ارز دیجیتال و کریپتو

ارز دیجیتال iExec (RLC) چیست؟ محاسبات ابری مبتنی بر بلاک چین

ارز دیجیتال iExec اخیراً محبوبیت و در معرض دید زیادی قرار گرفته است. این پروژه ای است که به دنبال ایجاد اولین بازار برای منابع ابری است.

اگر قبلاً نام آنها را نشنیده‌اید، نگران نباشید، بسیاری از افراد این موضوع را نشنیده‌اند، زیرا تیم به‌جای افزایش تبلیغات و به دست آوردن فالوور، روی کسب نتایج تمرکز کرده است. با این حال، آنها با تعدادی از پروژه های مشابه وارد یک چشم انداز بسیار رقابتی می شوند.

آیا iExec می تواند بالاتر از جایگزین های شناخته شده تر باشد؟

در این بررسی از ارز دیجیتال آی اگزک آر ال سی، بیگ اینکام نگاهی عمیق به پروژه خواهد داشت. ما برخی از مهم‌ترین جنبه‌ها از جمله اعضای تیم، فناوری، پتانسیل پذیرش و همچنین چشم‌اندازهای بلندمدت توکن RLC را پوشش خواهیم داد.

ارز دیجیتال iExec چیست؟

پلتفرم iExec مشابه Amazon S3 یا Microsoft Azure است، اما به جای داشتن همه سرورها در یک مکان متمرکز، به هزاران گره تقسیم می‌شود تا امکان محاسبات خارج از زنجیره برای برنامه‌های بلاک چین را فراهم کند.

رایانش ابری غیرمتمرکز با ظهور استارت‌آپ‌های بلاک چین که به دنبال بهره‌برداری از اثربخشی هزینه و کارایی یک پلتفرم ساخته شده بر روی بلاک چین هستند، در حال رشد است.

پروژه های دیگر با تمرکز مشابه عبارتند از سیاکوین، استورج ، مایدسافکوین و گالم. در واقع آی اگزک آر ال سی با تمرکز بر استفاده از سرویس های ابری برای قدرت پردازش، نه فقط برای ذخیره سازی، از سایرین متمایز است.

هدف iExec خود اکوسیستم بلاک چین و قلمرو رو به رشد برنامه های غیرمتمرکز (dApps) است.

رایانش ابری امروز

قبل از اینکه به طور خاص به iExec نگاه کنم، می‌خواهم نگاهی گذرا به صنعت رایانش ابری که امروزه وجود دارد بیندازم.

در مدت زمان بسیار کوتاهی، رایانش ابری به استاندارد صنعتی برای به دست آوردن قدرت ذخیره سازی یا پردازش بدون صرف هزینه برای ایجاد زیرساخت های گران قیمت فناوری اطلاعات تبدیل شده است. به عنوان مثال، شرکتی مانند نتفلیکس تقریباً تمام محتوای خود را از زیرساخت ابری آمازون میزبانی می کند و ارائه می دهد. همین امر در مورد بسیاری دیگر از شرکت های فناوری که برنامه ها را ارائه می دهند و داده ها را در سرورهای ارائه شده توسط مایکروسافت، گوگل، آمازون و IBM ذخیره می کنند، صادق است.

دلیل بسیار خوبی وجود دارد که محاسبات ابری به وجود آمد. اگر این شرکت‌های فناوری ده‌ها هزار سرور دارند، چرا ذخیره‌سازی و قدرت پردازش اضافی را برون‌سپاری نمی‌کنند؟ و بنابراین کسب و کارهای کوچکتر با کسری از هزینه به فناوری های گران قیمت دسترسی پیدا کردند.

iExec به دنبال ارائه همان سرویس است، اما قرار دادن آن بر روی بلاک چین و غیرمتمرکز کردن آن. این امر در مقایسه با گزینه‌های رایانش ابری سنتی، آن را بسیار ایمن‌تر و ارزان‌تر می‌کند. با توجه به پیش بینی درآمد صنعت رایانش ابری تا سال 2026 به 55 میلیارد دلار، چرا iExec نمی خواهد سعی کند به بخشی از این صنعت دسترسی پیدا کند.

IExec در واقع این کار را به روشی بسیار هوشمندانه انجام می دهد. آن‌ها می‌دانند که مقابله با شرکت‌هایی مانند گوگل، آمازون و دیگر غول‌های رایانش ابری احتمالاً بیهوده است. بنابراین در عوض با هدف قرار دادن برنامه های غیرمتمرکز بر اقتصاد بلاک چین تمرکز می کنند. آنها می خواهند ایستگاه منطقی برای محاسبات ابری بلاک چین باشند.

این امر به دست آوردن مشتریان را برای آنها آسان تر می کند، زیرا ارائه دهندگان dApps از فناوری بلاک چین عقب نشینی نمی کنند. همچنین می تواند زمینه را برای رشد عظیم فراهم کند، زیرا iExec به احتمال زیاد درست در کنار کل صنعت بلاک چین رشد خواهد کرد.

و آن‌ها خدماتی را ارائه می‌کنند که به شدت مورد نیاز است، زیرا پلتفرم‌های dApp به قدرت محاسباتی بسیار بیشتری نسبت به شبکه‌های خودشان نیاز دارند.

همانطور که پذیرش و استفاده از قراردادهای هوشمند و dApps رشد می کند، توسعه دهندگان به راهی برای اجرای تمام محاسبات و دستورالعمل ها نیاز خواهند داشت. اجرای آن ها بر روی بلاک چین های موجود باعث می شود که شبکه به سرعت خزیده شود و آن را بی فایده کند. فقط نگاه کنید به اتفاقاتی که برای اتریوم در طول دوره کریپتو کیتی افتاد.

در اصل، iExec به دنبال ایجاد زیرساختی است که اتریوم و سایر پلتفرم‌های dApp را با قدرت محاسباتی مورد نیاز برای مقیاس‌بندی در صورت نیاز فراهم کند.

iExec RLC چگونه کار می کند؟

اگر پلتفرم‌هایی که dApps را میزبانی می‌کنند قادر به پشتیبانی از نیازهای قدرت محاسباتی نیستند، iExec چگونه انتظار دارد از تمام قدرت محاسباتی dApps و قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند ؟ با جدا کردن آنها از زنجیره به طوری که همه عملکردهای روی زنجیره به آرامی به کار خود ادامه دهند.

برای انجام این کار، iExec از یک نرم افزار Desktop Grid منبع باز به نام XtremWeb-HEP استفاده می کند . این نرم افزار تمام منابع محاسباتی موجود را جمع آوری می کند و آنها را در دسترس برنامه ها و پلتفرم ها قرار می دهد.

بر اساس کاغذ سفید منتشر شده توسط iExec، آنها می توانند این امر را در مقیاس جهانی، از جمله پشتیبانی از “تحمل خطا، چند برنامه، چند کاربر، زیرساخت ترکیبی عمومی/خصوصی، استقرار تصاویر مجازی، مدیریت داده ها، امنیت و مسئولیت پذیری” ممکن کنند. ، و خیلی بیشتر.”

آی اگزک آر ال سی می تواند نسل جدیدی از برنامه ها را تامین کند

در اصل نرم افزار این امکان را برای هر dApp فراهم می کند تا از هر یک از منابع محاسباتی در شبکه iExec استفاده کند. این به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که در صورت لزوم بتوانند قدرت پردازشی به اندازه یک مرکز داده در اندازه انبار را به کار گیرند. این امر توسعه dApps را انعطاف پذیرتر و مقیاس پذیرتر می کند و همچنین بازار آزاد را هدایت می کند. توسعه دهندگان قادر خواهند بود برای هر پروژه ای که ممکن است در رویاهای خود باشند، منابع مناسبی را پیدا کنند.

جای تعجب نیست که تطبیق نیازهای مشتری با در دسترس بودن میزبان با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می شود. بنابراین، الگوریتم Matchmaking در پلتفرم آی اگزک آر ال سی درخواست‌های منابع شبکه را دریافت کرده و آن‌ها را با ارائه‌دهندگان مطابقت می‌دهد. برنامه به هر کار نگاه می کند و تصمیم می گیرد که کدام منبع محاسباتی برای اجرای برنامه لازم است. هنگامی که مسابقه ساخته شد، به کار بعدی می‌رود، و غیره و غیره.

برای اطمینان از دریافت منابع مورد نیاز کاربران، آی اگزک آر ال سی از الگوریتم اجماع اثبات مشارکت (PoC) استفاده می‌کند. این است که چگونه قدرت محاسباتی پروتکل مورد استفاده توسط iExec برای اجماع بر روی محاسبات خارج از زنجیره است.

علاوه بر ایجاد اعتماد، PoCo همچنین مشارکت‌های مختلف در شبکه iExec را هماهنگ می‌کند و تضمین می‌کند که پرداخت‌ها همیشه منصفانه و به موقع هستند. در نهایت، همچنین شامل یک مکانیسم مجوز می‌شود که می‌توان از آن برای کنترل دسترسی به برنامه‌ها، مجموعه داده‌ها و استخرهای کارگر استفاده کرد.

هر قطعه از پازل پلتفرم آی اگزک آر ال سی

فراتر از کارهای فنی پلتفرم، بیایید نگاهی به قطعات کاربردی که پلتفرم iExec را تشکیل می‌دهند بیاندازیم. سه جزء کلیدی وجود دارد. بازار منابع، فروشگاه dApp و بازار داده.

بازار منابع: اینجا جایی است که ارائه‌دهندگان می‌توانند منابع محاسباتی خود را در ازای RLC ارائه دهند و توسعه‌دهندگان، افراد و سایر نهادها می‌توانند منابع مورد نیاز خود را برای تامین انرژی برنامه‌های خود خریداری کنند. این شامل یک قرارداد هوشمند همسریابی است که تضمین می کند هیچ ارائه دهنده ای نمی تواند منابع بیشتری از آنچه در دسترس است ارائه دهد.

اساساً، این به خریداران اجازه می‌دهد تا از بین ماشین‌های مختلف (CPU، GPU، Trusted Execution Environments) انتخاب کنند، در حالی که سطح اعتمادی را که مناسب می‌دانند نیز مشخص می‌کند. بدیهی است که سطوح بالاتر اعتماد در نتیجه محاسبات به معنای قیمت بالاتر است.

همچنین یک قرارداد هوشمند شهرت برای اندازه‌گیری و رتبه‌بندی قابلیت اطمینان هر ارائه‌دهنده iExec وجود دارد. با استفاده از این سیستم، ارائه دهندگان قابل اعتمادتر نرخ های بالاتری دارند، اما کاربران همچنین می توانند ارائه دهندگان قابل اعتماد کمتری را برای کاهش هزینه های خود انتخاب کنند. این کمک می کند تا بازار کاملاً مبتنی بر بازار آزاد باشد و قیمت گذاری از طریق رقابت تعیین شود.

اسکرین شات از فروشگاه دپس iExec

فروشگاه dApp: این را به عنوان نسخه غیرمتمرکز فروشگاه Google Play با انواع dApps ساخته شده با استفاده از iExec در نظر بگیرید. این در حال حاضر فعال است ، و اگر بخواهید می‌توانید همین حالا برنامه‌ها را مرور کرده و خریداری کنید. و اگر یک توسعه‌دهنده برنامه هستید، می‌توانید dApp خود را ارسال کنید تا در پلتفرم فهرست شود.

بازار داده: علاوه بر داشتن بازاری برای برنامه‌ها و منابع، برنامه‌هایی برای ایجاد بازاری برای داده‌ها نیز وجود دارد. این مکانی برای ارائه دهندگان داده خواهد بود تا داده های خود را به توسعه دهندگان dApp یا هر کسی که مایل به خرید آن است بفروشند.

این می تواند داده های دولتی، آمار بازار سهام، داده های املاک و مستغلات و هر نوع داده دیگری که ممکن است تصور کنید باشد. The Data Marketplace اخیراً به عنوان بخشی از به روز رسانی V3 منتشر شد که در ماه می 2019 انجام شد.

تیم iExec

iExec دارای یک تیم قوی با پیشینه عمیق در تحقیق و محاسبات ابری است. در واقع، تیم اصلی شش دکترا دارد و چهار نفر از آنها بیش از یک دهه در زمینه محاسبات ابری بوده‌اند.

این چهار نفر عبارتند از ژیل فداک، هایو او، اولگ لودیگنسکی و میرچا موکا. آنها سال ها صرف توسعه برنامه های Desktop Grid کرده اند و آی اگزک آر ال سی نتیجه تجربیات مشترک آنهاست.

برخی از اعضای ارشد تیم

ژیل فداک برای اولین بار در سال 2016 با اتریوم آشنا شد و در نتیجه تیم توانست موضوعی را که از سال 2012 در مورد آن بحث می‌کردند را حل کند – نحوه ایجاد یک پلت فرم محاسبات ابری توزیع شده بر اساس محاسبات Desktop Grid.

مشارکت iExec

تعدادی شراکت و همکاری مهم وجود دارد که iExec اخیراً وارد آن شده است. اینها شامل طیف گسترده ای از شرکت ها در صنایع مختلف است. در زیر تعدادی از این مشارکت های اخیر آورده شده است:

  • اینتل : آی اگزک آر ال سی و اینتل در خدمات 5G با یکدیگر همکاری کرده اند. برای مثال، آنها اخیراً نشان داده‌اند که چگونه فناوری بلاک چین و اجرای مورد اعتماد SGX اینتل می‌تواند راه‌حل‌های کاملاً غیرمتمرکز و مستقل را برای شهرهای هوشمند ارائه دهد.
  • IBM : ابر IBM به iExec پیوست و یک مجموعه کارگری IBM در شبکه آی اگزک آر ال سی در دسترس قرار گرفت.
  • EDF : آی اگزک آر ال سی اخیراً اعلام کرده است که با EDF برای بهینه سازی زیرساخت محاسبات ابری خود شریک شده است. EDF بزرگترین ارائه دهنده خدمات در فرانسه است.

در واقع، این احتمال وجود دارد که از طریق طرح “iExec برای سازمانی” که در زیر به آن می پردازیم، همکاری بسیار بیشتری با صنعت وجود داشته باشد.

تاریخچه قیمت RLC

ایردراپ iExec در 19 آوریل 2017 برگزار شد و تیم با فروش 60 میلیون توکن به قیمت 0.2521 دلار، 12 میلیون دلار به دست آورد. قیمت RLC در باقی مانده سال 2017 متلاطم باقی ماند و همراه با کل بازار ارزهای دیجیتال به شدت افزایش یافت و در 13 ژانویه 2018 به بالاترین رقم تاریخ 4.47 دلار رسید.

از آن زمان به بعد به طور پیوسته پایین‌تر رفته است زیرا فضای ارزهای دیجیتال در بیشتر سال 2018 بازار نزولی را پشت سر گذاشته است. از 29 می 2019 قیمت 0.469 دلار است که تقریباً دو برابر قیمت ICO است. این قیمت به آن ارزش بازاری کمتر از 37 میلیون دلار می دهد و آن را به عنوان صد و چهل و یکمین سکه بزرگ در Coinmarketcap.com رتبه بندی می کند.

اکثر حجم معاملات برای iExec RLC در صرافی بایننس است ، اگرچه حجم کمی در Bittrex و Upbit نیز وجود دارد. تعداد انگشت شماری صرافی دیگر وجود دارد که iExec RLC را فهرست می کنند و کسانی که علاقه مند به خرید با دلار آمریکا هستند می توانند این کار را در Ethfinex انجام دهند.

از نظر حجم، به نظر می رسد سطوح مناسبی در صرافی ها و همچنین در کتاب های سفارش مختلف وجود دارد. اگر کسی بخواهد بدون تغییر قیمت به طور چشمگیری، سفارشات بزرگ تری داشته باشد، این می تواند نوید خوبی برای نقدشوندگی بالقوه توکن باشد.

توکن RLC با ERC-20 سازگار است، بنابراین می توان آن را در هر کیف پول سازگار با ERC-20 مانند MyCrypto یا MyEtherWallet ذخیره کرد.

توسعه iExec

گاهی اوقات می‌توان تصور کرد که دقیقاً چقدر کار روی یک پروژه انجام شده است. با این حال، یکی از مؤثرترین راه‌ها برای انجام این کار، مشاهده فعالیت کدگذاری در مخازن عمومی آنهاست.

در زیر commit های کد برای سه مخزن فعال در GitHub آنها آمده است.

کد برای مخازن منتخب در 12 ماه گذشته متعهد می شود

همانطور که می بینید، فعالیت های بسیار زیادی در این مخازن صورت گرفته است. همچنین شایان ذکر است که در مجموع 56 مخزن دیگر در GitHub آنها وجود دارد! بسیاری از اینها دارای سطوح مشابهی از فعالیت ماهانه هستند.

این یک نمونه واقعاً چشمگیر از میزان کار سختی است که تیم iExec انجام می دهد. آنها کد بیشتری را در یک ماه نسبت به پروژه های مشابه در یک سال فشار می دهند. شاید این دلیلی است که تیم توانسته است به تمام اهداف نقشه راه خود برسد.

ممکن است دلیل خوبی برای همه این فعالیت ها وجود داشته باشد. این به دلیل راه اندازی اخیر V3 از پروتکل iExec است.

به روز رسانی iExec V3

در 15 می 2019، iExec V3 بسیار تبلیغ شده خود را منتشر کرد. این پروتکل به روز رسانی های متعددی داشت که آن را سریع تر، ایمن تر و انعطاف پذیرتر می کند.

یکی از نوآوری های اصلی این ارتقا، کیف پول داده بود. این به ارائه دهندگان داده اجازه می دهد تا مجموعه داده ها یا مدل های هوش مصنوعی خود را فهرست کنند. سپس، از طریق این پلتفرم، می‌توان از آن‌ها در برنامه‌ای که توسط محاسبات از راه دور پشتیبانی می‌شود، استفاده کرد.

همچنین مجموعه ای از پیشرفت های فنی دیگر به دلیل ارتقاء به وجود آمده است. به عنوان مثال، میان افزار محاسباتی توزیع شده ارتقا یافته است. این برنامه که “iExec Core” نام دارد، به افراد امکان می دهد به این مجموعه های کارکنان عمومی بپیوندند و قدرت محاسباتی خود را ارائه دهند.

V3 همچنین کارایی کلی بازار RLC را بهبود بخشیده است. این تیم یک پل اختصاصی را اجرا کرده است که با زنجیره های جانبی و اوراکل های غیرمتمرکز سازگار است.

در نهایت، V3 این پلتفرم همچنین “iExec for Enterprise” را در خود جای داده است. این را می توان به عنوان یک خدمات مشاوره / پشتیبانی که تیم به مشتریان شرکت ارائه می دهد در نظر گرفت. سپس این شرکت‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند فناوری iExec را با بلاک چین‌های خود تطبیق دهند یا خیر.

سخن پایانی

اگر پلتفرم iExec همانطور که در نظر گرفته شده است کار کند و مورد پذیرش قرار گیرد، می تواند در پاسخ به رشد استفاده از برنامه های کاربردی غیرمتمرکز، رشد تصاعدی را آغاز کند. موفقیت آن همراه با رشد پذیرش بلاک چین و افزایش اکوسیستم dApp است. همچنین خوب است توجه داشته باشید که راه حل آی اگزک آر ال سی در مقایسه با راه حل های فعلی رایانش ابری سازگارتر با محیط زیست است زیرا منابع فقط در صورت نیاز استفاده می شوند.

در حالی که برخی ممکن است بگویند این پروژه بیش از حد جاه طلبانه است، این تیم در گذشته پروژه هایی را انجام داده است که به همان اندازه جاه طلبانه بودند. آنها در توسعه زیرساخت شبکه دسکتاپ اروپایی، سیستمی که از بیش از 200000 گره برای تکمیل بیش از 1 میلیون کار استفاده می کرد، نقش مهمی داشتند. آن پروژه با نشان دادن امکان سنجی پروژه iExec، زمینه را برای آن فراهم کرد.

هنوز خیلی زود است که بدانیم آی اگزک آر ال سی می تواند موفق شود یا خیر، اما پیشرفت تاکنون نشان می دهد که تیم متعهد به موفقیت آن است. با ترکیبی از دانش، هوش و تجربه، تیم آنچه را که برای تحقق پلتفرم iExec نیاز دارد، در اختیار دارد و موفقیت در این پروژه به طور کلی به حمایت از موفقیت آینده بلاک چین کمک خواهد کرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا