ارز دیجیتال و کریپتو

پالیگان چیست؟ راهنمای کامل بلاک چین Polygon و توکن MATIC

پالیگان یا متیک سابق یک جزء حیاتی از شبکه اتریوم است، نه تنها به عنوان یک راه حل مقیاس پذیر و وضوح برای هزینه های گاز بالا و توان عملیاتی کم در شبکه اتریوم، بلکه به عنوان یک لایه قابلیت همکاری نیز شناخته میشود. این راهنمای مبتدیان برای Matic نه تنها اهمیت پالیگان (Polygon) و ابزارهای قوی آن را برجسته می کند، بلکه به این سوال مهم نیز پاسخ می دهد: پالیگان چیست؟

ارتباطات کلید توسعه جامعه انسانی است. در روزهایی که قبایل به تنهایی زندگی می کردند و در همه جا پراکنده بودند، رشد جامعه محدود به منابعی بود که در مجاورت خود داشتند. منابع اشاره شده تنها محدود به منابع طبیعی نیست، بلکه تنوع مخزن ژن را نیز شامل می شود. اگر همه بدون دخالت افراد خارجی با یکدیگر ازدواج کنند، همخونی در نقطه ای رخ می دهد.

هنگامی که سفر فراهم شد و قبایل شروع به تماس با یکدیگر کردند، در آن زمان بود که نیاز به ارتباط ایجاد شد و با آن، جامعه ای پر رونق برای همه درگیر شد.

همین سناریو را می توان در فضای رمزنگاری هنگام صحبت در مورد بلاک چین اعمال کرد. بسیاری از آن‌ها اغلب به عنوان موجودیت‌های مخفی شناخته می‌شوند، که هر کدام اکوسیستم خاص خود را دارند، اما همیشه برای کاربران هر سیستم آسان نیست که از زنجیره‌های بلوکی مختلف با یکدیگر صحبت کنند.

عملکرد و ارتباطات زنجیره ای، گام منطقی بعدی برای توسعه این فضا است. چند پروژه بلاک چین قبلاً تحقیق و توسعه را برای مقابله با این مشکل آغاز کرده بودند، از جمله شبکه پالیگان. Polygon خود را به عنوان یک لایه در شبکه اتریوم قرار می دهد که سایر بلاک چین های ساخته شده در اکوسیستم اتریوم را به هم متصل می کند تا همه بتوانند به شیوه ای یکپارچه با یکدیگر صحبت کنند.

پالیگان چیست؟

پالیگان یک چارچوب قابلیت همکاری و مقیاس‌پذیری برای ساخت بلاک چین‌های سازگار با اتریوم است. این ارز دیجیتال به افزایش چشمگیر کارایی شبکه اتریوم هم از نظر کاهش کارمزد و هم افزایش توان تراکنش با عمل به عنوان چیزی که به عنوان یک زنجیره جانبی شناخته می شود ، کمک می کند.

شبکه پالیگان یک بلاک چین است که در کنار شبکه اصلی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود، بار پردازش تراکنش‌های شبکه اتریوم را با انجام این کار در زنجیره خود با سرعت بسیار بالاتر کاهش می‌دهد و در نتیجه هزینه‌های گاز کمتری را ممکن می‌سازد. همچنین برای اتصال سایر برنامه‌های بلاک چین مبتنی بر اتریوم به یکدیگر عمل می‌کند و در عین حال مجموعه ابزاری را برای ساده‌سازی فرآیند ساخت برنامه‌ها ارائه می‌کند و به آن لقب «اینترنت بلاک چین‌های اتریوم» داده است.

هدف آن ترکیب سازگاری و مقیاس پذیری شبکه ها در حالی که از امنیت، نقدینگی و قابلیت همکاری اتریوم بهره می برد. شبکه پالیگان حول توکن MATIC متمرکز است که برای حاکمیت، سهامداری و هزینه ها استفاده می شود. هدف این بلاک چین این است که بلاک چین انتخابی برای هر کسی باشد که به دنبال ساخت یک پروژه بلاک چین سازگار با اتریوم است. این چارچوبی برای کمک به سازندگان ارائه می‌کند تا با ابزارهای مختلفی که در اختیار دارند و اتصال بلاک چین با شبکه اتریوم و سایر بلاک چین‌ها در همان فضا صحبت کنند، شروع کنند.

تصویر یک زنجیره جانبی در ارز دیجیتال

تغییر شبکه متیک (Matic) به پالیگان (Polygon)

شبکه Matic در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن و اسفند ۱۳۹۹) اعلام کرد که نام تجاری خود را به پالیگان تغییر می‌دهد. در حالی که محصولات و توکن آن تا حد زیادی بدون تغییر باقی ماند، برند تجاری جدید نشان از یک تغییر استراتژیک برای تبدیل شدن به یک تجمیع‌کننده لایه دو داشت. استراتژی پالیگان اگر با موفقیت اجرا شود، می‌تواند تاثیرات عمده‌ای بر اکوسیستم اتریوم داشته باشد. اینکه این تغییر استراتژی چقدر می‌تواند موفق باشد، مسئله‌ای است که با گذر زمان بهتر می‌توان در موردش قضاوت کرد.

ویژگی های کلیدی پالیگان

تراکنش های سریع و ایمن: شبکه پالیگان می تواند حدود 65000 تراکنش در ثانیه انجام دهد که بسیار بیشتر از آنچه اتریوم می تواند مدیریت کند. یک زنجیره جانبی به تنهایی می تواند تا 10000 تراکنش را پردازش کند. در عین حال، با پردازش تایید نهایی در آنجا، از امنیت بلاک چین اتریوم استفاده می کند.

سازگاری با اتریوم: پالیگان به سازندگان سازگاری کامل اتریوم با پروژه های بلاک چین خود را ارائه می دهد. آنها به راحتی می توانند آنها را در این شبکه راه اندازی کنند و به راحتی به شبکه اتریوم دسترسی پیدا کنند.

zk-EVM: پالیگان یکی از اولین بلاک چین هایی است که از این فناوری استفاده می کند. “zk” مخفف “دانش صفر” است، راهی برای اثبات داشتن چیزی بدون نیاز به نشان دادن آنچه دارید. قبلاً این روش با قراردادهای هوشمند کار نمی کرد اما با افزودن جزء EVM به آن می توان از این روش در قراردادهای هوشمند نیز استفاده کرد. این به معنای تراکنش های بسیار سریع تر و ایمن تر است. همچنین به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا انواع dApps را برای انواع تجربیات کاربر بسازند.

“امنیت به عنوان یک سرویس”: این ویژگی به سازندگان این امکان را می دهد که از اعتبار سنجی های اتریوم برای اعتبارسنجی تراکنش ها یا اعتبار سنجی های حرفه ای برای انجام این کار استفاده کنند.

مزایا و معایب پالیگان

مزایای Polygon (متیک)

 • تراکنش‌های سریع و ارزان – نه تنها در مقایسه با اتریوم، بلکه می‌تواند در این گوشه با دیگر بلاک‌چین‌های مشابه، جایگاه خود را حفظ کند.
 • سطح بالایی از امنیت – با استفاده از شبکه اتریوم برای لایه امنیتی خود. زنجیره جانبی خود نیز برای امنیت بیشتر از Proof-of-Stake استفاده می کند.
 • شرکای پرمخاطب – تیم بازاریابی پالیگان با ثبت نام با شرکای برجسته متعددی مانند استارباکس و نایک برای نام بردن از چند مورد، دچار مشکل شد. همچنین در برنامه شتاب دهنده دیزنی پذیرفته شد، که نویدبخش آینده پذیرش جریان اصلی بلاک چین است.
 • اکوسیستم سالم – بسیاری از dApp های محبوب در شبکه Polygon هستند که به آن نرخ کاربری بالایی می دهد و تقاضا برای توکن بومی آن را افزایش می دهد.

معایب Polygon (متیک)

 • نه یک زنجیره مستقل – به شدت به زنجیره اتریوم متکی است و ثروت خود را با اتریوم گره می زند.
 • رقابت سنگین – پالیگان تنها بچه ای نیست که در بلوک یک راه حل مقیاس پذیری برای اتریوم آورده است. همچنین یکی از معدود پروژه های بلاک چینی است که بر روی ارتباطات متقابل زنجیره ای کار می کند، البته در فضای اتریوم اما هنوز با سایر زنجیره های غیر مبتنی بر اتریوم کار نمی کند.
 • نگرانی های تمرکز: Polygon متمرکزتر است زیرا توسط نهادهای متمرکز مدیریت و توسعه می یابد، که برخلاف ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت کوین است.

تاریخچه مختصری از شبکه پالیگان

اگر پروژه NFT CryptoKitties نبود، شبکه پالیگان به وجود نمی آمد. در سال 2017، این پروژه بیشترین بحث در مورد بلاک چین اتریوم و در جامعه ارزهای دیجیتال بود. محبوبیت آن باعث ازدحام وحشتناک شبکه در بلاک چین شد و معامله گران مجبور به پرداخت هزینه های گزاف شدند.

جینتی کانانی، دانشمند داده در هند که برای Housing.com کار می کرد، متوجه این موضوع شد و فرصتی برای بهبود یافت. او برای کمک به ساندیپ نیلوال، یک توسعه‌دهنده بلاک چین، و انوراگ آرجون، یک مشاور تجاری مراجعه کرد. آنها دور هم جمع شدند و یک کاغذ سفید تهیه کردند و پروژه خود را شبکه MATIC نامیدند. مرکز عملیات آنها در بمبئی راه اندازی شد.

بعداً در آوریل 2019، تیم پالیگان حدود 1.9 میلیارد توکن MATIC را برای جمع آوری بودجه برای توسعه پروژه از طریق لانچ پد بایننس در یک IEO (پیشنهاد اولیه تبادل) فروخت. شبکه اصلی متیک با موفقیت در سه ماهه دوم سال 2020 راه اندازی شد.

در فوریه 2021، تیم خود را به عنوان پالیگان تغییر نام داد . تغییر نام تجاری نشان دهنده تغییر در تمرکز تیم از توسعه زنجیره های پلاسما به گسترش خدمات پروژه، از جمله استفاده از راه حل های چندگانه مقیاس بندی است. در طول این انتقال، میهایلو بیلیچ، صربستانی که تخصص خود را در مهندسی نرم افزار به تیم آورده بود، به آنها پیوست.

از آن زمان، قدرت این پروژه با جهش و مرز افزایش یافته است. ماموریت آن این است که با ارائه قابلیت همکاری برتر در بلاک چین های سازگار با اتریوم و همچنین پردازش تراکنش های انجام شده در شبکه اتریوم برای کمک به سرعت بخشیدن به فرآیند، به عنوان جمع کننده برتر بلاک چین های سازگار با اتریوم باشد.

شبکه Polygon چیست؟

در زبان انگلیسی، “poly” اغلب برای صحبت در مورد چیزی که چند وجهی است استفاده می شود. در حالی که یک پنج ضلعی دارای 5 ضلع و یک شش ضلعی دارای 6 است، یک چند ضلعی دارای تعداد بی نهایت ضلع است. این ایده پشت شبکه پالیگان است، یک پروژه بلاک چین با چندین جنبه برای خدمت به شبکه اصلی اتریوم.

دو جزء برای شبکه پالیگان وجود دارد: یک راه حل مقیاس بندی زنجیره جانبی برای شبکه اتریوم که به عنوان Matic شناخته می شود و به عنوان یک پلت فرم قابلیت همکاری برای بلاک چین های مبتنی بر اتریوم.

مؤلفه Matic یک زنجیره جانبی است که از راه حل مقیاس پذیری پلاسما برای کمک به اتریوم برای پردازش تراکنش های بسیار سریع تر و با قیمت ارزان تر استفاده می کند. این کاستی‌های موجود در شبکه اتریوم را که سرعت پایین تراکنش و کارمزد بالای گاز است، برطرف می‌کند. می‌توانید آن را به‌عنوان پیمانکاری در نظر بگیرید که اتریوم وظیفه دارد تا پردازش تراکنش‌های سنگین را انجام دهد.

پس از تغییر نام تجاری، عرضه‌های خود را با مؤلفه دوم گسترش داد، که با تبدیل شدن به پلتفرمی برای راه‌اندازی بلاک چین‌های قابل همکاری در شبکه اصلی اتریوم است. پالیگان چارچوبی را برای اتصال با امکان ارسال پیام بین بلاک چین و خود شبکه اتریوم و همچنین امکان همکاری برای بلاک چین های موجود فراهم می کند.

تمام مواردی که توسط شبکه Polygon برای اتریوم پشتیبانی می شود

زنجیره جانبی Pos

زنجیره جانبی PoS در پالیگان در کنار شبکه اصلی اتریوم اجرا می شود تا تراکنش ها را قبل از ارسال به اتریوم برای تایید نهایی پردازش کند. این بخش از فرآیند از طریق پست های بازرسی و اثبات تقلب انجام می شود. زنجیره جانبی می تواند تا 7000 تراکنش در ثانیه را با کسری از کارمزد گاز اتریوم پردازش کند.

چگونه Sidechain در ارتباط با اتریوم کار می کند. تصویر از طریق پالیگان

زنجیره جانبی PoS از مکانیزم اثبات سهام خود برای اجرای بلاک چین استفاده می کند. برای دستیابی به اجماع در مورد اعتبارسنجی بلوک، اکثریت 2/3 مورد نیاز است. اعتبار سنجی ها در این محیط به عنوان Stakers شناخته می شوند. هر کسی می‌تواند با قرار دادن هر مقدار توکن MATIC در زنجیره اتریوم و اجرای یک گره کامل، اعتبارسنجی شود.

زنجیره جانبی از دو نوع پل برای جابجایی دارایی ها بین خود و اتریوم پشتیبانی می کند: پل پلاسما و پل PoS. اولی ایمن تر است اما یک دوره 7 روزه انصراف به دلیل مکانیسم ضد تقلب وجود دارد. دومی توسط مجموعه ای از اعتبار سنجی ها، با استفاده از لایه امنیتی ذکر شده در زیر، ایمن می شود

لایه قرارداد هوشمند

این لایه در پالیگان مجموعه ای از قراردادهای هوشمند با عملکردهای زیر را در خود جای داده است:

مدیریت تفویض اختیار – نمایندگانی را مدیریت کنید که توکن‌های خود را برای اهداف شرط‌بندی به اعتبارسنجی‌ها واگذار می‌کنند.

مدیریت سهامداری – انجام کلیه عملکردهای مربوط به شرط بندی

نگهداری رکورد – سوابق ایست بازرسی و عکس های فوری از وضعیت های زنجیره جانبی در اینجا ذخیره می شود.

Heimdall Node

اینجا جایی است که اعتبار معاملات در پالیگان انجام می شود. یک نقطه بازرسی پس از تأیید اعتبار تعدادی بلوک ایجاد می شود تا از تداوم فرآیند اعتبار سنجی اطمینان حاصل شود. خود لایه بر اساس توافق Tendermint با تغییرات ایجاد شده در طرح امضا و ساختارهای داده متفاوت است. یک Merkle در اینجا با تجمیع بلوک های تولید شده توسط لایه Bor ایجاد می شود. همچنین به صورت دوره ای، اطلاعات ریشه درخت مرکل را در بلاک چین اتریوم منتشر می کند.

فرآیند چک‌پوینت مهم است زیرا پس از گذشتن از آن، تراکنش‌ها برای همیشه روی بلاک چین اتریوم نوشته می‌شوند. این به عنوان نهایی شناخته می شود. اگر دارایی هایی به عنوان بخشی از تراکنش برداشته شود، پست های بازرسی همچنین “اثبات سوختگی” را ارائه می دهند.

اعتبار سنجی های PoS این نوع گره ها را برای اعتبارسنجی تراکنش ها اجرا می کنند. بر اساس تعداد توکن‌های MATIC موجود در بلاک چین اتریوم، به هر اعتبارسنجی تعداد اسلات‌های 10 توکن داده می‌شود.

Bor Node

این لایه تولید بلوک برای زنجیره Pos را در پالیگان انجام می دهد. تولیدکنندگان بلوک توسط اعتبار سنجی ها بر اساس الگوریتم انتخاب پیشنهاد دهنده Tendermint که از اعتبارسنجی ها انتخاب می کند، انتخاب می شوند.

نمایندگان دارندگان توکن MATIC هستند که علاقه ای به اعتبار سنجی ندارند، اما می خواهند به ایمن سازی شبکه کمک کنند. آنها این کار را با تفویض توکن های خود به مجموعه اعتبارسنجی موجود انجام می دهند. باید در انتخاب اعتبارسنجی دقت کرد تا توکن‌های آن‌ها توسط عوامل مخرب قطع نشود. اگر قرار است توکن‌های استیک شده برداشته شوند، یک دوره نگهداری 9 روزه وجود دارد تا نمایندگان بتوانند دوباره به توکن‌های خود دسترسی پیدا کنند.

یک نمودار بصری از 3 لایه در زنجیره جانبی PoS. تصویر از طریق ویکی پدیا پالیگان

معماری پالیگان

جدای از بخش زنجیره جانبی، شبکه پالیگان دارای یک طرح 4 لایه است تا به بلاک چین ها کمک کند تا به اتریوم متصل شوند تا از مزیت اکوسیستم اتریوم استفاده کنند و در عین حال متمایز بودن خود را به عنوان یک بلاک چین فردی حفظ کنند.

لایه قرارداد هوشمند اتریوم

عملکردهای مهمی که باید توسط اتریوم انجام شود در اینجا به شکل قراردادهای هوشمند رخ می دهد. اینها شامل قابلیت هایی مانند نهایی شدن تراکنش ها، شرط بندی، حل اختلافات و پیام های زنجیره ای متقابل است. این یک لایه اختیاری است زیرا بسیاری از این توابع را می‌توان توسط خود بلاک‌چین‌ها مدیریت کرد یا اگر نیازی به نهایی شدن تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم نباشد.

لایه امنیتی

بلاک‌چین‌هایی که می‌خواهند از این لایه استفاده کنند، می‌توانند با پرداخت هزینه به اعتبارسنجی‌های حرفه‌ای برای خدمات اعتبارسنجی خود بپردازند. اگر این لایه به طور مستقیم پیاده سازی شود، آنها از اعتبار سنجی اتریوم برای انجام اعتبار سنجی استفاده خواهند کرد. این لایه به صورت موازی با شبکه اتریوم اجرا می شود. دو عملکرد اصلی که در اینجا به کار می روند، مدیریت اعتبار سنجی و اعتبارسنجی زنجیره های چند ضلعی هستند.

لایه شبکه های پالیگان

هر بلاک چینی که بر روی پالیگان ساخته شده است در اینجا ساکن است. آنها به یکی از دو نوع تعلق دارند: یا به عنوان یک زنجیره مستقل یا یک زنجیره ایمن. این بلاک چین ها تولید بلاک خود را انجام می دهند، مکانیسم اجماع خاص خود را دارند و تراکنش های خود را با هم ترکیب می کنند. بزرگترین تفاوت بین آنها این است که زنجیره ایمن وارد لایه امنیتی می شود در حالی که زنجیره مستقل این کار را نمی کند.

لایه اجرا

این لایه تراکنش هایی را که از لایه شبکه پالیگان سرچشمه می گیرند تایید و اجرا می کند. دارای یک محیط اجرایی و منطق برای مدیریت تراکنش ها است. این یک لایه اجباری است که شبکه های بلاک چین باید از آن استفاده کنند.

Polygon SDK

Polygon SDK مجموعه ای از ابزارها و ماژول ها است که توسعه بلاک چین را که با EVM سازگار است، ساده می کند. برخی از این موارد عبارتند از الگوریتم‌های اجماع، پروتکل‌های همگام‌سازی و ماژول‌های مختلف دیگر که امکان ساخت زنجیره‌های مستقل یا زنجیره‌های امن را فراهم می‌کنند. ایده این است که یک فروشگاه واحد برای توسعه دهندگان باشد تا با یک کلیک پروژه های خود را در اتریوم راه اندازی کنند.

توکن MATIC چیست و برای چه مواردی استفاده می شود؟

MATIC یک ارز دیجیتال بومی است که در شبکه پالیگان استفاده می شود. این روش پرداختی است که برای پرداخت هزینه ذخیره داده های تراکنش شما در شبکه Polygon استفاده می شود. با افزایش تعداد پروژه ها در این شبکه، تقاضا برای توکن نیز به طور تصاعدی افزایش می یابد.

جدای از این، MATIC همچنین یک توکن حاکم است که به دارندگان این امکان را می‌دهد تا در مورد پیشنهادهایی با هدف توسعه بیشتر پروژه بلاک چین رأی دهند. نمونه‌هایی از این راه‌حل‌های مقیاس‌بندی جدید هستند که برای پذیرش توسط جامعه در نظر گرفته می‌شوند.

دارندگان توکن MATIC می‌توانند آن‌ها را برای کمک به ایمن کردن PoS زنجیره‌ای مستقل پالیگان و کسب مقداری بازدهی در همان زمان، به اشتراک بگذارند. قرار دادن MATIC از طریق لجر یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای انجام این کار است، زیرا امنیت کیف پول سخت‌افزاری را با انعطاف‌پذیری انتخاب اعتبارسنجی خود ترکیب می‌کند.

چرا پالیگان برای اتریوم خوب است؟

اتریوم نوعی جانور بزرگ و چوب‌بر است که چندان چابک نیست، اما فضای سطحی بزرگی دارد که بسیاری از موجودات دیگر می‌توانند روی آن رشد کنند. پالیگان دنیایی است که بر فیل متکی است، معروف به پادشاهی حیوانات.

پالیگان چابکی را که اتریوم فاقد آن است، با اجرای تعدادی راه‌حل مقیاس‌پذیر برای کمک به پردازش تراکنش‌های ارسال شده به شبکه اتریوم ارائه می‌کند. این نه تنها بار اتریوم را برمی دارد، بلکه هزینه های گاز مورد نیاز را نیز کاهش می دهد و برای کاربران روزمره که می خواهند به دنیای غنی اتریوم بپردازند مقرون به صرفه تر می شود.

این شبکه همچنین پلتفرمی را برای راه اندازی بلاک چین های قابل همکاری ارائه می دهد. توسعه‌دهندگان این بلاک‌چین‌ها می‌توانند ویژگی‌های خاص بلاک‌چین‌هایی را که در حال توسعه هستند، همراه با ماژول‌های مختلف، متناسب با نیازهای هر بلاک چین، از پیش تعیین کنند. این چیزی است که اتریوم در طراحی خود فاقد آن است. چیزی که پالیگان به ارمغان می آورد تنوع بیشتر با نرخی مقرون به صرفه است که توسعه دهندگان بیشتری را به کار در یک محیط سازگار با EVM ترغیب می کند.

پالیگان (MATIC) در مقابل لایه اتریوم 1

حتی از آنجایی که پالیگان طرفدار اتریوم است، تعدادی از مزایای Polygon برای شبکه اتریوم وجود دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت. در حالی که اتریوم بر متیک در TVL، تعداد dApp ها و ارزش بازار برتری دارد، متیک با تراکنش های بالاتر در ثانیه و هزینه های گاز کمتر، جایگاه خود را حفظ می کند.

مزایای Polygon نسبت به لایه 1 اتریوم

چه استفاده از NFT یا استفاده از یک برنامه دیفای برای به دست آوردن یک معامله خوب، بهتر است این اقدامات را به جای اتریوم در پالیگان انجام دهید. اگرچه هزینه های گاز در اتریوم از زمان مرج کاهش یافته است ، اما هیچ کجا به اندازه هزینه های متیک رقابتی نیست.

چگونه Polygon با اتریوم در کارمزد dApps مقایسه می شود. تصویر از طریق Coingecko.com

اتریوم عرضه نامحدودی از توکن ETH بومی خود را دارد. به لطف مکانیزم سوزاندن در جای خود، پتانسیل کاهش تورم را دارد. پالیگان دارای عرضه ثابت 10 میلیارد توکن MATIC است که بیش از 90 درصد آن در گردش است. با افزایش تقاضا برای توکن، می توان تصور کرد که قیمت MATIC می تواند سرمایه گذاری خوبی برای سرمایه گذاران باشد.

آیا ارتقای اتریوم 2.0 پالیگان را منسوخ می کند؟

پاسخ کوتاه، محتمل نیست. نقشه راه اتریوم نشان می دهد که تمرکز بلاک چین بر بهبود زیرساخت های خود و حفظ عملکرد شبکه است. این شامل یافتن راهی برای ذخیره‌سازی داده‌های تاریخی می‌شود تا مانعی برای نوشتن داده‌های جدید نشود، درست مانند نحوه پشتیبان‌گیری از فایل‌های قدیمی که از آنها در هارد دیسک‌های اکسترنال استفاده نمی‌کنیم. فضایی برای ذخیره فایل های جدید

پالیگان لایه قابلیت همکاری اتریوم است. این زیرساخت و قابلیت را برای تک تک بلاک چین ها فراهم می کند تا با یکدیگر صحبت کنند، مانند واحدهای جداگانه در یک بلوک آپارتمانی مشترک. در این قیاس، Polygon دفتر مدیریت است و اطمینان حاصل می کند که همه مستاجران در یک ساختمان آپارتمانی منحصر به فرد به نام اتریوم خوشحال و موفق هستند. بعید است که اتریوم بخواهد وظایف دفتر مدیریت را به عهده بگیرد زیرا کار کافی برای مشغول نگه داشتن آن در توسعه زیرساخت های مکان دارد.

همچنین خوب است توجه داشته باشید که پالیگان اکوسیستم پر رونق خود را نیز دارد، بنابراین صرف نظر از اینکه با پیشرفت‌های اتریوم چه اتفاقی می‌افتد، اکثر رهبران فکری صنعت توافق دارند که این ارز دیجیتال پس از ارتقای کامل اتریوم منسوخ نخواهد شد.

قیمت و پتانسیل پالیگان (MATIC)

توکن‌های جدید با قراردادن آنها در یک قرارداد هوشمند ساخته می‌شوند، زیرا اعتبارسنجی‌ها به‌طور تصادفی برای اعتبارسنجی تراکنش‌های جدید انتخاب می‌شوند.

با توجه به تعداد شراکت‌هایی که آن‌ها ثبت کرده‌اند، پتانسیل قیمت برای توکن مثبت است زیرا رشد زیادی در پیش است. سرمایه‌گذارانی مانند گری اسکیل شرط‌بندی خود را روی MATIC گذاشته‌اند ، زیرا آن را در اکتبر 2022 به صندوق سرمایه‌گذاری کلان دیجیتال خود اضافه کردند. از سوی دیگر، چند ابر در افق وجود دارد زیرا برخی ممکن است تأثیر اتریوم بر پروژه را زیر سوال ببرند. مرحله به اشتراک گذاری در مرحله بعدی است.

پالیگان شروع خوبی داشته است، اخیراً ویژگی های بیشتری را اضافه کرده و مشارکت های بیشتری را برای حمایت از پروژه ثبت کرده است. اگر همه چیز خوب پیش برود، نه تنها در پذیرش کاربر، بلکه در قیمت آن نیز رشد ثابتی را شاهد خواهد بود.

نحوه خرید ارز دیجیتال MATIC

گزینه های زیادی برای به دست آوردن MATIC وجود دارد، با پشتیبانی صرافی های عمده ای مانند بایننس ، OKX ، کراکن ، Crypto.com و غیره. صرافی های غیرمتمرکز نیز وجود دارد، اما برای مبادله آن به نوعی از ارز دیجیتال نیاز دارید. رایج ترین انواع مورد استفاده، استیبل کوین ها هستند. همچنین صرافی های ایرانی زیادی وجود دارند که توکن MATIC را به شما می‌فروشند، اما برای ارسال توکن‌ها باید یک آدرس کیف پول در اختیار آن‌ها قرار دهید.

محل ذخیره توکن های MATIC

اکثر کیف پول های موجود در بازار می توانند توکن های MATIC شما را با خیال راحت ذخیره کنند. برای سهولت استفاده، کیف پول های داغ مانند متامسک یک گزینه محبوب هستند. اگر قصد دارید مدت طولانی آنها را نگه دارید، کیف پول های سرد بهترین گزینه برای شما هستند. لجر ، ترزور و Ellipal گزینه‌های کیف پول سخت افزاری برای ذخیره‌سازی MATIC هستند.

پروژه های برتر در پالیگان

به عنوان زنجیره چند منظوره ای که هست، پالیگان که مدت ها به دلیل داشتن برخی از برترین dApp های DeFi شناخته می شد، اکنون به عنوان شماره نیز شناخته می شود. 2 پلت فرم بازی برای بازی های وب 3 . افزایش رتبه بازی‌ها به شکل‌گیری استودیو پالیگان در جولای 2021 نسبت داده می‌شود. در این بخش، به طور خلاصه به برخی از برترین dApp‌های شبکه نگاهی می‌اندازیم تا شما را از قابلیت‌های این شبکه آگاه کنیم.

 • AAVE – برترین پروتکل DeFi با بالاترین مقدار TVL با 342.72 میلیون دلار، طبق گفته DeFi Llama ، در Polygon یافت می شود.
 • Aavegotchi – این پروژه توسط AAVE راه‌اندازی شده است و دارای NFT‌های ارواح، مشابه نماد شبح AAVE است. این ارواح در Gotchiverse زندگی می‌کنند و می‌توان آنها را از دو طریق تهیه کرد: احضار Aavegotchi یا برداشتن یکی از Aavegotchi در بازار Aavegotchi.
 • Uniswap V3 – برترین صرافی غیرمتمرکز در فضای کریپتو در پالیگان با اجماع عمومی از دسامبر 2021 در دسترس است. طبق CoinMarketCap حجم معاملات برای صرافی در این شبکه حدود 38 میلیون دلار است، در مقایسه با 99.88 میلیون دلار برای صرافی در کل. شبکه ها
 • OpenSea – برترین بازار NFT در شبکه Polygon حضور دارد. کارمزد ارزان گاز و سرعت تراکنش سریع یک مزیت قطعی برای معامله گران NFT است.
 • Decentraland – پروژه دسنترالند که اصطلاح “متاورس” را رایج کرد، ردپایی در این شبکه نیز دارد.

سخن پایانی

شبکه پالیگان یک اکوسیستم پر رونق است که فعالیت های زیادی روی آن اتفاق می افتد. اگرچه کل ارزش قفل شده (TVL) در Polygon تنها 1.1 میلیارد دلار است که در مقایسه با 30.69 میلیارد دلار در اتریوم کسری است، اما جامعه بسیار قوی و پر سر و صدایی دارد که از روزهای اولیه توسعه پروژه به عنوان مقیاس جانبی پشتیبانی کرده است. راه حلی برای شبکه چند وجهی که تبدیل شده است.

موفقیت استودیوی آن ها و موج مشارکت های برجسته با ردیت ، متا ، و درافت کینگز از برنامه های بزرگی در پیش رو برای این پروژه خبر می دهد. همچنین انتخاب شدن به عنوان بلاکچین منتخب برای برنامه شتابدهنده دیزنی و لیست سرمایه گذاری های ارزی دفاعی برتر ما، ضرری ندارد . وقتی صحبت از بازار NFT به میان می آید، پالیگان به معامله گران این شانس را می دهد که در بازارهای برتر NFT مانند اوپن سی و Rarible معامله کنند.

دوره آینده پس از تکمیل ارتقاء اتریوم زمان جالبی برای شبکه بلاک چین خواهد بود. اینکه چقدر سریع می‌تواند توسعه‌دهنده‌ها را جذب کند تا روی زنجیره خود به عنوان دریچه ای به اتریوم بسازند، کلید رشد آن خواهد بود. در عین حال، هنگامی که اشتراک گذاری روی اتریوم تکمیل شد، زنجیره جانبی همچنین باید راه هایی برای مرتبط ماندن پیدا کند زیرا با رقابت شدیدی در میان راه حل های مقیاس بندی لایه 2 دیگر مواجه است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا