ارز دیجیتال و کریپتومقالات آموزشی

ارز دیجیتال چین لینک Chainlink چیست؟

چین لینک یا لینکا به انگلیسی Chain link یک سرویس اوراکل غیر متمرکز است که هدف آن برقراری قراردادهای هوشمندانه با داده های واقعی جهان است.
از آنجا که blockchain ها نمی توانند به داده های خارج از شبکه دسترسی داشته باشند به oracles ها برای عملکرد به عنوان خوراک داده ها در قراردادهای هوشمند (smart contracts) نیازاست.
ویتالیک بوترین، خالق اتریوم با ارائه قراردادهای هوشمند تحول بزرگی در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. در واقع مشکل اینجا بود که هیچ راهی برای انتقال اطلاعاتی که خارج از فضای بلاک چین بودند به قراردادهای هوشمند وجود نداشت. پروژه چین لینک برای حل این مشکل بوجود آمد.

لینک وب سایت اصلی: linka.io

چین‌ لینک (Chainlink (LINK چیست؟

اگر با اتریوم آشنایی کافی داشته باشید، قطعا می‌دانید که اصل کار اتریوم بر ساخت قرارداد های هوشمند پی‌ریزی شده است.
اما در سال 2017 یک شرکت متخصص دانش فناوری رایانه و نرم‌افزار به نام Smart Contract تصمیم گرفت شبکه‌ی اتریوم را گسترش داده و قابلیت ایجاد توافق‌نامه های دیجیتال را فراهم سازد.
چین‌ لینک (Chainlink) یک سرویس غیرمتمرکز اوراکل است. وقتی اتریوم در سال 2015 شروع به کار کرد انقلابی در عرصه‌ی بلاک چین و آنچه می‌توانست به شرکت‌ها و کسب‌وکارهای سنتی وارد کند ایجاد کرد.
چین لینک (ChainLink) پلتفرم بلاک چین اوراکل است که به برنامه ها و اطلاعات و API موجود متصل می‌شود. چین لینک که در ابتدا قرارداد هوشمند

بلاک چین دیگر تنها ابزاری برای انجام تراکنش‌های عصر جدید نبود که به بیت‌کوین و در هم شکستن تسلط صرافی‌های سنتی محدود شده باشد. ویتالیک بوترین با ایجاد قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم موارد متعددی از کاربری‌های آن در تکنولوژی بلاک چین را به نمایش گذاشت. مشکل اینجاست که قراردادهای هوشمند با این طراحی تنها می‌توانند داده‌های قرار گرفته روی بلاک چین را مدیریت کنند. نام داشت در صدد ایجاد پلی بین شکاف موجود در بلاک چین و سیستم های لگسی است. پردازش های داخل زنجیره شامل قراردادهای هوشمند با پارامترهای مشخص شده در توافق های سطوح خدماتی یا SLA می‌باشد. پتانسیل این قرادادها برای اپلیکیشن‌های پایدار و غیرمتمرکز برای استفاده در دنیای واقعی هنوز به واقعیت تبدیل نشده است، چون بسیاری از قراردادهای هوشمند ساخته شده مبتنی بر اتریوم، فاقد پُلی هستند که آن‌ها را به صنایع جهان متصل کند. اینجاست که چین‌لینک یا لینکا وارد می‌شود. کاربران قراردادهای هوشمند می‌توانند با چین‌لینک از اوراکل‌های شبکه‌ جهت دریافت داده از رابط‌ کاربری اپلیکیشن‌ها، استخرهای داده و دیگر منابع استفاده کنند و آن‌ها را درون بلاک چین ادغام کنند. چین‌لینک ( لینکا) اساسا اطلاعاتی که خارج از اپلیکیشن‌های بلاک چین است را می‌گیرد و در زنجیره قرار می‌دهد.

نحوه عملکرد چین لینک(ChainLink)

ارز دیجیتال چین لینک ( ChainLink ) توکنی است که بر اساس پروتکل ERC20 روی بلاکچین اتریوم کار می کند. ویتالیک بوترین ، خالق اتریوم با ارائه قراردادهای هوشمند تحول بزرگی در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال ایجاد کرد، اما مشکلی که از همان ابتدا در مورد این قراردادها مطرح بود ، نحوه تعامل و ارتباط آنها با دنیای خارج ازبلاک چین و دنیای واقعی بود.
به طور واضح تر یعنی اینکه انتقال اطلاعات خارج ازفضای بلاک چین به قراردادهای هوشمند ناممکن بود. از اینرو ارز دیجیتال چین لینک ( ChainLink ) با هدف حل این مشکل توسط شرکتی به نام اسمارت کانترکت ایجاد شد.

کاربردهای چین لینک (ChainLink)

  1. سیستم های پرداختی
  2. پرداخت بانکی
  3. ایجاد شبکه های پرداختی
  4. استفاده از ارزهای دیجیتال مختلف در قراردادهای هوشمند
  5. صرافی های غیرمتمرکز

چگونه ارز دیجیتال چین لینک ( ChainLink ) بخریم

اصلی ترین صرافی چین لینک بایننس است که حدود 97 درصد از معاملات آن را در اختیار قرار دارد که 66 درصد آن با بیت کوین و 31 درصد آن با اتریوم است.
چین لینک در صرافی های دیگری نظیر بیت هامب، هیوبی ، کوین بن (CoinBene) ، بیترو(Bitrue) ، مرکاتوس(Mercatox) و OKEX معامله می شود.

صرافی‌های غیرمتمرکز

مهم ترین ویژگی چین لینک این است که بیشتر صرافی‌های غیرمتمرکز، کاربران را مجبور می‌کنند که برای تبدیل دارایی‌هایشان، کیف‌پول خود را به صرافی متصل کنند. اما چین لینک، یک روش جدید برای طراحی صرافی‌های غیرمتمرکز ارائه داده است. با استفاده از چین لینک و قراردادهای هوشمند دسترسی به حساب‌هایی که خارج از زنجیره بلاک چین مورد نظر قرار دارند، برای هر دو طرف معامله امکان‌پذیر خواهد شد.
پروژه چین لینک با وجود هدفی که دارد و کاری که انجام می‌دهد کاربردهای گسترده‌ای دارد که در اینجا فقط به چند مورد از آنها اشاره شد.

هدف چین لینک

هدف این ارز دیجیتال ایجاد یک پل ارتباطی میان منابع اطلاعاتی و یکسری داده است که ممکن است این داده ها از طریق شبکه‌ای مانند اتریوم باشند.
همچنین این سیستم امکان ایجاد همکاری و پیوند زدن قرارداد های هوشمند میان بلاک‌چین های ناهمسان و مختلف را فراهم می‌کند.

ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه چین‌لینک

علاوه بر حجم معاملات انجام شده در صرافی‌ها، پارامتر دیگری وجود دارد که ارزش تراکنش‌ها در شبکه چین لینک را بر حسب دلار مشخص می‌کند و اهمیت بیشتری نسبت به حجم معاملات صرافی‌ها دارد. زیرا ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه بلاک چین یک ارز دیجیتال بسیار بهتر می‌تواند فعالیت کاربران آن پروژه را نشان دهد.

به علاوه اینکه درصد زیادی از حجم معاملات ثبت شده در صرافی‌ها نامعتبر و جعلی است و اطلاعات حاصل از آنها قابل اتکا نیست. اما ارزش تراکنش‌های ثبت شده در شبکه بلاک چین پروژه معتبر است و نمی‌تواند دستکاری شود.
با مراجعه به تاریخچه حجم تراکنش‌های انجام شده در شبکه چین‌لینک در چند ماه اخیر می‌توان دید که ارزش دلاری تراکنش‌های انجام شده در این شبکه در بازه‌های زمانی مختلف نوسانات زیادی داشته است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

علیرضا خوش اقبال

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.. سرنوشت شما حاصل باور هایتان است ♕

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا