ارز دیجیتال و کریپتو

بررسی سولانا Solana (SOL): ساعت بلاک چین مقیاس پذیر

داستان سولانا Solana با ساحلی آفتابی در کالیفرنیا به همین نام آغاز می شود. ساحل سولانا فقط 30 دقیقه در شمال سن دیگو واقع شده است ، جایی که (پروژه ارز رمزنگاری) بنیانگذار و مدیرعامل سولانا آناتولی یاکوونکو بیشتر عمر خود را در کار در ارتباطات از راه دور گذرانده است. این با توجه به اینکه یانکوونکو در توسعه فناوری یافت شده در تمام گوشی های هوشمند ما در طول 12 سال حضور در کوالکام نقش مهمی داشت ، این کمی تأیید کننده است.

وب سایت رسمی سولانا: ☜ (کلیک کنید)

یاکوونکو در ابتدا علاقه چندانی به بیت کوین و اتریوم نداشت و فقط اندکی منافع وی را برانگیخت. او در حالی که در حال توسعه یک شبکه رایانه ای یادگیری عمیق بود ، به طور خلاصه Bitcoin را استخراج کرد. در طی توصیف “خواب ناشی از کافئین در 4 صبح” در سال 2017 ، او متوجه شد که عملکرد هش بیت کوین ، SHA256 ، می تواند برای ایجاد یک ساعت غیرمتمرکز در بلاکچین ارز رمزپایه استفاده شود.

آناتولی یاکوونکو خالق سولانا

خالق Solana :یاکوونکو این نظریه را مطرح کرد که معاملات زمان سنجی بدون افزایش امنیت یا عدم تمرکز ، مقیاس پذیری بلاکچین ارز رمزپایه را افزایش می دهد. او می دانست که ساخت این امکان وجود دارد زیرا گوگل و اینتل هر دو فناوری های مشابه را در پایگاه داده های خود پیاده کرده اند ، البته به روشی متمرکز. روزنامه سفید انقلابی سولانا بی سر و صدا در نوامبر 2017 منتشر شد.

سولانا Solana چیست؟

Solana یک بلاکچین ارز رمزپایه با کارایی بالا است که از قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز پشتیبانی می کند. این از مکانیزم اثبات توافق سهام با مانع کم برای ورود به همراه معاملات دارای مهر زمان برای به حداکثر رساندن بهره وری استفاده می کند.

این اجازه می دهد تا سولانا 50-65 000 تراکنش در ثانیه با محدودیت نظری بیش از 700 00 تراکنش در ثانیه پردازش کند (در مقایسه با 7 TPS بیت کوین و 15 TPS Ethereum). بر خلاف سایر پروژه های مشابه مانند Polkadot و Ethereum 2.0 (پس از انتشار) ، سولانا یک بلاکچین تک است (لایه 1) و عملیات را به زنجیره های متصل دیگر واگذار نمی کند (لایه 2).

Parachains در Polkadot

تیم Solana بلاکچین خود را با در نظر گرفتن دید بلند مدت طراحی کرده اند. این امر ناشی از تجربه خود بنیانگذار آناتولی یاکوونکو است که هر ساله در طول حضور وی در کوالکام توانایی دو برابر فن آوری های ارتباط از راه دور را دارد.

Solana توسط شرکتی به همین نام توسعه یافته است که در سان دیگو ، کالیفرنیا مستقر است. تیم سولانا متشکل از کارمندان سابق کوالکام ، گوگل ، اپل ، مایکروسافت و دراپ باکس است. معماری سولانا علاوه بر اینکه بر اساس فناوری های مشابه پایگاه داده مورد استفاده گوگل و مایکروسافت است ، از Filecoin ، پروژه رمز ارزهای ذخیره سازی غیرمتمرکز داده ، نیز الهام گرفته است.

Solana چگونه کار می کند؟

سلب مسئولیت: سولانا فوق العاده پیچیده است. بگذارید با اصطلاحی که ممکن است اگر قبلاً به پروژه نگاه کرده اید ، شنیده باشید شروع کنیم: اثبات تاریخ (PoH). PoH یک سازوکار اجماع نیست. بلکه یک جز in در اجماع اثبات سهام سولانا است.

PoH وقتی معاملات را به یک بلوک Solana اضافه می کند شامل زمان سنجی است. یک بلوک جدید در Solana هر 400 میلی ثانیه ایجاد می شود (در مقایسه با Ethereum تقریباً 15 ثانیه و بیت کوین 10 دقیقه). بدون جزئیات زیاد ، ساعت غیرمتمرکز که به عنوان مرجع برای مهر زمان استفاده می شود عملکرد هش SHA256 است. ممکن است SHA256 آشنا به نظر برسد زیرا از آن در سازوکار اجماع اثبات کار بیت کوین استفاده شده است.

خروجی های تکراری SHA256.

با این حال ، به جای تلاش برای “حل” توابع هش برای تولید یک بلاک جدید ، سولانا در عوض از خروجی های تکراری SHA256 به عنوان مرجع – مهر زمان استفاده می کند. این نوعی “تیک ساعت” را تولید می کند که در آن هر تیک ساعت 400 میلی ثانیه است (به جای یک ثانیه مانند یک ساعت معمولی).

بعد ، بگذارید چند باور غلط در مورد Solana را روشن کنیم. بسیاری از منابع ، اجماع سولانا را به عنوان اثبات تفویضی سهام DPoS برچسب گذاری می کنند. این دقیق نیست و تیم سولانا بارها این موضوع را یادآوری کرده است. این یک اشتباه آسان است زیرا نقشهای مختلفی در بلاکچین سولانا وجود دارد (رهبران ، اعتبارسنجان ، بایگانی و غیره).

در حالی که ارزهای رمزنگاری شده DPoS اساساً این نقش ها را در میان شرکت کنندگان شبکه تفویض می کنند ، سولانا این کار را نمی کند. به زبان ساده ، همه گره های Solana در ایفای نقش های شبکه نقش دارند.

به عنوان مثال ، رهبران در Solana وظیفه تولید بلوک های جدید را دارند. رهبران هر 4 بلوک (1.6 ثانیه) می چرخند.
گرچه یک گره موقعیت Leader را اشغال می کند ، اما آنها اساساً هر تعداد تراکنش را در چهار بلوکی که تولید می کنند تقسیم می کنند و این بلوک های حاوی تراکنش را به گروههای مربوط به گره ها ، به نام خوشه های Solana نشان می دهند. این گره ها تراکنش ها را با استفاده از مهر زمان دیجیتال به عنوان مرجع تأیید می کنند و سپس رکورد ها را به سرعت به گره های مربوطه دیگر در شبکه منتقل می کنند.

برخلاف سایر ارزهای رمزپایه PoS ، حداقل گره ای برای وجود گره در بلاکچین سولانا وجود ندارد. به طور طبیعی ، میزان پاداش بلوکی که دریافت می کنید متناسب با مقدار نشانه های SOL شما در شبکه است. در حالی که انتخاب Leader شبه تصادفی است ، مقدار SOL مورد نظر شما نیز در احتمال تبدیل شدن به رهبر که در واقع بلوک تولید می کند ، تأثیر می گذارد. گره های نامناسب ، سهام آنها را کاهش داده و بودجه کاهش یافته را برای جلوگیری از پاداش های نسل اضافه می کنند.

در واقع 8 ویژگی اصلی وجود دارد که سولانا را تشکیل می دهد. یکی از آنها قبلاً پوشش داده شده است (اثبات تاریخ). از 7 مورد باقیمانده ، فقط 2 مورد قابل ذکر است که هدف این مقاله است. اینها Sealevel و Gulf Stream هستند.

Sealevel امکان شناسایی سریع همه معاملات غیر همپوشانی و پردازش همزمان آنها را فراهم می کند. Gulf Stream شناخت تعداد کمی از رهبران آینده را امکان پذیر می کند تا آنها بتوانند قبل از شروع تولید بلوک ، معاملات خود را شروع کنند.

اگر سردرگم شدین ، اجازه دهید یک مثال ساده را بیابیم که به شما در درک نحوه کار سولانا کمک می کند.

مثال

یک شرکت کوچک با 180 کارمند (که تقریباً تعداد گره / اعتبارسنجی است که اکنون Solana دارد) را تصور کنید. حتی اگر بخشهای مختلفی در این شرکت وجود دارد (به عنوان مثال حسابداری ، حمل و نقل و دریافت ، خدمات به مشتری) ، هر کارمندی می داند که چگونه کار هر بخش دیگر را انجام دهد. بعلاوه ، هر کارمند به طور تصادفی برای یک بار 1.6 ساعت رئیس (رهبر) شبه انتخاب می شود ، در این مدت آنها باید مدارک ورودی را از بخشهای مختلف امضا کنند.

اگرچه کارمندی که بعنوان رئیس انتخاب می شود تا حدی تصادفی است ، اما هر کارمند پنجره کوچکی روی صفحه رایانه خود دارد که 10 نفر بعدی را که به طور موقت نقش رئیس را پر می کنند به آنها نشان می دهد. این به آنها اجازه می دهد قبل از اینکه رئیس شوند ، مدارک خود را به آن کارمند بدهند تا بتوانند کار را سریعتر انجام دهند (Gulf Stream).

هر زمان که رئیس برخی از مدارک را امضا می کند ، به آن مهر می زند و به بخش (های خوشه گره Solana) مناسب فرستاده می شود تا دوباره بررسی شود ، و در صورت تأیید به پایگاه داده شرکت اضافه می شود. هر دپارتمان می تواند کارهای اداری خود را همزمان انجام دهد ، زیرا با هم تداخل ندارد (Sealevel).

هر کارمندی در ذخیره این مدارک ، بررسی این مدارک و اطمینان از اینکه رئیس واقعاً کار خود را انجام می دهد و سستی ندارد ، نقشی دارد. در اصل سولانا اینگونه کار می کند.

نکته کلیدی در مورد سولانا این است که برای بهینه سازی سرعت ، در صورت لزوم وظایف مختلفی را به گره های مختلف شبکه اختصاص می دهد و تمام تراکنش ها برای اطمینان از صحت آنها دارای مهر زمان هستند. این بدان معنی است که خوشه ای از گره ها (خوشه Solana) می توانند مسئولیت میزبانی یک پلتفرم DeFi مانند Uniswap را داشته باشند و یک خوشه Solana دیگر نیز می تواند مسئول پردازش ریز معاملات ساخته شده در دنیای مجازی Decentraland باشد. این باعث می شود سولانا بدون مصالحه غیرمتمرکز ، مقیاس پذیر و امن باشد.

ارز رمزنگاری شده SOL

SOL یک ارز رمزنگاری شده بومی زنجیره بلوکی Solana است. برای پرداخت هزینه های شبکه سولانا سوخت. SOL همچنین می تواند برای تبدیل شدن به یک گره بلاکچین در نظر گرفته شود.

در آینده ، از SOL برای رأی دادن به تغییرات Solana استفاده خواهد شد. در زمان نوشتن این مقاله مشخص نیست که SOL تورم است یا تورم به دلیل مستندات متناقض ، اگرچه به نظر می رسد تورم باشد.

سولانا توکن ICO

سولانا در کل 5 دوره بودجه داشته است که ICO عمومی جدیدترین دوره است. سولانا در طول این پنج دور بیش از 25 میلیون دلار بودجه جمع آوری کرد و حتی برای کسانی که در 3 ماه اول پس از ICO مارس ثبت و ضبط کردند ، ضمانت قیمت خرید کمتر از 20 سنت را ارائه داد.

اولین دور تأمین مالی خصوصی در مارس 2018 برگزار شد و کمتر از 80 میلیون SOL به قیمت 3.17 میلیون دلار (0.040 دلار برای هر SOL) فروخته شد. دومین دور تأمین مالی خصوصی در ژوئن سال 2018 برگزار شد و کمی بیش از 63 میلیون SOL به قیمت 12.63 میلیون دلار (0.20 دلار برای هر SOL) فروخته شد.

سومین دوره تأمین مالی خصوصی در ژوئیه 2019 برگزار شد و بیش از 25 میلیون SOL با قیمت 2.13 میلیون دلار (0.22 دلار برای هر SOL) فروخته شد. آخرین دور تأمین مالی خصوصی در فوریه سال جاری برگزار شد و بیش از 9 میلیون SOL با قیمت 2.29 میلیون دلار (0.25 دلار برای هر SOL) فروخته شد.

ICO Solana در مارس سال 2020 از طریق CoinList برگزار شد. 8 میلیون SOL به قیمت 1.76 میلیون دلار (0.22 دلار برای هر SOL) فروخته شد. این تنها 1.6 درصد از کل عرضه سولانا است.

ارز رمزنگاری شده SOL در کل 500 میلیون مورد عرضه دارد. از این میزان عرضه ، 36.2 درصد (تقریبا 160 میلیون SOL) در چهار فروش فوق الذکر به سرمایه گذاران خصوصی فروخته شده است. 12.8 درصد (تقریبا 65 میلیون SOL) به تیم سولانا اختصاص یافته است.

10.4٪ (تقریبا 52 میلیون SOL) به بنیاد سولانا ، یک موسسه غیرانتفاعی اختصاص داده شده است که بر آموزش و پذیرش بلاکچین تمرکز دارد. 39 درصد باقیمانده (تقریباً 195 میلیون SOL) به انجمن سولانا (جوایز گره اعتبارسنج) اختصاص یافته است.

توجه به این نکته مهم است که برنامه واگذاری سولانا کاملا تهاجمی است. در حالی که بودجه تیم خواهد شد به آرامی در طول دوره دو ساله منتشر شد، بین 1 ژانویه ST و ژانویه 7 هفتم 2021 ، تمام نشانه SOL دیگر در گردش باشد.

شرکاء تجاری Solana

این پروژه دارای شرکای تجاری متعددی است که مطرح‌ترین آن، پروژه چین لینک (ChainLink) می‌باشد. در تصویر زیر تمامی شرکاء تجاری این پروژه را ملاحظه می‌نمایید:

 

شرکاء تجاری پروژه سولانا (Solana)

برداشت ما از سولانا

نکته ای وجود دارد که خالق سولانا Solana در مصاحبه ای به آن اشاره کرده است که همه باید به آن فکر کنند: چه اتفاقی می افتد که مبادلات غیرمتمرکز کارآمدتر از مراکز متمرکز شوند؟ پاسخ البته این است که مبادلات متمرکز ارزهای رمزپایه به استفاده از بلاکچین غیرمتمرکز که این بازده بالاتر را فراهم می کند ، روی خواهند آورد. سولانا در تبدیل شدن به آن بلاک چین مرده است و احتمال جنگیدن در این عنوان را دارد.

ارز دیجیتال سولانا (Solana) اولین پروژه‌ای نیست که چنین اهداف بزرگی را در نظر دارد. فقط معدود رمزارزهایی بودند که به سبب ماهیت کاربردیشان، به لحاظ قیمتی رشد بالایی را ثبت کردند. از طرفی هم ایجاد نوآوری‌های جدید توسط شرکت سولانا و همچنین تیم اجرایی قوی این پروژه، می‌تواند نشان‌دهندۀ آینده روشن ارز دیجیتال Solana باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا