ارز دیجیتال و کریپتو

پروتکل اولنچ Avalanche چیست؟ ارز دیجیتال AVAX

اولانچ Avalanche یک شبکه بلاکچین جدید با زمان معاملات زیر ثانیه و کارمزد کم است. این پروژه توسط شرکت آزمایشگاه های آوا ، به رهبری امین گون سیرر ، محقق کرنل ، ایجاد شده و شبکه اصلی خود را در سپتامبر 2020 راه اندازی کرد.

پس از جمع آوری 18 میلیون دلار از شرکت های سرمایه گذاری برجسته مانند Andreesen Horowitz و Polychain Capital ، این پروژه با راه اندازی عمومی توکن AVAX خود در ژوئیه سال 2020 ، با اعلام هدف از طبقه بندی بالاتر ETH2.0 ، 42 میلیون دلار دیگر در کمتر از 4.5 ساعت به دست آورد.

Avalanche چگونه کار میکند؟

شبکه Avalanche از چندین بلاکچین تشکیل شده است و برای دستیابی به توان عملیاتی بالا ، تخمین زده می شود که به بیش از 4500 تراکنش در ثانیه برسد ، از مکانیزم اجماع سهام بهره می برد.

AVAX ادعا می کند که پروتکل اجماع آن ترکیبی از مزایای “اجماع ناکاموتو” (استحکام ، مقیاس و عدم تمرکز) و “اجماع کلاسیک” (سرعت ، نهایی سریع و بهره وری انرژی) برای ایجاد یک موتور اجماع انقلابی است.

“فقط سه بار در تاریخ 45 ساله سیستم های توزیع شده ، خانواده جدیدی پدید آمده ایم. بهمن یک خانواده کاملاً جدید است ، همان اندازه که پروتکل ساتوشی پیشرفت بزرگی داشته است. این ترکیبی از بهترین Satoshi با بهترین کلاسیک در مقیاسی است که هیچ کس اجازه نمی دهد کسی خود را در لایه اجماع ادغام کند. ” – امین گون سیرر

اجماع AVAX ادعا می کند مشکلات مقیاس گذاری دیگر بلاک چین ها را حل می کند

تحت مدل Avalanche ، هر زنجیره نمونه ای جداگانه از یک ماشین مجازی است ، با پشتیبانی از چندین ماشین مجازی سفارشی مانند EVM و WASM ، به زنجیره ها اجازه می دهد از قابلیت های خاص مورد استفاده کنند. هر یک از این ماشین های مجازی در یک شبکه بلاکچین سفارشی به نام subnet مستقر شده اند که متشکل از “مجموعه ای پویا از اعتبار سنج ها است که با هم کار می کنند تا در مورد وضعیت مجموعه ای از بلاکچین ها به اجماع برسند” – به عبارت دیگر ، هر زیرشبکه خاص خود را دارد مجموعه ای از مکانیسم های تشویقی برای اطمینان از صادق بودن معتبران.

بنابراین می توان AVAX را به عنوان “سکوی سیستم عامل ها” توصیف کرد ، متشکل از هزاران زیر شبکه برای تشکیل یک شبکه واحد با یکدیگر.

از موسس و بنیانگذار Avalanche بیشتر بدانید

امین گون سیرر بنیان‌گذار و مدیر اجرایی شبکه اولانچ Avalanche است. وی استاد علم کامپیوتر در دانشگاه کرنل بوده و عمده فعالیت وی روی سیستم‌های عامل، شبکه و سیستم‌های توزیع شده است. سیرر به ابداع کننده اولین ارز دیجیتال استفاده کننده از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) شهرت دارد. او اکنون با کوله‌باری از تجربه، به دنبال توسعه اولانچ و ارز دیجیتال AVAX است.

اولانچ – پل اتریوم

آزمایشگاه های Ava از طریق شتاب دهنده خود ، Avalanche-X “سرمایه گذاری زیادی در کمک های مالی به پروژه های DeFi می کنند”. یکی از این کمک ها به ChainSafe رفت تا یک پل اتریم با زنجیره ای متقابل ایجاد کند.

اولانچ-پل اتریوم ، راه اندازی شد که “دو طرفه پل رمز قادر می سازد که بدون درز ERC-20 و ERC-721 نقل و انتقال بین اولانچ و Ethereum.” به منظور استفاده از دارایی های مبتنی بر Ethereum با dapps در Avalanche ، کاربران می توانند این دارایی ها را در قرارداد ChainBridge قفل کنند و یک معادل رمز را در شبکه اولانچ ضرب کنند.

مزایا

با محبوبیت روزافزون DeFi ، به دلیل هزینه های بالای شبکه Ethereum ، کاربران خارج از اکوسیستم قیمت گذاری می شوند. با افزایش قیمت ETH ، حتی مبادله های اساسی توزیع Ethereum برای بازیکنان سطح پایین بسیار گران می شود ، در حالی که تعاملات با قراردادهای پیچیده تر DeFi با هزینه های بیش از 0.1 ETH (بیش از 170 دلار در زمان نوشتن مقاله) متصل می شوند.

چه تعداد سکه اولانچ (AVAX) در گردش وجود دارد؟

حداکثر عرضه AVAX 720،000،000 (720 میلیون) نشانه است. بلوک پیدایش حاوی نیمی از این منبع بود.

نیمی دیگر مطابق با منحنی میزان انتشار دقیق در روزنامه سفید بهمن منتشر می شود. یک تفاوت اساسی در انتشار بیت کوین – که غیر قابل تغییر است – این است که می توان با توافق جامعه میزان انتشار Avalanche را تغییر داد. منبع تغذیه قابل تغییر نیست تنها چیزی که می تواند با اجماع متفاوت باشد ، نرخ دستیابی به محدودیت عرضه است.

در تقابل دیگر با بیت کوین و بسیاری از شبکه های دیگر ، هزینه تراکنش ها “به منظور افزایش کمبود رمز” سوخته است. این فرایند با انتشار یا “ضرب” سکه های جدید جبران می شود.

هزینه معاملات خود با توجه به نوع عملیاتی که معامله AVAX در شبکه بهمن انجام می دهد ، متفاوت است.

امنیت شبکه Avalanche چگونه است؟

Avalanche یک پروتکل اثبات سهام (PoS) است که به کاربران برای ذخیره سکه ها پاداش می دهد. شبکه های PoS به دلیل هزینه کم حملات خود مورد انتقاد قرار گرفته اند که در برخی موارد آسیب پذیری های جدی را نشان داده است.

به گفته آزمایشگاه های آوا ، بهمن با تغییر حاکمیت این مسئله را حل می کند تا همه چیز را برای یک مهاجم بدست آورد که به طور پنهانی توافق لازم را داشته باشد.

نکاتی در ارتباط با پروتکل

مقیاس‌پذیری کارآمد: این پروتکل سبک است و می‌تواند مقیاس‌پذیری مناسب و تأخیر کم را به همراه داشته باشد.

تحمل خطای بیزانس: این پروتکل می‌تواند درصد بالایی از مشترکین را تحمل کند، بدون آنکه بر امنیت آن لطمه‌ای وارد شود. به‌صورت دقیق شما می‌توانید پنجاه درصد از نودها را در حالت خطای بیزانس داشته باشد. یعنی این مقدار از نودها، شبکه را دور بزنند و به دنبال خارج کردن شبکه از حالت تعادل باشند. باوجوداین، امکان انجام چنین کاری به‌وسیله وادار کردن دو نود بر انتخاب دو رنگ متفاوت، وجود نخواهد داشت.

اکوسیستم برابر: پروتکل اولنچ Avalanche ، به ایده اکوسیستم‌ها برابر جامه عمل پوشانده است. این یعنی، تمام نودهای حاضر در شبکه یکسان در نظر گرفته می‌شوند. در شبکه هیچ ماینری را نمی‌توان یافت که مزیت‌های خاصی بر دیگران داشته باشند.

تضمین وجود تقارن برای تراکنش‌های مصادف وجود نخواهد داشت: اگر یک مهاجم تلاش کند تا پولی را دو بار، در دو تراکنش متفاوت مصرف کند، پروتکل اولنچ نمی‌تواند تصمیم بگیرد که کدام تراکنش درست است، از همین رو، این میزان از پول، از دست خواهد رفت. در پروتکل‌های کلاسیک و ناکاموتو، شبکه ملزم به انتخاب از میان یکی از این دو تراکنش خواهد بود و این مسئله در مورد پروتکل اولنچ وجود نخواهد داشت. وجود چنین چیزی را می‌توان یک ویژگی مثبت برای اولنچ قلمداد کرد، چراکه یک جریمه ذاتی در این پروتکل برای افراد مهاجم در نظر گرفته‌شده است.

توکن های اولنچ: AVA

توکن های Avalanche، به‌اختصار AVA نامیده می‌شوند از این پروتکل استفاده خواهد کرد.

جلوگیری از تهدیدات سیبل به‌وسیله گرو گذاشتن (استکینگ): پروتکل اولنچ قادر است تا به‌وسیله گرو گذاشتن توکن های Avalanche، جلوی حملات سیبل را بگیرد. این بدان معناست که نودها، توکن ها را در شبکه گرو می‌گذارند تا به‌نوعی مالکیت خود را در سیستم نشان دهند. برخلاف اتریوم و دیگر شبکه‌ها، در اولنچ، گروها التزامی ندارند و هیچ‌گاه از دست نخواهند رفت.

اگر شما رفتاری ناهنجار در شبکه داشته باشید، امکان از دست رفتن سرمایه‌های شما وجود نخواهد داشت. از همین رو، سرمایه‌ها در شبکه مخصوص به یک فرد هستند و امکان جعل هویت توسط افراد دیگر وجود نخواهد داشت. این موضوع را می‌توان یکی از بهترین نتایج استفاده از پروتکل اولنچ دانست. به یاد داشته باشید که گرو گذاشتن سرمایه‌ها، به‌منظور ایجاد اجماع به‌کار گرفته نمی‌شود و مسئله‌ای کاملاً جدا و مستقل است.

حاکمیت اقتصادی به‌وسیله رأی‌گیری: یکی از جالب‌ترین نکاتی که در ارتباط با این سیستم وجود دارد، حاکمیت آن است. ایده اصلی این پروتکل تا به اینجا، تنها ایده‌ای بوده است که از رأی‌گیری از دسته‌های کوچک جامعه آماری برای رسیدن به یک اجماع برده. ما نیز می‌توانیم از همین ایده برای رسیدن به یک توافق بر سر پارامترهای اساسی خود پروتکل نیز بهره ببریم.

به‌عنوان‌مثال تا به اینجا، شبکه Avalanche می‌تواند بر سربالا بردن نرخ استخراج، در مواقعی که منابع کافی در اختیار ندارد، به توافق برسد. در مقابل، شبکه می‌تواند تصمیم بگیرد، به‌منظور کاهش عرضه منابع، نرخ استخراج را پایین بیاورد یا خیر. در طرف مقابل، ناکاموتو با منحنی استخراج بیست و یک میلیونی قرار دارد. درواقع اولنچ یک نوید عمومی است، که می‌تواند جایگزین بانک‌های مرکزی شود که در آنها سکه‌هایی ضرب می‌شوند که از دل نیازهای مردم برآمده.

کیف پول ارز دیجیتال Avalanche

از آنجا که این پروژه به تازگی راه‌اندازی شده است، هنوز کیف پول های مطرح حوزه ارزهای دیجیتال مانند تراست والت و کوینومی امکان نگهداری رمز ارز AVAX یا همان Avalanche را به پلتفرم خود اضافه نکرده‌اند. در حال حاضر تنها یک والت برای نگهداری توکن شبکه اولانچ وجود دارد و آن، کیف پول رسمی ارائه شده توسط تیم این پروژه به آدرس http://wallet.avax.network است.

نتیجه گیری

اکثر عموم معمولاً از پروتکل اجماع بیت کوین به‌عنوان پروتکلی یاد می‌کنند که به‌صورت محض غیرمتمرکز است، و نظر تک‌تک مشترکان مساوی است. اما متأسفانه این تصویری اشتباه است، در بیت کوین، بیشتر تصمیمات توسط ماینرها گرفته می‌شوند.

در مقابل اما، در پروتکل اولنچ Avalanche ، مسائل اجماع از مسائل حاکمیت جداشده‌اند و هرکدام دارای استقلال‌اند. در اولنچ، اجماع به‌وسیله ترکیبی هوشمندانه از رأی‌گیری‌های گروهی و پخش شدن اخبار به‌دست می‌آید. درحالی‌که حاکمیت به‌وسیله گرو گذاشتن و نمونه‌برداری‌های مرتبط از کاربران و تصمیماتشان حاصل می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا