اخبار ارزهای دیجیتال

چگونه ارز دیجیتال خود را پس از سقوط FTX ایمن نگه دارید

کلاهبرداری سم بنکمن-فرید در سوء استفاده از وجوه کاربران، سرمایه گذاران را به بررسی گزینه هایی سوق داده است که می تواند به محافظت از سرمایه گذاری آنها کمک کند.

سقوط صرافی FTX بسیاری را وادار کرد تا در رویکرد کلی خود نسبت به سرمایه گذاری تجدید نظر کنند – از نگهداری شخصی تا تأیید وجود وجوه در زنجیره. این تغییر رویکرد عمدتاً ناشی از عدم اعتماد سرمایه‌گذاران رمزنگاری به کارآفرینان پس از فریب‌خوردن توسط مدیر عامل FTX و یکی از بنیانگذاران سام بانکمن-فرید (SBF) بود.

FTX پس از اینکه SBF و همدستانش در حال سرمایه گذاری مجدد مخفیانه وجوه کاربران دستگیر شدند که منجر به جابجایی حداقل 1 میلیارد دلار از وجوه مشتری شد، سقوط کرد. تلاش‌ها برای به دست آوردن مجدد اعتماد سرمایه‌گذاران باعث شد که صرافی‌های ارزهای دیجیتال رقیب به‌طور فعالانه ذخایر خود را برای تأیید وجود وجوه کاربران به نمایش بگذارند. با این حال، اعضای جامعه از آن زمان خواستند که صرافی ها تعهدات خود را برای محافظت از ذخایر نشان دهند.

با سم بنکمن فرید، که خود را «سخاوتمندترین میلیاردر» معرفی می‌کند، که در روز روشن مرتکب کلاهبرداری می‌شود و هیچ پیامد قانونی قابل مشاهده‌ای ندارد، سرمایه‌گذاران باید موضع دفاعی خود را در هنگام حفاظت از سرمایه‌گذاری‌های خود حفظ کنند. برای محافظت از دارایی ها در برابر کلاهبرداری، هک و اختلاس، سرمایه گذاران باید اقدامات خاصی را برای حفظ کنترل کامل دارایی های خود انجام دهند – که اغلب به عنوان بهترین روش های سرمایه گذاری رمزنگاری در نظر گرفته می شود.

وجوه خود را از صرافی های رمزنگاری خارج کنید

صرافی های ارز دیجیتال به طور گسترده ای برای خرید، فروش و تجارت ارزهای رمزنگاری شده در ازای هزینه اندک استفاده می شوند. در حالی که روش‌های دیگر، از جمله فروش همتا به همتا و مستقیم، همیشه یک گزینه هستند، نقدینگی بالاتر مبادله‌ای به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا سفارش‌ها را مطابقت دهند و تضمین کنند که وجوهی در طول معامله از دست نمی‌رود.

مشکل زمانی به وجود می آید که سرمایه گذاران تصمیم می گیرند وجوه خود را در کیف پول های ارائه شده و متعلق به صرافی ها نگهداری کنند. متأسفانه، اینجا جایی است که بیشتر سرمایه‌گذاران درس «نه کلیدهای شما، نه سکه‌هایتان» را به روش سخت یاد می‌گیرند. ارزهای رمزنگاری شده که در کیف پول های ارائه شده توسط صرافی ذخیره می شوند، در نهایت در اختیار مالک هستند، که در مورد کاربران FTX، توسط SBF و همکارانش مورد سوء استفاده قرار گرفت.

فرار از این خطر به سادگی انتقال وجوه از صرافی به کیف پولی بدون کلید خصوصی مشترک است. کلیدهای خصوصی رمزگذاری‌های امنی هستند که امکان دسترسی به وجوه ذخیره‌شده در کیف پول‌های کریپتو را فراهم می‌کنند که می‌توان آن‌ها را با استفاده از یک عبارت پشتیبان در صورت جایابی نادرست بازیابی کرد.

کیف پول سخت افزاری: امن ترین شرط برای ذخیره ارزهای دیجیتال

کیف پول‌های سخت‌افزاری، مالکیت کامل کلیدهای خصوصی کیف پول رمزنگاری را ارائه می‌کنند، بنابراین دسترسی وجوه را فقط به صاحب کیف پول سخت‌افزاری محدود می‌کنند. پس از تهیه ارزهای دیجیتال از یک صرافی، کاربران باید داوطلبانه دارایی های خود را به یک کیف پول سخت افزاری منتقل کنند.

پس از تکمیل تراکنش، صاحبان صرافی ارز دیجیتال دیگر نمی توانند به صندوق دسترسی داشته باشند. در نتیجه، سرمایه‌گذارانی که کیف پول سخت‌افزاری را انتخاب می‌کنند، دیگر خطر از دست دادن وجوه خود را به دلیل کلاهبرداری یا هک‌هایی که در صرافی‌ها اتفاق می‌افتد، نخواهند داشت.

با این حال، در حالی که کیف پول‌های سخت‌افزاری به امنیت کلی وجوه می‌افزایند، زمانی که ارزش توکن به‌طور غیرقابل جبرانی کاهش می‌یابد، ارزهای دیجیتال در معرض خطر زیان‌های دائمی باقی می‌مانند. ارائه دهندگان کیف پول سخت افزاری شاهد افزایش شدید فروش بوده اند زیرا سرمایه گذاران به آرامی از ذخیره دارایی های خود در مبادلات دور می شوند.

اعتماد نکنید، تأیید کنید

در تمام سقوط‌های کریپتو که امسال اتفاق افتاد – از جمله 3AC ، ترا فرم ، سلسیوس ، ووجر و FTX – شکستن اعتماد سرمایه‌گذاران یک موضوع رایج و آشکار بود. در نتیجه، شعار «اعتماد نکن، تأیید کن» سرانجام در بین سرمایه گذاران جدید و باتجربه طنین انداز شد.

صرافی‌های رمزنگاری محبوب، از جمله بیتفینکس ، بایننس ، OKX ، بای بیت ، هیوبی و Gate.io ، رویکردهای فعالانه‌ای را برای نمایش اثبات ذخیره‌های خود در پیش گرفته‌اند. صرافی ها اطلاعات کیف پولی را ارائه کردند که به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا وجود وجوه خود را در صرافی خود حسابرسی کنند.

در حالی که اثبات ذخیره نگاهی اجمالی به ذخایر صرافی دارد، اما نمی تواند تصویر کاملی از امور مالی آن ارائه کند زیرا اطلاعات مربوط به بدهی ها اغلب در دسترس عموم قرار نمی گیرد. در 26 نوامبر، جسی پاول، مدیر عامل کراکن ، اثبات ذخیره بایننس را «ناآگاهی یا ارائه اشتباه عمدی» خواند، زیرا داده‌ها شامل تراز منفی نمی‌شوند.

با این حال، چانگ پنگ ژائو، مدیر عامل بایننس ، ادعاهای پاول را رد کرد و گفت که صرافی دارای مانده منفی نیست و در حسابرسی آتی تأیید خواهد شد.

سه نکته بالا نقطه شروع خوبی برای محافظت از دارایی های رمزنگاری در برابر بازیگران بد هستند. برخی از روش‌های محبوب دیگر برای سلب کنترل از دست کارآفرینان رمزنگاری، استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) ، کیف پول‌های خود نگهبانی (غیر حضانت) و انجام تحقیقات گسترده (DYOR) در پروژه‌های به ظاهر قابل سرمایه‌گذاری است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا