دانستنی های کسب و کارمقالات آموزشی

انواع روش های پرداخت پاداش در استخرهای استخراج

هنگام استفاده از استخرهای استخراج باید نوع توزیع پاداش آن ها را در نظر بگیرید و بدون در نظر گرفتن این موضوع وارد آن نشوید چرا که ممکن است چیزی که در نظر دارید را دنبال نکرده باشید. در این راهنما به روش های مختلف پرداخت(یا سیستم توزیع پاداش ها) در استخرها و چگونگی تاثیر این روش ها بر سود شما پرداخته خواهد شد.

روش های پرداخت در استخرهای استخراج

روش های پرداخت در استخرهای استخراج بسیار متفاوت است، اما در اینجا به رایج ترین روش ها اشاره می شود:

  • PPS: پرداخت به ازای هر سهم(Pay-Per-Share)
  • FPPS: پرداخت کامل به ازای هر سهم(Full Pay-Per-Share)
  • PPLNS: پرداخت به ازای آخرین تعداد سهام(Pay-Per-Last N Shares)

پرداخت به ازای هر سهم(PPS)

این یکی از ساده ترین روش های پرداخت بوده و به نوعی یک روش مستقیم پرداخت است. به ازای مقدار مشارکت، پرداخت انجام می شود. به ازای هر سهم، مقدار مشخصی از بیت کوین یا هر ارز قابل استخراج دیگری پرداخت خواهد شد.
ارزش هر سهم بر اساس احتمال تعداد مشارکت کننده مورد نیاز در استخر برای یافتن یک بلاک، محاسبه می شود. به عنوان مثال، اگر از نظر آماری یک استخر برای پیدا کردن یک بلاک یا دریافت 12.5 بیت کوین(پاداش استخراج هر بلاک در حال حاضر)، نیاز به مشارکت 1000 سهام معتبر یا ماینر داشته باشد، در این صورت ارزش هر سهم برابر 0.0125 بیت کوین است. با تغییر سختی شبکه، ارزش هر سهم نیز تغییر می کند.
ذکر این نکته ضروری است که در روش PPS، بدون در نظر گرفتن اینکه استخر موفق به استخراج بلاک شود یا خیر، پرداخت انجام می شود. این بدان معنی خواهد بود که اگر شانس استخر پایین باشد، استخر پول خود را از دست می دهد و ضرر می کند. اما اگر شانس استخر در استخراج بلاک بالا باشد، سود زیادی خواهد داشت.

پرداخت کامل به ازای هر سهم(FPPS)

پرداخت کامل به ازای هر سهم که با نام +PPS نیز شناخته می شود، شباهت زیادی به PPS دارد. تنها تفاوت این است که استخر استخراج پاداش ناشی از کارمزد هر تراکنش را نیز در صورت استخراج موفق یک بلاک، پرداخت می کند.
به طور معمول، وقتی یک استخر موفق به استخراج یک بلاک می شود، پاداش بیت کوین را بین استخراج کنندگان توزیع می کند. اما همراه با پاداش بلاک، بخش هزینه تراکنش ها نیز دریافت می شود. زمانی که یک تراکنش بیت کوین بر روی شبکه بلاک چین ثبت می شود، برای انجام آن باید کارمزد پرداخت شود. اگر استخری موفق به استخراج یک بلاک شود، علاوه بر پاداش بلاک، مجموع کارمزد تمام تراکنش های موجود در بلاک را نیز دریافت می کند. در روش FPPS این مقدار نیز بین استخراج کنندگان توزیع می کند. به عنوان مثال بلاک شماره 603308 دارای 0.49475167 بیت کوین کارمزد بود. یعنی 12.5+0.49475167.

پرداخت به ازای آخرین تعداد سهم(PPLNS)

در این روش تنها پس از استخراج و یافتن بلاک توسط استخر، به استخراج کنندگان پرداخت انجام می شود. این بدان معنی است که شما فقط پس از یافتن بلاک توسط استخر، پاداش دریافت می کنید. سپس استخر تعداد افراد مشارکت کننده در استخراج را قبل از پیدا کردن موفق بلاک، بررسی می کند. به این روند پنجره زمان گفته می شود. پرداخت به ماینرها بر اساس سهمی که در مدت پنجره زمان داشتند، انجام می شود.
این روش برای استخراج کنندگانی که به دریافت پاداش زیاد از استخرها امیدی ندارند و همچنین دائما متصل هستند، می تواند مفید باشد. توجه داشته باشید که اگر قبل از یافتن بلاک از استخر جدا شوید، ممکن است تمام سهم خود را از دست بدهید.

انتخاب کدام روش بهتر است؟ PPS یا PPLNS؟

هر دوی این سیستم ها مزایای خود را دارا می باشند. معمولا ماینر ها PPS را ترجیح می دهند و آنها در این صورت مجبور به تقبل ریسک اضافی و اتکا بر شانس نخواهند بود. اما در روش PPLNS احتمال دارد اگر شما یا استخرتان خیلی خوش شانس باشید، ۱۰۰ درصد پاداش را دریافت کنید که برعکس این قضیه نیز امکان پذیر است.

نتیجه گیری

در روش های PPS و FPPS بدون توجه به این که استخر موفق به استخراج بلاک شود یا خیر، پرداخت به شما انجام خواهد شد. این مهمترین مزیت این دو روش نسبت به PPLNS است. از سوی دیگر در روش PPLNS این امکان برای شما فراهم می شود که ریسک کنید. اگر سیستم شما در قدرت هش استخر مشارکت داشته باشد و استخر در آن زمان موفق به استخراج یک بلاک شود، به احتمال زیاد درآمد بیشتری نسبت به PPS یا FPPS خواهید داشت.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا