ارز دیجیتال و کریپتو

ارز دیجیتال Theta (تتا) چیست؟ راهنمای جامع

آیا سرمایه گذاری در تتا مناسب است؟

Theta تتا چیست؟

ظهور سیستم عامل های پخش مستقیم ویدئو تقریباً همزمان با توسعه فناوری بلاکچین همراه بود و علاقه مندان به رمزنگاری در Theta را وادار به تلاش برای ادغام هر دو در یک اکوسیستم واحد به نام پلتفرم تتا کردند . با توجه به این موضوع ، توسعه دهندگان آن ایده ایجاد یک شبکه تحویل ویدئو را که در بالای بلاک چین اختصاصی تتا اجرا می شود ، پیدا کردند. در حالی که شبکه تحویل مکانی برای جریان غیرمتمرکز ویدیو باقی مانده است ، بلاک چین تتا محیطی را برای استفاده از توکن Theta پلتفرم فراهم می کند.

☜ ☜ سایت رسمی تتا ☞ ☞

با استفاده از پلتفرم تتا ، هر دو این لایه ها با هدف ایجاد و کسب درآمد از یک مدل به اشتراک گذاری پهنای باند ساخته شده اند که قرار است حداقل برخی از اهداف وعده داده شده آن را تحقق بخشد:

 • پلتفرم تتا نمی خواهد بینندگان برای دسترسی به خدمات پخش ویدئو با کیفیت پایین هزینه پرداخت کنند . تیم پشتیبان تتا یک سری مسائل مربوط به شبکه های تحویل محتوا (CDN) امروز را شناسایی کردند. برای مبتدیان ، این شبکه ها به دلیل عدم دسترسی کافی در سراسر جهان توصیف شده اند ، با مشکلات فنی مانند لکنت زبان ، مکث ، جست و خیز و کیفیت پایین فیلم هنوز بسیاری از مناطق جغرافیایی را آزار می دهد. هدف تتا این است که با ایجاد یک شبکه همتا به همتا (P2P) این مشکلات را حل کند که در آن به ازای به اشتراک گذاشتن منابع خود و نگه داشتن سطح عملکرد سیستم عامل در هر زمان که بخواهید ، به کاربران پاداش می دهند. این امر به ویژه برای افزایش استفاده از ویدئو و واقعیت مجازی (VR) 4K و 8K بسیار مهم است.
 • (تتا) Theta می خواهد پخش صاف ویدئوی با کیفیت بالا و بدون متحمل شدن هزینه های سنگین فناوری را ارائه دهد . امروز ناشران ملزم به ایجاد و نگهداری زیرساخت های گران قیمت برای تحویل ویدئو هستند. از آنجایی که ناشران باید هزینه اصلی این هزینه ها را خود متحمل شوند ، درآمد کمتری به سازندگان محتوا وارد می شود و خلاقیت و نوآوری در تجارت را خفه می کند. با استفاده از مدل تتا ، هزینه های ارائه ویدئوی با کیفیت براساس ورود تعداد بیشتری از شرکت کنندگان در بلاکچین کاهش می یابد. قرار است این امکان انعطاف پذیری و نوآوری بیشتری در مدیریت جریان درآمد و ایجاد محتوا فراهم کند.
 • تتا با مدل P2P خود قصد دارد تا تمرکززدایی و سیستم توزیع بهتر پاداش را ارتقا دهد. به دلیل تمرکز بیش از حد ، مدلهای اقتصادی فعلی CDN های عملیاتی پاداش کمتری را برای تعداد فزاینده شرکت کنندگان در نظر می گیرند. به گفته توسعه دهندگان تتا ، بیشترین برش پای به خود تبلیغ کنندگان و سیستم عامل ها اختصاص می یابد ، در حالی که بینندگان و سازندگان محتوا انتهای کوتاه تری را دریافت می کنند. در اکوسیستم Theta ، بینندگان می توانند از نشانه های خود برای ایجاد پاداش مستقیم به سازندگان محتوا استفاده کنند. واسطه ها از روند کار کوتاه می شوند و تولیدکنندگان محتوا باید کمتر به تبلیغ کنندگان یا وب سایت های میزبان شخص ثالث اعتماد کنند. از آنجا که این مدل همچنین قصد دارد هزینه های کلی ارائه جریان های ویدئویی را کاهش دهد ، بینندگان مسلماً با درآمد متعادل تری هم برای سازندگان محتوا و هم برای سیستم عامل ها در دراز مدت ، هزینه کمتری را برای محتوای بیشتر هزینه می کنند.

سکوی تتا Theta چگونه کار می کند؟

در قلب سکوی تتا شبکه مش واقع شده است که از مجموعه ای از گره ها تشکیل شده است که قادر به برقراری ارتباط متقابل هستند. این گره ها شبکه را به هم پیوند می دهند و ستون فقرات را برای طرح به اشتراک گذاری پهنای باند ارائه شده توسط Theta فراهم می کنند. در همان زمان ، بلاکچین تتا در وهله اول اجازه می دهد تا گره ها به بخشی از شبکه تبدیل شوند.

شبکه تتا اصلی ترین مولفه ای است که هدف این پلتفرم ارائه دهندگان تحویل محتوای استاندارد است. شبکه Theta از معماری P2P خود برای بهبود عملکرد شبکه های موجود تحویل محتوا یا جایگزینی کامل آنها به روش زیر استفاده خواهد کرد:

 • گره های موجود در شبکه تتا متشکل از کاربرانی است که انواع مختلف سخت افزار و منابع مورد استفاده برای مشاهده محتوای ویدئو را در اختیار دارند.
 • همه این گره ها می توانند به “گره های ذخیره” در شبکه Theta تبدیل شوند ، که هم می تواند ویدیو را ذخیره کند و هم جریان آن را برای بینندگان در هر قسمت از جهان پخش کند. این امر قرار است وابستگی سیستم های سنتی تحویل محتوا به مراکز داده پراکنده از نظر جغرافیایی را کاهش دهد که دور بودن از مکان مشتری می تواند کیفیت جریان های ویدئویی را کاهش دهد.
 • به جای این ، داده های ویدئو توسط گره هایی که از نظر جغرافیایی به بینندگان نزدیکتر هستند ، ذخیره می شوند و از نظر تعداد بسیار بالا هستند و بدون کاهش کیفیت ویدئو را ارائه می دهند.
 • “گره های همتا” در شبکه تتا قادر خواهند بود جریان ویدئو را به جای تکیه بر CDN ها از یکدیگر بکشند.
 • گره هایی که در این مدل شرکت می کنند ، به عنوان انگیزه ای برای ادامه پهنای باند خود و کشیدن گره های جدید به شبکه تتا ، با نشان های تتا پاداش می گیرند. در صورت موفقیت این مدل ، تیم تتا امیدوار است تا 80٪ کاهش هزینه های تحویل محتوا را بر اساس عدم نیاز به نگهداری مراکز داده گران قیمت شاهد باشد.

چگونه تتا Theta می تواند امنیت و کیفیت فیلم را بهبود بخشد؟

حوزه دیگری که پلتفرم تتا می خواهد مدل های سنتی تحویل محتوا را به چالش بکشد امنیت است. در اصل ، تتا می خواهد با مشکل آسیب پذیری امنیتی که سیستم های مراکز داده بهم پیوسته به دلیل ماهیت طراحی خود در معرض آن هستند ، مقابله کند. زیرساخت های موجود آنها این امکان را برای مهاجمان فراهم می کند تا کیفیت کلی جریان را در سطح جهانی با ناک زدن همزمان تعداد کمی از این مراکز کاهش دهند. به جای این ، شبکه تتا از ده ها هزار گره تشکیل شده است ، که باید شبکه را در برابر اختلالات تحویل محتوا مقاوم کند.

ایجاد سیستم مبتنی بر گره Theta در سطح مطلوبی از عملکرد ، همچنین ایجاد تعادل در کیفیت گره های ذخیره سازی / انتقال مجدد منفرد در شبکه را ایجاد می کند. در اینجا ، “کیفیت” به ظرفیت متفاوت یک گره برای انجام وظایف مربوط به تحویل و پخش ویدئو اشاره دارد. همچنین ، برخی از گره ها ممکن است تصمیم بگیرند که تتا دیگر برای آنها کار نکند و سیستم عامل را ترک کند.

تیم تتا Theta می خواهد این مشکلات احتمالی را از قبل با ایجاد یک سرور و یک سیستم مبتنی بر کلاینت که نزدیکی گره های مجاور در شبکه آن را شناسایی می کند ، حل کند. هر زمان که یک همکار بخشی از شبکه شود ، سرور ردیاب داده های مربوطه را برای آن مکان خاص ، از جمله آدرس IP ، طول و عرض جغرافیایی و پارامترهای عملکرد آن یادداشت می کند.

این مدل به جای اتصال گره های از راه دور به صورت تصادفی ، باید ایجاد ارتباط بین نزدیکترین گره های شبکه باشد. با وابستگی کمتری به مراکز داده ، این سیستم باید به تتا اجازه دهد کیفیت پخش جریانی را ارائه دهد که می تواند شبکه های ارائه دهنده محتوای موجود را از نظر سازگاری به چالش بکشد.

بلاکچین تتا چگونه کار می کند؟

برخلاف شبکه (تتا) Theta که روی تحویل محتوا تمرکز دارد ، بلاکچین تتا در پس زمینه کار می کند تا مکانیزم اجماع را در سیستم عامل فراهم کند و زیرساخت های توزیع پاداش خود را ایجاد کند. از آنجا که پخش ویدئو و تحویل به ظرفیت مدیریت داده بسیار زیادی نیاز دارد ، هیچ داده مربوط به آنها در بلاک چین تتا ذخیره نمی شود. این زنجیره از سازوکار اثبات سهام در ترکیب با سه نوآوری اصلی فناوری که روی میز آورده استفاده خواهد کرد:

 • تحمل گسل بیزانس چند سطح (BFT)
 • طرح شایعات امضای جمع شده
 • استخر خرد پرداخت منابع گرا

این نوآوری ها در پاسخ به آنچه توسعه دهندگان تتا به عنوان مسئله بالقوه مقیاس پذیری سیستم عامل خود می دانند ، طراحی شده اند. این مربوط به وجود هزاران گره همکار و همتا است که عملکرد مناسب شبکه را تضمین می کنند. از آنجا که این گره ها برای دریافت پاداش برای به اشتراک گذاری پهنای باند خود واجد شرایط هستند ، سیستم عامل Theta باید برای مدیریت تعداد زیادی از پرداخت های خرد مرتبط آماده شود.

در همان زمان ، بلاکچین آن قرار است زیرساختی برای سایر برنامه های توکن THETA مانند ارسال نکاتی به سازندگان محتوا یا خریدها فراهم کند. برای حساب کردن هزاران گره ای که می توانند در روند اجماع شرکت کنند ، تتا تلاش می کند تا از تراکنش هدفمند بیش از 1000 TPS پشتیبانی کند.

تتا در چند سطح در BFT

برای دستیابی به سطح توان بالاتر ، بلاکچین Theta باید به دو لایه اصلی تقسیم شود. اولین مورد گروه های کوچکتری از گره ها را نشان می دهد که با مکانیزم اجماع تحمل گسل بیزانس اصلاح می شوند. این مجموعه ها ، که بیش از 20 گره اعتبارسنجی ندارند ، “کمیته های اعتبار سنجی” را تشکیل می دهند که هدف آنها ایجاد زنجیره بلوک به سریع ترین شکل ممکن شبیه به مورد استفاده شده با BFT است.

لایه دوم متشکل از گروه بزرگی از گره های “نگهبان” است که وظیفه حفظ توافق را با اطمینان از اعتبار سنجی در نقاط از پیش تعیین شده بر عهده دارند. قرار است این جداسازی سطوح ، تعداد زیادی TPS را بدون هزینه تلاش Theta برای تمرکززدایی در مدل تحویل محتوا ، تأمین کند.

چگونه تتا می تواند سیستم های پیام رسانی و پرداخت خرد خود را بهبود بخشد؟

Theta با طرح شایعات جمع آوری امضای خود ، امیدوار است که از پیچیدگی سیستم پیام رسانی خود بکاهد. این مدل به جای افزایش سربار ارتباطات با اجازه دادن به پخش “همه به همه” در میان گره های نگهبان ، به گره ها اجازه می دهد امضای خود را فقط برای نزدیکترین همسایگان خود ارسال کنند. در همان زمان ، پروتکل شایعات سیستم اجازه می دهد تا توزیع امضا به طور تصاعدی افزایش یابد. با کاهش اندازه پیام ها و افزایش کارایی تحویل آنها در میان گره ها ، تیم تتا امیدوار است که دو پرنده را با یک سنگ بکشد: اطمینان از عملکرد بهتر TPS و بهبود سیستم در مقیاس گذاری با افزایش تعداد گره ها.

بلاکچین Theta همچنین با اجرای استخر خرد پرداخت منابع گرا در تلاش است تا ظرفیت مدیریت پرداخت خرد خود را گسترش دهد. این ویژگی به کاربران امکان می دهد یک مجموعه پرداخت خرد خارج از زنجیره ایجاد کنند که سایر کاربران می توانند از طریق معاملات خارج از زنجیره از آن برداشت کنند. این فناوری علاوه بر اینکه در برابر هزینه های دو برابر مقاوم است ، در مقایسه با استفاده از کانال های پرداخت خارج از زنجیره ، به عنوان یک راه حل انعطاف پذیر تر توصیف می شود.

چگونه (تتا) Theta توکن متناسب است؟

با راه اندازی شبکه اصلی تتا ، نشانه های THETA از نقش رمزهای ERC20 که صرفاً “پیش نمایش” توانایی های آن است ، دور می شوند. بعد از اینکه شبکه اصلی فعال شد ، این توکن ها با نسبت 1: 1 برای نشانه های جدید تتا جایگزین می شوند. راه اندازی بلاکچین جدید تتا ، نشانه های THETA را به نقش امنیت ، حاکمیت و ارائه دهندگان سهام در این سیستم عامل ارتقا می دهد:

 • گره های حافظه پنهان می توانند برای بازپخش و ذخیره جریان های ویدئویی ، نشانه کسب کنند.
 • بینندگان می توانند از تبلیغ کنندگان به عنوان پاداش تعامل خود ، نشان کسب کنند.
 • از این نشانه ها برای پاداش دادن به سازندگان محتوا نیز استفاده خواهد شد.
 • تبلیغ کنندگان می توانند با استفاده از رمزها ، بودجه کمپین های تبلیغاتی را تأمین کنند.
 • محتوای برتر ، کالاها و خدمات از طریق سایت های پخش جریانی با نشانه های تتا قابل خرید هستند.
 • تجارت کالاهای مجازی با THETA نیز امکان پذیر خواهد بود.
 • معادل یک ابزار فرعی در پلتفرم تتا رمز گامای آن خواهد بود. این توکن ها به عنوان عملکرد مشابه GAS در بلاک چین NEO توصیف می شوند ، همچنین باید برای معاملات مربوط به قراردادهای هوشمند و پرداخت های بخش ویدیویی استفاده شوند. پیش بینی می شود که پنج میلیارد توکن گاما ایجاد شود ، با 5 توکن گاما برای هر نشانه تتا که یک کاربر در اختیار دارد ، داده می شود.

در دسترس بودن تتا توکن

از فوریه 2019 ، سقف بازار توکن THETA 82 میلیون دلار بود ، در حالیکه از ژوئن 2018 بالاترین رقم 170 میلیون دلاری بود. کل عرضه THETA به یک میلیارد واحد محدود می شود که حدود 870 میلیون از آنها در گردش در حال حاضر. این نسبت عرضه قرار است سرمایه گذاران بالقوه را راحت کند ، زیرا باید از رقیق شدن غیرمنتظره منبع تأمین جلوگیری کند.

نشانه های تتا برای خرید در صرافی های رمزنگاری مانند Binance ، Bithumb ، Huobi در دسترس هستند که تجارت در کره از محبوبیت خاصی برخوردار است. پس از دستیابی ، نشانه های تتا را می توان در هر کیف پولی که از استاندارد ERC20 پشتیبانی می کند ، ذخیره کرد. در فوریه 2019 ، تیم تتا به قول خود برای راه اندازی کیف پول اختصاصی تتا قبل از راه اندازی شبکه اصلی پروژه عمل کرد. پس از راه اندازی ، این کیف پول سیستم عامل آندروید به طور خودکار به عنوان کیف پول اصلی تتا کار می کند.

تیم و شرکای Theta

تیم پلتفرم تتا توسط مدیر عامل و موسس آن میچ لیو هدایت می شود. لیو همچنین یکی از بنیانگذاران سایت پخش بازی های ویدیویی SLIVER.tv بود که در سال 2015 راه اندازی شد. SLIVER مشابه سرویس پخش جریانی Twitch است و به عنوان پیشرو پروژه تتا که در سال 2017 راه اندازی شد ، خدمت می کند. یکی دیگر از بنیانگذاران از پروژه تتا Jieyi Long (CTO) است که در ایجاد SLIVER.tv نیز نقش داشت. از دیگر اعضای تیم پروژه تتا می توان به ریان نیکولز (مدیر ارشد محصولات) و ریز ویرک (رئیس توسعه شرکت) در حالی که تیم مشاوره آن جاستین کان ، بنیانگذار Twitch را از اعضای خود می داند.

پروژه تتا چندین مشارکت تجاری استراتژیک منعقد کرده است ، از جمله توافق با Twitch که به بینندگان اجازه می دهد THETA را با تقسیم پهنای باند خود کسب کنند. یکی دیگر از شرکای مهم این پروژه Samsung VR است.

کیف پول های برتر ارز theta در سال ۲۰۲۰ به این ترتیب هستند:

 • Theta Wallet Android
 • Theta Wallet iOS
 • Theta Web Wallet

توکن تتا ERC20 بود و به راحتی در هر کیفی که از این استاندارد پشتیبانی می کند، ذخیره میشود. ما به طور معمول MyEtherWallet را در رابطه با یک کیف پول سخت افزاری مانند Ledger یا Trezor توصیه می کنیم. این گزینه یک امنیت بالا به همراه یک رابط کاربری ساده به شما می دهد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا