ارز دیجیتال و کریپتومقالات آموزشی

کامپاند Compound چیست؟ سرویس وام دهی غیر متمرکز!

ارز دیجیتال کامپاند با نماد COMP نشان داده می شود. کامپاند یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است که طبق رتبه بندی سایت coinbase در جایگاه 45 قرار دارد. در حال حاضر قیمت هر کامپاند ۱۰۳٫۰۶دلار است. این پروژه بخشی از اتریوم محسوب می شود. در این مقاله با بیگ اینکام همراه باشید تا شما را با این ارز دیجیتال آشنا کنیم.

آشنایی با ارز دیجیتال compound

وام دادن و وام گرفتن!

compound یک سرویس مالی غیر متمرکز (Defi) است. این سرویس مالی، یک سرویس غیر متمرکز وام دهی متن باز (Open Source) است که به صورت همتا به همتا (Peer to Peer) عمل می‌کند، یعنی هم وام دهنده و هم وام گیرنده خود مردم هستند و با استفاده از این سرویس افراد می‌توانند با تامین وجه برای وام گیرنده‌ها به صورت ارز دیجیتال سود دریافت کنند و وام گیرنده‌ها هم با قرار دادن وثیقه، که آن هم از نوع ارز دیجیتال است، وامی کریپتویی دریافت کنند و در زمان تسویه حساب با بازگرداندن مقدار وام بعلاوه سود آن، وثیقه خود را آزاد کنند.

استفاده compound از قرارداد هوشمند!

compound در واقع با استفاده از قراردادهای هوشمند (Smart Contract) اتریوم، مشکل اعتماد بین وام دهنده و وام گیرنده را به شیوه ای کاملا غیر متمرکز حل کرده است. در حال حاضر ۶ ارز دیجیتال که همگی از نوع توکن‌های ERC20 هستند، برای تامین وجه (Supply) و وام گرفتن (Borrow) در دسترس هستند که سود وام و سپرده مربوط به هرکدام از آن‌ها متفاوت است. این ۶ توکن عبارتند از: ETH، Dai، BAT، USDC، REP و ZRX</p

اما یکی از کاربردهای این سیستم می‌تواند زمانی باشد که به فرض شما مقداری اتریوم دارید و باور دارید که قیمت آن در آینده افزایش پیدا می‌کند، بنابراین تمایلی به فروش آن ندارید اما از سوی دیگر به پول نیاز دارید. در این حالت سیستم‌های وام‌دهی مثل Compound می‌توانند به کار آیند و شما با وثیقه قرار دادن اتریوم خود مقداری استیبل کوین (مثلا Dai) به عنوان وام دریافت نمایید و بعدا با بازگرداندن آن مقدار Dai به علاوه مقداری کمی سود به این سیستم، وثیقه اتریوم خود را آزاد نمایید.

کاربرد دیگری که این سیستم می‌تواند داشته باشد، برای افرادی است که تمایل دارند مقداری سود به ارز دیجیتالشان تعلق بگیرد، این افراد با استفاده از این  سرویس می‌توانند ارز دیجیتال خود را سپرده کنند تا سایر افراد بتوانند از آن وجوه وام بگیرند به این ترتیب سودی به وام دهنده برسد.

در واقع کامپاند:

  • Compound شرکتی است که به اشخاص امکان می‌دهد با ارزهای دیجیتال خودشان درآمدزایی داشته باشند.
  • این پروژه بخشی از اتریوم و اکوسیستم DeFi است.
  • کاربران می‌توانند با قراردادن وثیقه‌ای بیشتر از حد مشخص شده توسط پروژه وام دریافت کنند.

محاسبه نرخ سود وام در ارز دیجیتال کامپاند

در قسمت های قبلی توضیح دادیم که شما چه بخواهید وام بگیرید یا وام بدهید باید مقداری ارز دیجیتال در اختیار کامپاند Compound قرار دهید. طبیعی است که وام دهنده سود می گیرد و وام گیرنده سود پرداخت می کند. اما نرخ درصد این سود چگونه محاسبه می شود. زمانی که شما دارایی خود را در اختیار کامپاند قرار می دهید، Cتوکن دریافت می کنید. توکن C از توکن های ER-20 است.

این توکن یکی از بهترین نوآوری های ارز دیجیتال بر پایه بلاکچین است. شما می توانید این توکن را انتقال دهید یا با استفاده از آن معامله کنید. شما می توانید با استفاده از کلید شخصی خود درست همانند دیگر ارزهای دیجیتال این توکن را کنترل کنید. نرخ سود وام تابعی از ارزهای دیجیتال موجود در بازار است. و با عرضه و تقاضا که باعث نوسان می شود، بر روی این نرخ تاثیر می گذارد.

نرخ سودی که در کامپاند Compound میبینید وابسته به شرایط بازار در آن زمان دارد. هر وقت که در اتریوم استخراج صورت می گیرد،این نرخ ها تعیین می شوند. هر 15 ثانیه ارز توکن C شما 1/2102400 درصد افزایش می باید. زمانی که افراد زیادی ارز دیجیتال خود را برای وام دهی در اختیار کامپاند قرار می دهند، نرخ سود وام کاهش می یابد. زیرا برای وام دهی سرمایه زیادی موجود است و شما سود زیادی برای اضافه کردن ارز دیجیتال خود به این سرمایه دریافت نمی کنید. و اگر تعداد افرادی که وام می دهند کم باشد، سود بیشتری دریافت می کنید به عنوان وام دهنده.

نکته ای درباره وام گرفتن از Compound

شما زمانی که می خواهید از کامپاند وام بگیرید باید مقداری ارز دیجیتال را به عنوان وثیقه در اخیتار آنها بگذارید. همچنین ارزش این وثیقه باید از وامی که می گیرید بیشتر باشد. در قسمت های قبلی ما به این دو نکته مهم اشاره کردیم. اما این دو باعث ایجاد نکته ای بسیار مهم می شوند.

ارز دیجیتالی که شما به عنوان وثیقه در اختیار کامپاند قرار می گیرد قطعا مانند دیگر ارزها نوسان دارد. به همین دلیل ممکن است ارزش آن کاهش یابد و به ارزش وامی که دریافت کرده اید برسد. اگر چنین شرایطی پیش بیاید، توکن های C شما به صورت خودکار غیرفعال می شوند. در واقع می توان گفت که تصفیه حساب صورت می گیرد.

ویژگی های خاص کامپاند

Compound از نظر سطحی شبیه سایر پروتکل‌های وام دهی غیرمتمرکز است که از دارایی‌های دیجیتال کاربران به عنوان وثیقه برای گرفتن ارزهای دیجیتال بیشتر استفاده می‌کند. ویژگی خاص کامپاند، توکنایز کردن دارایی‌های قفل شده در سیستم با استفاده از c Token است.

توکن‌های کامپاند یا c Token نوعی توکن ERC 20 هستند که نشان دهنده وجوه واریز شده کاربر در Compound هستند. کاربران با قرار دادن اتر یا توکن‌های ERC20 دیگر مثل USDC در این پروتکل، c Token معادل آن را دریافت می‌کنند. برای مثال قفل کردن USDC در این پروتکل منجر به تولید توکن‌های cUSD می‌شود که به شکل خودکار برای شما بهره ایجاد می‌کنند. می‌توانید در هر زمان دلخواه cUSDC خودتان را بازخرید کرده و USDC معمولی و نرخ بهره آن به صورت USDC را دریافت کنید.

هر دارایی بازار خود را دارد و میزان عرضه و تقاضا در آن بازار نرخ بهره تولید شده توسط c Token به مرور زمان را تعیین می‌کند.

نکته جالب:

Compound در سری A جذب سرمایه خود تحت هدایت شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Andreesen Horowitz موفق به جمع آوری 25 میلیون دلار شد. این پروتکل یک میلیون دلار USDC از صندوق USDC Bootstrap کوین بیس دریافت کرد.

ویژگی های متفاوت Compound

وقتی وجوه قفل شده کاربران تبدیل به شکل ERC20 شود، امکان جابجایی، معامله و استفاده آزاد از آنها در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز فراهم می‌شود. استفاده از cToken یکی از ویژگی‌های مهم و اساسی جنبش DeFi به نام لگو است – یعنی قابلیت ترکیب کردن پروتکل‌های متفاوت به شکل بلاک‌های سازنده.

برای مثال از cUSDC در اپلیکیشن DeFi محبوب TokenSet استفاده شد که ارزهای دیجیتال را به صورت خودکار و بر اساس شرایط از قبل برنامه نویسی شده مبادله می‌کند. ترکیب cUSDC با الگوریتم‌های معاملاتی خودکار به دارندگان توکن‌های Set امکان می‌دهد که از مزیت معاملات خودکار و به دست آوردن نرخ بهره استفاده کنند.

اما از طرفی Compound عاری از مشکل نیست امین سلیمانی بنیانگذار Spankchain یکی از منتقدان سخت آن است که مطلبی در رابطه با وجود نقطه شکست متمرکز در این پروتکل نوشته است. به گفته سلیمانی وجوه کاربران این پروتکل در معرض حمله و دستکاری قرار دارند چون این پروتکل کاملاً غیرمتمرکز نیست.

Robert Leshner بنیانگذار Compound در پاسخ به این انتقاد اعلام کرده که Compound در نهایت تبدیل به اپلیکیشن کاملاً غیرمتمرکزی خواهد شد که جامعه Web3 همیشه منتظر آن بوده است.

آینده کامپاند Compound چگونه است؟

Compound و در مجموع، DeFi به دنبال تلاش برای فراهم کردن امکان دسترسی و کنترل بیشتر افراد بر پولی که به دست می‌آورند و پس انداز می‌کنند، هستند. هر چند این پروژه منتقدان خاص خود را دارد اما هدف طولانی مدت کامپاند همیشه این بوده که به مرور زمان کاملاً غیرمتمرکز شود. در حال حاضر تیم کامپاند این پروتکل را مدیریت می‌کند اما قرار است در آینده همه اختیارات آن به سازمان غیرمتمرکز مستقلی که تحت حاکمیت جامعه کاربران Compound قرار دارد، واگذار شود.

ارز دیجیتال COMP و سیاست های مالی غیر متمرکز در تلاش اند تا مردم دسترسی و کنترل بیشتری بر روی درآمد و پس انداز خود داشته باشند. هرچند این پروژه ها همواره مورد انتقاد افراد زیادی قرار می گیرند، اما کامپاند قصد دارد تا در طول زمان کاملا غیر متمرکز شود. در حال حاضر تیم کامپاند پروتکل ها را مدیریت می کند. اما آنها قصد دارند در آینده تمام اختیارات را به یک سازمان غیر متمرکز منتقل کنند. برنامه های تیم پشتیبان یک ارز دیجیتال برای آینده از اهمیت بالایی برخوردار است. این برنامه ها ممکن است باعث رشد و شکوفایی یک ارز شوند یا آن را نابود کنند.

نحوه استفاده از کامپاند

برای استفاده از این سیستم Compound باید از یک مرورگر Web3.0 یا افزونه گوگل کروم متا‌مسک (MetaMask) استفاده نمایید. برای مشاهده ویدیوی آموزشی نحوه نصب و استفاده از افزونه MetaMask از لینک زیر استفاده نمایید.

آموزش نصب و استفاده از متامسک (MetaMask)
لینک وب سایت رسمی کامپاند

سخن پایانی

ما در مطلب بالا شما را با یک سرویس وام دهی یعنی Compound آشنا کردیم . کمبود سرویس های وام دهی در ساختار پرداخت ها در بستر بلاکچین حس می شد . که رفته رفته بعد از ایجاد بلاک چین های متفاوت این نوع سرویس دهی ها در حال گسترش است و قطعا با گسترش این سرویس های وام دهی اشکالات وام دهی با مشکلات بالا در کشور ها از بین می رود و افراد می توانند به راحتی و در کوتاه ترین زمان نسبت به سپرده خود وامی را تهیه کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا