ارز دیجیتال و کریپتو

پروتکل هوپر (Hopr) چیست؟ معرفی کامل توکن HOPR

در این بررسی از Hopr، ویژگی‌های کلیدی و عملکرد شبکه هوپر، از جمله مکانیسم‌های حفظ حریم خصوصی منحصربه‌فرد آن مانند مسیریابی ناشناس، میکس‌نت ها و پرداخت‌های احتمالی را بررسی خواهیم کرد. ما به این خواهیم پرداخت که چگونه سیستم اثبات رله هوپر به اپراتورهای گره انگیزه می دهد و اطمینان حاصل می کند که داده ها به طور ایمن از طریق شبکه منتقل می شوند.

علاوه بر این، در مورد ابزار توکن HOPR، مکانیسم سیف‌استیکینگ برای استقرار ایمن در پروتکل و راهنمایی در مورد اجرای گره آن بحث خواهیم کرد.

خلاصه بررسی:

ارزدیجیتال هوپر Hopr یک پلت فرم غیرمتمرکز است که ارتباطات آنلاین خصوصی و امن را از طریق رمزگذاری پیشرفته و یک میکس نت همتا به همتا تضمین می کند. از مکانیزم اثبات رله و سیف‌استیکینگ برای ایجاد انگیزه در اپراتورهای گره و در عین حال محافظت از ابرداده های کاربر استفاده می کند.

ویژگی های کلیدی عبارتند از:

 • میکس نت ها
 • مسیریابی ناشناس
 • تقسیم بسته ها
 • بلیط و کانال های پرداخت
 • پرداخت های احتمالی

پلتفرم هوپر (Hopr) چیست؟

هوپر یا Hopr یک پلتفرم غیرمتمرکز در شبکه اصلی اتریوم است که برای فعال کردن ارتباطات آنلاین خصوصی و امن و تبادل داده برای افراد، شرکت‌ها و دستگاه‌ها طراحی شده است. این به عنوان یک میکس نت همتا به همتا عمل می کند، جایی که گره ها به عنوان نقاط رله برای انتقال داده های رمزگذاری شده بین کاربران عمل می کنند.

چیزی که HOPR را از میکس‌نت‌های سنتی مانند Tor متمایز می‌کند، مکانیسم تشویقی آن است که به عنوان اثبات رله شناخته می‌شود. این مکانیسم تضمین می کند که اپراتورهای گره انگیزه دارند تا داده ها را به طور دقیق و کارآمد ارسال کنند. با ترکیب مشوق‌ها، هوپر به چالشی حیاتی می‌پردازد که میکس‌نت‌های قبلی با آن مواجه بودند – چگونه مشارکت فعال را تشویق کنیم و از مقیاس‌پذیری شبکه بدون به خطر انداختن حریم خصوصی کاربر اطمینان حاصل کنیم.

نوشته های مشابه

میکس‌نت هوپر در لایه‌هایی از رمزگذاری و مبهم پوشانده شده است و تضمین می‌کند که داده‌ها هنگام عبور از شبکه امن و ناشناس باقی می‌مانند. هر گره در شبکه Hopr نقشی را در این فرآیند ایفا می کند و داده ها را به گونه ای رمزگذاری و ترکیب می کند که فقط گیرندگان مورد نظر می توانند آن را رمزگشایی کنند. این طرح رمزگذاری انتها به انتها، همراه با ماهیت غیرمتمرکز شبکه، به کاربران این اطمینان را می دهد که ارتباطات آنها در برابر چشمان کنجکاو و عوامل مخرب محافظت می شود.

Hopr علاوه بر تمرکز بر حریم خصوصی و امنیت، به گونه ای طراحی شده است که برای همه شفاف و قابل دسترس باشد. هر کسی که تخصص فنی لازم را داشته باشد می‌تواند با اجرای یک گره Hopr، چه بر روی رایانه خود یا به عنوان یک دستگاه اختصاصی متصل به روتر، به شبکه کمک کند. با انجام این کار، افراد می توانند به طور فعال در نگهداری و بهره برداری از شبکه شرکت کنند و در عین حال توکن های HOPR را به عنوان پاداش برای مشارکت خود دریافت کنند.

شبکه هوپر توسط HOPR، یک توکن کاربردی در شبکه اتریوم ، پشتیبانی می‌شود که بعداً با جزئیات بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

هوپر چگونه کار می کند؟

پروتکل Hopr از داده های شما و ابرداده های اتصال شما محافظت می کند. اما چگونه به آن دست می یابد؟

مسیریابی ناشناس

تصور کنید در حال ارسال یک پیام محرمانه برای دوست خود هستید، اما نگران این هستید که کسی در ارتباط شما جاسوسی کند. می توانید پیام خود را به گونه ای رمزگذاری کنید که حتی اگر کسی آن را باز کند، نتواند بفهمد که چه می گوید. اما اگر نمی خواهید کسی بداند که دارید با دوستتان صحبت می کنید چه؟ رمزگذاری پیام به تنهایی این مشکل را حل نمی کند. بنابراین، چگونه ارتباط خود را کاملاً ناشناس نگه می دارید؟

مسیریابی ناشناس کمی مانند بازی Pass-The-Parcel عمل می کند.

مسیریابی ناشناس را وارد کنید، که کمی شبیه به یک بازی ارسال بسته عمل می کند. به جای اینکه پیام خود را مستقیماً برای دوست خود بفرستید، آن را در چند لایه پاکت نامه قرار می دهید – مانند آن عروسک های روسی که درون یکدیگر لانه می کنند. هر پاکت دارای آدرس متفاوتی است که به افراد مختلفی در یک زنجیره منجر می شود.

وقتی کسی بسته را دریافت می کند، بیرونی ترین پاکت را باز می کند که آدرس بعدی را نشان می دهد. سپس پاکت‌های باقی‌مانده را به نفر بعدی می‌دهند و این کار تا زمانی ادامه می‌یابد که پاکت نهایی حاوی پیام به دوست شما برسد. نکته دقیق اینجاست: هیچ کس در زنجیره مسیر کامل یا فرستنده یا گیرنده نهایی را نمی داند زیرا آنها فقط آدرس نفر بعدی را می بینند.

در دنیای دیجیتال، این فرآیند رله نامیده می‌شود و اجزای اصلی هوپر است. همچنین این چیزی است که نام شرکت را می دهد، زیرا داده ها قبل از رسیدن به مقصد از یک نفر به فرد دیگر منتقل می شوند. به‌جای پاکت‌های فیزیکی، داده‌ها در لایه‌هایی از رمزگذاری پیچیده می‌شوند و دیدن پیام کامل یا مسیر کاملی که طی می‌کند را برای کسی غیرممکن می‌کند.

اما حتی با این سیستم، این خطر وجود دارد که کسی ارتباط بین گره ها را کشف کند و ناشناس بودن را باز کند. برای مقابله با این، هوپر (Hopr) از تقسیم بسته استفاده می کند. تصور کنید پیام شما به قطعاتی تقسیم می شود که هر کدام یک عدد دارند. این قطعات مسیرهای مختلفی را از طریق شبکه طی می‌کنند و ردیابی پیام کامل را برای هر کسی سخت‌تر می‌کند.

میکس نت ها

حتی با مسیریابی ناشناس و تقسیم بسته، این احتمال وجود دارد که شخصی بتواند سرنخ هایی از مواردی مانند زمان بندی یا اندازه پیام را جمع آوری کند. به همین دلیل است که هوپر مخلوط کردن را معرفی می کند که لایه دیگری از پیچیدگی را به فرآیند اضافه می کند. مثل این است که دائماً یک دسته کارت را به هم می زنیم تا کسی نتواند ترتیب را پیش بینی کند. این کار را برای هر کسی که سعی در جاسوسی در شبکه دارد سخت تر می کند تا بفهمد چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

میکس‌نت ها لایه دیگری از پیچیدگی را به فرآیند اضافه می کند. تصویر از طریق Hopr

نحوه کار به این صورت است: تصور کنید یک مامور مخفی هستید که امیدوار است پیامی را در سراسر شهر بفرستد بدون اینکه کسی بداند از طرف شماست یا به کجا می رود. شما فقط می توانید آن را به یک پیک تحویل دهید و به بهترین ها امیدوار باشید، اما این احتمال وجود دارد که کسی پیک را دنبال کند و آن را بفهمد. بنابراین، شما با یک برنامه هوشمندانه روبرو می شوید. به جای فقط یک پیک، از افراد زیادی کمک می گیرید. هر فرد بخشی از پیام را دریافت می کند. سپس گیرنده مورد نظر شما پیام را کنار هم قرار می دهد.

در اصل یک میکس نت اینگونه کار می کند. به جای ارسال یک پیام در یک زمان، چندین پیام را به طور همزمان مدیریت می کند و ردیابی مبدا یا مقصد هر پیام را برای هر کسی بسیار سخت تر می کند.

اما یک نکته وجود دارد: اجرای یک میکس نت پیچیده و نیازمند منابع است. بنابراین، برای اینکه میکس‌نت‌ها به خوبی کار کنند، هاپر باید مطمئن می‌شد که همه افراد درگیر برای مشارکت انگیزه دارند.

مشوق ها

رمزگذاری، مخلوط کردن و انتقال داده ها از طریق هوپر به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارد که هزینه زیادی دارد. در حالی که برخی از افراد ممکن است مایل به مشارکت در شبکه بدون انتظار چیزی باشند، تکیه صرف بر نوع دوستی در دراز مدت پایدار نیست.

یکی از راه حل ها این است که کاربرانی که از شبکه حریم خصوصی سود می برند هزینه نگهداری آن را بپردازند. این ساده به نظر می رسد، اما چالش هایی وجود دارد. یکی از رویکردها مدل اشتراک است که در آن کاربران برای استفاده از این سرویس پول پرداخت می‌کنند و سپس وجوه به افرادی که گره‌هایی را اجرا می‌کنند که عملکرد شبکه را اجرا می‌کنند، توزیع می‌شود.

با این حال، تکیه بر یک مقام مرکزی برای مدیریت این وجوه، خطراتی مانند احتمال فساد یا نقض داده ها را به همراه دارد. بنابراین، راه حل مناسب تر، ادغام پرداخت ها به طور مستقیم در خود شبکه بود. به عنوان مثال، هر بار که شخصی داده‌ها را از طریق شبکه ارسال می‌کند، یک پرداخت همراه با آن انجام می‌شود. سپس این پرداخت بین گره‌هایی تقسیم می‌شود که به انتقال داده‌ها کمک می‌کنند و تضمین می‌کنند که همه برای کار خود جبران می‌شوند.

اما چگونه می‌توانیم مطمئن شویم که گره‌ها واقعاً کاری را که برای آن پول می‌گیرند انجام می‌دهند؟ بالاخره اگر کسی را نتوان ردیابی کرد، چه چیزی مانع از آن می شود که بدون انجام کاری پول را بگیرد؟ از طریق مکانیزمی به نام Proof of Relay، گره ها تنها پس از انتقال موفقیت آمیز داده ها، پرداخت خود را دریافت می کنند.

اثبات رله

اعتماد یک پایه قابل دوام نیست به همین دلیل است که کریپتو به عنوان «بی اعتماد» شناخته می‌شود و نیاز به اعتماد به هر عضوی را به دلیل قابلیت اطمینان ذاتی سیستم از بین می‌برد.

در قلمرو هوپر، هدف این بود که تضمین شود که گره‌ها فقط پس از اجرای وظایف رله خود، جبران منصفانه دریافت می‌کنند. یک رویکرد قابل تصور شامل جبران گره‌های پیشینیان بود. با این حال، این استراتژی بهره‌برداری بالقوه را دعوت می‌کند – اگر کسی می‌تواند بدون عواقب از مسئولیت فرار کند، چرا باید هزینه پرداخت کند؟

اجماع PoS هوپر را اثبات رله می نامند. تصویر از طریق Hopr

اثبات رله هوپر مانند یک دست دادن دیجیتال بین گره ها است. هنگامی که داده ها از شبکه عبور می کنند، هر گره پرداختی را دریافت می کند که با یک کلید منحصر به فرد قفل شده است. برای باز کردن قفل پرداخت، هر دو نیمه این کلید مورد نیاز است.

با پیشرفت داده ها در طول زنجیره، گره ها نیمی از کلیدهای خود را مبادله می کنند. این فرآیند تضمین می‌کند که همه افراد درگیر در انتقال داده‌ها، غرامت مناسبی دریافت می‌کنند. تلاش برای دور زدن مسئولیت ها با پنهان کردن داده ها منجر به عدم پرداخت به دلیل ناقص بودن کلید می شود.

اثبات رله نه تنها انگیزه ها را همسو می کند، بلکه یک محیط شبکه قابل اعتماد و عادلانه را برای همه شرکت کنندگان درگیر ایجاد می کند.

چگونه هوپر حریم خصوصی را حفظ می کند

Hopr حریم خصوصی را تضمین می کند در حالی که دونده گره را برای نقش خود تشویق می کند. در اینجا نحوه حفظ حریم خصوصی است:

بلیط و کانال های پرداخت:

 • هوپر به جای پرداخت مستقیم برای انتقال داده، از بلیط ها و کانال های پرداخت استفاده می کند.
 • هنگامی که یک گره با موفقیت داده ها را رله می کند، یک بلیط رمزنگاری دریافت می کند.
 • این بلیط ها شبیه به بلیط های بخت آزمایی هستند و تنها تعداد کمی از آنها پاداش قابل توجهی را به همراه دارند، در حالی که بیشتر آنها بی ارزش هستند.

با معرفی این تصادفی، HOPR تعداد تراکنش‌های زنجیره بلوکی مرتبط با انتقال داده را کاهش می‌دهد و ردپای ابرداده را به حداقل می‌رساند.

هوپر ضمن تشویق گره‌ها، حریم خصوصی را تضمین می‌کند. تصویر از طریق Hopr

پرداخت های احتمالی:

 • به جای راه اندازی تراکنش پرداخت برای هر بسته داده رله شده، اجراکنندگان گره بلیط ها را دریافت می کنند.
 • هر بلیط دارای احتمال برنده شدن یک پاداش قابل توجه است که تعداد تراکنش های ثبت شده در بلاک چین را کاهش می دهد.
 • به عنوان مثال، یک بلیط ممکن است 1٪ شانس برنده شدن یک پاداش بزرگ، مانند 100 HOPR را داشته باشد.

این رویکرد تضمین می‌کند که اجراکنندگان گره پاداش‌های شایسته خود را دریافت می‌کنند و در عین حال نشت ابرداده مرتبط با تراکنش‌های بلاک چین را به حداقل می‌رسانند.

هوپر با ترکیب بلیط‌ها، کانال‌های پرداخت و پرداخت‌های احتمالی، بدون به خطر انداختن حریم خصوصی شبکه، انگیزه‌ای برای دونده‌های گره ایجاد می‌کند. این سیستم غیرقابل اعتماد تضمین می‌کند که اجراکنندگان گره برای تلاش‌های خود پاداش می‌گیرند و در عین حال یکپارچگی و حریم خصوصی شبکه را حفظ می‌کنند.

توکن HOPR

توکن HOPR سه هدف اصلی را دنبال می کند:

 • کاربران برای ارسال داده ها از طریق شبکه HOPR به صورت خصوصی و ایمن با توکن های HOPR پرداخت می کنند.
 • دونده های گره توکن های هوپر را به اشتراک می گذارند تا برای انتقال داده ها، دریافت هزینه ها در HOPR، از جمله توکن ها از ترافیک پوشش، پاداش دریافت کنند.
 • توکن های HOPR به کاربران قدرت رای در انجمن HOPR DAO می دهند.

توکن های HOPR طی چهار سال از عرضه اولیه 130 میلیونی عرضه می شوند. حداکثر عرضه آن 1 میلیارد سکه است. یک چهارم این توکن ها به عنوان پاداش برای سهامدارانی که ترافیک را پوشش می دهند، رزرو می شود.

توکن‌های HOPR طی چهار سال عرضه خواهند شد. تصویر از طریق هوپر

به گفته کویج جکو، HOPR با ارزش بازار 43.6 میلیون دلار، 729مین سکه بزرگ است. قیمت فعلی آن بیش از 90 درصد از بالاترین رکورد خود که در مارس 2021 به آن دست یافت، کاهش یافته است.

ارز دیجیتال HOPR را از کجا بخریم؟

HOPR به اندازه بسیاری از توکن های دیگر در دسترس نیست. با این حال، می توانید آن را در صرافی هایی مانند کوین بیس، گیت و MEXC خریداری کنید. همچنین، رتبه بندی ما را در مورد بهترین صرافی های رمزنگاری بررسی کنید .

یونی سواپ یکی از صرافی های غیرمتمرکز است که می توانید HOPR را خریداری کنید.

سیف‌استیکینگ هوپر

سیف‌استیکینگ رویکرد Hopr برای استقرار روی پروتکل است که برای ایمن کردن وجوه اجراکننده گره و در عین حال حفظ یک شبکه حریم خصوصی غیرمتمرکز و با انگیزه طراحی شده است. هدف اصلی هوپر ایجاد یک میکس نت حریم خصوصی است که در آن به گره‌رانان برای انتقال داده‌ها پاداش داده می‌شود. سیف‌استیکینگ تضمین می کند که این وجوه امن هستند، حتی اگر یک گره به خطر بیفتد، شبیه به سیستم های اثبات سهام اما با ویژگی های امنیتی اضافه شده است.

در این سیستم، نود رانرها وجوه خود را در یک حساب قرارداد هوشمند بسیار ایمن به نام سیف هوپر ذخیره می کنند. سپس یک گره ایجاد می کنند و آن را به سیف خود پیوند می دهند. میزان سرمایه گذاری شده در گره، ترافیک دریافتی آن را تعیین می کند، که به نوبه خود پتانسیل درآمد آن را افزایش می دهد. مدیریت این وجوه شامل دو کلید است:

 • کلید مدیریت که توسط نود اجرا کننده کنترل می شود و برای تایید تراکنش ها از سیف HOPR استفاده می شود.
 • کلید زنجیره ای که به صورت محلی در گره ذخیره می شود و برای انجام تراکنش های بلاک چین مانند باز کردن کانال های پرداخت یا بازخرید بلیط استفاده می شود.
سیف‌استیکینگ رویکرد هوپر به استیک روی پروتکل است. تصویر از طریق Hopr

گره می تواند از وجوه موجود در سیف هوپر در مقادیر محدود برای انجام عملیات لازم استفاده کند، اما این تراکنش ها باید توسط نود اجرا کننده با استفاده از کلید مدیریت تایید شود. این راه‌اندازی تعادل قابل تنظیم بین امنیت و راحتی را امکان‌پذیر می‌کند.

اجراکنندگان گره می توانند میزان دسترسی گره آنها به وجوه موجود در صندوق امانات HOPR را انتخاب کنند، از دسترسی کامل به گره تا نیاز به تأیید کلید مدیریت برای هر تراکنش. علاوه بر این، اجراکنندگان گره می‌توانند تصمیم بگیرند که کدام کلیدها برای اقدامات مختلف مانند ارسال پیام، بازخرید بلیط یا باز کردن کانال‌ها مورد نیاز است و می‌توانند محدودیت‌هایی را برای میزان دسترسی گره بدون تأیید اضافی تعیین کنند.

اجرای گره هوپر

برای استفاده از شبکه Hopr باید یک سیف هوپر ایجاد کرده و یک گره نصب کنید. دو روش برای نصب گره وجود دارد: استفاده از دستگاه Dappnode یا Docker.

گاوصندوق هوپر برای ذخیره ایمن وجوه شما در حین کار با یک گره ضروری است. برای ایجاد یکی، فرآیند نصب را دنبال کنید و مطمئن شوید که حداقل 30000 توکن wxHOPR دارید (یا 10000 wxHOPR اگر NFT رجیستری شبکه دارید).

انتشار Dufour در حال حاضر مجاز است و باید توسط انجمن HOPR به شبکه اضافه شود که ممکن است 1 تا 2 هفته طول بکشد. الزامات سخت افزاری عبارتند از:

 • Node را می توان روی: PC/Mac/Raspberry Pi/Server اجرا کرد
 • سیستم عامل: macOS X / Linux OS (اوبونتو 16 و نسخه های بالاتر، Debian 10.x)
 • CPU دو هسته ای ~ 2 گیگاهرتز
 • 4 گیگابایت رم یا بیشتر
 • فضای دیسک حداقل 3 گیگابایت
 • CPU معماری x64 (هر کدام)

راه اندازی یک ارائه دهنده RPC سفارشی برای عملکرد روان گره بسیار مهم است. بهترین روش اجرای گره Gnosis Chain خودتان است، با مراحل دقیق ارائه شده برای کاربران VPS/PC/Mac و Dappnode. از طرف دیگر، می‌توانید از ارائه‌دهندگان RPC شخص ثالث مانند آلچمی، اینفورا، یا کویک‌نود یا نقاط پایانی RPC عمومی از chainlist.org استفاده کنید، اگرچه اینها کمتر قابل اعتماد هستند.

سخن‌پایانی

ارز دیجیتال هوپر با ارائه یک پلتفرم غیرمتمرکز برای ارتباطات آنلاین خصوصی و ایمن و تبادل داده، راه حلی قوی برای محافظت در برابر نظارت غیرمجاز ارائه می دهد.

از یک میکس نت همتا به همتا استفاده می کند که از مسیریابی ناشناس و تقسیم بسته برای اطمینان از انتقال داده ناشناس و ایمن استفاده می کند. مکانیسم اثبات رله آن، اپراتورهای گره را تشویق می کند تا داده ها را با دقت رله کنند، و مشارکت شبکه و مقیاس پذیری را در عین حفظ حریم خصوصی افزایش می دهد.

پروتکل Hopr از شبکه های مختلط رمزگذاری شده، پرداخت های احتمالی و یک ساختار انگیزشی غیرمتمرکز برای حفظ ناشناس بودن کاربر و محافظت از ابرداده استفاده می کند. با ترکیب توکن‌های HOPR، این شبکه تراکنش‌های خصوصی را تسهیل می‌کند، به اجراکنندگان گره‌ها پاداش می‌دهد و از حاکمیت غیرمتمرکز از طریق انجمن HOPR DAO پشتیبانی می‌کند.

هوپر با ترکیب اقدامات پیشرفته حریم خصوصی، یک سیستم تشویقی غیرمتمرکز و ویژگی‌های امنیتی انعطاف‌پذیر برجسته است و آن را به یک راه‌حل جامع برای محافظت از حریم خصوصی آنلاین در دنیایی که به طور فزاینده‌ای به هم متصل می‌شود، تبدیل می‌کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا