ارز دیجیتال و کریپتو

ارز دیجیتال استورج چیست؟ فضای ذخیره سازی بلاک چین با STORJ

ارز دیجیتال استورج (STORJ) یک سیستم ذخیره سازی فایل غیرمتمرکز است که هدف آن استفاده از تمام ظرفیت مازاد در سراسر جهان در قالب هارد دیسک های استفاده نشده و پهنای باند است.

مردم اعتماد زیادی به سیستم‌های بزرگ و متمرکز از دست داده‌اند و اشتراک‌گذاری فایل تفاوتی با آن ندارد. ارز دیجیتال استورج می خواهد اشتراک گذاری فایل را نه تنها ایمن تر، بلکه سریع تر و مقرون به صرفه تر کند.

با این حال، آیا استورج واقعاً می‌تواند با شرکت‌های بزرگ متمرکز مانند دراپ باکس و گوگل درایو رقابت کند و می‌تواند در میان میزبان پروژه‌های ذخیره‌سازی بلاک چین برجسته شود ؟

در این بررسی ما سعی خواهیم کرد با بررسی فناوری، تیم، نقشه راه و چشم انداز توکن STORJ به آن پاسخ دهیم.

ارز دیجیتال استورج چیست؟

ارز دیجیتال استورج یکی از اولین پروژه هایی بود که به ذخیره سازی روی بلاک چین پرداخت. آنها از رمزگذاری اطلاعات سمت سرویس گیرنده و به اشتراک گذاری فایل برای ذخیره فایل ها به روشی ایمن در یک شبکه همتا به همتا استفاده می کنند.

آنها همچنین می‌خواهند استفاده از دروازه‌های سازگار با آمازون S3 را آسان کنند. این به کاربران این امکان را می دهد که به راحتی با یک تجربه کاربری آشنا با شبکه استورج (Storj) تعامل داشته باشند. علاوه بر این، با توجه به اینکه غیرمتمرکز خواهد بود، خطر بسیار کمی از دست دادن داده وجود دارد.

برآورد هزینه داده در شبکه Storj

ارز دیجیتال استورج پروژه منبع باز یک شرکت انتفاعی به نام Storj labs است. این شرکت، DaaS (داده به عنوان یک سرویس) را به مشاغل و مصرف کنندگان متوسط ​​ارائه می دهد. آنها همچنین با ساخت ابزارها و APIها برای تعامل مشتریان با نرم افزار منبع باز کمک می کنند.

این ارز دیجیتال یک ایردراپ 30 میلیون دلاری را تکمیل کرد که آنها در فروش توکن ERC-20 در سال 2017 انجام دادند. آنها توکن های خود را فروختند که توکن کاربردی در شبکه خواهد بود. توکن ها برای پرداخت هزینه های ذخیره سازی مورد نیاز توسط کاربران استفاده می شود.

شبکه Storj همچنین یکی از معدود پروژه‌های اتریوم ICO است که برکات ویتالیک بوترین را دریافت کرده است. در واقع، Vitalik یکی از مشارکت‌کنندگان در وایت پیپر این ارز بود. به گفته ویتالیک:

سیستم‌های ذخیره‌سازی فایل‌های توزیع‌شده مانند این ارز دیجیتال پتانسیل این را دارند که هزینه‌های بالای نشانه‌گذاری و ناکارآمدی‌های بازار را حذف کنند و سطح بسیار بالاتری از حفظ حریم خصوصی، قابلیت اطمینان و کیفیت خدمات را نسبت به آنچه امروز می‌بینیم ارائه دهند.

آنها همچنین از زمان راه اندازی شبکه زیربنایی خود را رشد داده اند و بیش از 150000 گره ذخیره سازی گره دارند که بخشی از آن هستند. این گره ها بیش از 200 کشور را پوشش می دهند و می توانند بیش از 150 PB را در ظرفیت ذخیره کنند.

بنابراین فناوری این ارز دیجیتال چیست و چگونه برتری را به خود اختصاص داده است؟

پروتکل استورج

چهار مرحله مهم در ذخیره سازی داده ها در شبکه ارز دیجیتال استورج وجود دارد. اینها شامل رمزگذاری داده ها، به اشتراک گذاری داده ها و سپس توزیع آن در سراسر شبکه است.

هنگامی که داده ها در شبکه هستند، باید بررسی هایی انجام شود تا از یکپارچگی و در دسترس بودن داده ها اطمینان حاصل شود. اینجاست که ممیزی های دوره ای در شبکه استورج وارد می شود.

رمزگذاری سمت مشتری

قبل از اینکه اطلاعات خود را روی بلاک چین آپلود کنید، باید روی دستگاه شما رمزگذاری شود. داده ها با استفاده از الگوریتم AES256-CTR رمزگذاری می شوند. این در حال حاضر کاملاً ایمن است، اما دامنه برای انواع دیگر رمزگذاری مانند رمزگذاری همگرا وجود دارد.

یکی از مزایای اصلی برای کاربران رمزگذاری سمت کلاینت این است که تمام اطلاعات مورد نیاز برای رمزگشایی فایل ها از گره ها (کشاورزان) دور نگه داشته می شود. تنها یک کلید رمزگشایی وجود دارد و روی دستگاه مشتری کنترل می شود.

البته، ممکن است نمونه‌ای وجود داشته باشد که بخواهید فایل‌های خود را روی دستگاهی رمزگشایی کنید که برای رمزگذاری محلی استفاده نشده است. این جایی است که پل استورج وارد خواهد شد.

پل استورج جدیدترین ابتکاری است که به کاربران امکان می دهد کلیدهای خود را در سرورهایی که به آنها “پل” می گویند ذخیره کنند. تعدادی از موارد استفاده قدرتمند دیگر برای پل وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

شاردینگ

شما بدون شک اخیراً صحبت های زیادی در مورد “شاردینگ” شنیده اید زیرا مربوط به بلاک چین است. با این حال، به اشتراک گذاری در معنای کلی فقط تقسیم داده ها به تعدادی قطعات مختلف است. در این حالت، داده همان فایلی است که شما به تازگی رمزگذاری کرده اید.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا می خواهید داده ها را به اشتراک بگذارید. اولاً، توزیع داده ها از طریق میزبانی از گره های مختلف به این معنی است که آنها می توانند همه خرده ها را به طور همزمان ارسال و فراخوانی کنند. این باعث افزایش سرعت در شبکه می شود.

یکی دیگر از مزایای اشتراک گذاری این است که هیچ “کشاورز” در شبکه تمام محتویات فایل شما را نگه نمی دارد. این بدان معنی است که حتی اگر آنها توانایی رمزگشایی فایل را داشته باشند (بعید است) نمی توانند همه چیز را در فایل بخوانند.

افزودن بیشتر به حریم خصوصی کاربر با شبکه استورج جایی است که خرده‌ها در شبکه ذخیره می‌شوند. فقط یک نفر باید وجود داشته باشد که دقیقاً می داند خرده ها کجا ذخیره شده اند و این شخصی است که آن را رمزگذاری کرده و در شبکه آپلود کرده است.

فرآیند شاردینگ استورج منبع تصویر: وایت پیپر Storj

این همان جایی است که جدول هش منحصر به فرد Kademlia آنها وارد می شود. این جدول هش توزیع شده به کاربر این امکان را می دهد که به طور مؤثری از جایی که خرده ها رفته اند، نقشه برداری کند. اگر آنها مایل به دسترسی به این جداول هستند، به یک کلید خصوصی نیاز دارند که “نقشه” شبکه را رمزگشایی می کند و به کاربر اجازه می دهد تا به قطعات فایل خود دسترسی داشته باشد.

همچنین بررسی‌های افزونگی مهمی وجود دارد که در صورت آفلاین شدن گره‌ها در شبکه تعبیه شده است. این از طریق استفاده از کدگذاری Erasure و خرده‌های “Parity” است. می‌توانید تعداد کل قطعه‌های برابری را که هنگام توزیع آن در شبکه استفاده می‌شوند، انتخاب کنید.

هرچه خرده های اضافی بیشتری انتخاب کنید، محافظت بیشتری در برابر از دست دادن خواهید داشت. ارز دیجیتال استورج باید مراقب تمام خرده های اضافی باشد تا مطمئن شود که مقدار زیادی از آنها وجود ندارد که شبکه را مسدود می کند. اینجاست که الگوریتم های کدگذاری پاکسازی وارد عمل می شوند. شما می توانید در مورد آن در وایت پیپر آنها بیشتر بخوانید .

بنابراین، اکنون شما فایل های رمزگذاری شده خود را به صورت خرده در سراسر شبکه دارید، چگونه دائماً دقیقاً آنچه در آنجا وجود دارد تأیید می کنید؟ این از طریق استفاده از اثبات قابلیت بازیابی و ممیزی های دوره ای است.

اثبات قابلیت بازیابی

این اثبات ها برای تضمین ذخیره داده های خاص در یک میزبان راه دور در شبکه استفاده می شوند. این شواهد از طریق یک فرآیند چالش/پاسخ استاندارد در شبکه استورج به نام ممیزی یا «تپش قلب» تأیید می‌شوند.

این ممیزی ها با یک اصل رمزنگاری به نام درختان مرکل و اثبات انجام می شود. اینها به خودی خود بسیار پیچیده هستند، اما می توانید در مورد این ممیزی های جزئی درخت مرکل در وایت پیپر بیشتر بخوانید.

با این حال، آنچه مهم است درک شود، این است که کشاورزان موظف هستند ثابت کنند که هنوز هم تمام خرده‌هایی را که برایشان فرستاده شده است، دارند. آنها باید با حسابرسی همکاری کنند اگر قصد دارند برای ذخیره خود پول دریافت کنند.

صاحب داده چالش کوتاهی را در قالب یک هش برای کشاورز ارسال می کند. اگر کشاورز هنوز اطلاعاتی را که ارسال کرده است داشته باشد، می تواند با اثبات مرکل به این درخواست پاسخ دهد. این تأیید می کند که قطعه فایل هنوز در گره محلی است.

تأیید و ممیزی استورج. منبع تصویر: وایت پیپر Storj

از این رو، با استفاده از ممیزی هوشمندانه و مکانیزم چالش/پاسخ، ارز دیجیتال استورج می‌تواند اطمینان حاصل کند که فایل‌ها واقعاً همانطور که در ابتدا بدون هیچ داده از دست رفته توزیع شده‌اند، ذخیره می‌شوند. علاوه بر این، کشاورزانی که به طور منظم به این درخواست‌ها پاسخ نمی‌دهند، می‌توانند امتیاز «شهرت» بدی داشته باشند که به آنها نسبت داده می‌شود.

اکنون که می دانید شبکه Storj از نظر فنی چگونه کار می کند، بیایید نگاهی به نحوه استفاده عملی از آن بیندازیم.

اشتراک با استفاده از ارز دیجیتال استورج

همانطور که گفته شد، شبکه Storj در حال حاضر توسط بیش از 150000 گره در سراسر شبکه اجرا می شود. ارز دیجیتال استورج به دنبال این است که با انتشار بعدی پلتفرم خود تا پایان سال 2018 این را تا حد زیادی گسترش دهد.

اگر می‌خواهید زمانی که در نهایت منتشر شد بخشی از این شبکه جدید باشید، می‌توانید برای لیست انتظاری که آنها در حال حاضر در سایت خود دارند ثبت نام کنید. می توانید برای قرار گرفتن در لیست انتظار کاربر یا در لیست انتظار کشاورز درخواست دهید.

به منظور دریافت ایده ای از هزینه های شبکه، استورج در حال حاضر برخی از تخمین ها را از وب سایت خود در زیر دارد. اینها هزینه هایی است که کاربر می تواند انتظار داشته باشد که در توکن های STORJ بپردازد.

برآورد هزینه داده در شبکه Storj

این هزینه ها فقط برای فضای ذخیره سازی و پهنای باندی که استفاده می کنید پرداخت می شود که برخلاف سایر ارائه دهندگان ذخیره سازی ابری است. به عنوان مثال، هنگامی که یک حساب کاربری در دراپ باکس باز می کنید، برای طرح های “پلاس” و بالاتر آنها، باید مبلغ ذخیره سازی ماهانه خریداری کنید.

حتی اگر تمام فضای ذخیره سازی خود را در دراپ باکس مصرف کرده باشید، هزینه هر گیگابایت در ماه تقریباً 9 برابر شبکه ارز دیجیتال استورج است. البته، شما همچنین مشکلاتی را دارید که با امنیت و سرعت در یک سیستم متمرکز مانند دراپ باکس مرتبط است.

هنگامی که Storj Share در پایان سال منتشر شود، رابط گرافیکی آسانی خواهد داشت که کشاورزان و کاربران می توانند از آن استفاده کنند. شما می‌توانید فایل‌ها را به راحتی ذخیره و آپلود کنید که با هر سرویس ابری دیگری انجام می‌دهید.

اعضای تیم ارز دیجیتال استورج

همانطور که گفته شد، افراد پشت پروژه منبع باز ارز دیجیتال استورج در آزمایشگاه های آن کار می کنند. این شرکت در آتلانتا، جورجیا مستقر است و توسط Shawn Wilkison در سال 2014 تاسیس شد. او این ایده را زمانی دریافت کرد که در همان سال در تگزاس بیت کوین هکاتون شرکت کرد. شاون سابقه کارآفرینی دارد و یکی از اولین مشاغل خود را در دوران دبیرستان شروع کرد.

اعضای تیم

یکی از بنیانگذاران جان کوین که در افسر ارشد درآمد خدمت می کند به او پیوست. او سابقه متفاوتی دارد و بیش از 15 سال در بانکداری سرمایه گذاری فناوری کار کرده است. او قبلاً مدیر بازارهای جهانی در Deutsche Bank OOO بوده و زمان خود را بین ایالات متحده و مسکو گذرانده است.

تیم ارز دیجیتال استورج از آن زمان تا کنون با بیش از 46 عضو بسیار رشد کرده است. آنها همچنین یک گروه اجتماعی بزرگ دارند که به افزایش آگاهی و پذیرش این ارز در رسانه های اجتماعی کمک می کند.

توکن STORJ

توکن STORJ بر اساس استاندارد ERC-20 است و توکن کاربردی در اکوسیستم اشتراک فایل خواهد بود. در طی فروش جمعی در سال 2017، آنها 30 میلیون دلار STORJ را فروختند که مجموعاً 500 میلیون توکن دارد.

این نشان دهنده 25٪ از کل عرضه توکن است و به معنای قیمت ICO 0.5 دلار برای هر توکن STORJ است. در طول دوره صعودی در اواخر سال 2017 و اوایل سال 2018، استورج به قیمت 2.37 دلار رسید.

اکنون در سال 2021 تا به این لحظه روی قیمت 2.41 دلار است.

نقشه راه

چیز دیگری که احتمالاً به پذیرش پذیرش در ارز دیجیتال استورج کمک می کند، خط لوله توسعه است که جامعه را مشتاق نگه می دارد. در مورد این ارز دیجیتال نقاط عطف نزدیک و میان مدت جالبی وجود دارد که می توانیم به آنها نگاه کنیم. در زیر نقشه راهی است که آنها در وب سایت خود دارند.

همانطور که می بینید، به شدت بر روی انتشار نسخه 3.0 شبکه Storj متمرکز شده است. این شبکه ای است که در حال حاضر می توانید خود را در لیست انتظار قرار دهید تا در آن شرکت کنید.

آنها در حال حاضر این را در یک محیط آزمایشی اجرا می کنند تا بتوانند محصول را اصلاح کنند و مطمئن شوند که همه چیز پایدار است. گام بعدی در این زمینه انتشار وایت پیپر نسخه 3.0 است.

این مهم است زیرا به کاربران و کشاورزان بینش بیشتری را در مورد نحوه عملکرد شبکه و ارتقاء و بهبودهایی که شامل شده است می دهد. هنگامی که آنها نسخه آلفای به روز رسانی را برای عموم منتشر می کنند، مشاهده جذب تعداد کشاورزان و کاربران جالب خواهد بود.

این مهم است زیرا یک سیستم ذخیره‌سازی فایل غیرمتمرکز مانند Storj’s هرچه تعداد گره‌های مشارکت‌کننده بیشتر باشد، مؤثرتر است.

همچنین امکان اشتراک گذاری فایل بین شرکت کنندگان در پروتکل ارز دیجیتال استورج وجود دارد. این را می توان با استفاده از معماری “پل” که قبلاً به آن اشاره کردیم تسهیل کرد.

با توجه به اینکه قابلیت رمزگشایی در حال حاضر در این سرورها وجود دارد، گام بعدی دشوار نیست که به سایر شرکت‌کنندگان اجازه دهید با کلیدهای موجود در این سرورها به فایل‌های شما دسترسی داشته باشند. به اشتراک گذاری فایل دراپ باکس و گوگل اما غیرمتمرکز فکر کنید.

رقابت

اگرچه ما از رقبای بزرگ ذخیره سازی ابری متمرکز آگاه هستیم، پروژه های بلاک چینی نیز وجود دارند که سعی در ایجاد شبکه های ذخیره سازی خود دارند.

به عنوان مثال، یکی از شناخته شده ترین رقبا در فضای کریپتو سیاکین است . Siacoin با نسخه بتای اولیه این پروژه در مارس 2015 راه اندازی شد. بنابراین، این پروژه طولانی تر از ارز دیجیتال استورج بوده است و آنها در حال حاضر در رتبه 37 از نظر ارزش بازار قرار دارند.

استورج ممکن است مزیت رقابتی مختصری در قیمت ذخیره سازی داشته باشد، اگرچه 1 ترابایت فضای ذخیره سازی در Siacoin حدود 2 دلار هزینه دارد. Siacoin همچنین در حال کار بر روی توسعه بیشتر نسخه 1.4.0 نرم افزار است.

رقبای دیگری که استورج با آنها مقابله می کند شامل پروژه تاسیس شده MaidSafe است که در واقع در سال 2006 حتی قبل از ارزهای دیجیتال آغاز شد. این پروژه شبکه ایمن را با معماری طراحی کرد که چندان بی شباهت به شبکه Storj نیست.

در نهایت، با تلاش فایل کوین برای ورود به بازار، رقابت بالقوه بیشتری دارید. این پروژه بلاک چین بزرگترین ICO در سال گذشته بود زیرا بیش از 257 میلیون دلار جمع آوری کرد.

نتیجه گیری

بدون شک ارز دیجیتال استورج یکی از جالب‌ترین پروژه‌های بلاک چین در حال حاضر است. آنها یک مورد استفاده قانونی برای توکن های خود دارند که در حال حاضر در حال ارتقاء اساسی است. علاوه بر این، آنها توسط یک تیم بزرگ و شایسته هدایت می شوند.

نیاز به یک شبکه ذخیره سازی ابری غیرمتمرکز و ایمن به وضوح وجود دارد. کاربران مکانی امن برای ذخیره داده های مهم خود می خواهند و مکانی برای کسب درآمد اضافی برای ذخیره سازی اضافی خود می خواهند.

Storj با رقابت قوی روبرو خواهد شد، اما تا زمانی که این پروتکل بتواند در مسیر باقی بماند و به نقاط عطف نقشه راه خود برسد، احتمالاً استفاده و پذیرش را افزایش می دهد. ما مشتاقانه منتظر انتشار عمومی نسخه 3.0 خواهیم بود.

به طور خلاصه، یک پروژه قوی با پشتوانه شایسته. می‌توانیم ببینیم که چرا ویتالیک بوترین مایل بود نام و نظر خود را پشت سر استورج بگذارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
× به کانال تلگرامی ما بپیوندید به کانال تلگرامی ما بپیوندید
عضویت