ارز دیجیتال و کریپتو

ارز دیجیتال آیوتکس (IOTX) چیست؟ مروری بر بلاک چین IoTeX

ارز دیجیتال آیوتکس (IOTX) راه حل مقیاس پذیر خصوصی “بلاک چین در یک بلاک چین” برای تقویت اینترنت اشیاء (IoT) است.

این دستگاه برای اتصال جهان فیزیکی دستگاه های اینترنتی به صورت بلوک به صورت بلوک طراحی شده است و به لطف مکانیسم اجماع منحصر به فرد Roll-DPoS هم سریع و هم مقیاس پذیر است. IoTeX همچنین یک روش سبک را برای حفظ حریم خصوصی به ارمغان می آورد.

با این حال ، با توجه به لیست گسترده ای از سکه های حریم خصوصی و راه حل های اینترنت اشیا ، آیا آنها واقعاً می توانند خود را متمایز کنند؟

در این بررسی آیوتکس ، ما یک نمای کلی از پروژه را به شما ارائه می دهیم. ما به بررسی فناوری ، اعضای تیم و موارد استفاده می پردازیم. ما همچنین نگاهی به نقشه راه توسعه و مواردی برای پذیرش گسترده تر توکن IOTX خواهیم داشت.

√ وب سایت رسمی “کلیک کنید

ایده آیوتکس | IoTeX

طبق تحقیقات انجام شده توسط Juniper Research ، تعداد دستگاه های اینترنت اشیا تا سال 2022 بیش از 50 میلیارد دستگاه خواهد بود. این تعداد بسیار زیادی است و این تعداد بی شمار دستگاه های متصل به اینترنت نیز به روش های امن ارتباط و اتوماسیون در زمان واقعی نیاز خواهند داشت.

مشکلات متعددی وجود دارد که مانع از استقبال گسترده فناوری IoT شده است. این شامل:

  • مقیاس پذیری
  • عدم رعایت حریم خصوصی
  • هزینه های عملیاتی بالا
  • فقدان ارزش عملکردی

آیوتکس “IoTeX” برای حل این مشکلات با بلاک چین حریم خصوصی برنامه ریزی می کند که با استفاده از مکانیسم اجماع سریع مبتنی بر اثبات سهام ، همراه با استفاده از سایدچین ، انعطاف پذیری و مقیاس پذیری را فراهم می کند.

برخی از فناوری هایی که IoTeX را هدایت می کنند

آیوتکس بدون رقابت نیست. یکی از بزرگترین رقبای آن IOTA است که از فناوری Direction Acyclic Graph (DAG) برای حل مسائل مقیاس پذیری و فراهم آوردن بستری سبک برای دستگاه هایی با قدرت کم استفاده می کند.

استفاده IOTA از فناوری DAG قیمت بالایی دارد و این قیمت اجماع جهانی است. توسعه دهندگان IoTeX فکر می کنند این قیمت بسیار بالا است و به دنبال طراحی راه حل بلاکچین برای فراتر از مسائل مقیاس پذیری هستند. دیدگاه آنها شامل بلاک چین است که از بلاک چین های زیادی تشکیل شده است. یک بلاکچین ریشه ای مسئول امنیت و مدیریت شبکه خواهد بود و سپس سایدچین هایی که عملکردهای خاصی را انجام می دهند.

فناوری آیوتکس

از نظر معماری ، آیوتکس قصد دارد مانند نخاع و سیستم عصبی سیستم های اینترنت اشیا شود. این معماری شامل ویژگی های طراحی زیر است:

تفکیک وظایف

هنگام برخورد با اینترنت اشیاء ، ویژگی های متفاوتی در بلاک چین وجود دارد ، زیرا برنامه های مختلف نیازهای متفاوتی دارند. این امر باعث می شود که نودهای IoT را در یک بلاک چین واحد قرار ندهید. بعلاوه باعث نفخ بلاک چین می شود و محاسبات را کند و سنگین می کند.

بنابراین ، آیوتکس با ایده تفکیک وظایف کار می کند. این بدان معناست که برای هر عملکرد مورد نیاز ، زنجیره جانبی ایجاد می شود و این سایدچین ها در صورت لزوم قادر به تعامل با یکدیگر خواهند بود. تیم معتقد است که با ایجاد سایدچین می تواند کارآیی بلاک چین و حریم خصوصی آن را به حداکثر برساند.

حریم خصوصی داخلی

ارز دیجیتال آیوتکس چندین مکانیزم برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی کاربران و حفظ تراکنش ها در نظر گرفته است. یکی از راه های این کار استفاده از امضای حلقه است. این کد با یک کد پرداخت قابل اعتماد برای مخفی کردن آدرس گیرنده معامله به این مورد اضافه می شود.

معامله محرمانه با قابلیت عمومی تصویر از طریق کاغذ سفید IoTeX

و همه اینها بر اساس یک سیستم آدرس سبک طراحی شده است که نیازی به دریافت آدرس برای اسکن کل شبکه برای آگاهی از معاملات ورودی ندارد.

تیغ اوکام

تیغ Occam یک اصل است که می گوید ساده ترین راه حل معمولاً راه حل صحیح است. وقتی این مورد را در اینترنت اشیا به کار می برید به این معنی است که دستگاه های مختلف نیازهای متفاوتی دارند و آیوتکس این امر را با ساده ترین روش ممکن با ارائه هر چیزی به هر وسیله از طریق سایدچین های جداگانه ، برطرف می کند. یک مثال برای این مورد جایی است که تراکنش ها باید منتقل شوند. این بلاک چین ها نیازی به قراردادهای کامل تورینگ ندارند و می توانند بسیار ساده تر باشند.

IoT – قابلیت کنار هم ماندن

راه حل های بلاک چین اینترنت اشیا باید سبک بوده و مصرف انرژی و نیازهای ذخیره سازی و محاسباتی را به حداقل برساند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد طراحی آیوتکس این است که بلاک چین های آن می توانند در کنار یکدیگر اجرا شده و قابلیت همکاری را حفظ کنند. این کار با استفاده از بلاک چین ریشه همراه با سایدچین انجام می شود.

ریشه بلاک چین و زنجیره های جانبی

معماری آیوتکس شامل یک بلاک چین ریشه است که امنیت و مدیریت را برای شبکه فراهم می کند ، در حالی که زیر شبکه ها را نیز مدیریت می کند. این زنجیره های فرعی برای اتصال دستگاه های اینترنت اشیا که در محیط های مشابه کار می کنند ، سطح اعتماد مشابهی دارند یا اهداف عملکردی مشابهی دارند استفاده می شود.

مروری بر معماری شبکه IoTeX

این مزایای متعددی دارد ، یکی از آنها این است که اگر به هر زنجیره فرعی حمله شود ، زنجیره ریشه تحت تأثیر قرار می گیرد. با استفاده از بلاک چین آیوتکس ، به این معماری “بلاک چین در یک بلاک چین” نیز می گویند.

ارتباط بین بلاک چین

با پروتکل آیوتکس ارتباطات بین بلاک چین سریع ، کارآمد و ارزان است. توسعه دهندگان نهایی بلاک را در این راه حل قرار داده اند ، که تضمین می کند هر بلوک جدیدی که ایجاد می شود قابل تغییر نیست.

همچنین شامل pegging است که روشی برای استفاده از sidechains برای مقیاس بندی شبکه بیت کوین است. بلاک چین عمومی معمولاً شامل بلاک بلافاصله نمی شود ، اما مکانیسم اجماع آیوتکس قادر به دستیابی نهایی است.

اجماع آیوتکس Roll-DPoS

اثبات مشارکت نمایندگان با رأی دادن ذینفعان به تولیدکنندگان بلوک شبکه کار می کند. این تعداد معینی از تولیدکنندگان بلاک است و پس از انتخاب آنها مسئول افزودن بلوک های جدید به بلاک چین هستند.

آنها برای این کار پاداش دریافت می کنند و آن را به ذینفعانی که به آنها رای داده اند تقسیم می کنند. این فرآیند تولیدکنندگان بلوک را تشویق می کند تا به تولید بلوک ها ادامه دهند و ذینفعان را تشویق می کند تا به تولیدکنندگان بلوک رای دهند.

مکانیسم اجماع DPoS بدون اشکال نیست. اول و مهمتر از همه تعداد ثابت تولیدکنندگان بلوک به این معنی است که شبکه هرگز به تمرکززدایی نمی رسد. ثانیه ها و مهم برای بلاکچین اینترنت اشیا مانند آیوتکس این است که نمی تواند از معماری های پیچیده بلاک چین یا چندین برنامه در مقیاس بزرگ به طور همزمان استفاده کند.

اثبات نمایندگی تصادفی از سهام. تصویر از طریق کاغذ سفید IoTeX

آیوتکس در حال برنامه ریزی برای حل این مشکلات با الگوریتم نماینده تصادفی از سهام (Roll-DPoS) است. این DPoS را با عملکردهای تصادفی قابل تأیید (VRF) و تحمل خطای بیزانسی عملی (PBFT) ترکیب می کند. با در نظر گرفتن هر سه عنصر ، اجماع Roll-DPoS می تواند به مقیاس گسترده و عدم تمرکز بهتر برسد.

تیم آیوتکس | IoTeX

تیم پشتیبان آیوتکس در زمینه رمزنگاری و ارزهای رمزنگاری بسیار مجرب است. راولن چای یکی از بنیانگذاران این پروژه است و در کنار دانشمند تحقیق در دانشگاه واترلو ، او همچنین دارای دکترای رمزنگاری است. او قبلاً در Uber به عنوان سرپرست تحقیق و توسعه رمزنگاری کار می کرد و قبل از آن مهندس امنیت در Google بود.

Qevan Guo یکی دیگر از بنیانگذاران آیوتکس است و دارای مدرک دکتری در زمینه یادگیری ماشین و بینایی رایانه ای از دانشگاه ملی سنگاپور است. قبل از کار در IoTeX ، او دانشمند تحقیق و مدیر مهندسی در فیس بوک بود.

موسسان و اعضای تیم IoTeX

سومین بنیانگذار آیوتکس Jing Sun است که بیش از 40 سرمایه گذاری در زمینه امنیت ، بلاک چین و اینترنت اشیا انجام داده است. او تجربه کسب و کار را در این پروژه به ارمغان می آورد ، زیرا قبلاً شریک بنیانگذار Sparkland Capital ، یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر بود که آسیا را با سیلیکون ولی متصل می کرد.

او قبلاً توانسته است چندین مشارکت استراتژیک مانند یکی با بنیاد بلاک چین و دیگری با Jinse ، یک پلت فرم خدمات صنعت بلاک چین ، تضمین کند. شراکت کلیدی دیگری در ژوئن گذشته با شرکت امنیتی و تأیید صحت قرارداد CertiK اعلام شد. آنها به اطمینان از امنیت بلاک چین آیوتکس و قراردادهای هوشمند کمک می کنند.

توکن های IOTX

توکن IOTX یک توکن ERC-20 است که به توکن بومی تعویض می شود (برنامه ریزی شده برای Q1 2019). پس از تعویض رمز بومی ، نماد تیک تیک IOTX گرفته خواهد شد و برای 50 سال آینده قابل استخراج خواهد بود. در حال حاضر 1،331،040،005 IOTX در گردش است و مجموع عرضه 10 میلیارد توکن وجود دارد.

شبکه اصلی آلفا قرار است در سه ماهه اول سال 2019 فعال شود. در آن زمان یک مبادله توکن برای رمز اصلی ایجاد می شود و سپس از توکن ها برای تغذیه شبکه IoTeX استفاده می شود که شامل سوخت رسانی به برنامه های توزیع شده و تقویت تراکنش ها می شود.

آیوتکس در فوریه 2018 ICO برگزار کرد ، اما فقط یک فروش خصوصی بود. آنها کمی بیش از 14 میلیون دلار با قیمت ICO 0.007 دلار جمع آوری کردند.

IOTX در 1 ژوئن 2018 در پاسخ به لیست شدن در بایننس به بالاترین حد خود به بالای 0.068 دلار رسید . از آن زمان به دلیل بازار خرس مبتنی بر ارزهای رمزنگاری شده ، قیمت آن به طور پیوسته پایین می آید. تا 7 دسامبر 2018 هر IOTX 0.007177 دلار ارزش دارد.

بیشترین حجم معاملات در توکن IOTX در بایننس است و مقدار بسیار کمتری در Kucoin و Gate.io معامله می شود. مقدار کمی نیز در Bilaxy معامله می شود.

به عنوان یک توکن ERC-20 IOTX را می توان در هر کیف پول سازگار با ERC-20 ذخیره کرد ، اما هنگامی که با توکن IOX بومی جایگزین می شود ، باید از کیف پول بومی آیوتکس استفاده شود. نسخه بتا کیف پول از https://iotexscan.io/wallet موجود است.

توسعه و نقشه راه آیوتکس

یکی از بهترین راه ها برای درک میزان انجام پروژه توسط این پروژه این است که به فعالیت GitHub آنها نگاهی بیندازید. این به شما یک معیار فوری از کد را به صورت هفتگی / ماهانه فشار می دهد. با نگاهی به مخزن آیوتکس Github ، هنوز به نظر می رسد که آنها کاملاً فعال هستند.

IoTeX GitHub متعهد به بازپرداخت اصلی است. منبع: GitHub

اگر بخواهیم به فراوانی تعهدات آیوتکس در مقایسه با سایر پروژه ها نگاهی بیندازیم ، آنها در رتبه 90 قرار دارند (تا اکتبر به روز شده است). این آنها را بین تعهدات حریم خصوصی زی کش (ZEC) در 89 و شبکه ترینیتی در 91 قرار می دهد.

با نگاهی به نقشه راه آیوتکس می بینیم که گام بزرگ بعدی برای راه اندازی ، راه اندازی آلفا Mainnet در سه ماهه اول سال 2019 است. مدت کوتاهی پس از آن در Q2 2019 انتظار می رود که IoT DApp های خود را منتشر کنند که امکان ادغام با هوشمند را فراهم می کند. دستگاه ها اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود ، می توانیم انتظار داشته باشیم که نسخه بتا را در Q3 و سپس Mainnet GA را در Q4 ببینیم.

از نظر ارتباطات عمومی ، به نظر می رسد تیم IoTeX با جامعه خود درگیر است. به عنوان مثال ، اخیراً توسط اطلاعات بایننس به آنها عنوان Gold Label اعطا شده است . طبق گفته بایننس:

پروژه Gold Label برای اطمینان از به روزرسانی به موقع کاربران در مورد پروژه های رمزنگاری و همچنین اطلاعات قابل اعتماد ، دقیق و جامع است.

در واقع ، به نظر می رسد که این امر صادق است زیرا اگر به وبلاگ رسمی آیوتکس سر بزنید ، می توانید منظمی را که آنها به روز رسانی می کنند مشاهده کنید. آنها با توجه به موقعیت جغرافیایی بخش اعظم جامعه خود این کار را به دو زبان انگلیسی و کره ای انجام می دهند.

نتیجه گیری

آیوتکس یک پروژه بلندپروازانه است که می تواند تاثیر زیادی بر تجارت و صنعت داشته باشد زیرا می تواند در آینده با ده ها میلیارد دستگاه IoT مورد استفاده قرار گیرد. این تیم بسیار باهوش است و چندین دکترای تخصصی برای تحقق چشم انداز IoTeX کار می کنند.

پیش نمایش شبکه اصلی در 15 نوامبر 2018 راه اندازی شد و شبکه اصلی آلفا برای پروژه در سه ماهه اول سال 2019 راه اندازی می شده است ، و این ایده بهتری از میزان پیشرفت پروژه و میزان تقاضای آنها خواهد داشت. تولید شده است testnet در حال حاضر با قراردادهای هوشمند ، کیف پول و کاوشگر بلاک چین کار می کند. این تیم در مورد رعایت مهلت ها با محصول محکم خوب عمل کرده است.

سرمایه گذاران احتمالاً از عدم سوددهی از قیمت ICO دلسرد شده اند ، اما این تقریباً به طور کامل به بازار خرس ارزهای رمزنگاری شده بستگی دارد. این گذر خواهد کرد و توکن IOTX (یا IOX) این پتانسیل را دارد که به سرعت دستاوردهای عظیمی را به دست آورد ، به ویژه اگر یک محصول در حال کار راه اندازی شده باشد.

با IOTA به عنوان رقابت ، تیم آیوتکس بدون شک در این راه به چالش کشیده خواهد شد ، اما آنها معتقدند که بهترین راه حل را برای برنامه های IoT دارند و برای اثبات آن سخت تلاش می کنند.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۷ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا