ارز دیجیتال و کریپتو

ارز دیجیتال Karura چیست؟ بررسی کامل کارورا و توکن KAR

ارز دیجیتال کارورا یا Karura چیزهای زیادی برای انجام دادن دارد. برنده شدن در اولین حراج پاراچین کوساما به سبک دلنشین و مهم، انتظارات زیادی را به همراه دارد. کارورا به جای اینکه از بررسی اجتناب ناپذیری که چنین پیروزی مهمی را برمی انگیزد دوری کند، شجاعانه خود را به عنوان ” هاب همه کاره DeFi کوساما ” معرفی می کند.

این مقاله بررسی می‌کند که چقدر این ارز دیجیتال شایسته است، جزئیات نحوه استفاده از عملکرد فعلی Karura را بررسی می‌کند، و میزان پتانسیل این برنامه نوپا را در نظر می‌گیرد.

ارز دیجیتال کارورا یا Karura چیست؟

یک زمینه کوچک می‌تواند Karura را به قرار دادن در حوزه رمزنگاری گسترده‌تر کمک کند. برای کسانی که با کارورا آشنایی ندارند، فکر کنید “آکالا خواهر و برادر کوچکتر کمی بی خیال تر است”. این ارز دیجیتال برای آکالا همان چیزی است که کوساما برای پولکادات ، مونریور برای پرتو ماه، و آلتایر برای سانتریفیوژ است – که عمدتاً نمونه‌ای کمتر شناخته شده است که جامعه برای تسریع در توسعه هر دو اکوسیستم، طناب کوچکی را در نظر گرفته است.

اولین چیزی بودن کمی فشار اضافی را به همراه دارد. این اولین پروژه ای است که روی یک « شبکه قناری » ممیزی نشده راه اندازی شد که با افتخار یک شعار هشدار به کاربران را به «EXPECT CHAOS» ارائه می کند، این را چندین سطح افزایش می دهد.

یکی از برجسته‌ترین جنبه‌های راه‌اندازی کارورا، فقدان هر گونه آشفتگی، قتل عام، گرملین یا اشکالات آشکار بود.

تقریباً انگار کل تیم ماه‌ها قبل از اجرای نهایی Karura دقیقاً می‌دانستند که چه کار می‌کنند. (توسعه‌دهندگان پروژه‌های آینده لطفاً توجه داشته باشند) این واقعیت که راه‌اندازی بدون مشکل انجام شد، به بسیاری از سرمایه‌گذاران اولیه و علاقه‌مندان به کریپتو اعتماد بیشتری نسبت به پروژه داد، قابل درک است که در نهایت این دنیای کریپتو است، جایی که کارها به ندرت به این آرامی پیش می‌رود. تقریباً انگار فضای رمزنگاری در حال «بالغ‌تر شدن» و توسعه‌یافته‌تر است.

Karura مرکز DeFi همه کاره کوساما

دکس Karura تقریباً دو هفته پس از برنده شدن در اولین حراج پاراچین فعال شد. از آن زمان، پیشرفت مداوم در مراحل مختلف راه اندازی منجر به افزودن منظم به عملکرد و افزایش موارد استفاده شده است. در حالی که کارورا هنوز در مراحل اولیه خود است، چنین خوداعلامی انگیزه بررسی دقیق را حتی در این مرحله اولیه می کند. بیایید با بررسی برنامه های DeFi که در حال حاضر پشتیبانی می شوند و نحوه شروع کار شروع کنیم.

شروع شدن

برای کامل شدن، اجازه دهید ابتدا نحوه استفاده از Karura را بررسی کنیم. تصویر بالا برنامه در حال اجرا در گوگل کروم را نشان می‌دهد و بینش سطح بالایی از آنچه در حال حاضر در دسترس است ارائه می‌دهد. نیازی به ورود نیست. مانند متامسک، افزونه مرورگر Polkadot.JS جزئیات حساب شما را ذخیره می کند و به شما امکان می دهد با برنامه های غیرمتمرکز تعامل داشته باشید.

بنابراین در حالی که هیچ ثبت نام یا ورود به سیستم Karura خاصی وجود ندارد، داشتن یک حساب Polkadot.JS برای باز کردن عملکردی مشابه آنچه که متامسک برای شبکه های دیگر انجام می دهد، واقعاً ضروری است. مسلماً، بسیاری از عملکردها از طریق کیف پول های تلفن همراه مانند پولکا والت و MathWallet قابل دسترسی است، اما تجربه بسیار بهتری از طریق یک مرورگر وب مبتنی بر دسکتاپ/تبلت است.

در حال حاضر، تعامل افزونه Polkadot.JS به برنامه های کاربردی در اکوسیستم های پولکادات و کوساما محدود شده است. در این حوزه‌ها به خوبی کار می‌کند، اما متأسفانه پس از مدتی، چنین ویژگی‌های شبکه‌ای تا حدودی آن را زائد می‌کند.

Polkadot.js احتمالاً در آینده نزدیک بسیار کمتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت زیرا گزینه های بهتر و کاربر پسندتری مانند Talisman شروع به راه اندازی می کنند. هنگامی که Acala EVM+ راه اندازی شد، احتمالاً شاهد پشتیبانی کیف پول های معروف اتریوم مانند متامسک خواهیم بود، به این معنی که کاربران می توانند دارایی ها و اتصالات وب 3 خود را با مجموعه ابزار دلخواه خود مدیریت کنند.

یک تفاوت در Karura مهم که باید از آن آگاه بود این است که چگونه آدرس دهی در اکوسیستم های پولکادات و کوساما انجام می شود. در حالی که یک آدرس را می توان برای توکن های مختلف شبکه سازگار با اتریوم در متامسک استفاده کرد، پولکادات، کوساما و فرزندان پاراچین مختلف آنها، همگی فرمت آدرس مجزای خود را دارند.

این موضوع آنقدرها هم که به نظر می رسد آزاردهنده نیست و حتی ممکن است ترجیح داده شود زیرا از ارسال توکن های پشتیبانی نشده توسط کاربران به اطراف برنامه های مختلف در شبکه اتریوم و نیاز به انجام فرآیند “بازیابی” آنها جلوگیری می کند یا خطر از دست دادن آنها را به طور کلی از دست می دهد.

پس از ایجاد یک حساب کاربری Polkadot.JS، آدرس هایی برای هر زنجیره در اکوسیستم بزرگتر ایجاد می شود. همه آدرس‌ها به هم متصل هستند، بنابراین احتمالاً بهتر است به‌عنوان حساب‌های فرعی موجود در یک حساب اصلی مشاهده شوند، که هر کدام نام حساب، رمز عبور و عبارت اولیه بسیار مهم را به اشتراک می‌گذارند.

ضرب سکه kUSD

دلار Karura (kUSD) اولین و تنها استیبل کوینی است که در حال حاضر در کوساما وجود دارد. مسلماً، این روزهای اولیه هستند، اما با مزیت حرکت اول، به راحتی می توان تصور کرد که کوساما به سکه همه جا حاضر کوساما تبدیل شود. کاربران می توانند با استفاده از KSM یا مشتق نقدینگی آن، LKSM، به عنوان وثیقه، kUSD را ضرب کنند. ضریب kUSD در درجه اول یک برنامه استقراضی است.

کاربران Karura می‌توانند این توکن ابزاری را با نرخ APR 3% (هزینه پایداری) وام بگیرند تا برای هر تعداد مورد استفاده مطلوب از آن استفاده کنند، بدون اینکه مجبور باشند مالکیت یک دارایی اساسی را قربانی کنند که ممکن است حفظ آن به همان اندازه مطلوب باشد. در حال حاضر، تنها KSM و LKSM ممکن است به عنوان وثیقه استفاده شوند، به دلیل کاهش نوسان آنها در مقایسه با سکه های بسیار جدیدتر مانند KAR یا Bifrost’s BNC.

با گذشت زمان، نامزدهای دیگری از اکوسیستم کوساما و پولکادوت، علاوه بر سکه‌های زنجیره‌ای متقاطع مانند BTC و ETH پس از تکمیل پروتکل‌های پل زدن، ظهور خواهند کرد.

کارورا سواپ – “یونی سواپ” اکوسیستم کوساما

کارورا سواپ بسیار کاربر پسند است. با استفاده از استخرهای نقدینگی که کاربران DEX در آن مشارکت دارند، امکان داد و ستد توکن‌ها را به روشی بدون مجوز و خودکار می‌دهد. همانطور که انتظار می رفت، توکن های بومی کوساما و پولکادوت، به علاوه آن هایی که با استاندارد ERC-20 مطابقت دارند، در Karura پشتیبانی می شوند. هزینه های مبادله ناچیز است و ممکن است توسط هر یک از سکه های موجود در کیف پول شما پرداخت شود.

صرافی غیرقابل اعتماد و زنجیره ای کارورا توسط یک پروتکل تامین نقدینگی خودکار تامین می شود. کاربران می توانند به ارائه دهندگان نقدینگی تبدیل شوند و از دو طریق درآمد کسب کنند: کارمزد مبادله از سواپ Karura و اشتراک سود کارمزد ثبات از پروتکل استیبل کوین kUSD.

نقدینگی استیکینگ در Karura

این یکی بزرگ است، بدون نیاز به از دست دادن نقدینگی توکن‌هایتان، استیک می‌شود؟

پروتکل نقدینگی استیکینگ دو مزیت مهم برای اکوسیستم بزرگ کوساما ارائه می دهد. با تشویق کاربران به انجام اشتراک KSM معمول خود از طریق Karura، امنیت شبکه به دلیل جریان کمتر KSM به برنامه های جایگزین DeFi حفظ می شود. کارورا با ارائه آزادی به شدت از دست رفته در هنگام شرط بندی از طریق روش معمول، به این امر دست می یابد. ما ممکن است به این به عنوان نفی هزینه اتصال KSM اشاره کنیم.

شما به اندازه کافی مدت زمان زیادی را در رمزارز صرف می کنید، تقریباً اجتناب ناپذیر است. ما به همان اندازه می توانیم آن را به عنوان داشتن کیک و خوردن آن توصیف کنیم.

استفاده از KSM در Karura همان مزیت 16 درصدی APR را ارائه می‌کند، با کمی منفی آشکار. هر شرط KSM تقریباً 9.65 LKSM برای کاربر تولید می کند که بازدهی دارد. تا زمانی که کاربر آن را مبادله نکند، باید جوایز استیکینگ معمولی را دریافت کند در حالی که فرصت های مختلف دیگری نیز فراهم می شود.

کسب درآمد کارورا

بخش کسب درآمد Karura به کاربران این امکان را می دهد که برای انجام فعالیت های مختلف روی پلتفرم، کارمزد معاملات و سایر پاداش ها را دریافت کنند. تعدادی از استخرهای نقدینگی وجود دارد که کاربر می‌تواند در آنها مشارکت داشته باشد، که هر استخر توسط یک رویداد راه‌اندازی انجام می‌شود تا نرخ مبادله اولیه بین دو توکن ایجاد شود که یک جفت LP معین را تشکیل می‌دهند.

تامین نقدینگی (LPing)

برنامه Karura به کاربران این امکان را می دهد که با ارائه نقدینگی به کارورا سوآپ، کارمزد معاملات و سایر پاداش ها را دریافت کنند. کاربرانی که برای تامین نقدینگی انتخاب می‌کنند، هزینه‌های معاملاتی مربوط به میزان نقدینگی را که ارائه می‌کنند، کاهش می‌دهند. توجه به این نکته مهم است که تامین نقدینگی با خطر زیان ناپایدار همراه است.

این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که نوسانات قابل توجهی در نرخ مبادله دارایی های اساسی وجود داشته باشد که منجر به بدتر شدن وضعیت LP نسبت به زمانی که آنها صرفاً نگه داشتن توکن ها را انتخاب می کردند، می شد. اگر نسبت مبادله توکن اصلی از نسبت مبادله زمانی که LP نقدینگی ارائه می‌کند، منحرف شود، در مقایسه با اگر آنها فقط توکن‌ها را نگه داشته باشند، هر چه انحراف بیشتر باشد، زیان بزرگ‌تر خواهد بود.

البته این زیان تنها زمانی متوجه می شود که LP نقدینگی خود را از Karura برداشت کند.

استخراج نقدینگی

شبکه Karura گهگاه ممکن است برای کاربرانی که فعالیت‌های خاصی را در شبکه انجام می‌دهند، مشوق‌های بیشتری ارائه دهد. برای استخراج نقدینگی، کاربران باید ابتدا به یک ارائه‌دهنده نقدینگی (LP) تبدیل شوند و سپس توکن‌های LP خود را در آنجا قرار دهند که بتوانند پاداش‌های استخراج نقدینگی، پاداش‌های وفاداری و پاداش اضافی kUSD را کسب کنند.

راه اندازی نقدینگی در Karura

کاربران Karura می توانند در طول دوره بوت استرپ در بوت استرپ شرکت کنند. دوره راه‌اندازی فرآیندی است که طی آن جفت‌های توکن جدید در سواپ راه‌اندازی می‌شوند. کاربران می توانند پیشنهادی برای بوت استرپ یک استخر ارسال کنند و در صورت قبولی کاربران می توانند تحت پارامترهای زیر شرکت کنند:

 • قبل از این نه: استخر را نمی توان قبل از یک شماره بلوک خاص شروع کرد
 • تامین هدف برای توکن A: حداقل نقدینگی مورد نیاز برای توکن A
 • تامین هدف برای توکن B: حداقل نیاز نقدینگی برای توکن B
 • حداقل مشارکت برای توکن A: هر مشارکت به حداقل مقدار توکن A نیاز دارد
 • حداقل مشارکت برای توکن B: هر مشارکت به حداقل مقدار توکن B نیاز دارد

استخر نقدینگی تنها زمانی می تواند راه اندازی شود که معیارهای زیر برآورده شوند:

 • بلوک “Not Before” گذشته است و
 • “تدارک هدف برای توکن A” یا “تدارک هدف برای توکن B” برآورده شده است و
 • هر دو توکن A و B دارای نقدینگی > 0 هستند

در طول دوره راه‌اندازی، هیچ معامله‌ای مجاز نخواهد بود، اما کاربران تایید شده Karura می‌توانند همزمان برای توکن A یا توکن B یا هر دو نقدینگی داشته باشند. کاربران تنها در صورتی باید در فرآیند بوت استرپینگ شرکت کنند که بخواهند برای این جفت نیز تامین کننده نقدینگی باشند، کاربران نمی توانند توکن های خود را در طول دوره راه اندازی خارج کنند.

در اینجا نموداری نشان می دهد که شرکت در یک رویداد بوت استرپینگ چگونه به نظر می رسد:

پس از تکمیل بوت استرپ و در دسترس قرار گرفتن توکن ها برای کاربران برای مبادله، توکن های LP به هر ارائه دهنده نقدینگی تخصیص می یابد. سهام LP نشان دهنده سهم LP در نقدینگی کلی یک استخر معین است. پس از آن، توکن های LP را می توان در هر زمان برای دارایی پایه بازخرید کرد. راه‌اندازی نقدینگی برای کاربران حرفه‌ای مناسب‌تر است و برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید از ویکی در بوت استرپینگ Karura استفاده کنید.

وام و قرض گرفتن کارورا

بله، درست است، این هاب دیفای «همه‌در یک» به نام خود عمل می‌کند و کاربران همچنین می‌توانند در وام‌دهی و استقراض شرکت کنند، راهی دیگر برای خداحافظی با آن بانک‌های مزاحم و تشنه کارمزدی که می‌گیرند. و خیلی کم بده اینکه این پیشرفت‌ها در فضای کریپتو انجام می‌شود، جایی که همه این‌ها می‌توانند مستقیماً روی پلتفرم Karura انجام شوند، طراوت‌بخش است، زیرا پخش سکه‌ها در 6 پلتفرم مختلف، همانطور که من در حال حاضر برای اهداف مختلف انجام می‌دهم، می‌تواند سخت باشد!

کاربران می‌توانند توکن‌های خود را مستقیماً در پلتفرم کارورا قرض بدهند و سود کسب کنند و وام‌گیرندگان می‌توانند وام‌هایی را در قالب kUSD دریافت کنند. مکانیسم اعطای وام و استقراض از طریق یک روش بیش از حد وثیقه کار خواهد کرد، به این معنی که وام گیرندگان باید بیشتر از آنچه که می‌خواهند وثیقه کنند، ارز دیجیتال را به عنوان وثیقه قرار دهند. این روشی است که شبکه Karura تضمین می کند در صورتی که وام گیرنده قادر به بازپرداخت وجوه قرض گرفته شده نباشد، پولی را از دست نمی دهند.

این به کاربران این امکان را می دهد که مجبور نباشند دارایی های رمزنگاری خود را نقد کنند تا بتوانند دارایی های رمزنگاری خود را بدون نیاز به فروش آنها برای دسترسی به پول نقد نگه دارند. توجه به این نکته مهم است که در صورت کاهش بیش از حد قیمت توکن ها، به طور کلی کمتر از 100٪ ارزش توکن در زمان قرض گرفتن، خطراتی مانند رویدادهای انحلال وجود دارد.

این منجر به فروخته شدن کسری از وثیقه در فواصل زمانی 20٪ می شود تا زمانی که قیمت بهبود یابد یا خدای ناکرده کل وثیقه شما به دلیل سقوط شدید قیمت نقد شود. وام گیرندگان Karura می توانند با ارائه وجوه بیشتر برای وثیقه نسبت به استقراض خود، این ریسک را بیشتر کاهش دهند تا «فضای تنفس» بیشتری ایجاد کنند.

حکومت Karura

بخش کم قابلیت برنامه به کاربران امکان می دهد در نظارت بر پروتکل های پلت فرم شرکت کنند. اگرچه حاکمیت به ندرت اولین بخش است که ما احتمالاً در یک برنامه دیفای به دنبال آن هستیم، اخلاق ذاتی Karura و در واقع کل اکوسیستم کوساما و پولکادات را نشان میدهد. هر مرحله از راه اندازی و هر سکه جدید باید از طریق فرآیند دموکراتیک چراغ سبز نشان داده شود.

یک رای آتی در مورد اضافه شدن USDT برای استفاده به عنوان وثیقه و به عنوان بخشی از یک جفت تجاری، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چندین صدای نگران در جامعه قبلاً این مرحله را زیر سؤال برده اند. این رای خاص ممکن است به اندازه رای‌هایی که قبل از آن بوده‌اند ساده نباشد. این سوال پیش می‌آید که آیا تیم Karura یک برنامه پشتیبان دارد یا خیر؟

کارورا رویکردی مرحله‌ای را برای به کارگیری مکانیسم‌های حکومتی مختلف اتخاذ خواهد کرد که امکان تمرکززدایی پلتفرم را فراهم می‌کند. چارچوب حکومتی کارورا بر اساس فناوری پولکادوت است که از یک اتاق همه پرسی، یک شورای عمومی و یک کمیته فنی برای اداره شبکه استفاده می کند.

همه پرسی – همه پرسی یک طرح رای گیری ساده، فراگیر و مبتنی بر سهام است. رفراندوم را می توان با پیشنهادهای عمومی یا پیشنهادهای شورا آغاز کرد و برای جامعه حاکم مطرح کرد. یک تأخیر 8 روزه در اجرای آن وجود دارد، پیشنهادهای اضطراری (مثلاً رفع مشکلات شبکه فوری) را می‌توان «سریع» برای داشتن دوره اجرایی کوتاه‌تر پیگیری کرد. کارورا مکانیسم های رای گیری پولکادوت از جمله شمارش، قفل داوطلبانه و تعصب نصاب تطبیقی ​​را پذیرفته است.

شورای عمومی – کارورا در ابتدا توسط یک اتاق همه پرسی به همراه یک شورای عمومی منصوب شده توسط بنیاد آکالا اداره می شود. این تصمیمات آنهاست که ملاحظات مهم شبکه مانند ارتقاء زمان اجرا، حل مشکلات شبکه، بهبودها و غیره را تعیین می کند.

در همین حال، هر دارنده KAR می تواند هر گونه تغییر در شبکه یا پروتکل را پیشنهاد دهد و این پیشنهاد توسط اتاق همه پرسی موافق یا مخالف رأی خواهد داد. سپس شورای عمومی با حق وتو نظارت می کند تا پیشنهاداتی را که ممکن است به نیت سوء یا خطرات امنیتی یا هر چیزی که به نفع شبکه کارورا نباشد، متوقف کند.

هنگامی که شبکه Karura به اندازه کافی تثبیت شد و اقدامات امنیتی انجام شد، یک همه پرسی برای انتقال حکومت به مرحله شورای انتخابی که در آن نامزدی شوراها باز است، آغاز می شود و شوراها از طریق یک فرآیند رای گیری عمومی انتخاب می شوند.

شورای مالی – بر به روز رسانی پارامترهای استیبل کوین، پارامترهای DEX، کارمزدهای Liquid Staking و وظایف پروتکل نظارت خواهد کرد. شوراي مالي توسط شوراي عمومي با 2/3 درجه تاييد مورد نياز انتخاب خواهد شد.

شورای نقدینگی استیکینگ – به روز رسانی پارامترهای نقدینگی استیکینگ را برای مواردی مانند انتخاب اعتبارسنجی نظارت خواهد کرد. اعضای شورای سهامداری مایع توسط دارندگان توکن LKSM انتخاب خواهند شد.

اوراکل جمعی- عضویت Oracle Gateway به تأیید شورای عمومی نیاز دارد، که اساساً یک مدل اثبات صلاحیت است که فقط به اپراتورهای معتبر مجاز اجازه می‌دهد تا قیمت‌ها را در شبکه ارائه دهند. این مدل با تحقیق و توسعه معاصر مشکل اوراکل تکامل خواهد یافت. عضویت توسط شورای عمومی با رتبه تایید 2/3 انتخاب خواهد شد.

کمیته فنی – کمیته فنی در Karura می‌تواند پیشنهادهای اضطراری را که برای عملیات شبکه حیاتی هستند، به تأخیر انداختن تصویب یا لغو پیشنهادهای خطرناک، سریعاً پیگیری کند. اعضای کمیته فنی توسط شورای عمومی با امتیاز تایید 2/3 انتخاب خواهند شد.

به نظر می رسد که این یک رویکرد غیرمتمرکز عادلانه و همه جانبه برای حکمرانی است. حتی با چند سکه، دارندگان به شیوه ای تاثیرگذار رای می دهند. الگوریتم رای گیری به طور رسمی به عنوان رای گیری درجه دوم تعریف می شود و از نظر ریاضی راهی بهینه شده برای انتخاب در یک جامعه دموکراتیک است.

رای‌دهی دانش صفر مقاومت تبانی را در Karura ایجاد می‌کند (یعنی پس از رای‌گیری، آنچه که هر فرد به آن رای داده مشخص نمی‌شود)، و عکس‌های فوری روی زنجیره قبل از اعلام رای‌گیری مقداری مقاومت در برابر سیبیل ایجاد می‌کند (مثلا با یک کیف پول یک رای، نهنگ‌ها می‌توانند حرکت کنند. به کیف پول های متعدد، بنابراین با تمام سکه های خود رای می دهند، اما آن را با هویت های متعدد پخش می کنند و وزن خالص رای خود را افزایش می دهند)

توکنومیک Karura و توکن KAR

Karura همه چیز در مورد ارائه ابزار است. با این حال، نادیده گرفتن و بررسی مستقیم خود سکه بومی است. ICO کارورا بین 8 تا 22 ژوئن 2021 با قیمت اولیه 3 دلار برای هر توکن اتفاق افتاد. چیزی که دیدن آن واقعاً عالی بود این است که قیمت فوراً چند ساعت پس از عرضه توکن به عموم کاهش پیدا نکرد، که اغلب پس از فروش عمومی اتفاق می‌افتد، زیرا سرمایه‌گذاران اولیه مشتاق کسب سود هستند و در نتیجه قیمت را کاهش می‌دهد.

کارورا درست از زمان عرضه توکن از قیمت نسبتاً ثابتی برخوردار بود که نشانه خوبی است زیرا نشان می دهد که بسیاری از سرمایه گذارانی که در دورهای فروش خصوصی شرکت کرده اند به رشد بلندمدت پروژه Karura اعتقاد دارند و همه فقط درگیر آن نبودند. فقط برای کسب درآمد سریع.

این توکن از زمان عرضه از افزایش قیمت ثابتی برخوردار بوده است و به بالاترین حد خود یعنی 13.20 دلار رسیده است و اکنون پس از افت کلی که در کل فضای کریپتو شاهد بودیم، به 0.2296 دلار بازگشته است.

به کنار اصلاحات بازار، توکنومیک های دیگر پشت KAR نیز از نظر توزیع کلی توکن و برنامه واگذاری فوق العاده به نظر می رسند. جامعه به اکثریت قریب به اتفاق توکن ها یعنی 60.87 درصد دسترسی دارد. حامیان اولیه Karura و سرمایه گذاران به 18.33 درصد، حامیان عمومی 10.8 درصد و تیم موسس 10 درصد از توکن ها را در اختیار دارند.

همیشه مهم است که بدانیم آیا جامعه اکثریت دارندگان توکن هستند یا خیر، زیرا این بدان معناست که هیچ بنیانگذار یا سرمایه گذار داخلی اکثریت توکن ها را در اختیار ندارد و این بدان معناست که آنها نمی توانند به یکباره تصمیم به فروش بگیرند که می تواند منجر به افت شدید قیمت شود و برای دارندگانی که از ژتون ها دارند و ارزش آنها در حال کاهش قرار میگیرد.

تفکیک انجمن نشان می دهد که 34٪ از توکن های جامعه به برنامه نقدینگی حراج و پاداش پاراچین، 5٪ به توسعه اکوسیستم، 10.25٪ به ذخیره پاداشی که Karura در آینده برای اعطای مشارکت فعال در شبکه استفاده خواهد کرد، و 11.62٪ به برنامه نقدینگی پرداخت شده است. به خزانه/ذخیره که برای تشویق رشد در شبکه استفاده خواهد شد.

برنامه اعطای اعتبار همچنین باید به دارندگان توکن اطمینان دهد. درک این زمان‌بندی‌ها مهم است، زیرا اطلاعاتی را در مورد اینکه چه استخری به چند توکن و چه زمانی دسترسی دارد به ما می‌دهد. این امر به سرمایه‌گذاران خرده‌فروش اجازه می‌دهد تا برای رویدادهایی که سرمایه‌گذاران اولیه به تعداد زیادی از توکن‌های خود دسترسی پیدا می‌کنند و ممکن است تصمیم به فروش داشته باشند و باعث کاهش قابل توجه قیمت توکن شوند، بهتر آماده شوند.

تیم موسس Karura یک دوره قفل 18 ماهه دارد که پس از آن برای 18 ماه آینده انتشار مداومی دارد تا از فروش بزرگ یکباره جلوگیری شود. حامیان اولیه یک قفل 12 ماهه خواهند داشت و پس از آن برای 12 ماه آینده یک انتشار ثابت خواهند داشت، و حامیان یک ماه قفل و پس از آن آزادسازی یکنواخت برای 5 ماه آینده خواهند داشت.

توکن Karura را می توان در صرافی های بزرگ مانند کووین ، کراکن ، OKEx ، بیک ایکس، هات بیت و Gate.io دریافت کرد.

تیم و حامیان کارورا

از آنجایی که آکالا و Karura “شبکه های خواهر” هستند و کارورا توسط آکالا تاسیس شد، بسیاری از اعضای تیم آکالا نیز روی پروتکل دیفای کارورا کار می کنند، که نشانه خوبی است زیرا آکالا استعداد و بودجه جدی پشت پروژه دارد. برایان چن و بت چن، بنیانگذاران آکالا، هر دو در کنار فویا جیانگ، یکی دیگر از بنیانگذاران آکالا نیز در سمت کارورا کار می کنند و این دو نیز چندین مشاور و سایر اعضای تیم دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تیم های پشت سر این پروژه ها، می توانید به صفحه تیم آکالا و صفحه تیم Karura نگاهی بیندازید.

آکالا در سال 2019 تأسیس شد و پنج کمک بلاعوض بنیاد وب 3 دریافت کرده است و از کوین بیس، پانترا کپیتال، پالیچین کپیتال، هایپر اسفیر و بسیاری دیگر از شرکت های برتر پشتیبانی می کند. اینها برخی از بزرگ‌ترین نام‌ها در این صنعت هستند، آن دسته از افراد برای پروژه‌هایی که پتانسیل پروازی جدی ندارند، پول نمی‌اندازند، من باید آکالا و کارورا را زیر نظر داشته باشم.

نقشه راه Karura

تیم Karura چیزهای هیجان انگیزی در راه است، از جمله فعال کردن پل های بیت کوین و اتریوم برای استفاده در اکوسیستم کارورا که برای افزایش پذیرش اپلیکیشن کارورا و شبکه کوساما بسیار گسترده خواهد بود، و آن ها استکینگ مایعات مستقل و معرفی آن را پیاده سازی خواهند کرد. ماشین مجازی اتریوم پلاس (EVM+). فهرست کاملی از راه اندازی های آینده آنها را می توان در نقشه راه مراحل راه اندازی آنها یافت.

سخن پایانی

از آنجایی که تنها تعداد انگشت شماری پاراچین به طور کامل در کوساما لانچ شده اند، مبارزه با ادعای Karura به عنوان “هاب همه کاره DeFi کوساما” بسیار دشوار است . با این حال، بدون هیچ رقابت واقعی، به نظر می رسد بهترین کار این است که کارورا را به عنوان ولیعهد، وارث ظاهری، (به احتمال زیاد) آینده کوساما پادشاه دیفای منصوب کنیم. تعدادی از عوامل به شدت به موفقیت مستمر این پروژه کمک می کند.

 • شهرت مطلوب
 • مزیت محرک اول
 • راه اندازی بدون درز
 • آکالا (” هاب همه‌کاره دیفای پولکادات”)

در حالی که این چهار عامل متمایز هستند، ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و یک حلقه بازخورد مثبت کامل ایجاد می کنند. شهرت مطلوب آکالا قبل از اولین حراج پاراچین کوساما بود و پیروزی راحت را تضمین کرد. به دلیل هرج و مرج احتمالی کوساما، مزیت حرکت اول می توانست به سرعت تبدیل به یک جام مسموم شود.

درعوض، راه اندازی ظاهراً نرم تنها به شهرت افزود و پایه‌های پیشنهاد آکالا را در اولین حراجی پولکادات پاراچین گذاشت. هر پروژه ای که در کوساما راه اندازی شده است، از این فرصت نهایت استفاده را نبرده است. موفقیت Karura و مون ریور موفقیت آکالا و مون بیم را در اولین مزایده پاراچین پولکادات تضمین کرده است.

متأسفانه، برخی از پروژه‌های دیگر (که نامشان مشخص نیست) ممکن است به طور ناخواسته شانس موفقیت خود را با تلاش برای دستیابی به نقاط عطف در سراسر راه‌اندازی کوساما کاهش داده باشند.

اگر فرض ما درست باشد که آکالا به موفقیت اولیه مشابهی در پولکادات خواهد رسید، حلقه بازخورد مثبت کامل خواهد شد. با در دسترس قرار گرفتن ابزارهای بیشتر و بیشتر در هر دو پاراچین، و ادغام احتمالی با پروژه سوم آکالا، لامینار، احتمالاً شاهد برجسته شدن این هیولای ترکیبی DeFi خواهیم بود.

در حال حاضر، بسیار دشوار است که در ادعای اصلی آنها به عنوان “هاب همه‌کاره دیفای” شک کنیم. هیاهوی رسانه های اجتماعی در اطراف کارورا نیز به طور پیوسته در حال افزایش بوده است و شاهد رشد ماه به ماه هستیم زیرا کاربران بیشتری به اکوسیستم کوساما و پولکادوت علاقه مند می شوند و طبیعتاً به دنبال راه حل های برتر DeFi برای این شبکه ها هستند.

با تعداد حامیان پشت پروژه، مهارت و تجربه تیم آکالا، نوآوری و سهولت استفاده و کاربردی بودن پلتفرم، و پذیرش انبوه مورد انتظار اکوسیستم های پولکادوت و کوساما، آکالا و Karura واقعاً دارای موقعیت عظیمی هستند. در هر رقابتی قدم بردارید و از مزیت حرکت اول در مسابقه به عنوان پرکاربردترین پروتکل DeFi در اکوسیستم کوساما برخوردار شوید. این البته به این معنی است که انتظارات زیادی از تیم وجود دارد و پروژه‌های آنها پتانسیل عظیمی دارند، زیرا ما هنوز در روزهای اولیه همه چیز پولکادات و کوساما هستیم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا