ارز دیجیتال و کریپتو

پروتکل Immutable X چیست؟ معرفی توکن IMX به صورت کامل

مقدمه ای بر ارز دیجیتال Immutable X ….

اینکه بگوییم سال گذشته برای اکوسیستم NFT بسیار مهم بوده است، دست کم گرفته شده است. ما شاهد تولد گاوبازی NFT با تقاضا برای مجموعه‌های عکس پروفایل (PFP) مانند کریپتو پانکس و Bored Ape Yacht Club (BAYC) بودیم که هر هفته به رکورد فروش رسید. ما همچنین شاهد استقبال گسترده هنرمندان ، هنرمندان موسیقی ، بازی‌ها، برندها و پروژه‌های متاورس بودیم که محصولات NFT خود را عرضه کردند.

در حالی که اجرای گاوی NFT عمدتاً بر روی بلاک چین اتریوم بود، معامله گران، گیمرها و هدلرها دریافتند که به دلیل هزینه های بالای گاز آن، تراکنش در بلاک چین به طور فزاینده ای دشوار می شود. علاقه مندان به NFT که امیدوار بودند وارد پروژه ای در ضرابخانه شوند، مجبور بودند در جنگ های گازی شرکت کنند ، و گاهی اوقات دو برابر یا بیشتر هزینه نعناع در گاز را برای تضمین NFT می پرداختند. اکثر گیمرها و بازی‌های موجود در بلاک چین اتریوم دیگر نمی‌توانند سودآور باشند، زیرا بازی‌های زنجیره‌ای نیاز به تأییدیه‌های تراکنش‌های زیادی دارند که در نتیجه هزینه‌های گاز متورم می‌شود.

این یک مشکل جدی بود که نیاز به حل داشت، و این دقیقاً همان چیزی بود که منجر به ایجاد Immutable X، یک راه حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ در اتریوم برای NFT شد. وقتی صحبت از نگرانی در مورد هزینه های گاز می شود، Immutable X دارای راه حل لایه 2 هزینه گاز صفر است. در این مقاله، ما به این خواهیم پرداخت که این پروتکل دقیقاً چه کاری انجام می دهد و چگونه با دیگر راه حل های لایه 2 در بازار مقایسه می شود.

پروتکل Immutable X چیست؟

پروتکل Immutable X یک راه حل مقیاس بندی لایه 2 برای اتریوم است. این یک پروتکل منبع باز ZK Rollup است که با چشم انداز تسهیل یک اکوسیستم NFT بدون گاز ساخته شده است که به کاربران امکان می دهد برنامه های غیرمتمرکز خود را مانند بازی ها و بازارها بسازند و توسعه دهند. می تواند تا 9000 تراکنش در ثانیه را تسهیل کند در حالی که همچنان از امنیت و اثر شبکه اتریوم استفاده می کند.

معماری Immutable X

Immutable X یک پروتکل منبع باز لایه 2 است که به دلیل ادغام چهار مؤلفه اصلی در معماری آن، بسیار مقیاس پذیر است و ساخت، استفاده و تجارت روی آن آسان است.

 1. StarkEx ZK Rollup Technology – فناوری اختصاصی ZK Rollup StarkWare که از ZK-STARK به جای ZK-SNARK استفاده می کند.
 2. API و SDK – توسعه‌دهنده این پروتکل و ابزارهای متمرکز بر شریک که امکان نصب و توسعه آسان را با این پروتکل فراهم می‌کند.
 3. Link – لایه میانی بدون اعتماد پروتکل.
 4. Marketplace – پلتفرم معاملاتی پیش فرض برای پروتکل Immutable X

اجازه دهید به هر یک از این مؤلفه ها به طور عمیق نگاه کنیم.

تکنولوژی ZK Rollup StarkEx

Immutable X مشکل مقیاس پذیری اتریوم را با استفاده از فناوری ZK Rollup برای پروتکل لایه ۲ آن حل می کند. برای دقیق تر، از StarkEx استفاده می کند، یک سیستم اختصاصی ZK rollup که از ZK-STARK برای اثبات به جای ZK-SNARK استفاده می کند.

اکوسیستم اتریوم احتمالاً به عنوان یک استراتژی مقیاس‌پذیری برای آینده نزدیک و میان‌مدت، همه‌چیز را به صورت جمع‌آوری‌شده قرار خواهد داد.»

ویتالیک بوترین

بیایید با پرداختن به اینکه ZK Roll up چیست شروع کنیم.

ZK Rollups چیست؟

تعریف فنی Zero-Knowledge Rollup (ZK Rollup) این است که یک راه حل لایه 2 است که صدها تراکنش را در یک بسته بندی می کند و سپس با قراردادهای هوشمند برای تأیید هر تراکنش از هم جدا می شود.

برای ارائه یک مثال مرتبط و ساده، آن را به این صورت در نظر بگیرید – اتریوم را به عنوان یک دفترچه یادداشت در نظر بگیرید که در آن می توانید حداکثر 15 خط (یعنی تراکنش) را در یک صفحه بنویسید، در حالی که یک پروتکل جمع آوری ZK یک ماشین تحریر است. جمع آوری و چاپ بسیاری از خطوط روی یک ورق کاغذ بلند.

سپس این ورق کاغذ بلند را رول کرده و در فضای یک خط روی یک صفحه در نوت بوک اتریوم چسبانده می شود. این به طور موثر تمام تراکنش‌های موجود بر روی صفحه کاغذ طولانی را در فضای (انرژی محاسباتی) مورد نیاز برای یک تراکنش واحد در شبکه اصلی اتریوم وارد کرده و تأیید می‌کند. این روش پیشرفته به طور قابل توجهی تقاضای ذخیره سازی و محاسباتی در اعتبارسنجی بلوک ها را کاهش می دهد و کارایی هزینه و اجرای سبزتر را برای تراکنش های بلاک چین فراهم می کند.

اما برای فعال کردن پذیرش این “بچینگ” تراکنش‌ها در یک جمع‌آپ، باید مدرکی (که به آن اثبات دانش صفر نیز می‌گویند) ارائه کنیم تا اعتبار آن را نشان دهیم. به طور سنتی، مجموعه‌های ZK از یک ZK-SNARK (استدلال دانش غیر تعاملی مختصر) استفاده می‌کنند. با این حال، Immutable X از یک مدل اثبات اختصاصی ZK به نام ZK-STARK (استدلال شفاف مقیاس پذیر دانش) استفاده می کند. شما میپرسید چه فرقی دارد؟ به من اجازه دهید به شما بگویم.

ZK-STARK در مقابل ZK-SNARK

این دو در پروتکل Immutable X چگونه کار میکنند؟

در حالی که هر دو ZK-STARK و ZK-SNARK اثبات های دانش صفر هستند، روشی که آنها به این امر دست می یابند متفاوت است. دو جزء اصلی در اثبات دانش صفر وجود دارد – Prover و Verifier. Prover به کسی اطلاق می‌شود که برای صحت معاملات دسته‌ای «اثبات» ارائه می‌کند. تأیید کننده به قرارداد هوشمند در زنجیره اصلی اشاره دارد که صحت ریاضی اثبات ارائه شده را تأیید می کند.

اکنون، این جایی است که یک ZK-STARK یا ZK-SNARK وارد عمل می شود. ZK-STARK یا ZK-SNARK به نحوه ایجاد این اثبات اشاره دارد.

ZK Rollups به طور چشمگیری مقیاس پذیری را بهبود می بخشد. تصویر از طریق Hackernoon

در یک ZK-SNARK، پروور از یک سیستم پیچیده از پیش تعیین شده (آن را به عنوان یک کتاب راهنما در نظر بگیرید) برای ایجاد رمزگذاری اثبات استفاده می کند. این به این معنی است که تمام شواهد ایجاد شده توسط یک ZK-SNARK خاص از یک سیستم رمزنگاری پیچیده پیروی می کنند.

در حالی که حل این سیستم ها برای سیستم های محاسباتی مدرن امروزی بسیار پیچیده است، اشکال زدایی آنها نیز به همان اندازه سخت است. زمانی که یک باگ در ZK-SNARK به هر کسی اجازه می‌داد تا نسخه‌های تقلبی از ارزهای دیجیتال خود را از هوا خارج کند، به‌طور مستقیم توسط Zcash مشاهده شد.

این سیستم در Immutable X بینظیر است.

در یک ZK-STARK، اثبات کننده اثبات را با تابعی از تصادفی رمزگذاری می کند. هیچ سیستم از پیش تعیین شده ای (به عنوان مثال، کتابچه راهنمای/مجموعه دستورالعمل ها) وجود ندارد که پروور برای رمزگذاری داده ها برای اثبات از آن پیروی کند. این بدان معنی است که ZK-STARK در مورد اثبات تولید شده پیچیده تر و شفاف تر است، که باعث می شود آنها از نظر سرعت و اندازه محاسباتی در مقایسه با ZK-SNARK مقیاس پذیرتر باشند.

حالب این به چه معنا است؟

 • از نظر امنیت، ZK-STARK قابل اعتمادتر است زیرا نیازی به نگرانی در مورد به خطر افتادن روش رمزگذاری نیست و عنصر تصادفی در آن وجود دارد. در حالی که در یک ZK-SNARK، خطر به خطر افتادن سیستم پیچیده از پیش تعیین شده قابل اعتماد (به عنوان مثال کتابچه راهنمای) وجود دارد. این به بازیگران بد اجازه می دهد تا از این سیستم رمزگذاری آسیب دیده برای ایجاد مدارک جعلی و ارسال آنها در زنجیره استفاده کنند.
 • ثانیاً، همچنین در مورد امنیت، ZK-STARK ذاتاً در برابر حملات محاسباتی کوانتومی به دلیل عملکرد تصادفی در رمزگذاری آنها در مقایسه با ZK-SNARK که امنیت رمزگذاری خود را صرفاً بر اساس پیچیدگی سیستمی که دنبال می کند، مقاوم تر است.
 • از نظر مقیاس‌پذیری، سرعت و قابلیت‌های مقیاس‌بندی محاسباتی ZK-STARK در دراز مدت بالاتر از ZK-SNARK است که در Immutable X بکار گرفته شده است.
مقیاس پذیری ZK STARKS . منبع Medium

یک معاوضه قابل توجه وجود دارد که با استفاده از ZK-STARK به جای ZK-SNARK همراه است. اثبات های STARK بزرگتر هستند و هزینه بیشتری برای انتشار در زنجیره دارند. با این حال، تیم Immutable X این را یک معاوضه معقول برای افزایش امنیت کاربر می‌داند که سیستم ZK-STARK ارائه می‌کند. اگر به دنبال توضیح فنی عمیق تری در مورد تفاوت های ZK-SNARK و ZK-STARK هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله متوسط توسط آدام لوچیانو را بررسی کنید.

API ها و SDK ها

Immutable X به برنامه‌نویس و کاربر درون‌برد اولویت می‌دهد، این را می‌توان از APIها و گزینه‌های پلتفرم SDK برای توسعه‌دهندگان و شرکای آن‌ها مشاهده کرد. آنها سیستم جمع آوری ZK خود را در مجموعه ای از API های REST قوی قرار می دهند تا ساخت برنامه های NFT را آسان تر کنند. هر فعالیت در Immutable X به سادگی یک تماس API است، از ضرب کردن به معامله و انتقال.

تبدیل تعاملات پیچیده ناهمزمان بلاک چین، که می‌تواند چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد، به تماس‌های REST API همزمان، یک پیشرفت قدرتمند برای الگوهای توسعه بلاک چین فعلی است. شرکت‌کنندگان جدید در این زمینه، مانند شرکت‌های بازی‌سازی و چند رسانه‌ای موجود ، می‌توانند ابتکارات بهتری را سریع‌تر توسعه دهند، بدون اینکه نیازی به ارتباط مستقیم با قراردادهای هوشمند باشند.

علاوه بر این، کیت‌های توسعه نرم‌افزار (SDK) برای پلتفرم‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی خاص، تعامل شرکا با این پروتکل را آسان‌تر می‌کند. در حال حاضر، یک پیاده‌سازی Typescript SDK در دسترس است، که می‌توان از آن برای ادغام سریع پروتکل در وب‌سایت‌ها استفاده کرد. صرف نظر از پلتفرم، SDK دسترسی تایپ شده به APIها و کیف پول Immutable X را ارائه می دهد.

SDK های بیشتری در آینده برای همه زبان های برنامه نویسی محبوب و همچنین پلتفرم های توسعه مانند Android، iOS، Unity و Unreal Engine در دسترس خواهند بود. Immutable X SDK ها، هنگامی که با API ها ترکیب می شوند، به شرکا اجازه می دهند تا پروژه های NFT را تنها در چند ساعت به جای چند هفته بسازند.

لینک IMX

Immutable X Link یک لایه میانی غیرقابل اعتماد است که به عنوان واسطه بین هر کیف پول اتریوم و این پروتکل عمل می کند. این بدان معناست که کاربران برای استفاده از این پروتکل نیازی به تغییر شبکه ندارند. این به ایمیوچبل ایکس اجازه می دهد تا از امنیت ذاتی اتریوم استفاده کند. “پیوند” نقش کلیدی در دو حوزه پروتکل دارایی های تجارت و تجربه کیف پول NFT ایفا می کند.

دارایی های تجاری در Immutable X

هر بار که کاربر می‌خواهد روی پروتکل معامله کند، باید تراکنش‌ها را با استفاده از جفت کلید STARK امضا کند. این جفت کلید هر زمان که کاربر هنگام اتصال به کیف پول اتریوم خود با استفاده از یک وب‌سایت دارای Immutable X-enabled یا dApp، پیام امنیتی را امضا می‌کند، توسط «Link» ایجاد می‌شود.

حتی اگر جفت کلید STARK گم شود، کاربر می تواند آن را با استفاده از یک امضای جدید اتریوم دوباره تولید کند. این امر امنیت و بازیابی کیف پول را به کیف پول زیربنایی اتریوم کاربر واگذار می کند. سپس از این جفت کلید STARK برای امضای تراکنش‌های داخل لینک استفاده می‌شود که نوع تراکنش رمزگذاری دقیق هر امضا را تعیین می‌کند.

کیف پول NFT

از آنجایی که Link به عنوان یک واسطه بین Immutable X و کیف پول موجود اتریوم کاربران عمل می کند. این به کاربر اجازه می دهد تا بدون نیاز به ایجاد کیف پول جدید، یک رابط کیف پول متمرکز بر NFT را تجربه کند و در پلتفرم Immutable X تجربه کند.

این امر همچنین به این پروتکل اجازه می‌دهد تا از یک اکوسیستم بازار شخص ثالث پررونق پشتیبانی کند، بدون اینکه خطر امنیتی ایجاد کند: کاربران می‌توانند برای اطمینان از اینکه در مورد دارایی‌هایی که خریداری می‌کنند فریب نخورده‌اند، به پیوند ایمیوچبل ایکس تکیه کنند.

مارکت Immutable X

Immutable X Marketplace برای ارائه یک خانه پیش‌فرض به کاربران برای تجارت NFT در پروتکل وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که کاربران و توسعه‌دهندگان همیشه حداقل یک مکان برای تجارت داشته باشند. Immutable X Marketplace همچنین مانع ورود سازندگان محتوا و توسعه دهندگان کوچکی که ظرفیت ایجاد پلتفرم بازار خود را ندارند، کاهش می دهد.

بازار همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های قبلی و تاریخچه تجارت را بررسی کنند، ویژگی که عموماً در اکثر بازارهای NFT لایه 1 وجود دارد.

مارکت

با این حال، توسعه دهندگان بازار شخص ثالث نیازی به نگرانی در مورد جابجایی حجم معاملات در بازار به دلیل کتاب سفارش جهانی مشترک داخلی و سیستم نقدینگی Immutable X ندارند. این به این معنی است که سفارش‌های ارسال شده در یک بازار را می‌توان در بازار دیگر انجام داد و امکان راه‌اندازی کارآمدتر و کشف قیمت را فراهم می‌کند.

این همچنین به این معنی است که ایمیوچبل ایکس می تواند برای ایجاد بازارهای NFT بدون نیاز به backend استفاده شود. Immutable معتقد است که اجازه داد و ستد NFT ها در بسیاری از پلتفرم ها که انواع مختلف مشتریان را تامین می کنند، روشی قابل توجه برای افزایش نقدینگی آنهاست.

این بازار از ERC-721 و ERC-1155 پشتیبانی می کند و به کاربران امکان انتخاب گسترده و انعطاف پذیری در مدیریت دارایی های NFT خود می دهد. دارایی ها را نیز می توان با استفاده از پلتفرم Immutable X برش داد. این به کاربران این امکان را می دهد که NFT ها را در مقیاس بزرگ ایجاد و توزیع کنند و چه آنها یک آیتم واحد یا یک دسته بزرگ را ضرب کنند، این پلت فرم می تواند تمام عملیات ضرب کردن را به صورت رایگان انجام دهد.

این NFT های تازه ساخته شده را می توان بلافاصله برای فروش در بازار فهرست کرد.

تیم Immutable X

Immutable X ثمره مشارکت بین دو نهاد مهم در صنعت بلاک چین و بازی است – Immutable و StarkWare Immutable که قبلاً با نام Fuel Games شناخته می شد، یک شرکت بازی سازی بلاک چینی استرالیایی است که در سال 2018 توسط جیمز فرگوسن ، رابی فرگوسن و الکس کانولی تأسیس شد.

آنها توسعه دهندگان بازی محبوب «خدایان رها شده» هستند. از سوی دیگر، StarkWare Industries یک شرکت متمرکز بر مقیاس بلاک چین است که در اسرائیل توسط Eli Ben-Sasson ، Uri Kolodny و Michael Riabzev در سال 2018 ایجاد شد.

توکن IMX

IMX یک توکن ابزار ERC-20 است که برای پاداش دادن به فعالیت‌های طرفدار شبکه مانند تجارت، تامین نقدینگی و توسعه برنامه در Immutable X طراحی شده است.

Digital Worlds Ltd. NFTS («بنیاد») با Immutable همکاری کرده است تا IMX را برای استفاده در پروتکل Immutable X توزیع کند. هر دوی این موجودیت‌ها نقش‌های متمایزی را در پروژه بر عهده می‌گیرند، Digital Worlds که به عنوان صادرکننده توکن عمل می‌کند، وظیفه مدیریت پروتکل و توکن را بر عهده خواهد داشت، در حالی که ایمیوچبل به عنوان ارائه‌دهنده خدمات انحصاری توسعه‌دهنده پروتکل و توکن این پروتکل عمل خواهد کرد.

علاوه بر این، هیچ مدیر، کارمند یا مدیر بنیاد غیرقابل تغییری نباید به طور مستقیم به عنوان پاداش خدمات یا مشارکت خود در پروژه، نشانه هایی را دریافت کند.

تامین و تخصیص رمز

تخصیص توکن IMX . منبع Immutable X

در ابتدا قرار بود IMX با عرضه توکن 20 میلیونی راه اندازی شود که بعداً در اکتبر 2021 به حداکثر عرضه توکن 2 میلیاردی تغییر یافت. تخصیص عرضه توکن به چهار سر اصلی تقسیم می شود.

توسعه اکوسیستم – حدود 51.74 درصد از کل عرضه به توسعه اکوسیستم اختصاص دارد. این توکن ها برای پاداش دادن به شرکت کنندگان شبکه و تشویق توسعه دهندگان شخص ثالث برای استفاده از پروتکل برای راه اندازی و توسعه پروژه های خود استفاده می شوند. دو ابتکار اصلی وجود دارد که از طریق آنها این توکن ها توزیع می شوند.

 1. جوایز روزانه – کاربرانی که در فعالیت‌های مثبت پروتکلی مانند تجارت، ضرب کردن و سپرده‌گذاری دارایی‌ها شرکت می‌کنند، امتیازهایی را جمع‌آوری می‌کنند که برای محاسبه سهم آنها از فعالیت شبکه استفاده می‌شود. استخر جوایز روزانه IMX هر 24 ساعت یک بار بر اساس سهم نسبتی آنها از کل امتیازات کسب شده کاربران به کاربران تخصیص می یابد. برای تضمین اینکه استفاده و پاداش‌ها با کاربران پروتکل طولانی‌مدت همسو هستند، دو سوم (66.6 درصد) این توکن‌های پاداش روزانه مشمول یک بازگشایی خطی شش ماهه می‌شوند.
 2. کمک هزینه های توسعه دهنده – کمک های مالی برنامه نویس ممکن است به طرف هایی که علاقه مند به کار بر روی Immutable X هستند ارائه شود، با نقاط عطف تعیین شده برای تضمین ارزش افزودن توسعه دهندگان به پروتکل. برخی از وجوه مستقیماً توسط بنیاد تخصیص می یابد، در حالی که برخی دیگر توسط حکومت غیرمتمرکز پروتکل تخصیص می یابد.

توسعه پروژه – حدود 25 درصد از کل عرضه به توسعه پروژه اختصاص داده شده است. Immutable، شرکت بازی های بلاک چین نهادی است که مسئول توسعه پروتکل است. در حالی که هیچ یک از اعضای تیم یا بنیانگذار نباید مستقیماً در IMX پول پرداخت کند، این توکن‌هایی که تخصیص داده می‌شوند را می‌توان برای تولید پولی که به توسعه پروژه کمک می‌کند فروخت.

فروش توکن – حدود 19.26 درصد از عرضه توکن برای فروش عمومی و خصوصی توکن به سرمایه گذاران محفوظ است. به طور خاص، این 19.26 درصد به 14.26 درصد برای فروش خصوصی و 5 درصد از توکن ها برای فروش عمومی تقسیم می شود. توکن‌هایی که در فروش خصوصی فروخته می‌شوند در مجموع به مدت 2.5 سال قفل می‌شوند، با فرکانس واگذاری 28 روز که پس از اولین سال قفل شدن شروع می‌شود. توکن‌هایی که در فروش عمومی فروخته می‌شوند در مجموع به مدت 3 ماه با فرکانس واگذاری 28 روز که از زمان عرضه توکن شروع می‌شود، قفل می‌شوند.

ذخایر بنیاد – حدود 4 درصد از توکن های Immutable X به “ذخیره بنیاد” اختصاص داده شده است. این توکن ها قرار است توسط بنیاد برای تامین مالی تحولات مرتبط با اکوسیستم و تامین نقدینگی در مبادلات متمرکز و غیرمتمرکز استفاده شود.

برنامه گردش توکن

برنامه گردش توکن. تصویر از طریق کاغذ سفید Immutable X

نمودار بالا نشان‌دهنده زمان‌بندی گردش توکن پیشنهادی است، نشان می‌دهد که توکن IMX در ۵۴ ماه پس از راه‌اندازی به طور کامل در گردش خواهد بود. عرضه در گردش IMX برای ایجاد انگیزه در رشد بلندمدت و پایداری طراحی شده است.

ابزار توکن

در حال حاضر، توکن IMX دارای سه عملکرد اصلی است: کارمزد، سهامداری و حاکمیت غیرمتمرکز.

کارمزد – در حالی که درست است که Immutable X یک پروتکل کارمزد گاز صفر است، اما درآمد خود را از طریق جمع‌آوری کارمزد 2% از معاملات انجام شده در پروتکل به دست می‌آورد. حدود 20٪ از هزینه های پروتکل جمع آوری شده باید در IMX پرداخت شود. این هزینه می تواند مستقیماً در IMX پرداخت شود یا Immutable به طور خودکار ارز واقعی خرید (به عنوان مثال ETH) را با IMX در بازار آزاد مبادله می کند. این بدان معناست که کاربران نیازی به نگه داشتن توکن های IMX ندارند تا بتوانند روی پروتکل تراکنش کنند.

Staking – تمام IMX که برای پرداخت هزینه های تراکنش استفاده می شود به یک استخر پاداش شرط بندی ارسال می شود. این استخر به طور متناسب بین کاربرانی که در حال حاضر IMX دارند توزیع می شود. برای اینکه IMX شما در نظر گرفته شود، باید:

 1. IMX را روی L1 یا L2 نگه دارید
 2. در 30 روز گذشته به یک پیشنهاد حکومتی رای داده اند، و
 3. یکی از این موارد: یک NFT در Immutable X داشته باشید یا یک معامله را در 30 روز گذشته انجام داده باشید.

این ساختار سهام تضمین می کند که دارندگان به طور فعال در پروتکل شرکت می کنند.

حکومت غیرمتمرکز – به دارندگان توکن نیز حق رای داده می شود تا در مورد پیشنهادهای حکومتی رای دهند. این پیشنهادات طیفی از موارد مانند نحوه تخصیص ذخایر توکن، رای دادن به کمک های مالی توسعه دهندگان، فعال کردن پاداش های روزانه و تغییرات در عرضه توکن را پوشش می دهد. وزن رای هر دارنده به تعداد توکن هایی که دارد بستگی دارد.

برنامه IMX Play to Earn

به عنوان بخشی از پاداش به حامیان اولیه آن، در مجموع 50 میلیون توکن IMX به شرکت‌کنندگانی که معیارهای واجد شرایط بودن برنامه «بازی برای کسب درآمد» را برآورده می‌کردند، اختصاص یافت.

این شامل پاداش دادن به بازیکنان اولیه بازی کارت تجاری NFT Immutable – ‘Gods Unchained’ بود. این توکن‌ها توسط شرکت‌کنندگان واجد شرایط در صفحه پلتفرم Immutable X قابل ادعا هستند. اگر بازیکن قدیمی Gods Unchained هستید، سر بزنید تا ببینید آیا واجد شرایط درخواست هر کدام هستید یا خیر!

پروژه ها و مشارکت های Immutable X

برخی از اولین پروژه ها و مجموعه های NFT که در Immutable X راه اندازی شده اند عبارتند از Gods Unchained ، Moody Krows ، Landloot و AstroBros . این پروتکل همچنین توسط نهادهای تجاری مانند Tiktok و Stardust پذیرفته شده است. با توجه به مجموعه API و SDK، Immutable X می تواند به راحتی در بسیاری از پلتفرم های تجاری موجود ادغام شود.

این خبر خوبی برای این پلتفرم است زیرا در حال حاضر علاقه‌ای از سوی غول‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و اینستاگرام برای سرمایه‌گذاری در اکوسیستم NFT و متاورس وجود دارد. برخی ممکن است حدس بزنند که این پروتکل می تواند به خوبی پروتکل در نظر گرفته شده برای اجرای این چشم انداز باشد.

نتیجه گیری

تا زمانی که مشکلات وجود دارند، همیشه راه حل هایی برای آن مشکلات وجود خواهد داشت. در حال حاضر، Immutable X یکی از بهترین راه حل های لایه 2 برای مشکل هزینه بالای گاز اتریوم در مورد NFT ها است. اما با توجه به عرضه فرضی لایه اجماع اتریوم در سال جاری، باید دید که این موضوع چه تاثیری بر تمام راه حل های لایه 2 خواهد داشت، نه فقط این پروتکل.

با این وجود، اگر شما فردی هستید که در اکوسیستم بازی بلاک چین شرکت کرده اید، من من مطمئن هستم که از هزینه های بی پایان بنزینی که از امضای تمام آن تراکنش های مزاحم در بازی متحمل می شوید، ناامید شده اید. این موضوعی است که بسیار فراتر از بلاک چین اتریوم است، چند ماه پیش Polygon با وضعیت مشابهی روبرو شد.به خاطر بازی کشاورزان آفتابگردان.

به همین دلیل است که من آینده روشنی برای Immutable X حداقل در اکوسیستم بازی برای کسب درآمد می بینم، صرف نظر از اینکه آیا لایه اجماع اتریوم منتشر می شود یا خیر. به عنوان یک گیمر، پروتکل هزینه گاز صفر این پروتکل پیشنهادی است که برای مقاومت در برابر آن بسیار شیرین است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا