مقالات آموزشی

معنی پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال چیست؟ دام کلاهبرداران

به عبارت ساده تر ، پامپ و دامپ “Pump & DUMP” “دستکاری قیمت کلاهبردارانه” هستند که از دهه 1700 در شرایط اقتصادی فعلی موجود است. با این حال ، در معاملات رمزنگاری ، این وضعیت پیچیده تری است که نیاز به اقدامات فوری دارد. این پدیده در سال 2021 دوباره رواج یافته است.

مطالعات و تحقیقات محدودی در مورد پامپ ها و دامپ های ارز دیجیتال انجام شده است. به همین دلیل ، بسیاری طعمه چنین طرح هایی می شوند. در بازار رمزنگاری این طرح می‌تواند بسیار زیان آور باشد.

بنابراین ، پامپ و دامپ رمزنگاری چیست؟ چگونه کار می کند؟ چرا باید نسبت به آن احتیاط کرد؟ وقتی درگیر این طرح می شوید چه می کنید؟

در ابتدا باید شدیدا توصیه کنم که از کانال های تلگرامی که در زمینه پامپ یک توکن فعالیت دارند دوری کنید.

پامپ و دامپ در ارز دیجیتال | آناتومی یک کلاهبرداری

ابتدا بیایید پامپ و دامپ ارز دیجیتال را تعریف کنیم. این نوع طرح وضعیتی است که در آن گروهی از افراد یا فردی قصد دارند یک دارایی را به بازار پمپاژ کرده و آن را رها کنند تا به سود برسند. اصطلاح “پمپاژ” به خرید مقادیر زیادی سکه برای افزایش قیمت و تقاضای یک سکه بیشتر ، اشاره دارد. همچنین می توان آن را افزایش مصنوعی قیمت از طریق انتشار اطلاعات نادرست نامید و پس از افزایش قیمت ، آنها شروع به “دامپینگ” کرده یا آن را با قیمت بالاتری به فروش خواهند رساند.

پامپ و دامپ ها در ارز دیجیتال به دلیل محیط نامنظم آن در بازارهای ارزهای رمزنگاری شده ظاهر می شوند.

به طور کلی ، وقتی فرد یا گروهی از افرادی که کل طرح را آغاز کرده اند از بازارها خارج شوند ، البته تبلیغات کاهش می یابد. با این کار ، قیمت ها کاهش می یابد و کسانی که اعتقاد داشتند و در پامپ و دامپ مورد نظر مشارکت داشتند ، ارزش دارایی خریداری شده را پس از کاهش قیمت ها (به دلیل پمپاژ غلط) از دست می دهند.

در بیشتر موارد ، کلاهبرداران سکه های نامعمول را مورد هدف قرار می دهند که برای دستکاری به پول زیادی احتیاج ندارند. گذشته از این ، آنها ICO (پیشنهادات اولیه سکه) را برای به دست آوردن پول بیشتر مورد توجه قرار می دهند . به عبارت دیگر ، کلاهبرداران به این فکر نمی کنند که پامپ بیت کوین را تحریک کرده و وارد روند صعودی شود ، زیرا این امر به سرمایه زیادی نیاز دارد.

افراد پشت طرح پامپ و دامپ ارز دیجیتال

افراد پشت این طرح کلاهبرداری ، فرصت طلب یا فقط گروهی از افراد هستند که هدف آنها کسب سود است.

برخی از گروه ها حتی سیگنال های معاملات رمزنگاری را ارائه می دهند که فقط طرح های پامپ و دامپ را اجرا می کنند. این افراد از معامله گران جدیدی که تجربه معاملاتی کافی ندارند و تلاش می کنند اعتماد آنها را جلب کنند ، استقبال می کنند. پس از انجام این کار ، هزینه سیگنال های معاملاتی را دریافت می کنند ، اما معامله گر هرگز نمی داند که سیگنال ها از کجا آمده اند. شاید ، این سیگنال ها از دستکاری کنندگان سرچشمه گرفته باشد – اما دوباره آنها هرگز نخواهند فهمید.

افراد تأثیرگذار نیز می توانند در این نوع طرح شرکت کنند. امروزه اینفلوئنسرها به منابع معتبر اطلاعات مرتبط تبدیل شده اند. آنها اکنون این توانایی را دارند که بسیاری از افراد را با آنچه تبلیغ می کنند متقاعد کنند.

وقتی یک فرد تأثیرگذار که سابقه معاملاتی مشکوک یا تجربه ارزهای رمزنگاری شده دارد ناگهان یک سکه دیجیتال را تبلیغ می کند و وعده سرمایه گذاری بالا می دهد ، و شما باید در این باره بسیار احتیاط و مراقب باشید. این ممکن است خوب به نظر برسد اما همیشه درست نیست.

به عنوان یک معامله گر ، فرد باید بینش یا حس قضاوت متمایزی نسبت به منابعی که می بینید یا می خوانید داشته باشد. قبل از اعتماد به چنین منابع ، ابتدا قابلیت اطمینان آن را بررسی کنید.

چگونه کلاهبرداران طرح پامپ و دامپ رمزنگاری را انجام می دهند؟

گروهی از افراد پشت این طرح ها هنگام پمپاژ و تخلیه رمزنگاری تلاش زیادی می کنند. هدف قرار دادن رمزنگاری نیاز به آماده سازی و تجزیه و تحلیل شدید دارد.

در ابتدا باید شدیدا توصیه کنم که از کانال های تلگرامی که در زمینه پامپ و دامپ فعالیت دارند دوری کنید.

اولین کاری که آنها انجام می دهند جمع آوری گروه اختصاص داده شده به دستکاری بازار است. اغلب ، آنها کسانی را انتخاب می کنند که از قبل در مورد بازار رمزنگاری اطلاعات خوبی دارند و در بالای لیست آنها تحلیلگران بازار قرار دارند. پس از آن ، آنها گروه را به واحدهای کوچک تقسیم می کنند و سپس آنها را در مناطق مختلف توزیع می کنند تا بازارهای بزرگتری را پوشش دهند.

ثانیا ، آنها بودجه مورد نیاز خود را برای شروع خرید دریافت می کنند. سپس ، آنها کمپین های قدرتمندی را برای تبلیغات سکه آغاز می کنند. این مورد نیاز است تا بر احساسات معامله گران تأثیر بگذارد. هدف این است که این معامله گران احساس FOMO یا ترس از دست دادن داشته باشند. به این ترتیب ، آنها علاقه بیشتری به سرمایه گذاری روی سکه ای خواهند داشت که کلاهبرداران تبلیغ می کنند. لطفا کادر بالا را به شدت رعایت کرده و از کانال های تلگرامی پامپ و دامپ دوری کنید.

پس از انجام همه این کارها ، کلاهبرداران سپس توکن را با دقت زیر نظر می گیرند و هنگامی که قیمت آن به اوج خود می رسد ، آن را می فروشند – در اینجاست که حداکثر بازده اتفاق می افتد. آنها سعی می کنند تا آنجا که ممکن است تعداد زیادی توکن بفروشند ، مخصوصاً به این دلیل که اوج فقط چند ساعت طول می کشد. بنابراین ، آنها باید از آن استفاده کنند.

هنگامی که حداکثر بازده رخ می دهد ، این کلاهبرداران به صرافی های رمزنگاری روی می آورند و سپس وجوه تازه جمع آوری شده خود را به سرعت به کیف پول خود منتقل می کنند.

محافظت از خود در برابر طرح پامپ و دامپ رمزنگاری

برای جلوگیری از قربانی شدن پامپ و دامپ در ارز دیجیتال ، ابتدا باید آن را قبل از وقوع آن تشخیص دهید. با این حال ، تشخیص اینکه این طرح در حال حاضر در حال انجام است آسان نیست. به همین دلیل است که کلاهبرداران پشت آن به ندرت توسط مقامات کشف می شوند.

هنگام مشاهده یک پامپ و کمپرسی رمزنگاری ، توجه به این نکته ضروری است که آیا یک سکه ناشناخته به طور ناگهانی بدون دلیل محکم دلیل آن افزایش می یابد. این ممکن است این باشد – شاخص طرح.

علائم دیگر پامپ و دامپ د دنیای ارز دیجیتال و توکن ها عبارتند از:

تحرکات قیمت

برخی نمودارها معیار تعیین شده ای برای افزایش قیمت در دقیقه های ثابت دارند. این ویژگی خوبی است زیرا ، از طریق این کار ، بلافاصله شاهد افزایش غیر طبیعی آن سکه خواهید بود. نوسانات قیمت یکی از نشانه های اصلی پامپ و دامپ رمزنگاری است. نوسانات شدید قیمت تلاش های طراحان در پمپاژ سکه را نشان می دهد.

برای اطلاع از نحوه تغییر حجم سکه و افزایش قیمت آن در طول زمان ، می توانید نمودار قیمت سکه را به همراه تاریخچه آن بررسی کنید. در اینجا ، روش واضحی را مشاهده می کنید که طراحان سکه را به طور قابل توجهی پامپ می کنند.

تبلیغات

مقالات خبری پولی نیز می تواند نشانه ای از پمپاژ باشد. هنگامی که متوجه افزایش فعالیت رسانه های اجتماعی در اطراف یک پروژه کوچک سکه یا ارز رمزنگاری شده می شوید ، این می تواند نشانگر دوره شروع طرح باشد.

این طرح ها معمولا در کانال های تلگرامی پامپ صورت میگیرد. که شما باید از این کانال ها به شدت دوری کرده و در طرح آن ها شرکت نکنید.

پامپ و دامپ را تنها افراد کلاهبردار صورت می‌دهند.

متفکران همچنین از گروه های چت آنلاین برای انتشار اطلاعات اشتباه در مورد سکه استفاده می کنند. تعداد کل افراد درگیر در این گروه ها می تواند تا 200،000 نفر برسد. اغلب ، Discord و Telegram در این نوع طرح از طریق کانال های ناشناس و خصوصی استفاده می شود.

مهم است بدانید منبع سکه ای که قصد سرمایه گذاری روی آن را دارید بسیار مهم است. هنگامی که دیدید سکه ای ناپسند در سایت های رسانه های اجتماعی مانند توییتر رو به رو شد یا در تبلیغات فیس بوک ظاهر شد یا شاید پیشنهادات سرمایه گذاری ناخواسته دریافت کرد ، اینها دلایلی برای احتیاط است.

حجم معاملات

همچنین مهم است که به طور مرتب حجم معاملات سکه را در نمودارهای بازار قابل اعتماد سکه بررسی کنید. در اینجا می توانید نقدینگی یک سکه خاص را مشاهده کنید و اگر به نظر می رسد نقدینگی کمی دارد ، این بدان معناست که خریداران و فروشندگان برای تثبیت قیمت کافی نیستند.

به عبارت دیگر ، ممکن است سازندگان بازار به آن سکه خاص علاقه ای نداشته باشند. این نشان می دهد که یک سکه در طول زمان بالا می رود یا خیر. سکه های با نقدینگی نازک در برابر طرح های پامپ و دامپ آسیب پذیرتر هستند زیرا دستکاری در آنها راحت تر است.

سرمایه بازار

برای به دست آوردن ارزش بازار سکه ، فقط باید قیمت آن را در عرضه ضرب کنید. گروه هایی که تسهیل کننده پامپ و دامپ سکه های با ارزش بازار پایین هستند. سقف بازار پایین فعالیت معاملاتی کمتری را نشان می دهد و این یکی از عوامل اصلی است که این طراحان هنگام انتخاب کدام سکه برای دستکاری در نظر می گیرند.

آئین نامه

صرافی های رمزنگاری وجود دارند که به ندرت کنترل می شوند و به همین دلیل است که این صرافی ها بیشتر مستعد طرح های پامپ و دامپ هستند. در تحلیلی گفته می شود که مبادلات با تنظیمات شدید به ندرت چنین طرحی را تجربه می کنند. زیرا در واقع ، جهش قیمت معمولاً فقط در یک صرافی واحد اتفاق می افتد – صرافی های آسیب پذیر.

به طور خلاصه ، هنگامی که یک سکه ناشناخته با ارزش بازار چند میلیون دلاری ناگهان مورد توجه قرار می گیرد و رسانه های اجتماعی افزایش می یابد ، باید در سرمایه گذاری روی این سکه خاص احتیاط کرد زیرا این احتمال بسیار زیاد است که این فقط محصول پامپ و دامپ (پامپ و دامپینگ) باشد. طرح پانزی

سرمایه گذاری در رمزنگاری یا ICO ها واقعاً خطرناک است ، به همین دلیل است که قبل از انجام هرگونه سرمایه گذاری باید همیشه مراقب باشید.

کانال های تلگرامی

اکثرا کانال های تلگرامی پامپ به شدت زیاد شده است و همه ی این کانال ها همگی کلاهبردار هستند و فقط به فکر سودهای خود هستند. زیرا در نهایت افراد کمی از این طرح ها سود میبرند که تنها چرخاننده این کانالها هستند. پامپ و دامپ اکثرا توسط این ها صورت می‌گیرد به صورتی که قبل از اعلام پامپ خودشان یک توکن را خریداری می‌کنند و در یک ساعت مشخص به کاربان خود اعلام میکنند آن توکن را خریداری کنند و بعد از انجام و خرید توسط کاربران خودشان با سودهای زیاد از آن توکن خارج می‌شوند!

نتیجه گیری

ارزهای رمزنگاری شده امروزه به سرعت مورد توجه قرار می گیرند. به دلیل مقررات ناشناخته آن ، برنامه های پامپ و دامپ بارها و بارها اتفاق می افتد – به همین دلیل معامله گران باید همیشه مراقب باشند. به عنوان یک سرمایه گذار ، ایمنی و امنیت شما باید اولویت اصلی شما باشد.

با این وجود ، برخی از جوامع و موسسات سرمایه گذاران را ایمن نگه می دارند. ارز رمزنگاری شده پول ، دارایی و کالا شما است – به همین دلیل محافظت از آن کار درستی است. قبل از ورود به دنیای تجارت رمزنگاری ، باید بازار را به طور کامل درک کنید. علاوه بر این ، طبیعی است که بررسی کنید آیا سکه ای که قصد سرمایه گذاری دارید ، پایدار است یا خیر.

امروزه ، چندین ارز رمزنگاری شده مانند بیت کوین ، اتریوم ، ریپل و بسیاری دیگر بازار را به طوفان کشانده اند. این ارزهای رمزنگاری شده آینده معاملات دیجیتال را به یک تجارت محکم تبدیل کردند. به عنوان مثال ، بیت کوین قدیمی ترین ارز رمزنگاری شده موجود در بازار است. در حال حاضر به عنوان لنگر سایر ارزهای رمزنگاری شده عمل می کند. در حال حاضر ، ارزش بیت کوین همچنان در حال افزایش است و ثبات ارزهای دیجیتال را نشان می دهد.

علاوه بر این ، در معاملات ، مهم این است که شما سکه ای را انتخاب کنید که بیشتر به آن اعتماد دارید. گاهی اوقات ، ممکن است معامله گران قربانی طرح هایی مانند پمپ رمزنگاری و دامپ شوند ، اما اجتناب از چنین مواردی مهم است.

ارزهای دیجیتالی با نوسانات ، سرمایه گذاری هایی با ریسک بالا هستند-توصیه می شود ابتدا بازار را مطالعه کنید. به یاد داشته باشید ، برای همه چیز جوانب مثبت و منفی وجود دارد. بنابراین ، تصمیم کاملاً با شما است.

فراموش نکنید که از کانال های تلگرامی پامپ دوری کنید. زیرا پامپ و دامپ شدن یک توکن تنها به سود آن ها ختم خواهد شد زیرا قبل از دامپ کل دارایی های خودشان را خارج کرده اند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
× به کانال تلگرامی ما بپیوندید به کانال تلگرامی ما بپیوندید