ارز دیجیتال و کریپتو

اکاش نتورک چیست‌؟ آشنایی با شبکه Akash و ارز دیجیتال AKT

اکاش نتورک (Akash Network) یک فضای ابری ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که سرویس محاسبات ابری را ارائه می‌دهد. این شبکه ادعا می‌کند که قیمت خدمات ارائه‌شده آن ۸۵درصد ارزان‌تر از شرکت‌های متمرکزی مانند آمازون و گوگل کلاود است. شبکه اکاش خودش را شبیه به بازار مجازی برای اجاره مکان‌های اقامتی ایربی‌ان‌بی (Airbnb) می‌داند، با این تفاوت که هر کسی می‌تواند قدرت پردازش ابری مازاد خود را به دیگران اجاره دهد.

بیگ اینکام در این بررسی از اکاش نتورک، به اکوسیستم قوی، معماری، توکن ابزار بومی آن و چگونگی هزینه کسری از پولی که توسط سه سرویس ابری بزرگ پرداخت می شود، خواهد پرداخت.

خلاصه بررسی:

Akash از فناوری بلاک چین برای ایجاد یک بازار غیرمتمرکز برای منابع رایانش ابری استفاده می کند. همانطور که پلتفرم هایی مانند Airbnb و Uber نحوه دسترسی ما به محل اقامت و حمل و نقل را تغییر داده اند، آکاش نیز با دموکراتیک کردن دسترسی به منابع محاسباتی، چشم انداز رایانش ابری را تغییر می دهد.

ویژگی های کلیدی عبارتند از:

 • کارایی هزینه
 • دموکراتیک کردن دسترسی به GPU
 • دسترسی جهانی
 • امنیت و شفافیت

اکاش نتورک چیست؟

اکاش نتورک یا آکاش نتورک یک بازار رایانش ابری است که یک پلتفرم امن، شفاف و غیرمتمرکز را ارائه می‌کند که افراد و کسب‌وکارهایی را که به دنبال منابع محاسباتی (مشتریان) هستند، با کسانی که ظرفیت در دسترس برای اجاره (ارائه‌دهندگان) دارند، مرتبط می‌کند. این یک پروتکل لایه 1 است که بر روی Cosmos SDK ساخته شده است.

Akash از فناوری بلاک چین برای ایجاد یک بازار غیرمتمرکز برای رایانش ابری استفاده می کند.

معماری آن اکاش نتورک را به عنوان یک پلت فرم ابری قرار می دهد، ارائه دهندگان مختلف را تحت یک زیرساخت ابری یکپارچه یکپارچه می کند، بنابراین مشتریان را بدون در نظر گرفتن ارائه دهنده انتخابی، تجربه یکپارچه رایانش ابری را ارائه می دهد. این ادغام نه تنها دسترسی را افزایش می دهد، بلکه مدیریت منابع محاسباتی را هم برای مشتریان و هم برای ارائه دهندگان ساده می کند.

مشتریان به دلایل مختلفی جذب آکاش می شوند.

 • این مزیت‌های هزینه قابل توجهی را در مقایسه با راه‌حل‌های رایانش ابری سنتی ارائه می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد تا هزینه‌ها را بدون به خطر انداختن عملکرد یا قابلیت اطمینان بهینه کنند.
 • اکاش نتورک یک رابط کاربر پسند و عملکردهای بصری ارائه می دهد، که به مشتریان کمک می کند تا به طور موثر از خدمات خود استفاده کنند.
 • این پلتفرم به مشتریان اجازه می دهد تا بر اساس نیاز خود بین ارائه دهندگان ابری مختلف جابجا شوند.
 • قابلیت‌های استقرار جهانی Akash مزایای عملکردی پیشرفته‌تری را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد و به آن‌ها اجازه می‌دهد از منابع محاسباتی از مکان‌های جغرافیایی مختلف استفاده کنند.

ارائه دهندگان نیز از مشارکت در شبکه سود می برند. چه ظرفیت اختصاصی داشته باشند و چه منابعی که به طور موقت استفاده نشده باشند، ارائه دهندگان می توانند از Akash برای ایجاد سود با اجاره دادن ظرفیت محاسباتی خود به مشتریان نیازمند استفاده کنند. با شرکت در اکاش نتورک، ارائه دهندگان به بازار گسترده تری از مشتریان دسترسی پیدا می کنند.

چه کسی شبکه آکاش را تأسیس کرد؟

اکاش نتورک در سال 2018 توسط Overclock Labs ، یک شرکت توسعه نرم افزار که توسط گرگ اوسوری و آدام بوزانیچ تشکیل شده است، تأسیس شد.

رزومه اوسوری شامل یک دوره دو ساله در IBM به عنوان مشاور و تاسیس AngelHack قبل از تاسیس Overclock Labs است. بوزانیچ شرکت Sprouts Tech را قبل از تأسیس آزمایشگاه Overclock تأسیس کرد.

سوپرکلود منبع باز اکاش برای هوش مصنوعی

تقاضا برای پردازنده‌های گرافیکی با کارایی بالا عمدتاً توسط شرکت‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات ابری ابر مقیاس (CSP) هدایت می‌شود، که دارای منابع لازم برای خرید و استفاده از این GPUهای گران قیمت هستند. اکاش نتورک وارد عمل میشود!

با این حال، برای افراد یا کاربران مقیاس کوچکتر که به قدرت محاسباتی بر اساس تقاضا نیاز دارند، دسترسی به چنین منابعی می تواند چالش برانگیز باشد. بسیاری از کاربران سرویس ابری مجبور به پذیرش دسترسی محدود و خطر بالقوه مرتبط شدن با یک فروشنده هستند، به خصوص اگر واحدهای GPU مورد نظر کمیاب باشند.

ابر برای هوش مصنوعی در آگوست 2023 فعال شد. تصویر از طریق Akash

برای رسیدگی به این چالش‌ها و ناکارآمدی‌ها، اکاش نتورک مفهوم ابر ابر را معرفی کرد، که اساساً یک “ابر ابرها” غیرمتمرکز است که دسترسی بدون مجوز به منابع محاسباتی از جمله GPU را از طیف متنوعی از ارائه‌دهندگان، از نهادهای مستقل گرفته تا شرکت‌های فرامقیاس را ممکن می‌سازد.

این در آگوست 2023 با ششمین ارتقاء شبکه اصلی شبکه، که بازاری را برای پردازنده‌های گرافیکی با چگالی بالا باز کرد، فعال شد.

اکاش نتورک چگونه کار می کند؟

منابع محاسباتی مانند CPU، حافظه و فضای دیسک در واحدهایی به نام کانتینر اجاره داده می شوند. به محفظه هایی مانند بسته های مهر و موم شده فکر کنید که حاوی تمام مواد لازم برای اجرای روان برنامه است، مانند کد، ابزار، کتابخانه ها و تنظیمات. این کانتینرها تضمین می کنند که برنامه بدون در نظر گرفتن محیط محاسباتی که در آن مستقر شده است به طور مداوم اجرا می شود. اکاش نتورک وظیمه مهمی را برعهده دارد.

برای ایجاد این کانتینرها، هرکسی که کامپیوتر یا سرور داشته باشد می تواند از فرآیندی به نام مجازی سازی استفاده کند. یکی از ابزارهای مجازی سازی محبوب داکر است که فرآیند ایجاد و مدیریت کانتینرها را ساده می کند. این کانتینرها اغلب به عنوان “تصاویر داکر” شناخته می شوند.

زمانی که یک توسعه‌دهنده می‌خواهد یک کانتینر را اجاره کند، با مشخص کردن نوع و مقدار واحدهای محاسباتی مورد نیاز خود، درخواست استقرار می‌دهد. به عنوان مثال، آنها ممکن است مشخص کنند که به یک ظرف با مقدار مشخصی از قدرت CPU و حافظه نیاز دارند. آنها همچنین می‌توانند ویژگی‌هایی مانند منطقه‌ای که می‌خواهند کانتینرشان در آن قرار گیرد یا هر ویژگی حریم خصوصی مورد نیاز خود را مشخص کنند. علاوه بر این، آنها می توانند حداکثر قیمتی را که مایل به پرداخت برای هر نوع واحد محاسباتی هستند تعیین کنند.

پس از انجام درخواست، یک سفارش در دفترچه سفارش ایجاد می شود که لیستی از موارد موجود موجود است. ارائه دهندگانی که دارای کانتینرهایی هستند که با الزامات سفارش مطابقت دارند، سپس با ارائه مناقصه به رقابت می پردازند. ارائه‌دهنده‌ای که کمترین قیمتی را ارائه می‌کند که تمام الزامات سفارش را برآورده می‌کند، برنده مناقصه می‌شود و قرارداد اجاره بین توسعه‌دهنده و ارائه‌دهنده ایجاد می‌شود.

برای هر اجاره موفق، بخشی از مبلغ اجاره، که به عنوان Take Fee شناخته می‌شود، به سهامداران پرداخت می‌شود و آنها را تشویق می‌کند تا از اکاش نتورک حمایت کنند و از عملکرد روان آن اطمینان حاصل کنند.

معماری اکاش نتورک

معماری شبکه آکاش از چندین مؤلفه تشکیل شده است که هر کدام نقش مشخصی را در فعال کردن عملکرد و عملیات آن ایفا می کنند.

لایه بلاک چین

در هسته شبکه، لایه بلاک چین قرار دارد که بر اساس Tendermint Core و Cosmos SDK ساخته شده است. این لایه یک مکانیسم اجماع امن و مقیاس‌پذیر را تضمین می‌کند، نظارت بر وظایفی مانند حفظ دفتر توزیع شده، مدیریت اعتبارسنجی‌ها، فرآیندهای حاکمیتی و تسهیل تراکنش‌های توکن شامل توکن اکاش (AKT).

با استفاده از موتور اجماع بیزانسی (BFT) Tendermint Core و قابلیت‌های مدولار Cosmos SDK، لایه بلاک چین از اصول امنیتی و تمرکززدایی اساسی در طراحی اکاش نتورک حمایت می‌کند.

سطح کاربردی

لایه برنامه مسئول هماهنگی استقرار برنامه‌ها، مدیریت تخصیص منابع و نظارت بر چرخه حیات استقرارها در اکوسیستم اکاش نتورک است.

کاربران با این لایه تعامل می کنند تا پیکربندی های استقرار را ارسال کنند و نیازهای خود را مانند منابع محاسباتی، ذخیره سازی و اولویت های جغرافیایی را مشخص کنند. سپس سفارش‌ها بر اساس این تنظیمات تولید می‌شوند و در سراسر شبکه پخش می‌شوند و ارائه‌دهندگان را وادار می‌کنند تا برای منابع موجود پیشنهاد دهند. پس از انتخاب پیشنهاد برنده، قرارداد اجاره بین کاربر و ارائه دهنده منعقد می شود که فرآیند استقرار را تسهیل می کند.

لایه ارائه دهنده

این لایه شامل مراکز داده، ارائه دهندگان ابر و اپراتورهای سرور فردی است که منابع خود را به اکاش نتورک کمک می کنند.

با استفاده از اجزای نرم افزاری مانند Provider Daemon، ارائه دهندگان منابع خود را مدیریت می کنند، با بلاک چین اکاش ارتباط برقرار می کنند و تخصیص منابع را برای استقرار مدیریت می کنند. سیستم‌های ارکستراسیون کانتینری مانند Kubernetes یا Docker Swarm به مدیریت استقرار و مقیاس‌بندی برنامه‌های کاربردی کاربر کمک می‌کنند.

لایه کاربر

این لایه به افراد و مشاغلی که به دنبال منابع محاسباتی برای استقرار و مدیریت برنامه های خود در اکاش نتورک هستند، پاسخ می دهد.

کاربران اکاش نتورک از طریق ابزارها و رابط های مختلف با شبکه تعامل دارند، از جمله Akash Client، که یک رابط خط فرمان برای تعامل با شبکه ارائه می دهد، و Akash Console، یک برنامه وب که داشبوردی برای نظارت و مدیریت استقرار ارائه می دهد. علاوه بر این، داشبورد Akash Cloudmos یک رابط کاربری گرافیکی برای تعامل بصری ارائه می دهد که به کاربران اجازه می دهد تا استقرارها را مدیریت کرده و منابع را نظارت کنند.

اکوسیستم اکاش نتورک

از امور مالی غیرمتمرکز گرفته تا بازی و پروژه‌های هوش مصنوعی و ML، اکاش نتورک دارای یک اکوسیستم قوی است و چندین پروتکل در آکاش مستقر شده است.

اکاش نتورک دارای یک اکوسیستم قوی است. تصویر از طریق Akash

به عنوان نمونه:

 • بازی: این دسته دو بازی را فهرست می‌کند: Passage 3D، یک دنیای مجازی متصل، و Strange Clan، یک بازی مخصوص به خود که در آن بازیکنان کشاورزی می‌کنند، کاردستی می‌کنند و با قبیله خود به ماموریت می‌روند.
 • دیفای: بخش دیفای هفت پروژه را فهرست می کند، از جمله ایستگاه چاندرا، یک صرافی غیرمتمرکز زنجیره ای (DEX) در Cosmo، اسمز DEX و REStake که به اعتبارسنجی‌ها اجازه می‌دهد تا پاداش‌های سهام خود را به‌طور خودکار ترکیب کنند.
 • AI & ML: SDXL، یک مدل تبدیل متن به تصویر از Stability AI، و Thumper AI، یکی دیگر از مدل‌های تبدیل متن به تصویر، از جمله پروژه‌های فهرست‌شده هستند.
 • سازمان غیرمتمرکز خودمختار: AtlasDAO با محوریت بشردوستی، یک سرور Minecraft که توسط Craft DAO اداره می‌شود، و شتاب‌دهنده انجمن برای NETA از جمله DAO‌هایی هستند که در اکاش نتورک مستقر شده‌اند.

توکن AKT

توکن AKT توکن ابزار اکاش نتورک است که اهداف زیادی را دنبال می کند:

 • اداره جامعه: تمام جنبه های اکاش نتورک توسط جامعه متشکل از دارندگان AKT اداره می شود. دارندگان از طریق رای‌گیری در مورد پیشنهادها، بهبودهای شبکه را هدایت می‌کنند و پارامترهای حیاتی مانند نرخ‌های تورم و نرخ‌ها را مدیریت می‌کنند.
 • ایمن سازی شبکه: شبکه آکاش برای امنیت خود به اثبات سهام بلاک چین متکی است، و توکن های AKT به عنوان مکانیزم اصلی عمل می کند. استیکرها نه تنها امنیت شبکه را تقویت می کنند، بلکه از یک جریان درآمد غیرفعال نیز لذت می برند.
 • Utility به عنوان یک تبادل ارزش: AKT به عنوان مکانیزم پیش فرض برای ذخیره و تبادل ارزش در اکوسیستم شبکه آکاش عمل می کند. همچنین به عنوان یک ارز ذخیره در شبکه گسترده‌تر Cosmos عمل می‌کند و تعاملات چند ارزی و چند زنجیره‌ای را تسهیل می‌کند.
 • مشوق مشارکت: AKT علاوه بر کاربرد آن، مشوق مشارکت در اکاش نتورک و اکوسیستم آن است. این مکانیسم انگیزه مشارکت جامعه را تقویت می کند و فعالیت در شبکه را هدایت می کند.

AKT حداکثر عرضه 388.5 میلیون را دارد. بر اساس کوین جکو، این ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار به عنوان 104 امین ارز دیجیتال بزرگ رتبه بندی شده است که تا 15 فوریه 826.5 میلیون دلار بوده است.

ارز دیجیتال AKT را از کجا بخریم؟

اگر به دنبال دستیابی به AKT هستید، می توانید صرافی های متمرکز مانند Crypto.com، کراکن، کوکوین و گیت را بررسی کنید. اگر بیشتر به صرافی های غیرمتمرکز علاقه دارید، می توانید سکه را از طریق اسموز خریداری کنید.

ارز دیجیتال AKT را کجا ذخیره کنیم؟

اکاش نتورک در بالای کازماس ساخته شده است. در نتیجه کیف پول هایی که از اکوسیستم Cosmos پشتیبانی می کنند با AKT کار می کنند. شبکه آکاش کیف پول هایی مانند Leap، Keplr، Cosmostation، Mixin و Omni Wallet را توصیه می کند.

AKT 2.0

برخی محدودیت‌های AKT ظاهر شده‌اند که برای اطمینان از پایداری و مقیاس‌پذیری طولانی‌مدت، نیاز به اصلاح دارد و اکاش نتورک این کار را انجام میدهد.

نگرانی‌های نوسان قیمت: در ابتدا، AKT برای پرداخت خدمات میزبانی استفاده می‌شد، با قیمت‌گذاری که در شروع اجاره تعیین می‌شد. با این حال، ارزش نوسان AKT در طول زمان چالش هایی را ایجاد می کند که به طور بالقوه منجر به اختلاف بین قیمت های توافق شده و هزینه های واقعی برای ارائه دهندگان و مستاجران می شود.

پویایی مراحل اولیه: اکاش نتورک در مرحله نوپایی خود است و تناسب اولیه با بازار محصول را تجربه می کند. در حالی که تقاضا در حال رشد است، هنوز به سطحی نرسیده است که ارائه دهندگان تشویق شوند تا منابع محاسباتی قابل توجهی را متعهد شوند.

بودجه جامعه ناکافی: اندازه صندوق اجتماعی در حال حاضر برای تحریک موثر رشد شبکه کافی نیست و گسترش و توسعه بالقوه آن را محدود می کند.

انباشت ارزش توکن: برای اطمینان از امنیت و دوام شبکه، توکن AKT باید ارزشی فراتر از صرفاً به عنوان یک مکانیسم تشویقی به دست آورد. این امر مستلزم استراتژی هایی برای افزایش سودمندی و جذابیت آن برای ذینفعان است.

به AKT 2.0 سلام کنید، تلاشی مداوم برای آوردن ویژگی‌ها و ابزارهای جدید توکن به اکاش نتورک و توکن AKT.

AKT 2.0 با دید اصلی The Native Token بهبود می یابد. تصویر از طریق اکاش نتورک

دو ویژگی AKT 2.0 وارد عمل شده است:

 • بگیر و کارمزد بگیر
 • پرداخت و تسویه پایدار

سه بهبود زیر در حال حاضر در حال انجام است:

 • استخر توزیع تشویقی: این مجموعه شامل مجموعه ای از ارزهای لیست سفید و AKT است که به مشارکت کنندگان شبکه به عنوان پاداش برای مشارکت آنها پرداخت می شود. منابع مالی این استخر از کارمزدهای جمع‌آوری‌شده، از جمله هزینه‌های برداشت و ساخت و همچنین پاداش‌های تورمی تامین می‌شود. توزیع از استخر بین شرکت‌کنندگان زیر تخصیص می‌یابد که بخش‌های خاصی توسط شبکه از طریق حاکمیت زنجیره‌ای تعیین می‌شود.
 • یارانه های ارائه دهنده: در مراحل اولیه توسعه اکاش نتورک، پرداخت یارانه به ارائه دهندگان برای تضمین عرضه کافی توان محاسباتی ضروری است و شبکه را قادر می سازد تا قیمت های رقابتی را به مستاجران ارائه دهد. چندین رویکرد برای یارانه دادن به ارائه‌دهندگان در دست بررسی است، از جمله پوشش هزینه‌های سخت‌افزاری عملیاتی و مستهلک شده در یک دوره مشخص و اجرای مشوق‌ها بر اساس مقدار حجم کاری میزبانی شده، مشابه برنامه Filecoin Plus، اتخاذ یک مدل تخفیف نمایی.
 • صندوق کالاهای عمومی: بخشی از توکن های موجود در استخر توزیع تشویقی برای ایجاد صندوق مورد استفاده قرار می گیرد و هدف آن ایجاد انگیزه برای گسترش شبکه آکاش است. این صندوق شامل توکن‌های AKT است که بین توسعه‌دهندگانی که در توسعه برنامه‌هایی که اکاش نتورک را تقویت می‌کنند و پذیرش آن را تشویق می‌کنند، توزیع می‌شود. توزیع وجوه توسعه‌دهنده بر اساس حاکمیت زنجیره‌ای انجام می‌شود که مکانیسم تخصیص توسط کمیته راهبری تعیین می‌شود.

هزینه اکاش نتورک چقدر است؟

میزبانی برنامه شما در اکاش نتورک در مقایسه با استفاده از Amazon AWS، Google Cloud Platform و Microsoft Azure حدود یک سوم هزینه را متحمل خواهد شد.

استفاده از اکاش نتورک به طور قابل توجهی ارزان تر از خدمات ابری اصلی است. تصویر از طریق Akash

این جدول مقایسه قیمت بین آکاش و ارائه دهندگان خدمات ابری بزرگ است. این هزینه ماهانه برای مشخصات مختلف ماشین‌های مجازی (VM) یا نمونه‌ها، از جمله تعداد vCPU (واحدهای پردازش مرکزی مجازی)، حافظه (RAM) به گیگابایت (GB) و فضای ذخیره‌سازی به گیگابایت را به دلار آمریکا ارائه می‌کند.

این جدول قیمت‌های پیکربندی‌های مختلف ماشین‌های مجازی را مقایسه می‌کند، از تنظیمات اولیه با 1 vCPU، 1 گیگابایت رم و 1 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی دیسک تا پیکربندی‌های پیشرفته‌تر با ظرفیت‌های CPU و RAM بالاتر. برای هر پیکربندی، جدول قیمت ماهانه اکاش نتورک و غول های ابری (AWS، GCP، Azure) را به دلار آمریکا به همراه درصد اختلاف بین اکاش نتورک و هر ارائه دهنده ابر نمایش می دهد.

همانطور که می بینید، قیمت های ذکر شده نشان می دهد که اکاش نتورک در مقایسه با AWS، GCP و Azure هزینه های کمتری را برای پیکربندی های VM مشابه ارائه می دهد، با درصد صرفه جویی از تقریباً 76٪ تا 83٪.

سخن پایانی

اکاش نتورک با پذیرش اصول اقتصاد اشتراک‌گذاری و فناوری‌های غیرمتمرکز، امکانات جدیدی را در دسترسی به منابع محاسباتی، دموکراتیک کردن استفاده از GPU و کاهش هزینه‌ها برای کاربران باز کرده است.

اکوسیستم قوی این پلتفرم، که توسط توکن ابزار بومی آن AKT تثبیت شده است، همکاری، نوآوری و حکومت اجتماعی را تقویت می کند. شبکه آکاش با تعهد خود به بهبود مستمر، همانطور که در ابتکار عمل AKT 2.0 در حال انجام است، آماده است تا آینده رایانش ابری، میزبانی هوش مصنوعی و فراتر از آن را شکل دهد.

اکاش نتورک یک جایگزین تازه‌سازی برای ارائه‌دهندگان خدمات ابری معمولی ارائه می‌کند و به افراد و کسب‌وکارها انعطاف‌پذیری، کارایی و مقرون به صرفه‌ای بی‌سابقه در دسترسی به منابع محاسباتی ارائه می‌دهد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا