صرافی ارز دیجیتال و اکسچنج

صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ (SundaeSwap) چیست؟ معرفی توکن SUNDAE

بالاخره زمان مورد انتظار برای ساندی سواپ (SundaeSwap DEX) در شبکه کاردانو فرا رسیده است.

شکی نیست که DEX هایی مانند Uniswap ، SushiSwap و QuickSwap چشم انداز مالی را تغییر داده اند و آنچه را که زمانی در یک اکوسیستم مالی غیرممکن می پنداشتند، کاملاً از نو طراحی کرده اند. امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) با سرعتی سرسام‌آور در حال رشد است و از نرخ‌های سریع پذیرش جهانی برخوردار است و افراد بیشتری با قدرت DeFi و تمام مزایای آن نسبت به صنعت مالی سنتی و صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال بیدار می‌شوند.

کاردانو سال‌هاست که در حال توسعه بوده و توسط چارلز هاسکینسون ، بنیانگذار کاردانو، تیمش و جامعه جهانی کاربران و توسعه‌دهندگان فعال، به‌دقت کامل شده و ساخته شده است. سال 2022 سال بزرگی برای شبکه است، زیرا تکمیل دوران گوگوئن کاردانو راه را برای قراردادهای هوشمند و DApps هموار کرده است، به این معنی که شبکه کاردانو تازه شروع شده است. این امر منجر به توسعه ساندی سواپ و مجموعه ای از DApp های دیگر شده است که کاردانو را به عنوان ده پروژه برتر در کنار اتریوم ، سولانا ، ترا ، آوالانچ و …… به عنوان پروتکل های قرارداد هوشمند لایه بالا یکپارچه می کند.

حالا به بررسی صرافی غیر متمرکز SundaeSwap میپردازیم…..

صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ (SundaeSwap)

ساندی سواپ (SundaeSwap) یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که برای بلاک چین کاردانو ساخته شده است. مشابه نحوه ساخت یونی سواپ برای اتریوم و کویک سواپ برای پالیگان، این صرافی غیر متمرکز راه حل کاردانو است.

ساندی سواپ اولین DEX در اکوسیستم کاردانو است. این به شرکت کنندگان بلاک چین اجازه می دهد تا نقدینگی را فراهم کنند و بازاری را برای کاربران ایجاد کنند تا توکن های خود را مبادله کنند. مشابه Uniswap، کاربرانی که توکن‌ها را در DEX مبادله می‌کنند، کارمزد کمی می‌پردازند که به عنوان انگیزه برای ارائه نقدینگی به ارائه‌دهندگان نقدینگی پرداخت می‌شود.

هدف SundaeSwap بسیار بیشتر از یک DEX ساده است که در آن کاربران می توانند توکن ها را تعویض کنند. با این حال، این صرافی غیر متمرکز همچنین قصد دارد ویژگی های سهام، وام، استقراض و موارد دیگر را نیز ارائه دهد. این پروتکل توسط مجموعه ای از قراردادهای هوشمند غیرقابل تغییر، بدون مجوز و غیرمتمرکز تعریف شده است که به کاربران اجازه می دهد تا دارایی ها را بدون واسطه شخص ثالث معامله کنند.

پروتکل ساندی سواپ به عنوان یک شبکه آزمایشی در سه ماهه چهارم سال 2021 منتشر شد که به کاربران امکان آزمایش و بازی با این پلتفرم را می داد. DEX بتای کاملاً کاربردی در 20 ژانویه 2022 منتشر شد. در زمان نگارش این مقاله، این پلتفرم یک DEX کاملاً کاربردی است. با این حال، هنوز پیشرفت‌هایی وجود دارد و ویژگی‌های هیجان‌انگیزی که هنوز منتشر نشده‌اند، «گیلاس در بالا» هستند.

در حالی که عرضه DEX در روزهای آغازین بدون چند مشکل نبود (اطلاعات بیشتر در مورد آن بعداً)، به نظر می رسد این صرافی غیر متمرکز پر رونق است و به خوبی انجام می شود، زیرا بسیاری از مشکلات اولیه برطرف شده و DEX توسط بسیاری از کاردانو در حال استفاده کامل است. کاربران طبق گفته این تیم، راه اندازی موفقیت بزرگی بود:

هفته اول راه اندازی شاهد هیجان و استفاده گسترده از طرف جامعه کاردانو بودیم که مشتاق بودند به دنیای DeFi در کاردانو همراه باشند و در نتیجه این پلت فرم به نقاط عطف چشمگیر رسید:

 • 71.69 میلیون دلار ارزش کل قفل شده است
 • بیش از 300 استخر معاملاتی فعال در بورس
 • 100% آپتایم
 • بدون مشکل امنیتی

پیشنهاد سهام اولیه ساندی سواپ (ISO)

به جای ساخت و مدیریت استخرهای سهام کاردانو خود، ساندی سواپ برای اجرای استخرهای سهام به اعضای مورد اعتماد جامعه استخر روی آورد. هنگامی که نوبت به پردازش تراکنش ها می شود، این مجموعه های سهام کار سنگینی را انجام می دهند. 30 استخر منتخب جامعه وجود دارد که به آنها “Scoopers” گفته می شود و به موضوع بستنی وفادار می مانند.

دور اول جوایز ISO در 25 ژانویه محاسبه شد و کاربران می توانستند در بین دوره های 316-320 در ISO شرکت کنند. کاربرانی که ADA خود را قبل از ساعت 21:45 UTC در 25 ژانویه به اسکوپ های واجد شرایط ISO واگذار کرده اند، می توانند توکن های SUNDAE را برای هر پنج دور ISO کسب کنند.

ISO در 20 ژانویه آغاز شد و برای 5 دوره ادامه یافت و جوایز (5٪ از کل عرضه SUNDAE، 1٪ در هر دوره) بر اساس عکس های فوری گرفته شده در هر دوره توزیع شد. کاربران می توانند با تفویض ADA خود به Scoopers واجد شرایط قبل از مهلت های زیر در دورهای ISO شرکت کنند:

وارد شدن در این ISO راهی عالی برای کسب برخی توکن های SUNDAE خواهد بود. اگر ISO را در ساندی سواپ از دست دادید، نگران نباشید، راه‌های زیادی برای کسب درآمد در این پلتفرم وجود دارد که در زیر در مورد آن بیشتر توضیح می‌دهید. اگر علاقه مند هستید که ADA را در ISPOها برای پروژه های دیگر قرار دهید، می توانید ویدیویی در این زمینه در اینجا پیدا کنید.

شروع به کار و پشتیبانی کیف پول

مانند هر پروتکل DEX یا DeFi، اولین چیزی که کاربران به آن نیاز دارند یک کیف پول رمزنگاری برای تعامل با پلتفرم است. کیف پول های کاردانو زیر در حال حاضر قادر به تعامل با دکس ساندی سواپ هستند:

 • https://ccvault.io
 • https://namiwallet.io

پشتیبانی از کیف پول های بیشتر به زودی ارائه می شود. علاوه بر این، کاربران می توانند آدرس کیف پول Yoroi یا Daedalus خود را به کیف پول Nami وارد کنند. هر دو کیف پول ccvault و Nami کیف پول های افزونه مرورگر هستند. بنابراین، استفاده از آنها برای هر کسی که از کیف پول Metamask با DEX مانند Uniswap یا SushiSwap استفاده کرده است، کاملاً آشنا است.

هنگامی که کاربران کیف پول انتخابی کاردانو خود را دارند، احتمالاً می خواهند قبل از تعامل با DEX، کیف پول را با مقداری ADA تأمین کنند. کاردانو را می توان در اکثر صرافی های بزرگ مانند FTX ، Binance ، Kraken ، Coinbase، Huobi ، KuCoin و موارد دیگر یافت.

هنگامی که یک کاربر کیف پول خود را دارد و با مقداری ADA تأمین مالی می شود، اکنون آماده است تا کیف پول خود را به رابط ساندی سواپ متصل کند. پس از ورود به سایت این صرافی، کاربران می‌خواهند روی «Connect Wallet» در بالا سمت راست کلیک کنند.

کاربران باید صفحه را مشاهده کنند و در صورت موافقت، سلب مسئولیت، شرایط کاربر و خط‌مشی رازداری را بپذیرند، سپس کیف پول خود را از لیستی که ظاهر می‌شود انتخاب کرده و دستورالعمل‌هایی را که در برنامه کیف پول ظاهر می‌شود دنبال کنند.

و همین است؛ کاربران اکنون می توانند به کار با صرافی غیرمتمرکز ساندی سواپ دسترسی داشته باشند!

Collateral را فعال کنید

توجه به این نکته مهم است که کاربران در ساندی سواپ می خواهند وثیقه را در کیف پول ccvault و کیف پول Nami فعال کنند. اگر گزینه وثیقه فعال نباشد، کاربران احتمالاً به محض اینکه سعی کنید به برخی از ویژگی‌های SundaeSwap DEX دسترسی پیدا کنند، با خطای مشابه روبرو می‌شوند:

برای جلوگیری از این خطا، کاربران باید به تنظیمات کیف پول بروند. در تنظیمات، گزینه ای برای روشن کردن Collateral وجود دارد. اگر قبلاً آدرس UTXO لیست نشده باشد که کیف پول بتواند از آن استفاده کند، کاربر می تواند Collateral را فعال کند و از آنجا از آنها خواسته می شود تا یک تراکنش را امضا کنند. این یک آدرس UTXO ایجاد می کند و 5 ADA از موجودی ADA کاربر ارسال می کند. این یک آدرس UTXO برای وثیقه مورد نیاز برای تعامل با برخی از قراردادهای هوشمند ساندی سواپ در اختیار کاربر قرار می دهد. می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع از مقاله راهنمای این پلتفرم را در اینجا بخوانید.

در اینجا نحوه نمایش collateral فعال در کیف پول ccvault آمده است:

در کیف پول Nami، کاربران می توانند روی نماد little robot در بالا سمت راست کلیک کنند:

و مطمئن شوید که حداقل 5 ADA به عنوان وثیقه اضافه شده است:

ویژگی های پلتفرم ساندی سواپ

صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ یک پلت فرم قوی است، بیش از یک DEX ساده وانیلی. در اصطلاح بستنی، به این پلتفرم نیز فکر کنید… بستنی بستنی. این یک مخروط وانیلی خسته کننده یا یک پیمانه توت فرنگی لنگ در یک فنجان نیست. در عوض، این سوند با تمام طعم‌ها، سس‌ها، اسپرینکل‌ها، گیلاس، خامه فرم گرفته و هر چیزی که یک طرفدار بستنی می‌خواهد کامل است.

تیم ساندی سواپ حتی به صراحت اعلام کرده است که ترفندهای اضافی در فکر خود دارند و برگ برنده ای را همیشه نزد خود نگه می‌دارند، که به نظر می‌رسد برخی از اعلان‌های هیجان‌انگیز هنوز منتشر نشده‌اند. با استعاره های بستنی بس است. بیایید به ویژگی های فعلی DEX بپردازیم.

سواپ کنید

اگر قبلاً واضح نبود، مبادله دارایی ها قلب و روح یک DEX است. کاربران می توانند از ساندی سواپ برای سواپ دارایی ها در اکوسیستم کاردانو استفاده کنند. سواپ برای هر کسی که از DEX استفاده کرده است نسبتاً ساده و آشنا است. کاربران به سادگی رمزی را که می خواهند مبادله و دریافت کنند انتخاب می کنند، مقدار را وارد می کنند و swap را می زنند.

اگر توکن مورد نظر پیدا نشد، کاربران می‌توانند با استفاده از نام، نماد یا کانترکت خط‌مشی آن، توکن را جستجو کنند. توجه داشته باشید که تمام هزینه‌های مبادله با توکن ADA کاردانو پرداخت می‌شود، بنابراین حتما مقداری اضافی در دسترس داشته باشید.

یکی از مواردی که در مورد صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ دوست دارم، گزینه‌های پیشرفته لغزش است که کاربران می‌توانند انتخاب کنند و منوی کشویی که اطلاعات اضافی مانند توکن‌های تخمینی دریافت‌شده و حداقل نشانه‌های دریافتی در صورت لغزش را نشان می‌دهد تا کاربران بتوانند از غافلگیری ناخوشایند جلوگیری کنند. این به مبارزه با مشکلاتی که ممکن است با ازدحام بازار، سفارشات تاخیری و لغزش به وجود آید، کمک می کند:

کاربران می توانند به گزینه های پیشرفته لغزش دسترسی داشته باشند

مانند هر پروتکل DeFi هیچ چیز شیرین تر از APY های بالا و درآمد غیرفعال نیست. انتخاب درآمد برای این صرافی غیرمتمرکز در چند طعم مختلف مانند:

تامین نقدینگی

مزایا:

 • کسب درآمد غیرفعال از کارمزد معاملات
 • APY بالاتر از شرط بندی ADA
 • کاربران می‌توانند با ارائه نقدینگی برای پاداش‌های اضافی، با توکن‌های LP که دریافت می‌کنند، در کشاورزی بازده شرکت کنند

معایب:

 • کاربران برای ایجاد یک جفت نقدینگی، نه فقط ADA، نیاز به ارائه 2 دارایی دارند
 • خطر از دست دادن دائمی
 • وجوه در یک قرارداد هوشمند نگهداری می‌شوند و نه کیف پول کاربر، و این امر باعث می‌شود در معرض خطر هک‌ها، باگ‌ها و شکست‌های قرارداد هوشمند قرار بگیرند.

تامین نقدینگی اولین گام برای بهره وری کشاورزی است، اما این امر می تواند به عنوان یک فعالیت مستقل نیز انجام شود. هنگامی که کاربران نقدینگی ارائه می کنند، یک توکن LP پس می گیرند. این توکن نشان‌دهنده نقدینگی ارائه شده توسط کاربر است و کاربران می‌توانند پس از آن، این توکن LP را برای پاداش‌های اضافی، با بهره‌برداری از آن به اشتراک بگذارند. با ارائه نقدینگی، ارائه دهندگان نقدینگی (LPs) سهمی از کارمزد معاملات پردازش شده از طریق یک جفت نقدینگی خاص را به دست می آورند.

سپرده گذاری نقدینگی:

برای واریز نقدینگی، کاربران باید از طریق پنل ناوبری صرافی غیرمتمرکز ساندی سواپ در سمت چپ به تب “Home” بروند.

سپس آنها می توانند یک استخر نقدینگی را جستجو کنند که می خواهند نقدینگی برای آن فراهم کنند، روی “More” و سپس “provide liquidity” کلیک کنند.

هنگامی که کاربر در پنل نقدینگی ارائه شده قرار گرفت، می‌تواند تعداد توکن‌هایی را که می‌خواهد به استخر ارائه دهد وارد کند. کاربران باید عواملی مانند TVL، حجم معاملات و ارزیابی ریسک واگرایی قیمت را در نظر بگیرند.

از آنجایی که نقدینگی باید نسبت 50:50 از هر دو دارایی در حال سپرده گذاری باشد، کاربر باید هر دو دارایی را نگه دارد. بنابراین، کاربران فقط باید مبلغ یک دارایی را وارد کنند. دومی به صورت خودکار محاسبه می شود. پس از انتخاب مبلغ، کاربران می توانند تراکنش را بررسی و تایید کنند.
هنگامی که یک کاربر با موفقیت نقدینگی ارائه کرد، می‌تواند با رفتن به بخش «Liquidity» در پانل پیمایش، جزئیات موقعیت‌های نقدینگی را در صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ پیدا کند:

برداشت نقدینگی

کاربران می توانند نقدینگی ارائه شده و کارمزدی را که بابت این کار به دست آورده اند برداشت کنند. با رفتن به برگه “Liquidity” نشان داده شده در بالا، کاربران تمام استخرهایی را که نقدینگی برای آنها فراهم کرده اند مشاهده خواهند کرد. به سادگی استخری را برای برداشت انتخاب کنید، روی «More» کلیک کنید و «withdraw liquidity».

از اینجا، کاربران می‌توانند تعداد توکن‌هایی را که می‌خواهند برداشت کنند، وارد کرده، سپس تراکنش را بررسی و قبول کنند.

بازده فارمینگ

مزایا:

 • کاربران به طور منفعلانه از فعالیت معاملاتی در DEX کارمزد دریافت می کنند
 • علاوه بر نقدینگی که در قالب توکن بومی SUNDAE ارائه می‌شود، جوایز بیشتری کسب کنید
 • بالاترین APY ها

معایب:

 • خطرات و معایب مشابه تامین نقدینگی
 • توکن های LP ممکن است نیاز به قفل شدن برای مدتی برای کسب پاداش داشته باشند

هنگامی که کاربران توکن های LP خود را از ارائه نقدینگی دریافت کردند، می توانند وارد کشاورزی آماده شوند. پاداش کشاورزی بازده در صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ برای هر جفت دارایی در یک DEX ارائه نمی شود. کاربران باید از قبل بررسی کنند که کدام جفت دارایی پاداش کشاورزی را ارائه می دهد. در زمان نگارش، جفت هایی که پاداش های کشاورزی را ارائه می دهند عبارتند از:

 • SUNDAE/ADA
 • LQ/ADA
 • WMT/ADA
 • CARDS/ADA

فهرست استخرهای واجد شرایط بعداً با رشد اکوسیستم و با راه‌اندازی استیبل کوین‌ها، با رأی جامعه تنظیم می‌شود.

کشاورزی بازده شکلی از سهامداری است که توسط DEXها برای کاهش نوسانات استخرهای نقدینگی آنها استفاده می شود. تیم ساندی سواپ 500000 توکن SUNDAE را برای تخصیص به کشاورزان در شش ماه اول فعالیت DEX کنار گذاشته است.

فرآیند کشت محصول در صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ به شرح زیر است:

 1. ارائه دهندگان نقدینگی در ازای واریز یک جفت دارایی به یک استخر، توکن های LP دریافت می کنند.
 2. اگر توکن‌های LP دریافت‌شده برای استخرهای واجد شرایط باشد، ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند توکن‌های LP خود را در قرارداد کشاورزی بازده سهام بگذارند و علاوه بر کارمزدی که برای ارائه‌دهنده نقدینگی دریافت می‌کنند، بازده اضافی دریافت کنند.
 3. در ابتدا، قراردادهای کشاورزی محصول برای مدت 30 روز تنظیم می شود. شرایط به طور خودکار تغییر می کند. برای ادامه بازدهی، کاربران نیازی به برداشت و شرط بندی مجدد ندارند.
 4. در پایان هر مدت قرارداد بازدهی (30 روز)، کاربران می‌توانند نشانه‌های LP اولیه خود و هر توکن LP را که به عنوان بازده از استخرهای واجد شرایط کسب کرده‌اند، پس بگیرند. برداشت زودهنگام منجر به دریافت هیچ پاداش کشاورزی نمی شود. انصراف از یک دوره پیش از موعد، سود بازدهی دوره های تکمیل شده قبلی را باطل نمی کند.
 5. SundaeSwap DAO این توکن های نقدینگی تولید شده با بازده اضافی را با SUNDAE مبادله خواهد کرد.

AMM ها، استخرهای نقدینگی محصول ثابت، و مقیاس بندی

وقت آن است که کمی فکر کنید و به بررسی نحوه عملکرد همه اینها بپردازید. این یک نمای کلی در سطح بالا است. اگر می‌خواهید عمیقاً در تمام قسمت‌ها فرو بروید، می‌توانید مستندات ساندی سواپ را در اینجا پیدا کنید.

به طور سنتی، صرافی به عنوان یک مرجع مرکزی عمل می کند، دفترچه سفارش را حفظ می کند و خریداران را با فروشندگان برای انجام مبادله مطابقت می دهد. این پتانسیل عظیمی را برای نهاد متمرکز ایجاد می کند تا بازار را برای کسب سود بیشتر دستکاری کند. یکی از مهم‌ترین نوآوری‌های توسعه‌یافته در فضای مالی غیرمتمرکز، ایده «سازنده بازار خودکار» (AMM) است. در مدل AMM، قیمت گذاری و توزیع دارایی ها از طریق فرمول یا الگوریتم ریاضی و حذف خطای انسانی و اهداف مخرب انجام می شود.

در ابتدا، ساندی سواپ یک AMM را ارائه می دهد که اقتباسی از مدل استفاده شده توسط Uniswap است. در این مدل، ارائه دهندگان نقدینگی مقادیر مساوی از دو دارایی را در یک قرارداد هوشمند، به نام استخر نقدینگی، سپرده می‌کنند و توکن‌هایی را دریافت می‌کنند که نشان‌دهنده بخشی از مجموعه دارایی‌ها است. تیم این صرافی غیر متمرکز این PDF مفید را ایجاد کرده‌اند که پیچیدگی‌های مدل AMM آنها را پوشش می‌دهد، اگر به مطالعه سبک قبل از خواب علاقه دارید.

کاردانو از یک مدل حسابداری و اجرایی جدید به نام «خروجی‌های تراکنش‌های خرج نشده تمدید شده» (eUTXO) استفاده می‌کند، که باعث می‌شود عملکرد دکس ساندی سواپ آنطور که انتظار دارید در مورد DEX‌های مبتنی بر اتریوم ساده نباشد. در مدل eUTXO، قراردادهای هوشمند بیشتر از فراخوانی تابع در مدل سنتی UTXO «منفعلانه» پیاده‌سازی می‌شوند و استفاده از حالت جهانی را منع می‌کنند. همه اینها روشی فانتزی است برای گفتن اینکه استخرهای نقدینگی مورد استفاده توسط این پلتفرم باید بر اساس چارچوب اساسی یک مدل سنتی UTXO تنظیم و ساخته شوند، اما در نهایت باید کمی متفاوت عمل کنند.

در یک «SundaeSwap Pool Factory» جهانی، یک توکن منحصربه‌فرد وجود دارد و از طریق یک اسکریپت قفل می‌شود که اجازه ایجاد یک رمز منحصر به فرد «Asset Pair Liquidity Pool» را می‌دهد. توکن جهانی همراه با یک سیاست ضرب‌کاری استفاده می‌شود که تضمین می‌کند جفت دارایی‌ها منحصربه‌فرد می‌مانند، نه اینکه نقدینگی موجود را کاهش دهند و از لغزش رنج ببرند. این توکن‌های منحصربه‌فرد همیشه در یک eUTXO در کنار نقدینگی ذخیره شده در استخر، با استفاده از یک اسکریپت اعتبارسنجی که محدودیت‌های استخر را اعمال می‌کند، قفل می‌شوند.

در اینجا نموداری وجود دارد که نشان می دهد معامله برای ایجاد یک استخر نقدینگی جدید در پشت صحنه چگونه خواهد بود:

در اینجا نموداری از این است که یک تراکنش سوآپ در پشت صحنه چگونه خواهد بود:

در اینجا نموداری وجود دارد که نشان می دهد تراکنش سپرده/برداشت چگونه به نظر می رسد:

تراکنش های مدل نشان داده شده در بالا دارای یک نقص شدید هستند. هر eUTXO معین را فقط می توان یک بار به عنوان بخشی از یک تراکنش خرج کرد، و به نظر می رسد که تنها یک مبادله می تواند در هر بلوک انجام شود. تقریباً هر 20 ثانیه یک بلوک در شبکه کاردانو وجود دارد که منجر به یک توان عملیاتی وحشتناک برای هر تبادل غیرمتمرکز می شود. تیم صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ یک راه حل مقیاس پذیری درخشان به نام “مدل اسکوپر” را اجرا کرده است.

تیم ساندی سواپ وقت خود را کنار هم گذاشت و زمان و تلاش باورنکردنی را برای ارزیابی راه‌حل‌های مختلف مقیاس‌گذاری صرف کرد. در اینجا نگاهی به راه‌حل‌های برتری که توسط تیم در نظر گرفته شده است، وجود دارد که بسیاری از آن‌ها در حال حاضر توسط سایر DEX ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند:

تیم در نهایت به راه حلی دست یافت که آن را AMM Orderbook یا “Scooper Model” می نامند. آنها معتقدند که این راه حل بسیاری از خواص مثبت محلول های مقیاس بندی را بدون به خطر انداختن بسیاری از معیارهایی که آنها معتقدند برای تبدیل شدن به DEX پیشرو در Cardano حیاتی هستند، حفظ می کند.
در اینجا یک تجسم سرگرم کننده است که نشان می دهد چگونه هر یک از راه حل های پیشنهادی با توجه به تیم ساندی سواپ در مقابل یکدیگر قرار می گیرند:

راه حل انتخاب شده توسط این تیم اساساً از همان بینشی ناشی می شود که پایه اثبات پروتکل های سهام است. با تراز کردن انگیزه ها و ایجاد یک سیستم خودگردانی، یک سیستم را می توان با ایجاد اعتماد در یک پروتکل مقیاس بندی کرد.

صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ به جمع‌آوری‌کننده‌های شخص ثالث، که «Scoopers» نامیده می‌شوند، متکی است. یک اسکوپر تراکنشی را ایجاد و ارسال می کند که مبادلاتی را علیه بازارساز خودکار انجام می دهد و در ازای آن، هزینه ای را که در ADA پرداخت می شود، دریافت می کند. این نقش با مقدار زیادی قدرت همراه است، بنابراین چگونه می‌توانیم بفهمیم که این «اسکوپرها» صادق هستند و به نفع شبکه کار می‌کنند؟

اولین قدم برای این کار انتخاب اعضای مورد اعتماد در جامعه صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ است. اعتماد با درک این موضوع ایجاد می شود که Scoopers با پیروی از ساختار حاکمیتی و انگیزشی تصمیماتی را به نفع خود و شبکه می گیرند.

اعضا باید آرای جامعه کافی برای دریافت مجوز برای تبدیل شدن به یک پلتفرم برای تبدیل شدن به Scooper داشته باشند. اسکوپ ها فقط پس از اتمام کار حقوق می گیرند. اگر شواهدی وجود داشته باشد که این اسکوپپرها نقش یک بازیگر بد را بازی می‌کنند، پرداختی که باید دریافت کنند می‌تواند در واقع به خزانه جامعه بازگردانده شود، که کمک می‌کند تا این اسکوپ‌ها به نفع شبکه و خودشان عمل کنند.

توکن ابزاری و حکومتی ساندی سواپ

توکن ساندی سواپ ( SUNDAE ) یک توکن کاربردی مرکزی برای عملکرد SundaeSwap DEX است. همانطور که پروتکل یک DAO ایجاد می کند و در دستان جامعه قرار می گیرد، توکن این صرافی قدرت رای در سازمان را نشان می دهد.

حکمرانی با راه اندازی DEX آغاز شد و به جامعه اجازه می دهد تا با آینده پلتفرم درگیر شود و تصمیمات مهم حاکمیتی بگیرد. از طریق مکانیسم اشتراک سود ساندی سواپ، کاربرانی که در ساخت پروتکل از طریق حاکمیت مشارکت می‌کنند، برای مشارکت خود پاداش دریافت می‌کنند. نگه داشتن توکن همچنین می تواند منجر به کاهش هزینه ها برای برخی از کاربران پلت فرم شود. اطلاعات بیشتر در مورد آن را می توان در اینجا یافت.

کل عرضه SUNDE 2,000,000,000 توکن خواهد بود که اکثریت آن بین کاربران پروتکل توزیع می شود. 55 درصد از عرضه SUNDAE به عموم، 5 درصد به پیشنهاد اولیه سهام، 25 درصد به تیم، 13 درصد به سرمایه گذاران، 5 درصد به استخدام های آینده و 2 درصد به سرمایه گذاران اختصاص یافت:

توکن ساندی سواپ با قیمت اولیه حدود 0.70 دلار در اوایل سه ماهه اول سال 2022 راه اندازی شد. متأسفانه، مانند بقیه بازار ارزهای دیجیتال، سال 2022 برای این پلتفرم دقیقاً صعودی نبوده است. قیمت SUNDAE همراه با اکثر توکن‌های رمزنگاری دیگر در حال کاهش مداوم بوده است، زیرا جهان با عدم قطعیت‌های اقتصادی روبرو می‌شود و ترس قیمت را در فضای سرمایه‌گذاری گسترده‌تر سرکوب می‌کند.

بسیاری این کاهش قیمت را فرصتی عالی برای دریافت توکن‌های SUNDAE بسیار پایین‌تر از بالاترین سطح تاریخ خود می‌دانند. اگر صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ واقعاً تبدیل به Uniswap کاردانو شود، ممکن است پس از تقویت بازار گسترده‌تر ارزهای دیجیتال، پتانسیل صعودی زیادی وجود داشته باشد.

حاکمیت صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ

این بخشی از ماموریت ساندی سواپ است که کاملاً غیرمتمرکز باشد. برای اینکه این اتفاق بیفتد، برای جامعه حیاتی است که مسئولیت مدیریت DEX و توسعه آن را بر عهده بگیرد، به علاوه کنترل خزانه داری را در دست بگیرد. راهنمایی جامعه از طریق رأی گیری و حاکمیت کنترل شده با قرارداد هوشمند، گامی اساسی در ایجاد یک پروتکل بدون مالک است که تعامل مستقیم و بدون اعتماد بین اعضای جامعه و تعامل کاربران را تسهیل می کند.

به دلیل محدودیت در پارامترهای اندازه تراکنش فعلی کاردانو، قابلیت های حاکمیتی ساندی سواپ نمی تواند به طور کامل از طریق قراردادهای هوشمند در این پروتکل اجرا شود. در نتیجه، تیم توسعه SundaeSwap Labs یک دسته حکومتی موقت به نام Sundae DAO در Discord و یک انجمن Governance برای بحث و رأی‌گیری در مورد پیشنهادهای حاکمیتی ایجاد کرد.

هر تصمیم مهمی که باید مورد بحث قرار گیرد ممکن است مشمول رای گیری غیررسمی جامعه باشد. در نهایت، جامعه DAO از Discord خارج خواهد شد و از نظارت کامل قرارداد هوشمند که از رابط ساندی سواپ قابل دسترسی است استفاده خواهد کرد، هنگامی که شبکه کاردانو در اواخر سال 2022 تحت ارتقاء Babbage HFC قرار گیرد، که پارامترهای اندازه تراکنش کاردانو را افزایش خواهد داد.

تیم SundaeSwap

تیم ساندی سواپ عمومی است، که همیشه برای هر پروتکل DeFi قابل اعتماد خوب است. این تیم متشکل از اعضایی با پیشینه چشمگیر با سال ها تجربه در بخش های مختلف است.

مدیر عامل – متین متواف

متین دارای پس زمینه متنوعی است که در طراحی UI/UX کار می کند. او در استارت‌آپ‌های فناوری کار کرده و دو سازمان غیرانتفاعی را اداره کرده است که بر تحقیق، انتشار مقالات علمی و متاآنالیز تمرکز دارند. در ساندی سواپ، متین برندسازی، توسعه کسب‌وکار، استعدادیابی، و طراحی UI/UX را حفظ می‌کند.

COO- آرتم رایت

آرتم تجربه قبلی در امور مالی دارد و ریاست شرکت‌های نوپا قبلی را برعهده داشت که نقش‌های او بر رشد و استراتژی متمرکز بود.

CTO- مت هو

مت یک کهنه کار در صنعت با بیش از 25 سال تجربه در ارائه محصولات نوآورانه به بازار است. مت قبلاً سمت‌های مدیر ارشد فناوری و همکاری با استارت‌آپ‌های فین‌تک را بر عهده داشته است. در نتیجه، او دانش و تخصص زیادی را برای تیم ساندی سواپ به ارمغان می آورد.

CIO- پی لانینگهام

پی یک ریاضیدان، مهندس نرم افزار است و دارای سابقه گسترده ای در تیم های پیشرو از توسعه دهندگان در پروژه های بسیار حساس است. Pi دارای تجربه گسترده ای در ساخت ابزارهای تست خودکار، پروتکل های ارتباطی، موتورهای پرس و جو و ابزارهای ممیزی کد است. تجربه ای که او برای تیم ساندی سواپ به ارمغان می آورد بسیار ارزشمند است. Pi یک عضو جدایی ناپذیر است که در موفقیت آینده پلتفرم نقش دارد.

راه اندازی Rocky

در حالی که راه اندازی ساندی سواپ یک مناسبت مهم و روزی برای جشن ها بود، متاسفانه، راه اندازی بدون مشکل انجام نشد. علیرغم این واقعیت که توسعه دهندگان کاردانو و این پلتفرم از قبل به جامعه هشدار داده بودند که از آنجایی که این یک نسخه آزمایشی بود، باید منتظر مشکلات و ازدحام شبکه و تاخیر بود، بسیاری از کاربران همچنان به رسانه های اجتماعی رفتند تا خشم خود را به نمایش بگذارند و سرزنش خود را به سمت توسعه دهندگان برای همه این مشکلات نشان دهند. مسائل

به نظر می رسد که برای بسیاری، راه اندازی بیشتر از اینکه شیرین باشد، تلخ بوده است، با برخی از توییت هایی که با عصبانیت این واقعیت را بیان می کنند که مبادله آنها یا به طور کامل شکست خورده است، یا باید چندین ساعت یا حتی چند روز در برخی موارد منتظر بمانند تا تبادلات تکمیل شود.

پاسخ تیم ساندی سواپ این بود که اگرچه پردازش سفارش‌ها ممکن است کمی طول بکشد، اما سفارش‌های همه به‌طور منصفانه و به ترتیبی که دریافت شده‌اند پردازش می‌شوند.

توجه به این نکته مهم است که این مشکلات ازدحام تقصیر تیم این پلتفرم نبود، زیرا در نهایت، این شبکه کاردانو بود که نتوانست از افزایش ناگهانی حجم و فعالیت کاربر شبکه پشتیبانی کند. با این حال، همانطور که گفته شد، توسعه دهندگان کاردانو پیش بینی می کردند که این یک مانع باشد و امیدوارند که مشکلات ازدحام با ارتقاء Hydra در اواخر سال جاری اصلاح شود.

تیم ساندی سواپ به مسائل ازدحام پرداخته و بیان کرده است:

تیم توسعه ما سخت کار می‌کند تا تا جایی که می‌توانیم تراکنش‌های زیادی را در یک بلوک جمع کند، و در یک لحظه حداقل یک تصمیمی را که برای کمک به آن گرفته‌ایم به اشتراک می‌گذاریم. اما مهمتر از آن، از آنجایی که صادقانه بگویم، تنها کارهای زیادی می‌توانیم روی پروتکل ساندی سواپ انجام دهیم تا بهینه‌سازی آن انجام شود، ما در حال همکاری نزدیک با تیم در IOG هستیم تا با خیال راحت سرعت مقیاس‌بندی پارامترها را در شبکه اصلی کاردانو تسریع کنیم تا تقاضای آشکار اکنون را برآورده کنیم. خدمات DeFi در بلاک چین ما.”

این فقط یک مشکل ازدحام نبود که پرتاب را نیز تحت تأثیر قرار داد. در کمال ناامیدی بسیاری از کاربران کاردانو، کیف پول محبوب Yoroi که قرار بود توسط ساندی سواپ پشتیبانی شود، پشتیبانی نشد. از بین دو کیف پول موجود: Nami و ccvault.io، کیف پول Nami برای بسیاری از کاربران کار نمی کرد زیرا یک خطای مخزن حافظه وجود داشت. این باعث شد بسیاری از کاربران نتوانند از کیف پول Nami استفاده کنند و تنها کیف پول ccvault در دسترس باقی بماند.

مشکل دیگری که برخی از کاربران گزارش دادند این بود که نمی‌توانستند سفارشات معلق خود را لغو کنند. این موضوع مهمی بود زیرا مشتریانی که سوآپ را با قیمتی خاص آغاز کرده بودند، پس از ساعت‌ها معلق بودن تراکنش، نمی‌توانستند آن را لغو کنند. همه در کریپتو می‌دانند که قیمت‌ها در چند ساعت چقدر می‌توانند نوسان داشته باشند. یکی دیگر از مشکلاتی که اولین بارها به این پلتفرم احساس می کردند این بود که کاربران نمی توانستند تشخیص دهند که آیا سفارشات آنها در محدوده تحمل لغزش است یا خیر. یکی از کاربران در توییتر شکایت کرد که این مشکلات او را حدود 70 هزار کاهش داده است.

این صرافی غیر متمرکز از آن زمان اعلام کرده است که بسیاری از این مشکلات را برطرف کرده است و کاربران اکنون می توانند سفارشات معلق را لغو کنند.

سخن پایانی

راه اندازی صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ یک روز تاریخی برای اکوسیستم کاردانو به عنوان اولین DEX بود. این یک نقطه عطف مهم در ایجاد اکوسیستم کاردانو DeFi بود.

در حالی که پلتفرم در ابتدا با چند مشکل مواجه شد، همانطور که نرم‌افزارهای جدید معمولاً راه‌اندازی می‌شوند، دیدن شفافیت تیم ساندی سواپ در تأیید مشکلات و ارتباط مداوم تیم با جامعه در مورد نقاط درد بسیار عالی بود. تیم به سرعت و حرفه ای عمل کرد تا همه را در جریان وضعیت قرار دهد و به سرعت بسیاری از مشکلات را اصلاح کند. از هفته اول با موانع، SundaeSwap دکس به خوبی پیش رفته است. تعداد زیادی کاربران راضی و فعالیت تجاری فعال دارد.

من همچنین باید کلاه خود را به تیم بدهم زیرا آنها روح واقعی DeFi و کریپتو را تجسم می‌دهند. دیدن تیم های قوی و پرشور پشت این DEX ها که نه تنها برای خودشان هستند، بلکه به کل صنعت کریپتو اهمیت می دهند و از آن حمایت می کنند، بسیار عالی است. SundaeSwap این را با پیشنهاد ISO معکوس خود برای غیرمتمرکز کردن بیشتر شبکه کاردانو و حرکت آنها به سمت یک پروتکل کنترل شده توسط جامعه نشان داده است.

همانطور که Uniswap به یک بلوک اساسی برای کل اکوسیستم اتریوم تبدیل شده است، من احساس می کنم که تیم ساندی سواپ آنچه لازم است برای پر کردن این چکمه ها برای کاردانو دارد. هنگامی که راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری کاردانو در اواخر امسال عرضه می‌شوند، و همانطور که این صرافی غیر متمرکز بالغ می‌شود، احساس می‌کنم که این DEX آنچه لازم است برای ثبت در کتاب‌های تاریخ دارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا