ارز دیجیتال و کریپتو

ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر (دفینیتی) چیست؟ معرفی کامل ارز ICP

دفینیتی خود را به‌عنوان یک اینترنت کامپیوتر معرفی می‌کند و وعده ارائه محاسبات ابری مبتنی بر بلاک چین را می‌دهد که اساس نسل بعدی اینترنت غیرمتمرکز را تشکیل می‌دهد.

چشم انداز تیم ارز دیجیتال اینترت کامپیوتر ایجاد برنامه هایی است، مشابه آنچه که قبلاً داشتیم. اما تفاوت آنها در این است که مستقیماً در شبکه اجرا می شوند. این به نسل بعدی اینترنت اجازه می دهد تا کنترل شرکت های فناوری بزرگ مانند آلفابت، آمازون، مایکروسافت و اپل را که اکنون تقریباً تمام ترافیک آنلاین را کنترل می کنند، دور بزند زیرا صاحب سرورهایی هستند که اینترنت را تامین می کنند.

آیا دفینیتی در جایی که دیگران شکست خورده اند می تواند موفق شود؟ این چیزی است که ما در طول این مقاله بررسی خواهیم کرد.

√ وب سایت رسمی دفینیتی ☜ “کلیک کنید
√ وب سایت رسمی اینترنت کامپیوتر ☜ “کلیک کنید

ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر (ICP) یا دفینیتی چیست؟

دفینیتی روی ایجاد اولین راه حل مبتنی بر بلاک چین کار می کند که با سرعت وب با قابلیت افزایش ظرفیت بی نهایت کار می کند. این رایانه که ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر نامیده می‌شود، می‌تواند میزبان برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند بی‌نهایت باشد، در حالی که هر مقدار داده را ذخیره می‌کند.

دفینیتی کامپیوتر غیرمتمرکز اینترنت را به واقعیت تبدیل می کند. تصویر از طریق Dfinity.org

ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر (ICP) چیز جدیدی نیست. اولین بار در سال 2015 توسط دومینیک ویلیامز طراحی شد و از آن زمان تا کنون در حال رشد است. دومینیک همچنان رئیس و دانشمند ارشد بنیاد دیفینیتی است و همچنین او سخنگو برای پذیرش فناوری اینترنت کامپیوتر به کل جهانیان است.

در حالی که دفینیتی در پالو آلتو، کالیفرنیا تأسیس شد و هنوز یک مرکز تحقیقاتی در آنجا دارد، بنیاد دفینیتی که اکنون پروژه را اداره می‌کند در زوگ، سوئیس مستقر است. یک مرکز تحقیقاتی دوم در آنجا قرار دارد و مرکز سوم در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا واقع شده است. این پروژه در حال حاضر دارای بیش از 188 188 نفر از برجسته ترین تیم صنعت از مهندسین محاسبات توزیع شده، رمزنگاران و کارشناسان عملیاتی است. همه برای ایجاد راه حل اینترنت نسل بعدی کار می کنند.

اینترنت کامپیوتر (دفینیتی): به عقب برگرداندن اینترنت

ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر چه چیزی را حل میکند؟

در سال 1996، قانون نجابت ارتباطی ایالات متحده در تلاش بود تا مقررات فراگیر را برای محتوای آنلاین ایجاد کند. گروه هایی مانند Electronic Frontier Foundation برای حفظ حقوق اینترنت برای کاربران به وجود آمدند. با چشم انداز اینترنت آزاد و باز که توسط کاربران کنترل می شود، تلاش کرد تا از نفوذ دولت و تجارت بزرگ در اینترنت جلوگیری کند.

اکنون کمتر از سه دهه بعد، می توانیم ببینیم که دیدگاه آن پیشگامان اولیه در بهترین حالت ساده لوحانه بود. دولت قادر نبود اینترنت را به طور کامل تنظیم کند، اما در عوض شاهد بودیم که گروه جدیدی از اربابان کنترل چیزی را که باید یک پلتفرم آزاد و باز باشد را به دست گرفتند. امروزه اینترنت توسط شرکت هایی مانند آلفابت و آمازون، فیس بوک و توییتر، علی بابا و تنسنت اداره می شود. تنها تعداد انگشت شماری از شرکت ها که تریلیون ها دلار ثروت و میلیاردها ذهن را به صورت آنلاین کنترل می کنند.

اینترنت کامپیوتر می خواهد کنترل را از غول های فناوری که بر اینترنت مسلط هستند پس بگیرد. تصویر از طریق Dfinity.org

با این حال لازم نیست در این مسیر ادامه یابد. هنوز هم افراد رویایی هستند که خواهان اینترنت رایگان و بدون محدودیت هستند. افراد رویایی مانند توسعه دهندگان ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر !!!!

دومینیک ویلیامز، بنیانگذار و دانشمند ارشد دفینیتی می گوید: ما اینترنت را به زمانی برمی گردیم که این محیط باز را برای خلاقیت و رشد اقتصادی فراهم می کرد، بازاری آزاد که در آن خدمات می توانستند در شرایط مساوی به یکدیگر متصل شوند. ما می‌خواهیم موجو را به اینترنت برگردانیم.

توسعه دهندگان دفینیتی در حال کار بر روی ایجاد یک اینترنت کامپیوتر هستند. این یک شبکه بلاک چین خواهد بود که در سراسر جهان پراکنده شده است، با مراکز داده مستقل که به برنامه ها اجازه می دهد مستقیماً در شبکه اجرا شوند. این امر کنترل را پس می گیرد و آن را در دستان کاربران قرار می دهد تا در دست چند شرکت بزرگ. دفینیتی قبلاً یک زبان برنامه نویسی جدید به نام Motoko ایجاد کرده است، مجموعه ای از SDK ها را برای توسعه دهندگان منتشر کرده است، و اخیراً در می 2021، Mercury Genesis از رایانه اصلی اینترنت راه اندازی شد.

دفینیتی به دلایل نوستالژیک نمی خواهد اینترنت را به عقب برگرداند. می‌داند که ارتباطات ما به دلیل تسلط غول‌های فناوری و شرکت‌های تبلیغاتی که از آنها حمایت می‌کنند، منحرف شده است. این پیام دیگر درباره حقیقت و آزادی در اینترنت نیست، بلکه همه چیز درباره اطلاعات غلط، کنترل و طمع است. و از همه مهمتر برای فرد، از دست دادن حریم خصوصی است.

رایانه اینترنتی به عنوان جایگزینی برای پشته IT قدیمی 3.8 تریلیون دلاری در نظر گرفته شده است و به نسل بعدی توسعه دهندگان قدرت می دهد تا نسل جدیدی از سیستم های نرم افزاری سازمانی ضد دستکاری و خدمات اینترنت باز را بسازند. ما توسعه نرم افزار را دموکراتیک می کنیم. – دومینیک ویلیامز، بنیانگذار دفینیتی، رئیس و مدیر ارشد علوم

چند مکان در اینترنت وجود دارد که فراتر از دسترس این غول‌های فناوری باقی مانده است، و اینترنت کامپیوتر می‌خواهد آن را گسترش دهد تا یک اکوسیستم کامل ایجاد کند که بتواند خارج از چنگال صاحبان فناوری خودخوانده رشد کند.

از مشکل نوآوری ناشی از این شرکت ها نیز غافل نشویم. این واقعیت که آنها انحصار مؤثری در اکثر مناطق اینترنت دارند به این معنی است که نوآوری خفه شده است. جای تعجب نیست که همه این شرکت‌ها زمانی تکامل پیدا کردند که اینترنت رایگان و باز باقی ماند و از زمان رشد و تسلط آنها، تعداد کمی از برنامه‌های واقعاً نوآورانه در اینترنت توسعه یافته‌اند.

فراتر از اینترنت مدرن

ایده ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر از دیدگاه یک کامپیوتر بلاک چین الهام گرفته شد که اولین بار توسط اتریوم ترویج شد. با نگاهی به اتریوم و دیگر بلاک چین‌های اصلی، تیم موسس دفینیتی پیشنهادی برای یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز ایجاد کرد که قادر به اجرای نسل بعدی خدمات و نرم‌افزار اینترنت باز است.

آنها در حال حاضر هر گونه بحث در مورد استخراج یا سهامداری یا توزیع یک ابزار مالی جدید را نادیده گرفتند. به جای تلاش برای ایجاد یک بیت کوین بهتر یا یک اتریوم بهتر، آنها بر ساخت بهترین نسخه از چشم انداز خود تمرکز کردند.

اینترنت کامپیوتر خود را به عنوان نسل بعدی فناوری بلاک چین معرفی می کند. تصویر از طریق Dfinity.org

اینترنت فعلی بر روی IP یا پروتکل اینترنت اجرا می شود، با این حال دفینیتی استاندارد جدیدی را معرفی می کند که آن را ICP یا پروتکل اینترنت کامپیوتر می نامند. سیستم جدید ICP به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که نه تنها داده ها را در اینترنت، بلکه پلتفرم های نرم افزار واقعی را نیز منتقل کنند. نرم افزارها و برنامه ها برای اجرا به رایانه نیاز دارند، اما چرا آن رایانه را به کل اینترنت تبدیل نکنیم؟

این دیدگاه دفینیتی است. به‌جای اجرای برنامه‌ها روی سرور اختصاصی متعلق به Alphabet یا Microsoft، Dfinity vision نرم‌افزاری ایجاد می‌کند که می‌تواند آزادانه به هر سروری در شبکه منتقل شود. با دفینیتی، این سرورها در مراکز داده با مالکیت مستقل و پراکنده در سراسر جهان وجود دارند. در اصل به این معنی است که برنامه ها اکنون در همه جا اجرا می شوند.

در عمل به این معنی است که برنامه هایی را می توان ایجاد و منتشر کرد که نه تحت مالکیت و نه تحت کنترل کسی هستند. مراکز داده مستقلی که شبکه اینترنت کامپیوتر را اجرا می کنند در ازای اجرای کد روی سرورهای خود به صورت توکن پاداش دریافت می کنند، اما به هیچ یک از داده ها دسترسی نخواهند داشت و جمع آوری و فروش داده ها به اشخاص ثالث مانند تبلیغ کنندگان را غیرممکن می کند. . این امر مالکیت داده های خصوصی را به افراد خصوصی باز می گرداند.

پروتکل ICP نحوه ارائه برنامه ها و خدمات در رایانه اینترنتی است. تصویر از طریق Dfinity.org

البته معایب احتمالی نیز وجود دارد. یک اینترنت کاملاً رایگان و باز پاسخگویی توسعه دهندگان برنامه را تقریباً غیرممکن می کند. اگر محتوای غیرقانونی یا توهین‌آمیز میزبانی می‌شود، چگونه می‌توانید آن را حذف کنید، اگر کسی به جز توسعه‌دهنده دسترسی به این کار را نداشته باشد – که به راحتی می‌تواند ناشناس بماند.

البته ما مشکل مشابهی با برنامه های امروزی داریم. فیس‌بوک یا آلفابت می‌توانند هر چیزی را که دوست دارند از روی هوس حذف کنند. اپلیکیشن رسانه‌های اجتماعی Parler که بر آزادی بیان تاکید دارد، اخیراً به دلیل امتناع شرکت‌های بزرگ فناوری از میزبانی بیشتر این برنامه، خاموش شد.

امید این است که اینترنت غیرمتمرکز نیز منجر به حکمرانی غیرمتمرکز شود که در آن توسعه دهندگان ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر بتوانند تصمیم بگیرند که چگونه همه چیز تنظیم شود. در واقع، این روشی است که در دنیای ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد، و در حالی که تا حدودی کار می‌کند، می‌تواند منجر به درگیری بین جناح‌های مختلف یک پروژه شود. باید دید که آیا حکومت غیرمتمرکز، یا به قول برخی «حکومت اوباش» بهتر از حکمرانی متمرکز توسط یک مدیرعامل خودسر خواهد بود یا خیر.

راه‌اندازی مرکوری جنسیس

در 7 مه 2021، بنیاد ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر (دفینیتی) راه‌اندازی مرکوری جنسیس مورد انتظار مرکوری را برای رایانه مرکزی اینترنتی انجام داد که علیرغم بروز برخی مشکلات در حین راه‌اندازی، از جمله مواجه شدن سیستم عصبی شبکه با یک ماشه ایمنی کاذب، بدون یک ثانیه از کار افتادن به پایان رسید. که باعث شد رسیدگی به پیشنهادات را متوقف کند.

این مشکل به سرعت حل شد و کمتر از یک ماه بعد، با پیشنهادات پردازش سیستم عصبی شبکه مجدداً شبکه به تکامل خود ادامه داد و خود را در زمان واقعی پیکربندی کرد و بلاک چین های زیرشبکه بیشتری را برای افزایش ظرفیت اضافه کرد، شبکه در حال پردازش بهتر از 14 بلاک در هر است. دوم این که در پاسخ به افزایش پذیرش از سوی توسعه دهندگان، بدون زحمت افزایش می یابد.

Dfinity Explorer رشد شبکه را نشان می دهد. تصویر از طریق داشبورد اینترنت کامپیوتر.

این بدیهی است که تازه شروع است و اکنون خواهیم دید که ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر در ماه های آینده واقعاً چه توانایی هایی دارد. بنیاد دیفینیتی مدعی است که آسمان حد و مرز است و قراردادهای هوشمند اینترنت و در واقع کل جهان را در اختیار خواهند گرفت.

کل سیستم‌های سازمانی، اینترنت و مالی در سال‌های آتی بازسازی خواهند شد، همه با استفاده از این راه‌حل جدید شبکه بلاک چین اینترنت کامپیوتر که به آن قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد تا با سرعت وب اجرا شوند و در عین حال به کاربران امکان می‌دهد تا از سرتاسر استفاده کنند. امنیت. و فراموش نکنیم که رایانه اینترنتی می‌تواند تا ظرفیت نامحدود مقیاس‌پذیر باشد، سازگار، کارآمد، کم‌هزینه و سازگار با محیط‌زیست است.

در حال حاضر سیستم عصبی شبکه و فناوری ICP Ledger توسط توسعه دهندگانی که خدمات اینترنتی مستقل واقعاً باز را با حاکمیت توکن شده ایجاد می کنند، تغییر کاربری داده شده است. این سرویس‌ها شفاف هستند، جایی که کاربران به‌عنوان بخشی از تیم در وظایفی مانند تعدیل مشارکت می‌کنند و کاربران، توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران همگی می‌توانند از طریق مالکیت توکن‌های مربوطه در حاکمیت شرکت کنند.

ICP در تلاش است تا سیستم‌های متمرکز قدیمی را که توسط انحصارات فناوری بزرگ اداره می‌شوند کنار بگذارد و به خدمات باز مانند این اجازه دهد تا جایگزین الگوی فعلی شوند. این سیستم‌ها از بلاک چین عمومی، روی یک لایه فیزیکی مستقل اجرا می‌شوند و هیچ چیز دیگری: این فضای مجازی واقعی یا شاید «فضای مجازی» است.

اینترنت کامپیوتر قبلاً زنجیره بلوکی را برای همیشه تغییر داده است. تقریباً بلافاصله برنامه های رسانه های اجتماعی ترکیب شده با DeFi ظاهر شدند. گپ باز در چند ساعت پس از راه اندازی Mercury Genesis در حالت آلفا راه اندازی شد و در عرض چند دقیقه صدها کاربر داشت. همه اینها از طریق سرویس ICP’s Internet Identity امکان پذیر است.

در نهایت به پلتفرم های رسانه های اجتماعی غیرمتمرکز اجازه می دهد که از هر دستگاهی قابل دسترسی باشند. شما می‌توانید از طریق توکن‌سازی به کاربران پاداش دهید و انگیزه دهید، و همچنین میانه‌روی جمعی را تقویت کنید. گپ باز همچنین به کاربران امکان می‌دهد تا پرداخت‌های مبتنی بر چرخه را همراه با پیام ارسال کنند (توجه داشته باشید که چرخه‌ها تا زمانی که به مرحله بتا منتقل نشوند واقعی نخواهند بود) و به زودی نکاتی را برای «گوینده» در چت‌های گروهی ارسال کنند.

برنامه هایی که بر اساس ICP ساخته می شوند، نویدبخش هستند. تصویر از طریق Internetcomputer.org

اینترنت کامپیوتر (ICP) همچنین اجازه راه اندازی اولین سرویس غیرمتمرکز رسانه های اجتماعی را داد. DSCVR.one به زودی راه اندازی شد و در حال حاضر ده ها هزار کاربر دارد.

و سپس Origyn، اولین پلتفرم فراصنعتی ساخته شده بر روی رایانه اینترنتی است که اشکال جدیدی از ارزش و همکاری را در صنعت کالاهای لوکس باز می کند. Origyn از ایجاد دوقلوهای دیجیتالی پشتیبانی می کند که دارای امضاهای بیومتریک منحصر به فرد هستند که با استفاده از رایانه اینترنتی تأیید می شوند.

همانطور که در فوربس و نیویورک تایمز نشان داده شده است ، Origyn امضاهای دیجیتال منحصر به فرد، حکمرانی نمادین، و کالاهای لوکس فیزیکی را با هم ترکیب می کند و توسعه پیشگام در سراسر صنایع است.

توکنومیکس ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر (ICP)

توکن‌های دفینیتی گاهی اوقات به‌عنوان «dfinities» شناخته می‌شوند و قبلاً از علامت DFN استفاده می‌کردند، اما اخیراً به ICP تغییر کرده است و در نهایت توکن‌های واقعی به عنوان بخشی از راه‌اندازی Mercury Genesis در 7 می 2021 منتشر می‌شوند.

این توکن چندین مورد استفاده دارد و یکی از ابزارهای اصلی آن به عنوان وسیله پرداخت برای مراکز داده و سرورها است. برای استفاده از پروتکل اینترنت کامپیوتر (ICP) برای نصب اجرای یک برنامه، باید هزینه گاز را به صورت توکن پرداخت کنید.

سپس این هزینه به سرورهای مرکز داده ای که برنامه را اجرا می کنند واریز می شود. مقدار گاز برای هر تراکنش با دستورالعمل هایی که در حال اجرا هستند و میزان داده های پردازش و ذخیره شده تعیین می شود. این روش دقیقاً مشابه قیمت گذاری فعلی برای رایانش ابری است.

توکن ICP به مراکز داده انگیزه می دهد. تصویر از طریق Dfinity.org

این توکن ها همچنین برای ارائه حکمرانی برای پروتکل مورد استفاده قرار خواهند گرفت که قرار است شکلی مستقل داشته باشد. این همان مفهوم استخراج است، اما به جای پرداخت صرف برای ایمن سازی شبکه، پرداخت ها برای قدرت پردازش انجام می شود.

اکوسیستم اینترنت کامپیوتر (دفینیتی)

کتاب سفید دفینیتی به تفصیل مکانیسم اجماع در ICP را توضیح می دهد. در زیر توضیحات کلی تری در مورد هر جزء در اکوسیستم اینترنت کامپیوتر ارائه شده است.

سیستم عصبی شبکه (NNS)

سیستم عصبی شبکه یا NNS، نرم افزار مستقلی است که اینترنت کامپیوتر را اداره می کند. کل سیستم را مدیریت می کند، از ساختار شبکه گرفته تا اقتصاد شبکه. توسط شبکه میزبانی می شود و بخشی جدایی ناپذیر از پروتکل های مورد استفاده برای ایجاد بلاک چین کامپیوتر اینترنتی است.

با در هم تنیدن ماشین‌های گره، به شبکه دفینیتی اجازه می‌دهد که هم خودمختار و هم تطبیقی ​​شود. NNS دارای یک کلید عمومی است که می‌تواند تمام تراکنش‌های ICP را تأیید کند و به‌عنوان زنجیره بلوکی «مستر» عمل می‌کند.

چشم انداز بنیانگذاران دفینیتی برای ایجاد اجماع برای شبکه. تصویر از طریق کاغذ سفید اجماع Dfinity .

از نظر حکمرانی، NNS وجود دارد تا هر پیشنهادی را به رأی بگذارد. رای گیری برای فعالیت هایی مانند افزودن گره های جدید، یا گسترش شبکه و موارد دیگر انجام می شود. رای ها توسط دارندگان توکن IPC که تصمیم گرفته اند توکن های خود را برای فعال کردن حق رای قفل کنند، داده می شود.

علاوه بر این، NNS مسئول ایجاد زیرشبکه‌ها با ترکیب گره‌ها از مراکز داده مستقل خواهد بود. سپس از این زیرشبکه ها برای میزبانی قوطی ها استفاده می شود. NNS به طور مستمر بر ظرفیت شبکه نظارت می کند و گره ها و زیرشبکه ها را در صورت نیاز اضافه می کند. این رفتار به اینترنت کامپیوتر اجازه می دهد تا بی نهایت مقیاس شود.

در یک پیچ و تاب جالب زمانی که مرکوری Genesis راه اندازی شد، NNS در یک نقطه دارای ویژگی امنیتی بود که در آن از پردازش هرگونه پیشنهاد اضافی خودداری کرد.

از آنجایی که سیستم عصبی شبکه کاملاً مستقل تصمیم گرفته بود که پیشنهادات جدید را به عنوان یک اقدام ایمنی پردازش نکند، نمی‌توان پیشنهاد جدیدی برای به روز رسانی منطق خود برای حل مشکل ارائه کرد. بنابراین ابزاری برای ارتقاء گره‌های بلاک چین زیرشبکه میزبان NNS در فرآیندی که شامل جامعه ارائه‌دهندگان گره و لایه فیزیکی است، یافت شد که شامل رویه‌های پیچیده‌ای بود که توسط بسیاری از افراد در مراکز داده در سراسر جهان روی ماشین‌های گره اعمال می‌شد.

یکی از وظایف اصلی توکن های ICP، حاکمیت است. تصویر از طریق Dfinity.org

ابداع راه حلی بسیار چالش برانگیز برای اینترنت کامپیوتر بود، باید بر موانع مختلف غلبه کرد، با این حال راه حلی پیدا شد و NNS به سرعت به تکامل و تطبیق شبکه ادامه می دهد – و شاید مهم تر از همه برای شهرت بلاک چین ICP، هیچ خرابی وجود نداشت.

زیرشبکه در اینترنت کامپیوتر (دفینیتی) چیست؟

زیرشبکه یک پیکربندی بلاک چین منحصر به فرد در اینترنت کامپیوتر است که قادر به ادغام با سایر بلاک چین ها برای افزایش ظرفیت کل شبکه است. زیرشبکه‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که NNS گره‌ها را ترکیب می‌کند، و زیرشبکه‌ها برای نگه‌داشتن قوطی‌ها، که نوع تکامل‌یافته قرارداد هوشمند هستند، استفاده می‌شوند.

هر زیرشبکه یک بلاک چین مجزا در اینترنت کامپیوتر است، و قوطی‌های هر زیرشبکه می‌توانند به‌طور شفاف با هر قوطی دیگر، حتی آنهایی که در زیرشبکه‌های دیگر هستند، تماس بگیرند. در عمل، شبکه حتی بین زیرشبکه‌ها تمایز قائل نمی‌شود، بلکه صرفاً یک فراخوانی تابع در دنیای یکپارچه کد امن است.

زیرشبکه های Dfinity امکان مقیاس گذاری بی نهایت کامپیوتر اینترنتی را فراهم می کنند. تصویر از طریق Dfinity.org

زیرشبکه ها برای کاربران قوطی و کد قوطی شفاف هستند. کاربران و توسعه دهندگان قوطی با ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر تعامل دارند و در پس زمینه پروتکل ICP محاسبات و داده ها را در سراسر گره های زیرشبکه توزیع می کند.

تصور می‌شود که این سیستم نسبت به بلاک‌چین‌های سنتی ایمن‌تر است، زیرا کنترل غیرمتمرکز داده‌ها و محاسبات توسط پروتکل دقیق‌تر از واگذاری آن به شانس است.

ادغام همانطور که در بلاک چین های PoW و PoS سنتی یافت می شود امکان پذیر نیست. این امر از داشتن گره های اعتبارسنجی با مقادیر زیادی سهام که اکثر بلوک ها را ایجاد می کنند، جلوگیری می کند. زیرشبکه ها می توانند با استفاده از کلیدهای زنجیره ای منحصربه‌فرد که بخشی از رمزنگاری منحصر به فرد توسعه یافته توسط دفینیتی هستند، با یکدیگر تعامل داشته باشند.

نورون چیست؟

از نورون ها برای قفل کردن زمان توکن های ICP به منظور تولید قدرت رای برای رای گیری در مورد طرح های شبکه استفاده می شود. همچنین می‌توان نورون‌ها را طوری ساخت که از یکدیگر پیروی کنند تا وظایف را خودکار کنند. به عنوان مثال، یک نورون می تواند ایجاد شود تا رأی نورون دیگری را دنبال کند و به این ترتیب آنها نوعی دموکراسی مایع را نشان می دهند.

نورون‌ها مانند رأی‌گیری خودکار، از یکدیگر پیروی می‌کنند. تصویر از طریق Dfinity.org

همچنین می‌توان یک نورون را حل کرد تا توکن‌های ICP قفل‌شده را آزاد کرد و سپس آنها را به چرخه‌هایی برای محاسبه توان تبدیل کرد.

ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر را بهتر درک کردین؟

چرخه ها چیست؟

چرخه ها منابع محاسباتی در اینترنت کامپیوتر هستند. به طور کلی همه قوطی ها برای پشتیبانی از داده های حافظه پایدار، برای نیازهای پهنای باند و برای چرخه های CPU، چرخه هایی مصرف می کنند. قوطی ها خود حسابداری از منابع استفاده شده توسط برنامه های خود را حفظ می کنند و این در واحدهای چرخه بیان می شود.

چرخه ها منعکس کننده هزینه های واقعی برای اجرای برنامه ها و منابع فیزیکی مورد استفاده مانند خود سرورها، انرژی مورد نیاز، سخت افزار ذخیره سازی، پهنای باند و موارد دیگر هستند. در ابتدایی ترین اصطلاح، یک چرخه هزینه اجرای یک دستور WebAssembly است. در حالی که برنامه ها نیاز به پرداخت هزینه کامل برای اجرا دارند، با دادن هزینه در هر چرخه، برنامه ها می توانند مقرون به صرفه تر ایجاد شوند.

قوطی ها چرخه هایی را مصرف می کنند تا منابع خود را به کاربران تحویل دهند. تصویر از طریق Dfinity.org

زمانی که یک توسعه‌دهنده می‌تواند محدودیت‌هایی برای تعداد چرخه‌های مصرف‌شده توسط یک قوطی تعیین کند، به جلوگیری از اجرای کدهای مخرب و تخلیه منابع شبکه کمک می‌کند. و از آنجایی که هزینه‌های عملیاتی زمانی که در واحدهای چرخه بیان می‌شوند، نسبتاً پایدار هستند، این امکان را برای توسعه‌دهندگان اینترنت کامپیوتر فراهم می‌کند که دقیقاً بدانند پردازش هر برنامه‌ای معین چقدر هزینه دارد، و چگونه هزینه پردازش یک برنامه را کم‌هزینه کنند.

اگر به مقایسه نیاز دارید، چرخه ها مشابه اعتبارات AWS یا گاز اتریوم هستند. تفاوت این است که چرخه ها آرایه بسیار بیشتری از منابع را پوشش می دهند. و طراحی قوطی ها و چرخه ها می تواند به جلوگیری از دام بالقوه افزایش سریع هزینه های استفاده کمک کند.

موتوکو چیست؟

اینترنت کامپیوتر متوجه شد که برای کنترل هزینه ها به راهی برای افزایش کارایی و کارایی کدهای اجرا شده در رایانه اینترنتی نیاز دارند. به منظور انجام این کار، آندریاس راسبرگ، خالق زبان WebAssembly را استخدام کردند، که سپس زبان Motoko را برای استفاده در اینترنت کامپیوتر ایجاد کرد.

کد کمتر = هزینه کمتر. تصویر از طریق Dfinity.org

هنگامی که با معماری ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ترکیب می شود، زبان Motoko این پتانسیل را دارد که مقادیر زیادی از منابع را در توسعه نرم افزار برای استفاده در پلت فرم دفینیتی ذخیره کند. گران ترین جزء توسعه نرم افزار استعداد و مهارت های مورد نیاز است.

در حال حاضر توسعه برنامه ها بسیار پیچیده و در نتیجه گران است. به عنوان مثال، TikTok تقریباً 15 میلیون خط کد دارد، اما هنوز هم از مشکلات عملکرد رنج می برد. برای مقایسه، دفینیتی یک TikTok شبیه به CanCan ایجاد کرد که تقریباً 1000 خط کد داشت.

این برنامه مشابه TikTok بسیار کارآمدتر است و مشوق هایی برای کاربران دارد. تصویر از طریق Dfinity.org

برنامه CanCan هم برای توسعه دهندگان و هم برای کاربران مزایایی خواهد داشت و همین امر را می توان برای هر برنامه دیگری که در ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر توسعه داده شده است، گفت.

Canister SDK

یکی از نقاط عطف اصلی در توسعه ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر انتشار Dfinity SDK بود که به هر توسعه‌دهنده‌ای اجازه می‌داد تا به سرعت و به راحتی برنامه‌ها و سرویس‌های جدیدی را برای اینترنت کامپیوتر بسازد. هر یک از سرویس‌های توسعه‌یافته از یک قوطی با محتوای ثابت، ابرداده و Wasm از نرم‌افزار کامپایل‌شده Motoko تشکیل شده است.

معماری مورد استفاده برای ساخت قوطی ها برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز بهینه شده است و برای راه اندازی بسیار متنوع است. یکی از ویژگی های جالب این است که هر قوطی می تواند با عملکرد هر قوطی دیگر تماس بگیرد، به شرطی که این دو مجوز مشترک داشته باشند.

قوطی ها ساختارهای اساسی برای نگهداری کد، خدمات و برنامه ها هستند. تصویر از طریق Dfinity.org

به منظور ایجاد یک سرویس باز در یک قوطی، توسعه‌دهنده به سادگی هر یک از عملکردهای مشترک را به عنوان دائمی علامت‌گذاری می‌کند و سپس کنترل قوطی را برای حاکمیت عمومی امضا می‌کند. سپس قوطی های حکومت عمومی مسئول آن قوطی می شوند و مسائلی مانند پیکربندی و ارتقاء را مدیریت خواهند کرد.

ایجاد چنین APIهای دائمی تأثیری بر حذف ریسک پلتفرم دارد. وقتی به این شکل طراحی می‌شود، هیچ نگرانی وجود ندارد که شخص ثالثی بیاید و یک پلتفرم، برنامه یا سرویس را خودسرانه خاموش کند.

سرویس هویت اینترنتی در اینترنت کامپیوتر

سرویس Internet Identity به شما این امکان را می دهد که هنگام دسترسی به برنامه هایی که از این سرویس به عنوان روش احراز هویت استفاده می کنند، به طور ایمن و ناشناس احراز هویت کنید. برای هر برنامه‌ای که وارد آن می‌شوید، هویت متفاوتی ایجاد می‌شود و می‌توانید از همه دستگاه‌های ثبت‌شده یا روش‌های احراز هویت برای ورود به همان حساب استفاده کنید.

برخلاف بسیاری از سرویس‌های احراز هویت، هویت اینترنتی شما نیازی به تنظیم و مدیریت گذرواژه‌ها، تولید یک عبارت اولیه امن از نظر رمزنگاری، یا ارائه هرگونه اطلاعات شناسایی شخصی به برنامه‌ها یا سرویس ندارد. در عوض، نمایه‌های احراز هویت ایجاد می‌کنید که از روش‌های احراز هویتی که انتخاب می‌کنید مانند تشخیص چهره از تلفن هوشمند، رمز عبور باز کردن قفل رایانه یا کلید امنیتی استفاده می‌کنند.

تیم ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر (دفینیتی)

دفینیتی توسط بنیاد اینترنت کامپیوتر یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در Zug، سوئیس، نظارت می شود. رئیس و دانشمند ارشد آن نیز خالق و بنیانگذار Dfinity، دومینیک ویلیامز است .

او تکنولوژی کار خود را در سال 1995 آغاز شد زمانی که او از کالج کینگ در لندن با تحصیل در رشته علوم کامپیوتر و 1 فارغ التحصیل ST افتخارات کلاس. در طول سال‌ها، او تعدادی محصولات نرم‌افزاری نوآورانه را توسعه داده است و یک کارآفرین سریالی بوده و تعدادی شرکت موفق را ایجاد کرده است.

تیم رهبری در اینترنت کامپیوتر به سرپرستی دومینیک ویلیامز. تصویر از طریق Dfinity.org

در بازوی تحقیق و توسعه دفینیتی، بن لین ، تیمو هانکه و آندریاس روسبرگ هستند .

Ben “L” از رمزنگاری “BLS” است که توسط “Threshold Relay” برای ایجاد تصادفی و دستیابی به امنیت، سرعت و مقیاس باورنکردنی در شبکه‌های عمومی استفاده می‌شود. بن زمانی که دکترای استنفورد را زیر نظر دن بونه دریافت کرد، پس از 10 سال در سمت‌های مهندسی ارشد در گوگل، به تیم Dfinity پیوست.

تیمو زمانی استاد ریاضیات و رمزنگاری در دانشگاه آخن آلمان بود اما وارد بیت کوین شد. در سال 2013 او AsicBoost را ایجاد کرد تا تعداد گیت‌های تراشه‌های استخراج بیت‌کوین را کاهش دهد و کارایی استخراج بیت‌کوین را 20 تا 30 درصد افزایش دهد که از آن زمان به یک استاندارد در عملیات استخراج در مقیاس بزرگ تبدیل شده است.

آندریاس قبلاً یک مهندس کارکنان در گوگل بود و در آنجا ماشین مجازی WebAssembly را طراحی کرد و اکنون به عنوان ویرایشگر اصلی مشخصات زبان ادامه می دهد و روی موتور V8 جاوا اسکریپت برای کروم کار می کند. آندریاس قبلاً پژوهشگر فوق دکترا در مؤسسه ماکس پلانک بود.

تیم جهانی دفینیتی. تصویر از طریق Dfinity.org

علاوه بر این، بیش از 188 دانشمند، رهبران تجاری و برنامه نویس متعهد و باهوش در سه مرکز تحقیقاتی (پالو آلتا و سانفرانسیسکو در کالیفرنیا و زوگ، سوئیس) وجود دارند که همگی وقف واقعی ساختن اینترنت کامپیوتر هستند.

توکن ICP

توکن ابزار ICP (که قبلاً به عنوان “DFN” شناخته می شد) روش اصلی انتقال حاکمیت به جامعه اینترنت کامپیوتر است. با چرخه هایی که برای تامین انرژی سرویس ها و برنامه های کاربردی در اینترنت کامپیوتر استفاده می شود، می توان آن را حل کرد و به چرخه تبدیل کرد. و همچنین برای تشویق کاربران به ایجاد گره هایی استفاده می شود که سپس بخشی از زیرشبکه ها می شوند.

بنیاد ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر (دفینیتی) چندین دور جذب سرمایه داشته است که اولین مورد در اوایل سال 2017 اتفاق افتاد و تقریباً 4 میلیون دلار در BTC و ETH جمع آوری کرد. این بنیاد خوش شانس بود که از آن زمان شاهد افزایش چشمگیر این سرمایه ها بود.

اینترنت کامپیوتر دارای برخی از بزرگترین VC های پشتیبان پروژه است. تصویر از طریق Dfinity.org

یک سال بعد، آن‌ها ۶۱ میلیون دلار از Polychain Capital و Andreessen Horowitz در یک جمع‌آوری سرمایه خصوصی جمع‌آوری کردند، و چند ماه بعد در اواسط ۲۰۱۸، فروش خصوصی دیگری انجام شد که ۱۰۲ میلیون دلار از تعدادی سرمایه‌گذار VC جمع‌آوری کرد. این فروش خصوصی با قیمت 0.0362 دلار به ازای هر توکن انجام شد.

این سرمایه گذاران اولیه ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر احتمالاً از سرمایه گذاری اولیه خود بسیار راضی هستند زیرا ارزش توکن های ICP در تاریخ 2 ژوئن 2021 به 109.28 دلار رسیده است که به آنها بازگشت سرمایه در حدود 300000٪ می دهد. و این بسیار کمتر از بالاترین قیمت تاریخ 737.20 دلاری است که تنها سه روز پس از شروع مرحله پیدایش عطارد به دست آمد.

تاریخچه مختصر توکن ICP. تصویر از طریق Coinmarketcap.com

علاوه بر جمع آوری سرمایه های خصوصی، برای کاربرانی که برای خبرنامه دیفینیتی ثبت نام کرده بودند، ایردراپ نیز وجود داشت. از آنجایی که شرکت کنندگان ایردراپ در سپتامبر 2020 147 توکن ICP دریافت کردند، بسیار خوب بود و اکنون در ژوئن 2021 ارزش این توکن ها بیش از 16000 دلار است.

نتیجه گیری

در مدت کوتاهی که اینترنت وجود داشته است، به طور چشمگیری تغییر کرده است، و نه همیشه برای بهتر شدن. از روزهای اولیه ای که نوآوری بی حد و حصر و استفاده آزاد را به ما نوید می داد، در دوره ای که مقررات سنگین رد می شد، تا امروز که چشم انداز تحت سلطه غول های فناوری تجارت است که با رفتار انحصاری خود، نوآوری را خفه می کنند.

برای مبارزه با این رفتار و بازگرداندن اینترنت به دوره نوآورانه تر، Dfinity همراه با وعده رایانه اینترنتی آمده است.

از زمان تأسیس پروژه ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر (دفینیتی) پیشرفت های چشمگیری داشته است. اخیراً شبکه اصلی خود را راه اندازی کرده است و توانسته است با موفقیت سیستم عصبی شبکه را در مواجهه با یک ماشه ایمنی به طور کارآمد حفظ کند. همچنین توانست در نهایت توکن های ICP خود را منتشر کند، و در حالی که آنها از بالاترین سطح اولیه خود برخوردار هستند، همچنان برای سرمایه گذاران بلند مدت بسیار جذاب به نظر می رسند.

پروژه ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر همچنین قادر به نمایش برنامه‌های آزمایشی است که تنها بر روی 1000 خط کد اجرا می‌شوند در مقابل نسخه‌های اصلی آن‌ها که پر از میلیون‌ها خط کد هستند. این امر به لطف ایجاد یک زبان برنامه نویسی جدید به نام Motoko و انتشار یک SDK مبتنی بر ترمینال برای توسعه دهندگان امکان پذیر شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
× به کانال تلگرامی ما بپیوندید به کانال تلگرامی ما بپیوندید