ارز دیجیتال و کریپتوقرارداد هوشمند

بررسی Rarible و توکن RARI؛ بازار نسل بعدی و خرید و فروش NFT

معرفی شبکه Rarible

در کنار پروتکل‌های حوزه دیفای، شبکه‌های فعال در زمینه NFT مورد توجه بازار قرار گرفته و شاهد توسعه این حوزه هستیم. شبکه Rarible و توکن RARI یکی از پروژه‌های این حوزه بوده که بستری برای خرید، فروش و ترید توکن های غیرقابل تعویض را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. با معرفی پروتکل رریبل همراه ما باشید.

مقدمه

امور مالی غیرمتمرکز جنبش عظیمی در اکوسیستم رمزنگاری و بلاک چین در سال 2020 بود ، اما به نظر می رسد در سال 2021 توسط بخش جدیدی – NFT پیشی بگیرد.

NFT مخفف توکن غیر قابل انعطاف است و این نمایشگرهای دیجیتالی موارد منحصر به فرد است ، معمولاً چیزی که بسیار قابل جمع است.

و در کنار این NFT های بسیار کلکسیونی ، توسعه جدیدی از بازارهایی که می توان آنها را خرید و فروش کرد نیز داریم. Rarible یکی از این موارد است و با دادن توانایی به کاربران امکان ضرب NFT های خود را بدون نیاز به مهارت برنامه نویسی ، قابلیت عملکرد خود را گسترش می دهد.

در بررسی زیر به Rarible نگاهی خواهیم انداخت به بازار و نحوه کار آن را خواهیم دید. علاوه بر این ، ما همچنین نگاهی خواهیم داشت به اصول پروژه ، و همچنین کاربرد رمز اصلی آن – RARI.

Rarible چیست؟

پلتفرم Rarible در اوایل سال 2020 به عنوان یک پروژه منبع باز برای ضرب ، خرید و فروش کالاهای قابل جمع آوری رمزهای غیرقابل استفاده راه اندازی شد. بازار محدودیتی ندارد و هرکسی که مایل به استفاده از آن باشد می تواند به آن دسترسی داشته باشد. قطعات هنری به راحتی و بدون دانش کد نویسی ایجاد می شوند و کاربران همچنین می توانند قطعات هنری دیجیتالی را که دوست دارند خریداری کنند.

Rarible یک بازار غیر حضوری است که در آن شما کنترل کامل بر علائم خود را حفظ می کنید. هیچ وقت سیستم عامل رمزهای شما را نگه نمی دارد. سازندگان همچنین می توانند از طریق اثبات اعطا شده توسط این پلتفرم ، حقوق مالکیت معنوی (IP) را در مورد آثار هنری خود دریافت کنند. معاملات مربوط به NFT های کلکسیونی را می توان به سرعت و به آسانی با هزینه کمتری غیر از قیمت NFT انجام داد.

جوانب مثبت و منفی Rarible

جوانب مثبت:

 • پایگاه کد منبع باز
 • بازار غیر حضانت
 • بدون دانش برنامه نویسی ، نشانه های دیجیتال ایجاد و ضرب کنید
 • تجارت NFT با نظیر به نظیر با هزینه های کم

جوانب منفی Rarible :

 • این تجارت می تواند به کاربران اجازه دهد که ناعادلانه به نشانه های RARI دسترسی پیدا کنند
 • هیچ نامه سفید یا نقشه راهی وجود ندارد که نشان دهنده مسیر آینده پروژه باشد
 • فقط از نشانه های شبکه بلاک چین Ethereum پشتیبانی می کند

با استفاده از NFT Marketplace

کاربران در Rarible می توانند از پلت فرم برای ایجاد NFT های منحصر به فرد خود استفاده کنند ، یا می توانند به راحتی برای جمع آوری خلاقیت های دیگران در بازار گشت بزنند. NFT های ایجاد شده را می توان برای فروش ذکر کرد ، اما این الزامی نیست. کاربران در نگهداری NFT های ایجاد شده یا هدیه دادن آنها به دیگران آزاد هستند. آنها حتی می توانند NFT ها را در بستر OpenSea لیست کنند.

استفاده از Rarible به نشانه های ETH نیاز دارد و کاربران برای تعامل در این پلتفرم باید کیف پول سازگار با Ethereum را متصل کنند. کیف پول های مناسب شامل Metamask، Fortmatic، Coinbase Wallet، MyEtherWallet یا WalletConnect هستند.

یکی از ویژگی های عالی پروژه این است که هر کسی می تواند هنر دیجیتال منحصر به فرد خود را ایجاد کند. به هیچ وجه دانش رمزگذاری یا تجربه مورد نیاز وجود ندارد.

به عنوان یک بازار آزاد ، هرکسی می تواند برای ایجاد NFT ، فروش آفرینش های خود یا خرید NFT های ایجاد شده توسط دیگران به سیستم عامل دسترسی پیدا کند. در حالی که معاملات با استفاده از ETH انجام می شود ، رمز اصلی این پلتفرم RARI است.

بستر های نرم افزاری NFT

Minting NFTs on Rarible یکی از جالبترین جنبه های سیستم عامل است. هر کسی می تواند با پرداخت فقط هزینه های لازم، کارهای هنری NFT را در این سیستم عامل ایجاد کند. این ویژگی پروژه را کاملاً منحصر به فرد کرده و به شما امکان می دهد از سایر پلتفرم ها مانند Makers Place و SuperRare که هنرمندان دیجیتال را کنترل می کنند ، متمایز باشد ، اما به هیچ کس اجازه ایجاد NFT را نمی دهد. همانطور که تصور می کنید این مورد علاقه هنرمندان جوان و مشتاق با استعدادهای زیادی را ایجاد کرده است.

متأسفانه ، از آنجا که این پلتفرم به روی همه باز است ، درهای کلاهبرداران را نیز باز کرده است. با این وجود Rarible علیه این کلاهبرداران مبارزه می کند و یک فرآیند تأیید ایجاد کرده است تا هنرمندان دامپزشکی را کنترل کند و اطمینان حاصل کند که کاربران آن با برخی از پروژه های جعلی سر و کار ندارند.

این پروژه همچنین در بین افراد مشهور محبوب شده است و در ماه فوریه این پلتفرم از میلیاردر مارک کوبان ، خوانندگان رپ Soulja Boy و Mike Shinoda از لینکین پارک و بازیگر زن لینسی لوهان استقبال کرد. به نظر می رسد تاکنون لوهان با قطعه خود تحت عنوان “Bitcoin Lightning” ، که یکی از NFT توییت های او است “Bitcoin to the Moon” همراه با یک Emoji موشک ، موفق ترین گروه است ، در آن زمان به قیمت 33 ETH به ارزش 59،000 دلار در آن زمان فروخته شده است!

در اینجا نحوه ایجاد NFT خود در این پروژه آورده شده است

 • به Rarible.com بروید و کیف پول سازگار با Ethereum خود را متصل کنید (یعنی Metamask).
 • روی دکمه آبی رنگ “CREATE” در بالای سمت راست صفحه کلیک کنید.
 • انتخاب یک NFT یا NFT با چندین نسخه را انتخاب کنید.
 • تصویر ، فیلم یا فایل موسیقی خود را بارگذاری کنید.
 • قیمت ، نام ، توضیحات ، حق امتیاز و سایر اطلاعات مربوطه را مشخص کنید.
 • روی ایجاد مورد کلیک کنید.
 • کیف پول شما از شما می خواهد که هزینه آن را امضا کرده و پرداخت کنید. از آنجا که هزینه ها در برخی مواقع زیاد است ، ارزش این را دارد که هزینه های Ethereum را تماشا کرده و لحظه مناسبی را برای تولید NFT خود انتخاب کنید.

از طریق خلق هنر دیجیتال NFT هرکسی می تواند در Rarible خالق یک قطعه هنری کاملاً منحصر به فرد باشد. این پاداش اضافه شده به عنوان ذخیره ارزش نیز دارد. و هر NFT به طور کامل و قابل اثبات دارای توانایی فروش ، هدیه یا اهرم ارزش دارایی است.

حکومت نادرست!

مورد اصلی استفاده از رمز RARI تهیه حاکمیت برای پلتفرم Rarible است. توسعه دهندگان می خواستند قدرت آینده سیستم عامل را به جامعه بدهند و به آنها اجازه دهند NFT های ایجاد شده در سیستم عامل را اصلاح و تعدیل كنند و در مورد افزودن ویژگی های جدید یا حذف ویژگی های منسوخ رأی دهند.

سرانجام تیم Rarible قصد دارد این پلتفرم به یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) تبدیل شود و تمام تصمیمات مربوط به حاکمیت را به کاربران تحویل دهد. در مورد پروژه ، جامعه اولین و آخرین حرف را در مورد آنچه باید تغییر دهد خواهد زد.

تیم توسعه برای هدایت جامعه به مسیر درست از همان ابتدا مجموعه ای از اصول حاکمیت را منتشر کرده است که امیدوارند با رشد جامعه شاهد پایبندی جامعه باشند.

اصول حاکمیت نادرست در Rarible

گنجاندن رادیکال

گنجاندن هر دارنده RARI برای اطمینان از درج کامل جامعه است. سازندگان Rarible و مجموعه داران همه این فرصت را دارند که تغییرات و ویژگی های جدیدی را پیشنهاد دهند ، در مورد ارتقا پلتفرم سیستم عامل رای دهند و با استفاده از قدرت خود این پلت فرم را به محلی برای مصالح عمومی تبدیل کنند. هیچ ایده ای برای اشتراک و پیشنهاد برای گنجاندن خیلی رادیکال نیست.

بیان خود

ابراز وجود در هر شکل و ماده ای در Rarible تشویق می شود. این می تواند پیشنهاد ویژگی جدید ، ابراز نگرانی ، حمایت از پروژه یا حتی عدم توافق با سایر اعضا باشد. هر نوع ابراز وجود بسیار تشویق می شود و هر عقیده ای شنیده و شمرده می شود.

مثبت بودن

هر پیشنهادی باید با هدف بهبود بستر ارائه شود. به جای این که به سادگی با پیشنهادها در جامعه غرق شوید ، هرکدام را باید قبل از تحویل ، با دقت بررسی کرد.

مسئولیت

همراه با نیاز به بررسی هرگونه پیشنهاد یا ایده برای اطمینان از اینکه به نفع جامعه و بستر باشد ، هر ایده یا پیشنهادی که برای گروه آورده شده باید به وضوح بیان شود. این باید استدلال های محکمی را به نفع خود ارائه دهد ، و باید دارای مراحل عملی باشد که می تواند برای اجرای پیشنهاد به جای بیان ساده یک خواسته یا خواسته مبهم استفاده شود.

شفافیت

تا زمانی که DAO واقعی وجود داشته باشد ، تشویق می شود کسی که هر پیشنهادی را ارسال یا اظهار نظر می کند کاملاً شفاف باشد. این شامل ذکر نام آنها و مقدار نشانه های RARI است.

مبانی پروژه غیره قابل قبول

ارزیابی اصول Rarible به همان آسانی که فکر می کنید نیست ، با توجه به اینکه این پروژه از اولین اکوسیستم های نوظهور NFT است. ما هنوز مطمئن نیستیم که فضا به چه مکانی تبدیل خواهد شد یا نیازهای کاربران آن چیست. از این گذشته ، پلتفرم این امکان را به سازندگان می دهد تا خلاقیت های دیجیتالی منحصر به فردی را طراحی کنند و در عین حال به آنها امکان می دهد تا با خریداران و مجموعه دارانی که به آثارشان علاقه مند هستند ارتباط برقرار کنند.

این پلتفرم می فهمد که هنر و فناوری همیشه با هم ترکیب نشده اند و این پلتفرم برای پاسخگویی به کسانی که گرایش هنری دارند طراحی شده است اما فاقد تخصص فنی است. این یک جامعه کاملاً فراگیر را امکان پذیر می کند ، جایی که هر کسی می تواند در ایجاد NFT ها و بازار نمایش و فروش آنها مشارکت کند.

این واقعیت که Rarible قصد دارد به یک DAO تبدیل شود نیز یکی از نقاط قوت آن است. این اجازه را داده است که این پروژه در میان اولین پروژه مبتنی بر NFT باشد که رمز بومی خود را منتشر کند و نوید حاکمیت جامعه را برای دارندگان RARI می دهد. این نوع مشارکت جامعه باید برای رشد جامعه و همچنین بازار مثبت باشد.

یکی دیگر از نقاط قوت Rarible ادغام آن با اکوسیستم DeFi است. با اتصال به پروژه yInsure در Yearn Finance Rarible ، صدور بیمه در قالب توکن تشویق می شود. این امر همچنین باعث ایجاد ارتباط بین جوامع DeFi و NFT می شود و رشد متقابل را بین دو گروه ترغیب می کند.

y مطمئن و غیر قابل رجوع

همانطور که Rarible بسیار محبوب شده و به سرعت رشد می کند ، در فضای DeFi پروژه ای وجود دارد که هیاهوی گسترده ای ایجاد می کند. yEarn مسلماً شناخته شده ترین و محبوب ترین پروژه ها در فضای DeFi است. این یک پروژه جمع کننده بازده است که توسط Andre Cronje به عنوان راهی برای جمع آوری انواع پروژه های پول مبتنی بر Ethereum ایجاد شده است. این کار را به روشهای بسیار تخیلی انجام می دهد.

yEarn همچنین پروژه های جدیدی را با سرعتی بی پروا منتشر می کند و جامعه با عرضه محصول yInsure خیلی تعجب نکرد. با استفاده از yInsure ، کاربران قادر به تهیه پوشش بیمه ای بر روی تعدادی از فعالیت های DeFi هستند.

قسمت بسیار جالب این است که بیمه نامه های ایجاد شده با yInsure NFT هستند. این بدان معناست که می توان آنها را به راحتی در سیستم عامل هایی مانند Rarible معامله کرد. و جای تعجب نیست که این دقیقاً همان کاری است که کاربران انجام می دهند.

در واقع ، کاربران شروع به لیست کردن NFT های yInsure در Rarible کردند تقریباً بلافاصله ، و این منجر به بهینه سازی پشتیبانی تیم پشتیبانی از دارایی ها در طی چند ساعت توسط تیم توسعه دهنده شد. علاوه بر داشتن یک بازار برای فروش این NFT ها ، کاربران همچنین از معدن نقدینگی Marketplace بهره مند می شوند که جوایز RARI را به عنوان فروشندگان در سیستم عامل به آنها اعطا می کند. این وضعیت دیگری است که کاربران می توانند بازده های افزایشی را در فضای DeFi روی هم قرار دهند.

این انباشت بازده است که به ایجاد هم افزایی بین جوامع yEarn و این پلتفرم کمک می کند. پل ارتباطی بین این دو پروژه کاربران جدیدی را به پروژه و کاربران جدیدی را به yEarn آورده است.

yInsure NFT ممکن است اولین ترکیب DeFi و NFT باشد ، اما اکنون که کاربران از این امکان مطلع شده اند مطمئن باشید که آخرین مورد نخواهد بود. مطمئناً کاربران به روش هایی که می توانند دو اکوسیستم را با هم مخلوط کنند تا ارزش بیشتری داشته باشند ، توجه خواهند کرد.

تیم Rarible

وب سایت Rarible اطلاعات زیادی در مورد بنیانگذاران پروژه یا تیم توسعه دهنده ای که برای رشد و بهبود سیستم عامل کار می کنند ، به شما نمی دهد. با این حال با کمی بررسی می توان فهمید که راریبل فرزند مغز الکسی فالین و الکساندر سالنیکوف بوده است.

الكساندر سالنیكف به عنوان سرپرست محصول برای Rarible ذکر شده است كه شامل كل طیف فعالیتهای مربوط به محصول است. قبل از ایجاد پروژه Alexander با چندین پروژه رمزپایه و استارتاپ جدید از جمله Humaniq ارتباط داشت.

الکسی فالین به جز اینکه در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی تحصیل کرده است ، اطلاعات بسیار کمی در دسترس دارد و قبل از تأسیس مشترک Rarible وی یکی از بنیانگذاران Sticker.place بود ، که بازار بسته های برچسب iOS 10 است.

لیستی از 21 کارمند قابل قبول در LinkedIn وجود دارد که اکثریت آنها سمت های روابط عمومی ، ارتباطات و توسعه جامعه را دارند. این نشان می دهد که این پلتفرم در حال حاضر بیشتر به بازاریابی و تبلیغات علاقه مند است.

نشانه RARI

یکی دیگر از ویژگی های جالب Rarible این است که این اولین پروژه NFT است که رمز اصلی خود را راه اندازی می کند. رمز RARI اولین توکن حاکمیتی است که در اکوسیستم NFT منتشر شده است. همانطور که توسط تیم پروژه اعلام شده است:

Welcome RARI: رمز حاکمیت پلتفرم RARI فعالترین سازندگان و گردآورندگان Rarible را قادر می سازد تا برای هرگونه ارتقا platform سیستم عامل رأی دهند و در نظارت شرکت کنند.

RARI با عرضه کل 25000،000 ایجاد شده است و به شرح زیر توزیع می شود:

 • 10 درصد نشانه ها در ژوئیه 2020 فروخته شدند. از این تعداد ، 2٪ به کاربران Rarible و 8٪ به همه دارندگان NFT اختصاص یافت.
 • 60٪ از نشانه ها به استخراج نقدینگی بازار اختصاص یافته است. هر هفته 75000 نشانه RARI منتشر می شود که به خریداران و فروشندگان پرداخت می شود.
 • 30٪ از نشانه های RARI به سرمایه گذاران و تیم اختصاص یافته است.

برنامه توکن RARI

RARI یک رمز سودمند است و موارد زیر را در بازار Rarible ارائه می دهد:

 • حاکمیت: این عملکرد اصلی رمز RARI است. این رمز حاکمیت اکوسیستم است که به سازندگان و گردآورندگان Rarible اجازه می دهد در مورد به روزرسانی های سیستم و سایر متغیرهای اکوسیستم `پلتفرم رأی دهند. این شامل هزینه های معاملاتی ، تلاش برای توسعه سیستم عامل و ویژگی های جدیدی است که به سیستم عامل اضافه می شود.
 • موزه داران: تلاش برای برقراری گزینش جامعه محور از طریق دارندگان نشانه RARI.
 • آثار هنری برجسته: دارندگان رمز RARI قادر به رای گیری در مورد قطعاتی هستند که به اعتقاد آنها باید در بازار ارائه شود.

بازار خرید و فروش توکن RARI

در حال حاضر عمده حجم معاملات این توکن در صرافی یونی سواپ انجام می‌شود که برای خرید آن می‌توانید به این صرافی غیرمتمرکز مراجعه کنید. همچنین با خرید و فروش توکن‌های NFT در بازار معاملاتی Rarible صاحب این توکن خواهید شد.

نقشه راه Rarible

متأسفانه هیچ نقشه راه رسمی برای Rarible وجود ندارد و در بعضی موارد به نظر می رسد تیم پشتیبان این پروژه در هنگام وقوع بسیار واکنشی نشان می دهند که نشان دهنده کمبود برنامه ریزی است. با این حال این پروژه به سرعت در حال توسعه است ، که امیدوار کننده برای توسعه آینده است ، حتی فاقد نقشه راه است.

همچنین هیچ نامه سفید برای این پروژه وجود ندارد ، که بیشتر عدم وجود برنامه ریزی بالقوه را برجسته می کند. بیشترین اطلاعات مربوط به این پروژه را می توان از پست های وبلاگ آنها دریافت کرد ، در برخی از آنها ویژگی هایی ذکر شده است که تیم Rarible در حال بررسی آنها است. اینها شامل مکانیسم کشف قیمت ، دیفای NFT بیشتر ، یک برنامه تلفن همراه ، ویژگی های اجتماعی ، شاخص بازار NFT و مالکیت جزئی محصولات است.

آیا می توان به Rarible اعتماد کرد؟

بله کاملا. این یک بازار واقعی است و در حال حاضر هزاران کاربر دارد. کاربران می توانند با خیال راحت NFT های خود را ایجاد کرده و در بازار بفروشند. این NFT ها حتی شامل مواردی هستند که به موارد استفاده از DeFi متصل می شوند. این یک روش آسان برای ایجاد دارایی های دیجیتال منحصر به فرد و مطابقت با خریداران و فروشندگان در اختیار کاربران قرار داده است.

این احتمال وجود دارد که قابلیت اطمینان پلتفرم زیر سوال نرود ، اگر از نظر بنیانگذاران و تیم توسعه بیشتر پیش بینی شود. جالب است که یکی از اصول حاکمیت پروژه شفافیت است ، با این وجود تیم توسعه دهنده بازار خود این ویژگی را ندارند.

همچنین اگر پروژه Rarible دارای یک نامه سفید و یک نقشه راه باشد ، سودمند خواهد بود. این موارد به راحتی می توانند جزئیات موجود در محصول را دریابند و درکی از آن داشته باشند.

خطرات قابل قبول

اگرچه می توان به آن اعتماد کرد ، اما Rarible بدون برخی از مشکلات نیست که باید قبل از اینکه سیستم عامل بتواند جریان اصلی را برطرف کند ، رفع شود. مهمترین این موارد توانایی سو استفاده کاربران از سیستم از طریق تجارت شستشو است. این وضعیتی است که یک کاربر چندین حساب دارد و برای به دست آوردن رمزهای RARI از خود هنر خریداری می کند. اگر این نوع دستکاری بیش از حد گسترده شود ، کل پروژه را بی ارزش می کند.

در واقع ، سایت تحلیلی اقتصاد NFT Nonfungible.com پروژه را در ژوئیه سال 2020 به دلیل افزایش تجارت شستشو در سیستم عامل و از مارس 2021 از لیست خارج کرد.

توییتر

در این بین Rarible در حال انجام اقداماتی برای به حداقل رساندن تجارت شستشو است. این تلاش ها برای مکان یابی و قرار دادن لیست سیاه تاجران شستشو در سیستم عامل افزایش یافته است ، اما همانطور که می توانید تصور کنید این مورد کاملاً مورد لطمه قرار گرفته یا از دست می رود. تلاش ها برای یافتن این کاربران متخلف باید ادامه داشته باشد ، اما مهم است که تیم برخی از روش های خودکار قابل اطمینان تری را برای یافتن ، مجازات کردن و ممنوع کردن تجارت شستشو کشف کند.

همکاری ها و سرمایه گزاران اولیه

یکی از روش تحلیل فاندامنتال یک پروژه بررسی همکاری‌ها و سرمایه‌گذاران اولیه آن پروژه است. در حوزه رمز ارزها شرکت‌های سرمایه‌گذاری شناخته شده‌ای حضور دارند که آنها روی هر پروژه‌ای سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. از این نظر، شناخت سرمایه‌گذاران اولیه یک پروژه نکته مهمی است. همچنین همکاری‌هایی که این شبکه با دیگر شبکه‌های فعال در حوزه بلاک چین و رمزارزها دارد، دید خوبی نسبت به پروژه و آینده آن به ما می‌دهد.

شرکت امریکایی Coinfund که به عنوان سرمایه‌گذار اولیه در پروژه‌هایی همچون بالانسر، مساری و پاراسواپ حضور داشته، جزو سرمایه‌گذاران اولیه Rarible نیز بوده است. همچنین شرکت کوین بیس به همراهی 1kx، Parafi و Coinfund مبلغ ۱.۷۵ میلیون دلار را به تازگی در این پروتکل سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

در زمینه همکاری، پروژه Rarible همکاری نزدیکی با پروژه Opensea دارد؛ این پلتفرم بزرگ‌ترین بازار معاملاتی NFTها را در اختیار دارد.

نتیجه گیری

Rarible مطمئناً توانسته است در بازار خود غوغایی ایجاد کند که منجر به رشد سریع شده است. این یکی از پربیننده ترین پروژه ها در فضای NFT است و با پل خود به DeFi در آن فضا نیز شناخته می شود. اگر این تیم بتواند برخی از نگرانی های پیرامون پروژه را برطرف کند ، این ترکیب می تواند آن را به یکی از برترین پروژه ها در سال 2021 یا 2022 تبدیل کند.

این نگرانی ها شامل تجارت شستشو است که همچنان پلتفرم را آزار می دهد ، و عدم وجود یک نامه سفید و نقشه راه. در حالت اول اعتماد به پروژه قطعاً تضعیف می شود و در مورد نگرانی در مورد عدم شفافیت و برنامه ریزی می تواند برخی از کاربران یا سرمایه گذاران را از پروژه دور نگه دارد.

حتی با مشکلات موجود Rarible پروژه ای است که باید آن را تحت نظر داشته باشید و اگر شما یک خالق هستید ، ارزش این را دارد که به آن توجه کنید و ببینید آیا می توانید به بخشی مهم از اکوسیستم Rarible تبدیل شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا