ارز دیجیتال و کریپتو

ارز دیجیتال فانتوم چیست؟ نیروگاه دیفای مبتنی بر DAG با Fantom

ارز دیجیتال فانتوم (Fantom) یک پروژه بلند پروازانه است که در تلاش است یک پلت فرم قرارداد هوشمند ایجاد کند که “سیستم عصبی شهرهای هوشمند” باشد.

این پروژه با استفاده از فن آوری پیشرفته گرافیکی چرخشی (DAG) ، مقیاس پذیری بی نهایت و معاملات فوری را با هزینه تقریباً صفر ارائه می دهد. آنها همچنین روی یک ماشین مجازی با کارایی بالا و اجرای ایمن و ایمن قرارداد هوشمند کار می کنند.

با این حال ، آیا آنها واقعاً می توانند چنین اهداف بلندپروازانه ای را اجرا کنند؟

در این بررسی ارز دیجیتال فانتوم ، ما هر آنچه را که باید در مورد پروژه بدانید به شما خواهیم گفت. ما همچنین موارد استفاده طولانی مدت و پتانسیل پذیرش توکن های FTM را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد.

وب سایت رسمی فانتوم

ارز دیجیتال فانتوم چیست؟

ارز دیجیتال فانتوم (Fantom) یک پشته فناوری توزیع شده است که یک پلت فرم مبتنی بر DAG ایجاد می کند که می تواند برای تامین انرژی شهرهای هوشمند و کلیه خدمات تشکیل دهنده آن مورد استفاده قرار گیرد.

از موارد برای فناوری Fantom استفاده کنید

ارز فانتوم (Fantom) معتقد است که به عنوان یک پلتفرم فوق العاده سریع و با کارایی بالا می تواند به زیرساخت فناوری اطلاعات شهرهای هوشمند در حال ظهور تبدیل شود. با هدف اجرای 300000 تراکنش در ثانیه و توانایی برقراری ارتباط بین چندین ارائه دهنده خدمات ، فانتوم معتقد است که این راه حلی برای ذخیره مقادیر وسیعی از داده ها به صورت ایمن است.

امیدوار است با دستیابی به ذینفعان برای قراردادهای هوشمند مبتنی بر داده های شهر هوشمند و پذیرش dApp به این مهم دست یابد. تیم Fantom تصور می کند که این پلت فرم در بخش های مختلف ، از جمله خدمات عمومی ، سیستم های خانه هوشمند ، مراقبت های بهداشتی ، آموزش ، مدیریت ترافیک ، مدیریت منابع و پروژه های پایداری محیطی استفاده می شود.

فانتوم دیفای

به عنوان اثبات انعطاف پذیری فانتوم ، تیم توانست به سرعت حرکت کرده و Fantom DeFi را قادر سازد. فانتوم وعده می دهد که مجموعه همه کاره DeFi برای همه کاربران باشد. بلاک چین سازگار با EVM Fantom به کاربران این امکان را می دهد که دارایی های دیجیتال را مستقیماً از کیف پول خود ضرب ، معامله ، وام و وام بگیرند. و همه اینها با هزینه تقریباً صفر و معاملات فوری همراه است. این DeFi برای همه است.

شبکه اصلی Fantom Opera با استفاده از پروتکل اجماعی Lachesis مبتنی بر DAG ایجاد شده است و از قراردادهای هوشمند سازگار با EVM پشتیبانی می کند. این به کاربران Fantom اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند را در شبکه اجرا کنند و DeFi را در فانتوم ایده آل می کند.

در واقع ، شبکه اصلی Fantom دارای ویژگی هایی است که آن را برای طیف گسترده ای از برنامه ها ایده آل می کند.

از نظر برنامه های DeFi Fantom در حال حاضر موارد زیر را پشتیبانی می کند:

مقیاس بندی مایع – از توکن های FTM به عنوان وثیقه برای برنامه های DeFi استفاده کنید. همه هیئت های FTM در اکوسیستم Fantom مایع هستند.

fMint – می توانید ده ها دارایی مصنوعی را در Fantom ضبط کنید ، از جمله ارزهای رمزنگاری شده ، ارزهای ملی و کالاها.

fLend – دارایی های دیجیتالی را برای تجارت و کسب سود بدون از دست دادن قرار گرفتن در معرض FTM وام داده و وام بگیرید.

fTrade- دارایی های دیجیتالی مبتنی بر Fantom را بدون خروج از کیف پول معامله کنید. این امر باعث می شود که یک مبادله AMM کاملاً غیر حضوری و غیر متمرکز انجام شود.

ارز فانتوم سخت تلاش کرده است تا یک راه حل برتر برای DeFi و تجارت ارائه دهد. به لطف فناوری DAG مورد استفاده در پلتفرم ، از بسیاری از سیستم عامل های DeFi برتر است. Fantom از زمان تأیید کوتاه آن که نهایی را در کمتر از 2 ثانیه فراهم می کند و هزینه های کم آن سود می برد.

Fantom به کاربران امکان می دهد از برنامه های DeFi استفاده کنند. تصویر از طریق وبلاگ Fantom.

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید ، توکن های FTM و توکن های sFTM می توانند به عنوان وثیقه برای ضرب fUSD استفاده شوند ، که می تواند برای مبادله و مبادله با توکن های مصنوعی و فیات و موارد دیگر استفاده شود. همه اینها از طریق برنامه وب مترقی Fantom fWallet انجام می شود ، جایی که می توانید توکن های FTM خود را ذخیره ، ارسال ، دریافت و ذخیره کنید.

فناوری فانتوم Fantom

معماری فانتوم دارای پروتکل به سه لایه است که هر لایه مسئولیت های متفاوتی را بر عهده دارد. اینها لایه اصلی Opera ، Opera Ware Layer و لایه Application هستند.

بیایید نگاهی عمیق تر به هر یک از این لایه ها و آنچه آنها برای پروتکل فانتوم انجام می دهند ، بیندازیم.

لایه اصلی OPERA

این لایه پایینی است و مسئولیت حفظ اجماع در بین گره های پروتکل Lachesis را دارد. همچنین مسئول ایجاد رویدادها است. از DAG برای تأیید تراکنش ها استفاده می کند و گره ها به لطف استفاده از فناوری DAG قادر به پردازش آنها به صورت غیر همزمان هستند.

هر تراکنش پردازش شده بر روی هر گره در شبکه ذخیره می شود ، مانند روشی که بلاک چین تراکنش ها را ذخیره می کند. تفاوت در این است که با فناوری DAG داده ها نیازی به ذخیره در هر گره ندارند.

نمایش بصری پشته فناوری فانتوم. تصویر از طریق خلاصه اجرایی

در عوض ، شبکه از نوع دوم گره به نام گره شاهد برای اعتبار معاملات استفاده می کند. این گره های شاهد وظیفه بررسی اعتبار داده های نگهداری شده توسط گره ها در سراسر شبکه را بر عهده دارند. گره های شاهد برای انتخاب گره های معتبر متکی به روش اجماع اثبات مشارکت هستند.

لایه پوششی OPERA

لایه OPERA Ware در وسط پروتکل قرار دارد و برای اجرای عملکردهایی روی پلتفرم مانند صدور پاداش و پرداخت و نوشتن “Story Data” طراحی شده است.

لایه برنامه OPERA

در بالا لایه OPERA Application وجود دارد که API های عمومی را در اختیار دارد که توسعه دهندگان از آنها برای اجازه اتصال dApps خود به لایه OPERA Ware استفاده می کنند. یک تعامل بسیار جالب با آنچه فانتوم از آن به عنوان “داده های داستان” یاد می کند ، خواهد بود.

بر خلاف اتریوم که ردیابی معاملات گذشته محدود است ، Story Data روش فانتوم است که اجازه می دهد تمام تراکنش های گذشته قابل ردیابی باشند . در Fantom هر تراکنش و اجرای قرارداد هوشمند بخش کوچکی از داده ها را ذخیره می کند ، Story Data ، که در توابع برای ردیابی تراکنش ها استفاده می شود.

این یک عملکرد فوق العاده ارزشمند در بخشهای خاصی است که ثبت نامحدود اطلاعات ضروری است ، مانند مدیریت زنجیره تامین یا حوزه مراقبت های بهداشتی.

اجماع لاچسیس

اجماع Lachesis یک الگوریتم اجماع مبتنی بر DAG مبتنی بر DAG مبتنی بر عدم تحمل گسل (aBFT) است. این پیشرفت های زیادی نسبت به تحمل گسل های کلاسیک ، ناکاموتو و حتی عملی بیزانس ارائه می دهد. این بیزانس تحمل گسل را دارد ، در حالی که بدون رهبر و ناهمزمان است.

بدون توافق با زبان برنامه نویسی که برای ایجاد برنامه فانتوم استفاده می شود ، با Lachesis می توان به هر برنامه ای تحویل داد. این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا بر ایجاد منطق برنامه تمرکز کنند ، در حالی که Lachesis را برای اداره حالت ماشین تکراری ادغام می کند.

Lachesis-الگوریتم اجماع مبتنی بر DAG مبتنی بر DAG مبتنی بر عدم تحمل گسل (aBFT). تصویر از طریق وبلاگ فانتوم.

Lachesis قادر است به سایر گره های Lachesis متصل شود و تضمین می کند که همه دستورات یکسان را به همان ترتیب پردازش می کنند. این امر با استفاده از اجماع DAG aBFT و شبکه همتا به همتا محقق می شود.

تحمل گسل بیزانس ناهمزمان (aBFT)

تحمل گسل بیزانس ناهمزمان (aBFT) بالاترین استانداردی است که در حال حاضر در الگوریتم های اجماع داریم. به طور موثری معضل مقیاس پذیری را حل کرده است که مشخص می کند فقط دو مورد از سه شرط زیر می توانند به طور همزمان در الگوریتم اجماع گنجانده شوند:

  1. عدم تمرکز
  2. امنیت
  3. مقیاس پذیری

در واقع ، پروتکل اجماع aBFT همانطور که در فانتوم پیاده سازی شده است ، حداکثر تمرکززدایی ، مقیاس پذیری بالا و امنیت درجه بانک را امکان پذیر می کند.

در یک شبکه aBFT ، گره ها می توانند به طور مستقل به اجماع برسند و نیازی به مبادله بلوک های نهایی ندارند. این باعث می شود مکانیزم های اجماع aBFT کاملاً بدون رهبر بوده و امنیت را افزایش دهد زیرا هیچ دور رفت و برگشت و هیچ اثبات کار وجود ندارد.

aBFT علاوه بر اینکه شبکه ها را در برابر حملات DDoS بسیار مقاوم می کند ، تاخیر معامله را نیز کاهش می دهد و منجر به سریعتر شدن شبکه می شود.

در نهایت ، شبکه های aBFT مقیاس پذیری و تمرکززدایی بیشتری را امکان پذیر می کنند ، زیرا ارتباطات بیش از حد برای محدود کردن تعداد گره های شرکت کننده وجود ندارد.

لاچسیس چگونه کار می کند؟

در Lachesis هر گره یک DAG محلی ذخیره می کند که از بلوک های رویداد حاوی تراکنش ها تشکیل شده است که در فانتوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. DAG قادر است از رابطه رویداد قبل از رویدادها برای محاسبه ترتیب نهایی رویدادها به طور مستقل در هر گره استفاده کند. پس از انجام بلوک های رویداد به بلوک های تأیید شده و تأیید نشده تقسیم می شوند. هر بلوک از 2-3 فریم گذشته تأیید شده تلقی می شود ، در حالی که بلوک های جدید تأیید نمی شوند.

اجماع منجر به دسته ای از بلوک های رویداد تأیید شده می شود ، که در آن هر دسته از رویدادها بلوک نامیده می شود. بلوک های نهایی که زنجیره نهایی را تشکیل می دهند از بلوک های رویداد به طور مستقل در هر گره محاسبه می شوند.

قابل توجه ، برخلاف سایر سازوکارهای اجماع گره های Lachesis بلوک ها را برای یکدیگر ارسال نمی کنند. در عوض آنها بر همگام سازی رویدادها بین گره ها تمرکز می کنند. به جای رای دادن به وضعیت مشخص شبکه ، گره ها به طور دوره ای رویدادها و معاملاتی را که مشاهده کرده اند با همسالان خود مبادله می کنند. فانتوم از این قابلیت برخوردار است.

این بدان معناست که لاچسیس از رویدادهای جدید در هیچ انتخابات فعلی استفاده نمی کند. در عوض ، از رویدادهای جدید برای رای دادن به رویدادها در 2-3+ انتخابات مجازی قبلی به طور همزمان استفاده می شود. این منجر به تعداد کمتری از پیام های اجماع ایجاد شده می شود ، زیرا از یک رویداد مشابه در انتخابات مختلف مجدداً استفاده می شود. این به Lachesis اجازه می دهد تا زمان کمتری را برای نهایی شدن و یک سربار ارتباطی کوچکتر را به دست آورد.

StakeDag

StakeDag یکی از نوآوری هایی است که از سهام شرکت ها به عنوان قدرت اعتبارسنجی برای دستیابی به BFT عملی در یک سیستم ناهمزمان بدون رهبر استفاده می کند که فانتوم این قابلیت را داراست. پروتکل StakeDag پروتکل Lachesis را گسترش می دهد تا از تخصیص لایه در DAG برای دستیابی به اجماع سریع با ترتیب مطمئن تر بلوک های رویداد نهایی استفاده کند.

انتخاب ریشه StakeDAG. تصویر از طریق کاغذ سفید

مزایای StakeDag دو برابر است:

  1. پروتکل StakeDag عادلانه است زیرا هر گره شانس مساوی برای ایجاد یک بلوک رویداد جدید دارد.
  2. نسبت به PoW ، PoS و dPoS آسیب پذیری کمتری دارد.

تیم فانتوم Fantom

تیم پشت فانتوم از اولین روزهای خود تغییراتی را تجربه کرده است و تیم فنی متشکل از 12 توسعه دهنده پلتفرم است. علاوه بر این تعدادی از پرسنل مدیریت ، اعضای جامعه ، اعضای بازاریابی و مدیران مناطق مختلف وجود دارند.

موسس فانتوم دکتر Ahn Byung Ik است . او دارای مدرک دکتری است. در علوم کامپیوتر و همچنین رئیس انجمن صنایع غذایی کره است. دکتر اهن نویسنده مشارکت کننده در مجله Fortune است و بارها در رسانه های مهم تجاری کره جنوبی چاپ شده است.

او قبلاً بنیانگذار پلت فرم مواد غذایی SikSin بود که شبیه Yelp است. آن پلتفرم ماهانه بیش از 22 میلیون بازدید صفحه دارد و برنامه تلفن همراه بیش از 3.5 میلیون بار بارگیری شده است.

با این حال او در حال حاضر دیگر با فانتوم ارتباطی ندارد و حتی در پروفایل LinkedIn وی هیچ گونه ارتباط قبلی با پروژه ذکر نشده است.

برخی از اعضای تیم فانتوم

مایکل کنگ در نقش مدیرعامل در فانتوم قرار دارد که چندین سال سابقه فعالیت در زمینه بلاک چین به عنوان توسعه دهنده قرارداد هوشمند را دارد. او همچنین به عنوان مدیر ارشد اطلاعات به کار خود ادامه داده است. قبل از پیوستن به Fantom ، او مدیر فناوری جوجه کشی بلاک چین Block8 بود. او همچنین یکی از اولین کامپایلرهای Solidity و یکی از اولین آشکارسازهای آسیب پذیری در قراردادهای هوشمند را ساخت.

همچنین در فانتوم معمار DeFi Andre Cronje ، که به عنوان توسعه دهنده Yearn Finance شناخته می شود ، بسیار مشهور است.

بقیه اعضای تیم متشکل از اعضای بسیار موفق ، با انگیزه و با تجربه از رشته های مختلف از جمله امور مالی ، رمزنگاری ، توسعه کسب و کار ، مهندسی نرم افزار و معماری و سایر رشته های مرتبط است.

توکن FTM یک توکن ERC-20 بود که برای استیکینگ و پاداش گره های شاهد فانتوم استفاده می شود. همچنین نسخه های BEP-2 و Xar Network برای افزایش قابلیت همکاری شبکه ایجاد شده است. هنگامی که شبکه اصلی در دسامبر 2019 منتشر شد ، پلی ایجاد شد که اجازه می دهد توکن های دیگر را به توکن بومی Opera FTM تبدیل کند. با این وجود ، بایننس اخیراً (1 مارس 2021) ادغام کیف پول توکن FTM بومی را تکمیل کرد. بایننس همچنین به پشتیبانی از توکن های ERC-20 و Bep-2 FTM ادامه می دهد.

ارز فانتوم ICO خود را در ژوئن 2018 برگزار کرد و 40 درصد از کل عرضه 3،175،000،000 توکن FTM را فروخت. قیمت ICO 0.04306 دلار بود و تیم 39.650.000 دلار در ICO جمع آوری کرد.

متأسفانه ، چندین ماه طول کشید تا توکن ها واقعاً منتشر شوند ، و در آن زمان (اکتبر 2018) بازار عمیقاً وارد بازار شد ، که منجر به قیمت اولیه در حدود 0.02 دلار یا نیمی از قیمت ICO شد.

عملکرد قیمت توکن FTM. تصویر از طریق CoinMarketCap

و از آنجا که در میانه بازار خرس ارزهای رمزنگاری شده بود ، قیمت از آنجا همچنان پایین آمد و سرانجام در 4 فوریه 2019 به پایین ترین سطح خود یعنی 0.003105 دلار رسید. قیمت از آنجا شروع به بازیابی کرد و بیش از 200 over افزایش یافت. سه ماه آینده

و در این بین ، فانتوم توکن های BEP2 را در زنجیره بایننس صادر کرد تا با ایجاد اکوسیستم چند زنجیره ای چند دارایی ، قابلیت همکاری را افزایش دهد. این همچنین لیست Fantom را ابتدا در Binance DEX و چند روز بعد در پلت فرم اصلی Binance مشاهده کرد .

این لیست باعث افزایش قیمت فانتوم شد که در عرض یک ماه بیش از 300 gain افزایش یافت و در 11 ژوئن 2019 به بالاترین سطح خود یعنی 0.039614 دلار رسید. در هفته بعد ، قیمت تقریباً 30 back کاهش یافت. ، حتی اگر بازار گسترده تر قوی باشد.

در طول 18 ماه بعد حرکت کمی برای این توکن وجود داشت ، اما در سال 2021 در بقیه بازارهای ارزهای رمزنگاری شده به ارتفاع ماه پیوست. از 1 ژانویه 2021 تا 10 مارس 2021 قیمت توکن FTM از 0.017293 دلار به 0.4904 دلار رسید. در راه ، قیمت 0.8717 دلار به بالاترین حد خود رسید.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال فانتوم تنها پروژه ای نیست که فناوری DAG را به عنوان راهی برای مقیاس پذیری انتخاب کرده است. IOTA و Nano اولین پروژه های مبتنی بر DAG بودند و هر دو Constellation و Hedera Hashgraph معماری مشابه Fantom در استفاده از قراردادهای هوشمند دارند.

Fantom قول می دهد از طریق افزودن زیرساخت های پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و dApps ، ارزش خود را افزایش دهد ، که می تواند باعث پیشرفت پروژه هایی مانند IOTA و Nano شود ، که با قابلیت قرارداد هوشمند راه اندازی نشده اند ، اگرچه IOTA اکنون دارای یک لایه جداگانه است که هوشمند را ارائه می دهد قابلیت قرارداد عملکرد محکم توکن IOTA این امید را می دهد که سرمایه گذاران ارزش فانتوم را نیز ببینند.

همچنین گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه Fantom می تواند بازار شهرهای هوشمند در کره جنوبی را با توجه به پیوندهایی که به بازار Fantom دارد ، کنترل کند. البته ، این تضمین نمی شود ، و Fantom باید پیشرفت کند و به وعده های خود برای حفظ مشارکت های قبلی پیوسته عمل کند. اگر آنها بتوانند این کار را انجام دهند ، نباید مشکلی در کنترل خود در بازار کره جنوبی داشته باشند.

ارائه معاملات زیاد در ثانیه و کارمزد کم مطمئناً به فانتوم کمک می کند تا استقبال خود را در برخی صنایع افزایش داده و آن را به سمت پذیرش سازمان نزدیک کند.

البته ، تصویب سازمانی هدف بسیاری از پروژه های بلاک چین است و این سوالات که چه زمانی چنین اتخاذی به واقعیت تبدیل می شود ، برای Fantom به همراه سایر پروژه ها باز است.

با این اوصاف ، به نظر می رسد که تیم فانتوم از تخصص ، دانش و انگیزه لازم برای موفقیت برخوردار است ، نه به ارتباطات صنعتی که باید به آنها کمک کند تا صنایع صنایع کره جنوبی مورد هدف این فناوری را حفظ کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا