ارز دیجیتال و کریپتو

ارز دیجیتال آیکون (Icon) چیست؟ معرفی کامل توکن ICX

زمانی که ارز دیجیتال آیکون (ICON) آخرین بار در سال 2020 پوشش داده شد، به صورت محاوره ای به عنوان اتریوم کره جنوبی شناخته می شد. امروزه، ارز دیجیتال بیشتر به عنوان رقیب Cosmos شناخته می شود در حالی که به طور مشابه چیزی نزدیک به Cosmos نیست. بله، یک جمله گیج کننده، می دانیم. با این حال، ما بررسی کامل را انجام خواهیم داد.

ارز دیجیتال آیکون (ICON)

در حالی که توسعه شبکه دیوانه وار پیش می رود، قیمت دارایی اصلی ارز دیجیتال آیکون ICX چندان خوب نبوده است. این در مقایسه با بسیاری از آلتکوین های دیگر نسبتا ضعیف است. توکن ATOM شرکت Cosmos در یک زمان 10 برابر افزایش یافته است. این شاید یکی از دلایلی باشد که چرا این پروژه در رادار بسیاری از افراد باقی مانده است. با این حال، همه اینها ممکن است به دنبال آخرین پیشرفت‌ها، از جمله طراحی کاملاً جدید با ارتقاء ICON 2.0 تغییر کند.

تاریخچه آیکون

ارز دیجیتال آیکون توسط گروه مالی DAYLI کره جنوبی که توسط مین کیم کره ای-آمریکایی ساخته شده است. با این حال، شرکت واقعی برای ایجاد شبکه این ارز دیجیتال ICONLOOP بود که هنوز در توسعه آن فعال است. این پروژه توسط گروه مالی DAYLI انکوباتور شد. آیکون قبلاً در سال 2017 ایردراپ خود را داشت و در مجموع 43 میلیون دلار جمع آوری کرد. این پروژه در سال 2018 راه اندازی شد، اما در نوامبر 2021، به ICON 2.0 ، یک پروژه کاملاً جدید، انتقال یافت.

این ارز دیجیتال یک پروتکل بلاک چین است که توسط موتور منبع باز بلاک چین به نام ” goLoop ” (قبلا hyperLoop) پشتیبانی می شود. GoLoop نامی است که برای زنجیره حلقه این پلتفرم داده شده است و از زبان برنامه نویسی جدیدی که در ایجاد ICON 2.0 استفاده می شود، آمده است.

هدف آیکون این است که با ایجاد پلی بین بلاک چین های مختلف و شرکت های سنتی، بلاک چین همه بلاک چین ها باشد. این ارز دیجیتال در روزهای اولیه بیشتر بر روی بخش یکپارچه سازی شرکت متمرکز بود. با این حال، به دلیل پذیرش شرکتی کندتر از پیش بینی شده، این باید تغییر می کرد. آن‌ها دیدند که تمام رشد در بلاک چین‌های عمومی، عمدتاً در میان خرده‌فروشان بود، بنابراین به ارائه قابلیت همکاری بین زنجیره‌های مختلف روی آوردند.

من این مصاحبه را برای درک آنچه پروژه هدف دارد بسیار مفید میدانم. تصویر از طریق پل بارون در یوتیوب.

شبکه آیکون از یک مکانیسم اجماع پیچیده به نام بیزانسی Fault Tolerance Delegated Proof-of-Stake (BFT-DPoS) استفاده می کند. برای حاکمیت اقتصادی، آنها از پروتکلی به نام Delegated Proof-of-Contribution استفاده می کنند. شبکه این پروتکا توسط اعتبار سنجی های عمومی به نام نمایندگان عمومی (P-Reps) اداره و نگهداری می شود. آن 25 P-Reps که بیشترین رای را به دست می آورند، به Main P-Reps تبدیل می شوند و در مدیریت زنجیره ای شرکت خواهند کرد.

بقیه تبدیل به Sub P-Reps می شوند و در صورت لزوم، Main P-Reps را پر می کنند. با توجه به ردیاب این پروتکل ، 150 اعتبارسنجی وجود دارد (22 اصلی، 88 ساب، 50 نامزد)، که بنیاد این ارزدیجیتال با 15 درصد سهم با فاصله زیاد بزرگترین است. واحد پول بومی ICX است ، و برای پرداخت هزینه های شبکه و اعتبارسنجی و حاکمیت استفاده می شود. ICONists (نام دارندگان ICX نامیده می شود) می توانند سهام خود را به P-Reps واگذار کنند و برای آن پاداش دریافت کنند. در حال حاضر، پاداش تقریباً 6-7٪ است، اما می تواند و در طول زمان تغییر می کند.

آینده آیکون

بررسی های زیادی را در ادامه مشاهده خواهید کرد تا در صورت تمایل به اطلاعات بیشتر بتوانید ارز دیجیتال آیکون را بهتر تر بررسی کنید.

ICON 2.0

بیایید مستقیماً به بزرگترین اخبار همه آنها، ICON 2.0 نگاهی بیندازیم . در سپتامبر 2020، ICON 2.0 برای اولین بار معرفی شد. این به این دلیل معرفی شد که نسخه قبلی صرفاً یک آزمایش بود. نمی تواند همه چیز مورد نیاز برای توسعه آینده شبکه را پشتیبانی کند. نسخه آلفا 2.0 در آوریل 2021 راه اندازی شد، اما نسخه کامل در اواخر سال 2021 راه اندازی شد، بنابراین مدت زیادی است که فعال نشده است.

مهم ترین تفاوت بین این دو نسخه را می توان در سطح زمین همه چیز، یعنی زبان برنامه نویسی یافت. نسخه اول از ابتدا با استفاده از پایتون ساخته شد و از زبان های دیگر پشتیبانی نمی کرد. نسخه ICON 2.0 با استفاده از یک زبان برنامه نویسی به نام Go ساخته شده است و به همین دلیل موتور GoLoop نامیده می شود.

علاوه بر استفاده از یک زبان برنامه نویسی جدید و پیشرفته مانند Go، نسخه 2.0 دارای ویژگی های Python SCORE و Java SCORE نیز می باشد. همچنین لازم به ذکر است که Python SCORE به نفع Java SCORE در حال حذف شدن است . بنیاد آیکون پشتیبانی مالی و فنی برای برنامه‌های کاربردی پایتون موجود برای مهاجرت به جاوا فراهم می‌کند.

Go بسیار محبوب است و کت و شلوار بهتری برای آیکون است.

یکی دیگر از به روز رسانی های بزرگ ICON 2.0 این است که از ابتدا منبع باز بوده است. این خبر عالی بود زیرا در نسخه قبلی همه چیز منبع باز نبود و این یک نگرانی بزرگ بود.

پروتکل انتقال بلاک چین (BTP)

پروتکل انتقال بلاک چین نان و کره آیکون است زیرا قابلیت همکاری را تقویت می کند. BTP چیز جدیدی نیست، اما در تکرارهای قبلی این ارز دیجیتال کاملاً عملیاتی نبود. انتظار می‌رود که BTP بهبودیافته و کاملاً کاربردی هنگام راه‌اندازی، یک تغییر دهنده بازی باشد. هنگام مطالعه درباره BTP، مشخص شد که این نه تنها برای آیکون بزرگ است، بلکه می تواند برای کل صنعت بلاک چین نیز بسیار بزرگ باشد. این به این دلیل است که اساساً با آنچه Cosmos و Polkadot سعی در انجام آن دارند متفاوت است.

من این مقاله را بسیار مفید یافتم، بنابراین اگر می خواهید در مورد نحوه کار BTP بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنم به آنها نگاهی بیندازید. BTP از چهار جزء مختلف (در زیر پوشش داده شده) تشکیل شده است. برای توضیح ساده: اگر تراکنش ارسال کنید، با قرارداد خدمات تعامل خواهید داشت. این به قرارداد مرکز پیام منتقل می شود، جایی که همه تراکنش ها جمع آوری می شوند.

پس از این، Relays (که مانند اپراتورهای گره توسط افراد اجرا می شود) تراکنش های شما را می گیرد و آنها را به زنجیره ای که می خواهید سکه های خود را به آن ارسال کنید ارسال می کند. سپس برای جلوگیری از هرگونه تراکنش مخرب توسط Relays، قرارداد تأییدکننده بررسی می‌کند که آیا آن تراکنش را می‌توان در بلاک چین آیکون پیدا کرد، که توسط مکانیزم اجماع خاص خود که قبلاً به آن پیوند دادم کنترل می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر از اولین مقاله ای که به آن لینک دادم استفاده کنید. تصویر از طریق Icongrapher Medium.

چگونه آیکون تفاوت بین راه حل خود را با راه حل های دیگر توصیف می کند این است که سایر سیستم ها بلاک چین ها را در اکوسیستم خود به هم متصل می کنند نه همه بلاک چین ها را با هم. از سوی دیگر، این ارز دیجیتال می‌گوید که می‌تواند هر بلاک چینی را که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند، متصل کند. اولین مقاله مرتبط با این بخش توضیح عمیق تری در مورد تفاوت ها ارائه می دهد، بنابراین پیشنهاد می کنم شما هم به آن نگاه کنید.

بلاکچین ICON ICE و SNOW

در اواسط ماه جولای، ارز دیجیتال آیکون یک بلاک چین کاملاً جدید برای اکوسیستم این پروتکل به نام ICE معرفی کرد. ICE با EVM و eWASM سازگار است و برای ورود به اتریوم و پولکادوت طراحی شده است. این با مشارکت Web3Labs ، Mousebelt و دیگران توسعه یافته است. پس از راه اندازی، ساختار جدید برای کل اکوسیستم این ارز دیجیتال به شرح زیر است: ICE بر روی لایه برنامه متمرکز خواهد شد زیرا به دلیل سازگاری با EVM برای توسعه دهندگان آسان است، و برای توضیح اینکه زنجیره این پروتکل چه می کند، از یک نقل قول استفاده می کنم. از مقاله Medium آنها:

“شبکه ICON به بهینه سازی برای BTP ادامه خواهد داد و به طور خاص بر روی قابلیت همکاری و برنامه های زنجیره ای متقابل با تاخیر کم تمرکز خواهد کرد.”

ICE یک شبکه گسترش دهنده یک بلاک چین لایه یک (آیکون) است که برای یک شکاف پاراچین در اکوسیستم پولکادوت درخواست می کند. این اولین در نوع خود است، زیرا تمام پاراچین های پولکادوت تاکنون تنها با هدف تبدیل شدن به پاراچین در شبکه پولکادوت ساخته شده اند. این بدان معناست که ICE فناوری و کل جامعه (جامعه ICON) را به اکوسیستم پولکادوت متصل خواهد کرد.

چیزی که با این اعلامیه توجه زیادی را به خود جلب کرد، پرتاب 1:1 توکن بومی ICE ICY بود.

SNOW یک بلاک چین دیگر است که توضیح آن نسبتاً آسان است. آیا می دانید پولکادوت چگونه یک “شبکه قناری” گسترده به نام کوساما دارد؟ خوب، SNOW برای ICE همان است که کوساما برای پولکادات است. ایده این است که ابتدا یک اسلات پاراچین ICE برای ادغام بیشتر در اکوسیستم پولکادات و اجازه اجرای برنامه‌های کاربردی در آنجا برای استفاده از BTP ICON تهیه شود.

با این حال، همانطور که بسیاری از دیگر نامزدهای پاراچین پولکادوت انجام داده‌اند، آیکون ابتدا بلاک چین SNOW را در شبکه کوساما راه‌اندازی می‌کند تا موارد را آزمایش کند. SNOW همچنین مکانی برای راه اندازی پروژه ها قبل از انتقال به ICE خواهد بود. و مانند ICE، SNOW توکن بومی خود را به نام ICZ خواهد داشت و به دارندگان ICX با نسبت 1:1 ارسال می شود.

اکنون می دانم که این ممکن است برای همگام شدن با تمام بلاک چین ها و پروتکل های مختلف کمی پیچیده شود، اما اگر می دانید که ICE و SNOW به گونه ای ساخته شده اند که استفاده از آیکون BTP را برای پروژه ها آسان تر کند که قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای را فراهم می کند، پس شما باید خوب باشد و اگر سعی کنید دو نشانه ذکر شده در بالا را جستجو کنید، آنها را پیدا نخواهید کرد زیرا هنوز در حال اجرا نیستند. با این حال، عکس های فوری این دو ایردراپ قبلاً گرفته شده است.

ادغام آیکون

علاوه بر ادغام های ذکر شده در بالا با هر دو اکوسیستم پولکادات و اتریوم، آیکون همچنین با مونریور، نیر، هارمونی، آلگورند و اسمارت چین بایننس ادغام شده است. این فقط چند ماه پیش اتفاق افتاد و ادغام ها به سرعت پیش رفتند. بنابراین، ما انتظار ادغام بیشتر در ماه های آینده را داریم. هنوز مشخص نیست که این ادغام ها چقدر خوب عمل خواهند کرد و چه تعداد از برنامه های کاربردی واقعی از این پروتکل بهره خواهند برد.

با این حال، حداقل در اکوسیستم پولکادات، ICON با موفقیت با چند پروژه فردی (و بزرگ) ادغام شده است. اینها Edgeware، Plasm Network، Moonbeam و Acala هستند.

در اینجا نگاهی به اکوسیستم ICON داریم، این تصویر مربوط به اکتبر است. تصویر از طریق Medium.

در مورد برنامه هایی که با آیکون یکپارچه می شوند، علاوه بر آن چهار مورد، چندین برنامه دیگر را نیز پیدا کردم. اینها عبارتند از ادغام باند پروتکل در جولای 2020، مشارکت Wintermute در سپتامبر 2020، و مشارکت Fandiem در سپتامبر 2021. Band Protocol یک اوراکل زنجیره ای است، Wintermute یک بازارساز الگوریتمی است، و Fandiem یک پلت فرم خیریه است. این یکپارچه‌سازی‌ها برای این پروتکل بسیار مهم هستند، زیرا یک شبکه بدون هیچ کاربر آشکارا بی‌فایده است.

صندوق تشویقی

در ژانویه سال 2021، آیکون یک صندوق تشویقی همکاری متقابل زنجیره ای را اعلام کرد. این صندوق از 200 میلیون توکن ICX (200 میلیون دلار به قیمت امروز) تشکیل شده است. این صندوق برای تشویق بیشتر جامعه این ارز دیجیتال و هر جامعه دیگری استفاده خواهد شد. ایده این است که جوامع دیگر را وادار به توسعه راه حل های متقابل زنجیره ای کنیم.

40 درصد از این صندوق به جوامع و برنامه های کاربردی موجود که با سیستم BTP کار می کنند تشویق می کند. در مقایسه، 60 درصد به سمت توسعه و گسترش بیشتر کل سیستم BTP خواهد رفت. صندوق‌های تشویقی اخیراً معامله بزرگی شده‌اند، و حداقل با نگاهی به عملکرد قیمت بسیاری از توکن‌ها، به نظر می‌رسد که کار می‌کنند. با این حال، موفقیت بلندمدت چیزی است که اهمیت دارد. صندوق از توکن‌های موجود در ذخایر استفاده می‌کند (به توکنومیک نگاه کنید)، و طی پنج سال توزیع خواهد شد.

ICON Dapps

اگرچه ارز دیجیتال آیکون به اندازه بسیاری از زنجیره‌های دیگر قدمت دارد، اما رشد ویژه‌ای در پروژه‌های بومی مشاهده نکرده است. در حال حاضر، ICON حدود بیست پروژه دارد و بسیاری از آنها نسبتاً ناشناخته هستند. برای مثال، DeFi Llama لیست های Balanced و Omm را با مجموع TVL حدود 120 میلیون دلار فهرست می کند. Balanced بانک غیرمتمرکز آیکون با تمام ویژگی‌های استاندارد به‌علاوه شرط‌بندی است.

Omm یک سازنده بازار پول است و دارای همان ویژگی های Balanced به جز سهام است. متأسفانه، مانند بقیه بازار کریپتو، هر دوی آنها اخیراً شکست خورده اند و هر دو بیش از 50 درصد از TVL خود را از دست داده اند. سایر DApp های قابل توجه عبارتند از Craft، یک بازار NFT که در بین 10 بازار برتر NFT قرار دارد. سحابی پروژهیک بازی اکتشاف فضایی مبتنی بر NFT و GangstaBet ، یک اکوسیستم NFT.

Iconbet یکی دیگر از برنامه های بسیار محبوب است و احتمالاً می توانید حدس بزنید که چیست. تصویر از طریق Iconbet.

اگر علاقه مند به استفاده از این پلتفرم ها هستید، به کیف پولی نیاز دارید که از آیکون و ICX پشتیبانی کند. رایج ترین کیف پول های مورد استفاده عبارتند از Hana Wallet – کیف پول اولیه و سازگار با Ledger اکوسیستم این پروتکل – و MyICONWallet، یک کیف پول مبتنی بر موبایل. کیف پول اصلی، ICONex، نیز وجود دارد اما در حال حذف شدن است. من شخصاً هیچ تجربه ای از تعامل با شبکه این ارز دیجیتال ندارم، بنابراین نمی توانم در این مورد راهنمایی کنم.

توکنومیک آیکون و قیمت ICX

ICX در سال 2017 با تخصیص زیر راه اندازی شد: 50٪ فروش توکن، 17٪ ذخیره، 13٪ بنیاد، 10٪ گروه اجتماعی و شرکای استراتژی، 10٪ تیم، مشاوران و مشارکت کنندگان اولیه. به نظر می رسد تخصیص نسبتاً مناسب باشد، اما نکته قابل ذکر این است که ICX حداکثر عرضه را ندارد. در حال حاضر عرضه آیکون کمتر از 700 میلیون است. با این حال، پروتکل دارای یک نرخ تورم تعیین شده است که اخیراً تغییر کرده است.

قبلاً آیکون نرخ تورم مشخصی نداشت، بلکه بر اساس مجموعه‌ای از متغیرها در نوسان بود. مشکل آن این بود که اگرچه هدف از آن حفظ مقدار مناسبی از سهامداران بود، تورم سقف سختی نداشت و گاهی اوقات می توانست به بیش از 20 درصد برسد. اکنون با پیشنهاد شبکه جدید، این نرخ تورم سالانه 3.99 درصد تعیین شده است. از نرخ تورم سالانه، اکثریت ICX، 77 درصد، به رای دهندگان می رسد. سپس بقیه بین تولیدکنندگان بلوک و CPS (سیستم پیشنهاد مشارکت) یک صندوق کمک مالی غیرمتمرکز که توسط P-reps کنترل می شود تقسیم می شود. این تخصیص 13 درصد برای تولیدکنندگان بلوک و 10 درصد برای CPS است.

ICX را می توان روی پلتفرم های متعدد قرار داد و در حال حاضر پاداش ها حدود 10-12٪ است که بد نیست، حداقل اکنون که تورم در یک نرخ از پیش تعیین شده است. دوره باز کردن قفل بستگی به میزان سهام شما دارد و می تواند بین 5 تا 20 روز باشد. شرط بندی به گونه ای عمل می کند که شما ICX خود را به یک P-Rep واگذار می کنید (رای دادن به یک P-Rep.

از لحاظ تاریخی، ICX استیکینگ به دلیل ثبات نسبتاً قیمت ICX بسیار محبوب بوده است. در این سطوح قیمتی ممکن است چنین باشد. در مقایسه با وام‌دهی استیبل کوین با پتانسیل صعودی اضافی ناشی از رشد پروژه‌ها، با این حال، خوب است توجه داشته باشید که جنبه منفی یک شکست بالقوه را نیز شامل می‌شود.

در اینجا نگاهی به قیمت ICX داریم. تصویر از طریق CoinMarketCap

وقتی صحبت از قیمت گذاری به میان می آید، چند سال بسیار بد برای دارندگان ICX بوده است. اتفاق زیادی نیفتاده است و از نظر فنی، کاتالیزورهای زیادی برای رشد عظیم وجود ندارد. با توجه به اینکه چقدر در اکوسیستم ICON اتفاق افتاده است، عملکرد ضعیف قیمت کمی عجیب به نظر می رسد، اما حدس من این است که سقف بازار بسیار بالا، قیمت را پایین نگه داشته است.

ارزش بازار در حال حاضر حدود 800 میلیون دلار است، که شاید چندان به نظر نرسد، اما با توجه به اینکه ICON در تاریخ نسبتا طولانی خود ارائه نکرده است، شما را متعجب می کند. اما نکته مثبت این است که ICON جدید رقابت در زمینه قابلیت همکاری را به عهده می گیرد و اگر آن را با ارزش بازار تقریباً 10 میلیارد دلاری Cosmos مقایسه کنید، آیکون فضای زیادی برای رشد دارد.

نقشه راه آیکون

آیکون اکنون با تمام قوا به جلو حرکت می کند و به دنبال ادغام های بیشتر برای تبدیل شدن به راه حل قابلیت همکاری پیشرو است. عدم وضوح و اطلاعات در مقاله قبلی CB برجسته شد. خوشبختانه این مشکل حل شده است زیرا ICON به‌روزرسانی‌های توسعه تقریباً ماهانه را ارسال می‌کند ( اینجا جدیدترین مورد است) و پیشرفت را به صورت منبع باز نگه می‌دارد. با این حال، وایت پیپر قدیمی است و، به نظر من، امکانات ICON 2.0 را برجسته نمی کند و همچنین، اقتصاد نشانه روشن نیست.

در حال حاضر، هیچ نقطه عطف مشخصی وجود ندارد زیرا ICE و SNOW هر دو با تاریخ انتشار نامعلوم در حال توسعه هستند و همین چند ماه پیش ارتقاهای قابل توجهی وجود داشت. ارتقاء ICON 2.0 کار بسیار زیادی بود، و این امر باعث شد که هر چیزی به این بزرگی هنوز دیده نشود. اما همانطور که قبلاً اشاره کردم، انتظار می‌رود که شاهد ادغام‌های بسیار بیشتری با برنامه‌ها و بلاک چین‌های مختلف باشیم. برای همگام شدن با پیشرفت پروژه، بهتر است به‌روزرسانی‌های ماهانه تیم آیکون را بخوانید.

سخن پایانی

امیدواریم این مقاله نوعی شفافیت در مورد اینکه آیکون چیست و چگونه تلاش می‌کند راه خود را به پروژه‌های ارزهای دیجیتال پیشرو بیابد، به شما ارائه می‌کند. همچنین مجدداً شما را تشویق می‌کنم که اگر چیزی مبهم است یا اگر می‌خواهید درباره ارز دیجیتال آیکون بیشتر بدانید، به پیوندهای متعددی که گذاشتم نگاه کنید.

در نهایت، من می خواهم به سرعت در مورد تحقیق در مورد این پروژه صحبت کنم. به نظر من دو نوع شبکه این ارز دیجیتال وجود دارد. یکی قدیمی با ساختار متمرکز، عدم وضوح (سفید کاغذ قدیمی)، رشد آهسته است. نماد دیگر، نماد جدید با قابلیت همکاری، رشد و وضوح است. با این حال، اینها همان پروژه ای هستند که برخی عدم قطعیت را ایجاد می کند. ICON 2.0 با نامی جدید، ظاهری تازه و نشانه ای جدید باعث می شد که این پروژه را به عنوان پروژه ای خوب ببینم (اگرچه من یک نابغه فنی نیستم، اما کاملاً مطمئن نیستم که آیا رویکرد قابلیت همکاری آنها بهترین است یا خیر). با این حال، اکنون که این دو با هم مخلوط شده اند، نمی توانم تصمیم بگیرم که چه فکری کنم.

اما، صرف نظر از اینکه من چه فکر می‌کنم، دیدن اینکه آیکون به کجا می‌رود جالب خواهد بود زیرا قابلیت همکاری قطعاً چیزی است که ما به آن نیاز خواهیم داشت. با نگاهی به توکن ATOM Cosmos، واضح است که روند برای این راه حل ها رو به افزایش است. اکنون فقط بر عهده این پروتکل و جامعه آن است که ثابت کنند راه حل آنها قابل اجرا و بالقوه بهترین است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا