ارز دیجیتال و کریپتو

بررسی ارز دیجیتال کوساما Kusama (KSM) ؛ شبکه موازی پولکادات

نقد و بررسی شبکه کوساما و توکن KSM

شاید اخیراً درباره ارز دیجیتال کوساما Kusama (KSM) شنیده باشید ، گرچه این پروژه جدیدی نیست. این شبکه یک شبکه موازی Polkadot است که در ماه مه سال 2019 راه اندازی شد. با استفاده از همان کد و همان ساختار ساخته شده است ، اما بسیار سریعتر از پولکادوت کار می کند.

اگرچه برخی ممکن است Kusama را به عنوان یک شبکه آزمایشی تصور کنند اما چیزی فراتر از این است. این یک محیط توسعه است که می تواند به همان روش پولکادات مورد استفاده قرار گیرد ، اما بسیار سریعتر ، به تیم ها امکان می دهد فن آوری های جدید را امتحان کنند ، در پروژه های موجود نوآوری داشته و برای استقرار کامل پولکادوت آماده شوند.

وب سایت رسمی کوساما ,,کلیک کنید,,

در واقع این یکی از نقاط قوت آن است. بسیاری از پروژه ها مطمئناً از Kusama به عنوان بستری برای توسعه خود قبل از انتقال به پولكادات استفاده می كنند. هرچند همه حرکت نمی کنند.

بد نیست که قبل از خواندن درباره کوساما ، این پست Polkadot را مرور کنید ، زیرا این دو رابطه بسیار نزدیک با هم دارند.

استفاده در نظر گرفته شده برای Kusama

ذکر این نکته مهم است که Kusama یک شبکه بلاکچین واقعی است ، نه فقط یک شبکه آزمایشی. این حکمرانی خاص خود را دارد ، که به عنوان DAO عمل می کند ، و رمز خود را دارد. تیم هایی که به دنبال پیشرفت سریع در توسعه هستند ، کوساما را انتخاب می کنند و بعداً با داشتن پروژه ای که بالغ تر باشد ، می توانند به پولکادوت بروند. و برای بعضی از تیم ها کوساما به سادگی شرایطی دارد که در مقایسه با Polkadot برای پروژه آنها مناسب تر است.

به طور خلاصه ، کوساما هیچ شبکه آزمایشی نیست. testnet یک محیط توسعه است ، اما آنها از نشانه های بی ارزش استفاده می کنند. کوساما دارای KSM است که مقدار مشخصی دارد. کوساما شبکه توسعه ای است که ویژگی های جدید Polkadot در آن آزمایش و تکمیل می شود ، اما همچنین محیط توسعه سریع و نوآوری است.

نقش های کاربر در کوساما

کاربران می توانند به روش های مختلفی مانند مشارکت در شبکه پولکادوت در شبکه (کوساما) Kusama شرکت کنند.

سازندگان

سازندگان کسانی هستند که در حال ایجاد parachains ، bridges ، parathreads و سایر ویژگی ها در شبکه هستند. در اصل این تیم های توسعه دهنده و توسعه دهندگان منفرد هستند. تعدادی از دلایل وجود دارد که تیم های توسعه ممکن است از Kusama برای تلاش های توسعه خود استفاده کنند:

  • از آنجا که کوساما از کد پولکادوت استفاده می کند ، توسعه دهندگان تقریباً همان تجربه ساخت و ساز در پولکادات را دارند.
  • توسعه کوساما بسیار سریعتر از توسعه در پولکادات است.
  • پس از ساخت این پروژه ها از کوساما در صورت تمایل می توانند به راحتی به پولکادات منتقل شوند.
  • احتمالاً استقرار در کوساما به مراتب هزینه کمتری نسبت به استقرار در پولکادات دارد.

نگهدارنده های شبکه

(کوساما) Kusama برای حفظ شبکه خود از همان بازیگران Polkadot استفاده می کند. این بازیگران شامل نام آوران ، سازندگان ، اعتبارسنجان و بازیگران حاکمیت هستند. این مجموعه متنوعی است که برای اطمینان از امنیت ، ثبات و تکامل شبکه با هم کار می کنند.

روندها با معرفی کنندگان آغاز می شود ، نقش آنها انتخاب اعتبار سنجهایی است که به درستی عمل کنند و معتبر باقی بمانند. نام آوران می توانند هر کسی باشند و آنها با اختصاص علائم خود به اعتبار سنجی که انتخاب می کنند ، به اعتبار سنج رای می دهند. در عوض آنها بخشی از پاداش بلوک بدست آمده توسط اعتبار سنجی که به آن رای داده اند را دریافت می کنند.

سازندگان وظیفه دارند بلوک هایی را در parachains ایجاد کنند که حاوی جدیدترین معاملات هستند. اعتبارسنج ها سپس به طور مشترک تصمیم می گیرند که کدام یک از این بلوک ها دقیق ترین حالت وضعیت parachain است و سپس آن بلوک ها را به زنجیره رله اضافه می کنند. برای اتصال parachain به زنجیره رله ، سازنده ها باید KSM را در معرض خطر قرار دهند.

اعتبار سنج ها مسئولیت حفظ شبکه را با افزودن بلوک های جدید و دستیابی به توافق با اعتبار سنج های دیگر بر عهده دارند. آنها به دلیل تلاشهایشان تحت سیستم Proof-of-Stake پاداش می گیرند ، اما اگر مشخص شود كه آنها به طور مخربی عمل می كنند و به ضرر شبکه است ، خطر كاهش آنها را نیز تهدید می كنند. اعتبارسنج ها هر 24 ساعت از نو انتخاب می شوند.

مجموعه سوم کارکنان ، کارکنان مهمی هستند. این گروه اساساً Kusama را به آینده هدایت می کند و تعیین می کند که چگونه با رأی موافق یا مخالف تغییرات پایه پروتکل و کد ، سیستم عامل متحول شود. هر کسی با حداقل تعداد KSM قادر به ارائه پیشنهاداتی برای تغییر است. هر 8 روز یک بار رای گیری در مورد پیشنهاد برتر انجام می شود (با توجه به مقدار KSM پیوند داده شده به هر پیشنهاد). روند حاکمیت در کوساما سه شاخه دارد:

  • اتاق رفراندوم: این مجموع تمام دارندگان KSM است و گروهی است كه پیشنهادات تغییر را ارائه می دهد و به آنها پیشنهاد می دهد تا ببیند كه چه كاری ادامه خواهد یافت. آنها همچنین به اعضای شورا رأی می دهند و می توانند خودشان برای عضویت در شورا درخواست دهند.
  • شورا: این شورا از 13 عضو تشکیل شده است که به نمایندگی از اعضای کوساما که منفعل هستند ، انتخاب می شوند. برای تعیین اعضای شورا هر 24 ساعت یک رای گیری انجام می شود. شورا مسئول انتخاب کمیته فنی ، همه پرسی حق وتو است ، و همچنین می تواند همه پرسی را پیشنهاد و سریع دنبال کند.
  • کمیته فنی: همانطور که در بالا ذکر شد کمیته فنی Kusama توسط شورا انتخاب می شود. این برنامه می تواند شامل تیمهای توسعه دهنده یا توسعه دهندگان باشد و نقشی که بر عهده دارد این است که تعیین کند که هر پیشنهادی چقدر حیاتی است و سپس همراه با شورا تصمیم بگیرد که آیا باید سریع بررسی شود. این تضمین می کند که پیشنهادهای فوری بدون در نظر گرفتن میزان اتصال KSM به پیشنهاد ، رای گیری و اجرا می شوند.

روند حاکمیت (کوساما) Kusama

روند حاکمیت می تواند با هر یک از سه بازیگر حاکمیت آغاز شود. اتاق رفراندوم می تواند یک پیشنهاد عمومی ارائه دهد ، یا شورا می تواند پیشنهادات خود را ارائه دهد و کمیته فنی قادر به ارائه پیشنهادات اضطراری است. هر سه می توانند به طور بالقوه منجر به تغییر در پروتکل کوساما شوند.

جنبه اصلی حاکمیت همه پرسی است که شامل این پیشنهاد است و امکان رای گیری در مورد ایجاد یا عدم تغییر در پروتکل را فراهم می کند. تعداد تغییراتی وجود دارد که می تواند از طریق همه پرسی انجام شود مانند تغییر پارامترهای شبکه ، ثبت یا ثبت نام پاراچین ، رأی دادن به بودجه یک پروژه از خزانه داری و بسیاری موارد دیگر.

در مورد همه پرسی (کوساما) Kusama هر 8 روز رای گیری می شود. پیشنهادی که با بیشترین سهام حمایت می شود ، پیشنهاد برتر است و به یک همه پرسی تبدیل می شود. پیشنهاد برتر بین پیشنهادهای عمومی و پیشنهادهای شورا متناوب خواهد بود به طوری که هیچ یک از آنها برتری پیدا نمی کنند.

پس از اینکه یک پیشنهاد به رفراندوم تبدیل شد ، هر کسی که دارای سهام KSM باشد ، می تواند رأی (موزون سهام) را بدهد یا مخالف آن باشد. اگر همه پرسی تصویب شود ، پس از 8 روز انتظار می رود.

Kusama از مفهوم جدیدی در رأی گیری استفاده می کند که به عنوان تعدیل حد نصاب تطبیقی ​​شناخته می شود و تصویب یک پیشنهاد را به سهولت یا دشوارتر می کند بسته به اینکه کدام گروه حاکم پیشنهاد را ارسال کرده و تعداد رأی دهندگانی که به راستی رأی می دهند. به طور خلاصه ، هنگامی که میزان مشارکت پایین است ، برای رد پیشنهاد ، اکثریت فوق العاده لازم است ، این بدان معناست که باید آستانه پایین تری از آرا را کسب کنید ، اما با افزایش میزان مشارکت به 100٪ ، این یک اکثریت ساده است.

خزانه داری کوساما

خزانه داری (کوساما) Kusama شامل وجوهی است که از کارمزد معاملات ، سپرده های از دست رفته ، ناکارآمدی در سهام و مجازات های کاهش یافته جمع آوری می شود. هر دارنده KSM می تواند با وثیقه 5٪ از مبلغ پیشنهادی هزینه شده از بیت المال ، پیشنهاد هزینه را ارائه دهد. برای تصویب یک پیشنهاد باید حداقل از 60٪ از شورا رأی دهید. اگر این پیشنهاد کمتر از 50٪ آرا شورا را بدست آورد ، 5٪ اوراق قرضه کاهش می یابد. این روند هر 6 روز یک بار اتفاق می افتد.

Parachains و Parathreads

از نظر فن آوری تفاوت کمی بین parachain و parathread وجود دارد. در واقع پاراچین می تواند به یک پاراترد تبدیل شود و بالعکس. تفاوت واقعی این دو مورد اقتصادی است.

زنجیره های قابل موازی که در Kusama (کوساما) parachains نامیده می شوند ، زنجیره بلوکی ساده ای هستند که به جای تأمین امنیت خاص خود ، به امنیت ارائه شده توسط یک زنجیره رله متکی هستند. اعتبارسنج های زنجیره رله اعتبار را برای معاملات و بلوک ها پس از دریافت بلوک های ایجاد شده از سازنده های parachain فراهم می کنند.

همکاران مسئول حفظ کلیه اطلاعات parachain و ایجاد بلوک های جدید هستند. هر پاراچین به اسلات مخصوص خود احتیاج دارد و پیش بینی می شود که یک زنجیره رله بتواند بین 50 تا 200 پاراچین داشته باشد. هر parachain از طریق یک فرآیند حراج به دست می آید.

شبکه Kusama :‌ پاراتریک ها با پاراچین تفاوت دارند به این دلیل که پاراتردها هزینه ثبت ثابتی دارند و نه اینکه از طریق حراج خریداری شوند. پیش بینی می شود که اخذ پاراتردها بسیار ارزان تر باشد. اما در دراز مدت آنها می توانند گران تر شوند زیرا برای هر بلوک جدید تولید شده و در زنجیره رله مشمول هزینه ای می شوند.

تیم کوساما

تیم Kusama متشکل از همان اعضای تشکیل دهنده تیم Polkadot است و بنیاد اینترنت نسل سوم هم کمک شایان توجه‌ای به راه‌اندازی این شبکه کرده است. همان طور که گفته شد، گاوین وود (Gavin Wood) اقدام به راه‌اندازی کوساما در سال ۲۰۱۹ کرد و این پروژه برای آزمایشات Polkadot راه‌اندازی شد. البته ناگفته نماند که شبکه Kusama چیزی بیش از یک شبکه آزمایشی است و کاربرد‌های زیادی دارد.

آینده ارز دیجیتال Kusama

در ارز دیجیتال Kusama، هیچ سلطه و نفوذ حاکمیتی برای توقف در فعالیت شبکه وجود ندارد و تنها راهی که ممکن است به کار این شبکه پایان دهد، توافق و اجماع اعضای شبکه در مورد این موضوع است. اگر دارندگان توکن کوساما و سهامداران این شبکه تصمیم بگیرند که دیگر در این شبکه فعالیت نکنند، در این صورت دیگر آینده این ارز دیجیتال متوقف خواهد شد.

در نتیجه

به عنوان یک شبکه پسر عمو برای Polkadot ، ما شاهد پتانسیل زیادی در (کوساما) Kusama هستیم. نه تنها توسط همان ذهن بینشی توسعه یافت که ابتدا به ما در آوردن اتریوم کمک کرد و سپس به ایجاد پولکادوت ادامه داد ، بلکه تیم توسعه قوی پشت پولکادات و پایگاه کد ابتکاری و آینده نگر پولکادات را نیز در اختیار دارد.

حتی ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که کوساما را حتی بیشتر از Polkadot دوست داشته باشید. به عنوان مثال ، اگرچه قرار است یک سکوی پرش برای پروژه هایی باشد که قبل از راه اندازی در Polkadot توسعه می یابند ، اما ممکن است بسیاری از پروژه ها تصمیم بگیرند که به راحتی در کوساما ادامه دهند. توسعه سریعتر و نوآورانه تر است و انتظار می رود هزینه های پاراچین برای کوساما بسیار کمتر باشد.

همچنین جنبش قدرتمند قبلاً در Polkadot و Kusama را در نظر بگیرید. بسیاری از ارزهای رمزپایه سطح متوسط ​​و حتی کلاهبردار بزرگ مبتنی بر Substrate هستند که باعث می شود آنها با کوساما و هر چیزی که به Polkadot مرتبط است سازگار باشند. حتی یک پل برای بیت کوین در راه است که به این معنی است که قابلیت همکاری کامل در گوشه و کنار است.

مانند پسر عموی بزرگترش Polkadot ، در مورد کوساما خیلی چیزهای هیجان انگیز وجود دارد. افزایش تصویب و رشد مناطقی مانند DeFi که کاملاً منطبق بر این پروژه ها هستند ، به این معنی است که این می تواند نشانه بعدی منجنیق ماه یا بیشتر باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا