اخبار

مالکیت فکری در غیرمتمرکزسازی وب 3 تناسب ناخوشایندی دارد – وکلا

به گفته وکلا به یک رسانه، حقوق IP همچنان یک منطقه درگیری در وب 3 و NFT خواهد بود، اما راه حل آسانی وجود ندارد.

حقوق مالکیت فکری (IP) همچنان یک منطقه رو به رشد تنش در وب 3 و NFTها خواهد بود، زیرا حقوق IP اغلب بر یک “موجود قابل شناسایی” تکیه می کند، در حالی که وب 3 اغلب غیرمتمرکز است.

دیوید کاپو، یکی از شرکای شرکت کراوات, Swaine & Moore LLP در صحبت با یک رسانه گفت که IP به طور سنتی “متعلق به یک نهاد قابل شناسایی است، که باعث می شود آن را از نقطه نظر حقوقی لزوما متمرکز کند.”

کاپو پیشنهاد کرد که تنش بین IP و تمرکززدایی راه حل روشنی ندارد، و پرسید: چگونه یک DAO واقعاً مالک IP پروتکلی است که قرار است بر آن حاکم شود؟

در طول سال گذشته، چندین پرونده قضایی علیه پروژه های NFT وجود داشته است که ادعا می شود IP، حق چاپ و علائم تجاری را نقض می کنند.

وقتی از اشخاص ثالث پرسیده شد که آثار هنری دیجیتال یا پوشیدنی‌های محصولات برند را ایجاد می‌کنند، کاپو پیشنهاد کرد که «یک پیاده‌کننده بدون مجوز در یک محیط وب 3 باید از ایجاد یک ابزار پوشیدنی که به‌طور گیج‌کننده‌ای شبیه به یک برند متعلق به شخص ثالث است خودداری کند. دنیا.”

یکی از این نمونه ها، هنرمند دیجیتال میسون روچیلد است که توسط گروه لوکس فرانسوی هرمس به دلیل ایجاد “متابیرکینز” ، مجموعه ای NFT که از کیف های معروف بیرکین این گروه الهام گرفته شده است، شکایت کرد.

در ماه آگوست، شرکت NFT یوگا لبس یک قرارداد حقوق IP جدید برای مجموعه کریپتو‌پانک و Meebit خود منتشر کرد که به همه دارندگان کریپتو‌پانک و Meetbits پیشنهاد می‌دهد از NFT‌های خود برای مقاصد تجاری یا شخصی استفاده کنند.

ناتانیل لیم، یکی از بنیانگذاران استارت آپ رسانه ای وب 3 Avium گفت که این یک گام مثبت برای کاربران بود، اما تغییر واقعی این است که بازار بیشتر متوجه حقوق IP خواهد شد.

در ماه اوت، شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر آندرسن هوروویتز (A16z) مجموعه‌ای از شش مجوز را اعلام کرد که بر اساس مجوز Creative Commons برای NFT طراحی شده‌اند. لیم پیشنهاد می‌کند که اینها عمدتاً پیشرفت‌هایی در مجوزهای Creative Commons هستند که بیست سال پیش منتشر شده‌اند، و به روشن شدن برخی سردرگمی‌های مردم در مورد مجوزها با به‌روزرسانی بخش‌های مرتبط‌تر کمک کرده‌اند، اما نیاز به نوآوری بیشتری در این فضا وجود دارد.

لیم و کاپو هر دو سخنرانان هفته IP @ SG 2022 بودند، یک کنفرانس جهانی که توسط دفتر مالکیت معنوی سنگاپور (IPOS) برگزار شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا