ارز دیجیتال و کریپتو

استیبل کوین دیجد (Djed) چیست؟ راه حل استیبل کوین الگوریتمی کاردانو

مقدمه ای بر استیبل کوین دیجد (Djed) ……

علی‌رغم آنچه از نام آن پیداست، بسیاری از استیبل کوین‌ها در سال‌های اخیر ثابت نکرده‌اند که خیلی پایدار هستند. پیامدهای انفجار استیبل کوین الگوریتمی UST در می 2021، هنوز هم تا به امروز احساس می شود. حتی با وجود اینکه ما اکنون به سراغ سقوط FTX رفته ایم، از مصائب آلامدا تا فروپاشی UST دشوار نیست.

بنابراین، چه کسی در ذهن درست خود می‌خواهد در این لحظه یک استیبل کوین الگوریتمی دیگر منتشر کند؟ پاسخ: کسانی که شکست را به عنوان یک مانع نمی بینند، اما از آن به عنوان پله ای برای نسخه بهتر استفاده می کنند.

استیبل کوین Djed چگونه کار می کند، و چه تفاوتی با سایر استیبل کوین ها دارد؟ با بیگ اینکام تا انتها همراه باشید…

استیبل کوین Djed چیست؟

استیبل کوین Djed یک پروتکل الگوریتمی است که مانند یک بانک عمل می کند. این استیبل کوین ها را بر اساس قیمت هدف تعیین شده خریداری و می فروشد. محصولی که می فروشد، استیبل کوین دیجد است که به دلار آمریکا متصل است. چیزی که میخ را حفظ می کند چیزی به نام سکه ذخیره و الگوریتمی است که بر عرضه آن در بازار نظارت دارد.

درست مانند یک بانک با ذخایر، دیجد نیز دارای استخر ذخیره خود است که از ADA تشکیل شده است. سه راه برای حضور ADA در آن استخر وجود دارد: از طریق فروش آن و سکه ذخیره SHEN، به علاوه هزینه های مرتبط با دو اقدام قبلی. مکانیسم‌های دیگری برای اطمینان از اینکه همیشه مقدار کافی برای بازخرید DJED در استخر وجود دارد وجود دارد. اجازه دهید سرگرمی شروع شود همانطور که ما به چگونگی کار کردن کل چیز می پردازیم.

استیبل کوین Djed چگونه کار می کند؟

بیایید تصور کنیم که مقداری ADA دارید که در کیف شما می سوزد. در میان راه‌هایی که می‌توانید از آن به خوبی استفاده کنید، دو انتخاب دیگر وجود دارد:

 • آن را با دیجد تعویض کنید: مقداری ADA (که برابر با 1 دلار میشود) و می توانید 1 DJED دریافت کنید. همیشه می توانید آن را با DJED معادل 1 دلار عوض کنید. بنابراین، اگر پس از دریافت 1 دیجد، قیمت ADA به 0.20 دلار کاهش یابد، می توانید آن را تعویض کنید و 5 ADA دریافت کنید. دیجدی که برگردانده شده سوزانده می شود، یعنی از گردش خارج می شود. برعکس، شما فقط 1 ADA پس می گیرید اگر به 1.00 دلار برسد.
 • آن را با SHEN، سکه ذخیره تعویض کنید: یکی از دلایلی که ممکن است بخواهید SHEN دریافت کنید این است که می توانید آن را در بازار معامله کنید و از نوسانات قیمت استفاده کنید. با این حال، برخلاف DJED، این امر مسلم نیست که بتوانید SHEN را به میل خود تهیه یا بفروشید، زیرا تابع چیزی به نام Reserve Ratio است.
 • هزینه های پرداختی در ADA: هر نوع ضرب و سوزاندن SHEN و DJED مستلزم هزینه هایی در ADA است که به مخزن ذخیره نیز وارد می شود و در نتیجه به رشد ذخایر، افزایش نقدینگی و قیمت SHEN کمک می کند. در اینجا تفکیک هزینه ها آمده است:
 • هزینه ضرابخانه و سوخت دیجد: 1.5٪
 • هزینه عملیاتی DJED: 0.5٪ (به خزانه COTI می رود)
 • هزینه ضرابخانه شن: 0.2٪
 • هزینه رایت شن: 0.5٪
تصویری از نحوه عملکرد DJED. تصویر از طریق IOHK

SHEN چیست؟ – سکه رزرو

توکن SHEN برای محافظت از DJED از سقوط کمتر از یک دلار مورد نیاز است. همچنین حداکثر مقدار SHEN در گردش است تا از فراتر رفتن دیجد از دلار جلوگیری کند.

هیچ SHEN زمانی که 800 درصد از مقدار رمز دیجد یا بالاتر باشد، ساخته نمی شود، زیرا این حداکثر نسبت است. این برای جلوگیری از رقیق شدن بازده برای سایر دارندگان توکن SHEN است. هر چند وقتی این نسبت حداقل 400 درصد باشد، هیچ دیجد جدیدی نمی‌تواند ضرب شود مگر اینکه SHEN بیشتری برای جبران تقاضا برای دیجد سوخته باشد. در این مرحله، کاربران می توانند SHEN بیشتری دریافت کنند یا DJED خود را با کاردانو عوض کنند.

الگوریتم حاکم بر عرضه SHEN نیز به دقت وضعیت را رصد می کند.

به این ترتیب، DJED از طریق عرضه و تقاضای طبیعی خود و همچنین دارندگان SHEN حفظ می شود. در دسترس بودن SHEN توسط الگوریتمی که بخشی از پروتکل است تعیین می شود. وقتی دیجد بالاتر از میخ می رود، SHEN را می خرد و قیمت را پایین می آورد. وقتی دیجد به پایین‌تر می‌رود، دیجد را با SHEN می‌خرد و قیمت را بالا می‌برد.

چرا SHEN؟

اگر در مورد آن فکر کنید، ذخایر بانک های معمولی از سپرده هایی است که توسط همه (هنوز) انجام می شود. جدا از ذخایر کسری ، بانک ها معمولاً به اندازه کافی در اختیار دارند تا به مشتریان اجازه دهند پول خود را برداشت کنند. وقتی صحبت از استیبل کوین‌های کاملاً وثیقه‌شده مانند DAI می‌شود، می‌توان گفت که ذخایر صفر در آن وجود ندارد.

سایر استیبل‌کوین‌های مرکزی ضرب‌شده مانند USDC پول را می‌گیرند و آن را در دارایی‌های بدون ریسک (امیدواریم) مانند اوراق قرضه قرار می‌دهند. هیچ یک از اینها به اندازه کافی مایع یا سریع نیستند که به قیمت گذاری بازار واکنش نشان دهند، همانطور که SHEN برای آن طراحی شده است.

به همین دلیل است که تیم به این نتیجه می رسد که استفاده از مفهوم یک سکه ذخیره قابل معامله به دارندگان توکن این فرصت را می دهد تا در حفظ ارزش DJED شرکت کنند و همچنان علاقه خود را حفظ کنند. این به این دلیل است که دارندگان SHEN به عنوان پاداش برای مشارکت خود، حق دریافت سهمی از استخر ذخیره را دارند.

دو نسخه DJED

حداقل دیجد

این در سه ماهه اول 2021 با هزینه 1٪ برای خرید و فروش توکن راه اندازی شد. قیمت اوراکل هر ساعت به روز می شود. این نظریه دارای تعدادی نظریه است که از پایداری آن حمایت می کند که چند مورد از آنها به اختصار در زیر ذکر شده است:

 1. کران بالای Peg – هیچ انگیزه ای برای کاربران وجود ندارد که قیمت آنها بیش از 1.00 دلار باشد
 2. کران پایینی – یکسان اما برای انتهای مخالف
 3. استحکام ارزش در سقوط بازار
 4. بدون ورشکستگی – همیشه به اندازه کافی برای بازخرید افراد وجود خواهد داشت
 5. هیچ بانکی کار نمی کند – بدون ترس از اینکه کاربران برای بیرون آوردن پول خود باید مسابقه دهند
 6. بدون تخلیه ذخیره

بعد از اینکه آنها این را آزمایش کردند، مشکلات زیر را مشاهده کردند:

 1. زمانی که تلاشی صورت گرفت و مهاجم 100000 دلار از دست داد، می توان ذخایر را تخلیه کرد.
 2. کاربران هنوز هم انگیزه ای برای بیرون آوردن پول خود می بینند و این امر باعث می شود که یک بانک اجرا شود.
 3. هزینه ها سفت و سخت است.
 4. هنگامی که میخ شکسته می شود، دارندگان DJED متحمل ضرر می شوند.
 5. زمانی که دیگر ذخیره ای باقی نمانده باشد، قیمت سکه ذخیره نیز به صفر می رسد، بنابراین قیمت حداقلی معرفی می شود.
 6. خرید 10 DJED در یک بار ارزان تر از خرید 5 عدد است.

DJED توسعه یافته

در این نسخه، کارمزد به 2 درصد افزایش یافت و اوراکل ها هر 12 دقیقه یکبار به روز می شوند. علاوه بر این، هر به روز رسانی تنها می تواند تا 0.49٪ بر قیمت گذاری تأثیر بگذارد. تغییرات بیشتری برای رسیدگی به مسائل زیر که در بالا مشاهده می شود، ایجاد شد.

تیم های پشت سر پروژه

شبکه اصلی برای استیبل کوین DJED در ژانویه 2023 توسط بلاک چین COTI در کاردانو راه اندازی خواهد شد. تیم COTI مسئول اجرای موفقیت آمیز است. عبور یک استیبل کوین از دو بلاک چین یک منظره نادر است. ما باید تیم های بلاک چین پشت این پروژه را به عنوان بخشی از درک نحوه عملکرد استیبل کوین ها درک کنیم.

واحد پول اینترنت (COTI)

بلاک چین COTI در سال 2017 توسط ساموئل فالکون و دیوید اساراف راه اندازی شد . مدیر عامل فعلی، شهاف بار گفن، بعداً وارد پروژه شد. هدف اولیه از ایجاد آن این بود که اپلیکیشن پرداخت جهانی در شبکه اتریوم باشد.

برخلاف اکثر بلاک چین های استاندارد، COTI از فناوری Directed Acyclic Graph ( DAG ) برای زیرساخت های پایه خود استفاده می کند. درک من از این مفهوم ریاضی این است که مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، که هر کدام با دایره‌ای به نام «راس» نشان داده می‌شوند، توسط یک خط به دایره دیگری، به نام «لبه» متصل می‌شوند. جهت جایی که خط می رود از پیش تعریف شده است، از این رو “جهت داده شده” است، و هیچ امکانی وجود ندارد که خطوط به دایره اولیه ای که آن را شروع کرده اشاره کنند، جایی که قسمت “غیر چرخه” وارد می شود – بدون چرخه.

به جای بلوک‌ها، COTI دارای چندین DAG است که به عنوان TrustChain شناخته می‌شوند . مکانیسم توافقی که استفاده می‌کند Proof-of-Trust نامیده می‌شود که هر کاربر و تراکنش مرتبط دارای TrustScore هستند. این امتیاز با هر تراکنش معتبر افزایش می یابد و در صورت مواجهه با تراکنش نامعتبر کاهش می یابد. هر تراکنش فقط پس از پیوند با دو تراکنش قبلی با TrustScore یکسان می تواند اضافه شود. تراکنش‌هایی که امتیاز اعتماد بالاتری دارند سریع‌تر تایید می‌شوند.

COTI سکه بومی مورد استفاده در بلاک چین COTI است. برای دریافت پاداش، توکن های COTI را بخرید و به خزانه COTI واریز کنید. کاربران می توانند تا 84٪ APT بر اساس میزان واریز و دوره قفل (30 یا 120 روز) دریافت کنند.

COTI و DJED

در دسامبر 2018، تیم COTI با تیم کاردانو در اسرائیل در کنفرانسی برای استارت آپ ها ملاقات کرد. در پایان سال 2019، آنها ADAPay را راه‌اندازی کردند و در آوریل 2021 دریافت‌کننده cFund از کاردانو بودند. در آن زمان، آنها از قبل برنامه‌هایی برای راه‌اندازی DJED با هم داشتند.

آنچه که این مشارکت را نیز مستحکم می کند این است که هر تراکنش DJED نیز هزینه عملیاتی را دریافت می کند که در ADA پرداخت می شود. این هزینه به COTI تبدیل شده و به خزانه COTI واریز می شود. دارندگان سکه COTI همچنین می توانند از طریق بازدهی که از این طریق به دست می آورند، از این مشارکت سود ببرند.

استیبل کوین DJED در مقابل UST

بسیاری از ما هنوز در مورد فروپاشی UST کابوس می بینیم. گذشته از از بین بردن میلیاردها دلار از بازار، اثر سرایت سقوط آن در سراسر سال 2022 با سایر شرکت های رمزنگاری و وام دهندگان متمرکز که یکی پس از دیگری به سبک دومینو سقوط کردند، موج زد. زیاد نیست اگر بگوییم که شکست UST بدترین بحرانی بود که جامعه با آن مواجه شد و باعث شد بسیاری این باور را از دست بدهند که یک استیبل کوین الگوریتمی امکان پذیر است.

جدای از جنجال‌های بحث‌انگیز، دو عامل بزرگ در سقوط UST نقش داشتند: فرار بانکی و تخلیه ذخایر. هر دوی این موارد توسط تیم DJED در طراحی خود، همانطور که در بالا توضیح داده شد، مورد توجه قرار گرفتند.

روش ضرب UST صرفاً از طریق سوزاندن توکن های LUNA بود. برعکس، زمانی که افراد بیشتری UST خود را بازخرید کردند، که منجر به گسترش عرضه LUNA شد، تقاضا برای LUNA به اندازه کافی سریع یا عمیق نبود که بتواند مقدار LUNA را که بازار را با مشکل مواجه کرده بود جذب کند. این وضعیت را بیشتر بدتر کرد. ذخایر بیت کوین خریداری شده توسط گارد بنیاد لونا، ظاهراً برای تقویت ارزش با جذب عرضه مورد استفاده قرار گرفت، اما نتیجه نداد.

بر اساس مکانیکی که در بالا توضیح داده شد، این امکان وجود دارد که UST تحت وثیقه قرار گیرد، چیزی که ما شاهد آن بودیم.

از سوی دیگر، DJED به طور کامل به ADA به عنوان وثیقه پشتوانه متکی نیست و همچنین دارای ویژگی داخلی یک سکه ذخیره است. علاوه بر این، پارامترهایی وجود دارند که هم سقف و هم کف را بر استخر ذخیره سکه حاکم می کنند. این اقدامات تضمین می‌کند که DJED پایداری خود را حفظ می‌کند، حتی اگر قیمت دارایی پشتیبان، ADA، سقوط کند. استخر ذخیره نیز در نقدینگی ثابتی از آنچه که توسط معاملات SHEN حاصل می شود حفظ می شود.

چرا DJED بگیریم؟

همه چیز خوب است که DJED مکانیزم های محکمی در پشت خود دارد. اما چرا باید ابتدا دیجد را دریافت کنید؟ اینجاست که عملکرد DJED برای ایجاد تقاضا باید روشن و گسترده باشد.

برنامه های اولیه برای استیبل کوین دیجد قرار است برای پرداخت ها، وام دادن، حقوق و دستمزد، تسویه حساب، بانکداری جایگزین و برنامه های DeFi استفاده شود. یکی از اولین برنامه‌هایی که راه‌اندازی شد، DJEDPay است ، یک برنامه پرداخت برای بازرگانان، پلتفرم‌های تجارت الکترونیک و سازمان‌های غیرانتفاعی، که آن‌ها را تشویق می‌کند تا DJED را به عنوان نوعی پرداخت بپذیرند. این برنامه فقط با استفاده از نام و آدرس ایمیل شما امکان انتقال را می دهد. از 4 می 2022 در حالت تست شبکه است و در ژانویه 2023 در شبکه اصلی راه اندازی خواهد شد. اگر می خواهید در مورد این توسعه به روز باشید، حساب توییتر آنها را دنبال کنید

شراکت ها

در زیر لیستی از شراکت های شناخته شده ای است که از DJED در برنامه های خود استفاده می کنند:

 • وینگرایدرز – AMM Dex در کاردانو
 • جارا نتورک – باز کردن پورتال مالی
 • کاردانو واریورز – MMRPG در کاردانو
 • پروتکل کوگیتو – یک کلاس دارایی جدید به نام “tracercoins” ایجاد می کند. از یک الگوریتم و چارچوب ذخیره کسری برای ردیابی شاخص های مصنوعی استفاده می کند.
 • امپرووا – پروژه RealFi در کاردانو که به توسعه‌دهندگان مسکن محلی آفریقایی امکان می‌دهد گزینه‌های اجاره‌ای برای خانه‌های سازگار با محیط زیست را ارائه دهند.
 • اکسو – شبکه ای از انواع قراردادهای هوشمند مبتنی بر تجارت، که به عنوان مبادله قابل برنامه ریزی شناخته می شود.
 • Yepple Inc – خدمات ایجاد NFT، ثبت DeX، خدمات قرارداد هوشمند و ساخت اپلیکیشن های وب از ابتدا.

پس از اینکه DJED اولین رسمی خود را انجام داد، کنجکاو هستم که ببینم آیا مشارکت های بیشتری امضا خواهد شد یا خیر.

خطرات برای استیبل کوین DJED

علیرغم آنچه از نام آن پیداست، خطرات زیادی در مورد استیبل کوین ها وجود دارد. من همه آنها را لیست نمی کنم، اما در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

عرضه بیش از حد / تقاضای بسیار کم برای DJED و/یا SHEN
ذخیره کافی برای بازخرید وجود ندارد
قراردادهای اوراکل – میزان دقت آنها در انتقال اطلاعات به پروتکل.
نسبت حداقل و حداکثر ذخیره تغییر می کند یا به خطر می افتد
خطرات قرارداد هوشمند

توجه داشته باشید که به صورت جداگانه، ریسک ها خیلی بد نیستند، اما ترکیبی از آنها می تواند واقعاً برای پروژه بد باشد.

سخن پایانی

آیا بازار به استیبل کوین دیگری نیاز دارد؟ خوب، بله، اگر با آنهایی که قبلاً داریم متفاوت باشد. DJED به دنبال ایجاد یک مدل جدید برای آرایش استیبل کوین است. با توجه به چکیده مقاله 87 صفحه ای پروتکل (که همراه با صفحات ریاضی است):

… ادعاهای ثبات دقیقاً و به طور ریاضی بیان و اثبات شده است. علاوه بر این، ادعاها و شواهد آنها به طور رسمی با استفاده از دو تکنیک مختلف تأیید می شوند: بررسی مدل محدود، برای جستجوی جامع برای مثال های متقابل برای ادعاها. و اثبات قضیه تعاملی، برای ساختن اثبات های رسمی دقیق با استفاده از دستیار اثبات با ویژگی های خودکار اثبات قضیه.

به عبارت دیگر، آنها واقعاً تکالیف خود را انجام داده اند تا اطمینان حاصل کنند که تمام خطرات شناخته شده در مورد استیبل کوین ها در نظر گرفته شده است. تیم پشت سر استیبل کوین DJED، شاید با آموختن از برخی از شکست‌های وحشتناک برخی از استیبل‌کوین‌ها، تصمیم گرفتند هنگام طراحی این سینک ظرفشویی آشپزخانه را به سمت آن پرتاب کنند.

فقط زمان نشان خواهد داد که آیا این کار به نتیجه خواهد رسید یا خیر. به نوبه خود، رویکرد محتاطانه ای به آن خواهم داشت و پس از راه اندازی شبکه اصلی، پیشرفت آن را زیر نظر خواهم داشت.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا