اخبار

بایننس میلیون‌ها دلار را صرف امور مالی کرد، اما مدارک را فراموش کرد – استاد کلمبیا

امید ملکان، استاد دانشگاه کسب و کار کلمبیا، می گوید که تسویه حساب بایننس، رفتار مبهم بانک ها و شرکت های رمزنگاری را برجسته می کند.

رویدادهای اخیر پیرامون صرافی ارز دیجیتال بایننس، بحث های مهمی را در مورد سرکوب شرکت های رمزنگاری توسط ایالات متحده به راه انداخت. به گفته امید ملکان، نویسنده و استادیار دانشکده بازرگانی کلمبیا، رویکرد وزارت دادگستری ایالات متحده در این پرونده به طور قابل توجهی با آنچه در امور مالی سنتی دیده می شود متفاوت است.

ملکان در X (توئیتر سابق) نوشت : «افرادی که صمیمانه معتقدند ارزهای دیجیتال عامل منحصر به فرد افراد بدی است که کارهای بد انجام می‌دهند، نمی‌دانند بقیه سیستم مالی چگونه عمل می‌کند. بهترین شیوه ها هنوز هم مبالغ زیادی از وجوه غیرقانونی را پردازش می کند. “اما همه اینها خوب در نظر گرفته می شود زیرا شخصی کارهای اداری را انجام داده است.”

ملکان همچنین استدلال کرد که اگر شرکت‌های سنتی در موارد مشابه با بایننس رفتار کنند، بسیاری در وال استریت زندانی خواهند شد.

“اگر آنها به استاندارد بایننس محبوس می شدند، صدها مدیر عامل در زندان و پول کمتری برای بازخرید سهامداران (یا لابی کردن) خواهند بود. اما بانکداران آنقدر باهوش بودند که هرگز بازی را زیر سوال نبردند.»

علیرغم انتقادات، ملکان معتقد است که صرافی همچنان «در دروغگویی به مشتریان خود اشتباه بوده و به دلیل عدم رعایت آن اشتباه بوده است». بایننس و یکی از بنیانگذاران آن، چانگ پنگ ژائو، اخیراً به توافقی چند میلیارد دلاری با دولت ایالات متحده دست یافتند که ظاهراً به افرادی که در فعالیت‌های غیرقانونی شرکت می‌کردند اجازه می‌دادند “وجوه سرقت شده” را از طریق صرافی جابجا کنند. CZ به عنوان بخشی از تسویه حساب از سمت مدیرعاملی کنار رفت.

ملکان همچنین از مشارکت بایننس در شمول مالی در چند سال گذشته قدردانی کرد:

«این کار نسبتاً معقولی انجام داد و ده‌ها میلیون نفر از مردم فقیر، قهوه‌ای و غیرمستضعف را وارد سیستم مالی کرد، کاری که شرکت‌های مالی سازگار دنیا به طور مزمن در انجام آن ناکام بوده‌اند.»

تحقیقات ICIJ در مورد پولشویی جهانی

بر اساس اسناد فاش شده که توسط کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی (ICIJ) به دست آمده است، برخی از بزرگترین بانک های جهان اجازه داده اند که تریلیون ها دلار توسط مجرمان شسته شود.

این تحقیقات که در سپتامبر 2020 فاش شد ، بیش از 2100 گزارش فعالیت مشکوک را تجزیه و تحلیل کرد که شامل تراکنش هایی به ارزش بیش از 2 تریلیون دلار بین سال های 1999 تا 2017 بود که توسط افسران انطباق داخلی مؤسسات مالی به عنوان پولشویی بالقوه یا فعالیت مجرمانه علامت گذاری شده بود. بانک‌هایی که این تراکنش‌ها را تسهیل می‌کردند شامل موسسات بزرگی مانند بانک نیویورک ملون، دویچه بانک و HSBC بودند.

ICIJ بیش از 400 روزنامه‌نگار از 110 سازمان خبری در 88 کشور جهان را برای تحقیق درباره بانک‌هایی که بالقوه درگیر پولشویی هستند، سازماندهی کرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا