اخبار

پالیگان 2.0: 2024 برای دیدن زنجیره های L2 یکپارچه مبتنی بر ZK

تکامل پالیگان تا سال 2024 ادامه خواهد داشت، زیرا پروتکل‌های مختلفی که اکوسیستم آن را تشکیل می‌دهند به طور فزاینده‌ای از طریق استفاده از اثبات‌های دانش صفر به هم مرتبط می‌شوند.

جوردی بایلینا، یکی از بنیان‌گذاران پالیگان می‌گوید که در سال 2024 شاهد ادغام شبکه‌های مختلف مقیاس‌پذیری لایه 2 پالیگان برای تکمیل پروتکل هماهنگی زنجیره‌ای «پالیگان 2.0» خواهیم بود.

بایلینا که به طور انحصاری صحبت می کرد، گفت که سال 2024 یک آزمون تورنسل خواهد بود تا ببینیم چگونه شبکه های مختلف اکوسیستم پالیگان می توانند از طریق اجرای اثبات های دانش صفر (ZK-proofs) مقیاس و ادغام شوند:

2024 بسیار در مورد پالیگان 2.0 خواهد بود، اتصال همه این شبکه‌ها، اشتراک نقدینگی، اشتراک‌گذاری ترکیب‌پذیری بین شبکه با طعم‌های مختلف.»

بایلینا افزود که چندین شبکه که اکوسیستم پالیگان را تشکیل می‌دهند، توکن‌ها، ترتیب‌دهنده‌ها و راه‌حل‌های در دسترس بودن داده‌های خود را دارند. تکامل به پالیگان 2.0 قرار است شامل چندین ارتقا باشد که این پروتکل‌های مختلف را با فناوری ZK-proof به «فضای بلوک پیوسته و نامحدود» متحد می‌کند.

این شرکت فناوری مقیاس‌پذیری پالیگان 2.0 را در ژوئن 2023 رونمایی کرد و برنامه‌هایی را برای یک اکوسیستم مقیاس‌پذیر شامل چهار لایه پروتکل ترسیم کرد. لایه‌های استیکینگ، اینترپ، اکسیوسشن و پرو همگی در ایجاد یک اکوسیستم به هم پیوسته از زنجیره‌ها نقش دارند که انتقال سریع ارزش و اشتراک اطلاعات را امکان‌پذیر می‌سازد.

همانطور که بایلینا نشان می دهد، سال 2023 سال مهمی برای پالیگان بوده است، با چندین محصول ارسال شده که به عملکرد پروتکل مقیاس بندی آن افزوده است و ابزاری را برای توسعه دهندگان برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و خدمات قابل همکاری فراهم می کند.

«این یک سال باورنکردنی برای پالیگان بوده است. ماشین مجازی اتریوم (zkEVM) با دانش صفر مانند اولین رویداد بزرگ بود. بایلینا توضیح می‌دهد: همچنین، ایجاد، طراحی و اعلام پالیگان 2.0 با ادغام اثبات سهام و تمام این لایه‌های تجمیع نقطه عطف مهمی است.»

چند ضلعیبتای اصلی zkEVM منبع باز خود را در مارس 2023 منتشر کرد که کاهش هزینه تراکنش و افزایش توان عملیاتی استقرار قراردادهای هوشمند را به همراه داشت. این فناوری به هزاران تراکنش امکان می دهد تا به صورت دسته ای خارج از زنجیره انجام شوند، با اثبات رمزنگاری حاوی حداقل خلاصه داده های ارسال شده در شبکه اصلی اتریوم.

zkEVM پالیگان از محیط اجرای تراکنش شبکه اصلی اتریوم تقلید می کند. zkEVM منبع باز به DApps اجازه می دهد تا از طریق دسته بندی تراکنش ها مقیاس شوند و عملکرد بالاتر را باز کنند.

انتشار کیت توسعه زنجیره ای پالیگان (CDK) در سپتامبر 2023 به طور چشمگیری اکوسیستم را برای توسعه جدید باز کرد. بایلیناقبلاً در مورد معرفی این سرویس با کوین تلگراف صحبت کرده بود که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا پروتکل های لایه 2 سفارشی مبتنی بر ZK را بر روی اتریوم متناسب با نیازهای پروژه خود راه اندازی کنند.

یکی از جنبه‌های کلیدی این است که پالیگان CDK دسترسی خودکار به نقدینگی را در تمام زنجیره‌های پالیگان و اکوسیستم گسترده‌تر اتریوم امکان‌پذیر می‌کند و «مقیاس درخواستی، بدون تجزیه نقدینگی» را ارائه می‌کند.

تفکیک انتقال اثبات سهام Polygon به اعتبار zkEVM. منبع: چند ضلعی

بایلینا وضعیت فعلی چند ضلعی را به عنوان یک صورت فلکی با یک ستاره که zkEVM است توصیف کرد. بایلینا توضیح داد که انتقال اثبات سهام پالیگان به اعتبار zkEVM مقیاس‌پذیری شبکه را تسریع می‌کند و اجازه می‌دهد تا پروتکل‌های اکوسیستم به یکدیگر متصل شوند.

“این پیچیده است. کار آسانی نیست. چند ضلعی یک سیستم غیرمتمرکز است. بنابراین ابتدا باید یک اجماع برای تغییر وجود داشته باشد. سپس حرکت همه پل ها، ادامه شبکه و تداوم دادن به همه این برنامه ها می آید. بایلینا اضافه می کند که این چالش برانگیز است.

پالیگان سه پیشنهاد بهبود پالیگان (PIP) را در سپتامبر 2023 منتشر کرد. این پیشنهادها شامل یک پیشنهاد برای انتقال و مشخصاتی بود که نشان می‌دهد توکن‌های پالیگان به توکن‌های POL تبدیل می‌شوند، که به توکن بومی پروتکل اثبات سهام پالیگان تبدیل می‌شود.

PIP-17 شامل شروع ارتقاء از MATIC به POL خواهد بود. این شامل انتقال آن به POL به‌عنوان توکن گاز بومی و توکن استیک برای اکوسیستم پالیگان، و همچنین راه‌اندازی لایه استیکینگ و مهاجرت زنجیره‌های عمومی پالیگان است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا