ارز دیجیتال و کریپتو

بررسی جامع هدرا هش گراف ؛ بلاک چین چالش برانگیز DLT نسل بعدی

هدرا هش گراف به انگلیسی “Hedera Hashgraph” پروژه ای است که کل جامعه رمزنگاری را به آتش کشیده است. دارای آمار شبکه مانند 10000 تراکنش در ثانیه ، بله تعجبی هم ندارد که چرا!.

هش گراف یک فناوری کاملاً جدید است که برای مشتریان صنعت توسعه یافته است. با این حال ، این پروژه یک نسخه منبع باز از فناوری خود را راه اندازی کرده است که بسیاری در صنعت فکر می کنند می تواند بلاک چین های ایجاد شده را به چالش بکشد .

با این حال ، آیا واقعاً همه آن چیزی است که در مورد آن صحبت می شود؟

در این بررسی هدرا هش گراف سعی می کنم به آن پاسخ دهم. من همچنین موارد استفاده طولانی مدت و پتانسیل پذیرش سکه HBAR را تجزیه و تحلیل خواهم کرد.

سایت رسمی “کلیک کنید

هدرا هش گراف چیست؟ | Hedera Hashgraph

هدرا هش گراف خواستار شکل جدید آن از فن آوری دفتر توزیع (DLT) است. این فناوری DLT زمانی است که شبکه ای از رایانه ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند تا بر سر موضوعی به توافق برسند که به آن اجماع می گویند. در مورد هدرا ، توافق بر سر این است که آیا تراکنش ها معتبر هستند و آیا شبکه غیر متمرکز است تا امنیت و انصاف حفظ شود.

اگر در مورد فناوری بلاک چین چیزی می دانید احتمالاً همه اینها آشنا به نظر می رسد زیرا بلاک چین ها نوع دیگری از فناوری دفتر کل توزیع شده هستند.

بلاک چین در مقابل هشگراف تجسم شد. تصویر از طریق کاغذ سفید هدرا

هدرا هش گراف متفاوت است ، زیرا از چیزی استفاده می کند که به آن فناوری گراف غیر گردشی (DAG) گفته می شود. الگوریتم اجماعی که از آن استفاده می کند شامل چیزی به نام رای گیری مجازی و همچنین پروتکل Gossip to Gossip است.

کاغذ سفید همچنین ادعا می کند که هش گراف “تحمل خطای بیزانس را تضمین کرده است” ، و آن را ایمن تر ، سریعتر و عادلانه تر از سایر مکانیسم های اجماع می کند. این به هش گراف امکان مقیاس پذیری ، کارآمد و ایمن تر را می دهد ، که همگی در مقایسه با راه حل های بلاک چین بهبود یافته است.

پلتفرم هدرا هش گراف

هدرا هش گراف توسط دکتر Leemon Baird ایجاد شد و توسط Swirlds ، شرکتی که او تاسیس کرد ، در سال 2016 راه اندازی شد . این دفتر کل با استفاده از فناوری هش گراف ثبت شده است و به عنوان یک الگوریتم اجماع ناهمزمان بیزانسی (ABFT) توصیف می شود برای ایمن سازی بستر در برابر حملات.

پلتفرم هدرا هش گراف به طرز شگفت انگیزی سریع است و همچنین ایمن و عادلانه است ، به علاوه برای حفظ امنیت شبکه به منابع اندکی محاسباتی نیاز دارد. با استفاده از هدرا ، هرکسی قادر به اجرای یک گره ، ایجاد یک dApp یا استفاده از خدمات بدون نیاز به مجوز این فناوری است.

تنها چیزی که از هم جدا می شود فناوری هش گراف است که توسط Swirlds ثبت شده است تا از ظهور دفاتر اصلی رقیب با استفاده از فناوری هش گراف جلوگیری کند.

پلت فرم هش گراف برای برنامه های سازمانی ایجاد شد و هدرا در بالای هش گراف ساخته شد. راه اندازی بتای اصلی هدرا هش گراف در آگوست 2019 به پایان رسید.

این اجازه می دهد تا سه سرویس اصلی ارائه شده توسط هدرا ، یعنی ارز رمزنگاری شده HBAR که به منظور پشتیبانی از تراکنش های خرد ، سیستم فایل توزیع شده و پشتیبانی از قراردادهای هوشمند جامد است.

مشکلات حا شده توسط هدرا هش گراف

پنج مشکل وجود دارد که توسط هدرا و هش گراف تلاش می شود آنها را حل کند. با حل این مشکلات ، هدرا معتقد است که می تواند از فناوری اصلی دفتر توزیع شده استفاده کند. در اینجا این پنج مشکل وجود دارد:

کارایی

هدرا ادعا می کند که بسیار سریع است ، و در واقع می تواند بیش از 10،000 معامله را در ثانیه انجام دهد ، با توافق بین 3-5 ثانیه ، و نهایی.

در گذشته ، شبکه های آزمایشی هدرا توانسته بودند به 50،000 تراکنش در ثانیه دست پیدا کنند و در یک آزمایش که محدودیت جغرافیایی فقط 1 قاره وجود داشت ، این پلت فرم توانست سرعت 500000 تراکنش در ثانیه را بدست آورد.

هدرا هش گراف عملکرد مقایسه شده است

بنابراین به نظر می رسد که پلتفرم هدرا فقط با پهنای باند شبکه محدود شده است. شبکه های دیگر در حال حاضر در مقایسه با سرعتی که توسط هدر به دست آمده رنگ پریده است. به عنوان مثال ، بیت کوین تنها 7 تراکنش در ثانیه دارد و حتی شبکه ویزا تنها 2000 تراکنش در ثانیه را به دست می آورد.

امنیت

امنیت در هدرا هش گراف چگونه است؟ هش گراف از عدم تحمل گسل بیزانس (aBFT) به عنوان الگوریتم اجماع خود استفاده می کند و این الگوریتم به عنوان یکی از مطمئن ترین روش های ارائه اجماع در نظر گرفته می شود.

با استفاده از aBFT هدرا ، هیچ عضوی نمی تواند اجماع جامعه را متوقف کند یا پس از دستیابی به اجماع ، سوابق را تغییر ندهد. تا زمانی که کمتر از 1/3 گره ها مهاجم باشند ، شبکه قادر به تحمل گره های معیوب خواهد بود.

هنگامی که شبکه به اجماع برسد ، بلافاصله توسط جامعه شناخته می شود و این اطمینان می دهد که اجماع نمی تواند به خطر بیفتد. این بدان معناست که aBFT به هدرا در برابر گره های مخرب و حملات DDoS محافظت می کند ، حتی اگر برخی از گره های شبکه بسته یا به خطر بیفتند.

هش گراف همچنین به دلیل احساس نهایی که هنگام اجماع حاصل می شود ، از فناوری بلاک چین ایمن تر است. همچنین با استفاده از مهر زمان اجماع برای دستیابی به عدالت اثبات شده ریاضی از طریق یک رای گیری دموکراتیک ، نگرانی های عدالت را برطرف می کند. در این مورد ، انصاف سه جنبه دارد:

  1. دسترسی عادلانه در جایی که هیچ فردی نمی تواند جریان تراکنش ها را دستکاری کند یا هیچ گره ای در مورد معاملات دروغ نمی گوید.
  2. Timestamps عادلانه که زمان واقعی را نشان می دهد که طی آن تراکنش برای اکثر شبکه پخش شده است.
  3. سفارش عادلانه با استفاده از تخصیص زمانبندی عادلانه به دست می آید.

حکومت

هدرا هش گراف دارای دو مدل حکمرانی است که در کاغذ سفید آن تعریف شده است. اولین آنها مدل دولت شورا است ، که به طور کلی هیئت حاکمه حادرا است که از تمرکززدایی ، قابلیت اطمینان و ثبات شبکه حمایت می کند.

این شورا شامل 39 سازمان است که معتبر شناخته شده اند و در سراسر جهان در 5 قاره پراکنده شده اند. هر عضو شورا به دو دوره سه ساله متوالی محدود می شود.

اعضای شورای حاکمیت هدرا. تصویر از طریق هدرا

این تنظیم مانع از آن می شود که قدرت بیش از حد توسط یک فرد یا سازمان واحد در اختیار گرفته شود. دومین مدل حکومتی مدل اجماع است که به هرکسی که مایل به اجرای یک گره است اجازه می دهد تا این کار را انجام دهد.

با مدل اجماع ، هر کسی می تواند یک گره را اجرا کند ، به حفظ اجماع کمک کند و برای تلاش خود پاداش دریافت کند. تیم انتظار دارد تعداد گره ها به سرعت افزایش یابد و تمرکززدایی هدرا هش گراف را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

ثبات

هدرا هش گراف گفته است که هرگز چنگال نمی زند زیرا سکو با کنترل های قانونی و فنی که مانع چنگال زدن می شوند ، سالم نگه داشته می شود. این امر از ایجاد هرگونه سیستم عامل رقیبی جلوگیری می کند ، که به جلوگیری از سردرگمی و عدم اطمینان کمک می کند.

دو قابلیت وجود دارد که توسط کنترل های فنی ایجاد می شود. اولین مورد این است که شجره نامه هش گراف همیشه می تواند توسط مشتری نرم افزار از طریق مکانیزم حالت مشترک تأیید شود. این حالت مشترک شامل همه گره هایی است که اطلاعات تأیید شده ای را شامل می شوند که شامل حالت اجماع کل شبکه است.

در چنین وضعیت مشترکی ، بازیگر بد نمی تواند شبکه را به خطر بیندازد و همچنین مانع از تغییر یا ایجاد تغییرات در گره ها و سپس هجوم آنها به کل شبکه به عنوان معتبر می شود.

ضمانت “بدون چنگال” با هدرا هش گراف

قابلیت دوم این اطمینان را می دهد که هرگونه تغییر نرم افزاری که توسط هیئت حاکمه انجام می شود ، مشروع است زیرا به طور خودکار در شبکه به روز شده و مشخص می شود.

علاوه بر کنترل های فنی ، کنترل های قانونی نیز وجود دارد تا از بروز هرگونه چنگال و ایجاد بستر رقابتی جلوگیری شود. در حالی که درست است که پایگاه کد هدرا هش گراف منبع باز است ، اما به غیر از طریق شورای حاکمیت نمی توان به روز رسانی کرد.

ثبت اختراع فناوری هش گراف باعث می شود که تیم دیگری نتواند با استفاده از این فناوری یک پلت فرم ایجاد کند مگر اینکه مجوزی از Swirld دریافت کند.

رعایت مقررات

هدرا انطباق KYC/AML را از طریق مکانیسم هویت اختیاری شامل ، فعال کرده است. این سیستم که به نام سیستم ثبت نام Opt-in Escrowed Identity نامیده می شود ، اجازه می دهد تا هویت های تأیید شده به کیف پول های ناشناس متصل شوند.

این ویژگی باعث می شود که هدرا به پذیرش گسترده ای دست پیدا کند زیرا دولت ها همچنان مقررات خود را به چشم انداز ارزهای رمزنگاری شده اضافه می کنند.

الگوریتم اجماع هش گراف

هدرا هش گراف از یک الگوریتم اجماع استفاده می کند که بر اساس رای گیری مجازی و پروتکل شایعات است.

پروتکل شایعات روشی برای انتشار سریع و کارآمد اطلاعات در سراسر شبکه است. با استفاده از پروتکل شایعات ، یک گره می تواند به طور تصادفی گره دیگری را که قبلاً با آن آشنا است انتخاب کرده و تمام اطلاعات خود را با آن گره مبادله کند. این فرایند در کل شبکه پخش می شود و به صورت تصاعدی افزایش می یابد تا زمانی که کل شبکه از تمام اطلاعات موجود مطلع شود.

علاوه بر این ، پروتکل Gossip به جای شایعه گفتن فقط در مورد یک معامله ، امکان “شایعات در مورد شایعات” را نیز فراهم می کند ، که به شما امکان می دهد اطلاعات تاریخی را در سراسر شبکه شایعه سازی کنید.

این بدان معناست که گره هایی با اطلاعات کمی متفاوت در بالای زنجیره می توانند با شایعه سازی مداوم یکدیگر به سرعت به توافق برسند. سرانجام ، رویدادها به هم نزدیک می شوند و اعضای پایین زنجیره رویدادهای مشابهی را به اشتراک می گذارند. این فرایند به شبکه اجازه می دهد تا بی نهایت مقیاس بندی کرده و در عین حال از ثبات و بهینه سازی ارتباطات در سراسر شبکه اطمینان حاصل کند.

مقایسه توپولوژی ارتباطات گروهی

رای گیری مجازی در هش گراف بر اساس مفهوم رای گیری است اما روش پیچیده تری برای رای دادن است که با کارآمدی به تضمین های قوی دست می یابد. با رای گیری مجازی ، شبکه می تواند یک الگوریتم رای گیری را بدون ارسال هیچ گونه پیام رأی گیری اجرا کند.

این کار به این دلیل انجام می شود که پروتکل Gossip به هر گره در شبکه اجازه می دهد تا یک نسخه کامل از هدرا هش گراف را با تاریخچه هر تراکنش کامل کند. این ویژگی بدین معناست که گره ها می توانند “ترتیب کلی رویدادها را با توجه به کارکرد قطعی آن هشتگراف محاسبه کنند” و پاسخ های یکسانی دریافت کنند.

این به گره ها اجازه می دهد تا در مورد اعتبار هرگونه تراکنش به توافق برسند ، مادامی که بداند اکثر شبکه شاهد معامله بوده اند.

الگوریتم هدرا هش گراف در بین دفترهای توزیع شده منحصر به فرد است و از استفاده از پهنای باند بسیار کم و همچنین ارائه صداقت و شفافیت استثنایی در بین گره های شبکه سود می برد.

تیم هدرا هش گراف

تیم هدرا هش گراف متشکل از متخصصان بسیار ماهر و باتجربه است که دانش زیادی در مورد بلاک چین ، فناوری و کسب و کار به پروژه می آورند.

دانشمند ارشد و بنیانگذار پروژه دکتر لیمون برد است . دکتر بایرد مخترع الگوریتم هش گراف است. او بیش از 20 سال تجربه فناوری و راه اندازی را در این پروژه به ارمغان می آورد و پیش از این استاد علوم کامپیوتر در آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده بوده است.

وی همچنین در بسیاری از آزمایشگاه ها مقام دانشمند ارشد را دارد. او موسس چندین شرکت نوپا بوده است ، از جمله دو شرکت که در زمینه هویت فعالیت می کردند. دکتر بایرد دکترای خود را دریافت کرد. در علوم کامپیوتر از دانشگاه کارنگی ملون و چندین اختراع در زمینه امنیت کامپیوتر و یادگیری ماشین کسب کرده است.

از چپ: دکتر لیمون بایرد ، منس هارمون ، کریستین هاسکر و لیونل چوکرون

دومین بنیانگذار و مدیرعامل هدرا منس هارمون است. هارمون یک کارآفرین باتجربه است و بیش از 20 سال به عنوان مدیر فناوری در شرکت های چند ملیتی ، استارتاپ های با تکنولوژی بالا و آژانس های دولتی کار می کند.

قبل از کار در هدرا ، او موسس دو استارتاپ فناوری و همچنین مدیر ارشد چندین شرکت بود. او در زمینه امنیت سایبری و یادگیری ماشین مشارکت داشته و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه ماساچوست دریافت کرده است.

این پروژه علاوه بر تیم کوچک و با استعدادی که روی هدرا هش گراف کار می کند ، تعداد زیادی سرمایه گذار ، شریک ، دستگاه جوجه کشی و شتاب دهنده نیز دارد.

توکن HBAR

HBAR ارز رمزنگاری شده بومی است که به شبکه عمومی هدرا هش گراف قدرت می دهد. این یک “نشانه” کاربردی است که برای قدرت بخشیدن به برنامه های غیرمتمرکز ، ایجاد مدل های تجاری پرداخت Peer-to-Peer و محافظت از شبکه در برابر عوامل مخرب استفاده می شود.

وقتی نوبت به اجرای برنامه های غیرمتمرکز می رسد ، HBAR برای پرداخت هزینه محاسباتی مورد نیاز برای اجرای یک قرارداد هوشمند و همچنین ذخیره فایل یا انتقال برخی از ارزهای رمزنگاری شده استفاده می شود. عملکرد بسیار مشابهی که Gas بر روی سیستم عامل هایی مانند اتریوم یا نئو انجام می دهد.

برای حفاظت ، HBAR ها به عنوان یک پروکسی در یک گره شبکه قرار می گیرند. این بدان معناست که قدرت رأی با توجه به میزان هریک از اعضا در HBAR ها وزن می شود. مشابه دیگر پروتکل های اثبات سهام ، با نیاز به تعهد پولی ، هدرا رفتار صادقانه را از گره های شبکه مجبور می کند.

وقتی صحبت از اقتصاد می شود ، مجموعا بیش از 50 میلیارد سکه HBAR عرضه می شود. انتشار اولیه سکه ها هنگام راه اندازی شبکه تنها 3.6 بود. با این حال ، عرضه برجسته سالانه طبق برنامه انتشار سکه افزایش می یابد.

انتشار آهسته سکه ها به منظور توسعه بیشتر پایدار و منظم پلت فرم است تا بتواند بدون قربانی کردن ایمنی مورد نیاز برای اطمینان کامل از شبکه ، به مقیاس مورد نیاز برسد.

عملکرد قیمت هدرا هش گراف

توکن HBAR فقط به همراه نسخه اصلی بتا پلتفرم هدرا هش گراف در 16 سپتامبر 2019 منتشر شده است. قبل از آن ، در آگوست 2018 یک ICO برای سرمایه گذاران معتبر وجود داشت ، و همچنین 2 دور دیگر از بودجه که کل آن را به ارمغان آورد. به 124 میلیون دلار افزایش یافته است.

قیمت هدرا در نوشتن این مقاله در تاریخ 4 سپتامبر 2021 چیزی حدود $0.286063 است.

نتیجه گیری

فناوری توزیع شده ارائه شده توسط هدرا هش گراف انقلابی در دنیای بلاک چین است. افزودن فناوری هایی مانند رای گیری مجازی و پروتکل شایعات برای اجماع ، و همچنین aBFT ، یک شبکه امن ، سریع و عادلانه را فراهم می کند.

ccodebase ممکن است ثبت شود ، اما همچنان منبع باز است و هر کسی می تواند در شبکه شرکت کند ، از جمله توسعه دهندگانی که بدون مجوز برای توسعه dApps آزاد هستند.

هش گراف توانسته بخشی از مشکل مقیاس پذیری را نیز حل کند ، اما فقط در تعداد تراکنش ها. باید دید تا چه اندازه می تواند تعداد گره های شبکه را که در حال حاضر تعداد کمی است مقیاس بندی کند.

در نهایت ، باید بپذیریم که حتی اگر فناوری هش گراف از نظر راه حل های توزیع شده برتر از فناوری بلاک چین باشد ، این برتری پذیرش بیشتر را تضمین نمی کند. بلاک چین ها نیز در حال پیشرفت هستند ، اما من از پتانسیل ارائه شده توسط هدرا هش گراف خوشم می آید و مشتاقم ببینم چه چیزی ممکن است باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
× به کانال تلگرامی ما بپیوندید به کانال تلگرامی ما بپیوندید