اخبار

اپل آماده است تا جریان اصلی متاورس را ایجاد کند و بر بازار تسلط یابد

اگر گذشته پیش‌بینی‌کننده باشد، به زودی همه رایانه‌ها را بر چهره‌شان خواهند پوشاند.

بزرگترین عرضه سخت افزار جدید اپل در دهه های اخیر در 2 فوریه و زمانی که کامپیوتر فضایی Vision Pro وارد بازار ایالات متحده شد، اتفاق افتاد. بر اساس پیش‌فروش‌های گزارش‌شده و تاریخچه موفقیت‌های سخت‌افزاری این شرکت، دلایل زیادی برای خوش‌بینی علاقه‌مندان متاورس به آینده وجود دارد.

Apple Vision Pro یک دستگاه محاسبات فضایی است که به شکل یک هدست واقعیت افزوده است. Vision Pro نباید با واقعیت مجازی اشتباه گرفته شود، به کاربران دیدی از دنیای خارج از هدست خود می دهد و سپس آن واقعیت را با تصاویر دیجیتالی پوشش می دهد. در اصل، دنیای فیزیکی را به دسکتاپ رایانه شما تبدیل می کند.

محاسبات فضایی، نه VR

تمایز بین محاسبات فضایی و واقعیت مجازی یک موضوع مهم است. علیرغم فروش مثبت بازی ها و پذیرش مداوم سازمانی، واقعیت مجازی نتوانسته است در بازار مصرف کننده اصلی جای پایی پیدا کند.

این تعجب آور نیست. همانطور که بسیاری از تحلیلگران در طول پنج سال گذشته اشاره کرده اند ، بخش قابل توجهی از جمعیت هنگام استفاده از سخت افزار VR، “بیماری واقعیت مجازی” را تجربه می کنند. و حتی برخی از باتجربه‌ترین بازبین‌های واقعیت مجازی گهگاه بی‌حسی یا حالت تهوع را گزارش کرده‌اند.

محاسبات فضایی تا کنون ثابت شده است که راحت‌تر است. به جای غوطه ور کردن کاربران در یک فضای مجازی، از دوربین ها برای نمایش فضایی که در حال حاضر در آن هستند استفاده می کند. به همین دلیل، کاربران کمتر از محیط اطراف خود جدا می شوند، می توانند با افراد دیگر تعامل داشته باشند و ایمن تر هستند، زیرا می توانند ببینند و اجتناب کنند. موانع موجود در دنیای واقعی هنگام استفاده از هدست.

این می‌تواند پذیرش آسان‌تری را برای اپل نسبت به تولیدکنندگان VR فراهم کند. و اگر بازیگران اصلی در فضای متاورس بتوانند آینده آن را در واقعیت افزوده به جای واقعیت مجازی تصور کنند، تغییر پارادایم بزرگ بعدی در سخت افزار فناوری می تواند اینجا باشد.

آیفون را به خاطر بسپارید

آیفون، مسلماً موفق‌ترین فناوری مصرف‌کننده در قرن بیست و یکم است. راه‌اندازی آن باعث شد اپل، شرکتی که در آن زمان برای سرپا ماندن به تزریق پول نقد از سوی شرکت‌هایی مانند مایکروسافت متکی بود، به با ارزش‌ترین شرکت جهان برای چندین سال تبدیل شود.

در زمان عرضه در سال 2007، قیمت آیفون چیزی معادل کمی بیش از 700 دلار در سال 2024 بود. اپل در هفته اول تنها 270000 دستگاه در ایالات متحده فروخت.

کوک می‌گوید: اپل ویژگی‌های مولد هوش مصنوعی را در سال ۲۰۲۴ عرضه می‌کند

از سوی دیگر، اپل ویژن پرو امروز پنج برابر (3499 دلار) قیمت دارد. و در حالی که فروش هفته اول تا زمان انتشار این مقاله هنوز به پایان نرسیده است، طبق گزارش‌ها، پیش‌فروش‌ها از 200000 فراتر رفته است .

اگر به آیفون برگردیم، اپل در سال 2007 تنها 1.4 میلیون آیفون فروخت که حدود 630 میلیون دلار درآمد داشت. با این حال، تا سال 2021، فروش آیفون به تنهایی نزدیک به 200 میلیارد دلار درآمد برای این شرکت ایجاد کرد .

کامپیوترهای چهره

شاید تصور پوشیدن رایانه بر روی صورت خود در محل کار یا در مکان های عمومی احمقانه به نظر برسد، اما لازم به یادآوری است که بسیاری از کارشناسان پیش بینی کرده بودند که تلفن های صفحه لمسی از کار می افتند. تفکر کلی در آن زمان این بود که مصرف‌کنندگان هرگز از حس لمسی تایپ کردن متون روی دکمه‌های واقعی برای ضربه زدن روی شیشه دست نمی‌کشند.

امروزه تصور دنیایی که همه با رایانه روی صورتشان راه می روند – حتی اگر یک هدست واقعیت افزوده باشد، سخت است. با این حال، در سال 2007، پیش‌بینی آینده‌ای غیرممکن بود که مردم بخش وسیعی از زمان خود را صرف خیره شدن به صفحه‌نمایش تلفن‌شان، حتی در رویدادهای عمومی کنند.

هدست های واقعیت افزوده در واقع می توانند افراد را دوباره به هم نزدیکتر کنند. به جای خیره شدن به صفحه نمایش، مردم می توانند از طریق هدست خود به دنیای اطراف خود نگاه کنند و اطلاعات مفیدی را که نیاز دارند روی آن قرار دهند.

افراد می توانند بدون نیاز به نگاه کردن به یکدیگر و خیره شدن به صفحه نمایش، گفتگوهای رو در رو با گرافیک های چند رسانه ای داشته باشند.

و به لطف جادوی دوربین ها، هوش مصنوعی و واقعیت افزوده، افراد حتی می توانند با استفاده از رایانه روی صورت خود با دیگران تماس چشمی برقرار کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا