ارز دیجیتال و کریپتو

لایوپیر (Livepeer) چیست؟ پروتکل جریان ویدئو غیرمتمرکز

معرفی پلتفرم لایوپیر

لایوپیر (Livepeer) یک سرویس بلاکچین غیرمتمرکز است که برای کاهش چشمگیر هزینه های زیرساختی مرتبط با پخش ویدئو طراحی شده است.

بیایید از همان ابتدا روشن باشیم. این یک برنامه با مشتری نیست که در آن افراد می توانند به تماشای ویدیو مانند YouTube یا پخش مستقیم جریان مانند Twitch بروند.

این یک راه حل زیرساختی در پشت صحنه است که توسعه دهندگان برنامه را قادر می سازد هزینه رمزگذاری ویدیو را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. این کد کدگذاری ، که فیلم را برای پخش از یک قالب به قالب دیگر تبدیل می کند ، توسط لایوپیر در شبکه ای از رایانه های توزیع شده اداره می شود.

این پلتفرم ادعا می کند که راه حل آن در مقایسه با راه حل های کدگذاری ویدئویی متمرکز موجود ، هزینه منابع مربوط به کدگذاری ویدئو را تا 50 برابر کاهش می دهد.

وب سایت رسمی

لایوپیر چیست؟

لایوپیر یک سرویس غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است که برای به حداقل‌رساندن هزینه‌های زیرساختی برای برنامه‌های ویدئویی پخش آنلاین (استریم) طراحی شده است.

لایوپیر را نمی‌توان دقیقاً یک پلتفرم ویدئویی دانست که مواجهه مستقیم با مصرف‌کننده دارد؛ حتی جایگزین غیرمتمرکز توئیچ (Twitch) یا یوتیوب (YouTube) هم نیست. بلکه یک راهکار پشت‌صحنه برای سازندگان نرم‌افزار است که وظیفه کدگذاری ویدئو یا تبدیل آن را از یک فرمت به فرمت دیگر قبل از پخش، میان رایانه‌های مشارکت‌کننده در شبکه توزیع می‌کند.

این شرکت مدعی است که می‌تواند هزینه‌های منابع را در مقایسه با روش‌های متمرکز و سنتی تغییر کدگذاری ویدئو تا ۵۰ برابر کاهش دهد.

مقدمه ای درباره این پلتفرم

ویدئو اکنون در چگونگی به اشتراک گذاشتن اطلاعات و برقراری ارتباط جهانی نقش اساسی دارد. داده ها نشان می دهد که تقریباً 80٪ از کل کاربران اینترنت دارای حساب YouTube هستند ، جریان ویدئو در بستر Twitch با جهش و رشد رو به رشد است و بیش از 2 میلیارد ساعت در ژانویه 2021 مصرف شده است.

و این حتی به اهمیت باورنکردنی سیستم عامل های ویدئویی در زمان واقعی مانند بزرگنمایی ، تلگرام یا Google Meet نمی رسد. گرچه همه اینها خارق العاده به نظر می رسند ، اما هنوز این مسئله وجود دارد که این سرویسهای متمرکز کنترل بیش از حد بر پایگاههای کاربران خود ، دادههای آن کاربران و توانایی سانسور هر محتوایی را که دوست دارند ، دارند.

در سال 2021 ساخت برنامه ای که بتواند با راه حل های متمرکز جریان ویدئو رقابت کند بسیار دشوار است. هزینه های کدگذاری جریان مستقیم فیلم همچنان یک مانع بزرگ است زیرا کدگذاری از نقطه نظر محاسبات بسیار گران است.

هر سرویسی که ویدیو را برای کاربران نهایی فراهم کند ، باید این کد کدگذاری را انجام دهد ، که فیلم را می گیرد و به قالبی تبدیل می کند که توسط کاربران نهایی مصرف شود.

این روزها بیشتر رمزگذاری ویدئو در سرویس های رایانش ابری متمرکز مانند Amazon Web Services و Microsoft Azure مایکروسافت اتفاق می افتد و این احتمال وجود یک نقطه خرابی در ارائه ویدیو را به شما معرفی می کند.

علاوه بر این ، علی رغم محبوبیت روزافزون خدمات پخش غیر مستقیم ویدیو ، در حال حاضر هیچ یک از آنها توانایی پخش ویدئو را به صورت باز ندارند.

اگر راه اندازی یک سرویس رمزگذاری غیرمتمرکز امکان پذیر باشد مانند لایوپیر ، ایجاد برنامه هایی امکان پذیر است که بتوانند جریان مستقیم ویدئویی ارزان تر ، مقاوم تر و قابل مقیاس را ارائه دهند. و چنین خدماتی با کدگذاری غیرمتمرکز نیز در برابر سانسور مقاوم بوده و برای توسعه باز است.

وارد لایوپیر شوید

یکی از پروژه های بلاک چین برای حل مسائل مربوط به رمزگذاری غیرمتمرکز ویدیو و پخش جریانی مستقیم ، لایوپیر (Livepeer) است . درواقع این پروتکل یک سرویس غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است که ادعا می کند می تواند به طور چشمگیری هزینه های مربوط به برنامه های پخش ویدئو را کاهش دهد.

این کار با استفاده از یک شبکه توزیع شده از گره ها ، جایی که کاربران قدرت رایانه خود را به شبکه وام می دهند ، انجام می دهد تا مسئولیت محاسبات رایانه ای را برای رمزگذاری فیلم انجام دهد. مشارکت کنندگان در سیستم مشوق هایی را برای تأمین نیروی پردازش دریافت می کنند که باعث افزایش پذیرش شبکه می شود.

این یک ایده عالی است و مطمئناً مورد نیاز صنعت پخش ویدئو است. در واقع ، این ایده بسیار عالی است که Grayscale ، شرکت پشتیبان Bitcoin Investment Trust ، لایوپیر را به عنوان یکی از پنج اعتماد تازه اعلام شده خود در مارس 2021 اضافه کرد.

رنگ خاکستری به وضوح ارزش و پتانسیل موجود در پروژه را می بیند. و وقتی دانستید که همه چیز در مورد چیست ، ممکن است ارزش را نیز ببینید.

لایوپیر چگونه کار میکند؟

لایوپیر برای رسیدگی به نیازهای رمزگذاری توسعه دهندگان برنامه که بخشی از شبکه هستند ، به گروهی از کاربران متکی است که “ارکستر” نامیده می شود. این افراد رایانه های خود را به شبکه Livepeer اضافه کرده اند و آنها منابع محاسباتی خود مانند پهنای باند ، CPU و GPU را با ارز رمزنگاری شده LPT که شبکه را تأمین می کند ، مبادله می کنند. با توجه به ارجاع به ارزهای رمزنگاری شده در استخراج ، از این کاربران به عنوان “استخراج کنندگان ویدئو” یاد می شود.

هر توسعه دهنده ای که مایل به استفاده از شبکه لایوپیر برای ارائه کدگذاری و توزیع است ، باید هزینه این خدمات را با رمزهای LPT پرداخت کند. همچنین ممکن است یک دارنده LPT توکن های خود را به خطر بیندازد ، یا به یک نماینده تبدیل شود ، بنابراین از توکن هایی که در دست دارند بازدهی کسب می کند و در عین حال به امنیت شبکه کمک می کند بدون اینکه مستقیماً در تأمین منابع محاسباتی برای تأمین فرآیند کدگذاری نقش داشته باشد.

با تشویق افرادی که در این شبکه شرکت می کنند ، لایوپیر معتقد است که این شبکه قادر به ایجاد شبکه ای خواهد بود که کدگذاری و تحویل ویدئو را به صورت غیرمتمرکز ، ارزان و مقاوم در برابر سانسور ارائه می دهد. مشوق ها بر اساس ارز رمزنگاری شده بومی LPT است که کل فرآیند را تأمین می کند.

اقتصاد اقتصاد این پروتکل حول محورهای اصلی زیر است: ارکستر ، رمزگذاران ، نمایندگان و پخش کنندگان.

  • ارکسترراتورها – ارکسترراتورها گروهی هستند که کار واقعی رمزگذاری ویدیو را به قالب خروجی دلخواه انجام می دهند. هزینه آنها توسط پخش کننده در ETH پرداخت می شود ، و همچنین از طریق شبکه لایوپیر با نشانه های LPT تازه ضرب شده پاداش می گیرند. برای اجرای نرم افزاری بر روی رایانه هایشان که به آنها امکان می دهد منابع محاسباتی را به شبکه کمک کنند ، یک گره ارکستراتور لازم است. ارکسترترتورها همچنین ملزم هستند که نشانه های LPT را به عنوان وثیقه در نظر بگیرند تا اطمینان حاصل کنند که آنها کار خوبی ارائه می دهند و رفتار صحیحی ندارند. اگر مشخص شود که یک ارکستراتیور در حال تقلب یا رفتار بد است ، سهام او به عنوان یک پنالتی کاهش می یابد.
  • Transcoders – Transcoder توسط ارکسترترها اجرا می شود و آنها فیلم ورودی را قبل از خروج از آن به قالب دلخواه می گیرند. یک ارکسترتر می تواند چندین رمزگذار را اجرا کند.
  • صداوسیما – پخش کننده مسئول انتشار جریان ویدئو برای ارکستر است و به آنها خدمات ETH را در ETH پرداخت می کند. به عنوان مثال ، Twitch می تواند یک پخش کننده تلقی شود اگر آنها قبل از پخش آنها برای کاربران نهایی ، ویدیوها را برای تنظیم کد به Livecheer Orchestators ارسال کنند.
  • نمایندگان – این گروه نشانه های LPT خود را از طریق یک ارکستراتور در می آورند. به طور معمول نمایندگان توانایی یا تمایل به شرکت در شبکه را به عنوان ارکستراتیو ندارند. در عوض آنها علامت های خود را به یک ارکستراسیونور موجود می دهند تا بخشی از جوایز را بدست آورند.

علاوه بر کدگذاری ویدئو ، لایوپیر همچنین به توزیع ویدئو برای کاربران نهایی کمک می کند. این نقشی است که به طور معمول توسط شبکه های متمرکز تحویل محتوا مانند Cloudflare انجام می شود ، اما این پروتکل می تواند به همان اندازه موثر و با هزینه کمتر این کار را انجام دهد.

برنامه های عملی لایوپیر

هر سرویس بخارپردازی ویدیویی که نیاز به کدگذاری داشته باشد می تواند از خدمات لایوپیر بهره مند شود. با ارائه رمزگذاری کم هزینه ، این پروتکل معتقد است که می تواند تعدادی از موارد استفاده مانند مصرف به عنوان هزینه استفاده را نیز ارائه دهد.

همه اینها را می توان با کاهش هزینه های کدگذاری تا 50 برابر کاهش داد. در حال حاضر پخش زنده یک بازار 50 میلیارد دلاری است و Livepeer معتقد است که این می تواند بخشی جدایی ناپذیر از اکوسیستم باشد.

در نظر بگیرید که آمازون در سال 2014 Twitch را به قیمت 970 میلیون دلار وجه نقد خریداری کرده است و می توانید تصور کنید که جریان مستقیم چقدر مهم است. لایوپیر در حال حاضر کوچک است ، اما با علاقه مند شدن به ارائه دهندگان جریان بیشتر و آزمایش کدگذاری و خدمات تحویل آن ، به سرعت در حال رشد است.

این پروتکل در حال حاضر از playdj.tv برای پخش زنده به عنوان راهی برای پخش نمایش های دی جی زنده برای مخاطبان سایت و پرونده پشتیبانی می کند. این ویدئو به کاربران امکان می دهد محتوای ویدیویی خود را به راحتی بارگذاری و به اشتراک بگذارند. زیرساخت این پروتکل موجود است اما برنامه ها هنوز در حال کار با پروتکل هستند.

یک مزیت برای لایوپیر این است که قادر است با افزایش تقاضا از مشوق های شبکه برای مقیاس دهی سریع استفاده کند. هر زمان که ویدئویی برای رمزگذاری شبکه به شبکه تحویل داده می شود ، مشوق های شبکه اطمینان حاصل می کنند که از منابع رایگان برای انجام کار استفاده می شود.

این مسئله به تنهایی با چالشی روبرو می شود که سرویس های متمرکز با مشکل روبرو هستند ، جایی که همیشه یک سد اصلی جاده دارای زیرساخت های لازم برای پشتیبانی از تعداد روزافزون جریان های ویدیویی است.

چرا لایوپیر خاص است؟

توسعه دهندگان برنامه با هزینه مربوط به جریان ویدئو محدود می شوند. اگر جریان های ویدئویی را مصرف می کنید ، احتمالاً هرگز هزینه های مربوط به ارسال ویدیو به شما را در نظر نگرفته اید ، اما هزینه آنها را پرداخت می کنید.

هزینه های پخش ویدئو برای خدمات متمرکز معمولاً از طریق تبلیغات ، فروش اطلاعات شخصی آنها یا از طریق هزینه اشتراک یا هزینه خدمات به مصرف کنندگان تعلق می گیرد.

با استفاده از یک شبکه توزیع شده و غیرمتمرکز ، لایوپیر قادر است این هزینه ها را به حداقل برساند ، هزینه هایی که باید انواع جدیدی از برنامه های ویدیویی را ایجاد کند و مدل های جدید تجارت ویدئویی توسعه یابد. و برای مصرف کنندگان ، آنها اکنون می توانند به جای پرداخت خدمات متمرکز برای ارائه خدمات ویدیویی ، در ازای تأمین قدرت محاسبات درآمد کسب کنند.

با این پروتکل چه کاری میتوانید انجام دهید؟

از آنجا که لایوپیر بیشتر از آنکه مشتری با برنامه ای روبرو باشد ، یک راه حل زیرساختی است ، کاملاً ممکن است بسیاری از مصرف کنندگان فیلم هایی را ببینند که توسط شبکه لایوپیر کدگذاری یا تحویل می شود و هرگز نمی دانند که این پروتکل در این امر دخیل بوده است.

این توسعه دهندگان برنامه هستند که از نزدیک با این پروتکل آشنا می شوند در حالی که متوجه می شوند شبکه جایگزینی بسیار ارزانتر برای خدمات متمرکز برای آنها فراهم می کند. لایوپیر می تواند هزینه های محاسبه و کدگذاری خود را به طرز چشمگیری کاهش دهد و امکان اجرای قابلیت فیلمبرداری را در جایی که ممکن است در گذشته بسیار گران باشد ، فراهم کند.

و برای کاربر عادی همیشه این پتانسیل وجود دارد که علائم LPT را به دست بیاورد یا به آنها سود بدهد تا بازدهی کسب کند یا ارکستر خود را برای جمع آوری مشوق های بیشتر اداره کند.

تیم لایوپیر

از آنجا که این پروتکل منبع باز است ، هیچ کس صاحب فناوری آن نیست. به همین ترتیب هیچ کس نمی تواند با اقتدار برای این پروتکل صحبت کند. گفته شد ، وب سایت Livepeer.org توسط اعضای Livepeer، Inc و basement.studio نگهداری می شود.

در حال حاضر لایوپیر توسط Livepeer ، Inc که سازمانی است که پروتکل را تولید و منتشر می کند ، اداره می شود. در نهایت انتظار می رود که این پروژه کاملاً تحت نظارت جامعه باشد.

گفته شد ، بنیانگذاران لایوپیر داگ پتکانیکس و اریک تانگ هستند.

Doug Petkanics مدیر عامل شرکت Livepeer Inc است. پیش از تأسیس این پروتکل در سال 2016 وی بنیانگذار و معاون اصلی مهندسی برای Wildcard Inc بود ، یک بستر انتشارات و مرورگر بومی برای وب تلفن همراه. وی به عنوان یک کارآفرین سریال یکی از بنیانگذاران Hyperpublic بود ، یک بستر داده ای که اطلاعات محلی جهان را سازماندهی می کند و در فوریه 2012 توسط Groupon خریداری شد.

اریک تانگ مدیر ارشد شرکت Livepeer Inc است. وی در بیشتر دوران حرفه ای خود در Petkanics بوده است ، ابتدا به عنوان یک توسعه دهنده اصلی در Hyperpublic و سپس بعداً به عنوان یکی از بنیانگذاران Wildcard Inc. وی فارغ التحصیل دانشگاه کارنگی ملون با BS / MS در مهندسی برق و کامپیوتر ، علوم کامپیوتر و مدیریت بازرگانی.

توکن LPT

توکنLPT یک رمز ERC-20 در بلاکچین اتریوم است و به عنوان ارز رمزپایه بومی شبکه لایوپیر عمل می کند و انگیزه ای را برای کاربران و ارائه دهندگان فراهم می کند. بنابراین توکن LPT به عنوان سوخت اکوسیستم این پروتکل عمل می کند.

نشانه های LPT به عنوان وثیقه توسط گره های ارکستراتور برای ایمن سازی شبکه و تهیه فیلم موردنظر برای کدگذاری استفاده می شود. آنها همچنین به عنوان نشانه پاداش برای گره های ارکسترتر ، و نماینده ها استفاده می شود. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که هرچه LPT بیشتری توسط گره ارکستر متصل شود ، میزان کار بیشتری که می تواند در شبکه انجام دهد و هزینه بیشتری نیز می تواند کسب کند.

لایوپیر ICO خود را در ژوئیه 2018 بازپرداخت کرد ، و نشانه های LPT را به قیمت 25 دلار فروخت. معلوم شد که این برای سرمایه گذاران اولیه چندان عالی نبود زیرا توکن در دسامبر 2018 معاملات خود را با زیر 9 دلار آغاز کرد. در سال آینده به معاملات بین 5 تا 7 دلار ادامه داد و در سال 2020 این توکن به زیر 1 دلار رسید.

این پایان کار نبود ، زیرا رالی 2021 نرخ ارز را تا سطح 5 دلار بالا برد و سپس در ماه مارس در پاسخ به اخبار اضافه شدن یک صندوق اعتماد Livepeer Trust ، این توکن برداشته شد. در طول یک ماه این توکن به 39.99 دلار رسید. از آنجا به 28 دلار کاهش یافت ، اما در 11 مه 2021 در بالاترین سطح تاریخی 45.22 دلار بود.

از آن زمان این توکن همراه با بازارهای رمزگشایی گسترده عقب نشینی کرد و از اول ژوئن 2021 با قیمت 24.18 دلار معامله شد.

نحوه خرید LPT

توکن LPT را در حال حاضر با ریال نمی‌توانید بخرید، چراکه این توکن هنوز چندان مطرح نیست و در سایت‌های صرافی ایرانی فهرست نشده است.

اگر از بایننس برای خرید ارزهای دیجیتال مختلف استفاده می‌کنید، خبر بد این است که در زمان نگارش این مقاله (آوریل ۲۰۲۱) هنوز صرافی بایننس این توکن را به فهرست خود اضافه نکرده است.

چند کاربر ایرانی در بخش نظرات وب‌سایت ارزدیجیتال گفته‌اند که با رعایت موارد ضدتحریمی (مانند تغییر آی‌پی) و همان مواردی که برای بایننس رعایت می‌کنند، موفق شده‌اند از صرافی هات بیت (Hotbit.io) این ارز را خریداری کنند.

یونی سواپ (Uniswap) و بالانسر (Balancer) نمونه‌های دیگری از صرافی‌هایی هستند که از LTP پشتیبانی می‌کنند.

استخراج همزمان با فایل کوین

در مارس 2021 لایوپیر از راه اندازی یک برنامه استخراج مشترک با فایل کوین ، یک سیستم ذخیره سازی غیرمتمرکز خبر داد. این به کاربران امکان می دهد همزمان از هر دو شبکه استخراج و جوایزی کسب کنند.

از آنجا که فایلکوین یک شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز است که به هر کسی امکان ذخیره ایمن ، تعامل و بازیابی اطلاعات را می دهد ، کاملا منطبق است. کاربران ابتدا می توانند در لایوپیر “ویدیوی استخراج” کنند ، و سپس فیلم های رمزگذاری شده را در فایل کوین ذخیره کنند ، بنابراین در آن بلاکچین نیز استخراج می کنند.

در آینده ، همان استخراج کنندگان می توانند زیرساخت های هر دو شبکه را فراهم کنند ، نه تنها قفل فرصت های اقتصادی اضافی برای استخراج کنندگان ، بلکه فرصت های تکنیکی و محصولات اضافی برای برنامه های وب 3 از طریق محل قرارگیری کدگذاری ویدیو با ذخیره اطلاعات.

صندوق لایوپیر گری‌اسکیل

صندوق پرچین گری اسکیل اولین نفری بود که اعتماد بیت کوین را ایجاد کرد و از مارس 2021 آنها ایجاد پنج اعتماد جدید را اعلام کردند که یکی از آنها براساس رمز LPY لایوپیر خواهد بود.

این اعتماد ارزهای رمزپایه یک مشتق مالی قابل معامله در بورس است که به منظور فراهم آوردن روشی آسان برای مشارکت در ارزهای رمزپایه به سرمایه گذاران سنتی طراحی شده است. قیمت اعتماد به منظور ردیابی تقریباً قیمت ارز رمزپایه اساسی است ، در مورد Livepeer trust LPT.

Grayscale مقدار قابل توجهی LPT را در اختیار دارد و در حالی که سرمایه گذاران اعتماد هیچ یک از ارزهای رمزپایه را در اختیار ندارند اما هنوز می توانند از سود قیمت در زمینه بهره مند شوند.

با ایجاد اعتماد لایوپیر ، گری اسکیل شرط می بندد که رمز ارز LPT با گذشت زمان افزایش یابد و سرمایه گذاران سنتی بخواهند در معرض آن قرار بگیرند. از زمان تأسیس صندوق اعتماد در مارس 2021 ، گری اسکیل دارای ارزش 8.5 میلیون دلار LPT بود ، اما اگر صندوق موفقیت آمیز باشد ، شرکت می تواند به راحتی مقادیر بیشتری LPT را با گذشت زمان جمع کند.

خطرات احتمالی

البته لایوپیر بدون خطرات پیش نخواهد رفت ، اگرچه تیم به خوبی از چنین مواردی آگاه است و آماده است در صورت لزوم برای رفع هرگونه سناریو خطر ، تعدیلاتی انجام دهد. در زیر برخی از خطرات موجود در حال ورود به نیمه دوم سال 2021 است.

رقابت

بزرگترین تهدید رقابتی برای لایوپیر از طریق ارائه دهندگان خدمات رمزگذاری ویدئویی مستقر مانند Amazon Web Services است. مزیتی که این پروتکل دارد این است که امکان توسعه برنامه های غیرمتمرکز در AWS وجود ندارد زیرا نشان دهنده یک نقطه بالقوه شکست است.

تا زمانی که برنامه های غیرمتمرکز محبوبیت و پذیرش خود را ادامه دهند ، لایوپیر باید بتواند سهم بازار را از ارائه دهندگان خدمات رمزگذاری ویدیوی مستقر در اختیار داشته باشد.

تمرکز زدایی

امنیت در پروتکل لایوپیر حداقل تا حدی به عدم تمرکز گره های ارکستراتور بستگی دارد. در حال حاضر این پروتکل هنوز در حال ساخت یک شبکه قدرتمند است و در برابر هر رویدادی در مقیاس بزرگ ، مانند یک فاجعه طبیعی ، که می تواند تعداد زیادی از گره های آن را مختل کند ، آسیب پذیر است. با رشد و استحکام بیشتر شبکه ، این دیگر خطری نخواهد داشت.

اقتصاد شبکه

امنیت لایوپیر به سودآوری گره های درون شبکه بستگی دارد. اگر اقتصاد شبکه پایدار نباشد ، یا به سادگی برای جذب اپراتورهای گره جذاب نباشد ، این پروتکل به طور بالقوه در برابر حملات آسیب پذیر است.

آئین نامه

در حالی که مقررات مربوط به ارزهای رمزپایه از ژوئن 2021 سبک باقی مانده است ، اما احتمالاً ادامه نخواهد داشت. SEC در ایالات متحده قبلاً حکم صادر کرده است که برخی از ارزهای رمزپایه را می توان به موجب اوراق بهادار موجود در قوانین موجود ایالات متحده در نظر گرفت.

تاکنون فقط بیت کوین و اتریوم به عنوان دارایی های دیجیتال شناخته شده اند که SEC آنها را اوراق بهادار نمی داند. این امر LPT را در معرض خطر قرار دادن امنیت توسط SEC قرار می دهد ، که تقریباً به طور قطع عواقب منفی به همراه خواهد داشت.

کیف پول های لایوپیر

توکن لایوپیر یک توکن مبتنی بر اتریوم است. بنابراین می‌توانید آن را روی تمام کیف پول‌های اتریوم ذخیره کنید.

کیف پول تراست والت (Trust Wallet)، یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره لایوپیر است. خیلی راحت می‌توانید از داخل این نرم‌افزار که هم برای اندروید و هم برای iOS به‌رایگان قابل‌نصب است، توکن LTP را اضافه کنید.

نتیجه گیری

این که لایوپیر قادر به موفقیت است یا نه ، احتمالاً به توانایی آن در ایجاد علاقه و سپس مقیاس گذاری برای پاسخگویی به تقاضا بستگی دارد. اگر گزینه غیرمتمرکز بتواند خدماتی ارائه دهد که مشابه خدمات ارائه شده توسط راه حل های متمرکز فعلی باشد ، و بتواند این کار را با کسری از هزینه انجام دهد ، موفقیت لایوپیر تقریباً تضمین شده است.

در حالی که شبکه کوچک است ، از 1 ژوئن 2021 98 گره فعال وجود دارد ، زیرا تعداد گره های فعال از مارس 2021 بیش از دو برابر شده است ، این شبکه در حال رشد است. و از زمان راه اندازی این سرویس 17.2 میلیون دقیقه فیلم رمزگذاری کرده است .

البته این پروتکل تنها سرویسی نیست که سعی دارد هزینه های بالای جریان ویدئو را از طریق تمرکززدایی حل کند. سایر راه حل های بالقوه شامل راه حل های ارائه شده توسط Theta است که با استفاده از پهنای باند کاربر بیش از حد ، سرویس های جریانی را برای کاربران در یک تنظیم مشابه به نظیر ارائه می دهد. به کاربران در آنجا با ارائه پهنای باند مورد نیاز ، از نشان های THETA پاداش می گیرند.

VideoCoin نیز وجود دارد که رویکردی مشابه لایوپیر را در پیش گرفته است ، اما در تصویب فاصله چندانی ندارد. و سپس راه حل های کلی تری برای پشتیبانی از نیازهای ویدئویی وجود دارد ، مانند راه حل ارائه شده توسط گولم.

به مرور Livepeer قصد دارد کاملاً غیرمتمرکز شود ، اما از ژوئن 2021 هنوز توسط شخص حقوقی Livepeer Inc که شبکه را تأسیس کرده است اداره می شود. همچنین یک نقشه راه رسمی سال 2017 وجود دارد که بسیاری از جنبه ها را تکمیل کرده است ، در حالی که سایر موارد هنوز در دست انجام هستند.

و تیم اهداف جدیدی را نیز اضافه کرده اند ، مانند افزودن مقیاس لایه 2 ، آوردن روشهای تأیید کارآمدتر برای تولید و امکان استفاده از هوش مصنوعی در تعدادی از توابع ، مانند طبقه بندی صحنه ، تشخیص شی ، تشخیص عنوان آهنگ ، و انگشت نگاری تصویری.

با رشد و بلوغ بازار وب 3 ، بدون شک خدمات غیر متمرکز زیرساختی می توانند بسیار مفید و ارزشمند باشند. لایوپیر به خوبی می تواند یکی از خدماتی باشد که بازار جریان ویدئو را در ماه ها و سال های آینده متحول خواهد کرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و .. مربوط به سایت فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا