ارز دیجیتال و کریپتو

ارز دیجیتال سیاکوین (Siacoin) چیست؟ بررسی کامل توکن SC

ارز دیجیتال سیاکوین (Siacoin) اخیراً در اخبار بسیار ظاهر شده است.

اما این ارز دیجیتال دقیقا چیست؟

ارز دیجیتال سیاکوین یک سرویس بلاک چین برای ذخیره فایل های داده های شخصی در یک شبکه توزیع شده است. نکته اصلی فروش این برنامه این است که خریدارانی که به دنبال فضای ذخیره‌سازی هستند می‌توانند فایل‌های خود را به روشی امن با قیمتی بسیار پایین‌تر از رقبای متمرکز مانند Dropbox، Google یا Apple iCloud ذخیره کنند.

با نگاهی به برخی از جزئیات این پلتفرم جالب که اخیراً جهش زیادی در قیمت داشته است، ادامه مطلب را بخوانید.

Siacoin با نسخه بتای اولیه در مارس 2015 وارد بازار شد و نسخه 1.00 در ژوئن 2016 منتشر شد. از آن زمان، محبوبیت و استفاده از آن افزایش یافته است.

سیاکوین یک بلاکچین سفارشی، ایمن شده، دارای اثبات کار، Blake2-B است.

ارز دیجیتال سیاکوین (Siacoin) چگونه کار میکند؟

سیاکوین دو طرف شبکه دارد. یک طرف نشان دهنده خریدارانی است که به دنبال ذخیره فایل هستند. طرف دیگر تامین کنندگان فضای ذخیره سازی است. یعنی آنهایی که فضای ذخیره سازی را در ازای پرداخت در Siacoin فراهم می کنند.

سیا یک شبکه مبتنی بر بلاک‌چین همتا به همتا (P2P) است که به‌ عنوان فضای ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز عمل می‌کند.

قیمت ها در شبکه توسط کسانی تعیین می شود که فضای ذخیره سازی را تامین می کنند. این یک شبکه رقابتی است که برای قیمت گذاری ایده آل برای خریداران طراحی شده است.

هنگامی که شخصی می خواهد فایل ها را در شبکه سیاکوین ذخیره کند، فایل های او ابتدا رمزگذاری می شوند و سپس به بلوک های کوچک زیادی تقسیم می شوند. سپس این بلوک ها به صورت اضافی در سراسر شبکه ذخیره می شوند. فایل ها رمزگذاری شده اند تا از حریم خصوصی اطمینان حاصل شود.

فایل‌ها به قطعات زیادی تقسیم می‌شوند به طوری که هیچ شخصی مالک یک قطعه مهم از فایل نیست.

در نهایت، قطعات به صورت اضافی ذخیره می‌شوند تا اگر شخصی که داده‌ها را ذخیره می‌کند تصمیم به خروج از شبکه یا آفلاین شدن داشته باشد، فایل‌ها و داده‌ها برای همیشه از بین نخواهند رفت.

فایل ها نیز به منظور افزایش سرعت به صورت توزیع شده ذخیره می شوند. مشابه نحوه عملکرد شبکه‌های بیت تورنت، هر چه تعداد گره‌هایی که فایل را ذخیره یا میزبانی می‌کنند بیشتر باشد، سرعت دانلود سریع‌تر می‌شود.

کسانی که به دنبال ذخیره فایل‌ها در شبکه هستند، هزینه‌ای ماهیانه برای ذخیره‌سازی خود می‌پردازند و همچنین زمانی که می‌خواهند فایل‌ها را دوباره دانلود کنند، مبلغ دیگری را پرداخت می‌کنند.

سیاکوین ها علاوه بر کسب درآمد از محل ذخیره سازی، قابل استخراج نیز هستند. اخیراً یک دستگاه ASIC به نام Obelisk تولید شده است . این دستگاه اولین در نوع خود است و امکان استخراج سیا و Decred را می دهد که هر دو از الگوریتم یکسانی استفاده می کنند.

این دستگاه با قیمت 2499 دلار به فروش می رسد. طبق سایت سازنده، اگر شخصی از این دستگاه برای استخراج سیاکین استفاده کند، تقریباً 150000 واحد در ماه دریافت می کند. با قیمت های امروزی 0.02 دلار، این تقریباً 3000 دلار خواهد بود. طبق این ماشین حساب، درآمد 120860 سیاکین در ماه خواهد بود.

ارزش سیاکوین چقدر است؟

ما می‌دانیم که توکن‌ها هر کدام با قیمت 0.02 دلار معامله می‌شوند، اما از نظر ذخیره‌سازی داده چه چیزی شما را خریداری می‌کند؟ بر اساس این سایت که نرخ ذخیره سازی را محاسبه می کند، 45 سیاکوین برای یک ماه یک ترابایت فضای ذخیره سازی می خرند. این بدان معناست که نرخ های فعلی فقط 0.90 دلار در هر ترابایت در ماه است.

آن را با ارائه دهندگانی مانند Dropbox برای تجارت مقایسه کنید، که حدود 15 دلار در ماه برای 2 ترابایت هزینه دریافت می کند.

بنیان‌گذاران ارز دیجیتال سیاکوین چه کسانی هستند؟

ایده ذخیره‌سازی ابری Siacoin در یک هکاتون در MIT توسط دیوید ووریک و لوک چامپین ارائه شد. Vorick و Champine Nebulous شرکت مادر یا اصلی سیاکوین را در سال 2014 تأسیس و شبکه بتا Siacoin را در 2015 راه‌اندازی کردند. این تیم 750،000 دلار بودجه از چندین منبع برای پروژه Nebulous Inc و پروژه Siacoin دریافت کرد.

از زمان راه‌اندازی بلاک چین نهایی، Vorick و Champine بیش از 6.4 میلیون دلار سرمایه از شرکت‌هایی مانند Fenbushi Capital ،Raptor Group ،INBlockchain و First Star Ventures جمع‌آوری کرده‌اند.

آینده سیاکوین – آیا سرمایه گذاری خوبی است؟

از آنجایی که افراد بیشتر و بیشتری زندگی خود را در اینترنت می گذرانند و از از دست دادن اطلاعات بالقوه به دلیل خرابی هارد درایو آگاه می شوند، خدماتی مانند سیاکوین که می توانند قیمت رقابتی ارائه دهند ممکن است با گذشت زمان بیشتر قانع کننده شوند.

با این حال، در این مرحله، تعداد افرادی که از شبکه برای ذخیره فایل‌ها استفاده می‌کنند مشخص نیست. تنها بر اساس قیمت فوق العاده پایین ذخیره سازی شبکه، به نظر می رسد که استفاده فعلی از شبکه کم است.

این امکان وجود دارد که افراد هنوز در مورد این سرویس و توانایی آن برای ذخیره دائم فایل ها شک داشته باشند. با توجه به این واقعیت که شخصی که فضای ذخیره سازی سیاکوین را تامین می کند می تواند به همین راحتی تصمیم بگیرد که ارائه فضای ذخیره سازی را فردا متوقف کند و فایل ها می توانند از آن گره ناپدید شوند.

مقدار افزونگی در شبکه بین 10 برابر و 30 برابر فهرست شده است. توسعه دهنده می گوید که افزونگی برای محافظت در برابر از دست دادن داده ها کافی است.

علاوه بر این، روشی که توسط آن فضاهای ذخیره سازی در شبکه فراهم می شود، برای تشویق رفتاری که برای شبکه سازنده است، انجام می شود. به عنوان مثال، اگر شخصی فضایی را در شبکه خود ارائه دهد و سپس به طور ناگهانی دستگاه خود را آفلاین کند، ممکن است با از دست دادن توکن هایی که در فرآیندی مشابه به اشتراک گذاری استفاده می شوند مجازات شوند.

طبق ویکی Siacoin:

…میزبان با قرار دادن مقداری از پول خود به عنوان وثیقه قول می دهند که در صورت خروج میزبان قبل از تکمیل قرارداد، از آنجا خارج نشوند.

با ارائه فضای ذخیره سازی چقدر می توانید درآمد کسب کنید؟

به نظر می رسد که با نرخ های امروزی، میزبانی داده ها برای شبکه سیاکوین چندان سودآور نیست. طبق ماشین حساب SiaPulse، میزبانی 16 ترابایت داده یا هارد دیسک 4 x 4 ترابایت، 720 سیاکین در ماه برای شما به ارمغان می آورد.

البته با این فرض که بتوانید حداقل 80 درصد از فضای خود را بفروشید. اگر فضای شما بلااستفاده باشد، پولی دریافت نمی کنید. با نرخ های امروزی، این فقط 14 دلار در ماه است و با حداقل زمان لازم برای به روز رسانی 95٪.

در خاتمه، سیاکوین چیزی را ارائه می‌کند که می‌تواند کاملاً قانع‌کننده باشد و امروزه مورد استفاده قوی‌ای دارد. همچنین، این پلت فرم در حال حاضر در حال بهره برداری است و اکنون برای استفاده در دسترس است.

چیزی که ما نمی دانیم این است که آیا عموم مردم مایلند برای استفاده از این سرویس، از سختی به دست آوردن توکن ها عبور کنند یا خیر. در حال حاضر توکن‌های سیاکین فقط از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال قابل خرید هستند.

می توان تصور کرد که یک فرد عادی که فقط یک راه حل ساده برای پشتیبان گیری از داده ها می خواهد، ممکن است مایل نباشد که از حلقه های لازم برای به دست آوردن توکن ها و درک نحوه عملکرد نرم افزار بپرد.

با این حال، همانطور که افراد بیشتر و بیشتر متوجه می شوند که فناوری بلاک چین چگونه کار می کند، و روند خرید و مبادله توکن ها با گذشت زمان آسان تر می شود، ممکن است این موضوع به یک مشکل تبدیل شود. در این مرحله، اگرچه مشخص نیست و باید قبل از سرمایه گذاری در پلتفرم سیاکوین مورد توجه قرار گیرد.

کیف پول ارز دیجیتال سیاکوین

کیف پول اندرویدی Sia، یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های این رمزارز است، درحالی‌که کیف پول دسکتاپ و رسمی سیاکوین، توسط تیم توسعه‌دهنده این رمزارز پیشنهاد و البته توصیه می‌شود.

کیف پول سخت‌افزاری (معروف به کیف پول‌های سرد) مانند کیف پول لجر و کیف پول ترزور امن‌ترین گزینه‌های انتخابی شما هستند؛ چرا که به‌صورت آفلاین کار کرده و ارتباطی با اینترنت ندارند. بااین‌وجود به دلیل قیمت بالایی که دارند، خرید و استفاده از آنها تنها به افرادی توصیه می‌شود که قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت و به مقدار زیادی دارند.

خرید ارز دیجیتال سیاکوین

برای خرید ارز دیجیتال Siacoin می‌توانید به هریک از صرافی‌های Binance ، OKEx ، Huobi Global و Upbit و یا صرافی‌های ایرانی مراجعه کنید. شما می‌توانید با استفاده از ریال، از صرافی‌های ایرانی تتر خریداری کرده و سپس از طریق صرافی‌های خارجی، ارز دیجیتال سیاکوین خریداری کنید. در واقع شما از طریق تبدیل بیت کوین، اتریوم یا تتر به سیا، می‌توانید در این رمزارز سرمایه‌گذاری کنید.

سحن پایانی

سیاکوین یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر ابر و همتا به همتا است. گرچه ارز دیجیتال سیاکوین رقبای زیادی دارد، اما از نظر نحوه عملکرد و کیفیت ارائه خدمات، در بین محبوب‌ترین شبکه‌های بلاکچین قرار می‌گیرد. تا زمانی که شبکه ذخیره‌سازی سیا فعال است، ارزش ارز دیجیتال Siacoin هم افزایش خواهد یافت؛ البته اگر افراد به استفاده از خدمات غیر متمرکز برای ذخیره اطلاعات، علاقه داشته باشند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا