بورس و فارکسمقالات آموزشی

روش وایکوف ‘Wyckoff’ چگونه در بازارهای رمز ارز اعمال می شود؟

در چند ماه گذشته ، بیت کوین و همه ارزهای رمزپایه دیگر با چند افت و خیزهای زیادی روبرو شده اند. بسیاری از افراد که فکر میکردند بازار رو به صعودی است ورود خود را انجام دادند و بعد از مدتی کاملا داستان وارونه شد و با ضررهای زیادی روبرو شده اند.

در چند هفته گذشته یا قبل از آن ، ممکن است اصطلاحی به نام روش وایکوفWyckoff” خوانده یا شنیده باشید. این اصطلاح ممکن است برای شما معنایی نداشته باشد و شما شاید بیشتر به دنبال آن نرفته باشید ، اما زمان آن رسیده است که بدانید این روش چیست و چگونه بر سرمایه گذاری های رمزنگاری شما تأثیر می گذارد.

روش وایکوف ”Wyckoff” در مورد چیست؟

برای درک روش وایکوف ، شما باید اصول تجزیه و تحلیل فنی را بدانید ، یا حداقل بدانید که این روش چیست.

به طور خلاصه ، تجزیه و تحلیل فنی هنگامی است که معامله گران نمودارها را تجزیه و تحلیل می کنند تا سعی کنند الگوهای مختلفی را تشخیص دهند که باید پیش بینی کند که قیمت به کجا می رود و سپس سهام یا رمزنگاری ها را با توجه به آنها معامله می کنند. TA ممکن است برای برخی از افراد احمقانه به نظر برسد ، زیرا اصول اولیه دارایی مورد تجزیه و تحلیل شما را در نظر نمی گیرد.

اما وقتی به آنچه واقعاً مبتنی بر آن است فکر می کنید ، می فهمید که فقط بررسی واکنش مردم در شرایط خاص است. وقتی به اندازه کافی طولانی مطالعه میکنید ، می توانید الگوهایی را ببینید که به طور منظم به دلیل روانشناسی انسان اتفاق می افتد و اینکه ما چگونه به احساساتی مانند ترس و حرص پاسخ می دهیم. روش وایکوف همین کار را میکند.

از آنجا که بسیاری از افراد با تشکیل خطوط پشتیبانی و مقاومت از همان تحلیل تکنیکی اساسی استفاده می کنند تا ببینند که قیمت معمولاً از کجا بالا می رود و از کجا شروع به پایین آمدن می کند ، برای موسسات بزرگ آسان است که بازار را با مغایرت با این الگوهای معمول دستکاری کنند.

به عنوان مثال ، معمولاً وقتی قیمت از خط مقاومت شکسته می شود ، تمایل دارد که برای مدتی روند افزایشی داشته باشد ، اما اگر نهادهای بزرگ بر خلاف این عمل کنند و قیمت را پایین بیاورند ، آنگاه ترس برای کسانی که مطمئن بودند که قیمت در حال افزایش بود و آنها به دلیل وحشت و عدم اطمینان کنترل عملکرد خود را به فروش می رسانند. این به نوبه خود باعث می شود که قیمت حتی بیشتر کاهش یابد ، و این فرصتی مناسب برای کم خرید موسسات است.

این اساساً همان چیزی است که روش وایکوفWyckoff” در مورد آن اتفاق می افتد ، موسساتی که برای بهره مندی از FUD افراد دیگر بر خلاف الگوهای تجاری معمول عمل می کنند.

تاریخچه روش وایکوف

در دهه 1930 ، ریچارد وایکوف متوجه شد که این سرمایه گذاران نهادی در برابر سرمایه گذاران خرد در بورس بازی می کنند و درآمد زیادی کسب می کنند در حالی که سرمایه گذاران خرده فروشی نمی توانند تحرکات بازار را درک کنند ، این امر باعث خرید و فروش آنها با قیمت های کاملاً اشتباه می شود. وی به امید آگاهی دادن به مردم در مورد چگونگی فریب دادن موسسات به آنها ، روشی را كه آنها استفاده می كنند در معرض دید قرار داد كه هم اكنون روش وایكوف نامگذاری شده است.

وایکوف می خواست سرمایه گذاران خرده فروشی چگونگی حرکت بازارها را بیاموزند تا آنها نیز بتوانند از آن بهره مند شوند. وی برای درک بهتر بازارها ، وی پیشنهاد داد که حرکت قیمت ها در بازار سهام باید اقدامات یک مرد تلقی شود که وی آن را “مرد مرکب” نامید.

“… همه نوسانات موجود در بازار و در سهام مختلف باید به گونه ای بررسی شود که گویی نتیجه عملکرد یک نفر است. بگذارید او را مرد مرکب بنامیم ، که در تئوری ، پشت صحنه می نشیند و سهام را به ضرر شما دستکاری می کند ، اگر بازی را در حالی که بازی نمی کند ، نفهمید. و اگر آن را درک کنید ، به سود بزرگ خود خواهید رسید. ” (دوره Richard D. Wyckoff در علم و فن بازار بورس ، بخش 9 ، ص 1-2)

چگونه روش وایکوف ”Wyckoff” را مشاهده میکنید؟

فقط دو نوع الگو وجود دارد که نشان دهنده روش وایکوف Wyckoff است و تشخیص هر دو نسبتاً آسان است. آنچه بهره گیری از این الگوها را دشوارتر می کند ساختار است. هر دو الگو به فازها تقسیم می شوند و تشخیص مراحل مختلف ممکن است دشوار باشد ، زیرا الگوها می توانند چندین ماه یا چند ساعت طول بکشند. یکی از الگوها انباشت نامیده می شود ، و آن زمانی است که موسسات قیمت را برای خرید با قیمت تخفیف دار پایین می آورند و مدل دیگر توزیع است ، جایی که آنها به دنبال فروش بالا هستند.

اگر می خواهید در مورد روش وایکوف ”Wyckoff” با جزئیات بیشتری اطلاعات کسب کنید برای اطلاعات بیشتر به سایت stockchart.com مراجعه کنید.

آنچه از این تصاویر می بینید شکل اساسی است که تجمع و توزیع ایجاد می کند. همچنین می توانید ببینید که هر دو به مراحل مختلف تقسیم می شوند.

این بدان دلیل است که موسسات با دارایی های بزرگ خود نمی توانند به سادگی هرچه بخواهند ، یا هر زمان که بخواهند ، بدون تأثیر در بازار خرید کنند ، به همین دلیل است که آنها مجبورند این حرکات جانبی را در جایی که به طور مداوم خرید و فروش می کنند ، شکل دهند.

به همین دلیل است که ، همانطور که قبلاً ذکر شد ، حرکت پهلو بسته به میزان خرید یا فروش موسسات می تواند از نظر زمان و اندازه متفاوت باشد. همچنین می تواند عوامل دیگری مانند برخی از قوهای سیاه غیر منتظره وجود داشته باشد که این الگوی را به هم می زند و می تواند دستیابی به بازار را برای موسسات و بازرگانان خرده فروشی دشوار کند. اگرچه به طور کلی ، اگر واقعاً موسسات یا سرمایه گذاران بزرگ با استفاده از روش وایکوف باشند ، می توانید تمام مهمترین مراحل را پیدا کنید.

چگونه در کریپتو مارکت اعمال میشود؟

همانطور که ممکن است متوجه شده باشید ، وایکوف ”Wyckoff” همزمان با ارزهای رمزپایه بوجود نیامده است ، بنابراین ممکن است از خود بپرسید که آیا حتی برای رمزنگاری ها نیز صدق می کند؟ پاسخ ساده این است که بله ، اینگونه است و به نظر من استفاده از آن در رمزنگارها حتی از سهام راحت تر است. پس با ما همراه باشید……

به طور کلی ، رمزنگاری ها بسیار فراتر از سهام هستند. به دلیل کمبود دانش در فضای رمزنگاری ، تخمین ارزش ذاتی ارز رمزپایه بسیار دشوارتر از یک شرکت سنتی است. به همین دلیل است که من معتقدم موسسات خیلی راحت تر باعث ایجاد ترس یا طمع در بازار می شوند. اگر قیمت بیت کوین به دلیل دستکاری به طور ناگهانی 20٪ کاهش یابد ، مطمئناً باعث وحشت در میان سرمایه گذاران تازه وارد خواهد شد که فکر می کنند با رمزنگاری سریع ثروتمند می شوند. این بیشتر باعث پایین آمدن قیمت می شود و می تواند افت بیش از 20 درصدی را ایجاد کند که به موسسات فرصتی بیش از ایده آل برای خرید می دهد.

حال روش وایکوف چگونه می‌تواند به ما کمک کند؟

وقتی موسسات می خواهند بفروشند ، همین مورد اعمال می شود و در واقع ، افزایش 64000 دلاری امسال نمونه کاملی از روش وایکوف Wyckoff بود که توسط سرمایه گذاران بزرگ استفاده می شود.

در حالی که نام های بزرگ در صنعت تجارت اهداف گران قیمت را از 100000 تا 500،000 دلار تعیین می کردند ، بیت کوین همچنان از 50،000 و 60،000 $ عبور کرد. این باعث شد بسیاری از سرمایه گذاران خرده فروشی تحت تأثیر FOMO (ترس از دست دادن) و حرص و طمع قرار بگیرند. این به نوبه خود باعث شد هرچقدر هم که قیمت بالا باشد خرید کنند. در عین حال ، در عین حال ، سرمایه گذاران بزرگ دارایی های خود را دور انداختند و سودهای کلانی را به خانه خود بردند ، که منجر به عرضه زیادی سکه شد و در نهایت ، عرضه بیش از تقاضا بود که باعث خراب شدن بازارها شد.

الان کجا هستیم؟

اکنون باید بدانید که روش وایکوف چیست!

خب ، در حال حاضر ، بسیاری از الگوهای سنتی TA در حال شکستن است ، که ممکن است به این معنی باشد که شخصی در بازار دستکاری می کند. واقعیت دیگری که استدلال دستکاری بازار را بیشتر پشتیبانی می کند ، آمارهای Chainanalysis است که به ما می گوید 86٪ از حجم معاملات روزانه از سرمایه گذاران بزرگ است.

فقط به این نمودار نگاهی بیندازید و آن را با نمودار چگونگی یک مرحله تجمع معمولی مقایسه کنید ، سپس به من بگویید که ظاهری مشابه ندارند.

همانطور که فکر کردم ، شما نمی توانید چنین کاری کنید. سوال این است که ما الان کجا هستیم. به عنوان یک تازه وارد برای این افراد ، می توانم استدلال کنم که ما از مرحله C و رشته گذشته ایم ، اما هنگام تحقیق بیشتر در مورد روش وایکوف ، من اکنون کاملاً اعتقاد دارم که این رشته هنوز از ما جلوتر است ، حال چرا چنین است؟

خوب ، در حال حاضر ، عدم اطمینان زیادی در رمزنگاری وجود دارد ، به خصوص در بیت کوین به دلیل مقررات با چین و سپس یک صندوق بزرگ بیت کوین در مقیاس خاکستری که برای باز کردن قفل سهام آماده می شود که ممکن است باعث فشار فروش شود. به عنوان مثال ، این عدم اطمینان باعث می شود که تحلیلگران JP Morgan فکر کنند که قیمت بیت کوین قبل از بازگشت به عقب احتمالاً به 25000 دلار پایین خواهد آمد ، و این می تواند مرحله بهار باشد.

البته این موضوعی نیست که بتوانید از آن کاملاً مطمئن باشید و من قبل از اینکه حتی به فکر انجام هر حرکتی در مجموعه رمزنگاری خود باشم ، اکیداً پیشنهاد می کنم ادامه این مقاله را در رابطه با وایکوف بخوانید.

نحوه استفاده از دانش خود

سوالی که همچنان پابرجاست این است که چگونه باید از این اطلاعات برای هدایت خود به سمت سودهای بزرگتر در بازار رمزنگاری استفاده کنید. در واقع یافتن پاسخ چندان دشوار نیست و ممکن است به نوعی ساده باشد. پاسخ این است – از آن استفاده نکنید – و دلیل آن را به شما می گویم.

اول از همه ، زیرا تجزیه و تحلیل فنی یا روش وایکوف تنها عاملی نیست که در بازار نقش دارد. ممکن است هنگام وقوع یک اتفاق غیرمنتظره کاملاً سوخته باشید ، مانند موج عظیمی از مقررات از فردا در سراسر جهان. نمی گویم این اتفاق خواهد افتاد ، اما این چیزی است که شما با دیدن نمودارها نمی توانید آن را پیش بینی کنید.

اول از همه ، به دلیل نوسان زیاد در رمزنگاری ، معاملات ممکن است بسیار پرهزینه باشد ، در حالی که قیمت ها می توانند در عرض چند دقیقه بیش از 10٪ کاهش پیدا کنند. سرانجام – همانند سایر معاملات – مقدار پولی که باید برای تأمین هزینه های معاملات و مالیات های احتمالی استفاده کنید بسیار زیاد است. فقط کسری از مبلغی که از تجارت خود بدست آورده اید برای شما باقی خواهد ماند. در واقع روش وایکوف در کوتاه مدت مناسب است.

اگر در بلند مدت معتقد به ارزهای رمزپایه هستید بهترین کار این است که یک HODLer شوید و سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید وقتی دیگران تحت تأثیر ترس یا حرص قرار می گیرند.

این الگوها ، مانند روش وایکوف ”Wyckoff” ، ممکن است در کوتاه مدت قیمت رمزارزها را منتقل کند ، اما اگر محصول (در این مورد رمزنگاری ها) خوب باشد ، در صورت مشاهده مجدد آن در 10 سال ، قیمت نیز منعکس می شود.

اگر بخواهم از دانش خود استفاده کنم چه کاری انجام دهم؟

خوب ، از آنجا که ما می توانیم مراحل مختلف را به صورت تجمع و توزیع مشاهده کنیم ، می توانید زمان و خرید خود را در این زمان بگذارید تا بهترین قیمت را بدست آورید. قبل از خرید ، ممکن است هوشمندانه باشد که نمودار را بررسی کنید و سعی کنید جایی را که قیمت احتمالاً پایین است ، تعیین کنید و سپس هنگامی که به آن نقطه نزدیک می شویم ، خرید را شروع کنید. همچنین در صورت اشتباه بودن تجزیه و تحلیل شما و پایین آمدن قیمت ها ، ممکن است هوشمندانه باشد که در موقعیت های کوچک خرید کنید.

وقتی که می خواهید سکه های خود را بفروشید همین مورد اعمال می شود. وقتی شروع به نزدیک شدن به مکانی می کنیم که بالاترین قیمت را دارید ، می توانید مکان خود را تشخیص دهید و فروش را شروع کنید. چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که ، همانطور که قبلاً ذکر شد ، مراحل مختلف می توانند از نظر زمان و اندازه متفاوت باشند و در صورت ورود در زمان نامناسب ، به طور بالقوه می توانید مقدار زیادی پول از دست دهید.

ممکن است از جواب من در بخش آخر کاملاً خسته شده باشید ، خصوصاً بعد از خواندن این مقاله کامل و تماشای دو ویدیویی که به آنها اشاره کردم ، بنابراین بیایید یک بازی انجام دهیم که چگونه می توانید از همه این اطلاعات استفاده کنید انجام دادن؟

مشکلی که در تلاش برای بازی در بازار مانند موسسات است این است که وقتی بیشتر مردم از نمودارهای وایکوف ”Wyckoff” به عنوان پایگاه تجارت یا تلاش برای خرید کم یا فروش بالا استفاده می کنند ، این امر امر عادی بعدی خواهد شد و موسسات این را می بینند و آنها با رویکرد دیگری شروع به بازی در برابر شما می کنند. اگر اکنون همه منتظرند که بهار اتفاق بیفتد – تا بتوانیم قیمت آن را خریداری کنیم – ممکن است موسسات قیمت را بیشتر پایین بکشند تا زمانی که ترس شروع به تسخیر شود و فروش بیشتری که انتظار داشتند بیشتر شود.

نتیجه گیری

به همین دلیل من به عقیده خود می مانم که بهترین کار خرید مداوم و سپس HODL است. ارزش بیت کوین یا هر رمزنگاری دیگر برای این موضوع ، اگر مداوم به تصویب برسد و اخبار مثبت تری را برای رمزنگاری ها ببینیم ، در طولانی مدت به سمت بالا حرکت می کند.

بنابراین تلاش برای بازی در بازار در کوتاه مدت مطمئناً در مقایسه با آنچه که فقط با خرید مداوم و HODLing بدست آورده اید ، ضرر خواهید کرد. اگر به من اعتقادی در این مورد ندارید ، فقط کافی است نگاهی به تحقیقات بیشمار انجام شده در مورد بورس بیندازید ، جایی که تقریباً همیشه کسانی که به طور فعال تجارت می کنند ، در طولانی مدت به آنهایی که در آن هستند ، ضرر می کنند.

گاهی اوقات ، مطمئناً ، هنگامی که در بازار هستید و به خصوص بازار رمزنگاری ، قطره های بزرگی را تجربه خواهید کرد که در آن شب گریه می کنید به دلیل عدم فروش و بعداً خرید مجدد. اما نمی توان فهمید که چه زمانی بازار چرخیده است. قیمت ها می توانند به همان اندازه 100٪ دیگر افزایش پیدا کنند ، و اگر شما می فروختید ، مطمئناً حتی بیشتر از حالت بالعکس افسردگی خواهید داشت. به همین دلیل است که شما فقط باید مورد اولیه گاو نر خود را به یاد داشته باشید و سعی کنید هنگام حرکت در کشتی رمزنگاری خود از طریق اقیانوس ترس و طمع ، آرامش خود را حفظ کنید.

امیدوارم ، شما اکنون می دانید که روش وایکوف ”Wyckoff” به چه معناست و چگونه موسسات سعی دارند شما را فریب دهند و آنچه را که بیشتر به آنها سود می بخشد انجام دهید. با این دانش ، ممکن است هیچ سود 100 برابری کسب نکنید اما حداقل اگر متوجه شکل گرفتن این الگوها شدید ، می توانید از خرید و فروش خودداری کنید.

امیدوارم این مقاله در رابطه با روش وایکوف برای شما مفید بوده باشد….

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام
    ممنون از مطبی که قرار دادین
    ممنون میشم بفرمایید ترجمه کتاب رو میشه از کجا تهیه کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا