ارز دیجیتال و کریپتو

ارز دیجیتال کادنا Kadena چیست؟ همه چیز درباره توکن KDA

مقدمه ای بر ارز دیجیتال کادنا Kadena …..

هنگامی که صحبت از مکانیسم های اجماع به میان می آید ، اثبات کار (PoW) اغلب به عنوان یادگاری از گذشته شناخته می شود که با مکانیسم های دیگری مانند اثبات سهام (PoS) جایگزین می شود. رایج ترین استدلال علیه بلاک چین های PoW این است که آنها بیش از حد انرژی بر و پرهزینه هستند. اگر به اندازه کافی در رمزارز بوده اید، مطمئن هستم که این روایت را شنیده اید.

اما اگر به شما بگویم یک بلاک چین لایه 1 PoW وجود دارد که نه تنها از نظر انرژی کارآمد است، بلکه کاملاً مقیاس پذیر، غیرمتمرکز و ایمن است، باورتان می شود؟

این دقیقا همان چیزی است که ارز دیجیتال کادنا ادعا می کند. توکن KDA در چند ماه گذشته افزایش یافته است و به سرعت از ارزش بازار 100 میلیون دلاری تنها در 60 روز به ارزش بازار 3 میلیارد دلاری رسیده است. برخی حتی تا آنجا پیش رفته‌اند که آن را قاتل اتریوم می‌نامند (بله، به نظر می‌رسد هر کوینی خودش را چنین علامتی می‌گذارد)، اما بنیانگذار آن استوارت پوپجی اصرار دارد که Kadena نسل بعدی بلاک چین‌های قرارداد هوشمند است که در کنار ETH و BTC کار می‌کند و این واقعیت را ارائه می‌کند. مقیاس پذیری با پیشنهاد 480000 تراکنش در ثانیه (TPS).

ما در این بررسی قصد داریم نگاهی به ارز دیجیتال کادنا بیندازیم تا ببینیم آیا ادعاها درست هستند، آیا این ارز دیجیتال می‌تواند در کنار ETH و BTC کار کند یا اینکه واقعاً قاتل اتریوم است.

ارز دیجیتال کادنا چیست؟

ارز دیجیتال کادنا یک بلاک چین اثبات کار لایه 1 با معماری زنجیره ای اختصاصی به نام Chainweb است که ظاهراً به Kadena اجازه می دهد تا بی نهایت مقیاس پذیر شود. همچنین دارای یک بلاک چین لایه ۲ به نام Kuro است که امکان تراکنش های مجاز (خصوصی) را فراهم می کند. هر دو لایه با استفاده از زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند بومی به نام “Pact” ساخته شده اند که در Haskell قرار دارد.

چشم انداز ارز دیجیتال کادنا این است که یک بلاک چین بسیار مقیاس پذیر و توسعه دهنده باشد که همان سطح امنیتی را که در بلاک چین های PoW مانند بیت کوین دیده می شود، ارائه دهد. به جز، برخلاف بیت کوین یا اتریوم، Kadena عملکرد قرارداد هوشمند را حتی در یک زبان برنامه نویسی ناقص تورینگ ارائه می دهد (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد).

کادنا طوری طراحی شده است که نه تنها برای کاربران خرده فروشی یا عادی بلکه برای کاربران سازمانی و سازمانی نیز جذاب و کاربردی باشد. از نظر تئوری، به نظر می‌رسد مکانیسم اجماع PoW خلاقانه این ارز دیجیتال به نام Chainweb سه‌گانه بدنام بلاک چین را حل کرده است. با توجه به میراث غنی تیم این ارز دیجیتال نباید تعجب آور باشد.

تیم ارز دیجیتال کادنا

این پروژه در سال 2016 توسط استوارت پوپجی و ویل مارتینو تأسیس شد و پیوندهای عمیقی با امور مالی سنتی دارد و بنیانگذاران آن به ترتیب اعضای سابق تیم توسعه بلاک چین JPMorgan برای Juno و کمیته راهبری ارزهای دیجیتال SEC هستند. در میان لیست مشاوران تیم، یک نام وجود دارد که مانند خورشید در روزهای گرم خودنمایی می کند، دکتر استوارت هابر، مخترع زنجیره بلاک و پراستنادترین نویسنده در بیت کوین معروف ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 است. کاغذ سفید.

ویل مارتینو و استوارت پوپجی – بنیانگذاران

مصاحبه با استوارت پوپجوی و ویل مارتینو به ویژه چشمگیر است و دیدگاه روشن بنیانگذاران را برای آینده کادنا و درک آنها از سیستم مالی قدیمی و اکوسیستم بلاک چین را نشان می دهد. این درک به بنیانگذاران کمک کرد تا Kadena را طراحی کنند تا با نقص های موجود در CeFi و DeFi مقابله کند.

معماری ارز دیجیتال Kadena

درخشش تیم هنگام تجزیه و تحلیل تمام اجزای معماری کادنا نشان داده می شود، یعنی:

  1. Chainweb – بلاک چین عمومی لایه 1 که مقیاس پذیری بی حد و حصر را در مکانیزم اجماع PoW با استفاده از یک سیستم نوآورانه “بافندگی” بین چندین زنجیره “همتا” موازی فراهم می کند.
  2. Kuro – لایه 2 بلاک چین منبع باز خصوصی که به طور خاص برای eEnterprises ساخته شده است که سرعت 8000 TPS را در 500 گره دارد.
  3. Pact – زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند منبع باز بومی که توسط تیم Kadena با استفاده از Haskell برای پیاده سازی ایجاد شده است.

بیایید هر یک از این مؤلفه ها را مورد بررسی قرار دهیم.

شبکه زنجیره ای

Chainweb به بلاک چین عمومی لایه 1 اشاره دارد که توسط این تیم توسعه یافته است که مقیاس پذیری بی حد و حصر را در مکانیزم اجماع PoW ارائه می دهد. همچنین به معماری منحصر به فرد بلاک چین کادنا اشاره دارد. یکی از رایج‌ترین مشکلات یک بلاک چین اثبات کار، ناتوانی آن در مقیاس‌بندی مؤثر است، اما با Chainweb، کادنا توانسته است از طریق ادغام دو ویژگی کلیدی در معماری خود، بر این مشکل خاص غلبه کند. یعنی “شارد کردن” و “بافندگی”. حالا معنی اون چیه؟

«شاردینگ» به تقسیم یک بلاک چین به چندین زنجیره جداگانه و «بافندگی» به مکانیزمی اشاره دارد که در آن هر بلوک در یک زنجیره همتا حاوی ارجاعاتی به هش بلوک‌های قبلی از زنجیره‌های همتا است. به بیان ساده، Chainweb یک بسته به هم پیوسته از چندین زنجیره موازی به نام “زنجیره همتا” است که همه به طور همزمان برای یک شبکه واحد کار می کنند.

نمودار Chainweb برای 20 زنجیره «همتا» Kadena

مقیاس پذیری – عنصر “شاردینگ” به مقیاس پذیری بلاک چین کمک می کند زیرا هر خرده تنها به زیر مجموعه کوچکی از تراکنش ها در کل بلاک چین مربوط می شود. بنابراین، این منجر به افزایش توان عملیاتی می شود زیرا هر قطعه در زنجیره می تواند همزمان تراکنش ها را پردازش کرده و بلوک ها را تولید کند. هرچه تعداد خرده‌های بلاک چین بیشتر باشد، بلاک چین می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند.

امنیت – وقتی صحبت از تامین امنیت این زنجیره‌ها می‌شود، عنصر “braiding” به ایمن کردن شبکه کمک می‌کند زیرا هر بلوک در شبکه حاوی هش بلوک قبلی خود و همچنین هش بلوک‌های قبلی در زنجیره‌های مشابه شبکه است. . این ویژگی به هر بلوک اجازه می دهد تا بدون توجه به قطعه یا زنجیره خاصی که از آن است، سایر بلوک های شبکه را تأیید کند. بنابراین، برای اینکه یک مهاجم به شبکه آسیب برساند، باید کنترل بیش از 51 درصد از کل قدرت هش در شبکه کامل را به جای یک یا چند خرده تکی به دست آورد. این از یک حمله تکه ای جلوگیری می کند و شبکه را ایمن می کند. در حالی که اجرای braiding کمی پیچیده تر است، با معرفی “درجات” و “قطر” در ساختار شبکه زنجیره ای، می توانید از طریق ارز دیجیتال کادنا به درک بهتری دست یابید. مقاله آموزشی در مورد آن

در حال حاضر، Chainweb در مجموع 20 زنجیره یا خرده “همتا” در شبکه خود با توان عملیاتی 480000 TPS هنگام کار همراه با زنجیره خصوصی خود “Kuro” دارد. در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره کردم که یکی از انتقادات اصلی به بلاک چین های اثبات کار، ماهیت انرژی بر بودن آنهاست. بنابراین به طور طبیعی، اکنون این سؤال باقی می‌ماند که آیا کادنا می‌تواند با افزایش مقیاس‌پذیری و افزودن زنجیره‌های همتا به شبکه‌اش، از نظر انرژی کارآمد باشد یا خیر. و پاسخ به این بله است.

Kadena در ابتدا با مجموع 10 زنجیره همتا راه اندازی شد که بعداً در آگوست 2020 به 20 زنجیره همتا تبدیل شد و نتایج نشان می دهد که مصرف انرژی شبکه حتی پس از دو برابر شدن تعداد زنجیره ها در شبکه ثابت مانده است. این به عنوان اثبات مفهومی برای توانایی بلاک چین در مقیاس‌پذیری از 20 زنجیره تا 1000 زنجیره همتا و بیشتر عمل می‌کند، در حالی که از همان مقدار انرژی برای اجرای شبکه استفاده می‌کند و بلاک چین را به‌خصوص در مقیاس بسیار کارآمد می‌کند.

Kuro

ارز دیجیتال کادنا همچنین یک بلاک چین خصوصی را قبل از راه اندازی پلت فرم قراردادهای هوشمند عمومی خود توسعه داد. بلاک چین خصوصی Kadena Kuro (قبلاً ScalableBFT) یک بلاک چین لایه 2 منبع باز است که از روش اجماع بیزانسی تحمل خطا (BFT) استفاده می کند و برای موارد استفاده در سطح سازمانی بهینه شده است. Kuro با استفاده از زبان Pact ساخته شده است و برای خدمت به شرکت ها با نیازهای بلاک چین طراحی شده است. برخی از ویژگی هایی که Kuro ارائه می دهد و سایر بلاک چین های خصوصی ارائه نمی دهند عبارتند از:

  • تشخیص خودکار اشکال از طریق تأیید رسمی .
  • کدهای قابل خواندن توسط انسان که برای برنامه نویسان و مدیران اجرایی به طور یکسان قابل دسترسی است.
  • انعطاف پذیری برای ارتقای شرایط قرارداد هوشمند برای منعکس کردن نیازهای در حال تغییر کسب و کار.
  • ادغام آسان به پایگاه داده های سازمانی موجود با یک API بومی.
  • گزینه‌های امنیتی پیشرفته مانند چرخش کلید و رمزگذاری قابل اتصال به شما این امکان را می‌دهند تا برای برآورده کردن مشخصات خود، امنیت را شماره‌گیری کنید.

به عنوان اثبات مفهوم، یک کنسرسیوم مراقبت های بهداشتی از کادنا Kuro برای کمک به کاهش تلاش های لازم برای کسب و حفظ اطلاعات ارائه دهنده بیمه از سال 2018 استفاده کرده است. Kuro می تواند به عنوان یک زنجیره جانبی با یک شبکه بلاک چین عمومی (مانند پلت فرم عمومی Kadena) استفاده شود. برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای تراکنش و ایجاد بازارهای داده جدید. این ویژگی به ویژه برای شرکت‌هایی مفید است که مجموعه خوبی از داده‌های کاربر یا بازار دارند که می‌توانند در یک بلاک چین خصوصی به فروش برسند.

Pact

Pact زبان قراردادهای هوشمند منبع باز بومی کادنا با تشخیص اشکال داخلی است. این اولین زبان قرارداد هوشمند واقعاً قابل خواندن برای انسان است که تورینگ ناقص است. این به هر کسی اجازه می‌دهد تا روی یک بلاک چین به روشی ساده، مستقیم و ایمن بنویسد. پکت برای حل برخی از مشکلات کلیدی که در زبان های برنامه نویسی قرارداد هوشمند استاندارد کنونی مانند solidity اتریوم وجود دارد، طراحی شده است.

Solidity که یک زبان کامل تورینگ است، از بردارهای حمله مختلفی مانند حلقه‌های نامحدود و عدم تأیید رسمی رنج می‌برد. به‌علاوه، وقتی کدهای قراردادهای دیگر را در Pact ارجاع می‌دهید، کنترل آنچه در تراکنش‌هایتان اتفاق می‌افتد را حفظ می‌کنید، حتی اگر آنها کد خود را تغییر دهند.

تأیید رسمی (FV) – این یکی از ویژگی های Pact است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد به طور خودکار بررسی کنند که آیا کد آنها دارای اشکال یا حفره هایی از طریق محاسبات ریاضی است. به “ابزار تایید رسمی” به عنوان “ابزار گرامری” کدنویسی فکر کنید. تأیید رسمی در Pact نه تنها به این منظور طراحی شده است که به شما بگوید آیا قرارداد هوشمند شما می‌تواند آنچه را که در نظر داشتید اجرا کند یا خیر، بلکه تأیید می‌کند که آیا هیچ اقدام دیگری غیر از برنامه‌نویسی مورد نظر شما انجام نمی‌دهد یا خیر.

حاکمیت بلاک چین – برخلاف قراردادهای مبتنی بر Solidity، قراردادهای هوشمند پیمان را می توان از طریق یک سیستم به روز رسانی که به کاربران اجازه می دهد نسخه های جدید قرارداد هوشمند را اعلام کنند که فقط زمانی اعمال می شوند که کد جدید به درستی اجرا شده باشد، به روز، تغییر یا اصلاح شوند. هر گونه ایراد باعث می شود قراردادهای هوشمند به حالت اولیه خود بازگردند و از هرگونه تغییر بیشتر جلوگیری کنند.

امنیت قرارداد هوشمند – برای درک امنیت قرارداد هوشمند استفاده از Pact، ابتدا باید مفهوم “کامل بودن تورینگ” را در زبان های برنامه نویسی درک کنیم. برای توصیف ساده آن، “Turing Completeness” به توانایی یک زبان برنامه نویسی برای بیان همه برنامه ها یا توابع ممکن اشاره دارد. در گفتار غیر فنی، به این موضوع اشاره دارد که آیا یک زبان برنامه نویسی با توجه به استانداردهای رایانه ای مدرن برای ساخت انواع برنامه ها، در کاربرد آن کاملاً قدرتمند و نامحدود است یا خیر.

کامل بودن تورینگ در مقابل ناقص بودن

Pact به طور هدفمند طراحی شده است تا یک زبان تورینگ ناقص باشد، برخلاف Solidity Ethereum که یک زبان کامل تورینگ است. در حالی که درست است که زبان‌های کامل تورینگ از نظر قابلیت‌های برنامه‌نویسی بسیار متنوع‌تر و قدرتمندتر هستند، اما طیف وسیع‌تری از گزینه‌ها را به بازیگران بد برای سوءاستفاده و حمله به یک برنامه یا کد ارائه می‌دهند.

اکثر برنامه های بلاک چین که در حال حاضر اجرا می شوند به طیف کاملی از ویژگی هایی که یک زبان کامل تورینگ ارائه می دهد نیاز ندارند. بنابراین، یک زبان تورینگ ناقص مانند Pact می‌تواند تمام قابلیت‌های برنامه‌نویسی مورد نیاز برای اکثر قراردادهای هوشمند را ارائه دهد و برنامه‌هایی که روی آن اجرا می‌شوند حتی امن‌تر هستند.

یکی از عملکردهای کلیدی که منجر به انواع حملات در یک برنامه کامل تورینگ بر روی بلاک چین می شود، «بازگشت» است. بازگشت به توانایی یک برنامه برای حلقه زدن یک عمل تا زمانی که یک شرط خاص برای خاتمه آن برآورده شود، اشاره دارد. در یک زبان ناقص تورینگ مانند Pact، هر بازگشتی که شناسایی شود باعث خرابی فوری می شود و همه کدهای در حال اجرا را خاتمه می دهد. این ویژگی به طور قابل توجهی هرگونه بردار حمله احتمالی را که ممکن است در قراردادهای هوشمند وجود داشته باشد کاهش می دهد.

حمله DAO 2016 به اتریوم را به خاطر دارید؟ این یکی از معروف‌ترین نمونه‌هایی است که در آن مهاجم می‌توانست از تابع «ورود مجدد» (به دلیل ماهیت کامل تورینگ زبان برنامه‌نویسی) قرارداد هوشمند سوء استفاده کند و وجوه DAO را قبل از به‌روزرسانی موجودی در تاریخ، تخلیه کند. -زنجیر.

ارز دیجیتال کادنا و توکن KDA

توکن بومی کادنا KDA نام دارد و برای پرداخت قدرت محاسباتی در بلاک چین کادنا مشابه نحوه استفاده از ETH برای بلاک چین اتریوم استفاده می شود. KDA همچنین برای استخراج بلاک‌های مشابه پاداش بلاک بیت‌کوین BTC برای استخراج موفقیت‌آمیز یک بلوک به ماینرها پرداخت می‌شود. مجموع عرضه KDA 1 میلیارد توکن است و عرضه فعلی در گردش در زمان نگارش 166,581,608 KDA (یعنی 17٪ از کل عرضه) است.

تخصیص رمز

تخصیص ارز دیجیتال Kadena

کل عرضه توکن کادنا به پنج بخش تقسیم می شود.

ذخیره پلت فرم – حدود 20 درصد از کل عرضه به ذخیره پلت فرم اختصاص می یابد. ذخیره پلتفرم نوعی خزانه برای پروژه است، که در آن توکن‌های موجود در ذخیره پلتفرم تا حدی پولی می‌شوند و برای ارائه خدماتی مانند بیمه، تأیید قرارداد هوشمند و کمک هزینه پمپ بنزین استفاده می‌شوند.

ماینرها – حدود 70 درصد از کل عرضه به ماینرها اختصاص می یابد. این توکن ها به آرامی به عنوان پاداش بلوک برای استخراج کنندگان عرضه می شوند. پیش‌بینی می‌شود که نرخ انتشار بیش از 100 سال قبل از اتمام مخزن پاداش بلوک باقی بماند.

سرمایه گذار/استراتژیک – حدود 6 درصد از کل عرضه کادنا به سرمایه گذاران/استراتژیک اختصاص می یابد. این توکن‌ها باید در فروش توکن به سرمایه‌گذاران یا برای مشارکت استراتژیک با سایر پروژه‌ها یا طرح‌های اکوسیستم توزیع شوند.

مشارکت کننده – حدود 3 درصد از کل عرضه به ‘مشارکت کنندگان’ اختصاص می یابد. مشارکت کنندگان شامل کارمندان، مشاوران و مشاوران هستند. اینها در اصل توکن هایی هستند که برای تیم و افراد پشت پروژه رزرو شده اند.

سوخته – حدود 10 میلیون توکن (1٪ از کل عرضه) در طول راه اندازی اولیه پروژه سوزانده شد.

جدول انتشار

برنامه انتشار KDA تا سال 2031 تصویر از طریق Medium

انتشار توکن در کادنا از دو منبع می‌آید – انتشارات معدن و پلت فرم.

انتشارات ماینینگ – استخر ماینینگ حدود 700 میلیون توکن (70 درصد عرضه) را شامل می شود که به آرامی از طریق جوایز بلاکی که برای استخراج موفقیت آمیز یک بلوک به ماینرها اعطا می شود، در گردش آزاد می شوند. نرخ انتشار برنامه ریزی شده است که در مجموع 120 سال طول بکشد. پاداش بلوک از حدود 2.3 KDA به ازای هر بلوک یا 23.04523 KDA در هر ارتفاع بلوک در زمان پیدایش شروع شد.

این مقدار تقریباً 0.3٪ در هر 87600 ارتفاع بلوک کاهش می یابد تا اینکه ارتفاع بلوک به 95308800 برسد که پاداش استخراج در 1 KDA در هر ارتفاع بلوک راکد می شود. پاداش بلوک در نهایت در ارتفاع بلوک 125,538,057 به صفر می رسد. این باعث می‌شود اقتصاد توکن جایی بین تورم (از نظر عرضه در گردش) و تورم‌زدایی (از نظر قدرت خرید توکن با پذیرش موفقیت‌آمیز) قرار بگیرد.

به عنوان یک فرد غیر فنی، درک و محاسبه پاداش بلوک با نگاه کردن به GitHub آنها یک سردرد بود. اگر شما هم مثل من هستید، نترسید، توضیح خواهم داد. ارتفاع بلوک به موقعیتی در یک بلاک چین اشاره دارد. در یک بلاک چین سنتی، ارتفاع بلوک با هر بلوکی که تولید می‌شود افزایش می‌یابد. با این حال، در یک بلاک چین خرد شده مانند کادنا، ارتفاع بلوک به صورت زیر محاسبه می شود: اگر 20 قطعه در شبکه وجود داشته باشد، در هر ارتفاع بلوک معین، 20 بلوک (یک بلوک تولید شده توسط هر یک از خرده/زنجیره ها) در موقعیت قرار می گیرد. همان ارتفاع بلوک

بنابراین، همانطور که کادنا در تعداد بیشتری از زنجیره‌های همتا مقیاس می‌شود، پاداش‌های بلوک فردی کوچک‌تر و کوچک‌تر می‌شوند، زیرا در هر ارتفاع بلوک یک پاداش ثابت وجود دارد. در هر ارتفاع بلوک خاص، پاداش های KDA باید بین تمام بلوک های موجود در آن ارتفاع بلوک تقسیم شود.

انتشارات ذخیره پلتفرم – ذخیره پلتفرم 200 میلیون توکن (20٪ از کل عرضه) را تشکیل می دهد. اینها توکن های از پیش تخصیص یافته ای هستند که در طول زمان تخصیص داده می شوند. برنامه اعطای سرمایه آهسته با زمان قفل شده برای جلوگیری از تورم و در عین حال پشتوانه اقتصادی قوی برای پلتفرم در ذخایر پلتفرم قرار گرفت تا بتواند بودجه و کمک های مالی برای طرح های مختلفی که به رشد آن کمک می کند ارائه کند.

در زمان نگارش این مقاله، نرخ انتشار پلت فرم 22.08 میلیون توکن در سال و 2 میلیون توکن در ماه است. با این حال، تیم این حق را برای خود محفوظ می دارد که در آینده میزان انتشار را بر اساس آنچه که به نفع پروژه می داند تغییر دهد. با نرخ انتشار فعلی، توکن‌های ذخیره پلتفرم طی 10 سال از سال 2021 تا 2030 به طور کامل باز خواهند شد.

اکوسیستم کادنا

اکوسیستم کادنا با ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند «پمپ بنزین» و استاندارد جدید NFT به سرعت در حال گسترش است. همچنین پروژه‌های متنوعی در زمینه‌های DeFi، DEX، بازارهای NFT و کیف پول‌ها بر روی آن ساخته شده است.

هزینه گاز

ابتدا در یک بلاک چین، کادنا اولین سرویس “پمپ بنزین” رمزنگاری را ارائه می دهد . پمپ بنزین ها حساب هایی هستند که تمام گاز مصرف شده برای اجرای قراردادهای هوشمند خاص را به کاربران بازپرداخت می کنند. ایده پشت پمپ بنزین ها این است که ورود کاربر در dApps را آسان کند و به کاربران کمک کند بدون اینکه مجبور به دریافت رمزنگاری بومی در صرافی و سپس انتقال به کیف پول برای استفاده از خدمات dApp شوند، یک dApp را تجربه کنند.

پمپ بنزین ها وقتی با توانایی پکت برای توسعه دهندگان dApp برای امضای تراکنش ها و پرداخت هزینه های گاز کاربر در هنگام استفاده از dApp ترکیب می شوند، وسیله ای قدرتمند برای پلتفرم برای پوشش چندین سال قیمت بنزین هستند.

کادنا DAO

Dao.init نام اولین DAO کادنا است که در حال حاضر قبل از راه اندازی به شبکه اصلی در شبکه آزمایشی قرار دارد. تشکیل یک DAO به جامعه گسترده‌تر اجازه می‌دهد تا بازخورد خود را به شیوه‌ای غیرمتمرکز ارائه دهند، زیرا اکوسیستم کادنا همچنان در حال رشد است.

DAO دو هدف را دنبال می‌کند: 1) به جامعه Kadena اجازه می‌دهد تا پیشنهاداتی را با هدف پیشرفت اکوسیستم کادنا ارسال کرده و به آن رأی دهند، و 2) یک رویه غیرمتمرکز برای افزودن ویژگی‌های جدید به پلتفرم Kadena ایجاد می‌کند.

کیف پول

در حال حاضر، 2 سرویس کیف پول در بلاک چین کادنا وجود دارد – Chainweaver و Zelcore.

Chainweaver – این سرویس کیف پول توسط تیم Kadena توسعه یافته است. از یک دانه 12 کلمه ای برای تولید کلیدهای عمومی شما استفاده می کند.

Zelcore – این سرویس کیف پول توسط شخص ثالث توسعه یافته است و از ترکیبی از نام کاربری و رمز عبور شما برای امنیت استفاده می کند. در Zelcore شما مسئول امنیت خود هستید، یک نام کاربری/گذرواژه بد/کوتاه حساب شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

اگر نمی‌دانید از کدام کیف پول استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنم این مقاله را بخوانید.

کدکس

Kaddex یک AMM DEX چند پروتکلی غیرمتمرکز با پل های غیرمتمرکز بومی است که توسط یک DAO بر روی بلاک چین کادنا اداره می شود. به دلیل «پمپ‌های بنزین» کادنا، می‌تواند تراکنش‌های کارمزد بنزین صفر را ارائه دهد. Kaddex توکن خود را به نام KDX دارد که هم به عنوان یک توکن حاکمیتی برای DAO و هم یک توکن ابزار برای DEX عمل می کند.

Kaddex مشوق های منحصر به فرد LP را ارائه می دهد که مشتریان جدید DeFi را به شبکه جذب می کند. هنگامی که یک مبادله انجام می شود، از کاربر 0.3٪ کارمزد معاملاتی استاندارد دریافت می شود که 100٪ آن به ارائه دهندگان نقدینگی می رسد.

NFT ها

NFT هاتوکن‌های غیرقابل تعویض در کادنا که با پکت ساخته شده‌اند، یک مشکل کلیدی موجود در استانداردهای ERC اتریوم را حل می‌کنند – عدم وجود عملکرد اضافی در کنار «انتقال». به گفته استوارت پوپجی، یکی از بنیانگذاران Kadena، فروش NFT در بازارهای اتریوم که عملکرد «حقوق‌های امتیازی» را شامل می‌شود، صرفاً در اختیار بازار است. این نیاز به اعتماد در جهانی را ایجاد می کند که قرار است بر اساس مفهوم «بی اعتمادی» ساخته شود.

بنابراین استاندارد NFT بومی در کادنا امکان انتقال خودکار حق امتیاز به سازنده را حتی اگر فروش/انتقال در خارج از بازار NFT انجام شود را ممکن می‌سازد. این امر حق سازنده را برای دریافت حق امتیاز از ایجاد NFT خود تضمین می کند و از آن حمایت می کند.

برنامه های آینده ارز دیجیتال کادنا

آینده کادنا بر اساس نقشه راه آن روشن به نظر می رسد . به نظر می‌رسد این تیم آماده است تا با راه‌اندازی پل‌هایی که کادنا را به بلاک چین‌هایی مانند تررا، سلو و اتریوم متصل می‌کند، وارد پذیرش انبوه شود. این تیم همچنین به ادغام احتمالی Kadena در کیف پول سخت افزاری لجر اشاره کرده است. این تیم علاوه بر این برنامه‌هایی برای ارائه مشوق‌های مختلف در قالب کمک‌های بلاعوض مانند برنامه‌های کمک مالی توسعه‌دهنده و برنامه‌های سفیر دارد.

نتیجه گیری

صادقانه بگویم، معماری ارز دیجیتال کادنا فراتر از چشمگیر است و به نظر می رسد سرمایه گذاران چشم انداز این پلتفرم را دنبال می کنند. Kadena به طور موثر دو مانع عمده را در اکوسیستم بلاک چین حل کرده است، اولین آن سه راه بلاک چین است. معماری منحصربه‌فرد Chainweb این ارز دیجیتال وعده می‌دهد که مانند هیچ بلاک‌چین دیگری در بازار در حال حاضر مقیاس‌پذیر باشد، در حالی که همچنان بر ستون‌های تمرکززدایی و امنیت پایبند است. حتی توانسته است در مقیاس انرژی کارآمد شود.

دومین مانع بزرگی که به نظر می رسد این ارز دیجیتال حل کرده است، ورود نهادهای سازمانی و سازمانی به بلاک چین از طریق پلت فرم لایه 2 نوآورانه خود به نام Kuro است. Kadena، از طریق ویژگی “پمپ بنزین” خود، همچنین این امکان را برای سرمایه‌گذاران خرده‌فروش و افراد غیرمجاز فراهم کرده است تا با dApps ساخته شده بر روی بلاک چین بدون نیاز به هیچ گونه توکن ابزاری بومی برای گاز تعامل داشته باشند. بنابراین، با تداوم کاربرد در دنیای واقعی و دوام تجاری، به نظر می‌رسد که کادنا بیش از هر پروژه دیگری در بازار به پذیرش بلاک چین به پذیرش انبوه نزدیک شده است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
× به کانال تلگرامی ما بپیوندید به کانال تلگرامی ما بپیوندید