش تدریجی اصل USDe و احتمال کاهش عمق می‌شود.

با این حال، اقلام تعهدی منفی پایدار احتمالاً کاربران را وادار می‌کند تا USDe سهام خود را بازخرید کنند، و باعث می‌شود اتنا موقعیت‌های فروش را ببندد، که می‌تواند نرخ‌های تامین مالی را دوباره به حالت خنثی یا مثبت بازگرداند.

زمانی که نرخ‌های سرمایه‌گذاری دائمی آتی مثبت باشد، صندوق ذخیره خود با پرداخت‌های سرمایه مثبت از موقعیت‌های کوتاه اتنا تکمیل می‌شود. همچنین می‌تواند از سرمایه‌ای که در حین جمع‌آوری سرمایه جمع‌آوری می‌شود، تزریق دریافت کند. از لحاظ تاریخی، هر دو نرخ تامین مالی ETH و BTC، حتی در بازارهای نزولی، به طور متوسط ​​بین 7% و 9% بر مبنای بهره باز یا وزن‌دار حجم، یک سوگیری مثبت نشان داده‌اند. فقط یک آدرس دارای وجوه ذخیره است و ترکیب آن برای عموم قابل مشاهده است.

ریسک نقدینگی

کاربران اتنا مستقیماً تحت تأثیر سطوح نقدینگی در بازارها هستند، زیرا نقدینگی کم می‌تواند منجر به لغزش بیشتر در حین استخراج یا بازخرید USDe شود. این بدان معناست که کاربران هنگام معامله می‌توانند نرخ‌های کمتر مطلوبی دریافت کنند، و از آنجایی که اتنا باید موقعیت‌های پوششی خود را به سرعت حفظ کند، گاهی اوقات مجبور است این لغزش را بپذیرد.

این امر به ویژه زمانی مرتبط است که موقعیت‌های بزرگ باید بازگشایی شوند و نقدینگی بازار برای انجام این کار بدون تغییر قیمت قابل توجه کافی نیست. اگرچه این یک سناریوی بعید است، Ethena آماده مدیریت بازخریدهای انبوه است و حجم تراکنش‌های هر بلوک را محدود کرده است تا از برداشت‌های بزرگ و ناگهانی که می‌تواند سیستم را بی‌ثبات کند، جلوگیری کند.

علاوه بر این، اتنا مکانیک های تامین مالی را معرفی کرده است که شورت ها را با توجه به تغییرات عرضه تنظیم می کند، که معمولا نرخ های تامین مالی و ثبات بازار را بهبود می بخشد. علاوه بر این، یک دوره خنک کننده هفت روزه برای sUSDe از انحلال خیلی سریع خزانه جلوگیری می کند و یک بافر در برابر نوسانات ارائه می دهد. در مورد نقدینگی زنجیره وثیقه LST، نگرانی اصلی استخر منحنی stETH-ETH است، جایی که بیشترین نقدینگی stETH در آن نگهداری می شود.

ریسک مربوط به پروتکل‌هایی است که نمی‌توانند برای فرآیند بازخرید سهام صبر کنند و به جای آن باید از استخر نقدینگی استفاده کنند. اگر نقدینگی این استخر تخلیه شود، stETH می‌تواند depeg کند و هر پروتکلی را که نیاز به بازخرید فوری stETH داشته باشد، باقی می‌گذارد تا با ضررهای احتمالی مواجه شود.

سایر ریسک‌ها شامل ریسک نقدینگی – اگر موقعیت‌های بزرگ به دلیل نقدینگی ناکافی بازار باعث لغزش شود – و ریسک‌های وثیقه‌ای مانند کاهش احتمالی stETH Lido است. خطر شکست مبادله نیز وجود دارد، اما توجه به این نکته مهم است که USDe وثیقه شما را در صرافی ها واریز نمی کند. این با متولیان شخص ثالث با استفاده از فناوری MPC برگزار می شود. تنها مواردی که در صرافی ها قرار می گیرند، موقعیت های کوتاه هستند.

همچنین لازم به ذکر است که اتنا اخیراً بیت کوین را به عنوان دارایی پشتوانه به USDe اضافه کرده است. این حرکت به طور قابل توجهی به پروتکل اجازه می دهد تا عرضه خود را از 2 میلیارد دلار کاهش دهد. نقدینگی انبوه بیت کوین و علاقه باز بالاتر در صرافی ها عوامل کلیدی هستند که آن را برای حمایت و مقیاس USDe مناسب می کند و محصول ایمن تری را برای دارندگان ارائه می دهد.

این انتخاب نشان‌دهنده استراتژی پلتفرم برای بهینه‌سازی مقیاس‌پذیری USDe است، به‌ویژه با توجه به رشد سریع بیت‌کوین در بازارهای مشتقه، که سریع‌تر از اتریوم در حال گسترش هستند و مقیاس‌پذیری و نقدینگی بیشتری را برای استراتژی‌های پوشش ریسک ارائه می‌دهند.

ریسک حضانت

در صورت ورشکستگی متولی اتنا، دارایی‌های موجود در صندوق‌های تفکیک‌شده مانند مس بی‌تأثیر خواهند بود، زیرا هرگز از نظر قانونی به متولی تعلق ندارند و تضمین می‌کنند که خارج از روند ورشکستگی باقی می‌مانند. انتقال به کیف پول های دیگر امکان پذیر است، البته با تاخیرهای جزئی احتمالی.

برای Omnibus Solutions ، دارایی‌ها تحت قانون انگلیس در یک تراست نگهداری می‌شوند، به این معنی که آنها خارج از دارایی متولی باقی می‌مانند و مشمول ادعاهای بستانکار نیستند، اگرچه ممکن است دسترسی به دارایی‌ها براساس خط‌مشی‌های مس به تأخیر بیفتد. در هر دو مورد، پروتکل پوشش ریسک را تنظیم می کند تا موقعیت خود را نسبت به حرکات بازار خنثی نگه دارد.

ریسک برداشت

اگر به طور همزمان عجله ای وجود داشته باشد، کاربران در یک صف قرار می گیرند و به دلیل محدودیت ظرفیت شبکه باید نوبت خود را منتظر بمانند. با این حال، این می‌تواند به نفع پروتکل باشد، زیرا سهم بیشتری از بازده سهام ETH، بخش قابل توجهی از سهام شبکه را به خود اختصاص می‌دهد.

توکنومیک توکن ETA

ارز دیجیتال اتنا با نماد بومی ENA، توکن بومی اکوسیستم اتنا است که به عنوان یک توکن ERC-۲۰ در بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده است. از توکن ENA می‌توان برای مشارکت در دائوی اتنا استفاده کرد. به این معنی که دارندگان توکن ENA می‌توانند در مورد جنبه‌های اساسی پلتفرم اتنا، مانند نرخ بازدهی و استخر دارایی‌ها رأی دهند.

کل عرضه ارز دیجیتال Ethena برابر با ۱۵ میلیارد واحد توکن ENA در نظر گرفته شده که توزیع آن به صورت زیر است:

  • ۳۰ درصد به مشارکت‌کنندگان اصلی.
  • ۳۰ درصد به توسعه اکوسیستم.
  • ۲۵ درصد به سرمایه‌گذاران.
  • و ۱۵ درصد به بنیاد اتنا، اختصاص یافته است.

توکن ENA را از کجا بخریم و کجا ذخیره کنیم؟

رمزارز اتنا را می‌‌توان در صرافی‌های شناخته‌شده‌‌ای مانند بایننس، کوکوین (KuCoin)، بای‌بیت (Bybit)، Gate.io، HTX (هوبی سابق)، کوینکس (CoinEx) و … خرید و فروش کرد.

رمزارز Ethena یک توکن مبتنی بر ERC-۲۰ در شبکه اتریوم است.

بنابراین، شما می‌توانید توکن‌های ENA خود را با استفاده از کیف پول‌های دسکتاپ، موبایلی یا سخت افزاری که از توکن‌های اتریومی مبتنی بر استاندارد ERC-۲۰ پشتیبانی می‌کنند، مدیریت کنید؛ از جمله: تراست والت، متامسک، لجر نانو و ترزور.

سخن‌پایانی

با وجود خطرات ذکر شده، واکنش بازار بسیار مثبت بوده است، به طوری که انتشار USDe سر به فلک کشیده و به سریع ترین رشد دارایی تاریخ تبدیل شده است. همچنین هیجان قابل توجهی در مورد ایردراپ توکن ENA وجود داشت، نشانه حکومتی آن، که حدود 720 میلیون نفر را به شرکت کنندگان ارسال کرد و مشارکت حاکمیتی را بیشتر کرد.

در نهایت، پروژه ارز دیجیتال اتنا برای رفع نیاز فوری به دارایی های پول پایه غیرمتمرکز و قابل دسترسی جهانی در فضای رمزنگاری، مستقل از سیستم های بانکی سنتی ایجاد شد. با توجه به آسیب‌پذیری دیفای، که اغلب به استیبل کوین‌های سنتی متکی است، به نظر می‌رسد که آن‌ها ارزی مقیاس‌پذیر و بومی رمزنگاری ایجاد کرده‌اند که می‌تواند از یک سیستم مالی واقعاً مستقل پشتیبانی کند. این ابتکار می‌تواند برای 8 میلیارد نفر گزینه‌ای مقاوم در برابر سانسور و دلار برای ذخیره‌سازی سرمایه فراهم کند و تقاضای گسترده بازار برای یک ابزار مالی باثبات و در عین حال غیرمتمرکز را برآورده کند.

ارز دیجیتال Ethena وعده می دهد که فضا را متحول کند، به ویژه از طریق رویکرد خود در محافظت در برابر نوسانات ذاتی در بازارهای ارزهای دیجیتال. استفاده آنها از استراتژی های پوشش دهی دلتا و ادغام بیت کوین به عنوان وثیقه نشان دهنده جهشی نوآورانه به سمت ایجاد یک دلار مصنوعی امن تر است. اتنا با تمرکز بر نقدینگی و کاهش ریسک، مانند پرداختن به چالش‌های ناشی از نرخ منفی سرمایه‌گذاری و ارائه تدابیر امنیتی در برابر ورشکستگی متولی، خود را به عنوان یک بازیگر آینده‌نگر معرفی می‌کند که به طور بالقوه می‌تواند به سرمایه‌گذاران پناهگاه امن‌تری در فضای اغلب متلاطم کریپتو ارائه دهد.

قابل ذکر است، مستندات آنها اهمیت پروژه را برای فضا برجسته می کند. و اگر آنها بتوانند با موفقیت برنامه های خود را اجرا کنند، به سختی می توان به توانایی های آنها شک کرد. آنها به دقت برای سناریوهای مختلف، از پرداختن به رویدادهای قو سیاه گرفته تا حفظ یک صندوق ذخیره 5 درصدی برای مدیریت دوره های طولانی نرخ منفی بودجه، آماده شده اند – به نظر می رسد آنها برای همه چیز پاسخی محکم دارند، که همیشه خوب است.

با این حال، با این گفته، اشتیاق برای پروتکل Ethena باید با احتیاط کاهش یابد. دوام طولانی مدت استیبل کوین های مصنوعی مانند USDe بدون تردید نیست. آنها در قلمروهای ناشناخته عمل می کنند، با چشم اندازهای نظارتی که هنوز در جریان است و رفتارهای بازار غیرقابل پیش بینی است. سرمایه گذارانی که چنین ابزارهایی را در نظر می گیرند باید تعادل ظریف بین نوآوری و ریسک را تشخیص دهند. استیبل کوین‌های مصنوعی می‌توانند لبه برتر فناوری مالی باشند و بازدهی بی‌سابقه و مکانیسم‌های جدیدی را برای حفظ ثبات ارائه دهند.

با این حال، انعطاف پذیری آنها در مواجهه با استرس های بازار، تغییرات نظارتی، و چالش های تکنولوژیکی همچنان قابل مشاهده است. سرمایه گذار بالقوه باید پتانسیل بازدهی بالا را در مقابل احتمال مشکلات پیش بینی نشده در بازاری که هنوز در حال بلوغ است بسنجید. در اصل، در حالی که USDe نمونه ای از پتانسیل پیشگامانه استیبل کوین های مصنوعی است، اما به عنوان یادآوری نیاز به بررسی دقیق و پذیرش ریسک های مهم مرتبط با سرمایه گذاری های ارز دیجیتال با پاداش بالا عمل می کند.

امیدوارم این بررسی از ارز دیجیتال اتنا در بیگ اینکام به شما کمک کرده باشد تا اطلاعات لازم را بدست آورده باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا