ارز دیجیتال و کریپتو

ایپ کوین (APECoin) چیست؟ معرفی و بررسی توکن APE

مقدمه ای بر ارز دیجیتال ایپ کوین (APECoin) …….

یکی از داغ‌ترین پروژه‌ها در فضای NFT، در واقع میمون های کسل کننده یا Bored Apes Yacht Club است که با محبت به عنوان BAYC شناخته می‌شود. برای کسانی که تازه وارد فضای NFT شده‌اند ممکن است تابحال دیده باشند، جاهایی مانند نمایش جیمی فالون یا جاهای دیگر که به آن اشاره شده است، این مجموعه‌ای از 10000 میمون با حالتی خسته در صورتشان است، اما لباس‌های متفاوت و با ویژگی‌های مختلف مانند لوازم جانبی دارند. این نوع NFT به عنوان عکس پروفایل NFT شناخته می شود و می توانید از این تصاویر به عنوان تصویر پروفایل خود در رسانه های اجتماعی یا هر جایی که فضای آپلود در اختیار شما قرار می دهد استفاده کنید.

آنچه این مجموعه NFT را از سایر پروژه های مشابه متمایز می کند این است که آنها یکی از اولین کسانی بودند که مفهوم عضویت NFT را پیشگام کردند . این بدان معناست که داشتن یکی از این میمون‌ها به شما امکان می‌دهد به منطقه‌ای که فقط برای اعضا شناخته می‌شود به نام The Bathroom دسترسی داشته باشید. این دیوار گرافیتی به اعضا اجازه می دهد تا با نقاشی یک پیکسل هر 15 دقیقه در گرافیتی مشارکت کنند.

قیمت کف فعلی برای BAYC NFT حدود 90 ETH است. از نظر دلاری، بر اساس قیمت فعلی اتریوم 1146 دلار بر اتریوم، حدود 103000 دلار است. بسته به محل اقامت شما، حداقل 20٪ سپرده برای یک ملک است. چیزی نیست که جوهای معمولی مثل من و شما بتونیم از پسش بربیایم. همانطور که ما می گوییم که چگونه می توانیم در برخی از جنون های پیرامون این پروژه به نفع خود شرکت کنیم، ببینید، فرصتی در ظاهر و ارز دیجیتالی به نام ایپ کوین (ApeCoin) پیش آمد.

ایپ کوین (ApeCoin) چیست؟

در اصل، ایپ کوین (ApeCoin) یک توکن ERC20 است که در شبکه اتریوم ایجاد شده است. این توکن به گونه‌ای طراحی شده بود که دارای سه عملکرد باشد: به‌عنوان وسیله مبادله، یعنی مانند پول فیات استفاده می‌شود، توکن درون بازی برای بازی‌هایی که از آن استفاده می‌کنند و توکن حاکمیتی که به دارندگان اجازه می‌دهد تا پیشنهادات را ایجاد کرده و در مورد آنها رأی دهند. دارندگان توکن همچنین به منطقه اعضا دسترسی دارند و در فعالیت فقط اعضا شرکت می کنند.

زمینه

اگرچه نمی دانیم افرادی که برای اولین بار این ایده را مطرح کردند چه کسانی هستند، اما می دانیم که این توکن از جامعه ایپ کوین DAO منشا گرفته است. این انجمن مستقیماً به یوگا لبس، سازندگان BAYC، وابسته نیست. این وضعیت من را کمی به یاد توکن OpenDAO و ایجاد آن انداخت. علاوه بر این، یک بنیاد APE وجود دارد. این به عنوان “واحد عملیاتی” DAO عمل می کند تا توکن را به سمت به دست آوردن پذیرش به گونه ای هدایت کند که به نفع همه باشد. نقش آن، همانطور که در وب سایت آن مشخص شده است، بیان می کند که:

وظیفه مدیریت تصمیمات ایپ کوین DAO را بر عهده دارد و مسئولیت مدیریت روزانه، حسابداری، مدیریت پروژه و سایر وظایف را بر عهده دارد که تضمین می کند ایده های جامعه DAO از پشتیبانی لازم برای تبدیل شدن به واقعیت برخوردار است.

رابطه بین این دو موجود کمی شبیه سر/مغز و بدن است. در این مورد، DAO سر/مغز است که متشکل از دارندگان ایپ کوین (ApeCoin) است که طرح‌هایی را ایجاد می‌کنند و به آن رأی می‌دهند، مانند ایده‌هایی، در حالی که بنیاد بدنی است که تصمیم‌های گرفته شده توسط DAO را اجرا می‌کند و آنها را به واقعیت تبدیل می‌کند.

این بنیاد همچنین دارای هیئتی است که بر آن نظارت دارد. اولین دسته از اعضای هیئت مدیره، که شش ماه از زمان آغاز به کار به طول می انجامد، افراد شناخته شده در دنیای رمزنگاری را تشکیل می دهند. وظایف اصلی آنها بررسی پیشنهادات موفق DAO و راهنمایی بنیاد در اجرای پیشنهادات است. پس از شش ماه، DAO سالانه اعضای جدید هیئت مدیره رای گیری می کند. اعضای فعلی هیئت مدیره عبارتند از:

 • الکسیس اوهانیان
  یکی از بنیانگذاران Reddit; شریک عمومی و موسس Seven Seven Six
 • امی ووپ
  رئیس سرمایه گذاری و بازی در FTX
 • ماریا باجوا
  اصلی در Sound Ventures
 • یات سیو
  یکی از بنیانگذاران و رئیس برندهای انیموکو
 • دین اشتاین بک
  رئیس و مشاور عمومی در آزمایشگاه هوریزن

چرا ایپ کوین ایجاد شد؟

مطالب زیادی در اطراف ایپ کوین وجود دارد اما در مورد دلیل ایجاد آن اطلاعات کمی وجود دارد. حتی وب سایت رسمی هم چیز زیادی نمی گوید. آیا این کافی است که بگوییم توکن مربوط به گسترش اکوسیستم میمون است؟ بیایید فکر کنیم: هنگامی که یک NFT فروخته شد، سازندگان بخش اولیه پول و شاید مقداری حق امتیاز برای هر فروش دریافت می کنند.

به عنوان یک منبع درآمد، نسبتاً ناپایدار است زیرا به افرادی وابسته است که NFTها را معامله می کنند. هنگامی که معاملات کاهش می یابد، درآمد کاهش می یابد. علاوه بر این، تنها یک منبع درآمد امن نیست (تخم مرغ را در یک سبد فکر کنید). پس سازندگان باید چه کار کنند؟ چرا، البته به دنبال منبع درآمد دیگری باشید!

یک مقاله از کوین دسک زاویه جالبی را از ایپ کوین ارائه می‌کند: به دلیل اینکه SEC به گردن همه می‌افتد، هیچ‌کس نمی‌خواهد با توکنی که می‌توان آن را به عنوان یک امنیت ادعا کرد گرفتار شود. اگر یوگا لبس نهادی باشد که توکن را صادر می کند، ممکن است تحت نظارت SEC قرار گیرد. با این حال، اگر یک نهاد غیرمتمرکز مانند DAO صدور را انجام دهد، به عنوان یک امنیت واجد شرایط نیست.

توکن درون بازی

کاملا منطقی است که توکنی مانند ایپ کوین به عنوان ارز درون بازی برای بازی ها استفاده شود. یکی از ایده های اولیه برای توکن، قدرت بخشیدن به جامعه BAYC بود. من این را به معنای استفاده از آن به عنوان یک ارز در گردش برای پرداخت اقلام خدمات در اکوسیستم BAYC است. با این حال، این کافی نیست، زیرا شما می خواهید کاربران جدیدی را جذب کنید. یکی از راه های انجام این کار، راه اندازی یک پروژه NFT دیگر به نام Otherside است.

طرف دیگر

پروژه ایپ کوین به عنوان پروژه NFT بودن که باعث شد هزینه های گاز اتریوم به ارتفاع بی سابقه ای افزایش یابد و ترافیک بزرگی در شبکه اتریوم ایجاد کند، خبرساز شد. ساخته شده توسط YugaLabs، به عنوان یک بازی “MetaRPG” ارائه می شود. این پروژه در 30 آوریل 2022 با ارائه اتردیدس، NFT استاندارد قطعه زمین در یک متاورس راه اندازی شد. این راه‌اندازی موفق‌ترین رویداد NFT بود که تا کنون 250 میلیون دلار فروش زمین مجازی ایجاد کرد که از آن زمان به 500 میلیون دلار در بازار ثانویه رسیده است.

قیمت اولیه راه‌اندازی NFT تقریبا 305 ایپ بود، اما هزینه‌های گاز پرداخت شده برای آن، سربار هنگفتی را به هزینه‌های ضرب اضافه کرد. هزینه های گاز از 2 ETH تا 4 ETH متغیر بود. علیرغم هزینه های بالای گاز، محکومیت پروژه و شجره نامه آن، جمعیت دیوانه وار را وادار کرد تا تمام تلاش خود را برای ایمن کردن یکی از آنها با محدودیت دو عدد در هر کیف پول انجام دهند. در طول دوره ضرب، که حدود 3 ساعت به طول انجامید، 100 میلیون دلار سوزانده شد در حالی که استخراج کنندگان ETH به جکپات رسیدند.

در آینده، همانطور که متاورسای دیگر توسعه می یابد، ایپ کوین (ApeCoin) مطمئناً ارز بالفعل برای آن پروژه خواهد بود، بنابراین انتظار می رود با شروع دوباره افزایش قیمت ها، تقاضا برای آن ادامه یابد.

علاوه بر Otherside، بازی‌های دیگری مانند بنجی باناناس از ایپ کوین استفاده می‌کنند . بازی نسبتاً ساده است: بنجی، نخستی‌سانان را راهنمایی کنید تا از درختی به درخت دیگر تاب بخورد و در راه موز جمع کند. با این حال، برای دسترسی به بازی، باید یک کارت عضویت NFT خریداری کنید که فقط با APE قابل خرید است. $PRIMATE توکنی است که در بازی به دست می‌آورید و می‌توان آن را با توکن‌های دیگری که برند انیموکا در آنها وجود دارد، مانند SAND، REVV، TOWER، و البته APE تعویض کرد.

استفاده از ایپ کوین در دنیای واقعی

یکی از جام های مقدس برای توکن های رمزنگاری، استفاده در دنیای واقعی است. زمانی که می‌توانید از توکن‌ها برای پرداخت هزینه‌های واقعی استفاده کنید، در آن زمان است که می‌دانید توکن شانسی برای دستیابی به پذیرش سطح بعدی توسط آن دارد. ایپ کوین توانسته است از طریق مشارکت های زیر نشان دهد که از ابزارهای دنیای واقعی برخوردار است:

 • مجله Time e با Crypto.com همکاری کرد تا ارز دیجیتال را به عنوان پرداخت نسخه دیجیتال ارز دیجیتال خود بپذیرد. توکن های پذیرفته شده شامل BTC، XRP، ETH، DOGE و به زودی، ایپ کوین، برای خدمات اشتراک دیجیتال آن است.
 • یک مجتمع مسکونی لوکس به نام E11EVEN در میامی، فلوریدا، ایپ کوین را به عنوان پرداخت برای واحدهای شیک خود می پذیرد. قیمت اولیه یک واحد 480000 دلار است. برای این کار به ایپ های زیادی نیاز داریم، به خصوص در قیمت های اخیر.
 • در کشورهای اروپایی هم میتوان نوشیدنی ها را با 50 درصد تخفیف با این ارز دیجیتال خریداری کرد.

حتی اگر سه مورد حرکتی (هنوز) ایجاد نمی کنند، از بیشتر توکن ها فراتر رفته است. بسته به استقبال از این ابتکارات، ممکن است کارهای بیشتری انجام شود، که نوید خوبی برای این ارز دیجیتال است.

رهبری

آخرین اما نه کم اهمیت، APE نیز یک نشانه حکومتی است. دارندگان APE از طریق اقدامات زیر در ایپ کوین DAO اظهار نظر می کنند:

 • ارائه ایده
 • تفسیر
 • ارائه پیشنهاد
 • رای دادن

مانند بسیاری از پروژه‌ها، پروژه‌هایی هستند که بیشترین توکن‌ها را دارند که با صدای بلندتر صحبت می‌کنند. صحبت هایی در مورد این نوع حکومت وجود دارد که کمی بیش از حد متمرکز است و صدای اقلیت ها شنیده نمی شود. کوبی کهنه‌کار معروف رمزارز نگرانی‌های خود را در یکی از توییت‌های خود در مورد نقص‌های ساختار حاکمیت فعلی بیان کرد.

اقتصاد توکنی ایپ کوین

سقف عرضه توکن ایپ (APE) یک‌میلیارد واحد است و امکان عرضه توکن‌های بیشتر وجود ندارد و براساس سازوکار تعیین‌شده، این عرضه هرگز نباید افزایش یابد. علاوه بر‌ این، فرایند توکن‌سوزی نیز برای این ارز دیجیتال در نظر گرفته نشده است.

از یک‌میلیارد واحد ایپ کوین، ۱۵۰میلیون واحد آن به‌شکل ایردراپ میان دارندگان NFTهای مختلف بورد ایپ و به نسبت‌های زیر تقسیم شده است:

 • دارندگان میمون بی‌حوصله (Bored Ape) = ۱۰,۰۹۴ توکن
 • دارندگان میمون‌های جهش‌یافته (Mutant ape) = ۲,۰۴۲ توکن
 • دارندگان میمون بی‌حوصله (Bored Ape) + کنل کلاب (Kennel Club) = ۱۰,۹۵۰ توکن
 • دارندگان میمون جهش‌یافته (Mutant ape) + کنل کلاب (Kennel Club) = ۲,۸۹۸ توکن
 • ۴۷۰میلیون توکن دیگر نیز به خزانه دائو واریز خواهد شد که ۱۱۷میلیون و ۵۰۰هزار واحد از آن در زمان راه‌اندازی عرضه شده‌اند و ۷میلیون و ۳۴۳هزار و ۷۵۰ واحد دیگر در مدت‌ ۴۸ ماه و به‌صورت ماهانه عرضه خواهند شد.

۱۵۰میلیون واحد از این ارز دیجیتال به‌شکل قفل‌شده در اختیار یوگا لبز قرار می‌گیرد و هرماه ۴میلیون و ۱۶۶هزار و ۶۶۶.۶۷ واحد از ایپ کوین‌ها در دسترس خواهند بود. این فرایند قرار است تا ۳۶ ماه ادامه یابد تا تمام ارزهای قفل‌شده درنهایت برای یوگا لبز در دسترس قرار گیرند.

۱۰میلیون ایپ کوین دیگر نیز به بنیاد خیریه جین گودال (Jane Goodall) اهدا می‌شود. این ارزها نیز به‌شکل قفل‌شده هستند و در مدت‌ ۳۶ ماه و هرماه ۲۷۷هزار و ۷۷۷.۷۸ واحد آن در دسترس خواهند بود.

همچنین، ۱۴درصد از توکن‌ها برای مشارکت‌کنندگان و ۸درصد از آن‌ها به‌شکل قفل‌شده در مدت ۱۲ ماه و هرماه معادل ۲میلیون ۲۲۲هزار و ۲۲۲.۲۲ واحد در‌دسترس بنیان‌گذاران بورد ایپ یات کلاب قرار خواهد گرفت.

چگونه ایپ کوین را خریداری کنیم؟

ایپ کوین به‌تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده است و هنوز بسیاری از صرافی‌های ایرانی آن را فهرست نکرده‌اند؛ بنابراین، اگر قصد دارید ایپ کوین را مستقیماً از صرافی‌های ایرانی بخرید، با جست‌وجوی عبارت خرید ایپ کوین در گوگل، می‌توانید صرافی‌های واجدشرایط را پیدا کنید و پس از ثبت‌نام و احراز هویت، مستقیماً با کارت بانکی خود خرید را انجام دهید.

نکته بسیار مهم:

حواستان باشد هنگام پیداکردن صرافی‌های ایرانی در دام کلاه‌برداران نیفتید. معمولاً وب‌سایت‌های صفحه اول گوگل معتبر هستند و شاید تنها در قیمت و کیفیت خدمات متفاوت عمل کنند. برای مثال، یک صرافی می‌تواند در مقایسه با رقبای دیگرش نقدشوندگی بیشتری داشته باشد یا پشتیبانی بهتری به شما ارائه دهد.

حتماً قبل از ثبت‌نام در صرافی ارزهای دیجیتال، از اعتبار آن مطمئن شوید. آدرس، شماره تلفن، بخش درباره ما صرافی، وبلاگ‌های مرتبط و سابقه فعالیت ازجمله نکات مهمی هستند که باید به آن‌ها توجه کنید.

خرید ایپ کوین از صرافی‌های خارجی

اگر به هر دلیلی قصد دارید ایپ کوین را از صرافی‌های خارجی بخرید، ابتدا باید ارز دیجیتالی مثل بیت کوین، تتر یا دای (DAI) را از صرافی های ایرانی بخرید و سپس آن را در صرافی‌های خارجی به ایپ کوین تبدیل کنید.

همیشه این نکته را به‌ خاطر بسپارید که استفاده از صرافی‌های بین‌المللی برای کاربران ایرانی ریسک بسیار زیادی دارد و خطرهایی مانند مسدودشدن حساب و مشکلات متعدد در احراز هویت به‌دلیل وجود تحریم‌ها همواره دارایی‌های کاربران ایرانی را تهدید می‌کند. اگر تمایل دارید از صرافی‌های خارجی استفاده کنید، حتماً پیش از ورود به صرافی، آی‌پی خود را با استفاده از VPN تغییر دهید.

جمع بندی

ایپ کوین DAO و توکن APE مطمئناً از زمان راه‌اندازی آن، سهم خود را از بحث و جدل ایجاد کرده است. زمانی که استخراج Otherside حتی باعث بالا رفتن هزینه‌های گاز شد، پیشنهادی برای انشعاب از لایه اتریوم وجود داشت، اما این پیشنهاد توسط جامعه مخالفت شد. کانال دیسکورد آنها نیز هک شد که خبر بد دیگری برای جامعه بود.

نکته ای که باید در نظر گرفت این است که اگر علاقه به BAYC به شدت کاهش یابد، چگونه ایپ کوین تحت تأثیر قرار می گیرد. تا زمانی که توکن به طور انحصاری با BAYC گره نخورد، که به نظر می رسد اینطور نیست، حتی اگر علاقه به BAYC کاهش یابد، باید زنده بماند. هنوز هم فقط با تداعی ضربه می خورد، اما برای از بین بردن توکن کافی نیست. نکته مهم این است که توکن از سایه BAYC/YugaLabs خارج شود. اگر آنها در انجام این کار موفق شوند، آن وقت همه چیز خود به خود درست می شود.

بر خلاف دوج کوین، که یک سکه میم بود که به دلیل محبوبیتش به دنبال کاربرد بود، ایجاد ایپ کوین یک رویداد تصادفی نبود. تا زمانی که به انگیزه اولیه خود وفادار بماند و روی گسترش استفاده در دنیای واقعی کار کند، یعنی بازرگانان بیشتری آن را به عنوان پرداخت بپذیرند یا توسط سایر بازی های بلاک چین به عنوان ارز درون بازی پذیرفته شوند، من آینده خوبی را برای توکن در بازی می بینم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا