اخبار

کل صنعت DeFi تحت سلطه فقط دو برنامه

تسلط تنها دو برنامه کاربردی در صنعت DeFi سوالاتی را ایجاد می کند.

دیفای یا تامین مالی غیرمتمرکز، جایگزینی مبتنی بر بلاک چین برای راه‌حل‌های مالی سنتی، از جمله بانکداری، صرافی، تامین مالی و غیره است. با این حال، وضعیت دیفای در حال حاضر سؤالات زیادی را در مورد آینده صنعت ایجاد می کند.

عدم رقابت

طبق داده های DefiLIama، تفاوت بین دومین و سومین پروتکل بزرگ شبکه بیش از 2 میلیارد دلار است. بین رتبه اول و سوم – تقریباً 3 میلیارد دلار.

جایگاه اول در اختیار بزرگترین ارز باثبات غیرمتمرکز، DAO است. با این حال، TVL پروتکل تنها به دلیل ارز پایدار غیرمتمرکز به چنین عدد بالایی نرسید. بیش از 400 اپلیکیشن و سرویس استیبل کوین غیرمتمرکز را ادغام کردند که دلیل اصلی پشت سر گذاشتن 6.63 میلیارد دلار TVL است.

دومین جایگاه در بازار DeFi متعلق به لیدو فایننس است، پروتکلی که بارها به آن پرداخته ایم. Lido Finance به کاربران اجازه می دهد تا نقدینگی دارایی های سهام خود را با مبادله ارزهای رمزپایه مانند ETH به توکن های stETH افزایش دهند. از آنجایی که دوره قفل سکه برای اتریوم فاش نشده است، سرمایه‌گذاران Lido را انتخاب می‌کنند تا توانایی مدیریت ETH خود را در حین استقرار داشته باشند.

معایب اصلی DeFi

علیرغم تسلط پروژه های فوق بر بازار، نمی توان آنها را متمرکز یا خطرناک برای ثبات صنعت مالی غیرمتمرکز نامید. با این حال، فقدان رقبا برای پروژه هایی مانند لیدو فایننس خطرات خاصی را برای کاربران خرده فروشی ایجاد می کند.

پیش از این، کارشناسان صنعت نگرانی های خود را در مورد طرح صدور توکن لیدو ابراز کرده بودند. عملا، لیدو اتریوم واقعی را در ازای توکن های خود صادر می کند که دائماً پیوند خود را با ETH از دست داده اند. در صورت افزایش نوسانات نزولی، کاربران ممکن است با مشکلات نقدینگی stETH مواجه شوند و مقدار زیادی از ارزش مبادله ای را از دست بدهند.

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا