ارز دیجیتال و کریپتو

ارز دیجیتال گرین Grin چیست؟ معرفی کامل رمز ارز گرین

ارز دیجیتال گرین Grin پروژه ای است که بسیاری از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال را به لطف ویژگی های اصلی آن – فناوری پیشرفته حفظ حریم خصوصی که بر اساس پروتکل Mimblewimble ساخته شده هیجان زده کرده است.

آیا گرین واقعاً می تواند رقابت کند و آیا باید آن را در نظر بگیرید؟

در این بررسی، من قصد دارم نگاهی عمیق به پروژه داشته باشم. من همچنین نگاهی به پتانسیل پذیرش و موارد استفاده برای ارز دیجحیتال GRIN خواهم داشت. تا انتها با بیگ اینکام همراه باشید…..

ارز دیجیتال گرین Grin چیست؟

قبل از اینکه بتوانیم نگاهی به فناوری پشت ارز دیجیتال گرین بیندازیم ، باید بدانیم که ایده‌های اصلی که پروژه را به جلو می‌برند، چیست. این پروژه ای است که کاملاً جامعه محور است و به همین دلیل باید بر این اصول راهنمای کلی تکیه کند:

 • حریم خصوصی قوی به طور پیش فرض. این به Grin قابلیت تعویض کامل می دهد و توانایی انتشار اطلاعات در صورت نیاز در بلاک چین تعبیه شده است.
 • به جای مقیاس‌بندی بر اساس تعداد تراکنش‌ها، این رمزارز با تعداد کاربران مقیاس می‌گیرد که باعث صرفه‌جویی در فضا در بلاک چین می‌شود.
 • بلاک چین دارای طراحی ساده و در عین حال ظریفی است که تعمیر و نگهداری آسان و ممیزی آسان را ممکن می سازد.
 • رمزنگاری قوی امنیت را فراهم می کند.
 • کل پروژه جامعه محور است و بلاک چین بر تمرکززدایی ماینینگ متمرکز است.

بنابراین، اینها اهداف بسیار ساده ای هستند که ممکن است دستیابی به آنها آسان به نظر برسد. با این حال، اغلب تعدادی از عوامل رقابتی در بازی وجود دارد که درک آن را در عمل دشوارتر می کند. به عنوان یک مثال ساده، شما Trilemma بلاک چین هستید – این تصور که مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی یک معامله است.

ویژگی های ارز دیجیتال گرین

با این حال، گرین دارای برخی ویژگی های منحصر به فرد است که آن را در موقعیتی قوی برای دستیابی به این اهداف قرار می دهد.

 • پروتکل Mimblewimble – پروتکل Mimblewimble روشی است که Grin با اجازه دادن به تأیید تراکنش ها در حالی که جزئیات کاربر و مقدار را مخفی می کند، حریم خصوصی را فراهم می کند. Grin از تعهدات Pedersen به عنوان راهی برای پنهان کردن این ورودی ها و خروجی ها استفاده می کند.
 • مقیاس‌پذیری – از آنجایی که این ارز دیجیتال تنها خروجی‌های مصرف‌نشده و هسته کوچک داده‌ها را برای هر تراکنش ذخیره می‌کند، می‌تواند به آرامی داده‌های بلاک چین و مقیاس را بر اساس تعداد کاربران به جای تعداد تراکنش‌ها، رشد دهد.
 • راه اندازی ارگانیک – Grin بدون پیش معدن و بدون ICO راه اندازی شد، و همچنین بخشی از پاداش استخراج را به توسعه دهندگان یا یک بنیاد سازماندهی شده اختصاص نمی دهد. کل پروژه با کمک های مالی اجرا می شود و تیم متعهد شده است که هرگز سرمایه ای را با انتظار بازگشت های آینده برای تأثیرگذاری بر روند تصمیم گیری به دست نخواهد آورد.
 • چرخه فاخته – چرخه فاخته الگوریتمی است که در پشت مکانیسم اجماع اثبات کار گرین قرار دارد. به جای قدرت پردازش، از پهنای باند حافظه استفاده می کند، که به آن امکان می دهد استخراج بسیار غیرمتمرکز را حفظ کند.

حالا که درک عمومی سطح بالایی از پروژه گرین و ویژگی های اصلی آن دارید، می توانیم برخی از فناوری های پیشرفته تر آن را بررسی کنیم.

فناوری ارز دیجیتال گرین

در ابتدا باید توجه داشت که ماهیت گرین صرفاً معاملاتی است. هیچ قابلیتی برای اضافه کردن داده های اضافی از طریق اسکریپت وجود ندارد، به این معنی که بلاک چین برای قراردادهای هوشمند یا dApps استفاده نخواهد شد.

گرین برای ذخیره ارزش مانند بیت کوین طراحی نشده بود ، و توسعه دهندگان می خواستند از حدس و گمان جلوگیری کنند، بنابراین Grin با عرضه بی نهایت و کاهش سالانه تورم برای تشویق به خرج کردن به جای احتکار ایجاد شد.

در استفاده، تراکنش‌ها کاملاً منحصر به فرد هستند، زیرا هیچ آدرس یا مقداری ندارند. بعلاوه، دو تراکنش می توانند در یک بلوک ادغام شوند و تنها یک تراکنش را تشکیل دهند، بنابراین هرگونه اطلاعات واسطه حذف می شود.

هر تراکنش دارای سه قطعه است:

 1. مجموعه‌ای از ورودی‌ها که به خروجی‌های قبلی اشاره و مصرف می‌کنند.
 2. مجموعه ای از خروجی های جدید (که به آنها تعهدات پدرسن گفته می شود ).
 3. یک تراکنش “هسته”.

در چنین طرحی تنها یک راه برای دیدن ورودی ها و خروجی های تراکنش وجود دارد و آن مشارکت مستقیم در تراکنش است.

معاملات پنهان از سایت در MimbleWimble

برای کسانی که مستقیماً درگیر نیستند، ورودی ها و خروجی ها مانند داده های تصادفی به نظر می رسند و هیچ معنایی ندارند. در نهایت، هسته اضافه شده حاوی داده های تراکنش اضافی مانند امضا و هرگونه هزینه استخراج است.

با استفاده از این نوع تراکنش منحصر به فرد و یک قالب بلوکی منحصر به فرد، گرین به مقیاس پذیری خود دست می یابد. این طرح از خروجی‌هایی استفاده می‌کند که توسط ورودی‌ها خرج می‌شوند، که سپس به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از بلاک چین حذف شوند، که باعث می‌شود مقدار داده‌های ذخیره شده توسط بلاک چین نسبتاً کم باشد.

این نکته کلیدی است که گرین بر اساس تعداد کاربران به جای تعداد تراکنش‌ها مقیاس می‌گیرد. از آنجایی که تعداد کاربران برابر با تعداد خروجی های خرج نشده است، نیازی نیست که داده های تراکنش فردی را در هر بلوک لحاظ کنیم.

در این طرح یک بلوک در بلاک چین Grin از عناصر زیر تشکیل شده است:

 • یک هدر.
 • لیست ورودی ها پس از برش.
 • لیست خروجی ها پس از برش.
 • یک هسته برای کل بلوک؛
 • یک هسته برای هر تراکنش جداگانه موجود در بلوک.

اصطلاح “برش” استفاده شده در بالا به معنای فرآیند جمع آوری ورودی ها یا خروجی های تراکنش ها در یک مجموعه واحد قبل از افزودن آنها به زنجیره است.

اجماع در گرین

الگوریتم اجماع گرین چرخه فاخته نامیده می شود و نوعی الگوریتم اثبات کار است که به طور خاص برای مقاوم بودن در برابر ASIC طراحی شده است. این الگوریتم با استفاده از یک الگوریتم محدود به حافظه است که از پهنای باند حافظه برای تعیین زمان حل استفاده می کند نه اینکه به سرعت GPU یا قدرت پردازنده وابسته باشد.

پروژه هایی که از «الگوریتم فاخته» استفاده می کنند. تصویر از طریق GitHub

این باعث می‌شود استخراج با Cuckoo Cycle انرژی کمتری داشته باشد و به کاربرانی که پردازنده‌های گرافیکی و پردازنده‌های معمولی دارند، امکان استخراج سکه‌های Grin را می‌دهد. با اجتناب از ماینینگ ASIC و گشودن ماینینگ به روی انواع گسترده‌تر سخت‌افزار، تیم گرین بر این باور است که ماینینگ شاهد افزایش تمرکززدایی در مقایسه با افزایش تمرکزی است که در سایر بلاک‌چین‌های PoW دیده می‌شود.

پیاده‌سازی چرخه فاخته از یک هدف دشواری استفاده می‌کند که بر اساس قدرت هش شبکه در دسترس است. این هدف دشواری برای نگه داشتن زمان حل بلوک در یک محدوده معین، که در حال حاضر 60 ثانیه است، اجرا شده است.

تیم گرین

از آنجایی که گرین توسط یک شرکت یا نهاد واحد توسعه داده نشده است، هیچ مدیر عاملی در Grin وجود ندارد و حتی یک تیم رسمی با سرپرست مشخص در آن وجود ندارد. چندین شرکت وجود دارند که از این پروژه حمایت می کنند، اما هیچ کدام از آنها هدایت آن را کنترل نمی کنند.

گرین 79 مشارکت‌کننده مختلف را از اکتبر 2016 به این پروژه نشان می‌دهد، و همه آنها داوطلبانی هستند که یا بودجه ندارند یا از طریق کمک‌های مالی جامعه Grin تأمین مالی می‌شوند. اکثریت قریب به اتفاق این تعهدات توسط شش نفر انجام شده است که همه آنها ناشناس هستند و هیچ نمایه عمومی در دسترس نیست.

برخی از برترین مشارکت کنندگان در پروژه Grin

علاوه بر تعداد زیادی از افراد خصوصی که به پروژه گرین کمک مالی کرده‌اند، از چندین استخر استخراج و صرافی‌ها نیز کمک‌های مالی صورت گرفته است، از جمله اسپارک پول و bminer در سمت استخر، و Gate.io و پولونیکس در سمت صرافی. پروژه کوانتوم نیز یکی از مشارکت کنندگان این پروژه بوده است.

صندوق عمومی Grin

من نمی توانم بدون صحبت در مورد صندوق عمومی گرین به کمک های مالی اشاره کنم . اینها وجوهی هستند که برای پوشش هزینه های توسعه عمومی در پروتکل استفاده می شوند. این صندوق به طور انحصاری توسط شورای فنی گرین مدیریت می شود و تمام تصمیمات مربوط به هزینه ها به اطلاع عموم می رسد.

اگر می خواهید به صندوق عمومی گرین کمک مالی کنید، دو گزینه ای که در حال حاضر دارید از طریق بیت کوین و GRIN هستند. به عنوان مثال آدرس بیت کوین Legacy آنها نشان می دهد که آنها حدود 13 بیت کوین در اختیار دارند.

گرین یا BEAM ؟

هر دوی گرین و Beam قصد دارند بهترین ارزهای رمزنگاری شده برای حفظ حریم خصوصی معاملاتی را ارائه دهند، اما آنها به روش‌های مختلفی این کار را انجام می‌دهند.

در حالی که گرین اساساً یک پروژه جامعه محور است که برای کار به اجماع جامعه و کمک های مالی متکی است، Beam بیشتر از یک مدل راه اندازی استفاده کرده است که به آن اجازه می دهد تصمیم گیری کند و کد را سریعتر ارسال کند و همچنین به آن در استخدام کارمندان مزیتی می دهد. که شامل یک تیم فروش و بازاریابی است.

کدام مدل بهتر است؟ این به وضوح یک دست انداختن است و به دیدگاه شخصی که این دو پروژه را در نظر می گیرد بستگی دارد. مدل جامعه به اخلاق اصلی ارزهای دیجیتال صادق است، اما مدل راه‌اندازی بسیار کاربردی‌تر است.

در نهایت بستگی به این دارد که آیا شما به مدل جامعه محور برای توسعه بلاک چین اهمیت می دهید یا مسیر راه اندازی که منجر به توسعه سریعتر و افزایش نوآوری می شود.

توکن GRIN

از نوامبر 2019، عرضه در گردش گرین 25,313,340 با قیمت 1.20 دلار وجود دارد که به این سکه ارزش بازاری 30.5 میلیون دلاری می دهد و GRIN را به 127 امین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار تبدیل می کند.

سکه‌های جدید GRIN با نرخ 1 در ثانیه منتشر می‌شوند و انتظار می‌رود این نرخ انتشار برای همیشه ثابت بماند، که به GRIN نرخ تورم رو به کاهشی می‌دهد زیرا عرضه در گردش آن به طور مداوم رشد می‌کند.

اگر این درست بماند، نرخ تورم GRIN پس از 10 سال به زیر 10 درصد و 10 سال بعد به زیر 5 درصد خواهد رسید. تا زمانی که GRIN یک پروژه قابل دوام باقی بماند، سقوط به همین منوال ادامه خواهد داشت.

خرید و نگهداری ارز دیجیتال گرین GRIN

GRIN توسط تعداد نسبتاً زیادی از صرافی ها پشتیبانی می شود، اما بیشترین حجم معاملات در صرافی هات بیت است. پس از آن صرافی MXC و Bitforex قرار دارند. همچنین حجم قابل قبولی در DragonEx، Gate.io و پولونیکس وجود دارد . سایر صرافی های حمایت کننده از سکه حجم معاملات بسیار کمی دارند.

برای ذخیره سکه های گرین، اگر تصمیم به خرید یا استخراج دارید، دو کیف پول پایدار وجود دارد. یکی کیف پول رسمی GRIN است که در اینجا یافت می شود و دیگری Grin713 نام دارد و بر اساس کیف پول رسمی است، اما ظاهراً استفاده از آن راحت تر است. می توان آن را در اینجا یافت .

یک کیف پول Grin++ نیز وجود دارد، اما هنوز در نسخه بتا است و توسعه دهنده توصیه می کند از آن برای تراکنش های شبکه اصلی استفاده نشود. همچنین می‌توانید بحث‌های مربوط به پروژه‌های کیف پول فردی را در فروم‌های Grin بیابید. برای کسانی که کیف پول موبایل را ترجیح می دهند Ironbelly در حال توسعه است.

توسعه و نقشه راه ارز دیجیتال گرین

با توجه به اینکه گرین یک پروژه کاملا متن باز است، به این معنی است که کد برای همه باز است. این نیز برای من عالی است زیرا به این معنی است که می توانم به کار توسعه پروژه نگاه دقیق تری داشته باشم.

همانطور که در بالا ذکر شد، بیش از 79 مشارکت کننده مختلف در GitHub گرین وجود دارد که به این معنی است که یک جریان ثابت از تعهدات وجود داشته است. در زیر کدهایی که در سال گذشته به مخزن اصلی آن‌ها متعهد شده‌اند آمده است.

کد در 12 ماه گذشته متعهد شده است

در واقع، برای پروژه‌ای که تیم توسعه‌دهندگان «هسته» اختصاصی ندارد، گرین در خروجی توسعه کاملاً فعال بوده است. اگر بخواهیم آن را با پروژه های دیگر در این فضا مقایسه کنیم، رتبه 35 را در خروجی کلی توسعه دارد.

وقتی نوبت به نقشه راه می رسد، توسعه دهندگان Grin در مورد چیزهایی که دوست دارند در نقشه راه 2020 ببینند، با جامعه تماس گرفته اند .

برخی از قابل توجه ترین پیشنهادها در اینجا تمرکز بر توسعه مبادله اتمی برای تسهیل تراکنش های خارج از زنجیره بین BTC، ETH و GRIN بود. همچنین ایده هایی در مورد پیاده سازی شبکه رعد و برق در بالای GRIN وجود داشت.

البته، با توجه به اینکه این برای جامعه باز است، حتی می توانید به Gitter گرین بروید و آنچه را که دوست دارید ببینید را پیشنهاد دهید. اگر می‌خواهید از پیشرفت‌ها به‌روز باشید، می‌توانید فید اخبار رسمی یا توییتر آن‌ها را دنبال کنید .

سخن پایانی

همراه با Beam، ارز دیجیتال گرین یکی از اولین پیاده‌سازی‌های پروتکل Mimblewimble متمرکز بر حریم خصوصی است. ماموریت آن روشن است، یک سکه تراکنشی که امکان حفظ حریم خصوصی و مقیاس پذیری را فراهم می کند.

همه این‌ها ویژگی‌های بسیار مطلوبی برای ارزهای دیجیتال هستند و تا زمانی که دیگر بلاک‌چین‌ها در دستیابی به مقیاس‌پذیری و حفظ حریم خصوصی با مشکلاتی مواجه شوند، گرین شانس پذیرش انبوه را دارد.

با این حال، این پروژه با رقابت سختی روبرو است، به خصوص در فضای سکه حریم خصوصی، جایی که پروژه هایی مانند مونرو شروع بزرگی دارند. همچنین پروژه هایی مانند لایت کوین وجود دارد که بسیار جلوتر از ارز دیجیتال Grin هستند و قصد دارند خودشان Mimblewimble را پیاده سازی کنند.

ما قبلاً دیده‌ایم که چگونه تورم اولیه بالای سیاست پولی گرین منجر به فروش مداوم توسط ماینرها می‌شود. این در حال حاضر قیمت سکه ها را کاهش می دهد، اما با گذشت زمان نرخ تورم بهبود می یابد و قیمت GRIN باید شروع به افزایش کند. این به کسانی که صبر و حوصله نگه داشتن سکه ها خود را در زمانی که تورم بالا بود، پاداش می دهد.

انجمن این پروژه دوست دارد به این نکته اشاره کند که گرین بدون ICO، قبل از ماین، ایردراپ ها یا پاداش های رزرو شده برای بنیانگذاران و توسعه دهندگان راه اندازی شده است. این باعث می شود Grin برای همه کاربران منصفانه و منصفانه باشد.

با این حال، رقابت عظیم در فضای بلاک چین در سال 2019 به این معنی است که فقط منصف بودن برای جلب توجه و ایجاد یک جامعه بزرگ کافی نیست. با این حال، گرین در اولین سال تاسیس خود در ایجاد یک جامعه کاملاً موفق بوده است.

این یک پروژه بسیار جوان در فضای ارزهای دیجیتال جوان است. مدتی طول می کشد تا ببینیم آیا اهداف آنها از مقیاس پذیری، تمرکززدایی و حفظ حریم خصوصی محقق می شود و آیا آنها به این پروژه کمک می کنند تا به یکی از پرکاربردترین سکه های تراکنش در آنجا تبدیل شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا