ارز دیجیتال و کریپتو

معرفی پروتکل Serum و توکن SRM ؛ یک لایه پروتکل برای صرافی غیرمتمرکز!

مقدمه ای بر پروژه Serum ….

دی‌فای رشد فوق‌العاده‌ای را در سال 2021 شاهد بود، با ارزش کل قفل شده (TVL) در محصولات و پروتکل‌های DeFi به 250 میلیارد دلار در دسامبر 2021 رسید. در حالی که بیشتر این TVL در اکوسیستم اتریوم متمرکز بود، اکنون شاهد از دست دادن تسلط اتریوم هستیم. همانطور که پروژه ها و TVL در حال مهاجرت به زنجیره های دیگر مانند BNB، سولانا ، و آوالانچ و غیره هستند.

در میان این زنجیره‌ها، سولانا به دلیل هزینه‌های کم تراکنش و سرعت باورنکردنی، در DeFi پیشتاز است. به‌ویژه، پروتکل Serum نقش مهمی در ساده‌سازی فرآیند پروژه‌های DeFi برای نصب و اشتراک نقدینگی در سولانا داشته است.

سروم به تعدادی از پروژه‌ها مانند Mango Markets ، Raydium ، Bonfida ، Jupiter و غیره کمک کرده است تا محصولات DeFi شگفت‌انگیزی بسازند و در عین حال از دفترچه سفارش محدودیت مرکزی سرم و موتور منطبق برای فعال کردن تجارت بدون اصطکاک استفاده کنند.

در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به پروتکل Serum می‌اندازیم تا بفهمیم چه کسی پشت آن است، چه چیزی آن را امیدوارکننده می‌کند و آیا در درازمدت زنده خواهد ماند؟

پروتکل Serum چیست؟

” Serum ” یک لایه پروتکل پایه بدون مجوز برای صرافی های غیرمتمرکز است که بر روی بلاک چین سولانا ساخته شده است و به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا رابط کاربری DEX خود را در بالای آن ایجاد کنند. در سطح پروتکل، سروم دارای یک مکانیسم دفتر سفارش کاملاً زنجیره‌ای و غیرقانونی است که به کاربران پروژه‌های DeFi که از Serum استفاده می‌کنند اجازه می‌دهد تا سفارش‌های «پیشنهاد» یا «پرسش» روی زنجیره را با قیمت‌های خاص انجام دهند.

دفتر سفارش مرکزی Serum همچنین به پروژه‌های DeFi اجازه می‌دهد تا از ترکیب‌پذیری واقعی و دسترسی به نقدینگی در سطح اکوسیستم بهره‌مند شوند. سروم که بر پایه سولانا ساخته شده است، کاربران را قادر می سازد تا معاملات را با تاخیر کم و سرعت باورنکردنی با هزینه های شبکه مقرون به صرفه و ارزان انجام دهند.

سروم همچنین دارای توکن‌های خاص خود به نام‌های «SRM» و «MSRM» است که بر اساس تعداد توکن‌های نگهداری شده، تخفیف‌های کارمزد معامله را برای دارندگان باز می‌کند. طبق گفته Defi Llama ، سروم در حال حاضر جایگاه سوم را در TVL کلی در اکوسیستم سولانا با بیش از 222 میلیون دلار دارایی قفل شده بر روی پلتفرم خود دارد.

تیم Serum و تاریخچه

پروژه سرم توسط بنیاد سرم ساخته شده است که توسط چندین گروه سنگین در صنعت مانند سام بانکمن-فرید و تیم های FTX، آلامندا ریسرچ و بنیاد سولانا پشتیبانی می شود. پروتکل Serum به طور رسمی در 31 آگوست 2020 راه اندازی شد و یکی از اولین پروژه های منبع باز اصلی بود که بر روی سولانا ساخته شد.

پروتکل Serum به عنوان راه حلی برای مشکلات کاربران DeFi در اتریوم در تابستان 2020 ساخته شد. پلتفرم های Defi در آن زمان از نظر عملکرد بسیار محدود بودند و کاربران مجبور بودند هزینه های گاز بالایی را برای تراکنش روی آنها بپردازند.

برای حل این مشکل و ارائه تجربه بهتر برای کاربران DeFi، بنیاد سروم تصمیم گرفت سرم را بر روی بلاک چین سولانا بسازد که تراکنش ها را با 65000 تراکنش در ثانیه پردازش می کند.

این تیم همچنین تصمیم گرفت برخلاف سایر DEX که معمولاً از یک استخر نقدینگی استفاده می‌کنند، یک دفترچه سفارش زنجیره‌ای در اختیار کاربران قرار دهد تا تجربه‌ای شبیه به صرافی‌های متمرکز را به آنها بدهد. ساخت دکس سروم حدود سه ماه طول کشید و وایت پیپر در جولای 2020 منتشر شد.

هنگامی که برای اولین بار راه اندازی شد، سروم رابط تجاری اصلی خود را داشت که توسعه دهندگان می توانستند آن را برای ادغام با پروتکل Serum ایجاد کنند. با این حال، هنگامی که پروژه های کافی شروع به توسعه رابط کاربری گرافیکی (GUI) خود روی سرم کردند، پروتکل رابط تجاری را حذف کرد به طوری که تمام فعالیت های معاملاتی از طریق چندین رابط کاربری گرافیکی ساخته شده در بالای آن انجام می شود.

ویژگی های کلیدی صرافی Serum

در حالی که Serum دیگر رابط کاربری تجاری خود را میزبانی نمی کند، مدل فعلی آن به آن اجازه می دهد یکی از پر جنب و جوش ترین و مایع ترین اکوسیستم های Defi را میزبانی کند. توسعه‌دهندگان و پروژه‌ها تشویق می‌شوند تا بر روی سروم بسازند تا از طریق سیستم دفترچه سفارش محدود مرکزی به نقدینگی عظیم آن دسترسی پیدا کنند.

چند صرافی ساخته شده بر روی سروم

نقدینگی و سهولت ایجاد به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که تمرکز بیشتری بر ایجاد مجموعه ای کارآمد از محصولات Defi داشته باشند که بر روی یک رابط کاربری گرافیکی جذاب و با کاربری آسان میزبانی می شوند. این باعث شده است که Serum به یکی از محبوب ترین پروتکل های سولانا برای ساخت پروژه های Defi تبدیل شود.

به بیان ساده، موفقیت آن به دلیل چهار ویژگی کلیدی است:

  • دفتر سفارش محدود مرکزی و موتور تطبیق کارآمد
  • اکوسیستم و خدمات توسعه دهنده سروم
  • ترکیب پذیری واقعی
  • سرم DAO

کتاب اوردر حد مرکزی و موتور تطبیق

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند سوشی سواپ ، یونی سواپ و 1inch از یک بازارساز خودکار (AMM) استفاده می‌کنند که از یک استخر نقدینگی برای مبادله فوری دارایی‌ها و تعیین قیمت بر اساس نسبت دارایی‌های موجود در آن استفاده می‌کند. در مقابل، صرافی‌های متمرکز مانند بایننس ، FTX یا کوکوین از مکانیزم دفتر سفارش برای تسهیل تجارت دارایی‌ها استفاده می‌کنند.

اوردرهای سفارش به کاربران اجازه می‌دهند تا سفارش‌های محدود و سفارش‌های توقف ضرر را تعیین کنند. این سفارش ها به کاربر امکان می دهد تا قیمتی را که باید با آن سفارش اجرا شود را مشخص کند. از سوی دیگر، AMMها به کاربر اجازه نمی‌دهند قیمتی را که می‌خواهند دارایی را با آن خرید/فروش کنند، تعیین کنند. در عوض، به کاربر یک قیمت واقعی بر اساس نسبت دارایی‌های موجود در استخر نشان داده می‌شود، که در آن می‌تواند دارایی را بخرد/بفروشد.

اگر فکر می کنید، «سفارش اوردر بسیار راحت به نظر می رسد. چرا DEX ها آنها را ارائه نمی دهند؟

در اینجا دلیل آن است. اکثر DEX ها بر روی اتریوم ساخته شده اند، شبکه ای که تاخیر نسبتا طولانی آن باعث می شود موتور تطبیق زنجیره ای ناکارآمد باشد. این بدان معنی است که اوردرهای سفارش زنجیره ای عملا امکان پذیر نیست.

با این حال، پروتکل Serum می‌تواند از مکانیزم دفتر سفارش محدود مرکزی زنجیره‌ای استفاده کند، زیرا روی سولانا ساخته شده است. شبکه سولانا هر 400 تا 600 میلی‌ثانیه بلوک‌ها را تولید می‌کند، که بیش از 10 برابر سریع‌تر از زمان بلوک 14 ثانیه‌ای اتریوم (به طور متوسط) است. این باعث می‌شود دفتر سفارش مرکزی روی زنجیره و موتور تطبیق آن کاملاً کارآمد باشد.

اکوسیستم و خدمات توسعه دهنده Serum

سروم به توسعه‌دهندگان و پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا با دسترسی به کتاب سفارش محدود مرکزی و موتور تطبیقی ​​که نقدینگی را با سایر پروژه‌ها و ساختمان‌های DEX در بالای آن به اشتراک می‌گذارد، DEXهای کارآمدتری بسازند. علاوه بر این، پروتکل Serum در back-end کار می کند و به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا روی ایجاد رابط کاربری گرافیکی و محصولات مالی کارآمد و جذاب تمرکز کنند.

تا کنون، 30 رابط کاربری گرافیکی در صفحه رسمی پورتال Serum فهرست شده است . هر یک از این رابط‌های کاربری گرافیکی، محصولات مالی غیرمتمرکز مختلفی را ارائه می‌کنند. به عنوان مثال، Mango Markets معاملات حاشیه و معاملات آتی دائمی را ارائه می دهد، Raydium معاملات سفارش نقطه ای و محدود را ارائه می دهد، و Jupiter Aggregator خدمات تجمیع قیمت مبادله را ارائه می دهد.

ترکیب پذیری واقعی

DeFi در اکوسیستم اتریوم تکه تکه است و نقدینگی در یک پروتکل توسط پروتکل دیگر قابل دسترسی نیست. پروتکل Serum با اجازه دادن به طیف متنوعی از برنامه‌ها و شرکت‌کنندگان برای اشتراک‌گذاری میان‌افزار در یک مکان، این مشکل را حل می‌کند. این باعث می شود که معماری سرم برای مدولار بودن مناسب تر باشد. در نتیجه، برنامه‌های مبتنی بر سروم با رعایت برخی اصول اولیه طراحی و ترکیب‌پذیری، انعطاف‌پذیری بیشتری را ارائه می‌کنند.

Serum DAO

Serum DAO کنترل پروتکل را بر عهده دارد. توکن SRM سرم به عنوان نشانه حاکمیتی عمل می کند که برای رأی موافق یا مخالف پیشنهادات استفاده می شود. Serum DAO یک صفحه انجمن دارد که در آن اعضای جامعه می توانند در مورد موضوعات مختلف بحث کنند و در نهایت یک پیشنهاد حاکمیتی برای موضوعات کلیدی در صفحه رسمی حاکمیت ایجاد کنند.

کاربران باید حداقل 25000 توکن SRM برای ایجاد یک پیشنهاد حاکمیتی داشته باشند. برای رای دادن به یک پیشنهاد حکومتی، کاربران باید کیف پول خود را به صفحه حکومتداری رسمی متصل کرده و تمام توکن های خود را واریز کنند. سپس، آنها می توانند به نفع یا مخالف یک پیشنهاد خاص رأی دهند. در حالی که رای گیری در حال اجرا است و دوره رای گیری ادامه دارد، توکن ها به طور موقت قفل خواهند شد. پس از بسته شدن پروپوزال، توکن ها برگردانده می شوند و می توانند از صفحه حاکمیت خارج شوند.

هسته Serum

Serum Core یک سیستم «اوردر سفارش آگنوستیک دارایی» است که توسط Bonfida ساخته شده است که هنوز منتشر نشده است.

اگر می‌پرسید «کتاب سفارش دارایی‌ها» چیست، در اینجا نسخه ELI5 است. اساساً، پروتکل Serum، یک پروتکل کتاب سفارش کاملاً زنجیره‌ای ، با فراخوانی یک قرارداد هوشمند و انتقال توکن‌های SLP پس از تطبیق موتور منطبق با دو سفارش، تجارت روی زنجیره را اجرا می‌کند. این بدان معناست که موتور تطبیق نیاز به انتقال توکن‌های SLP تحت پروتکل اصلی سروم دارد.

این برای پروژه هایی که می خواهند محصولاتی مانند معاملات آتی دائمی را تحت سرم معرفی کنند، مشکل ساز می شود، زیرا برای انجام این کار باید موقعیت های کاربران را توکن کنند. با این حال، توکن کردن موقعیت ها مشکل می شود زیرا به اطلاعات رمزگذاری شده مانند وثیقه، اندازه موقعیت، قیمت ورودی و غیره نیاز دارد.

برای حل این مشکل، سروم کوره ساخته شد. سروم کره به کتاب سفارش زنجیره ای اجازه می دهد تا اطلاعات “وضعیت” را ذخیره کند و موقعیت ها را بدون توکن کردن آنها مطابقت دهد. تحت هسته، دفترچه سفارش خود یک موتور منطبق است. هنگامی که یک مسابقه در هسته رخ می دهد، موتور تطبیق باعث ایجاد موقعیتی می شود که متعلق به گیرنده است و نزد سازنده نگه داشته می شود. سروم کره همچنین به پروژه ها اجازه می دهد تا دفترچه سفارش خود را ایجاد کنند یا با سایر کتاب های سفارش موجود کار کنند.

هزینه ها

صرافی های سفارش اوردر معمولاً دو کارمزد دارند: هزینه سازنده و کارمزد گیرنده.

کارمزد سازنده از کاربری دریافت می‌شود که سفارشی می‌دهد یا نقدینگی را به دفترچه سفارش عرضه می‌کند. کارمزد گیرنده از کاربری دریافت می شود که سفارشی را می پذیرد یا نقدینگی را از دفترچه سفارش حذف می کند.

پروتکل Serum فقط برای سفارش گیرندگان هزینه ای از کاربران دریافت می کند. این بدان معناست که سفارش‌های سازنده مشمول کارمزدی نیستند زیرا نقدینگی را فراهم می‌کنند. از آنجایی که موتور منطبق سرم این سفارشات را انجام می دهد، از سفارش گیرندگان هزینه ای بین 3 تا 4 امتیاز پایه (bps) دریافت می کند.

هزینه اخذ شده بستگی به مقدار توکن های SRM شما دارد. هزینه‌های پروتکل جمع‌آوری‌شده به دو بخش تقسیم می‌شود – 80 درصد هزینه به خرید و رایت SRM اختصاص می‌یابد و 20 درصد هزینه به پروژه یا رابط کاربری گرافیکی میزبان فعالیت تعلق می‌گیرد.

شما می توانید تخفیف های مختلف کارمزد و نگهداری SRM مربوطه را در تصویر بالا بیابید.

جدا از این هزینه ها، GUI های مختلف در بالای Serum نیز ممکن است هزینه خود را دریافت کنند. شبکه سولانا همچنین حداقل کارمزد تراکنش را دریافت خواهد کرد، و در شرایط خاص، ممکن است چیزی به نام «هزینه اجاره حساب سفارش باز» نیز دریافت کند.

«هزینه اجاره حساب سفارش باز» 0.02 SOL برای هر جفت بازار است. هنگام معامله یک جفت بازار برای اولین بار شارژ می شود و برای ایجاد «حساب سفارش باز» واسطه که با DEX تعامل دارد، استفاده می شود. اگر قصد ندارید دوباره از آن جفت استفاده کنید، این هزینه بعداً قابل بازیابی است.

Serum KYC و تأیید حساب

Serum یک پروتکل غیرمتمرکز است و از هیچ فرآیند KYC یا تأیید حساب پیروی نمی کند. علاوه بر این، رابط‌های کاربری گرافیکی مختلف ساخته شده در بالای سرم ممکن است فرآیند KYC یا AML خود را داشته باشند. اما به طور کلی، بیشتر رابط‌های کاربری گرافیکی به دلیل ماهیت غیرمتمرکزشان، هیچ KYC یا AML ندارند. تنها چیزی که برای استفاده از این پلتفرم نیاز دارید، یک کیف پول سولانا و تعدادی توکن SOL برای پرداخت هزینه های شبکه است.

امنیت

سروم به صورت خصوصی ممیزی شده است. یک ممیزی عمومی برای نسخه بعدی سروم به نام Serum V4 یا Serum Core در حال حاضر در حال انجام است.

ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده

سروم از معامله هر توکن SPL تا زمانی که بازار و نقدینگی برای آن وجود دارد پشتیبانی می کند. علاوه بر این، انتشار پیش‌بینی‌شده Serum Core امکان داد و ستد محصولات defi مانند Perpetual Futures را بدون نیاز به توکن کردن آنها در شبکه فراهم می‌کند.

طراحی بستر صرافی Serum و قابلیت استفاده

سر,م رابط تجاری خود را میزبانی نمی کند. در عوض، برای انجام این کار به پروژه‌های مختلف DeFi وابسته است. بسیاری از این رابط‌های گرافیکی در بالای Serum بسیار کاربرپسند و کارآمد هستند.

این رابط‌های گرافیکی تجربه تجارت سفارشی و منحصربه‌فردی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و اکوسیستم سروم را بسیار متنوع می‌کنند. می‌توانید انواع محصولات دفی، مانند صرافی مشتقات، جمع‌آوری مبادله، شاخص رمزنگاری، پلتفرم وام دهی و غیره را که در بالای سرم ساخته شده‌اند، پیدا کنید.

در اصل، سروم به عنوان یک پروتکل پایه برای پروژه های مختلف Defi در اکوسیستم s,ghkh طراحی شده است. به نظر می رسد که تاکنون توانسته به این دیدگاه وفادار بماند.

واریز و برداشت

سروم یک پروتکل غیر حبس است. این امکان تجارت همتا به همتا را بین کیف پول های مختلف در بلاک چین سولانا فراهم می کند. به این ترتیب، هیچ هزینه ای برای واریز یا برداشت مستقیم روی Serum وجود ندارد. با این حال، به یاد داشته باشید که رابط‌های کاربری گرافیکی مختلف در بالای Serum ممکن است ویژگی‌های نگهبانی خاص خود را داشته باشند، مانند حساب وثیقه برای مشتقات یا معاملات مارجین.

توکنومیکس Serum (SRM و MSRM)

پروژه سروم دو توکن در اکوسیستم خود دارد – SRM و MSRM. هر دو توکن به عنوان توکن SPL در بلاک چین سولانا وجود دارند.

سودمند

توکن SRM توکن کاربردی و حاکمیتی Serum است. دارندگان توکن SRM می‌توانند در مورد پیشنهادهای حاکمیتی در Serum DAO رأی دهند و همچنین از تخفیف‌های کارمزد معاملاتی بر اساس تعداد توکن‌هایی که دارند استفاده کنند.

توکن MSRM یک توکن ویژه با عرضه محدود 1000 MSRM است. توکن های MSRM با قفل کردن 1000000 توکن SRM در یک قرارداد ایجاد می شوند. آنها به دارندگان مزایا و حقوق اضافی مانند افزایش تخفیف و توانایی اجرای یک گره ارائه می دهند.

عرضه و انتشار توکن

SRM دارای حداکثر عرضه 10,161,000,000 توکن SRM است و MSRM حداکثر عرضه 1000 MSRM یا 10 درصد از عرضه SRM را دارد. سرم با باز شدن قفل 10 درصدی توکن آغاز شد و 90 درصد دیگر به آرامی در قالب اعتبارسنجی و در نظر گرفتن جوایز در طی 6 سال آینده، از 11 آگوست 2021، تقریباً 1/2190 در روز، به گردش درآمد.

SRM را از کجا بخریم؟

SRM در حال حاضر در صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز قابل خرید است. بازارهای موجود در زیر فهرست شده است

صرافی های متمرکز – FTX ، Binance ، Gate.io

مبادلات غیرمتمرکز – Raydium و Serum DEX

آیا می توانم SRM را استیک کنم؟

بله، SRM را می توان برای کسب پاداش و مشارکت در حکمرانی استیک کرد. SRM همچنین می تواند برای اجرای یک گره اعتبار سنجی استیک شود و پاداش های بیشتری برای شما به همراه داشته باشد. برای اجرای یک گره اعتبارسنجی، به 10 میلیون توکن SRM نیاز دارید که 1 میلیون آن به شکل 1 توکن MSRM است.

اعتبار سنجی ها در پروژه Serum دو وظیفه اصلی دارند: پشتیبانی از مبادله ارزهای رمزنگاری شده زنجیره ای و ” چرخش دادن میل لنگ “. تابع دوم به این واقعیت اشاره دارد که سفارشات در Serum DEX به دلیل ماهیت بلاک چین سولانا به طور خودکار انجام نمی شود – آنها باید به صورت دستی توسط شخص ثالث فعال شوند، در این مورد، یک گره اعتبار سنجی.

پشتیبانی از مشتریان Serum

Serum یک پروژه غیر متمرکز است که توسط Serum DAO اجرا می شود. این یک پایگاه توسعه‌دهنده فعال با Serum DAO دارد که به پروژه‌های در حال توسعه روی سروم بودجه اعطا می‌کند. در حالی که ممکن است هیچ پشتیبانی مشتری به معنای سنتی وجود نداشته باشد، کاربران می توانند شک و تردیدها یا سوالات خود را در کانال های Discord یا تلگرام پروژه بررسی کنند.

با این حال، در تجربه من، کانال Discord پروژه به اندازه اکثر سرورهای دیسکورد کریپتو دیگر فعال یا پاسخگو نیست. بنابراین ممکن است مجبور شوید مدتی صبر کنید یا قبل از اینکه بتوانید پاسخی را دریافت کنید، سؤالی را به طور مکرر بپرسید.

مزایای برتر Serum بررسی شد

سروم یک پروتکل عالی برای پروژه های DeFi و توسعه دهندگان در اکوسیستم سولانا است که به دلایل زیر می توانند بر روی آن بسازند:

نقدینگی مشترک – تمام پروژه هایی که در بالای سرم ساخته می شوند، نقدینگی و دفتر سفارش مرکزی را به اشتراک می گذارند. این امر باعث می شود که تجربه معاملات از طریق فیدهای قیمت ثابت و حجم معاملات بیشتر باشد.

اکوسیستم – هر چه پروژه های بیشتری بر روی سرم ساخته شوند، شبکه و نقش آن در اکوسیستم سولانا بزرگتر می شود.

بدون مجوز – کاربران Serum می توانند جفت های بازار را بدون اجازه یا مجوز روی سرم ایجاد کنند. این یک پروتکل غیرمتمرکز بدون مجوز است که به کاربران و پروژه ها اجازه می دهد از سروم به هر طریق ممکن استفاده کنند.

ترکیب پذیری – پروژه های ساخته شده بر روی سرم واقعاً با یکدیگر ترکیب می شوند. با انتشار آتی Serum Core، ترکیب پذیری پروژه ها در Serum فقط بهتر می شود.

چه چیزی را می توان بهبود بخشید

Serum یک پروتکل عالی با نوید باورنکردنی برای اکوسیستم سولانا است. با این حال، یادگیری یا درک پروژه برای مبتدیان به دلیل شیوه های مستندسازی نه چندان بهینه آن می تواند چالش برانگیز باشد. این یکی از زمینه هایی است که سرم باید حتما روی آن کار کند.

در حین تحقیق برای این مقاله، متوجه شدم که پروتکل در دو سال گذشته تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته است، اما یافتن مستندات این تغییرات چندان آسان نبود. اسناد رسمی آنها همچنین می تواند با جزئیات بیشتر در مورد وضعیت ممیزی امنیتی آنها یا نحوه عملکرد حاکمیت DAO با جزئیات بهتر باشد.

جدا از مشکلات مستندسازی، به نظر می‌رسد سرم از عدم پشتیبانی از تازه واردان در کانال‌های رسمی Discord خود نیز رنج می‌برد. متوجه شدم که محققان و مبتدیان بسیاری از سوالات را توسط مدیران یا تیم بی پاسخ گذاشته اند. این در هنگام ساختن یک جامعه قوی و جذاب، نوید خوبی ندارد.

نتیجه گیری

Serum یک پروژه واقعا امیدوار کننده است که از زمان راه اندازی به بسیاری از اهداف خود دست یافته است. همچنین از برخی از بهترین ذهن ها و تیم های رمزنگاری مانند سام بانکمن-فرید، FTX و سولانا پشتیبانی می کند. Serum Core ارتقای پیش‌بینی‌شده‌ای به کتاب سفارش فعلی سرم است که به اجرای پروژه‌های بیشتر در دکس سروم کمک می‌کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا