صرافی ارز دیجیتال و اکسچنج

صرافی ایدکس (IDEX) چیست؟ همه چیز درباره ایدکس و توکن IDEX

صرافی IDEX (ایدکس) از یک رویکرد ترکیبی منحصربه‌فرد استفاده می‌کند، که بهترین عملکردهای متمرکز و غیرمتمرکز را برای ایجاد یک صرافی با عملکرد بالا، بدون نیاز به نگه‌داشتن وجوه کاربر، ترکیب می‌کند. تغییر دهنده ی بازی! این بررسی صرافی IDEX در بیگ اینکام هر آنچه را که باید در مورد این بهشت ​​تجاری بدانید را پوشش می دهد.

ایدکس تی ال

ایدکس یک صرافی حرفه ای با کارایی بالا است که به کاربران اجازه می دهد تا کنترل سرمایه خود را از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند و اتصال به کیف پول های رمزنگاری مانند متامسک حفظ کنند. رابط تجاری توسط تریدینگ ویو، شبیه به اکثر صرافی های متمرکز اصلی، طراحی شده است، و این صرافی را برای تمام سطوح و سبک های معامله گران مناسب می کند.

این صرافی با استفاده از یک رویکرد ترکیبی بین توابع متمرکز و غیرمتمرکز، یک مدل منحصر به فرد برای نحوه ساخت موتور و استخرهای نقدینگی منطبق دارد که بر محدودیت‌های ذاتی DEXهای کاملاً غیرمتمرکز غلبه می‌کند.

ویژگی های کلیدی صرافی IDEX:

 • تجارت کریپتو غیرحضوری مناسب برای معامله گران روزانه و کسانی که به سادگی به دنبال مبادله دارایی هستند.
 • ادغام Wyre امکان خرید رمزارز را به طور مستقیم بر روی پلتفرم فراهم می کند.
 • ادغام چند ضلعی از تجارت کم هزینه و کارآمد پشتیبانی می کند.
 • سرمایه گذاری و تامین نقدینگی را می توان در پلت فرم انجام داد.
 • تجربه تجارت UI/UX فوق العاده.

IDEX چیست؟

IDEX یک صرافی نیمه غیرمتمرکز است که یک پلتفرم معاملاتی بی‌اعتماد، بی‌درنگ و با توان عملیاتی بالا را فراهم می‌کند که تراکنش‌ها را بر روی بلاک چین تسویه می‌کند.

IDEX با کنترل مرکزی تطابق تجارت و ارسال تراکنش اتریوم، به کاربران اجازه می دهد بدون انتظار برای تأیید تراکنش ها در بلاک چین، به طور مداوم معامله کنند. این از پر کردن فوری چندین سفارش پشتیبانی می‌کند و امکان لغو سفارش‌هایی را فراهم می‌کند که می‌توانند بلافاصله بدون هزینه بنزین لغو شوند.

ایدکس اولین DEX نقدینگی ترکیبی است که در این ظرفیت کار می کند و عملکردهای متمرکز و غیرمتمرکز را ترکیب می کند. IDEX از الگوریتم بازارساز خودکار (AMM) مشابه سایر DEXها مانند یونی سواپ پیروی می کند ، اما این صرافی با ترکیب بهترین بخش های تمرکز و غیرمتمرکز کردن، عملکرد و ویژگی های بالای یک مبادله دفتر سفارش سنتی را ارائه می دهد، اما با امنیت و نقدینگی AMM.

معامله گران در IDEX از مزایای زیر برخوردار هستند:

 • اسپرد کم
 • نقدینگی بالا
 • امنیت بالایی که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است
 • بدون معامله شکست خورده
 • هیچ جنگ گازی وجود ندارد زیرا ایدکس همه معاملات را برای تسویه به همان ترتیبی که انجام شده است ارسال می کند
 • امکان لغو سفارشات بدون گاز
 • امکان ثبت انواع سفارشات پیشرفته: سفارشات محدود، توقف ضرر، سفارشات بازار، فقط پس از ارسال، پر کردن یا خالی کردن
 • امکان باز کردن چندین معامله، با معاملاتی که به صورت آنی انجام می شوند

IDEX یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) به معنای سنتی نیست، بهتر است به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز یا “هیبرید-غیرمتمرکز” توصیف شود.

این صرافی از سال 2012 وجود داشته است، ابتدا با نام AuroraDAO شکل گرفت و سپس در سال 2019 به ایدکس تغییر نام داد. این صرافی در سال 2019 موفقیت های زیادی را تجربه کرد و بیش از دو برابر حجم تراکنش پلت فرم محبوب Cryptokitties را تجربه کرد و برای بیشترین معاملات DEX از Ether Delta پیشی گرفت. تمام دوران تا به امروز، یک پلت فرم محکم باقی مانده است که برای تجارت سریع، امن و همتا به همتا شناخته شده و مورد احترام است.

زمانی که تغییر نام انجام شد، کاربران توانستند توکن‌های AURA خود را با توکن IDEX تعویض کنند و پلتفرم یک فیس لیفت کامل دریافت کرد.

IDEX توسط الکس ورن و فیلیپ ورن تاسیس و توسعه داده شد. الکس مدیرعامل فعلی است و سابقه کار چشمگیری در توسعه نرم‌افزار دارد و قبلاً در شرکت‌هایی مانند آمازون، IBM و Adobe مشغول به کار بوده است.

فیل ورن مدیر اجرایی فعلی و یکی از بنیانگذاران سابق EtherEX است. فیلیپ از روزهای اولیه اتریوم مشغول ساخت شرکت های مبتنی بر بلاک چین بوده است. هنگام توسعه EtherEx، او نیاز به پروتکل‌های تبادل غیرمتمرکز با کارایی بالا را شناسایی کرد که به عنوان پایه‌ای برای IDEX عمل می‌کردند.

برادران ورن IDEX را با این مأموریت ساختند که می‌خواهند کاربران بتوانند به ابزارها و ویژگی‌های بانکی و مالی برای مبادله ارزهای دیجیتال در چندین شبکه مانند اتریوم، بایننس چین بایننس و اخیراً پولکادات دسترسی داشته باشند. اگرچه ذکر این نکته مهم است که این پلتفرم تصمیم گرفته است که مسیر خود را تغییر دهد و پشتیبانی پلتفرم را در BNB و پولکادات حذف کرده و در درجه اول بر تکمیل پلتفرم در راه حل مقیاس‌پذیری اولیه اتریوم پالیگان تمرکز دارد.

این موضوع کمی در مورد پس‌زمینه پلتفرم را پوشش می‌دهد، حالا بیایید نگاهی به آنچه این پلتفرم ارائه می‌دهد بیاندازیم.

ویژگی های کلیدی صرافی IDEX

قبل از بررسی ویژگی‌ها، بیایید ببینیم چه چیزی صرافی IDEX را منحصر به فرد می‌کند. مطمئنم شاید متوجه شده باشید که ده ها کلون یونی سواپ وجود دارد که اساساً پلتفرم های کپی/پیست هستند که در این فضا نوآوری نمی کنند، پس چرا ایدکس سزاوار توجه شماست؟

اکثر پلتفرم‌های DEX از مدل بازارساز خودکار برای اجرای سفارش‌های خرید و فروش استفاده می‌کنند.این پلتفرم دارای کتابهای سفارش با یک سیستم متمرکز برای مطابقت سفارشات است. تمرکز در سیستم این پلتفرم برای اطمینان از اجرای فوری و پردازش سریع برای تمام معاملات خارج از زنجیره به دست آمده است.

نگاهی به مزایای ترکیب تمرکز و تمرکززدایی

یکی از بزرگترین ایراداتی که احتمالاً توسط هر کسی که از DEX سنتی استفاده می کند متوجه شده است، تسویه تجاری اغلب کند، اسپردهای بسیار نوسان، و شکست های تجاری مکرر است که هزینه های گاز را هدر می دهد.

IDEX به لطف همتای متمرکز دارای اجرای تضمینی معاملات و کمترین تأخیر در بین DEX است. این پلتفرم با توجه به رویکرد ترکیبی منحصر به فرد خود و نحوه تامین خدمات مبادله ای، اولین صرافی غیرمتمرکز از این نوع با سیستم های متمرکز در محل است که همچنان مالکیت کامل دارایی ها را به کاربر ارائه می دهد.

صفر معاملات ناموفق چشمگیر

تصور کنید اگر یک صرافی متمرکز (CEX) مانند بایننس، که دارای و قدرت تمام وجوه کاربران را در اختیار دارد، یک نوزاد کریپتو با یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) مانند یونی سواپ داشته باشد که به کاربران اجازه می دهد 100٪ کنترل دارایی های خود را حفظ کنند، آن نوزاد کریپتو IDEX خواهد بود.

دسترسی به انواع سفارش‌های پیشرفته، استیکینگ با سیستم‌های جوایز خودکار، و تجربه کاربر/رابط کاربری فوق‌العاده، IDEX را به صنعت کریپتو افزوده است و ارزشی برای اکوسیستم ایجاد می‌کند.

موتور معاملاتی IDEX

صرافی IDEX از یک موتور معاملاتی خارج از زنجیره برای اجرای تجارت استفاده می کند. این مزیت دو جانبه است:

 • با کارایی بالا این صرافی می‌تواند ده‌ها هزار سفارش را در ثانیه با تأخیر کمتر از 1 میلی‌ثانیه پردازش کند.
 • توالی تضمین شده – اجرای دستورات به همان ترتیبی که قرار داده شده اند. این امر در برابر دویدن از جلو و دستکاری های تجاری محافظت می کند.

می‌توانیم این را با مسائلی که در DEXهای معمولی تجربه می‌شوند، مقایسه کنیم، مانند:

 • توان عملیاتی پایین – این امر به ویژه در پلتفرم های اتریوم که از راه حل های لایه 2 استفاده نمی کنند مشهود است.
 • تأخیر بالا – بسیاری از بلاک چین های لایه 1 زمان تسویه معاملات آهسته ای دارند که آنها را برای مبادله مناسب می کند، اما برای معاملات روزانه با فرکانس بالا مناسب نیستند.
 • سفارش غیر قطعی – ماینرها تصمیم می گیرند که کدام تراکنش ها و به چه ترتیبی شامل شوند. این تصادفی بودن و غیرقابل اعتماد بودن غیراستاندارد نیز بسیاری از DEX ها را برای معامله گران فعال نامناسب می کند.

پس از آزمایش خودم این پلتفرم، کاملاً مشهود بود که این یک تبادل با عملکرد بالا است. معامله در IDEX بیشتر شبیه معامله در یک صرافی متمرکز با عملکرد بالا مانند FTX یا OKX است، اما با مزیت خود حضانت. 💪

برای موتور تطبیق، IDEX طراحی دفتر سفارش محدود مرکزی را ارائه می‌کند که با سفارش‌های کاربر بر اساس اولویت قیمت، مشابه با مبادلات تجاری سنتی و غیرکریپتو مطابقت دارد. سفارشات محدود با قیمت مشخص شده، یا بهتر، بدون خطر برخورد سفارش یا شکست تجاری، پر می شوند. پشتیبانی از پر کردن جزئی تطابق یکپارچه با سفارش‌های متعدد را تضمین می‌کند، و ایدکس را برای معامله‌گران پول‌های بزرگ و کسانی که فقط چند دلار ارز رمزنگاری می‌کنند ایده‌آل می‌کند.

در اینجا یک مثال از IDEX API Docs آورده شده است که این را توضیح می دهد:

 1. کاربر A ابتدا یک سفارش خرید محدود برای 1 ETH در 210 USDC انجام می دهد
 2. سپس کاربر B یک سفارش فروش محدود را برای 1 ETH در 200 USDC قرار می دهد

اگر هیچ سفارش دیگری در دفترچه سفارش ETH-USDC وجود نداشته باشد، موتور منطبق سفارشات کاربر A و B را برای 1 ETH با 210 USDC پر می کند. سفارش کاربر A ابتدا ثبت شد و در دفترچه سفارش منتظر است، در حالی که سفارش کاربر B از اسپرد عبور کرد و توانست با قیمتی بهتر از آنچه انتخاب شده بود پر شود.

اوردر بوک

همراه با موتور معاملاتی یک دفتر سفارش خارج از زنجیره است. یکی دیگر از پلتفرم‌های محبوب DeFi که از یک اوردر بوک خارج از زنجیره استفاده می‌کند، dYdX است.

اوردرها می‌توانند کاملاً زنجیره‌ای باشند، مانند سرم سولانا ، کاملاً بدون زنجیره یا ترکیبی از هر دو. کلمه “زنجیره” به سادگی به آنچه در خود شبکه بلاک چین انجام می شود اشاره دارد.

IDEX از این ترکیب برای اطمینان از به حداقل رساندن هزینه های گاز و در عین حال به حداکثر رساندن مزایای موتور معاملاتی استفاده می کند. سفارشات در این صرافی توسط تراکنش های امضا شده از کیف پول رمزنگاری کاربر نشان داده می شود که شامل موارد زیر است:

 • قیمت
 • تعداد
 • نوع سفارش
 • کیف پول اصلی
 • هیچ
 • دارایی های معامله شده
 • خرید یا فروش اطلاعات

این سفارش‌ها از طریق موتور معاملاتی منتقل می‌شوند، جایی که پردازش می‌شوند و سفارش‌ها در صورت تداخل با نقدینگی موجود، مطابقت داده و به عنوان معامله اجرا می‌شوند.

پس از مطابقت سفارشات بین طرفین، معامله انجام می شود. به روز رسانی تراز معامله گران در زمان واقعی و معاملات بعدی را می توان بلافاصله با استفاده از موجودی های به روز شده جدید قرار داد. معامله تکمیل شده برای تسویه حساب به شبکه ارسال می شود.

در اینجا یک نمای کلی از معماری داخلی/خارج از زنجیره IDEX آمده است:

تراکنش های زنجیره ای فقط در حین تسویه یک معامله منطبق رخ می دهد. کاربران می‌توانند هر چند وقت یکبار سفارشات خود را ثبت و لغو کنند، بدون اینکه هزینه‌های شبکه اضافی را متحمل شوند که یک تغییر واقعی بازی است. این امر باعث می‌شود معامله IDEX شبیه تجارت در یک صرافی متمرکز باشد و به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا استراتژی‌های پیشرفته‌تری برای بازارسازی و تجارت بدون نیاز به هدر دادن هزینه‌های غیرضروری گاز به کار گیرند.

نقدینگی ترکیبی IDEX

نقدینگی ترکیبی IDEX یک روش نسل بعدی برای ترکیب دفتر سفارش سنتی و موتور تطبیق با استخرهای نقدینگی یک بازارساز خودکار (AMM) است. معامله‌گران برای اجرای کم‌هزینه با بهترین ترکیب از سفارش‌های محدود و نقدینگی جمع می‌شوند. همه اینها در یک رابط معاملاتی بدون درز اتفاق می افتد که با سرعت رعد و برق و دقت بالا کار می کند.

برخی ویژگی ها

IDEX HL در بین رقبا منحصربه‌فرد است و یکی از بهترین مکان‌ها را برای معامله‌گران فعال فراهم می‌کند تا به شیوه‌ای غیر بازداشتی معامله کنند. این اجرای ترکیبی کاربران را قادر می‌سازد تا با استخرهای نقدینگی به شیوه‌ای درگیر شوند که قبلاً انجام نشده است که منجر به مزایای زیر می‌شود:

 • کمترین اسپرد در DeFi و نقدینگی کافی در هر زمان. این شامل بازارهای دم بلند می شود، همه بدون هزینه یا پیچیدگی یک بازارساز سنتی.
 • فرصت‌ها و بازده نقدینگی غیرفعال برای کاربران. معامله گران می توانند در کنار فعالیت های تجاری خود درآمد غیرفعالی کسب کنند.

نقدینگی استخر و مکانیک نقدینگی ترکیبی

از آنجایی که دکس IDEX استاندارد شما نیست، ایده خوبی است که نگاهی به رویکرد آنها به نقدینگی استخر بیندازید. برای اینکه نقدینگی استخر از عملیات دفتر سفارش محدود مرکزی پشتیبانی کند، این صرافی باید به محدودیتی پایبند باشد که تضمین می‌کند استخر صرفاً تامین‌کننده نقدینگی (سازنده) است و هرگز نقدینگی را از دفتر سفارش محدود مرکزی (CLOB) دریافت نمی‌کند.

من قصد دارم اطلاعات زیر را مستقیماً از IDEX Docs بیرون بکشم تا مطمئن شوم اطلاعات دقیق هستند، بنابراین همه ما در اینجا در یک صفحه هستیم.

نمایش یک استخر AMM در یک دفتر سفارش با چالش زیر همراه است: منحنی قیمت استخر پیوسته است، در حالی که دفترهای سفارش در سطوح قیمتی گسسته عمل می کنند. تنها قیمت برای استخر نقدینگی، قیمت اسمی (نظور/پایه، یا برای یک AMM: y/x)، قیمت شروع استخر قبل از هر معامله است.

یک استخر نقدینگی با این پارامترها را در نظر بگیرید:

ذخیره پایه: 100
رزرو نقل قول: 10000
قیمت استخر (اسمی): 100
K: 1000000

نقدینگی در این استخر در نمودار زیر نشان داده شده است:

توجه داشته باشید که استخر هیبریدی نقدینگی IDEX از منحنی استاندارد x*y=k AMM استفاده می کند.

میزان نقدینگی موجود از استخر، بر اساس ذخایر، برای هر سطح قیمتی قابل محاسبه است. IDEX HL سطوح قیمت مصنوعی را برای نمایش مناسب برای بازار انتخاب می کند و مقادیر موجود را نشان می دهد.

نمودار زیر دارای سطوح قیمت مصنوعی با افزایش 10 واحد پایه نسبت به قیمت اسمی است. توجه به این نکته مهم است که اینها سفارشات واقعی نیستند، زیرا HL سفارشات گیرنده را با نقدینگی جمعی به هر قیمتی پر می کند.

به عنوان مثال، اگر کاربر 4.99875062 واحد مظنه را مبادله کند، در ازای آن 0.04996253 واحد پایه دریافت می کند، بنابراین قیمت استخر را 100.1 تعیین می کند.

دفتر سفارش همیشه حول محور قیمت اسمی استخر است. در هر طرف استخر، هم سفارشات حد تولید شده توسط کاربر و هم سطوح قیمت مصنوعی وجود دارد که نقدینگی ادغام شده را به عنوان مقادیر مشخص نشان می دهد. نمودار نشان داده شده در بالا به شکل جدولی به صورت زیر نمایش داده می شود به عنوان نمونه ای از نحوه درک معاملات توسط موتور معاملاتی به روشی که ما می توانیم درک کنیم:

سطوح قیمت مصنوعی استفاده شده توسط IDEX HL با استفاده از مفهوم “قیمت گذاری حاشیه ای” قیمت گذاری می شود. قیمت نهایی یک استخر برابر است با قیمت اسمی مظنه/پایه پس از معامله، به نام زمانی که استخر «تسویه شود».

این قیمت بر اساس لغزش آخرین واحد مبادله شده در معامله است. در مثال بالا، قیمت نهایی 100.1 است.

قیمت نهایی با قیمت موثری که کاربر برای نقدینگی می پردازد یکسان نیست. در این مثال، نقدینگی بین 100 و 100.1 دارای یک قیمت موثر است که جایی در وسط قیمت‌های اسمی شروع و پایانی است.

در اینجا نگاهی به قیمت نهایی در مقابل قیمت موثر در این سناریو داریم:

اوردر سفارش برای این سناریو به صورت زیر ظاهر می شود:

اکنون باید بررسی کنیم که چگونه سفارشات و استخرهای محدود تجسم می شوند.

دفترهای سفارش حاوی سفارشات محدود اضافی هستند که نقدینگی موجود را افزایش می دهند. در این مثال، اجازه دهید یک سفارش محدود را برای پایه 0.05 با قیمت 100.1 تصور کنیم.

سفارش محدودیت اضافی در مقدار موجود با قیمت مصنوعی 100.1 گنجانده شده است

در صورتی که قیمت سفارش حدی بین سطوح قیمت مصنوعی باشد، نقدینگی در سطح قیمت سفارش حدی شامل مقدار سفارش حدی و نقدینگی مجموعه از سطح قیمت مصنوعی قبلی برای محدود کردن قیمت سفارش می‌شود.

نتیجه این سفارش محدودیت اضافی به عنوان یک تابع پله ای افزایش نقدینگی موجود در آن سطح قیمت به تصویر کشیده می شود.

استخر و محدودیت نقدینگی سفارش

ممکن است ارائه چند مثال در اینجا مفید باشد که چگونه مدل نقدشوندگی ترکیبی IDEX معاملات را در مقایسه با روش‌های Pool و Limit فقط تسویه می‌کند:

اگر می‌خواهید عمیق‌تر در مورد نحوه عملکرد همه اینها غوطه‌ور شوید، توصیه می‌کنم اسناد IDEX را بررسی کنید. تیم کار شگفت انگیزی انجام داد و کاغذ سفید و اسناد خود را جمع آوری کرد، این منبع عالی برای این مقاله بود.

ارائه دهندگان نقدینگی IDEX

ارائه نقدینگی در IDEX به اندازه ارائه نقدینگی به هر مجموعه AMM دیگر از دیدگاه کاربر استاندارد است. LP ها به سادگی نیاز دارند مقادیر مساوی از هر دارایی را در استخر مربوطه سپرده گذاری کنند و تابع قیمت گذاری قرارداد هوشمند بقیه را در پایان انجام می دهد.

اگر با مفهوم قراردادهای هوشمند و اینکه چرا آنها جهان را متحول می کنند، تازه کار هستید، مقاله ای عالی داریم که به این سوال پاسخ می دهد: قرارداد هوشمند چیست؟

مانند سایر DEX ها، ارائه دهندگان نقدینگی در IDEX توکن های LP را دریافت می کنند که نشان دهنده توکن هایی است که آنها برای ارائه نقدینگی به یک استخر استفاده می کردند. این توکن‌ها را می‌توان در سراسر اکوسیستم در برنامه‌های استخراج نقدینگی، سهامدار/کشاورزی یا به‌عنوان وثیقه استفاده کرد.

طراحی نقدینگی ترکیبی IDEX نسبت به سایر AMMها منحصر به فرد است، زیرا اجرای فوری و خارج از زنجیره تضمین می کند که تمام فرصت های آربیتراژ می توانند تصاحب شوند. هزینه‌های تسویه کم Polygon هزینه‌های ثابت آربیتراژ را کاهش می‌دهد و حجم را افزایش می‌دهد و هزینه‌های اضافی را دریافت می‌کند که به نفع LP است.

کاربرانی که با عمل تامین نقدینگی در پلتفرم هایی مانند یونی سواپ یا کوییک سواپ آشنا هستند، برای انجام همین کار در اینجا مشکلی نخواهند داشت. جالب است که اگر به دنبال یک صرافی کاملاً غیرمتمرکز هستید که نقدینگی دارایی یک‌طرفه را ارائه می‌دهد، توصیه می‌کنم بررسی DODO ما را مطالعه کنید.

جایی که IDEX از روش سنتی LP که از روش‌های نقدینگی متمرکز استفاده می‌کند برتری می‌یابد، این است که این صرافی انعطاف‌پذیری و عملکرد برتر را برای بازارسازان منفعل و فعال در زمینه‌های زیر به ارمغان می‌آورد:

 • استفاده از نقدینگی متمرکز برای شبیه‌سازی سفارش محدود مستلزم مشاهده و نظارت مستمر است، زیرا سفارش‌ها باید پس از اجرا حذف شوند تا در نهایت معامله تسویه شود.
 • قرار دادن و لغو سفارشات محدود رایگان است، مدیریت موقعیت نقدینگی متمرکز مستلزم کارمزد گاز است.
 • نقدینگی متمرکز استراتژی معاملاتی یک معامله گر را به عموم مردم نشان می دهد و مشمول همه مسائل ممپول است که بر پلتفرم هایی که از اجرای زنجیره ای استفاده می کنند مانند تراکنش های ناموفق و اجرای اولیه تأثیر می گذارد.

هنگامی که دنباله اضافه کردن نقدینگی را طی کردید و تراکنش متامسک (یا کیف پول انتخابی) را تأیید کردید، می‌توانید تمام استخرهایی را که برای آنها نقدینگی ارائه کرده‌اید در همان برگه نقدینگی مشاهده کنید:

انواع سفارش

به لطف موتور معاملاتی با کارایی بالا و اجرای دفترچه سفارش با درجه حرفه ای، صرافی IDEX انواع سفارشات پیشرفته ای را ارائه می دهد که معمولاً فقط در صرافی های متمرکز یافت می شوند.

معاملات IDEX از انواع سفارشات زیر پشتیبانی می کند:

 • Market – سفارش بازار، سفارش خرید یا فروش است که به قیمت فعلی برای مقدار انتخاب شده توسط معامله گر انجام می شود
 • Limit – سفارش محدود، سفارش خرید یا فروش مقداری از دارایی به قیمت مشخص یا بهتر از آن است.
 • LimitMaker – یک سفارش محدود که فقط می تواند نقدینگی را به دفتر سفارش اضافه کند. اگر قیمت سفارش LimitMaker از اسپرد تجاوز کند و با سفارش موجود در کتاب مطابقت داشته باشد، سفارش توسط موتور تطبیق بدون ایجاد هیچ پر شده رد می شود. سفارشات LimitMaker گاهی اوقات در سیستم های دیگر به عنوان سفارشات “فقط پست” نامیده می شود.
 • Stop-loss – یک سفارش بازار که تنها زمانی توسط موتور منطبق پردازش می‌شود که آخرین پر کردن یک بازار از قیمت توقف مشخص شده عبور کند. این برای بسته شدن خودکار یک معامله در زیان استفاده می شود و برای محافظت از مانده حساب در برابر ضررهای بزرگ تنظیم شده است.
 • Take-profit – یک سفارش بازار که فقط توسط موتور منطبق با آخرین پر کردن در یک بازار پردازش می شود، از قیمت توقف مشخص شده عبور می کند. هنگامی که یک معامله به یک نقطه سود معین رسید، از این برای بسته شدن خودکار یک معامله استفاده می شود.

استیک IDEX و کسب درآمد

چه چیزی بهتر از کسب درآمد غیرفعال است؟

سوال ترفند، هیچ چیز بهتر از آن نیست!

سرمایه گذاری IDEX به معامله گران، بازارسازان و کاربران امکان می دهد تا به اکوسیستم کمک کنند و به تمرکززدایی پلت فرم کمک کنند.

استیکر ها می توانند از نشانه های IDEX استفاده کنند و نرم افزار staking IDEXd را برای کارکردن یک گره اجرا کنند. این می تواند برای اپراتورها و نمایندگی های گره کاملاً سودآور باشد. استیکینگ مزایای زیر را به همراه دارد:

 • سهامداران 50٪ از تمام هزینه های جمع آوری شده توسط شبکه برای جبران کار خود را دریافت می کنند.
 • اجرای یک گره به زیرساخت، عدم تمرکز، امنیت و استحکام پلت فرم کمک می کند.

اپراتورهای گره استیکینگ یک کپی بلادرنگ از اوردر سفارش IDEX و سایر داده‌های سیستم نگهداری می‌کنند و نقاط پایانی REST API سازگار را برای عموم فراهم می‌کنند. این کار هزینه های عملیاتی این صرافی را با بارگذاری عملیات API محبوب کاهش می دهد و حجم کار را در بین هر کسی که یک گره را اجرا می کند پخش می کند.

حفظ یک گره سهام نیازی به استفاده از اوراق قرضه ندارد و به سهامداران یک تجربه شرط بندی بدون ریسک و بدون امکان بریده شدن ارائه می دهد. البته، وقتی می‌گویم «بدون ریسک»، فقط در مورد کاهش ریسک صحبت می‌کنم، زیرا این رمزارز است، خطرات زیادی در این صنعت وجود دارد.

اگر همه این صحبت ها در مورد اجرای یک گره بالای سر شما است و کار کردن با گره های استیکینگ موضوع شما نیست، نگران نباشید. کاربران همچنین می‌توانند توکن‌های IDEX خود را به یک گره موجود واگذار کنند و همچنان از درآمد غیرفعال از کارمزدهای معاملاتی ایجاد شده در پلتفرم لذت ببرند.

Hummingbot (ربات معاملاتی)

ربات‌های معاملاتی می‌توانند ابزار فوق‌العاده قدرتمندی باشند که در دست معامله‌گری که می‌داند چگونه از آنها استفاده کند، استفاده می‌شود و برای معامله‌گران آربیتراژ ضروری است این موارد در ربات معاملاتی IDEX هم صدق میکند. اما هر زمان که در مورد ربات‌های تجاری صحبت می‌کنم، همیشه احساس می‌کنم که باید این سلب مسئولیت را مطرح کنم:

هشدار ⚠️: بیش از 90 درصد از معامله‌گران بی‌تجربه که از ربات‌های معاملاتی خودکار استفاده می‌کنند، ضرر می‌کنند. درک این نکته مهم است که هیچ استراتژی معاملاتی خودکاری را نمی توان با موفقیت در تمام شرایط بازار به کار گرفت. ربات های معاملاتی ایستا و مبتنی بر قوانین هستند، در حالی که بازارها پویا، بی ثبات و غیرقابل پیش بینی هستند. معامله‌گران حرفه‌ای استراتژی‌های متفاوتی برای استقرار در شرایط مختلف بازار دارند، هیچ استراتژی، مانند استراتژی که توسط یک ربات معاملاتی دنبال می‌شود، نمی‌تواند به طور مداوم در همه شرایط بازار سودآور باشد.

مشابه استفاده از اهرم، ربات‌های معاملاتی ابزارهایی هستند که توسط معامله‌گران باتجربه که شرایط بازار مناسب برای اجرای ربات را می‌دانند و قبلاً استراتژی‌های معاملاتی سودآوری را توسعه داده‌اند، بهترین استفاده را دارند.

IDEX با Hummingbot ادغام شده است ، یک جعبه ابزار منبع باز برای ارائه دهندگان نقدینگی حرفه ای که به آنها کمک می کند ربات های بازارساز و آربیتراژ بسازند که می توانند روی پلتفرم اجرا شوند.

اجرای Hummingbot API در IDEX اجرای یک ربات تجاری و استفاده از فرصت های آربیتراژ AMM را آسان می کند. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد تا استراتژی‌های تجاری قابل تنظیمی بسازند و اجرا کنند و شامل استراتژی‌های داخلی می‌شود که کاملاً قابل تنظیم هستند تا با نیازهای پیشرفته‌ترین معامله‌گران هم مطابقت داشته باشند.

استراتژی های معاملات آربیتراژ یکی از پیکربندی های استاندارد است. کاربران می توانند با اجرای ربات در IDEX و صرافی ثانویه مانند بایننس از این مزیت استفاده کنند. هنگامی که قیمت در صرافی ثانویه تغییر می کند، Hummingbot تغییر قیمت را شناسایی می کند و یک استراتژی آربیتراژ را با خرید در یک صرافی و سپس فروش در صرافی دیگر اجرا می کند.

اگر علاقه مند به کاوش بیشتر در ربات های معاملاتی هستید، توصیه می کنم 3Commas را مطالعه کنید. به راحتی می توانید از پیوند ثبت نام 3 Commas ما استفاده کنید، که برای شما یک دوره آزمایشی رایگان 3 روزه و 50٪ تخفیف در صورت انتخاب ثبت نام به شما می دهد.

امنیت IDEX

امنیت اصلی در پشت پلتفرم IDEX این واقعیت است که وجوه کاربران از طریق قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم ایمن می شود، برخلاف اتکا به امنیت خطاپذیر سرورها و رویه های تبادل متمرکز. وجوه هرگز توسط این پلتفرم نگهداری نمی شود، و بنابراین، هیچ کیف پول واحدی برای هکرها وجود ندارد که بتوانند از صرافی بهره برداری کرده و آن را تخلیه کنند، مشکلی که در بسیاری از هک های صرافی متمرکز که منجر به ضرر میلیون ها نفر شد، شاهد بودیم.

کاربران IDEX کنترل کامل کلیدهای خصوصی خود را حفظ می کنند و ماهیت غیرمتمرکز آن خطر طرف مقابل را از بین می برد. این واقعیت که تجارت از طریق گره‌های اتریوم انجام می‌شود، یک لایه رمزگذاری اضافی برای کاربران نیز فراهم می‌کند. این گره ها در سراسر جهان پخش شده اند و خطر حمله مهاجمان به سرورها یا حمله به یک بردار مرکزی را کاهش می دهند و تبادل IDEX را تقریباً در برابر حملات غیرقابل نفوذ می کند.

IDEX همچنین از طریق استفاده از اوراکل ها به شبکه ها متصل می شود و لایه دیگری از امنیت را فراهم می کند. این شبکه از یک سیستم خودکار برای تشویق اپراتورهای گره استفاده می کند. این اپراتورهای گره، تراکنش‌ها و سایر عملیات‌های موجود در شبکه را تأیید می‌کنند و در ازای آن، پاداشی دریافت می‌کنند که به روش‌های یکپارچه به شبکه کمک می‌کنند. توکن ابزار پلتفرم برای ایمن سازی پروتکل از طریق استیکینگ استفاده می شود، زیرا اپراتورهای نود باید این پلتفرم را برای راه اندازی شبکه به اشتراک بگذارند.

پلت فرم IDEX توسط Quantstamp و Callisto ممیزی شده است و گواهینامه های امنیتی را دریافت کرده است.

در اینجا صفحه خلاصه نتایج حسابرسی آمده است:

از آنجایی که این یک پلتفرم غیرقانونی است، درک این نکته مهم است که بسیاری از استفاده ایمن و امنیت این پلتفرم مسئولیت نهایی کاربر است. بهداشت امنیت سایبری خوب و استفاده مسئولانه از رمزنگاری مهم است. می‌توانید در بخش امنیت در بررسی DODO ما اطلاعات بیشتری در مورد آن بیاموزید، جایی که من برخی از اقداماتی را که کاربران کریپتو می‌توانند برای تعامل امن با DeFi انجام دهند و به برخی منابع خوب پیوند بزنند، پوشش می‌دهم.

یکی از زمینه های بهبود در اینجا این است که من مایلم ممیزی های مکرر توسط شرکت های بیشتری را ببینم. ممیزی Callisto مربوط به سال 2019 است، ممیزی Quantstamp مربوط به سال 2020 است، من نتوانستم ممیزی اخیراً تکمیل شده را پیدا کنم. IDEX ارتقاء نسخه 4 را در آینده نزدیک راه اندازی می کند، من شخصاً از تکرار v4 استفاده نمی کنم تا زمانی که ببینم ممیزی روی پلت فرم به روز شده انجام شده است.

برای کاربرانی که می‌خواهند امنیت IDEX را افزایش دهند، کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر در پلتفرم ادغام می‌شوند و امنیت و ایمنی کلی را افزایش می‌دهند. لجر یکی از کیف‌پول‌های سخت‌افزاری پیشرو در جهان است، می‌توانید در بررسی لجر نانو ایکس پلاس درباره کیف‌پول‌های لجر اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ماهیت ارز دیجیتال ایدکس و تعداد عرضه آن

گفتیم که صرافی ایدکس، ارز دیجیتال بومی خود را با نماد «IDEX» در بازار کریپتو عرضه شده است و با نرخ زیر یک دلار معامله می‌شود. در واقع ارز دیجیتال ایدکس «IDEX» یک توکن با استاندارد «ERC-20» مبتنی بر شبکه اتریوم است. همچنین ارز دیجیتل ایدکس، توکن حاکمیتی صرافی ایدکس است که برای رأی‌دهی در این پلتفرم به کار ‌می‌رود. لازم به ذکر است که از ارز دیجیتال ایدکس می‌توان برای سهام‌گذاری یا استیکینگ «Staking» از آن استفاده کرد. در واقع نودهایی که ‌می‌خواهند تراکنش‌ها را به صورت خارج از زنجیره «Off-Chain» صرافی ایدکس تایید کنند، می‌توانند از استیکنیگ استفاده کنند.

در حال حاضر حدود ششصد و شصت و دو میلیون «۶۶۲,۵۱۵,۱۰۲» واحد از ارز دیجیتال IDEX در گردش قرار دارد. این در حالی است که تعداد کل عرضه این ارز دیجیتال را یک میلیارد واحد «۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰» اعلام کرده‌اند. ارز دیجیتال ایدکس، مانند بیت‌ کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، عرضه محدودی دارد.

عرضه محدود از کاهش ارزش کوین‌های IDEX از طریق تورم جلوگیری می‌کند و به این معنی است که پس از اتمام عرضه، هیچ ارز دیجیتال ایدکس جدیدی نباید ارائه شود!

پشتیبانی مشتری IDEX

IDEX پشتیبانی چت زنده را مستقیماً در پلتفرم از طریق جعبه چت زنده در گوشه پایین به کاربران ارائه می دهد.

این بسیار خوب است و در فضای DEX نادر است، زیرا این نوع پروتکل‌ها معمولاً برای پشتیبانی زنده (یا هیچ کدام) شناخته شده نیستند. بسیاری از پلتفرم‌های محبوب‌تر DeFi با داشتن انجمن‌های بزرگ در Discord یا Telegram که در آن کاربران می‌توانند سؤالات خود را بپرسند و پاسخ‌ها را از کاربران یا مدیران همکار دریافت کنند، کمبود پشتیبانی را جبران می‌کنند.

من در تست کیفیت پشتیبانی و زمان پاسخ گویی کوتاهی کردم و کاملا راضی بودم. در طی چند روز، با استفاده از نام مستعار و آدرس‌های IP مختلف تماس گرفتم و تحت تأثیر قرار گرفتم که به هر سؤال در کمتر از سه دقیقه پاسخ داده شد و کارکنان پشتیبانی آگاه و دوستانه بودند. می‌توانید بگویید که تیم پشتیبانی برون‌سپاری نمی‌شود، زیرا آن‌ها به خوبی در مورد کریپتو مسلط بودند و نکات و نکات این پلتفرم را درک می‌کردند.

در اینجا تصویری از معیارهای جامعه آورده شده است:

IDEX همچنین دارای بخش راهنمای بسیار پرجمعیت و سایت پرسش‌های متداول با راهنمای کاربر فوق‌العاده است که باید بتواند به اکثر سوالات و مشکلات کاربر کمک کند.

گفتار پایانی

صرافی IDEX یک پلتفرم چشمگیر با پایگاه کاربران بزرگ و وفادار است. گزینه‌های بسیار کمی برای معامله‌گرانی وجود دارد که می‌خواهند فعالانه به شیوه‌ای خودسرانه معامله کنند.

ایدکس نیز روی موفقیت های خود تکیه نمی کند و فقط در حال ساخت و بهبود است. این پروژه قصد دارد معاملات مبادله دائمی را در نسخه 4 راه اندازی کند، افزودنی که در فضای کریپتو بسیار مورد نیاز است. IDEX با عملکرد فوق‌العاده، اجرای معاملات آنی و دسترسی به تمام ابزارهای پیشرفته معاملاتی که یک معامله‌گر نیاز دارد، احتمالاً همچنان یک نیروگاه واقعی در فضای کریپتو خواهد بود.

سوالات متداول

✅ ارز دیجیتال ایدکس چیست؟
ارز دیجیتال ایدکس «IDEX» توکن بومی یک صرافی غیرمتمرکز به همین نام است که از سال 2019 در بازار کریپتو عرضه شده است.

✅ صرافی ایدکس «IDEX» چیست؟
IDEX یک صرافی غیرمتمرکز است که امکانات صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز را با استفاده سیستم نقدینگی ترکیبی هیبریدی «Hybrid Liquidity» فراهم کرده است.

✅ صرافی ایدکس از کدام ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند؟
صرافی ایدکس از کلیه ارزهای شبکه اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم به طور انحصاری از توکن‌های استاندارد «ERC20» پشتیبانی کرده و با انواع توکن‌های دیگر نیز معامله می‌کند.

✅ آیا استفاده از صرافی ایدکس به احراز هویت «KYC» نیاز دارد؟
معامله‌گران صرافی ایدکس برای تراکنش‌های کمتر از ۵۰۰۰ دلار نیازی به احراز هویت ندارند و می‌توانند با استفاده از اطلاعات آدرس کیف‌پول خود معامله کنند. اما همه تراکنش‌های بالای ۵۰۰۰ دلار، نیاز به آپلود یک عکس سلفی از طرف کاربر دارند.

✅ آیا صرافی ایدکس از معاملات مارجین پشتیبانی می‌کند؟
صرافی ایدکس با محدودیت‌های خاصی، معاملات مارجین را به معامله‌گران ارائه می‌کند.

✅ آیا ارز دیجیتال IDEX برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟
چشم‌انداز کلی نسبت به آینده ارز دیجیتال ایدکس «IDEX» مثبت است. اما سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال نیز مانند هر ارز دیجیتال دیگر با ریسک همراه است. بنابراین اگر مایلید روی این ارز سرمایه‌گذاری کنید، شخصاً آن را مورد تحلیل قرار دهید یا از یک متخصص مشورت بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا