صرافی ارز دیجیتال و اکسچنج

صرافی غیرمتمرکز Mango Market چیست؟ آشنایی با صرافی منگو و توکن MNGO

مقدمه ای بر صرافی غیرمتمرکز Mango …..

در دنیایی که پول قدرت است، کسانی که از آن استفاده می کنند اغلب انحصار سیاست ها و قوانین مالی در جامعه را در اختیار دارند. برای قرن‌ها، این موضوع در اختیار نهادهای دولتی و چند فرد و شرکت خصوصی قدرتمند بوده است که می‌توانند بر این جریان پول تأثیر بگذارند.

خوب، این تا زمانی بود که امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به محله مالی منتقل شد. DeFi، که توسط “Cryptocurrency” (یکی دیگر از پسر بد OG در منطقه مالی) ایجاد شد، قدرت ایجاد و حاکمیت ابزارها و سیاست های مالی را از واسطه های متمرکز و نهادهای دولتی خارج کرد و آن را به دستان تقریباً واقعاً غیرمتمرکز جهانی تحویل داد. بازاری که توسط همکاری بی‌نظیر شرکت‌کنندگان جهانی اداره می‌شود.

DeFi به‌عنوان یکی از مطلوب‌ترین راه‌حل‌های پیشرو در حال ظهور است که خدماتی مانند وام‌دهی و وام‌گیری تا کشاورزی بازدهی را ارائه می‌کند، از پروتکل‌های سهام بالای APY تا تجارت مارجین برای افراد در سطح جهانی. رشد قابل مشاهده DeFi را می توان در افزایش ارزش مجموع قفل شده (TVL) در Defi از 600 میلیون دلار در ابتدای سال 2020 به تقریباً 250 میلیارد دلار در ابتدای سال 2022 مشاهده کرد.

رشد Defi TVL از 2020 تا 2022 از طریق Defi Llama

در حالی که بیشتر TVL در اکوسیستم اتریوم متمرکز شده است، طی سال گذشته یک تغییر تدریجی TVL به زنجیره های دیگر مانند ترا ، BSC، آوالانچ ، سولانا ، فانتوم و موارد دیگر وجود داشته است. برای اینکه واقعاً در آستانه شناسایی و پیش‌بینی اکوسیستم‌های بلاک چین درازمدت در دنیای چند زنجیره‌ای قرار داشته باشید، باید مراقب رهبران بازار در بلاک چین‌ها و اکوسیستم‌های جدیدتر باشید.

چند هفته پیش، در 19 مارس، DEX سولانا برای مدت کوتاهی در حجم معاملات روزانه از پنکیک سواپ BSC پیشی گرفت . بیشتر این حجم معاملات را می توان به دو DEX نسبت داد که از Serum در بلاک چین سولانا استفاده می کنند – Atrix و صرافی غیرمتمرکز Mango Markets.

در این مقاله، یکی از این DEX ها – صرافی Mango را بررسی خواهیم کرد. این بورس اوراق بهادار غیرمتمرکز معاملات مارجین و دائمی را برای کاربران خود ارائه می دهد. ما محصولاتی را که صرافی منگو ارائه می‌دهد به همراه ویژگی‌های نوآورانه DeFi و ویژگی‌های معاملاتی پیشرفته آن که با محصولات ارائه شده توسط صرافی‌های متمرکز رقابت می‌کند، بررسی خواهیم کرد.

صرافی Mango چیست؟

صرافی Mango Markets یک صرافی مشتقات غیرمتمرکز است که بر روی بلاک چین سولانا ساخته شده است. رابط کاربر پسند آن به کاربران اجازه می دهد تا دارایی های کریپتو را وام دهند، وام بگیرند، مبادله کنند و از تجارت اهرمی استفاده کنند. Mango Markets به دارایی‌های سپرده‌شده در پلتفرم اجازه می‌دهد تا به صورت متقابل وثیقه شوند، به این معنی که دارایی‌ها را می‌توان به‌عنوان وثیقه بین معاملات وام/وام و اهرم تقسیم کرد. این دارایی ها به طور خودکار سود دریافت می کنند و به عنوان وثیقه موجود برای اهرم تجارت یا برداشت وام عمل می کنند.

صرافی غیرمتمرکز Mango می‌خواهد نقدینگی و قابلیت استفاده CeFi را با نوآوری بدون مجوز DeFi با هزینه کمتری نسبت به آنچه در حال حاضر هر دو ارائه می‌دهند برای کاربر نهایی ترکیب کند. منگو با ارائه یک سیستم معاملاتی به سبک کتاب سفارش محدود زنجیره ای در رابط خود به کاربران این کار را انجام می دهد. در حال حاضر، این یک ویژگی نادر در میان پلتفرم‌های DeFi است، زیرا اکثر آنها از ویژگی تعویض محصول ثابت AMM برای فعال کردن تجارت غیرمتمرکز استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، از آنجایی که مانگو بر روی بلاک چین سولانا ساخته شده است، می تواند از دفتر سفارش مشترک Serum DEX برای معاملات مارجین نقطه ای استفاده کند، در حالی که معاملات آتی دائمی در دفتر سفارش خود صرافی معامله می شود. Mango Markets همچنین دارای توکن حاکمیتی به نام MNGO است که به دارندگان آن اجازه می‌دهد تا به تصمیمات درون DAO رأی دهند.

طبق گفته DeFi Llama ، در زمان نگارش این مقاله، این صرافی با بیش از 175 میلیون دلار دارایی قفل شده بر روی پلت فرم آن، جایگاه سیزدهم را در TVL کلی در اکوسیستم سولانا به خود اختصاص داده است.

مزایا و معایب صرافی Mango

مزایا:

 • ویژگی مارجین متقاطع امکان بهره وری بیشتر سرمایه را فراهم می کند.
 • کاملا غیر متمرکز – بدون نیاز به KYC.
 • ساخته شده بر اساس سولانا- تاخیر کم و هزینه تراکنش.
 • کاربران مانگو بالاترین سطح پس انداز را در کارمزدهای معاملاتی Serum DEX به دلیل سپرده های MSRM آن باز می کنند.
 • هشدارهای ایمیل و ویژگی‌های ماشین حساب ریسک در دسترس هستند.
 • تفویض حساب فعال شد.
 • تاریخچه تجارت قابل دانلود با فرمت csv برای پرونده های مالیاتی.

معایب:

 • تعداد کمی از جفت های معاملاتی پشتیبانی می شود.
 • نرخ های سود سپرده به شدت رقابتی نیست.
 • برای مبتدیان کمتر از صرافی های متمرکز.

تیم و تاریخچه

صرافی غیرمتمرکز Mango Markets در حال حاضر توسط Mango DAO مدیریت می شود و زاییده افکار Dafydd Durairaj و Maximilian Schneider است.

دافید در حال ارائه در کارگاه Pyth در شیکاگو

آقای دافید یک توسعه دهنده باتجربه با سابقه طولانی در ساخت راه حل های تجارت الگوریتمی و بازارساز برای بازارهای مالی است. دافید ابتدا پس از مواجهه با dYdX در سال 2019 برای ایجاد یک مبادله مشتقات زنجیره ای الهام گرفت.

با این حال، او از ایجاد یک پروژه خودداری کرد زیرا احساس کرد که اتریوم بسیار کند و گران است تا بهترین تجربه کاربر را برای مشتقات روی زنجیره و معاملات مارجین در آن زمان تضمین کند.

این در سال 2020 زمانی که دافید با Serum Dex ساخته شده بر روی سولانا مواجه شد، تغییر کرد. او در نهایت احساس کرد که فرصت مناسب برای ایجاد یک مبادله مشتقات زنجیره ای که بهترین تجربه و تاخیر کم را برای کاربران فراهم می کند، فرا رسیده است.

او در ابتدا نام پروژه را “Leverum” گذاشت، نامی که نشان دهنده تجارت اهرمی محصول آن بر روی سرم بود. دافید سپس ویدیویی را با نمایش “Leverum” ایجاد و منتشر کرد، به این امید که توجه سم بانکمن-فرید (SBF) را به خود جلب کند.

در حالی که این ویدیو ممکن است توجه SBF را به خود جلب کرده باشد یا نکند، اما توجه شخص دیگری را به خود جلب کرد که در ایجاد بازارهای انبه، آنطور که ما امروز می شناسیم، نقش اساسی داشت – ماکسیمیلیان اشنایدر.

مصاحبه دافید و ماکسیمیلیان با پادکست پروژه

ماکسیمیلیان، یک مهندس نرم‌افزار و یکی از بنیان‌گذاران Mango Markets، خود را به عنوان یک کارآفرین سریالی توصیف می‌کند که در تابستان سال ۲۰۲۰ به دنیای ارزهای دیجیتال کشیده شد . با جزئیات بیشتر

از طریق گفتگوها و عشق متقابل خود برای ساخت محصولات تجاری اهرمی، این دو متوجه شدند که اگر با هم روی پروژه کار کنند، می توانند پروتکل بهتری ایجاد کنند. آنها سپس تصمیم گرفتند نام پروژه را به “Mango Markets” تغییر دهند و به موضوع پروتکل های Defi “مبتنی بر غذا” در فضا وفادار بمانند.

AMM در مقابل اوردر بوک

قبل از شروع به بررسی صرافی Mango Markets، اجازه دهید مکانیسم های مختلف بازارسازی را درک کنیم. به طور خاص، دو مکانیسم بازارسازی غالب توسط صرافی‌های رمزنگاری مختلف (CeFi و DeFi) در طول سال‌ها به کار گرفته شده است – AMM و روش Order Book. بنابراین بیایید نگاهی به نحوه کار و تفاوت آنها بیندازیم.

AMM

AMM مخفف Automated Market Maker است. این مکانیسم معمولاً توسط صرافی‌های غیرمتمرکز و هم چنین در Mango Markets برای تسهیل مبادله جفت‌های توکن استفاده می‌شود.

این اولین بار در مقاله “بهبود مقاومت در برابر اجرای X *y = K بازارسازان” نوشته شده توسط بنیانگذار اتریوم ویتالیک بوترین متولد شد و با چندین پروژه DeFi محبوبیت فزاینده ای پیدا کرد. به عنوان مثال، پروژه هایی مانند یونی سواپ ، سوشی سواپ ، پنکیک سواپ و غیره از مکانیزم AMM استفاده می کنند.

ارزش دارایی ها در AMM با استفاده از فرمول ریاضی ساده x*y = k تعیین می شود. سپس، این دارایی‌ها در استخرهای نقدینگی مرتب می‌شوند، که با معاملات کاربران برای افزودن یا برداشت نقدینگی از یک طرف استخر، دوباره متعادل می‌شوند.

اوردر بوک

مکانیسم اوردر بوک معمولاً در صرافی‌های رمزنگاری متمرکز مانند Binance ، FTX ، Kucoin و غیره دیده می‌شود.

مبادلات اوردر بوک به کاربران این امکان را می دهد که سفارشات خرید/فروش را به جای قیمت بازار با قیمت های خاص تنظیم کنند. این به کاربران این امکان را می دهد که معاملات را در نقاط قیمتی خاص از قبل تنظیم کنند و تجربه معاملاتی بدون استرس را ایجاد کنند.

در مبادلاتی که از اوردر بوک استفاده می‌کنند، رابط کاربری تمام سفارش‌های در حال انتظار خرید/فروش را برای یک دارایی خاص که توسط کاربران پلت‌فرم قرار داده شده است را نمایش می‌دهد. این سفارش‌ها معمولاً توسط صرافی متمرکزی که میزبان آن‌ها است، مطابقت داده می‌شوند، که صرافی برای آن کارمزدی دریافت می‌کند. در صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از دفترچه سفارش، این تابع تطبیق سفارش معمولاً توسط یک قرارداد هوشمند روی پلت فرم انجام می‌شود.

شروع به کار در صرافی Mango

برای استفاده از طیف کاملی از ویژگی ها در Mango Markets، کاربران به دو چیز نیاز دارند:

 1. یک کیف پول مبتنی بر سولانا مانند Solflare، فانتوم و غیره
 2. یک حساب در منگو

برای شروع استفاده از Mango Markets، کاربران ابتدا باید کیف پول مبتنی بر سولانا خود را متصل کرده و سپس برای واریز وجوه، یک حساب منگو در پلتفرم ایجاد کنند.

اتصال کیف پول سولانا. تصویر از طریق Mango Markets

برای ایجاد یک حساب کاربری Mango، کاربران باید بر روی دکمه Deposit کلیک کرده و هزینه کمی 0.035 SOL ( تقریباً 4 دلار به قیمت امروز ) بپردازند . وجوهی که در حساب مانگو سپرده می‌شود «وثیقه» در نظر گرفته می‌شود، به این معنی که کاربران می‌توانند بسته به ارزش دارایی‌های سپرده‌شده در حساب، تجارت را حاشیه‌بندی کنند و وجوه را قرض کنند.

علاوه بر این، وجوه موجود در حساب دارای وثیقه متقابل است، به این معنی که دارایی ها را می توان به عنوان وثیقه بین استقراض/وام و معاملات اهرمی تقسیم کرد. این دارایی ها به طور خودکار سود دریافت می کنند و به عنوان وثیقه موجود برای اهرم تجارت یا برداشت وام عمل می کنند.

محصولات

اکنون که نحوه شروع استفاده از پلتفرم را فهمیدیم، اجازه دهید به محصولات Mango نگاهی بیندازیم.

منگو در درجه اول چهار محصول را ارائه می دهد:

 • معاملات مارجین
 • آینده های دائمی
 • وام و قرض گرفتن
 • تعویض کنید

سواپ در صرافی Mango

برای کاربران AMM، Mango یک ویژگی آشنا به نام ” Swaps ” ارائه می دهد که به کاربران اجازه می دهد با هر دارایی سولانا مبادله کنند. با این حال، بر خلاف استخرهای نقدینگی بومی در AMMها، ویژگی مبادله مانگو با Jupiter Aggregator – تجمیع کننده نقدینگی کلیدی برای سولانا – یکپارچه شده است.

ادغام Jupiter Aggregator به ویژگی مبادله Mango اجازه می دهد تا قیمت ها و مسیرها را در تمام برنامه های Solana dApps مقایسه کند و اطمینان حاصل کند که بهترین معامله ممکن را دریافت می کنید. این تراکنش ها در کیف پول لینک شده شما انجام می شود و با حساب منگو شما ارتباطی ندارد.

هزینه ها

معامله مارجین- با ادغام SRM در انبه، معامله گران Mango پول زیادی را در کارمزد معاملات DEX صرفه جویی می کنند. ساختار لایه Serum نرخ های قیمت را بر اساس مقدار SRM در یک حساب تعیین می کند. هر چه SRM در یک حساب بیشتر باشد، کارمزد کمتری می پردازید و به عنوان سازنده پول بیشتری دریافت می کنید. بالاترین سطح 1 مگا سرم (MSRM) است که برای اکثر مردم غیرقابل دسترسی است.

خوشبختانه، Mango از MSRM سخاوتمندانه ای استفاده می کند که به همه کاربران اجازه می دهد تا در هنگام معامله روی پلتفرم به بالاترین سطح دست یابند و از آن بهره مند شوند.

معاملات آتی دائمی – مانگو در حال حاضر هزینه ای 5bps از “گیرندگان” در پلتفرم دریافت می کند. هیچ هزینه ای برای ارائه یک سفارش محدود به کتاب که بعداً به عنوان “سازنده” اجرا می شود، وجود ندارد، اگرچه “سازندگان” تخفیف های 4bps دریافت می کنند. از گزینه سفارش POST استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که سفارش محدود شما به عنوان “سازنده” اجرا می شود. با این حال، این به قیمت زمان برای اجرای دستور است.

وام و قرض – انبه برای وام گرفتن یا وام دادن هزینه ای دریافت نمی کند. با این حال، نرخ بهره مشخص شده برای دارایی های قرض گرفته شده اعمال می شود.

سواپ- از آنجایی که مبادله در Mango از Jupiter Aggregator استفاده می کند، هزینه های دریافت شده در سرتاسر سولانا کمترین هزینه ممکن است.

تخفیف کارمزد- کاربران معاملات perp با حداقل 10 هزار MNGO در حساب خود اکنون فقط 4 بیت در ثانیه کارمزد گیرنده دریافت می کنند و تخفیف سازنده 3 بیت در ثانیه دریافت می کنند. هر کسی بدون 10k MNGO باید یک حساب کاربری با استفاده از پیوند ارجاع ایجاد کند. سپس به طور خودکار 0.2bps (حدود 4% از کارمزد معامله) تخفیف در سفارش گیرندگان (4.8bps در مقابل 5) دریافت می کنند و 0.8bps (تقریبا 16% از کارمزد معامله) از درآمد کارمزد به منبع ارجاع آنها سرازیر می شود. . این به کاربران انگیزه می دهد تا افراد بیشتری را معرفی کنند و کاربران بیشتری را به پلتفرم معرفی کنند.

توکن MNGO

$MNGO نشانه حاکمیتی برای Mango DAO است. توکن در ابتدا از طریق یک IDO عمومی با اکثریت $MNGO (حدود 90٪) در خزانه DAO قفل شده بود – که در آن دارندگان توکن در مورد نحوه استفاده از وجوه رای می‌دهند. 10 درصد باقیمانده تقسیم شد که 5 درصد آن برای فروش عمومی قرار گرفت و 5 درصد دیگر به بنیانگذاران پروژه اختصاص یافت.

عرضه فعلی در گردش حدود 1 میلیارد دلار توکن MNGO است.

سودمند

همانطور که قبلا ذکر شد، علاوه بر استفاده از تخفیف در هزینه، توکن MNGO عمدتاً در رای دادن موافق یا مخالف پیشنهادات در DAO استفاده می شود. به عنوان مثال، هر تغییری در کد Mango باید از طریق یک پیشنهاد در DAO باشد. علاوه بر این، پیشنهاد باید حداقل 100 میلیون رای «تأیید» سازمان‌های غیردولتی برای رأی‌گیری موفق داشته باشد، با آرای «تأیید» از آرای «رد» بیشتر است.

برخلاف سایر توکن‌های پروتکل DEX در زنجیره‌هایی مانند اتریوم، دارندگان توکن $MNGO سهمی از درآمد پروتکل دریافت نمی‌کنند. در عوض، تمام درآمد پروتکل به صندوق Mango DAO ارسال می شود.

لانچ شدن توکن

در 10 آگوست 2021، 5٪ از کل عرضه MNGO (500,000,000 MNGO) به هر کسی که دارای SPL-USDC و کیف پول بومی سولانا بود برای فروش گذاشته شد. دو خزانه توکن وجود داشت، یکی برای کاربران برای واریز USDC و دیگری که دارای 500,000,000 توکن MNGO بود.

مقدار سپرده USDC در خزانه، قیمت هر MNGO را در آن زمان تعیین کرد. پرتاب دو مرحله داشت که هر مرحله 24 ساعت به طول انجامید. در مرحله اول، کاربران می‌توانند USDC را به داخل و خارج از خزانه واریز و برداشت کنند. در مرحله دوم یا “دوره مهلت”، کاربران فقط می توانند USDC را برداشت کنند، به این معنی که قیمت MNGO فقط می تواند کاهش یابد. این به کاربرانی که دیگر نمی‌خواهند MNGO بخرند اجازه می‌دهد سرمایه‌گذاری خود را پس بگیرند و در عین حال از افزایش مصنوعی قیمت توسط نهنگ‌هایی با مقادیر زیادی سرمایه جلوگیری می‌کند.

در اوج IDO، 570 میلیون USDC در خزانه وجود داشت که MNGO را 1.14 دلار برای هر توکن قیمت گذاری کرد. در پایان دوره مهلت، اکثریت این سرمایه برداشته شد و در نتیجه قیمت بسیار کمتری برای هر سازمان غیردولتی به همراه داشت. پس از تکمیل، IDO 70 میلیون دلار به ارزش 0.14 دلار / MNGO افزایش داد. تمام درآمدها مستقیماً به خزانه DAO رفت تا در صورت نوسانات شدید که باعث زیان های اضافی در سیستم شود، به عنوان صندوق بیمه استفاده شود.

Mango DAO

Mango Markets توسط Mango DAO مدیریت می‌شود که توکن حاکمیت آن $MNGO است. برای هر گونه تغییر در کد منگو، باید از طریق یک پیشنهاد در انجمن حاکمیت تصویب شود. پیشنهادات حاکمیتی ارائه شده در انجمن حکومت مانگو به چهار دسته تقسیم می شوند: کمک های مالی، فهرست ها، حاکمیت و بازخورد.

هر کسی که 0.01٪ از توکن های Mango را در اختیار داشته باشد (100000 $ MNGO) می تواند یک پیشنهاد ایجاد کند. برای رای موافق یا مخالف یک پیشنهاد، باید توکن های MNGO را در یک قرارداد هوشمند برای “دوره رای گیری” قفل کنید.

MNGO را می توان تا 5 سال قفل کرد تا وزن رای بیشتری در DAO تا 2 برابر دریافت کند. وزن رای گیری به صورت خطی بر اساس دوره قفل محاسبه می شود. توکن های قفل شده را نمی توان تا زمانی که قفل منقضی شده برداشت کرد.

هر سهامدار توکن مانگو می تواند به پیشنهادات موافق یا مخالف رأی دهد. پیشنهادهای رسمی صرفاً پیشنهاد نیستند. آنها کدهای اجرایی هستند. حداقل 2٪ از کل عرضه توکن MNGO (100 میلیون دلار MNGO) برای واجد شرایط بودن یک پیشنهاد باید ریخته شود.

کلیه پیشنهادات مشمول یک دوره رای گیری 3 روزه می باشد. اگر اکثریت و حداقل 2 درصد از کل عرضه توکن مانگو برای پروپوزال ریخته شود، در قفل زمانی در صف قرار می گیرد و پس از 2 روز قابل اجرا است.

جامعه و آموزش Mango Markets

Mango Markets دارای یک جامعه قوی با تقریبا 78 هزار دنبال کننده در توییتر و بیش از 6000 عضو در اختلاف است.

این پلتفرم دارای یک سری آموزشی جامع در مستندات رسمی خود است.

نتیجه گیری

به نظر می رسد در حال حاضر Mango Markets یکی از بهترین پروتکل های معاملاتی مشتقات در بلاک چین سولانا است. با توجه به اینکه انتظار می رود نسخه 4 از منگو طی سه ماه آینده منتشر شود، کاربران می توانند انتظار داشته باشند که بهینه سازی ویژگی های فعلی، ویژگی های جدید و بازارهای دارایی جدید را مشاهده کنند.

برخی از ویژگی‌هایی که در حال حاضر توسط Mango Markets ارائه می‌شود، مانند تفویض حساب، هشدارهای ایمیل و بازار دائمی بهینه‌شده آن، بهترین‌ها در اکوسیستم سولانا هستند. با تبدیل شدن سولانا به مقصد داغ بعدی DeFi به دلیل توان عملیاتی سریع و تأخیر کم، آینده پروتکل هایی مانند منگو روشن است.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا