اخبار

سم بنکمن-فرید محاکمه می شود: یک هفته در حال بررسی

محاکمه سم بنکمن-فرید، مدیر عامل سابق FTX در 3 اکتبر آغاز شد. چهار شاهد به هیئت منصفه توضیح دادند که چگونه 8 میلیارد دلار از وجوه مشتریان گم شده است.

املاک لوکس، کمک های مالی سیاسی، سرمایه گذاری ها و جلد مجلات. یک سال پیش، این زندگی سم بنکمن-فرید بود، تان رن، دستیار دادستان ایالات متحده در طی بیانیه های آغازین معروف ترین محاکمه رمزنگاری جهان اظهار داشت.

رن ادامه داد: «همه اینها بر اساس دروغ ساخته شده است»، و ادعا کرد که یکی از بنیانگذاران آلامدا ریسرچ و FTX برای ثروتمندتر شدن و افزایش نفوذ با لابی در واشنگتن «به دنیا دروغ گفته است»، اظهارات دی سی رن ظاهرا حتی بر روی بانکمن-فرید نیز تأثیر گذاشته است. وکیل مدافع، که با اظهارات ولرم پاسخ داد. وکیل او، مارک کوهن، موکل خود را به عنوان یک کارآفرین معرفی کرد که در زمان های رشد سریع مرتکب اشتباه می شد. او به هیئت منصفه گفت: «هیچ سرقتی در کار نبوده است.

در گالری، در میان روزنامه نگاران و وکلا، جوزف بنکمن و باربارا فرید، والدین متهم حضور داشتند. در حالی که جوزف در چند روز گذشته گهگاه لبخند می زد، باربارا ساعت ها به پسرش در دادگاه خیره شد.

این هفته، چهار شاهد در محاکمه در دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه جنوبی نیویورک در منهتن شهادت دادند. این لیست شامل یک معامله گر فرانسوی، یک سرمایه گذار FTX، و همچنین آدام یدیدیا و گری وانگ – دوستان نزدیک سابق بانکمن-فرید است.

مارک جولیارد

اولین شاهد دادستان یک تاجر کاکائو از پاریس بود که در حال حاضر در لندن زندگی می کند. مارک جولیارد یکی از قربانیان فاجعه FTX در نوامبر 2022 بود. جویلیارد به هیئت منصفه گفت که چهار بیت کوین در FTX دارد که در آن زمان نزدیک به 100000 دلار ارزش داشت. او به یاد می آورد که پس از تلاش برای برداشت وجوه بدون دریافت بازگشت احساس اضطراب می کرد.

در FTX، او هرگز معاملات آتی انجام نداد و بیت کوین او بخش قابل توجهی از پس انداز جولیارد بود. دادستان ها از شهادت او استفاده کردند تا نشان دهند که چگونه مشتریانی که به وجوه با FTX اعتماد داشتند از زمان فروپاشی صرافی در سال 2022 آسیب دیده اند.

دفاعیات بانکمن-فرید سعی کرد استدلال های دادستان را کم اهمیت جلوه دهد و گفت که این تاجر یک حرفه ای دارای مجوز در لندن بود که بر اساس تایید افراد مشهور تصمیم نمی گرفت. کوهن خاطرنشان کرد که با استخدام تام برادی برای اجرای تبلیغ برای FTX هیچ مشکلی وجود ندارد.

صحنه هایی از خارج از محل محاکمه بانکمن-فرید در نیویورک.

آدام یدیدیا

یدیدیا و بنکمن-فرید در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) با هم دوست شدند. قبل از پیوستن به FTX به عنوان یک توسعه دهنده در ژانویه 2021، یدیدیا برای مدت کوتاهی در آلامدا در سال 2017 به عنوان کارآموز کار کرد. او همچنین یکی از ساکنان ملک لوکس 35 میلیون دلاری FTX در باهاما بود.

طبق شهادت وی، وجوه فیات از مشتریان توسط FTX از طریق یک شرکت تابعه آلامدا به نام North Dimension دریافت شده است. هر سپرده ای که توسط یک مشتری FTX انجام می شد، بدهی از آلامدا به FTX محسوب می شد. در زمان سقوط بورس، این بدهی 8 میلیارد دلار بود.

یدیدیا ماهها قبل از تشکیل پرونده ورشکستگی از بدهی میلیاردی بین شرکتها مطلع شد. “آیا اوضاع خوب است؟” یدیدیا از بانکمن-فرید در زمین تنیس پارویی پرسید و به مسئولیت آلامدا اشاره کرد. او پاسخ مثبتی دریافت نکرد. بانکمن-فرید به او گفت: «ما دیگر ضد گلوله نیستیم. یدیدیا به یاد می آورد: «او عصبی به نظر می رسید.

تا قبل از سقوط نوامبر، یدیدیا شاهد بود که FTX رقبای خود، بایننس و کوین بیس را تصاحب کرد. او حتی پاداش میلیونر خود را برای به دست آوردن 5 درصد از سهام شرکت خرج کرد.

“من به سم و کارولین و دیگران در آلامدا اعتماد کردم تا اوضاع را مدیریت کنند.”

یدیدیا در نوامبر 2022 پس از اطلاع از اینکه آلامدا از وجوه ارسال شده از مشتریان FTX برای بازپرداخت بدهی های خود استفاده می کند، استعفا داد. او از سال 2022 با وزارت دادگستری آمریکا همکاری می کند.

متیو هوانگ

متیو هوانگ، یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر پارادیگم، در دو دور سرمایه گذاری بین سال های 2021 و 2022، 278 میلیون دلار در FTX سرمایه گذاری کرد. برای او، این یک ضرر کامل بود.

به گفته هوانگ، این شرکت از ادغام وجوه بین FTX و آلامدا و همچنین امتیازات آلامدا با صرافی ارزهای دیجیتال بی اطلاع بوده است. همانطور که توسط شواهدی که توسط دادستان از کد و پایگاه داده FTX آورده شده است، آلامدا از موتور انحلال FTX معاف بود، که موقعیت های در معرض خطر انحلال را می بندد.

تحت این معافیت، Alameda می تواند از موقعیت خود استفاده کند و تعادل منفی را با FTX حفظ کند.

هوانگ اعتراف کرد که در FTX، در عوض به اطلاعات ارائه شده توسط سم بنکمن-فرید تکیه کرده است.

به گفته هوانگ، سم بنکمن-فرید در برابر داشتن سرمایه گذاران در هیئت مدیره FTX “بسیار مقاوم” بود ، اما متعهد شد که یکی را بسازد و مدیران مجربی را منصوب کند.

گری وانگ

زمانی که یکی از بنیانگذاران دو شرکت برجسته، وانگ و بانکمن-فرید بودند، این هفته خود را در دو طرف دادگاه دیدند. وانگ به هیئت منصفه گفت: «من اینجا هستم زیرا مرتکب کلاهبرداری از طریق سیم، کلاهبرداری اوراق بهادار و کلاهبرداری کالا شدم. FTX.

“من اینجا هستم زیرا مرتکب کلاهبرداری با سیم، کلاهبرداری اوراق بهادار و تقلب در کالاها شدم.”

وانگ یکی از شاهدان اصلی این پرونده محسوب می شود. بررسی او توسط دادستان در 5 اکتبر آغاز شد و باید در 10 اکتبر با آغاز هفته دوم محاکمه به پایان برسد. وانگ نگاه عمیق‌تری به نحوه عملکرد FTX و آلامدا تحت هدایت بانکمن-فرید ارائه کرد.

وانگ گفت: در سال 2019، چند ماه پس از تاسیس FTX، به آلامدا امتیازات ویژه ای در زمینه کد FTX اعطا شد. بر اساس اسکرین شات های پایگاه داده FTX و کد موجود در GitHub، دادستان ها نشان دادند که آلامدا دارای مانده منفی نامحدود، خط اعتباری ویژه 65 میلیارد دلاری و معافیت از انحلال است.

وکیل مدافع سم بنکمن-فرید استدلال کرد که این امتیازات مشابه امتیازاتی است که سایر بازارسازان در FTX دریافت می کنند. دفاع همچنین به این واقعیت اشاره کرد که آلامدا سازنده اصلی بازار در FTX بود. بنابراین، داشتن قابلیت تراز منفی برای نقش آن ضروری بود.

به گفته وانگ، ادغام وجوه بین شرکت ها در طول زمان افزایش یافت. در سال 2020، سم بنکمن-فرید به وانگ دستور داد که تراز منفی آلامدا را تحت درآمد FTX نگه دارد. تراز منفی آلامدا و همچنین خط اعتباری آن با FTX افزایش یافت. بدهی آلامدا برای FTX از 300 میلیون دلار در سال 2020 به 3 میلیارد دلار در اواخر سال 2021 رسید.

وانگ وقتی از او پرسیده شد که چرا از امتیازات آلامدا حمایت می کند، پاسخ داد: “من به قضاوت او اعتماد کردم.”

دادستان ها همچنین بهره برداری موبایل کوین در سال 2021 را برجسته کردند. ظاهراً بانکمن-فرید برای پنهان کردن ضرر سرمایه گذاران FTX به وانگ و الیسون گفته است که کسری را به ترازنامه آلامدا اضافه کنند به جای اینکه آن را در امور مالی FTX نگه دارند.

وانگ گفت یکی دیگر از افشاگری های کلیدی این بود که صندوق بیمه FTX داده ها را دستکاری کرده است.

در ماه‌های قبل از فروپاشی FTX، بانکمن-فرید، وانگ و سینگ در مورد امکان تعطیلی آلامدا و جایگزینی آن با سایر سازندگان بازار بحث کردند. با این حال، در آن زمان، بدهی های شرکت به FTX 14 میلیارد دلار بود. در نوامبر 2022، آلامدا فعالیت خود را متوقف کرد.

وانگ همچنین با دادستان ها همکاری می کند. شهادت او به همراه الیسون در 10 اکتبر از سر گرفته خواهد شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا